קסמי אייקידו – כתבה הסוקרת את היכולות המטאפיזיות של אומני האייקידו הגדולים

רבים מהמורים שעיצבו את אומנות האייקידו, כולל מייסד האומנות מוריהיי אואשיבה, היו ידועים כאומני לחימה בעלי יכולות מטאפיזיות, לוחמים שביכולתם להכניע יריב בעזרת מגע יד קל שבקלים או לעיתים ללא מגע כלל. מי העוסק באומנות שלא הביט בהערצה בוידיאו של מוריהיי אואשיבה מטיל קבוצת אנשים בתנועת אגן בלתי נראית? או ששאב השראה מהדגמותיו המדהימות של גוזו שיודה, ראש יושינקאן אייקידו, שהיה גורם לגופם של יריביו לאבד את שיווי משקלם בעזרת לחיצת אצבע קטנה?  אכן אין ספור אגדות על יכולות וביצועים מדהימים עוטפות רבים מהמאסטרים שחלפו מהעולם, וכבר היום כבר ישנו דור חדש של מורים שממשיך בדרכם, קוסמים מודרניים שניתן לראותם מככבים בסרטונים באינטרנט.

גם אני הולכתי בשבי המקסמים כשהחלתי דרכי באייקידו. ביומי השני ביפן, יום חמישי גשום אחד בשנת 1989, הגעתי עם חבר לצפות במאסטר גוזו שיודה מעביר אחד משיעוריו לחגורות שחורות. היה זה מדהים לחוות את אווירת הקדושה בדוג'ו כשהמאסטר קד וצעד אל מזרון האימונים. הכול היו מתוחים וקדו עמוקות למולו, כאחד קופצים אל רגליהם כול עימת שהמאסטר ביקש להדגים, כמו מתחרים על הזכות לגעת בו. היה זה יותר מהפגנת כבוד לאומן. בהתנהגותם הם הראו מסירות התואמת לכוהני דת. במשך שעה שלמה גוזו שיודה הדגים והסביר בשפה שהייתה לא פחות זרה וקסומה לי ממעשיו. הוא צחק תוך שהוא מניח ברכות את ידו על כתף, זרוע או כף יד  של אחד מחבורות הלוחמים שמסביבו, בתנועה קלילה מטיל את הצעיר והחסון כמו היה ילד בגן. עוד לא נגמר השיעור וכבר נרשמתי.

מאז גיל אחת עשרה התאמנתי באומנויות לחימה אך מעולם לא חשתי תשוקה לידע כמו שחשתי באותו היום. היה משהו מהפנט בדרך בה הכניע הזקן קטן הקומה את יריביו. רציתי את  המיומנויות שהיו לו, את היכולת להכניע כול אדם ללא מאמץ, עם חיוך של ביטול שלא מש מהפנים. אבל בכדי להתקרב אל המאסטר ולגעת בנשגב, היה עליי לרכוש תחילה חגורה שחורה. התחלתי להתאמן כמו משוגע, מבלה את ימי ולילותיי, אם בדוג'ו או מחוצה לו, באימוני אייקידו.

מזלי שיחק לי וחצי שנה לאחר שהצטרפתי אל הדוג'ו נטלתי חלק בקורס מאמנים שבמסגרתו היינו צופים בדממה בשיעורי המאסטר השבועיים, בארגה מביטים בו בפעולה. לאחר הקורס קיבלתי חגורה שחורה והתקבלתי כחלק מצוות מדריכי הדוג'ו. כעת הייתי קרוב מתמיד לחוש וללמוד את טכניקת המאסטר. הצטרפתי לשיעוריו ויחד עם שאר המדריכים התנסיתי בקסמיו מספר פעמים. זכורה לי ההתרגשות בה חשתי בפעם הראשונה שנגע בגופי. ברכיי כמו הפכו למים וצנחתי לרצפה, המום ומלא סימני שאלה.

