חיי אייקידו – השלכותיה של אומנות הלחימה אייקידו על חיי העוסקים בה

אומנות לחימה, כול אומנות לחימה, נמדדת באפקטיביות הידע שהיא מעניקה לעוסקים בה, היעילות שלה במציאות בה אנו חיים. בדרך כלל הדיון בנושא גולש מיידית לשאלות של יכולתה להתמודד עם מתקפות וחבטות כאלו ואחרות. אולם בעיני, דיון שכזה הוא נרחב הרבה יותר מטכניקה זו או אחרת. אחרי הכול, רוב הלוחמים עמם דנתי בנושא התוודו כי כמעט מעולם לא התנסו במצבים בו נזקקו להשתמש בידע הלחימתי שלהם ולמען האמת רובם לא חוו חוויות שכאלו מעולם.

הדבר אינו מפתיע. מציאות חיינו בחברה המודרנית אינה מציאות של קרבות רחוב יום יומיים. יש חוק וסדר במדינה והנלחם ללא סיבה מוצדקת יכול לסיים את חייו מאחורי בריח וסוגר. לשם לחימה והגנה יש משטרה וצבא.

יעילותה של אומנות הלחימה, אם כן, אינה הלחימה גרידא אלא בהשלכותיה לגבי חייו של האומן. על מנת לחדד נקודה זו ברצוני לתת דוגמא של אחד מתלמידיי, שחר כחלון, שהוא גם התלמיד הראשון בארץ לו הענקתי חגורה שחורה. את שחר פגשתי בינואר שנת 1995 כאשר אימנתי בפתח תקווה במכונו של סנסאיי רוני קלוגר. לאולם האימונים בו הדרכתי היה חלון רחב שנפתח אל חדר הקבלה. מידי אימון היו מגיעים צופים שבמקרה הטוב רק עמדו והתבוננו. אך היו גם לא מעט חוצפנים ומטרידים למיניהם שהיו שואלים, מצחקקים או קוראים קריאות ומעירים הערות לתלמידים ולמורים.

הדבר גרע מהאווירה הנינוחה של האימון ולאחר מספר שבועות פיתחתי גישה צינית כלפי המתבוננים ולפעמים אף גירשתי אחדים כאשר הגדישו את הסאה. לא פלא אם כך, שנדרכתי להטרדה כאשר הופיעו יום אחד בחלון שני דמויות שדרשו תשומת לב. הגדול והרחב מבין השניים נופף בידו וקרא לי מספר פעמים. ניסיתי להתעלם בתקווה שאולי הוא ילך אך הוא המשיך בעקשנות מרובה. בסופו של דבר לא נותרה לי בררה. הלכתי לעבר החלון, מתכונן לעוגמת נפש.

הבחור הגדול החל לתחקר אותי ומייד הסתבר כי לא הוא המתעניין באימונים אלא דווקא חברו השתקן. הבטתי בו. הוא היה צנום אך חזק ואתלטי עם עיניים חדות מבט. ידיו היו שחורות משמן מכונות ובגדיו היו מוכתמים. שמו היה שחר והוא הקשיב בעניין לשיחה שחברו ניהל. הסברתי בקצרה, עניתי על כול השאלות והשארתי את העניין פתוח. כשהלכו, לא ציפיתי לראותם יותר.

אבל לשיעור הבא שחר כבר הגיע.

לא הקדשתי לו תשומת לב מיוחדת והוא לא דרש דבר. רק התאמן באדיקות, הבעה רצינית מקשה את פניו. מידי פעם הערתי לו הערות טכניות ונראה היה שמילותיי הכאיבו לו. זיהיתי את רצינותו כתשוקה ללמוד אך גם כעודף כבוד עצמי שכמו שריון מנע מדבריי לחדור פנימה. רצינות שכזו כמו צועקת: "אל תתקרב אליי – אני נותן את המקסימום." הוא באמת נתן את המקסימום אך לטעמי אותו כבוד עצמי היה מחסום שהקהה את החושים וגרם לפינוק יתר. כבוד עצמי יוצר נוקשות המונעת את יכולת הזרימה והאלתור הנחוצה באייקידו. קיוויתי שהזמן ירכך אותו – או ירכך או שהוא יתאכזב וילך. עזבתי אותו לנפשו במשך השיעורים הבאים.

