אומנויות לחימה

בעשורים האחרונים, התחום של אומנויות לחימה הלך והתפתח, ותפס כל חלקה טובה במערב. אפילו באולימפיאדה קיימות תחרויות בענפים של אומנויות לחימה וחלקן נחשבות כיום לענף ספורטיבי לכל דבר. אומנויות לחימה כיום נלמדות כבר מגיל צעיר וכמעט בכל מתנ"ס ניתן למצוא לפחות חוג אחד בלפחות באחת מאומנויות הלחימה הקיימות כיום. אבל אומנויות הלחימה הן בעלות עבר מפואר והיסטוריה מכובדת, והן נוסדו תחילה כדי להוות מקור לחיזוק החיילים מול האויבים הקרבים לקראתם בעת מלחמה.

מקורן של אומנויות הלחימה

אומנויות הלחימה התפתחו בעיקר בארצות המזרח הרחוק. סין הייתה הראשונה שבה התפתחו מיומנויות לחימה שונות שהפכו לתורות לחימה מפוארות, כדרך ללחום בעמים שכנים שניסו לפלוש לסין. המפורסמת מבין אומנויות הלחימה הסיניות היא הקונג פו. יפן פיתחה אף היא אומנויות לחימה שונות ביניהן הקראטה והג'ודו, שהפכו ברבות הימים לענפי ספורט אולימפיים פופולאריים. גם בהודו ובפיליפינים התפתחו תורות לחימה שונות, וכולנו מכירים את הקפוארה שהגיעה אלינו דווקא מברזיל. לאחרונה הפכה פופולארית אומנות הלחימה אייקידו – שהיא למעשה אומנות לחימה יפנית המבוססת על שילוב של אומנויות לחימה יפניות שונות בתוספת אנרגיות רוחניות. האייקידו נחשבת לאומנות לחימה מודרנית יחסית, אך גם כזו הנשענת על הבסיס הכי עתיק של אומנויות הלחימה העתיקות, וככזו היא משלבת חדש וישן, רעננות וניסיון.

אומנות בשילוב של לחימה

מהן בעצם אומנויות לחימה?

אומנויות לחימה כשמן כן הן – האומנות ללחום. תורה שלמה באמצעותה במזרח הרחוק הקדום, התמודדו החיילים בקרב. ככל שהפכת למנוסה, מתוחכם ומוכשר יותר, הסיכוי שלך להביס יותר ויותר אויבים ולקטוף כבוד ותהילה, עלה. לכן אנשים רבים עסקו בתחומי אומנויות הלחימה. אומנות הלחימה היא למעשה מיומנות פיזית נלמדת. המטרה העיקרית בלמידה של מיומנות זו היא שיפור היכולת בעת לחימה או קרב פנים מול פנים. אולם לצד מטרה זו קיימים גם ערכים נוספים הכוללים, הרמוניה גופנית, שליטה בגוף ובנפש, איזון גופני ונפשי, ערך אומנותי, שיפור היכולות הקוגניטיביות והתודעה ועוד.

אומנויות לחימה כיום

כאמור, כיום אומנויות הלחימה משמשות יותר כענפים ספורטיביים וכפעילות פנאי ולא כהכשרה לקראת קרב אמיתי. מרגע שהגיעו מיומנויות של אומנויות הלחימה למערב, הן הפכו נפוצות ופופולאריות והן נלמדות במקומות רבים ושונים. אחת ההשפעות של המערב כוללת גם התאמה או שינוי של אומנויות הלחימה מדרכן המקורית. כך אומנות הלחימה אייקידו, על אף שנוסדה ביפן על ידי יפני שהתמחה באומנויות לחימה שונות, היא אומנות לחימה מודרנית יותר המשלבת איזון של גוף נפש ושואפת להגיע להרמוניה פנימית באמצעות המיומנות הגופנית.

איך ואיפה מתחילים ללמוד?

אם רוצים ללמוד אומנות לחימה כל שהיא, כדאי קודם לדעת מה המטרה. האם אתם מעוניינים ללמוד אומנויות לחימה בשביל הכיף והשחרור? מחפשים אומנויות לחימה כחוג לילדים? מחפשים משהו מקצועי יותר? מעוניינים להתמקצע בתחום? השאלות הללו יובילו אתכם למקומות הנכונים.

סגור לתגובות

Scroll to Top