עם חלוף הימים, וככול שהתקדמתי בלימודיי, נחשפתי יותר לדינאמיקה המורכבת של חיי הדוג'ו ולדרך שבה התנהלו המדריכים מול המאסטר.

הדבר הראשון ששמתי לב אליו הייתה העובדה שרק המדריכים היו אלה עליהם השפיעה טכניקת המאסטר במלא אונה ועוצמתה, ושבמקרים רבים הייתה תגובתם גם משוללת כול הקשר טכני לכיוון והעוצמה אותה הציג. זכורים לי לא פעם או פעמיים בהן הגיע אל הדוג'ו עיתונאי או סלבריטאי והמאסטר היה מבצע עליהם טכניקה כמו ניקאג'ו (ניקיו) או דומה לה. הגישה של חלק מהאורחים הייתה חוצפנית ואף מאיימת כלפי המאסטר וכולנו ציפינו לנעילת מחץ מצדו. ואולם התגובה למגעו הייתה תמיד ארצית ומוכרת, כאב מפרקים שכופף את יד האורח אך ללא נעילת הגוף המטורפת אליה היה נכנס כול מדריך מן השורה. גם היו תלמידים מספר, חגורות שחורות אך לא מצוות ההדרכה, שגם תגובת גופם הייתה הרבה יותר מאופקת.

אחד מהאוקים הצמודים של גוזו שיודה באותה תקופה היה סנסאיי מארק בייקר שלימים הפך לאחד ממיסדיי יושינקאן אייקידו העולמי. מארק היה זה ששפך אור על מציאות הקסם בבוטות שמחקה כול אפשרות לאשליה ממוחי. היה זה לאחר שיעור של המאסטר שבו מארק הדגים עימו רוב הזמן, נזרק באוויר בהינף אצבע ומתרסק על הרצפה, מתפתל לכאן ולכאן וחובט במזרון הטאטאמי כמו בכאב משתק.

מארק ירד מהמיזרון וניגש אליי. הוא החל להסביר על נפלאות המגע ואיך הנעילה הקסומה של המאסטר כמו מושכת את רצונו של האוקה ומכריחה את גופו להינעל. ואז מארק גיחך ופרס כף ידו לפניי. הוא ביקש כי אקיש עליה בקצה אצבעי והמום מיהרתי לבצע. ברגע שנגעתי בכף ידו גופו התקשח ונסק לחלל האוויר, צווחה אדירה בוקעת מפיו. הוא התרסק על המזרון וגופו החל להתעוות, כף רגלו חובטת כמו דורשת שאפסיק את מגע הקסם המושלם.


השיעור שמארק נתן לי העלה הרהוריי חטא שכרסמו במוחי. קשה היה לי להבין מדוע ישקרו המדריכים בתגובותיהם, שהרי אם המיומנים הם באמת היחידים עליהם עובד הקסם אז המדריכים הם חלק פעיל במעגל של שקרים. היו לי מחשבות על קונספירציה ומחשבות ציניות על ארגון היושינקאן כארגון כלכלי ומשומן המוכר חלומות לאוהדי אומנויות הלחימה ואף הופך את חלקם לחלק מהמערך השקרי שלו, מערך ממנו קשה להם לחמוק. שערו בנפשכם מדריך שלאחר שנים של למידה והוראה קורסת  מערכת אמונותיו מול עיניו כשהוא מגלה כי אין קסם במעשי המאסטר. הוא מאוכזב, מרגיש מרומה ואולם נטוע כה עמוק בנבכי העסק שאין ביכולתו לעזוב. הרי הוא כבר חלק מצוות המדריכים והפרנסה שלו תלויה בהוראה. יותר מכך, שמו הטוב, האגו והאינטלקט שלו עומדים בסכנה ברגע בו יקרא למלך הערום בשמו. כי הרי אם המלך ערום מה עשית עמו כול כך הרבה זמן?  בלית ברירה מחליט המדריך להמשיך ולקיים את אותו השקר. לטובתו ולטובת הארגון. האמת יכולה להירקב לה בפנים.

