מוריהיי אואשיבה – איש בעל חזון

מוריהיי אואשיבה נחשב בקרב רבים כאיש בעל חזון ויצירתיות, אדם שכול חייו היו רצף ארועים מופלאים, כשהחשוב מכולם הוא רגע אחד של התרוממות נפש בו המציא את אומנות האייקידו. הסיפור על אותו רגע רומנטי כבר הפך מזמן למיתוס. אחזור עליו בקצרה. השנה היא שנת 1925, המקום אייאבה, יפן. השעה היא שעת בוקר ואואשיבה נושא תפילה ומדיטציה בחצר ביתו. לא הרחק משם עומד קצין צבא שהוא גם איש קנדו מהולל ומחכה בקוצר רוח לאואשיבה. כמה ימים קודם לכן, קרא אותו איש קנדו תיגר על מוריהיי אואשיבה, שכבר אז נחשב כאיש לחימה מפורסם

(אואשיבה בתקופה בה המציא את האיקידו)

אואשיבה מסיים את תפילתו ונע באצילות לעבר יריבו. הם קדים האחד לשני ואיש הקנדו מניף את הבוקןהמקל דמוי החרב – מעל לראשו. אואשיבה עומד דרוך אך נינוח בידיים ריקות. רגע מתוח עובר בו בוחנים השניים איש את רעהו, ואז איש הקנדו פורץ קדימה ומנחית את הבוקן לעבר ראשו של אואשיבה. להב הבוקן שורק באוויר כמו חרב, בדייקנות ובמהירות מתקרב אל המקום בו עומד אואשיבה. הבזק אור חולף חולף מול עיניי אואשיבה חלקיק שניה לפני שיוצאת ההתקפה ומסמן לו את כיוונה. הבוקן אינו מוצא את מטרתו. אואשיבה נעלם מהמקום כרוח רפאים. איש הקנדו סב על עקביו, מוצא את אואשיבה עומד שם, ופותח במכלול של התקפות. חיתוכים מדוייקים בוצעים דרכם אל אואשיבה ששוב ושוב חומק באלגנטיות

הזמן עובר ואיש הקנדו שטוף הזיעה מתחיל להחלש. אך הוא ממשיך לתקוף למרות שמודע לחוסר התכלית שבנסיונותיו. גופו מסרב לנוע אך הבושה וכבודו העצמי דוחקים בו להמשיך. אואשיבה מזהה את הכניעה ללא מילים ומסמן לאיש לחדול ממתקפתו. האיש עוצר, הכרת תודה בעינייו, והם קדים האחד לשני. האיש הולך לדרכו אואשיבה מביט בו ומחייך לעצמו. האיש הולך זקוף – הוא הפסיד בקרב אך כבודו העצמי לא נרמס. כשנעלם מהעין אואשיבה צועד אל הבאר שמאחורי ביתו ושוטף את גופו.

 ואז, לפתע, נפתחים שערי שמיים ואור זהובות בוקע מתכול הרקיע. קרן אור עוטפת את גופו של אואשיבה, בחמימות ממלאת אותו בידע ועוצמה. מאוחד עם היקום, אואשיבה קורס תחת עוצמת החיזיון שחולף מול עיניו. עוברות דקות רבות עד שמשתחרר מהחוויה.

"סאטורי"

"הארה"

אואשיבה נגע בנשגב והדבר גיבש את כול הידע שרכש בימיי חייו וקיבץ אותו למקשה אחת. רגע של יצירה – רגע לידת האייקידו.

 הסיפור הוא כמובן פנטסטי אך בעל חשיבות רבה בעיצוב אומנות האייקידו. הוא מציין את הנופך הרוחני והדתי שלה כמו גם את שורשיה התרבותיים וההסטורים. הוא ממחיש כי האייקידו היא אומנות מיסטית של מיסטיקן.

אך מה היא אם כן המצאתו הגדולה של אואשיבה ומה חידש בתחום הלחימה? מה באמת מקורי באומנות האייקידו?

ניתוח פשטני של האומנות יראה כי אין דבר חדש במרכיבי האייקידו, לא ברמה הפילוסופית\רוחנית ולא ברמה הלחימתית.

 ראשית ניגע בתכנים הלחימתיים של האומנות. טכניקות האייקידו נלקחו ממכלול טכניקות הדאייטו-ריו, תורת לחימה עתיקת יומין של משפחת הסמוראים המפורסמת – משפחת טאקדה. מתוך טכניקות הדאייטו-ריו אואשיבה בודד את הטכניקות הקשורות לסמוראי החמוש. ניתן לראות את אלמנט הסמוראי החמוש ביציבה, תנועה ואסטרטגית הלחימה של האייקידו. הגוף זקוף, הידיים פרושות לפנים כשל האוחז בחרב ומגוון ההתקפות נע בין אחיזות למניעת שימוש בחרב לבין מתקפות של דקירה וחיתוך.

