הסנסאי שעיצב את הקופסא – מאמר קצר אודות אביהוד אליחי סנסאי ופועלו בצבא ובאייקידו.

סנסאי אביהוד אליחי הוא אדם פרטי ומופנם, עובדה הממסכת מן העין את האישיות העשירה והמגוונת הנחבאת מתחת למדים. מדים הם חלק בלתי נפרד מחייו מאז היום בו הצטרף לפנימייה הצבאית בתחילת שנות השמונים, דרך שירותו בצבא הסדיר ובקבע, שירות שנמשך עד היום.

 

"אני איש של מסגרות," הוא אומר בחיוך מתנצל כששואלים לסיבות שהובילו אותו להצטרף באמצע שנות התשעים ליושינקאן לאייקידו, אומנות הידועה במסגרת אימונים נוקשה ובמשמעת צבאית. "אני יודע שמסגרות פירושן כורח בשביל מרבית האנשים אך לא עבורי. מבחינתי, מסגרות מסמלות הישרדות, הכוונה, יציבות ודרך להתפתחות."

 

כשאביהוד מספר על הנסיבות שהפכו בעבורו את המסגרות לצורך קיומי, קולו הרך הופך ללחישה של ממש.

 

"כשהייתי בן עשר, אבי, שהיה עמוד התווך של המשפחה, לקה במחלה קשה שריתקה אותו לבתי חולים למשך שארית ימיו."

 

עזיבתו הפתאומית של האב עירערה את כל בני המשפחה.

 

"אבי היה איש משכיל וכריזמטי," מסביר אביהוד. "מחנך דגול ואיש משפחה אהוב ונערץ. כשהוא הלך מהבית היה זה כאילו נשמטה הרצפה מתחת לרגלינו, כאילו כבה עמוד האש שהוביל את המשפחה. אולי הסיפור הבא ימחיש עד כמה שיוועתי למסגרת," הוא מחייך בעצב. "עד כמה חשתי תלוש ומבולבל. הדבר אירע ביום שבת אחד, כשהגעתי לבית הכנסת בגפי והתיישבתי על הספסל מאחורי חברי הטוב. במהרה התחלנו לצחקק ולהשתעשע, דבר שהטריד את אביו של החבר שישב לצידו. הוא הזהיר ואנחנו התלחשנו וציחקקנו, הזהיר שוב וכשלא הפסקנו, הוריד לחבר סטירה מצלצלת על פניו. ואתה יודע מה הרגשתי כשראיתי את הפרצוף ההמום והנעלב של החבר?" אביהוד שואל ולא מחכה לתשובה. "קינאה. כל כך קינאתי בו שהיה לו מישהו שיתן לו הכוונה."

כשהגיע לגיל התיכון, הצטרף אביהוד לפנימיה הצבאית.

 

"הייתי צריך לבחור בין החיים בפנימיה ובין לימודים בבית ספר דתי," הסביר. "היתה זו בחירה קלה עבורי. המסגרת הצבאית קסמה לי כבר מגיל צעיר לא רק בגלל ההבטחה ליציבות והכוונה. שאפתי להיות לוחם, רצון עמוק שעוצב והוטמע בי בהשראת אחי הגדול, עמוס, ששירת בסיירת גולני ושדמותו היתה נערצת עלי."

 

מהפנימיה הצבאית המשיך אביהוד לשירות ביחידת פל"חן בגולני, עבר קורס קצינים בהצלחה ומשם נשלח לשמש כמדריך ח"יר בקורס טיס. במהרה הפך לסגן מפקד הטייסת.

 

"מעמד המדריך והמפקד היה בשבילי סוג של יציאה מהקופסא," מסביר אביהוד. "עמדה חיצונית שהעניקה לי זוויות ראייה שונות ותובנות חדשות על הצבא."

