1

 

"מרגישים את זה?" שאל הבחור הלבוש בגלימת בורדו. הוא החווה בידו אל עבר לובשי הגלימות האחרים שאיכלסו את מרבית השולחנות ב-'מאפיה הגרמנית.'

"מרגישים את מה?" שאלתי, חרד מהתשובה.

"את האנרגיות," ענה הבחור, מילותיו פורצות מתוך סבך של זקן עבות ושיער ארוך ומדובלל, עיניו בורקות באור ההשראה הקוסמית שזיהינו בכל חניכי האשראם.

"אנרגיות?" סיננה טסה בין שיניה ובאותו הרגע, הקבוצה שישבה אל השולחן המאורך שלשמאלינו, פרצה בצחוק מטורף. צחוק מאולץ, לא טבעי, שהעביר צמרמורת בגבי.

"הם מסכימים איתך," צהל הבחור. "אמרת אנרגיה והם הגיבו יחד. איזו מחווה, איזה אור!"

טסה משכה את ראשה לאחור והוא הביט בה בחיוך, מפרש את הבעת הסלידה שעל פניה כרצון עז לרדת לעומק דבריו. "קחי אוויר ותרגישי את האור, את האנרגיה הקוסמית שחובקת את כולנו. תרגישי איך היא עוטפת…"

"עוד שניה ואני אחטיף לו קצת אור," לחשה לי טסה. "תעשה לי טובה ותוציא אותי מפה. הספיק לי."

הנהנתי בעודי לוקח ביס אחרון מהטוסט, שוטף אותו בלגימה ארוכה של קפה קר. אחזתי בידה ויחד נעמדנו מול הבחור שלפתע עטה ארשת השתאות מוחלטת. מצחו נחרש בקמטים כשהוצאתי שטר של עשרה רופי מהכיס והנחתי על השולחן

"לאן, יקיריי?" שאל.

"למצוא איזה מפל ולעשות מדיטציה במי קרח," הסברתי בחיוך.

"לא צריך," הניע הבחור את ראשו לשלילה. "תנו לי להסביר. לפי אושו אין צורך ב…"

"כן, אנחנו יודעים," חייכה טסה. "כבר שמענו את כל ההסבר המדהים על מדיטציה. אל דאגה – We are all individuals!"

"על מה את מדברת?"

"תראה מונטי פייטון ותלמד."

הסתובבנו והתחלנו לפסוע אל שער היציאה מהמאפיה, נסיגה מחושבת שהפכה להימלטות פרועה משפרצה הקבוצה בשולחן שלימיננו בבכי ממושך. בכיים נשמע מאולץ ולא טבעי כצחוקם של חברי הקבוצה הקודמת. גיהקתי בעל כורחי, הטוסט מתחיל לטפס במעלה גרוני, מונע מכוחה המבעבע של הבחילה.

"אל תלכו," קרא אחרינו ידידנו מהשולחן. "תראו איך הם בוכים. זה סימן מהיקום. רק תנסו…"

יצאנו מהמאפיה בחופזה, נושמים לרווחה בעומדנו על המדרכה. אור שמש קיצית של צהרי היום סינוור את עינינו, החמה יקדה במרומים, קופחת על ראשינו המעונים מבכיות, צחוקים ומשפטים פילוסופיים בנאליים שהיו שגורים בפיהם של חסידי האשראם.

קבוצת המקוננים יצאה מהמאפיה ביבבות מאולצות, שקועה ביגונה המעושה, כמעט ודורסת אותנו. נאנחתי וחיבקתי את טסה, מסוכך על גופה שהיה צנום ומרוקן מנוזלים וחיוניות, תוצאת השפעתן של הרעלות מזון חוזרות ונשנות. כשהקבוצה נעלמה בקרן הרחוב חצינו את הכביש, עוברים לצידה של הקבצנית שישבה ברגליים משוכלות, תינוק עטוף כצרור שוכב בחיקה. האשה לכדה את עינינו ומיד החוותה אל פיה וממנו אל התינוק בהבעה מעונה, כאומרת ללא מילים: "תנו קצת אוכל לאומלל לפני שיתפגר."