(סוקקו טאקדה – מורו של אואשיבה)

גם שמות הטכניקות בהם השתמש אואשיבה בייסוד האייקידו היו שמות הלקוחים מתורת הדאייטו-ריו. שיטת יושינקאן אייקידו, המשמרת את אומנות האייקידו כפי שתורגלה בשנותיה הראשונות, קוראת עד היום לטכניקות בשמות של הדאייטו-ריו. לאחר מלחמת העולם השניה, אואשיבה שינה את שמות הטכניקות בכדי לתת יחוד לאומנות שיצר. איקאג'ו הפך ל-איקיו, ניקאג'ו ל-ניקיו וכן הלאה. לזכותו יש לאמר, כי כאשר נטל צעד זה כבר היה שוני מהותי בין טכניקת האייקידו לדאייטו-ריו – לא בסוגי הנעילה וההטלה, כאמור, אלא בעקרון הסיבוב ובכוונה.

 את התנועות הסיבוביות של האייקידו פיתח אואשיבה מהיום בו זכה בהארה. בתחילה היו אלו תנועות נוקשות וחדות כשהדגש היה על עוצמה ויעילות, כפי שניתן לראות בטכניקת יושינקאן אייקידו ואף בטכניקת איוואמה אייקידו. ואולם, ככול שהזמן עבר, כך הפכו התנועות לרכות וסיבוביות, והדגש עבר למישור של חיבור וזרימה. יש שיטענו כי עקרון הסיבוב והזרימה הוא ההמצאה הגדולה של אואשיבה, אך האם יש אמת בדבר?

הדעות והעדויות חלוקות בנושא, במיוחד לאור העובדה שאואשיבה בילה במונגוליה בשנת 1924, חודשים ספורים טרם נולדה אומנות האייקידו.

(אואשיבה במונגוליה)

 מסעו המיתולוגי של אואשיבה למונגוליה כשומר ראשו של אוניסבורו דגוצ'י, שיוזכר בהמשך, היה גם לדברי המיסד, רצף חוויות שעיצב את אומנותו. הוא סיפר על  הבזקי אור שלפתע הופיעו מול עינייו כאשר הותקפה פמליית דגוצ'י מהמארב – הבזקי אור שהורו לו את כיוון הירי של כדורי האוייב. הוא גם ציין את הרגע בו עמד עם אנשי דגוצ'י מול כיתת יורים כרגע מכונן בחייו.

(אואשיבה ודגוצ'י מול כיתת היורים)

אואשיבה הזכיר את הדרמטיות, את הרגעים בהם התחכך עם המוות ואת הרומנטיות שבמסעם הלא יאומן לבסס את "ירושלים החדשה" בערבות מונגוליה. חוויות אלו דווחו בהרחבה ואין בכוונתי להוסיף עליהן במאמר זה. ברצוני להסב תשומת הלב אל חשיפתו של אואשיבה אל אומנויות הלחימה המקומיות, חשיפה שבדרך כלל נוטים לייחס לה חשיבות מעטה.

 בתוקף תפקידו כשומר ראשו ושר צבאו של דגוצ'י, אואשיבה הקים צבא. במשך ימים הוא גייס לוחמים מקרב המקומיים. הוא בחן את מיומנותיהם, נלחם עימם וחקר את אומנותיהם. יש להניח, אם כן, שבשלב זה או אחר הוא נחשף לטאיי צ'י, צ'יקונג ופאקואה, אומנויות לחימה סיניות שהשתמשו בתנועות סיבוביות רכות ועסקו בעשייה רוחנית. לפי התיעוד לא התרשם אואשיבה מיכולתיהם ואומנותיהם של המקומיים ואולם יש לזכור כי אואשיבה, כרבים מהיפנים בני זמנו, התייחס בהתנשאות קולוניאליסטית אל הסינים והמונגולים. גם אם היה המפגש עם אומנויות הלחימה הסיניות משמעותי לפיתוח הטכניקות הרכות והסיבוביות של האיקידו הרי שאואשיבה מעולם לא היה מודה בזאת. דבר אחד בטוח – יש סבירות גבוהה שגם הטכניקה הסיבובית של האייקידו אינה מצביעה על מקוריות גרידא. אך בואו נניח לטכניקה לזמן מה וניגע לרגע בכוונה שמאחוריה, בפן הפילוסופי והרוחני של האומנות. האם יתכן כי שם טמונה ההמצאה?

 הבסיס הפילוסופי\רוחני של האייקידו מקורו כמעט כולו באומוטו-קיו, דת שבזמנו של אואשיבה זכתה לפופולריות ביפן. האומוטו-קיו הונהגה בידי אוניסבורו דגוצ'י הכריזמטי. דגוצ'י היה איש רוחני בעל חזיונות נבואיים, יכולות ריפוי וכישורים אומנותיים נדירים, (הוא צייר, כתב ספרים ופואמות, קידר ורקד – עבודות הציור והקדרות שלו שנשתמרו יוצאות דופן – כך גם הפואמות). הוא היה גם פוליטיקאי מבריק, אדם שסחף מאות מליוני יפניים אל חיקה של דת האומוטו.