 

לטענת אביהוד, התהליך שעבר כתוצאה מהשינוי המקצועי היה מדהים. החשיבה שלו הפכה רחבה יותר – ההתמקדות עוברת מביצוע משימות להדרכה והכוונה של הדרך בה יש לבצע אותן, עשיה בה כל מהלך וכל החלטה גורמים לשינוע של כוחות אדירים.

 

"העוצמה הגלומה בניהול המסגרת," מסכם אביהוד. "היא עוצמה הגדולה לעין ערוך מכוחו של הפרט. נהנתי מאוד מהתפקיד הזה, מהעובדה שמחייל צייתני הממלא פקודות ללא שיקול דעת הפכתי לאדם סמכותי המורה על הדרך ואף יוצר מתודיקות הדרכה חדשות. "

 

אביהוד המשיך בתפקידו בקורס הטייס עד שבשנת 1995 יצא מטעם הצבא ללימודי תואר ראשון באוניברסיטת בר אילן. הוא נפרד מהמדים, לראשונה מזה שנים, שכר לעצמו דירה בגבעתיים ולזמן מה נהנה מחיים נטולי דאגות של סטודנט מן השורה – לומד בימים ומבלה בלילות.

 

"אבל נראה שכל החופש הזה היה קצת גדול עלי," הוא מסביר בחיוך מתנצל. "לא עברו יותר ממספר שבועות עד שתחושת ריקנות החלה לכרסם בתוכי. החלטתי לחפש תחביב, משהו שיעסיק אותי בערבים."

 

מכיוון שעוד מילדות רצה ללמוד אומנות לחימה, היה זה אך טבעי שהחל לחפש חוג באיזור. חבר ששירת עימו בעבר ושהתאמן בשיטת דניס השרדות המליץ לו על אייקידו. שבועיים לאחר מיכן הצטרף אביהוד ליושינקאן אייקידו תחת הדרכתו של סנסאי גדי שור.

 

"היתה זו אהבה ממבט ראשון," מחייך אביהוד. "מאוד התחברתי לגישת האימון, למטודיקה הנוקשה, לתבניות המדוייקות ולביצוע החזק. כמובן שיכולתי לבחור באומנות בעלת גישה פחות 'צבאית', אבל מבחינתי, איש המסגרות, המהלך היה מאוד הגיוני וטבעי. הרי מי כמוני יודע שבכדי לצאת מהקופסא יש תחילה להיכנס פנימה?"

לאביהוד לא היו יומרות או שאיפות גדולות בתחילת דרכו באומנות.

 

"הגעתי אל האייקידו ממקום שונה ממנו הגעתי אל הצבא. לא עוד הילד שנזקק להכוונה ולמענה הישרדותי אלא פשוט גבר שרוצה ללמוד ולהתפתח בכיוון חדש. חוץ מזה, מאוד התרשמתי מהחברה שהתאמנו שם. אין ספק בליבי שגם הפן החברתי היווה עבורי מוקד משיכה."

 

ככל שהתאמן יותר כך גברה התלהבותו, במיוחד לאור השינויים החיוביים שעברו על אישיותו. הבטחון העצמי השתפר וכך גם השליטה העצמית. הוא גם נהיה מודע לנוקשות הגופנית שליוותה אותו בביצוע הטכניקות, נוקשות שהיתה קשורה קשר ישיר לגישתו הנוקשה לחיים. לא עבר זמן רב עד שהתחביב החדש הפך לעיסוק רציני.

 

"קשה להישאר אדיש כשאתה נחשף לרמה הגבוה שהדגימו המדריכים," מסביר אביהוד. "רמה שידעתי, שבכדי לרכוש צריך גם לעבוד."

 

אביהוד לא זנח את האומנות גם לכשסיים את לימודיו וחזר לשירות צבאי מלא.

 

"למזלי הטוב, כל מפקדי העריכו את דבקותי באייקידו ותמכו בי שאמשיך. כנראה שגם הם ראו עד כמה הדבר תורם, גם אם בצורה עקיפה, לתיפקודי בצה"ל."