עקבתי במבטי אחר תנועותיה, חונק פרץ צחוק שאיים לבקוע מגרוני למראה התינוק המדושן ששכב בחיקה.

"הכל פה הפוך לגמרי," לחשתי לטסה. "אנחנו בהודו אבל אין כמעט הודים, המחירים אירופאים והאשראם סגור בפני חולי איידס כאילו היה זה בית בושת ולא מקום לבריאות הגוף והנפש. הצחוק עושה חשק לבכות, הבכי קורע מצחוק – אפילו הקבצנים נראים בריאים ועשירים מכל הודי אמיד שפגשנו בחודש האחרון."

"התינוק באמת נראה קצת שמנמן," הודתה.

"התינוק? ומה איתו?" הצבעתי אל עבר הקבצן שישב מטרים ספורים בהמשך המדרכה. הוא חייך ונופף אלינו בכפות ידיו החבושות.

"מה איתו?" שאלה.

"אני מת, אבל מת ללכת ולהוריד לו את התחבושות. תראי את הידיים שלו – כמו שזה נראה שום אצבע לא חסרה לו! למען האמת, אני מוכן להתערב איתך על מליון רופי שהדבר היחיד המגביל את תנועותיו הן התחבושות עצמן."

פרצתי בצחוק רועם, על גבול ההיסטריה כיאה לשוכני המקום. טסה הביטה בי בהבעה קפואה.

"מה?" שאלתי והיא התפוצצה עליי.

"זאת הפעם אחרונה שאני מקשיבה להצעותיך," הרימה את קולה. "איך לעזאזל הסכמתי להגרר אחריך לכאן?"

"רצית ללמוד ציור הודי," הזכרתי לה. "ואני חשבתי לנסות תיפוף."

"יפה מאוד," הנהנה. "אבל למה פה מכל המקומות שבעולם? מישהו אמר לך שיש כאן איזשהו מרכז לציור או לתיפוף? אני ממש לא מבינה…"

"כי חיפשנו מקום ללמוד ואמרו לי שמקום ללמוד זה אשראם. אז בחרתי באשראם הגדול והמפורסם ביותר – איך יכולתי לדעת שזה מרכז רוחני?"

שתיקה קצרה ומתוחה עברה עלינו. היא נאנחה לבסוף וחייכה בעצבות.

"לא נורא," עודדה את עצמה. "לפחות אנחנו ממשיכים בדרכנו." ידיה נשלחו אוטומטית אל תיקה הפתוח, משתוקקות לספר הטיולים האסור. "לגואה, כמו שתכננו?" שאלה בתקווה.

עמדתי לענות בחיוב כשלפתע שמעתי קול קורא בשמי. הבטתי סביב, מזהה דמות כהה וחסונה פוסעת לעברי מכיוון האשראם. צמצמתי את עיניי, בוהה בשיער השחור והארוך שכיסה את פלג גופה העליון של הדמות, בצוואר הרחב והזרועות השריריות שפרצו מתוך הגלימה ונופפו לעברי בפראות.

"צחי!" קראתי ובתגובה נשמע צחוקו המתגלגל. גם אני העזתי לצחוק, לפחות עד לרגע בו הוא חיבק אותי בחמימות מוחצת עצמות ופסק:

"איזה אנרגיות! היקום סידר לנו פגישה!"

הבטתי בטסה שקיללה חרש. היא ידעה, לא פחות טוב ממני, שפגישה עם צחי פירושה אימונים.

ואימונים פירושם שאנחנו נשארים.

*

המקום היה העיירה 'פונה' שבהודו, הזמן – סוף חודש יולי של שנת 1993, כחודשיים לאחר עזיבתנו את בייג'ינג. הרפתקאות רבות ומגוונות עברו עלינו מאז עזבנו את הבירה הסינית. כיסינו מאות קילומטרים, פגשנו אנשים שונים ומשונים ואף הצלחנו לבקר בחלק נכבד מהאתרים המומלצים בספר ה – Lonely Planet, התנ"ך של המטיילים דוברי האנגלית.

