נשימת אייקידו

מייסד האייקידו, מוריהיי אואשיבה, התייחס לנשימה כחלק בלתי נפרד מאומנותו ועשייתו הדתית-רוחנית. לא לחינם טכניקות רבות באייקידו קרויות "קוקיו-הו" ( טכניקות נשימה) ואף ישנן הטלות הנקראות "קוקיו-נאגא" (הטלות נשימה). אואשיבה ראה בנשימה מוטיב חשוב במעלה ואף ביצע תרגלי נשימה כחלק מטקס ה"מיסוגי"(טקס זיכוך הגוף והנפש) שערך כול בוקר.

מוריהיי אואשיבה,  התייחס לנשימה כחלק בלתי נפרד מאומנותו ועשייתו הדתית-רוחנית. לא לחינם טכניקות רבות באייקידו קרויות "קוקיו-הו" ( טכניקות נשימה) ואף ישנן הטלות הנקראות "קוקיו-נאגא" (הטלות נשימה). אואשיבה ראה בנשימה מוטיב חשוב במעלה ואף ביצע תרגלי נשימה כחלק מטקס ה"מיסוגי"(טקס זיכוך הגוף והנפש) שערך כול בוקר. ניתן לראות את התייחסותו של המייסד אל הנשימה בציטוט הבא:

"שב בנוחות ותחילה חשוב על הדרך בה באה לביטויי ממלכת הקיום. ממלכה זו עוסקת בחיצוני, בצורה הפיזית של נפלאות הבריאה. מלא את גופך ב"קי" וחוש את הדרך בה מתפקד היקום – צורתו, צבעיו ותדירות תנועת מרכיביו. שאף אוויר וצא אל מרחבי היקום. נשוף האוויר החוצה ותן לקוסמוס לחדור אל תוכך. כעת נשום מעלה את חיוניות ותפוקת האדמה וחבר את נשימת הרקיע ונשימת האדמה עם נשימתך – כך שתהפוך לנשימת החיים עצמם. תוך כדי רגיעה, תן לעצמך לנוח בטבעיות בממלכה הנסתרת של חוסר הצורה, שהיא ליבה של כול הקיים בטבע. מצא את מרכזך, ה"קוטודמה סו", הצליל המקורי של היקום. מלא עצמך באור וחום. בצורה זו תקיים את נפשך זכה ובהירה כתכול מרחבי השמיים והאוקיינוסים הגדולים. כפסגות הגבוהות. נקי וחופשי…"

גם במישור הטכני ניתן לראות את חשיבות הנשימה לטכניקת האייקידו. אומנות האייקידו הינה אומנות של זרימה וחיבור; זרימה המתבטאת בקואורדינציה של תנועת שרירי הגוף ובשילובה עם תנועתו של יריב האימונים. חיבור המתבטא במודעות למרכז הגוף ובהשלכת מודעות זו אל מרכז גופו של יריב האימונים. שליטה ושימוש נכון במערכת הנשימה הינם כלי מצוין לחידוד ההבנה והיכולת  של מוטיבים כמו זרימה וחיבור.  שליטה ומודעות למערכת הנשימה פירושה שליטה בשרירים העמוקים של מרכז הגוף ובחיבור תנועתם אל שרירי השלד. תרגול נכון של שרירי הנשימה יוצר תנועה מתואמת של כול שרירי הגוף –  תנועתיות היוצאת ממרכז הגוף וזורמת אל הגפיים ולהיפך – מהגפיים ואל המרכז. בנוסף לכך, התרגול יוצר מודעות לגופו ותנועתו של יריב האימונים, לזרימה הפנימית של תנועתו ולדרך נשימתו – אלמנטים שכאמור משפרים את יכולת הזרימה והחיבור.

מבחינה אנטומית ופיסיולוגית נראה שמערכת הנשימה כמו נבנתה ליצירת הזרימה התנועתית והחיבור למרכז הגוף כפי שתואר למעלה. מכלול שלם של שרירים לוקח חלק בתהליך הכנסת והוצאת האוויר מהריאות. שריר הנשימה העיקרי הוא שריר הדיאפרגמה, אך גם שרירי הבטן, גב, בית החזה, הכתפיים והצוואר משפיעים על תנועת האוויר. שרירי הבטן והגב מאפשרים זאת על ידי מתיחה והרפיה של שריר הדיאפרגמה  בעוד ששרירי הצלעות על ידי הרחבת והרפיית בית החזה, ושרירי הכתפיים והצוואר על ידי העלאה והורדה של בית החזה. מערכת שרירי הנשימה הראשיים והשניוניים, אם כן, מכסה את מרבית שטח מרכז הגוף ואולם השלכותיה התנועתיות מרחיקות לכת עד לגפיים. שרירי בית החזה המחוברים לשכמות ולכתפיים מאפשרים תנועה קואורדינטיבית הזורמת עד לקצות אצבעות הידיים. שרירי הבטן והגב המחוברים לעצם האגן מאפשרים שינויי בזווית האגן יחסית לקרקע –  שינוי המאפשר המשך תנועתי לכול אורך הרגל ועד לבהונות.