 

התפקידים הצבאיים שאביהוד מילא בשנים שלאחר מיכן עסקו בעיקר באבטחת הבסיסים בהם שירת. הוא הצטיין במלאכתו והתקדם בסולם הדרגות. גם באייקידו הוא עשה חייל, משתפר בטכניקה ועולה חגורות עד שב – 1999 עבר בהצלחה את מבחן החגורה השחורה. שנה לאחר מיכן כבר החל, בהמלצת סנסאי שור, מסלול שבסיומו היה לעוזר מדריך באייקידו.

 

"הדרכת האייקידו, כמו ההדרכה בצבא, נתנה לי זוויות ראיה חדשות ומעניינות על השיטה והטכניקה. היו אלו שנים מאוד מוצלחות מבחינתי, תקופה של חקירה, התפתחות ושינוי."

 

כשאביהוד מדבר על שינוי הוא מתכוון לתהליך בו סנסאיי שור החל להתנתק מהעשייה היושינקאנית ולעצב את שיטת כור אייקידו, שיטה שאומנם שימרה את הבסיס היושינקאני אך דגלה בעשייה טכנית זורמת בדומה לטכניקת אייקידו אייקיקאיי.

"אפשר לאמר שהמעבר מיושינקאן לכור היה שלב מתקדם הרבה יותר משלב המעבר מהקופסא החוצה,"מסביר אביהוד. "זה כבר לא היה יציאה מהקופסא אלא עיצוב הקופסא מחדש. מאוד התחברתי לשינוי ויכול להיות שזאת גם הסיבה ששנים ספורות מאוחר יותר עשיתי מהלך דומה בצבא."

 

בשנת 2005 זיהו אנאליסטים בצה"ל כי ישנם כשלים חמורים בכל הנוגע לאבטחת הבסיסים של הצבא. מכיוון שלאביהוד היה מוניטין מצויין בתחום, היה זה רק טבעי שבמהרה פנו אליו בבקשה שימצא מענה גורף לבעיה.

 

"וכך החל, אפשר לאמר, תהליך עיצוב הקופסא שלי," מחייך אביהוד. "תהליך ארוך ומאתגר שבו רשמתי תקנים, קיבצתי מידע ונתונים ואט אט עיצבתי מדור חדש בצה"ל – מדור הגנת מחנות בצה"ל."

 

נכון להיום, שנת 2013, אביהוד מכהן כראש המדור שייסד, תפקיד המהווה מונופול צה"לי בכל הנוגע לתפיסה ומימוש אבטחת כל בסיסי צה"ל באמצעים הנדסיים וטכנולוגיים."

 

"ישנם הרבה אלמנטים אייקידואיסטים בעשייה שלי," מסביר אביהוד. "ניתן לראות זאת בדרך בה אני מתנהל מול מפקדי המחנות וגם בפתרונות שאני מציע."

 

כשפונים לאביהוד בבקשת סיוע באבטחה הוא קודם כל מגיע למקום בכדי להתבונן, להקשיב ולאבחן את המצב לגופו. הגישה היא אישית ואינטימית, הפתרונות יצירתיים וספציפיים.

 

"אפשר לאמר שעבודתי מול המפקדים דומה לגישה הטכנית של כור אייקידו, כלומר, שילוב בין קווים מנחים נוקשים, כמו נהלי אבטחה או קיהון דוסה יושינקאני, ובין התייחסות לבעיה האינדוידואלית, דבר היוצר זרימה בהתאם לדרישה."

אביהוד מתאר את דרך הפעולה:

 

" כשאני יושב מול מפקד בסיס אני קודם כל בא להקשיב, ליצור קשר אישי ולתת פידבקים חיוביים. אני עושה זאת גם אם ישנן בעיות בהתנהלותו וחוסר הגיון בדרישותיו. כמו באייקידו, אני רוצה לזרום. כבר מזמן למדתי שהימנעות מחיכוכים מביאה לתוצאות הכי טובות."