אלא שאז נמאס לשנינו ורצינו הפוגה ממרוץ העכברים שהספר, תוך שימוש מניפולטיבי ברצונה החופשי של טסה, כפה עלינו. רצינו לעשות משהו שונה, משהו מיוחד ולא שיגרתי.

"מה דעתך שנלמד משהו?" הצעתי באחד הימים המשמימים בהם ישבנו בחוסר מעש.

"רעיון גדול," הנהנה בהתלהבות מפתיעה. "הייתי מתה ללמוד קצת ציור הודי."

"ואני חשבתי על תיפוף. שמעתי שיש פה מאסטרים מהגדולים בעולם בתחום."

"מצויין!"

היא קרנה מחיוכים בעודה שולחת יד אל עבר תיקה, מקום מושבו של ספר הספרים, ה-Lonely Planet.

"לא הפעם," עצרתי בעדה. "מספיק סבלנו מהספר המטופש הזה."

"אז מה אתה מציע?"

"שנמצא את המקום המתאים מבלי לשאול בעצת הספר הארור. נמאס לי מהדרך בה הם מייצרים תיירות במקומות בהם לא הייתה דורכת כף רגלו של המשועמם באדם."

"אתה מגזים."

"מגזים? נראה לך שהייתי מסכים לבלות יותר מיומיים ברג'סטאן בלי הספר הזה? מדבר, אבק, גמלים ובדואים דוברי הודית. אני לא יודע מה איתך, אבל לי זה הרגיש כמו טיול ממושך בין עיירות פיתוח בנגב."

"בלי הספר הזה לא היית פוגש את טורנסטון או את דודנו של המהראג'ה מג'ייפור," הזכירה לי.

"וגם לא הייתי פוגש את ג'וני."

"אה, ג'וני. כמעט ושכחתי ממנו."

"איך את יכולה לשכוח את היצור הזה?"

ג'וני היה איש המכירות, מדריך התיירים ונהג הגמלים בטיולנו האומלל באזור פושקר. הוא היה גם זה ששיכנע אותנו להתחייב לסיור בן יומיים במקום לטיול של יום אחד.

"כך נוכל להגיע למקדש בו נערכת מחר בלילה מסיבת יום ההולדת של האל קרישנה," הסביר ג'וני. "מסיבה מטורפת, יהיה נהדר."

"ואיפה נישן?"

"בחוץ, לאור הכוכבים. זה יהיה מושלם – ידעתם שמחר בלילה יהיה גשם של מטאוריטים?"

"אני לא יודע," נאנחתי. "יום אחד נראה לי די והותר. חוץ מזה – מניין לך שמחר יהיה גשם של מטאוריטים?"

"אני יודע הרבה יותר ממה שאתה חושב," חייך ג'וני. "ואתה דואג הרבה יותר מכפי שצריך." ג'וני שלף אלבום תמונות בו הוא נראה מחוייך ומחובק עם קבוצות שונות של תיירים. "רואים? תסתכלו עליהם – כולם אוהבים את ג'וני!"

"הוא נראה הרבה יותר שמח מהחברה בתמונות," הערתי בלחישה אך טסה ביטלה את דברי בתנועה של כף ידה.

"תפסיק להיות פראנואיד. אפילו ב-Lonely Planet ממליצים על טיולי הגמלים באזור פושקר."

"אה, אז למה לא אמרת קודם? אם זה כתוב שם בטוח שיהיה טוב."

בלית ברירה הסכמתי וכמו שחששתי, החוויה היתה רחוקה מלקיים את שהבטיחה. הבוקר התחיל במסע מייגע על גבם של הגמלים; ליתר דיוק – טסה ואני על הגמלים בעוד ג'וני שרוע על עגלה שהיתה רתומה לגמל עליו רכבתי.