את תרגיל מערכת הנשימה הבא ניתן לעשות בעמידה זקופה כאשר הרגליים מפוסקות במפתח קל של רוחב הכתפיים, (לחילופין ניתן לבצע התרגיל גם בישיבת סאייזה למרות שהתיאור הבא ספציפי לעמידה). את התרגול אפשר לחלק לשלבים הבאים:

 1.   1.  חימום מפרקי הגוף על ידי תנועה רכה ותרגילי מתיחה קלים כהכנה לתרגול מערכת הנשימה.
 2. 2.  תרגול נשימת בטן וחזה ליצירת מודעות וטווח תנועה מלא:

א.      נשימת בטן – תרגול שרירי הבטן כך שבהכנסת האוויר תהיה הרפיה של שרירי הבטן וכיווץ שרירי הגב, ובהוצאת האוויר כיווץ שרירי הבטן והרפיית שרירי הגב. ישנה חשיבות רבה לכך שטווח התנועה יהיה מלא – מנקודת האחיזה של שרירי הבטן בעצם האגן ועד לאחיזתם בצלעות התחתונות של בית החזה.

ב.       נשימת חזה – תרגול שרירי בית החזה, הכתפיים והצוואר כאשר התנועה יוצאת מהצלעות התחתונות וזורמת קדימה, החוצה ומעלה. את החלק הראשון של התנועה יוצרים על ידי כיווץ שרירי בית החזה הגורם להרחבתו ולהכנסת האוויר אל הריאות. החלק השני מתואר בכיווץ שרירי הצוואר שעוזרים בהעלאת הצלעות העליונות ובגלגול הכתפיים לאחור להרחבה נוספת של בית החזה. בהוצאת האוויר בית החזה נרפה וצונח, הצוואר מאבד ממתח שריריו והכתפיים חוזרות למנח מאוזן.

 1. 3.  חיבור בין נשימת הבטן אל נשימת החזה כאשר התנועה עולה בהדרגתיות מהאגן, דרך בית החזה ועד הכתפיים והצוואר. בתרגול זה ישנה חשיבות עליונה להתמקדות בקו מרכז הגוף כאשר באזור בית החזה העליון צריך לחוש כיצד התנועה יוצאת מקו המרכז ומתרחבת אל הכתפיים. הוצאת האוויר גם היא תתחיל מהבטן ותסתיים בכתפיים.
 2. חיבור הגפיים לתנועת הנשימה:

א.      הזרועות ממוקמות חזיתית לגוף כך שכפות הידיים פתוחות ופונות אל מרכז בטן תחתונה. מרחק המרפקים מהגוף הוא כשל אגרוף לחזית ולצידי הגוף. הגוף זקוף אך לא מתוח ומפרקי הגוף צריכים להישאר לא נעולים או ישרים.

ב.       שאיפת אויר אל בטן תחתונה, תנועה המגלגלת את האגן לפנים ובכך מעבירה משקל אל כריות הרגליים, דרך הירכיים, הברכיים והשוקיים.

ג.       הבטן מתנפחת וכשהמתח על רום הבטן עולה בית החזה מתחיל להתרחב. הידיים עולות בהתאמה לתנועת הבטן.

ד.       תנועת הכנסת האוויר עולה בהדרגתיות מחלק תחתון של בית החזה ועד לקו חגורת הכתפיים כאשר המיקוד במרכז הגוף. הידיים בשלב זה מול הכתפיים והגב קעור.

ה.      סיום התנועה הוא ביציאתה מקו המרכז אל הכתפיים כאשר כפות הידיים נפתחות לפנים ומעלה.

ו.        התנועה חזרה מתחילה מכיווץ הבטן וגלגול האגן לאחור. משקל הגוף חוזר להישען על העקבים ובית החזה צונח בנינוחות. הידיים שוב מונחות מול הבטן התחתונה.

חשוב לציין כי תרגול זה הוא רק אחד מיני רבים בהם ניתן להמחיש את נושא הנשימה והקשריה אל תנועתיות הגוף. אין ספק בעיניי כי הנשימה היא כלי חשוב לשיפור התנועה ואולם יהיה זה הוגן לומר כי פגשתי לא מעט אומני אייקידו גדולים שגופם זרם בקואורדינציה שתיארתי למעלה ושמעולם לא עסקו בטכניקת נשימה.

זכור לי איך צ'ידה סנסאיי, מי ששימש כמעט שני עשורים כמורה הראשי של יושינקאן הומבו דוג'ו, ענה לשאלותיהם התמימות של תלמידים קנדים שהגיעו למחנה אימונים ביפן. אני מציין שהם קנדים מכיוון שיפני מעולם לא היה מעז לשאול כך. 