 

רבים ממפקדי הבסיסים דורשים מענה טכנולוגי לבעיותיהם – מצלמות אבטחה מתוחכמות, חיישיני גדרות ועוד כהנה וכהנה מוצרים. אבל מה שמסתבר, לאחר שיחה קצרה שאביהוד מנהל עימם, שבדרך כלל ישנו פער עצום בין הפתרון שהם תובעים ובין הצרכים.

 

"בהשאלה, בסיס צבאי הוא כמו איש אייקידו החשוף למתקפה. בכדי לתת מענה נכון עליו להכיר את האוקה ולבודד את סוג החבטות. קח לדוגמא בסיס הסובל ממכת גניבות של ציוד קשר. כמובן שבתגובה ניתן לרשת את הבסיס במצלמות אבטחה ועוד ציודים מתוחכמים אחרים, אבל, האם לא יהיה זה קל וזול יותר פשוט להטמין את כל הציוד בחדר נעול ולשים עליו שומר עם נשק?"

 

סנסאי אביהוד מחייך כששואלים מה יעשה לכשישתחרר סוף סוף מהמדים.

 

"זה לא הולך לקרות," אומר בוודאות. "מפני שאת מדי האייקידו אמשיך ללבוש גם לאחר שאצא לפנסיה."

206 תגובות

 1. Its such as you read my mind! You seem to understand a lot approximately this, like you wrote the guide in it or something. I believe that you could do with some to force the message house a bit, but instead of that, that is great blog. An excellent read. I'll certainly be back.

 2. I just want to tell you that I'm beginner to blogging and actually loved your web-site. Probably I’m planning to bookmark your website . You amazingly come with remarkable articles and reviews. Thanks a bunch for sharing with us your webpage.

 3. Good – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 4. I have been browsing on-line more than 3 hours today, but I by no means found any fascinating article like yours. It's pretty price enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made excellent content as you probably did, the internet will be much more helpful than ever before. "I thank God for my handicaps, for through them, I have found myself, my work and my God." by Hellen Keller.

 5. Good – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

 6. My wife and i got quite satisfied when Edward could deal with his web research from your ideas he obtained through your web site. It is now and again perplexing to simply happen to be offering procedures which a number of people could have been selling. Therefore we keep in mind we have got you to thank for this. Those illustrations you have made, the simple web site navigation, the relationships you assist to promote – it's got mostly terrific, and it's really aiding our son in addition to us reckon that this concept is satisfying, which is certainly incredibly fundamental. Many thanks for all!

 7. hey there and thank you for your info – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

 8. Simply desire to say your article is as astounding. The clarity in your post is simply nice and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 9. I enjoy you because of all your valuable work on this site. Kim takes pleasure in conducting research and it is easy to see why. A number of us hear all concerning the lively medium you make functional suggestions on your blog and as well as recommend response from some other people about this content while our princess is certainly learning so much. Have fun with the remaining portion of the year. You are always performing a glorious job.

 10. I've been browsing online greater than 3 hours as of late, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is pretty value enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made just right content material as you did, the net will probably be much more helpful than ever before.

 11. Hiya, I'm really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossips and net and this is actually irritating. A good web site with exciting content, that is what I need. Thank you for keeping this web site, I'll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 12. It is perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy. I've read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 13. I intended to write you that tiny observation just to say thanks a lot yet again with your pleasant things you've shared on this website. This is certainly open-handed with you to provide publicly all most of us could possibly have distributed for an ebook to get some cash for themselves, most importantly considering the fact that you might have tried it in case you desired. These strategies additionally acted to become a great way to be aware that other people online have a similar fervor just as my very own to figure out a good deal more when it comes to this matter. Certainly there are lots of more fun instances up front for people who look into your blog.

 14. I must show my affection for your generosity supporting those individuals that must have guidance on this particular niche. Your real commitment to passing the message across ended up being unbelievably invaluable and have empowered men and women much like me to realize their targets. Your amazing useful hints and tips means a lot a person like me and further more to my mates. Regards; from everyone of us.