ג'וני, כך הסתבר, היה מאותם טיפוסים שלא מסוגלים להינות מרגע אחד של שקט. הוא הגיע לטיול כשהוא חדור בהלך רוח תזזיתי והוא לא סתם את הפה לשניה, מדבר, שורק או שר לצלילי המוזיקה הנוראה שבקעה מהטייפ הנייד והחבוט שלו. היתה לו רק קסטה אחת של מוסיקה הודית והוא הקשיב לה באדיקות וללא הרף, שוב ושוב הופך אותה מצד לצד, קולו עולה ויורד בזיופים מחרידים, החיוך לא מש מפניו. במהרה החום, הרכיבה המתנדנדת והרעש שבקע מג'וני, החלו להוציא אותי משפיות דעתי.

"אני הולך לעשות משהו דרסטי!" איימתי באזני טסה שעשתה הכל בשביל להרגיע את סערת רגשותי. למזלנו, הגענו אל מקדשו של קרישנה בשעות אחר הצהריים המוקדמות, בדיוק ברגע בו עמדתי לזנק על הטייפ הנייד ולרסק אותו לרסיסים.

ירדנו מהגמלים וג'וני הוביל אותנו ברוב כבוד והדר אל המקדש.

"כהן הדת הוא אישיות נעלה," הסביר ג'וני. "הוא בן למעלה ממאה ועשרים שנה. איש צנוע, רוחני ומדהים בעומק ידיעותיו."

"למעלה ממאה ועשרים שנה," חזרתי על דבריו בספקנות לא סמויה, משוכנע בעליל שג'וני, כרוב ההודים אותם פגשתי, היה חסר מושג בסיסי בכל הנוגע למרכיבים הנדרשים לחישוב גילו של האדם.

המקדש באמת נראה עתיק, פיתוחי האבן שעל קירותיו דהויים ומפוררים, מרצפותיו שבורות או משופשפות עד כדי סכנת החלקה, תוצאת אלפי הרגליים שצעדו על האריחים לאורך מאות שנים. ג'וני הוביל אותנו למרכז המבנה הראשי שהיה חשוך וקריר.

"הנה הבאבא," לחש והצביע אל הצללית שהיתה שרועה על המזבח בקצה המרוחק של האולם. "תביטו בו, הוא מתעורר."

מצמצנו בעינינו והתמקדנו בדמות שהתיישבה באיטיות מולנו. הבאבא היה אדם זקן, כחוש וקמוט הלבוש באזור חלציים. זקן לבן עבות עיטר את פניו ושיער ראשו היה דליל, חושף חלקים נכבדים מקרקפתו השזופה והמנצנצת. הוא פלט כמה מילים לעברנו וחייך ללא שיניים, עיניו הכהות בורקות למרות חשכת האולם.

"הבאבא רוצה לברך אתכם," תרגם ג'וני בעוד הזקן משכל את רגליו, עוצם את עיניו ומניח את כפות ידיו על הירכיים. הוא נשם עמוקות וכשנשף, רוגע התפשט בחדר, כאילו והאוויר שפרץ מתוכו מהול בקסם אלוהי. הוא נראה כה משכנע בהליכותיו שלרגע תהיתי אם היה התגלמותו המחודשת של הבודהה או לפחות דוגמן הבית של המושג 'הארה'. התקרבנו אליו ובהנחיתו של ג'וני צנחנו על ברכינו למולו, עוצמים את עינינו ונותנים לשלווה שהקיפה את המאסטר המואר לכבוש גם אותנו.

התרכזתי בנשימה ובשקט שהשתרר סביבנו, כה מרוכז שכל כולי הזדעזעתי כשחשתי בתפיחה קלה על הכתף מלווה בהבל פיו של ג'וני על אזני הימנית.

"הבאבא שואל אם תרצו לקנות קצת גראס," לחש, מילותיו מנפצות את הקסם של הבאבא באופן מהיר ומוחלט.

"באמת שקצת רוחניות מגולגלת לא תזיק לנו," הנהנתי וטסה פקחה עין משועשעת, הפליטה, 'אום' ארוך ויחד פרצנו בצחוק מטורף. ג'וני נאלץ להתנצל בפני הבאבא תוך שהוא גורר אותנו החוצה.