 


(צ'ידה סנסאיי בפעולה)

תלמיד: "סנסאיי, מהי הדרך בה אתה נושם בזמן הטכניקה?"

צ'ידה סנסאיי, (הבעת מסתורין מכסה את פניו): "אני נושם כך – מכניס אוויר לריאות ואז מוציא אותו," (הדגמה קצרה של הכנסת והוצאת אויר פשוטה ואז הוא ממשיך), "לפעמים אני עושה זאת עם הפה ולפעמים עם האף."

תלמיד אחר: "סנסאיי, מדוע אתה ורבים מהמדריכים נוטים לעשן?"

צ'ידה סנסאיי, (מביט בתלמיד כאילו שאל את שאלת הקידבק הגדולה מכולם ואז שואב מלוא ריאותיו עשן) : "כאשר אני מעשן אני מודע לכך שאני נושם." (תשובה הבוקעת מתוך ענני עשן)

כך או אחרת אין בדעתי שום מחלוקת על כך שצ'ידה סנסאיי, גם אם לא נותן דגש ניכר על נשימה, הוא אחד האנשים המרשימים שהכרתי ושמהם שאבתי ידע בחיי. האיקידו שלו זורם וחלק והוא מחובר לגוף ולמקום כמו כל מאסטר טוב של אומנות הלחימה.

למרות שישנם רבים שאינם עוסקים בתרגול נשימתי כחלק מאימון האייקידו הרי שישנן לא מעט שיטות אייקידו שרואות בהם חשיבות עליונה. גם מכלול סוגי תרגילי הנשימה הוא גדול ונרחב ואין ביכולתי ובכוונתי לתאר את כולם ולא רק מכיוון שקצרה היריעה מלהכילם, אלא גם מהסיבה הפשוטה שאיני מכיר את מרביתן.

רבים הם הערוצים הזורמים אל אגם הידע הנכסף.

כול ערוץ ייחודי בנתיבו ובעוצמת זרימתו.

כול ערוץ וצלילות ועומק מימיו.

 אחד נושם

 אחד מעשן

אך בסופו של יום משתכשכים להם יחדיו באגם…

..

90 תגובות

 1. What i do not understood is in truth how you are not really a lot more well-liked than you might be right now. You're so intelligent. You know thus considerably relating to this topic, produced me personally imagine it from numerous numerous angles. Its like women and men are not involved unless it is something to do with Lady gaga! Your individual stuffs great. At all times care for it up!

 2. I am writing to let you know of the fantastic experience my cousin's princess obtained checking your web site. She even learned a good number of pieces, including what it is like to possess an incredible teaching style to have certain people without difficulty comprehend a number of impossible subject areas. You undoubtedly did more than readers' expectations. I appreciate you for churning out such warm and friendly, trustworthy, explanatory and also cool thoughts on the topic to Lizeth.

 3. Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just too magnificent. I really like what you have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I cant wait to read much more from you. This is actually a wonderful website.

 4. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 5. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 6. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch! "We have two ears and only one tongue in order that we may hear more and speak less." by Laertius Diogenes.

 7. I would like to convey my appreciation for your kindness for those people who need guidance on that idea. Your very own commitment to passing the message across had become definitely informative and have in most cases permitted women just like me to reach their goals. Your own warm and helpful hints and tips signifies a lot to me and much more to my colleagues. Thank you; from everyone of us.

 8. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch! "Too much sanity may be madness. And maddest of all, to see life as it is and not as it should be" by Miguel de Cervantes.

 9. I must express my thanks to the writer just for rescuing me from this type of problem. Right after surfing through the the web and getting basics which are not beneficial, I figured my entire life was well over. Living devoid of the answers to the issues you've sorted out by way of your main site is a critical case, and the kind which might have badly damaged my career if I hadn't come across your website. Your good natural talent and kindness in touching every part was useful. I'm not sure what I would've done if I hadn't encountered such a point like this. It's possible to at this time relish my future. Thanks so much for this skilled and sensible help. I won't think twice to recommend the blog to anybody who desires assistance about this problem.

 10. What i don't understood is actually how you are not really much more well-appreciated than you might be right now. You're very intelligent. You already know therefore considerably in terms of this matter, produced me personally consider it from so many numerous angles. Its like women and men don't seem to be fascinated until it's one thing to do with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times maintain it up!

 11. I've been browsing on-line more than three hours as of late, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It's pretty price sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made excellent content material as you did, the net will probably be much more helpful than ever before. "No nation was ever ruined by trade." by Benjamin Franklin.

 12. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 13. I¡¦ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Reading this info So i am satisfied to show that I've a very good uncanny feeling I found out just what I needed. I so much surely will make sure to don¡¦t overlook this website and provides it a glance on a continuing basis.

 14. I’m impressed, I must say. Actually rarely can i encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you might have hit the nail around the head. Your notion is outstanding; ab muscles something that there are not enough consumers are speaking intelligently about. I’m happy which i came across this in my look for something in regards to this.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.