 15. My wife and i were really more than happy when Peter could carry out his researching out of the precious recommendations he had using your web pages. It is now and again perplexing just to always be giving for free procedures which usually most people may have been making money from. We really consider we have you to give thanks to for this. All of the illustrations you've made, the easy website navigation, the relationships you will make it possible to instill – it's got everything fabulous, and it's really aiding our son and the family know that this concept is satisfying, and that's wonderfully pressing. Thanks for the whole thing!

 16. I'm writing to let you be aware of of the extraordinary experience my wife's girl obtained reading through your web page. She mastered a lot of pieces, which include how it is like to have a wonderful giving mindset to make other people just gain knowledge of several complicated topics. You actually exceeded our own expectations. Thanks for delivering such interesting, trusted, informative as well as unique tips on that topic to Janet.

 17. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 18. Thanks for sharing excellent informations. Your website is very cool. I'm impressed by the details that you¡¦ve on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just could not come across. What a great website.

 19. Thanks a lot for giving everyone an exceptionally spectacular possiblity to read articles and blog posts from this website. It really is so beneficial and packed with amusement for me and my office co-workers to search your website really thrice per week to study the new things you have. And definitely, we're certainly happy for the mind-boggling tactics you give. Selected 3 points in this posting are essentially the very best I have had.

 20. I have to express some thanks to you for bailing me out of this type of instance. As a result of looking through the the net and getting proposals that were not productive, I assumed my life was gone. Existing minus the strategies to the problems you have resolved by way of your entire write-up is a serious case, as well as the kind which may have badly damaged my career if I had not come across the blog. Your own mastery and kindness in handling a lot of stuff was invaluable. I don't know what I would have done if I hadn't come across such a thing like this. I am able to at this moment look ahead to my future. Thanks a lot so much for this specialized and amazing help. I will not hesitate to recommend the sites to any individual who should get guidance on this topic.

 21. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I actually like what you have acquired here, really like what you're saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is really a terrific website.

 22. What i don't understood is if truth be told how you are not really much more well-favored than you might be now. You are very intelligent. You understand thus considerably with regards to this topic, made me in my opinion believe it from a lot of various angles. Its like women and men aren't involved unless it is something to do with Woman gaga! Your own stuffs excellent. All the time deal with it up!

 23. What i don't realize is in reality how you are no longer really much more smartly-liked than you may be right now. You are very intelligent. You recognize therefore considerably when it comes to this matter, made me individually imagine it from a lot of various angles. Its like women and men are not involved except it is something to accomplish with Woman gaga! Your individual stuffs nice. Always maintain it up!

 24. I'm writing to let you be aware of what a impressive encounter my friend's princess developed going through your web page. She came to find so many things, with the inclusion of what it is like to have a great coaching mindset to get other people completely gain knowledge of various tricky issues. You undoubtedly exceeded our own expected results. Thanks for rendering such helpful, trusted, revealing and as well as cool tips on that topic to Janet.

 25. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 26. My wife and i got really satisfied Michael could finish up his analysis through the entire precious recommendations he got through the site. It's not at all simplistic to simply continually be releasing thoughts a number of people could have been selling. Therefore we recognize we've got the website owner to thank for that. Most of the illustrations you have made, the simple blog navigation, the relationships you can aid to engender – it is everything terrific, and it's aiding our son and the family reckon that the subject matter is awesome, and that is wonderfully mandatory. Thanks for everything!

 27. Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 28. Thank you so much for giving everyone a very breathtaking possiblity to discover important secrets from this blog. It's usually very pleasing plus packed with a good time for me and my office acquaintances to search the blog a minimum of thrice a week to see the latest stuff you will have. And of course, I'm at all times astounded concerning the remarkable tips and hints you give. Certain 2 facts on this page are ultimately the most effective we've ever had.