"מה קורה לכם?" נזף בנו כשעמדנו בחוץ. "פשוט חוסר כבוד… לא ירשו לנו להיכנס לחגיגה אם תתנהגו בצורה שכזאת."

"אל תדאג," חייכתי. "במקרה הגרוע נקנה קצת רוחניות מהבאבא והכל יבוא על מקומו בשלום."

את שעות אחר הצהריים בילתה טסה ברישומים של המקדש ושל באי המסיבה שהגיעו בקבוצות קטנות ורעשניות. הם זרמו אל המקדש מכל רחבי המדבר, רכובים על סוסים, ג'יפים ובעיקר על גמלים. במהרה, התמלא החניון שמול המקדש עד אפס מקום. השמש שקעה במערב, השמיים בוערים בצהוב וארגמן. מוסיקה החלה לבקוע מתוך המקדש והכל נהרו בעקבותיה.

כפי שציפיתי, המסיבה היתה גיבוב של טקסים הזויים מלווים בקורטוב של עשן, מים, תפילות ושירה בציבור. לא עבר זמן רב והעניין האנתרופולוגי שגיליתי בנעשה נעלם. פיהקתי והעפתי מבט בטסה שהיתה עסוקה במאבק מנומס בקהל הנשים המקומיות. הנשים נראו נרגשות מאוד מהשהיה במחיצתה. הן התגודדו סביבה ולא פסקו מלגעת בעור זרועותיה החשופות, חלקן אף מגרדות אותה בציפורניהן החדות, כמנסות לברר אם הצבע הבהיר של עורה הוא רק שיכבה חיצונית שתתקלף במהרה. היו גם כאלו שניסו למשוך את משקפיה מפניה והיא נאלצה לאחוז בהם או להסתכן באובדנם.

"בוא נצא," התחננה בפני כשההטרדות הפכו לבלתי נסבלות בעליל.

"בשמחה," חייכתי ופלסתי דרך החוצה. "למען האמת, אני מופתע שנשארת עד עכשיו." פרשנו שקי שינה על האדמה בקרבת הגמלים והבטנו בשמיים זרועי הכוכבים.

"זה לא גשם אלא מבול," העירה טסה בציניות לאחר שעברה חצי שעה יתומה ממטאוריטים.

"למה ציפית? הרי לא באמת חשבת שאסטרונומיה היא ממקצועות החובה הנדרשים מנהגי הגמלים."

"לא, לא ממש. פשוט זה קצת מאכזב."

את הזמן עד לשינה העברנו במשחקים עם הגמלים. מסתבר שאורם של פנסי הכיס שלנו עורר את סקרנותם של החיות. בכול פעם שהאור חלף מעל ראשיהם הם מתחו את צווארם ונהמו אל חללו של הלילה – מי יודע, אולי גם הם שרים לכבודו של האל קרישנה…


למחרת בבוקר הופתע ג'וני מהשינויים שהנהגתי בסידורי הרכיבה על הגמלים.

"אתם רוצים לשבת בעגלה ושאני ארכב על אחד הגמלים?" הרים גבותיו.

"בהחלט כן."

"ובלי מוסיקה?"

"אם יש לך מוסיקה, אז תביא," אמרתי. "אבל אם תשים עוד פעם אחת את הקסטה הארורה הזאת אני מבטיח לך שהיא תמעך, תתרסק ותעוף לכל הרוחות."

"ומה עם שירה?"

"שלא תחשוב על זה בכלל!"

"בסדר," רטן ג'וני בעודו לוקח את מקומו על אחד הגמלים. הבעה עגומה עיטרה את פניו כל הדרך חזרה לפושקר. הוא המעיט בדיבור, נמנע מלזמר, לצחוק ואף מלחייך.

"איזה מסכן," לחשה טסה. "אני ממש מרחמת עליו."

"גם אני כמעט ומרחם עליו," הנהנתי. "אבל רק כמעט."