במהרה התחוור לי ששחר לא רק שלא הולך לשום מקום אלא שהוא גם מקדיש מחשבה לכול פרט ואף מתאמן לבד בבית. הקבוצה בפתח תקווה הייתה אומנם קבוצת מתחילים אך היו בה תלמידים שכבר התאמנו כחודשיים לפני ששחר הגיע. לקח לו שבועיים להשיג אותם ושלושה שבועות להשאיר אותם מאחור. הוא לא רק היה רציני מאוד אלא גם כשרוני ועקבי. נדיר למצוא מיקוד כזה. החלטתי להתמקד בו בחזרה – גם אם הוא ישנא את זה.

הערתי לו איפה שצריך ודחפתי אותו מעבר לגבולות שהציב לעצמו. לא גבולות גופניים, שחר דחף את הגוף שלו נמוך וחזק יותר מכול תלמיד אחר. ידעתי שקשה לו, במיוחד כשלאחר הערה אחת לא נעימה מטעמי, הוא פנה לעברי בחיוך מעוצבן ואמר : "יש לך מזל שיש לך חגורה שחורה אחרת הייתי קורע אותך!" אבל מעטה הכבוד כבר החל להיסדק באותה אמירה עוקצנית. אימון אחד, לאחר כחודשיים, הוא החל לחייך. לא הייתה לו ברירה. באותו האימון הוא התאמן עם תלמידה מתחילה שלא זרמה עם תנועותיו החדות והמדויקות. עקרון הזרימה הוא מוטיב ראשי באייקידו. זרימה פירושה השתלבות עם כוחו של יריב האימונים והיכולת להשתמש בתנועה ליצירת טכניקה. זרימה דורשת רגישות שמעבר לרצון והכבוד העצמי של האדם. הבטתי בו מנסה להבין איך לגרום לה לנוע עימו. לא התערבתי ולאחר זמן קצר הוא האט את הקצב והתנועה החלה להתחבר. הוא חייך אליה בנינוחות ושוב התוצאות הטכניות הוכיחו עצמן. בשעורים הבאים הוא החל להתמקד בנושא הזרימה וכמו זיקית שינה את גישתו ועוצמת עשייתו בהתאם ליכולתם של אלו עימם התאמן.

בחודש השלישי לאימוניו שחר הצטרף לקורס אינטנסיבי במיוחד שניהלנו במתכונת של קורס המדריכים ביפן. גם פה הוא דחף את עצמו והתבלט מעל לשאר, סופג כול פיסת אינפורמציה ומנצח את כול חולשותיו. גופו התיישר, המיקוד שלו בעשייה נהיה כמעט כשל לוחם מנוסה. הוא היה מפוקס ומודע למרכז גופו – הוא למד לא להיכנע מול כול קושי שהוצב בפניו. שנה חלפה, שנה שבה נשרו חלק מהתלמידים כמו עלים בסתיו וחדשים הגיעו. שחר נשאר. כעת הוא היה התלמיד הבכיר במכון. הוא היה יעיל ועבר כול מבחן מעל לציפיות. התחלתי להיעזר בו בהדרכה והוא מצידו למד במהרה את השיטתיות האנליטית שבהוראה. הוא הבין את הנקודות הקטנות אך החשובות שבכול טכניקה, את הראיה המרחבית הנדרשת ממדריך ואיך להעביר את החומר בצורה הטובה והיעילה ביותר, דבר שרק חידד את יכולתו ללמוד ולהתקדם.

לאחר שלוש שנים וחצי של אימונים מפרכים שחר היה מוכן למבחן חגורה שחורה. חששתי מהמבחן מכיוון שבן זוגו היה כבד וחזק משחר והקשה עליו לבצע רבות מהטכניקות. אבל שחר היה חזק ממנו מנטאלית והוא דחף אותו מעבר למצופה. היה זה אחד המבחנים הטובים שראיתי אי פעם. חמש שנים נוספות חלפו והוא כבר מדריך מן השורה הראשונה בעל חגורה שחורה בדרגת דאן שלוש. כאשר עזבתי לחמש שנים לאנגליה שחר נטל את ניהול המכון על עצמו. האייקידו שלו השתפר בהעדרי וכשבא לביקור באנגליה והשתתף באירוע אייקידו מורים רבים ודגולים באו לחקור היכן למד ורכש מיומנות כה גבוהה.

