אימוני בחינות

http://www.files.org.il/BRPortalStorage/b/3/09/87/70-Kz9Z3XPYBM.jpg

 

 

 

 

רשומה קצרה על אימוני מבחנים וחשיבותם

לפני מספר חודשים היה לי העונג לשבת במחיצת רון כהן, אלוף העולם בקרבות קרקע, (נא-ו’אזה), ולדון עימו על בחינות באומנויות הלחימה. מאוד הופתעתי כשהצהיר בביטול כי אינו מאמין ביעילותן של בחינות.

“מבחינתי אפשר לוותר על זה,” אמר בנחרצות. “זה חסר טעם ולא משקף כלום.”

מכיוון שלא נתן הסבר לדבריו, ישבתי לבדי לאחר השיחה הקצרה וניסיתי להבין מדוע החליט שהבחינות חסרות תועלת, מדוע הוא, מי שהגיע להשגים בינלאומיים נכבדים, מתייחס בביטול לדרך בה אנו נוהגים למדוד את יכולתיהם של המתאמנים ואף להעניק להם דירוג מקצועי? הרי גם הוא עבר בחינות לא מעטות בתחום, עובדה המעלה את האפשרות שלבחינות היתה תרומה כזאת או אחרת למעמד המכובד אליו הגיע, אפשרות סבירה או לפחות פרט חשוב ששולל ממנו את היכולת להפריד את הצלחתו מהבחינות שעבר.

מנסיוני, הבחינות מעניקות לתלמידים שינון מאסיבי של החומר הנלמד מהיסודות ומעלה, כמו גם שיפור יכולת המיקוד והמשמעת העצמית. הכיצד שלל את התרומה המבורכת של כל אלו?

הכרתי את רון עוד מהיותו בן שלוש עשרה ועברתי להתמקד באדם ולא בהצהרתו, חולף על ההיסטוריה שלו באומנויות הלחימה. הילדות כג’ודואיסט מחונן וחבר בנבחרת ישראל בג’ודו. הפציעה בצוואר שגזלה ממנו את היכולת להמשיך בתחום. העקשנות לדבוק באומנויות הלחימה למרות הטראומה שחווה. המעבר לתחום הג’וג’יטסו הברזילאי ומשם ל:

אימונים המפרכים.

התחרויות.

ההשגים…

אין ספק שרון ניחן בדחף נדיר למצויינות, דבר המתבטא ברמת מקצועיות הגבוהה בהרבה מהמקובל. לרון יש יכולת ריכוז מדהימה, דחף בלתי מתפשר לשיפור ואופי הדוחק בו להמשיך למרות הפציעות.

רון פשוט יודע לממש את כל הטיעונים המעניקים ערך למבחנים. יכולת לא רגילה להתמקד ומשמעת עצמית הם חלק בלתי נפרד ממנו, תכונות המאפשרות לו לשנן בצורה כמעט כפייתית כל פיסת מידע המוצגת בפניו, מידע, שגם אם לא הוגש בצורה מסודרת וכרונולוגית, עדיין הופך לחלק אינטגרלי המצליח למצוא את מקומו בפאזל הלחימה.

המסקנה אליה הגעתי נתנה פתרון לתעלומה. המבחנים נועדו לתת מענה לאנשים שלא התברכו בתכונות שהיו לרון או שלא היה בידם את הזמן לתרגול התכנים.

אבל מסתבר שהחיים לא ממש צפויים וכשפניתי לרון לקבלת תגובה למאמר הקצר אשר לפניכם נכונה לי הפתעה. מסתבר שרון מסכים עם כל מילה שכתבתי ואמר את שאמר בנוגע לעצמו. רון, מעבר להיותו לוחם וספורטאי, הוא גם מורה ויש להפריד בין שתי היישויות. רון הלוחם הוא אדם אשר כל יום מחייו הוא כמו יום של אימוני בחינה בעוד שלעומתו, רון המורה, הוא אחד המכיר בחשיבות הבחינות ובדיוק מהטעמים אותם הצגתי.

Comments are closed.