דת האומוטו הינה דת שאמניסטית שנוסדה בידי נאו-דגוצ'י בשלהי המאה ה-19. יפן, שפתחה את שערי נמליה למערב בכפייה באמצע המאה ה-19, עברה בעקבות כך מהפכה פוליטית ודתית. מעמד הסמוראים נעלם כאשר חיילים מודרנים ממגוון מעמדות החברה לקחו את מקומם. גם דת השינגון בודהיזם, שבמשך שלוש מאות שנה הייתה הדת הרשמית ביפן, החלה לאבד ממעמדה הטוטליטרי. התוצאה לכך היא שעשרות דתות צצות ומגיחות כמו פטריות לאחר הגשם. חלק מאותן דתות מקורן בכפריים שעברו חוויה רוחנית שבעקבותיה הפכו לשאמנים, סוג של מדיומים שלטענתם תקשרו עם אלי הטבע היפנים. דת האומוטו, שנוסדה בידי נאו דגוצ'י,הייתה אחת מדתות אלו.

 https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSr24mGhJeMh41xXb0rOWJ0aA2V8CO_U3GceH-Myns-r_3jGRFM

(נאו דגוצ'י)

נאו היתה כפריה ועניה מרודה שחייה היו חיי סבל. יום אחד, בשלהי חייה, החלו חזיונות לשטוף את מוחה  ודברי נבואה בקעו מפיה – לטענתה לא דבריה שלה אלא דברי האל עימו תקשרה. בודדים נסחפו אחריה ואף לא אחד מאנשי המעמד הגבוהה ביפן. נאו היתה גסה ולא מלומדת, דבר שהקנה לה גישה רק אל בני המעמד הנמוך ביפן. אוניסבורו, בעקבות טראומה בה כמעט מקפח את חייו, עובר חוויה דתית עזה שלאחריה הוא פורש מחיי הוללות ותר אחר מימוש שאיפותיו הרוחניות. מסעותיו מובילים אותו לנאו, שלוקחת אותו תחת חסותה. וזמן קצר לאחר מכן דגוצ'י מתחתן עם ביתה ויורש את הנהגת הדת.

(אוניסבורו דגוצ'י)

כאשאוניסבורו בראשה, החלה דת האומוטו לכבוש את לב האוכלוסיה. אוניסבורו פרסם מאמרים, ערך עצרות, שכתב את דוקטרינת האומוטו, ובהיותו איש משכיל וכריזמטי, סחף אחריו אנשים מכול קשת החברה היפנית. כמובן שחלק גדול מהצלחת הארגון הוא תודות לאישיותו ופועליו של אוניסבורו, ואולם, גם הדוקטרינה והפילוסופיה של האומוטו היוו גורם לא מבוטל להצלחתה.

 דת האומוטו ביססה עצמה על רעיונות הלקוחים בעיקר מדת השינטו, דת שבה יש ריבויי אלים המייצגים את כוחות הטבע, מרכיביו וברואיו. לפי השינטו, היקום נוצר מצלילים ראשוניים, עוצמתיים ורוחניים הנקראים קוטודמות. הצליל הראשוני היה "או", השני "מו", וכאשר השתלבו נוצר "אומו" – לידה ביפנית. משם המשיכו להתפתח שילובי צלילים שונים שיצרו את האלים כאשר. שניים מהאלים, איזנמי ואיזנגי, בוראים את העולם. לפי השינטו, שושלת הקיסרות היפנית החלה מאחד מצאצאי אלת השמש – אמאטרסו. לאומוטו קיו הייתה וריאציות שונות למיתולוגיות העתיקות. לדוגמא: הצליל  הראשוני לפי אומוטו היה "סו" ולא "או"; אלת השמש לקחה את השליטה ביפן רק לאחר שנישלה את השליטים המקוריים שלה. אוניסבורו גם ראה עצמו כאמאטרסו בגוף גבר ובהזדמנויות שונות הוא לבש בגדי נשים. הוא אף רכב על סוס לבן כפי שנהג קיסר יפן.

(אמאטרסו – אלת השמש)

השינטו היה רק נדבך אחד של פילוסופית האומוטו. שולבו בה גם רעיונות של קונספצואיזם, בודהיזם ואף פילוסופיה מודרנית של של שלום והרמוניה עולמית, של שיוויון בין מעמדי, גזעי, מיני, וכן הלאה. היא גם הטיפה לאהבה, לאחדות רוחנית  עולמית ולבטויי הנשגב דרך האומנות.