במקביל להצלחתו באייקידו שחר המשיך כול אותם שנים להתקדם ברמה המקצועית. אהבתו לתחום הרכב הביאה אותו לסיים בהצלחה קורס הנדסאי רכבים ולהתקדם בחריצות בסולם התפקידים שמילא במסגרת עבודתו ב"כול מוביל", חברת האם של "יונדאיי ישראל". כמו באייקידו גם בתחום הרכב, הדחף שלו למצוינות והרעב שלו להתפתח הוכיחו עצמם וגרמו לכך שיעבוד בחריצות ובהצלחה לעבר חלומו להיות עצמאי.

שאיפותיו התממשו שנה לאחר שעזבתי לאנגליה כשיחד עם שלושה שותפים הוא פתח את מרכז שירות יונדאיי תל אביב. כמו באייקידו, גם פתיחת מרכז שירות הוא עניין של סבלנות וראיית הנולד. הרווחיות היא לא מיידית וההצלחה נמדדת בבניית תשתיות עתידניות נכונות. שחר ושותפיו עבדו נמרצות להשגת מטרות אלו והתוצאות מדברות בעד עצמן. כבר שמונה שנים חלפו מאז נפתח המקום והוא משגשג ומצליח –  פעמיים זכה מחברת יונדאיי באות הוקרה כמרכז השרות הטוב במדינה.

באייקידו, כמו בתחום הרכב, שחר עשה חייל ואין אדם שיוכל להתעלם מההצלחה האישית והמסחרית שעבודתו הטובה העניקה לו. מרכז השרות שהוא מנהל, (נכון להיום רק עם שותף נוסף), הוא מרכז השרות היחידי שבו ראיתי כה הרבה לקוחות נינוחים וחייכנים. אין זה פלא. השרות מופתי ומכובד, העבודה מקצועית ואמינה וחדר ההמתנה ממוזג עם פינת ישיבה נוחה, מכונת קפה, מגזינים לקריאה ואף מחשב לגלישה באינטרנט. כול שאלה וקושיה של לקוח נענית במהרה ובכבוד. קשה גם להתעלם מהניקיון והטיפוח שמושקע במקום.

כשאני מחמיא לו על מרכז השרות שחר כרגיל מצטנע ומסביר שחלק גדול מהצלחת המקום היא תודות לשותפו לניהול ותודות לאייקידו. למרות הריחוק בין תחום הרכב לאייקידו, שחר טוען כי אלמנטים רבים באומנות הלחימה תרמו להצלחתו בתחום המקצועי. הוא מזכיר את המיקוד, הביטחון האישי ואת יכולת הראיה המרחבית שעוזרת לו עד היום לראות את "התמונה הגדולה" בכול סיטואציה. לדעתו אלמנט האייקידו העיקרי בעבודתו הוא יכולת הזרימה עם כול לקוח –  ותהייה זו קשישה חסרת מנוחה או גברתן מרוגז ואלים, אין זה משנה, את כולם הוא מסוגל לרכך ולהרגיע.


(שחר כחלון והשותף, מר ניסים גיני)

הקרדיטים ששחר נותן לאייקידו ולשותף הם כנראה מוצדקים אך גם מדגימים את יכולת הזרימה שלו שמונעת מהתנגדות וחיכוכים לחדור לחייו. אפילו שכתבה נעשית עליו הוא דואג לא להזכיר את אופיו האישי –  את הישירות, האמינות, העוצמה האישית והדחף להצליח שהיוו כוח מניע בחייו עוד טרם הכיר אותי או את שותפו לעסקים. לשחר זה לא משנה – העיקר שכולם יחייכו.

מרכז שירות יונדאי תל אביב

625 תגובות

 1. ici

  Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 2. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 3. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 4. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this site, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon..