ואז חשבתי על עצמי והציניות החלה להתמוסס ממני. האם גם אני חלק ממעגל השקרים? הרי גם אני צנחתי כמו השאר למגע יד המאסטר. מבולבל החלטתי שהדבר הנבון הראשון יהיה לבחון את עצמי והדרך שנטלתי בכדי להפוך לאחד ה"אוקים הנופלים."  סקרתי את לימודיי מהיום שהגעתי לדוג'ו. את תגובותיי הראשונות למראה ביצועיי המאסטר, את אימוני האוקה המפרכים שנטלתי כעוזר מדריך בכדי שאוכל להדגים עם המורים הבכירים במכון. המורים נטלו להדגמות רק את האוקים הטובים, הללו שהגיבו בדרמטיות מופרזת לכול מהלך שעשו. הבנתי כי אומנתי להיות "סופר-אוקה" וכי היה זה אלמנט מכריע לתגובותיי. ואולם גם "סופר-אוקה" ניחן בבחירה חופשית למעשיו, ואני, כאחד שאינו עוסק באיקידו לפרנסתו כמו שאר המדריכים, מדוע עדיין הגבתי למעשיי המאסטר בצורה דומה? האם טשטשו היפנים את הכרתי עד שלא ידעתי משמעות מעשיי?

בשיעור המאסטר הבא התבוננתי בעיון במדריכים כשלקחו את האוקה או הקשיבו לדבריו. קראתי את התשוקה הבוערת בעיניהם, ואת גופם חדור המוטיבציה. נדהם מחדש מהרצון המטורף והכן שלהם  לפול לרגליו. ואז הבנתי כי לא שקר מניע המדריכים להגיב כפי שהגיבו אלא דווקא חרדת קודש שרחשו אל המאסטר ואל מה שייצג. רצונם להאמין בנשגב היווה את אבקת הקסמים שפוזרה על מעשיו והפיחה בהם כוחות עלומים. היה זה מקסם אמת, חזיון דתי, אמת שתלויה באדיקות קהל המאמינים.

אך הקסם פסק לעבוד עבורי למרות שהמשכתי לקחת אוקה ואף לא חשתי מרומה או מרוגז יותר בעקבות גילויי. המשכתי ואני ממשיך לעסוק באייקידו בצורה ארצית ופשוטה. כנראה שפשוט אינני אדם דתי. אך לא רק באומנות מסורתית כמו אייקידו ניתן למצוא את הרצון לגעת בנשגב גם אם הנשגב הוא ארצי בהחלט. האם אין חניכים העוסקים בלחימת הזירה נדרכים אנרגיה בכול פעם בה הם מתבוננים בלוחם מפורסם, מדמים עצמם כסלבריטי הUFC  או ה-K1 למרות שרובם לעולם לא יגיעו להילחם ברמה מקצועית שכזו?  גם להם כמו לאומני האייקידו יש סוג של אשליה שדוחפת אותם קדימה, להיות קוסם או ואנדליי סילבה, העיקר לשאוף להיות יותר מאחד האדם.

דעתי בנושא קוסמי האייקידו המודרניים שווה לזו שלגבי קוסמי העבר. אין בליבי עליהם דבר. הארי פוטר מוכר מיליונים, אומנם רכוב על מטאטא ולא על ג'ו, אך בכול זאת קוסם חובק עולם ומפורסם לכול דבר. העולם מאמין. העולם צריך אמונה וכול עוד האמונה קיימת יש מקום לכול סוג של מקסם. כנראה שאני סוג של "מוגול" כפי שנקראים בני התמותה בפי הקוסמים וכמוגול נגזר עלי לחיות במציאות עולם אפורה.

590 תגובות

 1. Excellent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just extremely magnificent. I really like what you have acquired here, certainly like what you're saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can't wait to read far more from you. This is really a tremendous web site.