Image result for deguchi and ueshiba

(דגוצ'י ואואשיבה)

כאשר אואשיבה פגש באוניסבורו לראשונה כבר היה דגוצ'י אישיות מפורסמת אם גם מפוקפקת ביפן. אואשיבה הפך לחסיד נלהב של דגוצ'י ובשנת 1919 עבר עם משפחתו לאיאבה, מעוז האומוטו-קיו באותם הימים. כמורהו ורבו של אואשיבה הייתה לדגוצ'י השפעה מכרעת על התפתחותו. הוא היה זה ששידל את אואשיבה ללמד לחימה את חסידי האומוטו ואף פתח עבורו בתי ספר בכול רחבי יפן; כמעט בכול עיר ומחוז בו היו מרכזי האומוטו קיו. כמובן שהדבר הפך את אואשיבה לאחד מאנשי הלחימה המפורסמים ביפן.

 דגוצ'י גם היה האיש שדרש מאואשיבה להתרחק מסוקאקו טאקדה, מורהו של אואשיבה בדאייטו-ריו, ולשנות את תורת הלחימה שלימד לכזו שטומנת בחובה את עקרונות האומוטו קיו. דגוצ'י היה האיש שהכניס את המושג אייקי גם לדאייטו ריו ומאוחר יותר לאומנות שאואשיבה פיתח. אואשיבה היה מאמין אדוק ועד ימיו האחרונים הוא התפלל וביצע טקסי היטהרות, (צ'ינקון קישין ומיסוגי) כפי שנהוג באומוטו קיו. הוא גם אימץ לו את שירת הקוטודמה, ראה ב-"סו" כצליל הראשוני של היקום והטיף לאהבה, לרוחניות, להרמוניה וביטויי אומנותי. אואשיבה כתב פואמות, קליגרפיה וכול שנה היה מזמין את כוהני האומוטו קיו לתפילה השנתית במזבח האייקידו שבאיוואמה.

 אם כן ראינו כי מרכיבי האיקידו מבוססים בעיקר על טכניקת הדאייטו-ריו והפילוסופיה הדתית של האומוטו-קיו. ראינו גם שארועים אקראיים עזרו לעצב את אואשיבה ואת האומנות שפיתח; כמו המסע למונגוליה ועקרון הסיבוב. כמו דגוצ'י והפרסום הסוחף שנתן לאואשיבה כאומן לחימה.

לכאורה אפשר לטעון כי אין כול חדש באייקידו וכי האומנות היא בעצם שעטנז מוצלח של תכנים הלקוחים ממקורות שונים. אני אומר לכאורה מכיוון שלטעמי דווקא אותו שילוב הוא הוא ההמצאה הגדולה. לא תמיד הרעיון המקורי הוא העיקר ואתן דוגמא אחת התומכת בהנחה זו.

 הידעתם כי כבר לפני ספירת הנוצרים הומצאו פסי המסילה ומנוע הקיטור? המסילה החצובה בדרך שימשה את הקרוניתים להסעת ספינות על פני היבשה כאשר עבדים ובהמות מושכים אותן והמסילה מאבטחת את דרכן; מנוע הקיטור, שתועד לראשונה בכתביו של "גיבור אלכסנדריה", שימש ליצירת תנועה של גופים שונים אך עם ערך מעשי קלוש. לקח עוד אלפיים שנים עד שוויליאם מורדוך חיבר את שני המרכיבים ויצר את רכבת הקיטור הראשונה. לאור העובדה כי מרכיבי הרכבת היו קיימים כבר לפני הספירה, האם ניתן לטעון כי השעטנז של מורדוך איננו בגדר המצאה? ואם כך הדבר האם לא נוכל לטעון גם שכול רכב אין בו מקוריות מכיוון שנסמך על המצאת הגלגל, שכול ספינה בבסיסה היא הרפסודה, ושאדריכלות היא אפליקציה משמימה של בתי הקש. אם נרחיק לכת יותר נראה כי הראשוניות האמיתית כבר טמונה בטבע שמסביבנו. תורת היחסות מסתמכת על התבוננות בגרמי השמיים, המטוס מחקה את מעופה של הציפור, הפניצילין, חומר טבעי שבודד בידי פלמינג אך כבר היה בשימוש מאות שנים.

 ראשוניות מרכיבי היצירה, אם כן, אינם המדד היחידי או העיקרי לחשיבותה. מה שמייחד אותה הוא השימוש היצירתי והמעשי במרכיבים וכן בערך המוסף שאותו שימוש נותן לחיי האדם. אומנות האייקידו היא בדיוק סוג כזה של הכלאה כאשר מן הצד האחד נמצאת תורת הקרב הרצחנית והפרקטית של הדאייטו ריו ומן הצד השני פילוסופית האהבה, זרימה והרמוניה של האומוטו קיו. לכאורה השילוב הוא בלתי אפשרי ואף על פי כן הצליח אואשיבה ליצור אומנות לחימה של הרמוניה וזרימה, עשיה ההופכת פילוסוף לסמוראי וסמוראי לפילוסוף.