 5. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 6. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 7. My husband and i ended up being absolutely ecstatic when Michael could carry out his homework through the ideas he gained from your very own web page. It is now and again perplexing to simply possibly be releasing information and facts which usually men and women have been trying to sell. We really realize we now have the website owner to thank for that. The illustrations you have made, the simple website navigation, the relationships you will make it easier to create – it's got everything awesome, and it's making our son and our family feel that this topic is enjoyable, and that's quite mandatory. Thanks for all the pieces!

 8. There are a number of items available for under $10 from the Petrified Forest Museum Association bookstores and the Fred Harvey giftshops. Among the items available at the bookstores for under $10 are Petrified Forest: Story in Stone, Painted Desert: Land of Light and Shadow, a variety of magnets, bandannas, lapel pins, patches and walking stick medallions. You'll also find postcards, educational toys for children, an audio tour of the park, and music cassettes.

 9. There are a great deal of ways I might check out your article that might provide me an option regarding how to react. It thrills me to understand that your blog post was exactly regarding the subject that I have actually been investigating for my Doctoral Thesis. I am curious to recognize if you have anymore info that I might discover appropriate for my Thesis? Please contact me with my e-mail if you can aid me.

 10. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an email.

 11. I wanted to write a brief remark to express gratitude to you for all the lovely secrets you are posting on this site. My long internet look up has at the end been honored with incredibly good suggestions to share with my company. I would declare that many of us visitors are rather endowed to exist in a fabulous website with so many brilliant professionals with very helpful tactics. I feel truly privileged to have discovered your web site and look forward to some more thrilling moments reading here. Thanks once more for all the details.

 12. What i do not understood is actually how you're now not really a lot more well-appreciated than you may be now. You are so intelligent. You know therefore considerably in relation to this matter, made me in my view believe it from a lot of varied angles. Its like men and women are not involved except it is one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. All the time deal with it up!

 13. I've been surfing on-line greater than three hours lately, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It is lovely worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made just right content as you did, the internet will likely be much more helpful than ever before.

 14. You actually make it seem so easy along with your presentation however I find this topic to be actually one thing that I feel I'd by no means understand. It seems too complex and extremely large for me. I'm having a look forward on your subsequent publish, I will attempt to get the cling of it!

 15. What i do not realize is in truth how you're no longer really much more well-liked than you may be now. You are very intelligent. You recognize therefore considerably relating to this topic, produced me personally believe it from numerous numerous angles. Its like women and men don't seem to be interested except it is one thing to do with Lady gaga! Your personal stuffs great. All the time maintain it up!

 16. I enjoy you because of all of your work on this web page. Ellie delights in conducting investigation and it's obvious why. I know all about the compelling method you make practical secrets by means of this blog and therefore encourage response from some others on this concern while our own daughter is now becoming educated so much. Have fun with the remaining portion of the year. You are always performing a really good job.

 17. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 18. I’m impressed, I have to admit. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail around the head. Your idea is outstanding, the issue is something which not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I found this within my search for something relating to this.

 19. My spouse and i have been very thrilled that Ervin managed to carry out his research while using the ideas he gained using your weblog. It is now and again perplexing to just possibly be giving for free procedures that many men and women have been making money from. Therefore we do understand we've got the writer to be grateful to for that. Most of the illustrations you've made, the simple site navigation, the friendships your site make it possible to create – it's everything astounding, and it is leading our son in addition to us understand the issue is amusing, and that is incredibly essential. Many thanks for all!

 20. You actually make it seem really easy together with your presentation but I to find this topic to be really something that I believe I would by no means understand. It sort of feels too complicated and extremely broad for me. I am having a look ahead for your subsequent publish, I¡¦ll try to get the hang of it!

 21. Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 22. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 23. I just wanted to write a small remark in order to thank you for the awesome guidelines you are sharing here. My particularly long internet investigation has finally been compensated with extremely good insight to write about with my companions. I would admit that many of us website visitors are very endowed to be in a decent website with so many lovely people with insightful secrets. I feel somewhat privileged to have used your entire web site and look forward to plenty of more enjoyable moments reading here. Thanks once more for everything.