 2. Whats up very nice blog!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also¡KI am happy to seek out so many helpful information here in the submit, we'd like work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 3. I wanted to put you that tiny note just to thank you the moment again for your awesome advice you have contributed at this time. It is so wonderfully open-handed with people like you to convey unreservedly what most of us might have offered for an ebook to end up making some profit for themselves, most importantly considering the fact that you could possibly have tried it in case you decided. These secrets likewise acted like a fantastic way to understand that someone else have the same eagerness like my own to know a lot more on the topic of this condition. I am certain there are many more pleasurable opportunities ahead for individuals that take a look at your blog post.

 4. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 5. Thank you for sharing superb informations. Your website is very cool. I'm impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and just couldn't come across. What an ideal website.

 6. My wife and i ended up being quite fortunate when John could do his basic research through the entire ideas he acquired through the web page. It's not at all simplistic to simply possibly be handing out tactics which often some other people may have been making money from. We take into account we've got the writer to appreciate for that. All of the illustrations you've made, the easy web site menu, the friendships your site aid to create – it's got mostly spectacular, and it is facilitating our son and us know that this article is pleasurable, which is quite fundamental. Thanks for all the pieces!

 7. Thank you a lot for providing individuals with an exceptionally spectacular possiblity to read critical reviews from here. It is often very good and stuffed with a great time for me personally and my office fellow workers to visit your blog particularly three times a week to learn the fresh tips you will have. And of course, I'm so at all times fulfilled considering the fantastic principles served by you. Certain 2 tips in this posting are essentially the most beneficial we have had.

 8. I precisely desired to thank you very much once again. I'm not certain the things that I would've used without the actual ideas revealed by you directly on this situation. It was before a very distressing concern in my opinion, but coming across the professional fashion you treated that took me to jump over joy. I will be grateful for the service and believe you find out what an amazing job that you are getting into training most people using your blog. I'm certain you have never encountered any of us.

 9. I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Reading this information So i¡¦m satisfied to convey that I've an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most definitely will make certain to don¡¦t overlook this website and give it a glance regularly.

 10. I precisely wished to appreciate you yet again. I do not know the things that I could possibly have achieved in the absence of those ideas discussed by you about my field. It was before a real traumatic situation in my view, but discovering the very professional fashion you resolved that made me to jump with delight. I am just happy for your guidance and in addition hope you really know what a great job you happen to be carrying out instructing the mediocre ones through the use of your web blog. Probably you've never met any of us.

 11. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 12. Needed to compose you that little note to finally thank you so much again regarding the pretty techniques you've featured on this website. It was simply shockingly open-handed with people like you to deliver publicly exactly what many people would've made available for an e book to make some cash on their own, most importantly considering the fact that you could have done it in the event you wanted. These tricks likewise acted to become a fantastic way to be aware that other individuals have similar keenness really like my own to understand more in regard to this problem. I am sure there are some more pleasant periods ahead for folks who see your blog post.

 13. Wonderful goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just too excellent. I actually like what you've acquired here, certainly like what you're saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is really a wonderful website.

 14. I was curious if you ever thought of changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 15. I was just seeking this info for some time. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative sites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

 16. I wish to show my appreciation to the writer just for rescuing me from such a issue. Just after surfing around through the world-wide-web and meeting tips which are not productive, I was thinking my entire life was done. Being alive devoid of the answers to the difficulties you've sorted out all through your good short article is a serious case, and the kind which could have in a negative way damaged my entire career if I had not discovered your web site. Your primary competence and kindness in dealing with a lot of things was helpful. I don't know what I would've done if I hadn't come across such a stuff like this. I can now look ahead to my future. Thanks a lot so much for your skilled and results-oriented guide. I will not hesitate to propose your web sites to any person who should have care about this issue.

 17. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, as I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon..

 18. Thank you for sharing superb informations. Your site is very cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and just could not come across. What an ideal web-site.

 19. I wish to point out my gratitude for your kind-heartedness supporting people who should have assistance with this important question. Your very own commitment to passing the message all through had been quite invaluable and has always enabled ladies like me to achieve their pursuits. Your personal interesting key points indicates a whole lot to me and still more to my peers. Regards; from each one of us.