ג'וני, למרות, ואולי תודות למגרעותיו, חימש אותי בנשק האולטימטיבי כנגד עריצותם של טסה ויועצה המגונה: ה-Lonely Planet. למען האמת, איזכור שמו של ג'וני היווה עילה מספקת בכדי לזכות אותי בשרביט ההנהגה בפעם הראשונה במסענו, בהזדמנות ובאחריות למצוא מקום ללימודי ציור בשביל טסה ותיפוף בשבילי. נרתמתי למשימה בחדווה ובמשך מספר שעות התרוצצתי בין התיירים שגדשו את המלון המעופש בו התגוררנו; שואל, חוקר ומקיש מסקנות. במהרה חזרתי עם התוצאות לטסה שחיכתה בחדר.

"פונה?" חזרה על דברי בחשש ניכר. "למה פונה?"

"כי לדברי חלק גדול מהתיירים, בפונה נמצא אחד האשראמים הטובים בהודו."

"אשראם?"

"אשראם זה סוג של בית ספר הודי," הסברתי בחיוך.

"ואתה בטוח שיש שם לימודי ציור ותיפוף?"

"כמו שאמרתי, זה אחד האשראמים הגדולים שבהודו. אני משוכנע שנמצא שם כל מה שנרצה ללמוד."

וכך, כעבור מספר ימים, מצאנו עצמנו מול שערי האשראם שבפונה, מעוזו של הגורו המנוח, מר ראג'ניש או 'אושו', כפי שכונה בפי מאמיניו הקנאים.

הפרק הבא

233 תגובות

 1. Needed to draft you one very little observation so as to give many thanks as before for the fantastic techniques you have shared on this site. It's so open-handed with you to convey unhampered what exactly most people would have distributed as an e-book to get some profit on their own, and in particular considering that you could possibly have done it if you considered necessary. Those suggestions likewise worked like a fantastic way to realize that many people have the same interest the same as my personal own to know the truth way more when considering this problem. I think there are some more pleasurable periods in the future for those who examine your website.

 2. I precisely needed to thank you very much once again. I am not sure the things that I would've worked on without the entire smart ideas documented by you over this topic. It has been an absolute terrifying issue in my position, but seeing a new expert fashion you solved it forced me to leap for joy. Now i'm happy for your work as well as expect you realize what a great job you have been accomplishing teaching many others all through a site. Most likely you haven't come across all of us.

 3. It's appropriate time to make some plans for the future and it's time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 4. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 5. Hiya, I'm really glad I've found this information. Today bloggers publish just about gossips and net and this is really annoying. A good blog with interesting content, that is what I need. Thank you for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 6. I would like to show some thanks to you just for bailing me out of this type of challenge. Because of scouting throughout the world wide web and getting strategies which were not productive, I thought my life was done. Existing without the approaches to the issues you have fixed as a result of your good article content is a serious case, and the kind which could have adversely damaged my entire career if I had not come across your web blog. Your actual mastery and kindness in taking care of all the pieces was tremendous. I am not sure what I would've done if I hadn't discovered such a solution like this. I can at this moment look ahead to my future. Thanks for your time so much for this reliable and amazing guide. I will not think twice to recommend your web blog to any individual who needs tips on this situation.

 7. Simply wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply great and i can assume you're an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 8. I must get across my respect for your kind-heartedness in support of those who absolutely need assistance with the issue. Your very own dedication to getting the message up and down turned out to be especially important and have regularly helped others much like me to get to their ambitions. The valuable information implies so much to me and much more to my peers. Warm regards; from each one of us.

 9. I truly wanted to send a quick remark to be able to say thanks to you for these awesome tactics you are sharing on this site. My rather long internet look up has at the end of the day been recognized with beneficial facts to share with my visitors. I would say that many of us readers are very much lucky to exist in a perfect community with many brilliant people with helpful methods. I feel very privileged to have seen the weblog and look forward to some more pleasurable times reading here. Thank you once more for everything.