 לדברי אואשיבה, לוחם האייקידו הוא איש של שלום וצדק הדוגל בחוסר אלימות ובשמירת כבודם וגופם של של יריביו. אואשיבה שהיה מיסטיקן, האמין כי יש בידי האדם להגיע ליכולות מטאפיסיות דרך האייקידו. האייקידו, בעיניו, היה כלי שדרכו יכול האדם לגעת בנשגב ולהפוך ללוחם-האור, אביר ג'דיי הממגר את חשכת הרוע מפני זוהרו של הטוב. 

Image result for jedi

בכדי לעשות את השילוב המעשי, לקח אואשיבה את תנועת הסיבוב והזרימה והכיל אותה על טכניקת הדאייטו ריו. את החרב, שהייתה כאמור כלי הלחימה העיקרי של הסמוראי, הוציא אואשיבה ממכלול הטכניקות. ובמקומה הפך את זרועותיו של הלוחם לחרבות, לטגאטנה, כאשר החבטות והמיתקפות שלהם הם כשל המתקפות בחרב. הלוחם חייב היה להיות נקי מרבב ולכן טקסי הטוהרה, המיסוגי, של האומוטו קיו הפכוו לחלק בלתי נפרד מהמשוואה שפיתח. גם עולם הדימויים בו השתמש אואשיבה לתאר את טכניקת האייקידו היה עולם פנטסטי של אלים וצלילי עוצמה, כאילו הטכניקה מתבצעת במישור קיומי אחר.

 אם נחזור לתאור של חווית ההארה המופיעה בתחילת המאמר נוכל לראות כי הקרב שניהל אואשיבה עם הקצין משקפת בדיוק את הלך רוחה של האומנות שפיתח. הוא מנצח ללא פגיעה בגופו ובכבודו של הקצין, הוא טהור ומפגין יכולות על בגלל היותו מקושר עם איתני הטבע. אואשיבה היה עיקבי בגישה בה נקט וכול חייו עסק בשיפור הקונספט שיצר. הוא היה איש בעל חזון לכול דבר והשעטנז שיצר עומד בהחלט בתנאי המקוריות-שבשילוב, ובדרישה לערך מוסף לחיי האדם.

Image result for robert mcnamara

 (רוברט מקנמארה)

זכור לי ראיון שנערך עם מקנמארה בערוב ימיו. מקנמארה, שהיה שר ההגנה האמריקאי במלחמת ויאטנאם, נתן עשרה לקחים מחייו ואזכיר את אחד החשובים שבהם. מקנמארה סיפר כי כעשרים שנה לאחר תום מלחמת ויאטנאם הוא ישב לארוחת ערב עם אחד ממנהיגי הויאטקונג. מיד הם החלו לדון בנושא המלחמה ובשאלת השאלות – על מה ולמה נלחמו? מקנמארה הסביר לויאטנאמי כי כול שהיה ברצון האמריקאים במלחמה הוא לשחרר את ויאטנאם מעול הקומוניזם. להפתעת מקנמארה תשובתו של בן שיחו הייתה נחרצת – "קודם סבלנו מעול הצרפתים וכשהם הלכו אתם הגעתם."

 מקנמארה הבין באותו הרגע כי כול אחד מן הצדים נלחם על דברים שונים. אמריקה למען הדמוקרטיה – ויאטנאם לעצמאות. הוא סיכם ואמר כי "ללא רחמים והבנה של מטרות האוייב, לעולם לא תיגמר המלחמה."

תרגיש מקנמארה.

 תזרום מקנמארה.

 לו רק לקחת שיעורי אייקידו הכול היה נגמר הרבה יותר מהר…

 חשוב לציין כי אואשיבה ראה את כול מרכיבי האומנות כחיוניים לעשייה מוצלחת של האייקידו. ההיסטוריה רצתה אחרת ומרבית ממשיכי דרכו מעולם לא נגעו ונחשפו אל עומקי העשייה הדתית שלו. לא היה הדבר בכדי – עולם המושגים של השינטו לא היה מוכר למרבית היפנים בזמנו, ויש תעוד לכך שכשאואשיבה היה מסביר במונחים שכאלו, רוב התלמידיו היו בוהים בו בחוסר הבנה מוחלט.

מה שנשתמר מהפן הדתי של האומנות הם הרעיונות הפילוסופיים של הרמוניה, שלום עולמי ונגיעה בנשגב. אך האם באמת ניתן לגעת בנשגב ללא התמונה הכוללת של טקסי ומושגי הדת? התשובה לא פשוטה. התשובה היא כנראה מאמר חדש.