 20. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I'm impressed by the details that you¡¦ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply could not come across. What a perfect site.

 21. Good day very nice site!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I'll bookmark your web site and take the feeds additionally¡KI'm satisfied to seek out a lot of useful info right here within the submit, we want work out extra strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 22. pop

  I actually wanted to compose a brief word to be able to express gratitude to you for some of the amazing recommendations you are posting at this site. My incredibly long internet lookup has now been honored with sensible tips to exchange with my family and friends. I would declare that many of us readers actually are rather fortunate to exist in a remarkable site with so many perfect professionals with interesting solutions. I feel extremely privileged to have come across the web page and look forward to tons of more excellent minutes reading here. Thanks once again for all the details.

 23. I am also writing to make you know what a great experience my daughter found going through your web site. She picked up such a lot of things, not to mention what it's like to possess a great giving mood to have other individuals easily comprehend specified very confusing subject matter. You actually did more than our own expectations. Thank you for producing those effective, trusted, educational and as well as easy guidance on that topic to Ethel.

 24. I want to express my appreciation to the writer for bailing me out of this trouble. As a result of scouting through the the web and coming across ideas that were not beneficial, I figured my life was done. Living without the presence of approaches to the difficulties you have sorted out through this guideline is a critical case, as well as the kind that might have badly damaged my career if I had not encountered your website. Your main ability and kindness in handling every part was very useful. I am not sure what I would've done if I hadn't encountered such a step like this. It's possible to now look forward to my future. Thank you very much for this expert and effective help. I will not hesitate to propose your site to anyone who requires direction on this subject.

 25. I must get across my appreciation for your kind-heartedness for those individuals that must have assistance with this particular concept. Your personal dedication to passing the solution all over turned out to be remarkably insightful and has constantly permitted employees just like me to attain their aims. This warm and helpful useful information signifies a whole lot a person like me and still more to my office colleagues. Thank you; from all of us.

 26. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such excellent info being shared freely out there.

 27. A lot of thanks for your whole efforts on this web page. My mom enjoys engaging in internet research and it's really easy to understand why. A number of us know all concerning the compelling method you produce priceless tips and hints through the blog and even encourage response from visitors about this situation while our favorite daughter is without a doubt being taught so much. Enjoy the rest of the year. Your doing a superb job.

 28. I simply wanted to develop a quick comment so as to express gratitude to you for all of the fabulous ways you are giving out here. My extensive internet look up has at the end of the day been compensated with wonderful tips to share with my co-workers. I would express that we visitors are extremely fortunate to live in a fantastic network with many wonderful individuals with valuable strategies. I feel quite fortunate to have seen your entire webpage and look forward to many more excellent times reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 29. Youre so cool! I dont suppose Ive read something such as this before. So nice to seek out somebody by incorporating authentic ideas on this subject. realy i appreciate you for starting this up. this excellent website are some things that’s needed online, somebody after a little bit originality. helpful work for bringing something new to the web!

 30. I as well as my guys came examining the good pointers found on your web blog then at once I had a terrible suspicion I never expressed respect to the website owner for those techniques. The people were as a result thrilled to read through all of them and now have honestly been taking advantage of those things. Thank you for genuinely quite helpful as well as for selecting varieties of marvelous tips most people are really needing to understand about. My very own sincere apologies for not saying thanks to earlier.

 31. I've been browsing on-line greater than 3 hours today, but I never found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful worth sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content material as you probably did, the web will likely be much more useful than ever before.

 32. Thanks for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply couldn't come across. What a great site.

 33. I precisely desired to thank you so much yet again. I do not know what I might have accomplished without the type of suggestions documented by you regarding such a area. It previously was a very depressing concern in my position, nevertheless considering the very professional strategy you dealt with the issue took me to cry for joy. I am just happier for the work and in addition believe you realize what an amazing job you have been carrying out training some other people all through a web site. I'm certain you've never got to know any of us.