 10. I must show some thanks to this writer for bailing me out of this circumstance. As a result of scouting through the online world and finding solutions which are not helpful, I believed my life was done. Living devoid of the solutions to the issues you have sorted out as a result of your post is a critical case, and the kind which might have in a wrong way affected my entire career if I had not come across your web blog. That understanding and kindness in maneuvering all areas was invaluable. I am not sure what I would've done if I had not come across such a subject like this. I can also now look forward to my future. Thanks very much for the professional and results-oriented guide. I won't be reluctant to propose your blog post to any individual who will need tips on this problem.

 11. My husband and i got now satisfied that Ervin managed to carry out his web research because of the ideas he came across through the web site. It's not at all simplistic to simply find yourself giving for free information and facts many people may have been trying to sell. We really do know we have the website owner to appreciate for that. All the illustrations you've made, the easy site navigation, the relationships you can make it possible to foster – it is many terrific, and it is helping our son and us believe that that matter is brilliant, which is tremendously important. Many thanks for the whole thing!

 12. I and also my guys were actually following the excellent things located on the website then the sudden I had a terrible feeling I had not thanked the web site owner for those secrets. These young men were definitely so very interested to see them and now have in reality been tapping into them. Appreciation for genuinely well considerate and for choosing variety of cool useful guides millions of individuals are really needing to discover. My personal sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

 13. I actually wanted to construct a comment in order to say thanks to you for these pleasant secrets you are writing here. My time intensive internet lookup has at the end of the day been honored with sensible facts to write about with my family and friends. I 'd admit that many of us site visitors actually are very fortunate to live in a magnificent site with many awesome individuals with useful methods. I feel truly lucky to have seen the web page and look forward to many more enjoyable times reading here. Thank you once again for everything.

 14. What i don't understood is in truth how you are no longer really much more well-liked than you might be now. You are so intelligent. You know thus considerably relating to this subject, produced me individually believe it from so many various angles. Its like women and men are not interested except it¡¦s one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. All the time take care of it up!

 15. Thanks for sharing superb informations. Your site is so cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn't come across. What a perfect web-site.

 16. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Studying this info So i am glad to convey that I've an incredibly excellent uncanny feeling I came upon just what I needed. I so much unquestionably will make certain to do not omit this web site and provides it a glance on a continuing basis.

 17. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 18. I have to voice my admiration for your kind-heartedness for people who should have assistance with in this study. Your personal dedication to getting the solution across appeared to be pretty interesting and has continuously encouraged many people much like me to achieve their goals. Your personal insightful guidelines denotes much a person like me and even more to my office colleagues. Regards; from each one of us.

 19. I enjoy you because of each of your work on this web page. My daughter take interest in participating in research and it is easy to understand why. My partner and i notice all concerning the lively way you deliver priceless guides on this blog and encourage response from other individuals on that topic while our favorite girl is really understanding so much. Take advantage of the rest of the new year. You're the one carrying out a first class job.

 20. Thanks for sharing excellent informations. Your website is very cool. I'm impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and just could not come across. What an ideal site.

 21. I am glad for commenting to make you understand what a superb discovery my wife's daughter developed studying yuor web blog. She figured out a wide variety of issues, with the inclusion of what it's like to possess a great teaching mood to let the rest without problems know a variety of advanced subject matter. You actually did more than visitors' expected results. Thanks for providing the priceless, trustworthy, educational not to mention easy thoughts on the topic to Jane.

 22. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 23. Needed to draft you the tiny note to be able to say thanks a lot the moment again for the exceptional secrets you've shown here. This has been so surprisingly generous of you giving extensively exactly what a lot of people could have distributed for an ebook in making some bucks for themselves, specifically now that you might have done it in the event you decided. The things also worked to be the fantastic way to be aware that someone else have the same desire just as my very own to see a whole lot more when it comes to this issue. I'm sure there are thousands of more pleasurable situations up front for folks who see your blog post.

 24. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 25. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 26. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just extremely fantastic. I actually like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can't wait to read far more from you. This is actually a tremendous website.