306 תגובות

 1. Human growth hormone supplements have lots of benefits to provide specifically to those who are currently past the age of thirty. Hgh supplements have been proven efficient in dealing with particular problems related to aging and doesn’t trigger as much side effects in comparison with other forms of Human growth hormone products. Additionally, supplements are effective, risk-free as well as inexpensive unlike Human growth hormone injections.

 2. Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I'm impressed by the details that you've on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just could not come across. What a great web site.

 3. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 4. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 5. I've been surfing on-line greater than three hours as of late, yet I by no means found any fascinating article like yours. It is pretty value enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content material as you did, the web can be much more useful than ever before.

 6. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 7. obviously like your web site however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to tell the truth nevertheless I will definitely come again again.

 8. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this web site. I'm hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has inspired me to get my own website now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 9. Needed to create you that very little observation to help say thank you once again for your personal nice tactics you have provided on this page. It has been so seriously open-handed of you to deliver publicly all many of us would've marketed for an electronic book to earn some bucks for their own end, precisely considering the fact that you could have done it if you decided. The solutions also worked as the easy way to be aware that other people have the identical keenness much like my own to know the truth whole lot more with regard to this problem. I think there are a lot more pleasurable situations up front for individuals who read through your blog post.

 10. My spouse and i ended up being lucky that Jordan managed to deal with his investigations from the ideas he had from your own weblog. It's not at all simplistic to just always be giving away information that others have been trying to sell. And we remember we need you to appreciate because of that. The type of explanations you have made, the easy site navigation, the relationships you can make it easier to engender – it's mostly sensational, and it's really leading our son in addition to our family understand this subject matter is enjoyable, and that is especially important. Many thanks for the whole thing!

 11. I wanted to post you that very small observation to help say thank you again regarding the spectacular basics you have featured above. It has been simply pretty open-handed of people like you to present publicly what many people could have advertised as an e-book to make some money on their own, principally given that you might have tried it if you wanted. Those advice also acted to become great way to fully grasp that other individuals have a similar dreams the same as my personal own to know the truth great deal more when it comes to this condition. I'm sure there are millions of more pleasant sessions ahead for folks who scan your blog.

 12. I must express my appreciation to this writer just for rescuing me from this setting. Right after looking out throughout the internet and seeing notions which are not pleasant, I assumed my life was over. Being alive devoid of the strategies to the difficulties you've resolved as a result of this article is a crucial case, as well as the kind that could have adversely damaged my career if I hadn't come across the blog. Your primary training and kindness in maneuvering all the stuff was tremendous. I am not sure what I would've done if I had not discovered such a thing like this. I am able to at this time relish my future. Thank you so much for your high quality and amazing guide. I won't think twice to endorse your web page to any person who will need recommendations about this subject.

 13. I am only writing to make you know what a nice discovery my daughter found checking your blog. She figured out some issues, which include what it is like to possess an awesome giving spirit to get other folks with no trouble fully grasp selected hard to do topics. You undoubtedly surpassed my expectations. Thank you for coming up with such effective, healthy, revealing and in addition cool thoughts on this topic to Lizeth.

 14. I must voice my appreciation for your kind-heartedness in support of men and women that actually need help with the situation. Your real dedication to passing the message throughout became rather helpful and has surely made ladies much like me to arrive at their desired goals. Your warm and helpful instruction can mean a whole lot to me and somewhat more to my office colleagues. With thanks; from all of us.

 15. My husband and i felt absolutely lucky Peter could finish up his studies out of the ideas he made in your weblog. It is now and again perplexing to just be making a gift of procedures that other folks might have been selling. And we all see we need you to be grateful to for this. All of the explanations you made, the straightforward web site menu, the friendships you can make it possible to create – it's got mostly sensational, and it is aiding our son in addition to us imagine that this matter is entertaining, which is unbelievably mandatory. Thank you for the whole lot!

 16. I happen to be commenting to let you know of the nice experience our child found reading through your site. She came to find a good number of things, including how it is like to possess a marvelous teaching mindset to make others smoothly gain knowledge of specified specialized issues. You actually did more than readers' desires. I appreciate you for presenting those warm and helpful, safe, revealing not to mention cool thoughts on that topic to Lizeth.

 17. What i don't realize is actually how you're now not really much more smartly-preferred than you might be now. You're very intelligent. You know thus significantly in relation to this topic, produced me in my view consider it from numerous numerous angles. Its like men and women aren't involved except it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. All the time maintain it up!

 18. If you really value your pet, then getting him with Kong Dog Toys would be a great gift for him. You furry friend will certainly enjoy staying in your home if he has something to play with. These are not ordinary toys but these are also helpful every time you teach your canine with new tricks.

 19. hey there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

 20. There are extremely plenty of details prefer that to take into consideration. Which is a great indicate mention. I supply the thoughts above as general inspiration but clearly you will find questions like the one you bring up where biggest factor will be in the honest very good faith. I don?t know if guidelines have emerged about items like that, but Almost certainly that your chosen job is clearly known as a reasonable game. Both boys and girls have the impact of a little moment’s pleasure, through out their lives.