 34. I've been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 35. I must get across my love for your generosity in support of men who absolutely need help with the area. Your real dedication to passing the solution across had become amazingly helpful and has usually helped employees much like me to arrive at their pursuits. The warm and helpful key points means a whole lot to me and especially to my fellow workers. Thanks a lot; from each one of us.

 36. I¡¦ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Reading this info So i am glad to show that I have an incredibly just right uncanny feeling I found out just what I needed. I such a lot indubitably will make certain to do not fail to remember this site and give it a look on a constant basis.

 37. What i do not realize is in fact how you're no longer actually a lot more neatly-liked than you might be now. You are so intelligent. You realize thus significantly in relation to this topic, made me in my view believe it from so many varied angles. Its like men and women don't seem to be fascinated until it is something to do with Woman gaga! Your personal stuffs nice. Always take care of it up!

 38. פינגבק:Google

 39. I as well as my pals were checking the best points from your web blog and unexpectedly developed a terrible suspicion I never thanked the web site owner for them. All of the women are actually as a result joyful to read all of them and have now absolutely been taking pleasure in these things. I appreciate you for simply being indeed helpful as well as for picking this form of fantastic guides most people are really wanting to know about. My very own honest regret for not expressing appreciation to earlier.

 40. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this website. I'm hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 41. פינגבק:rechargeable rabbit vibrator

 42. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 43. פינגבק:우리카지노

 44. פינגבק:코인카지노

 45. פינגבק:예스카지노

 46. פינגבק:cheap flights to europe

 47. פינגבק:top sex toys

 48. פינגבק:VIAGRA

 49. פינגבק:web designing

 50. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 51. פינגבק:viagra men

 52. I truly wanted to construct a simple message to say thanks to you for those unique solutions you are showing at this site. My prolonged internet research has at the end been honored with brilliant information to exchange with my colleagues. I 'd suppose that many of us site visitors actually are extremely endowed to live in a perfect network with so many wonderful individuals with beneficial secrets. I feel quite lucky to have seen the web pages and look forward to so many more excellent minutes reading here. Thank you once more for everything.

 53. פינגבק:remote control dildo

 54. I have to express some thanks to this writer for bailing me out of such a predicament. As a result of looking through the internet and coming across thoughts which were not powerful, I thought my life was gone. Existing minus the answers to the difficulties you've resolved all through the article is a crucial case, and ones which could have in a wrong way affected my career if I had not encountered your web page. The understanding and kindness in touching every aspect was vital. I'm not sure what I would've done if I hadn't come across such a step like this. I'm able to now look forward to my future. Thank you so much for the impressive and results-oriented guide. I won't think twice to recommend your web blog to any individual who needs to have assistance on this subject.

 55. פינגבק:https://www.laweekly.com/best-cbd-oil-for-pain/

 56. I together with my friends were studying the nice techniques located on the website and so suddenly developed a terrible suspicion I had not thanked the website owner for those tips. All of the men are actually for that reason joyful to study them and already have sincerely been tapping into these things. Thank you for truly being very considerate and also for utilizing variety of high-quality issues most people are really eager to know about. My very own sincere apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 57. פינגבק:bank / bankowa

 58. פינגבק:screaming o moove vibrator

 59. obviously like your website however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the truth on the other hand I'll definitely come back again.

 60. Hi there very nice web site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I'll bookmark your blog and take the feeds additionally¡KI am satisfied to seek out numerous helpful info here within the put up, we'd like work out more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 61. I was just seeking this information for some time. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what's the lack of Google strategy that don't rank this type of informative websites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.

 62. פינגבק:sex toys for women

 63. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade website post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 64. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 65. SEO

  I am glad for commenting to make you be aware of what a fabulous discovery our girl obtained visiting yuor web blog. She came to understand a lot of things, which included what it is like to have a wonderful coaching nature to make other individuals really easily have an understanding of various grueling things. You actually did more than our own expected results. Thank you for delivering these insightful, safe, edifying and also cool thoughts on your topic to Gloria.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.