 27. Needed to send you the tiny note so as to say thanks a lot as before on your remarkable techniques you have shared on this page. This is really strangely open-handed with you to provide freely exactly what a lot of people would have distributed as an ebook to help with making some dough for themselves, especially since you could possibly have tried it in case you decided. These inspiring ideas additionally served to become a fantastic way to realize that most people have the identical dreams the same as my personal own to know very much more in terms of this condition. I'm certain there are several more enjoyable situations up front for people who look into your site.

 28. Just wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply nice and i could assume you're an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 29. I wish to show some appreciation to you for bailing me out of this type of difficulty. After searching throughout the world-wide-web and seeing things which are not beneficial, I was thinking my life was well over. Existing devoid of the strategies to the difficulties you have solved as a result of your good guide is a serious case, and the kind which might have badly damaged my career if I had not noticed your website. Your training and kindness in dealing with all things was helpful. I'm not sure what I would've done if I hadn't come across such a step like this. It's possible to at this time look ahead to my future. Thanks so much for this expert and result oriented help. I will not be reluctant to endorse your web blog to anyone who desires counselling about this matter.

 30. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 31. I just wanted to jot down a brief word to be able to express gratitude to you for the stunning suggestions you are showing on this site. My considerable internet lookup has at the end been rewarded with incredibly good insight to go over with my colleagues. I 'd express that many of us readers actually are undoubtedly fortunate to exist in a really good website with very many wonderful individuals with valuable concepts. I feel rather lucky to have encountered the site and look forward to some more enjoyable moments reading here. Thanks again for a lot of things.

 32. Thanks for all of your hard work on this web site. My niece take interest in working on investigation and it is easy to see why. Most of us know all relating to the powerful method you deliver both interesting and useful techniques by means of the web blog and even improve response from the others about this area plus our own princess is now starting to learn a whole lot. Enjoy the rest of the year. You're the one performing a glorious job.

 33. Thanks for sharing superb informations. Your site is so cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply couldn't come across. What an ideal website.

 34. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 35. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 36. I've been surfing on-line more than three hours today, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful price sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made excellent content as you probably did, the net will be a lot more helpful than ever before.

 37. I was just looking for this info for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that don't rank this type of informative web sites in top of the list. Normally the top web sites are full of garbage.

 38. Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 39. A lot of thanks for your entire efforts on this web site. My aunt take interest in carrying out investigation and it's simple to grasp why. A lot of people hear all regarding the powerful method you offer useful items through this blog and as well invigorate contribution from visitors on the subject matter plus my girl is undoubtedly understanding a lot. Enjoy the remaining portion of the year. You are performing a glorious job.

 40. I would like to thnkx for the efforts you've put in writing this site. I'm hoping the same high-grade site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing skills has inspired me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

 41. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Studying this information So i¡¦m satisfied to exhibit that I've a very excellent uncanny feeling I found out just what I needed. I so much certainly will make certain to do not overlook this web site and give it a look regularly.

 42. I¡¦ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i am glad to convey that I have an incredibly excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I such a lot indubitably will make sure to don¡¦t omit this site and give it a look regularly.

 43. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Studying this information So i¡¦m happy to exhibit that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I so much no doubt will make sure to do not overlook this web site and give it a glance regularly.

 44. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 45. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 46. I simply needed to appreciate you once more. I'm not certain what I might have carried out without the type of points shared by you concerning that question. It was before a daunting scenario for me personally, nevertheless considering this well-written avenue you resolved it took me to cry with happiness. I'm grateful for this assistance and in addition hope you recognize what a powerful job that you're undertaking instructing people by way of your blog. I'm certain you haven't encountered any of us.

 47. You actually make it seem so easy with your presentation however I to find this topic to be actually one thing which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely vast for me. I am taking a look ahead in your next publish, I¡¦ll try to get the grasp of it!

 48. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just extremely magnificent. I really like what you have acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can't wait to read far more from you. This is actually a great web site.

 49. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 50. Just wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply cool and i could assume you're an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 51. I do consider all of the ideas you have offered to your post. They're very convincing and can definitely work. Still, the posts are too short for novices. May you please prolong them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.