 24. Just desire to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply great and i can assume you're an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 25. Just desire to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply spectacular and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 26. What i do not realize is if truth be told how you're no longer really much more smartly-appreciated than you might be right now. You are so intelligent. You understand therefore considerably with regards to this topic, produced me for my part imagine it from a lot of various angles. Its like women and men are not involved until it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs nice. At all times take care of it up!

 27. naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to tell the reality nevertheless I¡¦ll surely come again again.

 28. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 29. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 30. I wanted to construct a quick remark to thank you for all of the precious hints you are giving out on this site. My prolonged internet lookup has finally been rewarded with really good knowledge to share with my friends. I 'd point out that most of us site visitors are really blessed to exist in a useful network with so many wonderful people with good things. I feel very much fortunate to have encountered the web site and look forward to so many more exciting minutes reading here. Thanks once again for all the details.

 31. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 32. I precisely had to thank you very much all over again. I am not sure the things I would've carried out without those suggestions provided by you concerning this field. It seemed to be the frightening case in my view, nevertheless observing a professional technique you resolved that made me to cry with fulfillment. Now i am happier for this advice and as well , pray you comprehend what a great job that you're getting into instructing other individuals thru your web page. Probably you haven't got to know any of us.

 33. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely wonderful. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can't wait to read far more from you. This is really a tremendous site.

 34. It's the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I've read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 35. I've been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 36. I was just searching for this info for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that don't rank this kind of informative sites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 37. I just wanted to post a note to be able to appreciate you for all of the fantastic suggestions you are writing at this site. My extensive internet lookup has finally been paid with good strategies to share with my company. I 'd admit that many of us site visitors actually are truly endowed to be in a useful community with very many outstanding people with valuable concepts. I feel somewhat lucky to have come across your entire web site and look forward to so many more thrilling moments reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 38. What i do not understood is in truth how you are no longer really a lot more smartly-favored than you might be now. You are so intelligent. You know thus considerably with regards to this subject, produced me in my view believe it from a lot of numerous angles. Its like women and men don't seem to be fascinated unless it is one thing to do with Woman gaga! Your individual stuffs excellent. All the time take care of it up!

 39. What i don't realize is in fact how you're no longer actually much more neatly-appreciated than you might be now. You're very intelligent. You understand therefore considerably on the subject of this subject, produced me individually believe it from so many varied angles. Its like women and men aren't interested unless it's something to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs outstanding. All the time maintain it up!

 40. I simply had to appreciate you once more. I do not know what I would have done in the absence of the type of secrets documented by you over such situation. It truly was a terrifying crisis in my circumstances, however , noticing the expert manner you solved the issue took me to leap with joy. I'm happier for this information and even have high hopes you find out what a powerful job you are carrying out teaching many others using a blog. I am sure you have never met any of us.

 41. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! "A human being has a natural desire to have more of a good thing than he needs." by Mark Twain.

 42. My wife and i were now cheerful when Louis managed to round up his studies with the precious recommendations he made through your web site. It's not at all simplistic to just always be giving away things which usually some others might have been making money from. And we also consider we need the writer to appreciate because of that. The main explanations you made, the straightforward blog navigation, the friendships your site make it easier to foster – it's everything extraordinary, and it's really aiding our son and our family reckon that that idea is cool, and that's incredibly mandatory. Thank you for all the pieces! cialis generic.

 43. I'm really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays..

 44. Thanks for your whole effort on this site. My niece loves setting aside time for investigations and it's simple to grasp why. A lot of people notice all about the lively tactic you give both useful and interesting strategies through your web blog and as well as welcome contribution from some other people on this area of interest plus our own girl is being taught a great deal. Have fun with the remaining portion of the year. Your performing a first class job.

 45. I am only commenting to make you know of the brilliant discovery our girl gained reading your web page. She picked up some things, including what it's like to have an excellent teaching character to make many people clearly fully understand chosen advanced issues. You undoubtedly surpassed our own expectations. Many thanks for providing such valuable, dependable, explanatory and even cool tips about your topic to Sandra. viagra without a doctor prescription from canada

 46. פינגבק:Google

 47. The information you provided here are extremely precious. It been found a real pleasurable surprise to obtain that watching for me once i woke up today. They can be constantly to the issue as well as simple to be aware of. Thanks quite a bit for any valuable ideas you’ve got shared here.