 21. Thank you so much for giving everyone a very splendid opportunity to read articles and blog posts from this site. It can be very superb and as well , jam-packed with fun for me personally and my office mates to search your web site a minimum of 3 times every week to read through the newest tips you will have. Not to mention, we're certainly astounded with all the terrific strategies you serve. Some 3 tips in this post are surely the simplest I have ever had.

 22. There are incredibly a lot of details this way to take into consideration. This is a fantastic examine talk about. I provde the thoughts above as general inspiration but clearly you will find questions such as one you raise up the place that the most essential factor will be working in honest very good faith. I don?t know if guidelines have emerged about things such as that, but Almost certainly that your job is clearly recognized as a reasonable game. Both youngsters feel the impact of a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 23. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this certain information for a long time. Thank you and best of luck.

 24. Howdy very nice blog!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I'll bookmark your website and take the feeds also¡KI'm satisfied to find numerous helpful information here in the submit, we need develop extra techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 25. pl

  I would like to show appreciation to this writer just for bailing me out of such a situation. As a result of surfing through the world-wide-web and getting principles that were not powerful, I was thinking my entire life was gone. Existing minus the solutions to the difficulties you've resolved all through your good site is a crucial case, as well as ones which could have badly damaged my career if I had not encountered your web page. The training and kindness in taking care of all the details was very helpful. I'm not sure what I would've done if I hadn't encountered such a thing like this. I can now look forward to my future. Thanks so much for this specialized and sensible guide. I won't be reluctant to endorse the website to anybody who should have recommendations on this subject.

 26. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 27. I want to express some thanks to you for rescuing me from this particular trouble. As a result of searching throughout the search engines and meeting solutions that were not powerful, I believed my entire life was well over. Living minus the answers to the difficulties you've sorted out by means of your main site is a critical case, as well as the ones which could have adversely affected my career if I hadn't encountered your web blog. Your expertise and kindness in playing with the whole thing was precious. I am not sure what I would've done if I hadn't come upon such a solution like this. I am able to at this moment look ahead to my future. Thanks so much for your reliable and effective guide. I will not hesitate to endorse your site to anybody who needs to have care about this subject matter.

 28. I simply had to appreciate you once more. I do not know what I might have followed in the absence of the points shown by you over such a situation. Completely was the depressing case in my circumstances, but encountering the expert technique you resolved the issue made me to cry over delight. Extremely grateful for the help and thus hope that you comprehend what an amazing job you're carrying out instructing some other people using your web blog. I am certain you've never met any of us.

 29. I actually wanted to make a simple word to thank you for those superb advice you are showing at this site. My extended internet lookup has at the end of the day been rewarded with good insight to talk about with my two friends. I 'd state that that most of us site visitors actually are definitely blessed to live in a superb network with many special people with insightful secrets. I feel quite lucky to have discovered the weblog and look forward to really more fun moments reading here. Thank you once again for all the details.

 30. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely great. I actually like what you have acquired here, certainly like what you're stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I can't wait to read far more from you. This is really a wonderful site.

 31. I actually wanted to construct a small remark to be able to appreciate you for all of the awesome recommendations you are sharing here. My time consuming internet lookup has now been honored with wonderful concept to write about with my friends and classmates. I would mention that many of us readers actually are undoubtedly lucky to dwell in a perfect website with so many wonderful people with very beneficial basics. I feel extremely lucky to have seen your entire webpage and look forward to plenty of more fabulous times reading here. Thank you once again for all the details.

 32. You really make it appear really easy together with your presentation but I in finding this matter to be actually something which I feel I might never understand. It seems too complex and very wide for me. I'm looking forward on your next publish, I will attempt to get the grasp of it!

 33. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 34. I as well as my buddies were checking the nice key points from your site and then suddenly developed a terrible suspicion I had not thanked the website owner for those tips. All the boys became very interested to read all of them and have in effect in truth been tapping into those things. Thanks for turning out to be very helpful and also for going for these kinds of helpful subject matter millions of individuals are really needing to be aware of. My personal honest regret for not saying thanks to you earlier.

 35. I'm just commenting to let you be aware of what a awesome experience my friend's daughter had browsing your web site. She picked up such a lot of issues, not to mention how it is like to have an amazing giving nature to make many more without difficulty understand several tortuous subject matter. You truly exceeded readers' expectations. Thanks for coming up with these interesting, trustworthy, explanatory and in addition cool thoughts on this topic to Lizeth.

 36. I intended to create you a very little note to give many thanks yet again on your splendid principles you've provided on this website. This is so wonderfully generous of you to deliver extensively precisely what most people would have offered for sale for an electronic book in order to make some cash for their own end, especially seeing that you could have tried it if you desired. The things additionally acted to provide a good way to be certain that most people have similar interest just as my very own to know the truth way more in regard to this issue. I'm certain there are lots of more fun occasions in the future for individuals who see your site.