 29. Internal direct, training, contentment, honour, forbearance plus sentence. Usually a percentage of problems that Tang Soo Write, the actual Mandarin chinese martial art related to self-defense, can educate we additionally instilling in you the strength not just in defend your business women and men capability related with spotting hazard joins to refrain from giving confrontation completely.

 30. I enjoy you because of all your valuable effort on this site. My mom takes pleasure in participating in research and it's obvious why. All of us notice all about the powerful method you offer practical tips via this website and even improve participation from website visitors on the point while our girl is undoubtedly discovering a lot of things. Take pleasure in the rest of the year. Your doing a tremendous job.

 31. My wife and i were really delighted Michael could deal with his preliminary research using the ideas he discovered out of the blog. It is now and again perplexing to simply continually be freely giving secrets which often men and women might have been trying to sell. So we see we've got you to be grateful to because of that. All the explanations you've made, the straightforward website menu, the friendships you can help to instill – it's most overwhelming, and it's really making our son and the family reckon that this idea is satisfying, which is certainly really pressing. Many thanks for the whole lot!

 32. I would like to get across my love for your generosity giving support to folks who really need help on your issue. Your special dedication to getting the message all through turned out to be pretty important and has helped folks much like me to attain their targets. Your personal warm and friendly tips and hints entails so much to me and somewhat more to my office colleagues. Best wishes; from all of us.

 33. I just wanted to construct a simple message so as to express gratitude to you for all of the precious tips you are writing on this website. My prolonged internet investigation has finally been paid with reliable details to share with my great friends. I 'd suppose that most of us visitors are very much lucky to be in a fantastic place with many lovely people with good opinions. I feel really blessed to have come across the website and look forward to some more excellent minutes reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 34. Just wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply great and i can assume you're an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 35. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 36. I wanted to construct a brief remark to thank you for some of the splendid ways you are showing on this website. My incredibly long internet lookup has finally been recognized with pleasant information to talk about with my close friends. I 'd state that that most of us website visitors actually are extremely blessed to dwell in a fine site with so many special people with interesting techniques. I feel rather happy to have encountered the weblog and look forward to many more fun minutes reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 37. What i don't understood is if truth be told how you're no longer actually a lot more well-appreciated than you may be right now. You are so intelligent. You realize therefore considerably on the subject of this matter, made me individually consider it from so many varied angles. Its like men and women don't seem to be interested until it¡¦s something to do with Woman gaga! Your personal stuffs nice. All the time deal with it up!

 38. My husband and i ended up being so joyous that Emmanuel could finish up his preliminary research out of the ideas he obtained out of the weblog. It's not at all simplistic to just happen to be giving freely guides which usually the rest could have been selling. We keep in mind we need you to appreciate because of that. Those illustrations you've made, the straightforward site navigation, the friendships you will assist to instill – it's got mostly excellent, and it's really letting our son and our family feel that the content is enjoyable, which is certainly rather mandatory. Thanks for everything!

 39. hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon..

 40. I not to mention my buddies were actually checking the best tricks found on the website while then developed an awful suspicion I had not expressed respect to the website owner for those strategies. The men are actually for that reason stimulated to study them and have now in fact been taking pleasure in these things. We appreciate you truly being quite thoughtful and also for making a choice on this form of fabulous subject areas millions of individuals are really desirous to understand about. Our sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

 41. פינגבק:Google

 42. I want to express my respect for your kindness supporting folks that must have assistance with this important question. Your personal commitment to getting the solution up and down appeared to be exceptionally advantageous and has specifically allowed those much like me to attain their dreams. Your entire informative key points indicates so much a person like me and further more to my colleagues. Many thanks; from all of us.

 43. I¡¦ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Studying this info So i am satisfied to exhibit that I have an incredibly excellent uncanny feeling I found out just what I needed. I so much indisputably will make sure to do not forget this site and provides it a glance regularly.

 44. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 45. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I'm impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and just could not come across. What a great web site.

 46. obviously like your website but you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the reality on the other hand I will definitely come back again.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.