 48. Thank you for sharing superb informations. Your web site is so cool. I am impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply couldn't come across. What a great web site.

 49. of course like your web-site however you have to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the reality on the other hand I will surely come back again.

 50. פינגבק:app for pc download

 51. פינגבק:pc app free download

 52. פינגבק:brisbane seo

 53. פינגבק:pc app free download for pc windows

 54. SEO

  I simply had to say thanks once again. I'm not certain the things that I would've worked on without those ideas shown by you directly on such a problem. It actually was a very traumatic dilemma for me, however , looking at a professional approach you treated that took me to jump for fulfillment. I'm just happy for this help and thus expect you recognize what a powerful job you have been getting into teaching people today all through your blog. I am sure you have never come across any of us.

 55. פינגבק:free download for windows 8

 56. פינגבק:داستان شهوانی

 57. פינגבק:sex toys for men

 58. פינגבק:vibrators

 59. פינגבק:all in stroker

 60. פינגבק:cbd oil for sleep

 61. פינגבק:penis ring

 62. An impressive share, I simply with all this onto a colleague who was carrying out a little analysis during this. And then he in reality bought me breakfast since I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for your treat! But yeah Thnkx for spending time go over this, Personally i think strongly regarding it and adore reading more on this topic. Whenever possible, as you grow expertise, does one mind updating your blog site with more details? It can be highly of great help for me. Big thumb up because of this writing!

 63. פינגבק:CHEAP VIAGRA

 64. Just desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is just nice and i could assume you're an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 65. פינגבק:học trang điểm chuyên nghiệp

 66. פינגבק:vibrating butt plug

 67. פינגבק:twitter'dan @rajapandi_ss (stormlikes.net 'in sahibi) twitter'dan bedava gay porno izle

 68. פינגבק:anal plug toys

 69. פינגבק:best male masturbator

 70. פינגבק:butt plug trainer

 71. What i do not understood is actually how you are now not really a lot more neatly-appreciated than you may be now. You're very intelligent. You recognize thus considerably when it comes to this subject, made me individually consider it from a lot of varied angles. Its like men and women aren't interested until it's one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs great. Always care for it up!

 72. פינגבק:rabbit vibe

 73. פינגבק:https://www.storeholidayhours.org/

 74. פינגבק:dollar general near me

 75. פינגבק:PORN DOWNLOAD

 76. פינגבק:best products

 77. פינגבק:ROBUX GENERATOR

 78. I and also my buddies were actually digesting the nice helpful hints from the blog then then I got an awful suspicion I had not expressed respect to the site owner for those strategies. All of the boys became consequently joyful to read them and have now honestly been taking advantage of them. We appreciate you really being very thoughtful and then for finding these kinds of very good issues millions of individuals are really desirous to be aware of. Our sincere regret for not saying thanks to you sooner.

 79. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 80. I simply desired to appreciate you once more. I'm not certain the things that I would have accomplished without the type of thoughts documented by you regarding that theme. Certainly was the scary setting in my view, however , coming across the expert style you solved the issue took me to weep with contentment. I am just thankful for your assistance and in addition pray you realize what a powerful job your are getting into training most people by way of your webblog. Most likely you haven't got to know any of us.

 81. I do trust all the ideas you have introduced to your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for novices. May just you please lengthen them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 82. פינגבק:adam and eve sex toys

 83. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 84. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 85. After looking into a handful of the articles on your web page, I truly appreciate your way of writing a blog. I saved it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and let me know what you think.

 86. You could certainly see your skills within the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren't afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. "In order to preserve your self-respect, it is sometimes necessary to lie and cheat." by Robert Byrne.

 87. פינגבק:ABP-936

 88. What i do not realize is actually how you are not actually much more well-liked than you may be right now. You're so intelligent. You realize therefore significantly relating to this subject, made me personally consider it from so many varied angles. Its like men and women aren't fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always maintain it up!