 37. A lot of thanks for all your efforts on this blog. Betty really loves managing investigations and it is easy to see why. Almost all learn all concerning the compelling tactic you produce important secrets via your website and therefore inspire response from other ones on that subject plus our favorite child is always discovering a great deal. Have fun with the remaining portion of the new year. You are carrying out a superb job.

 38. Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is just spectacular and i could assume you're an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 39. Thank you for sharing excellent informations. Your site is so cool. I'm impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn't come across. What an ideal web-site.

 40. פינגבק:Google

 41. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 42. I've been surfing on-line more than three hours these days, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is lovely price enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content as you probably did, the internet will probably be much more useful than ever before.

 43. I¡¦ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Reading this information So i¡¦m satisfied to exhibit that I have a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much unquestionably will make certain to do not overlook this web site and provides it a look regularly.

 44. I wanted to write you that bit of word so as to say thanks again over the remarkable pointers you have discussed here. It has been certainly generous with people like you to provide easily all that numerous people would have marketed for an electronic book to make some cash for their own end, primarily now that you might have tried it if you wanted. These smart ideas in addition acted to be the easy way to comprehend the rest have the same passion similar to my very own to find out more and more with regard to this problem. I know there are thousands of more fun occasions ahead for folks who read your website.

 45. פינגבק:blackhat seo links

 46. פינגבק:buy pbn links and facebook usa likes

 47. Thank you for sharing excellent informations. Your web site is so cool. I'm impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What an ideal web-site.

 48. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog. An excellent read. I will certainly be back.

 49. פינגבק:hitachi wand attachments

 50. פינגבק:메이저 사이트

 51. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 52. פינגבק:coconut coir

 53. hello there and thank you for your info – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon..

 54. פינגבק:DUAL AUDIO MOVIES

 55. פינגבק:grey stars

 56. פינגבק:Buy pbn links

 57. zoo

  I have been surfing on-line more than 3 hours these days, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It is lovely value enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made excellent content material as you did, the internet can be a lot more helpful than ever before.

 58. פינגבק:Google

 59. פינגבק:우리카지노

 60. פינגבק:코인카지노

 61. פינגבק:예스카지노

 62. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossips and web and this is really frustrating. A good site with exciting content, that is what I need. Thanks for keeping this web site, I'll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 63. פינגבק:flights to london

 64. פינגבק:doc johnson vibrator

 65. פינגבק:SEX

 66. פינגבק:web designing

 67. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 68. פינגבק:viagra

 69. I simply wanted to thank you so much again. I do not know the things I could possibly have handled without the solutions provided by you on that subject matter. This has been a hard setting for me personally, however , being able to view the very well-written fashion you managed the issue forced me to weep with fulfillment. Extremely happy for the help and thus sincerely hope you find out what a great job you have been providing instructing other individuals with the aid of your blog post. Probably you haven't come across all of us.

 70. פינגבק:vibrating dong

 71. Thank you for sharing superb informations. Your site is very cool. I am impressed by the details that you've on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect site.

 72. פינגבק:best CBD oil for pain

 73. פינגבק:prowizja/prowizji

 74. פינגבק:zwrot prowizji

 75. פינגבק:vibration egg

 76. I actually wanted to jot down a small message so as to express gratitude to you for some of the fabulous tips you are placing at this site. My extended internet search has finally been recognized with sensible information to exchange with my guests. I 'd believe that many of us site visitors actually are extremely fortunate to live in a decent site with so many outstanding individuals with good tricks. I feel very much fortunate to have seen the site and look forward to some more thrilling minutes reading here. Thanks a lot once again for everything.

 77. פינגבק:clit vibrator

 78. פינגבק:photographer in mumbai

 79. I must express my appreciation to this writer for rescuing me from such a predicament. Right after surfing throughout the the net and coming across ideas which are not pleasant, I assumed my life was over. Existing minus the strategies to the issues you have resolved all through your main guideline is a crucial case, as well as those which may have badly affected my entire career if I hadn't encountered your blog post. Your good skills and kindness in maneuvering every aspect was useful. I don't know what I would have done if I hadn't encountered such a subject like this. I'm able to at this moment relish my future. Thank you very much for this high quality and effective help. I won't think twice to propose the website to anyone who needs and wants care about this subject matter.

 80. פינגבק:adult

 81. פינגבק:adam and eve vibrators

 82. פינגבק:Dog Bandanas

 83. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 84. פינגבק:ROBUX GENERATOR

 85. I have been browsing on-line more than three hours today, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It's pretty worth sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content as you probably did, the web might be much more helpful than ever before. "When there is a lack of honor in government, the morals of the whole people are poisoned." by Herbert Clark Hoover.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.