 89. Hi there would you mind letting me know which hosting company you're working with? I've loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price? Thanks a lot, I appreciate it!

 90. פינגבק:women using a rabbit

 91. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 92. פינגבק:Google

 93. פינגבק:home

 94. פינגבק:더킹카지노

 95. פינגבק:퍼스트카지노

 96. פינגבק:더나인카지노

 97. פינגבק:strap on

 98. פינגבק:MKMP-315

 99. פינגבק:faith

 100. פינגבק:예스카지노

 101. פינגבק:더나인카지노

 102. Thanks for sharing superb informations. Your site is very cool. I am impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply couldn't come across. What a perfect site.

 103. פינגבק:waterproofing contractors near me

 104. פינגבק:Why. Who

 105. A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a bit analysis on this. And he in actual fact purchased me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If attainable, as you change into expertise, would you thoughts updating your blog with extra particulars? It is extremely helpful for me. Large thumb up for this blog put up!

 106. פינגבק:women using dildo

 107. פינגבק:fake vagina

 108. פינגבק:silicone penis ring

 109. פינגבק:https://images.google.pt/url?q=httpsphongkhamhana.com

 110. פינגבק:Rottweiler breeder

 111. פינגבק:PORN MAFIA

 112. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 113. פינגבק:free sexy

 114. פינגבק:sex live

 115. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 116. פינגבק:Jumpstart car Los Angeles

 117. פינגבק:translate afrikaans na engels

 118. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 119. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody getting similar RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 120. I just need to reveal to you that I am new to having a blog and clearly admired your page. More than likely I am going to remember your blog post . You seriously have wonderful article content. Value it for discussing with us your site write-up

 121. פינגבק:Google

 122. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 123. The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I genuinely believed you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you weren't too busy seeking attention.

 124. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am encountering problems with your RSS. I don’t understand the reason why I can't join it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 125. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something that too few men and women are speaking intelligently about. I'm very happy that I came across this during my hunt for something relating to this.

 126. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it. Is there anybody else getting the same RSS issues? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 127. Can I simply just say what a comfort to uncover someone that genuinely knows what they're discussing online. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More and more people must check this out and understand this side of your story. I can't believe you are not more popular since you certainly possess the gift.

 128. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 129. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly delighted I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 130. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I'm hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 131. You are so awesome! I don't think I've read a single thing like that before. So good to discover someone with unique thoughts on this subject matter. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that's needed on the internet, someone with a bit of originality!

 132. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you've hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my hunt for something regarding this.

 133. An outstanding share! I've just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little research on this. And he in fact ordered me lunch because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this topic here on your website.

 134. An outstanding share! I've just forwarded this onto a colleague who had been doing a little research on this. And he actually bought me dinner simply because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this topic here on your internet site.

 135. Can I just say what a relief to uncover someone who genuinely understands what they are discussing on the internet. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people ought to look at this and understand this side of your story. I was surprised you aren't more popular because you definitely possess the gift.

 136. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who has been doing a little homework on this. And he in fact bought me lunch simply because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this topic here on your site.

 137. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t know the reason why I can't subscribe to it. Is there anybody getting identical RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 138. Hello there! This post couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I most certainly will send this article to him. Fairly certain he'll have a good read. I appreciate you for sharing!

 139. What i don't understood is if truth be told how you're no longer actually much more smartly-appreciated than you may be now. You're so intelligent. You know thus considerably in terms of this matter, produced me for my part believe it from so many numerous angles. Its like men and women aren't involved unless it is something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. At all times take care of it up!

 140. The very next time I read a blog, Hopefully it won't disappoint me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, but I really thought you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of crying about something that you can fix if you were not too busy seeking attention.

 141. פינגבק:clit sucking vibrator

 142. You're so interesting! I don't suppose I've truly read through anything like this before. So great to discover somebody with original thoughts on this subject matter. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that's needed on the web, someone with some originality!

 143. פינגבק:anal play

 144. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The issue is something too few folks are speaking intelligently about. Now i'm very happy I came across this in my search for something regarding this.

 145. Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this article to him. Fairly certain he'll have a very good read. Many thanks for sharing!

 146. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.