1

"וו'שו?" דוקטור וו'אנג שאל ולפתע עיניו הצטמצמו לסדקים מעוררי חשד. קפאתי בתוך חלוק הרופאים והבטתי לצדדים. נבוך, מחפש סיבה לשינוי בהתנהגותו. דוקטור וו'אנג, מומחה לדיקור סיני בשנות השלושים לחייו, היה אדם שקט ומאופק. כבר שבועיים שהתמחיתי אצלו, שש שעות ביום, וזו הפעם הראשונה שראיתי אותו יוצא מדעתו.

דוקטור וו'אנג, או וו'אנג טייפו בסינית, סגר את לסתו השמוטה, שפתיו הבשרניות מכסות על שיניי סוס שהיו צהובות משנים של עישון כבד. הוא החל לנוע לעברי באיטיות, עיניו, שנראו ענקיות מאחורי הזגוגיות העבות של משקפיו לא מרפות מפרצופי.

"וו'שו?" הוא שוב שאל.

"כן," הנהנתי ונראה שתשובתי רק ליבנה את זעפו. נדרכתי, התנהגותו של הדוקטור כמו מכניסה אותי לסצנה מסרטי הקונג פו.

ביג בוס? חשבתי, לא סגור על זה. אולי ברוס לי איש הזעם?

"אבל למה לך לעשות את זה?" הוא צעק באנגלית עילגת, כולו נסער. הבטתי בשפתיו, לראות אם ימשיכו לנוע לאחר שסיים את המשפט. ניסיתי לחשוב על תשובה הולמת אבל וו'אנג לא נתן לי זמן לחשוב. הוא החליט לסיים את הדיון במשפט זן סתום.

"?Do you want to hit walls" – (אתה רוצה להכות קירות?) הוא קרא כנביא זעם.

הוא האדים כשחייכתי בעל כורחי. זיהיתי את הסרט. 'ספורט הדמים'. לא היה לי צל של ספק.

"But walls don't hit back' Tayfu." – (אבל קיר לא מכה בחזרה,טייפו), אמרתי בקול עמוק והרופא נאנח והלך להתיישב מאחורי שולחנו. וו'אנג טייפו היה אדם מוזר עם מילים מוזרות לא פחות. הוא היה זה שהתווכח איתי במשך שעה שלמה שתפוח אדמה סיני הוא תפוח האדמה הטוב והטעים ביקום.

האוכל בסין באמת מדהים, הטעים בעולם לדעתי. האטריות הפריכות-חריפות, הרטבים העשירים בטעמים וניחוחות. הכופתאות הממולאות בשילובי בשר וירק, מטוגנות, מאודות או מבושלות. וכמובן, גולת הכותרת – הברווז הצלוי, מעדן מלכים המוגש עם פיתות דקות ושטוחות, רצועות בצל ירוק ורוטב שזיפים. מורחים את הפיתה ברוטב, שמים קצת בצל, נתח ברווז ומגלגלים למין לפה קטנה. פשוט והטעם גן עדן, שילוב מנצח בין המרקם הפריך והעשיר של הברווז ובין מתקתקות הרוטב, הבצל הירוק צובט בעדינות את חלל הפה במין קרירות חריפה, מרעננן ומכין את הסועד לפיתה הבאה…

אבל לצערי, ועם כול הכבוד לאוכל הסיני, תפוח האדמה בסין זהה לחלוטין בצורתו ובטעמו לאחיו בשאר העולם. ניסיתי להסביר את זה לוו'אנג טייפו אך ללא הועיל. זה היה כמו להכות קירות אבל לא עם היד. עם הראש.

"Chinese potatoes are the best potatoes!" הוא חזר ואמר, מחייך אליי כמו אל אידיוט מושלם. הוא גיחך מכול נימוקי, לא מתרשם מכך שאכלתי תפוחי אדמה מסביב לעולם ושהוא מעולם לא עזב את סין. בלית ברירה נכנעתי, מזהה בוו'אנג את אותה אטימות מרקסיסטית בה נתקלתי כול יום בבייג'ינג. הקומוניזם, בדיוק כמו הדת, מצליח לעכור את מוחו של האדם. לנסות ולשכנע את וו'אנג להאמין לדברי זה בערך כמו להתווכח עם יהודי על עבודה בשבת.

"אתה צודק," אמרתי והוספתי בתבוסתנות:

"Chinese potatoes are the best potatoes in the world!"

וו'אנג חייך בניצחון.

"I told you so!"

השנה הייתה 1993. סוף אפריל. תחילת האביב. תקופה של סופות חול בבייג'ינג והשנה בה הם פרצו לשוק הקפיטליסטי במלוא העוצמה..

לסין הגעתי עם טסה, חברתי באותה התקופה ורעייתי כיום, בטיסה ישירה מיפן כאשר לכול אחד מאיתנו ייעוד בבייג'ינג. לטסה חיכו לימודי ציור סיני עם ראש הפקולטה לאומנות קלאסית בבייג'ינג בעוד שאני הגעתי בכדי לעסוק בדיקור סיני בבית החולים – "Japan/China Friendship Hospital- שבבייג'ינג .

את לימודי הרפואה האלטרנטיבית התחלתי כמה שנים עוד לפני הגעתי למזרח הרחוק. למדתי יוגה באדיקות והייתי חסיד נלהב של – Rebirthing, שיטת נשימות אינטנסיבית הגורמת למעין היפנוזה עצמית. כשהגעתי לטוקיו, במקביל ללימודי האייקידו, המשכתי גם בלימודים ובעיסוקים האלטרנטיביים. לפרנסתי הדרכתי יוגה ו – Rebirthing ובשעות הפנאי למדתי אקופנטורה. בתחילה למדתי לבדי, קורא בשקיקה ספרים ומשנן את הנקודות שעל קווי המרידיאנים עד שהכרתי את שמה ומיקומה של כול נקודת דיקור וכך גם את המשנה הפילוסופית שמאחורי תורת האקופנטורה. בשלב זה הצטרפתי לחוג לדיקור בהדרכתו של בחור אנגלי בשם ג'ון. הקורס נערך בביתו שבפרברי טוקיו.

ג'ון היה בחור נחמד ומטפל טוב ומסור. איתו למדתי את הבסיס לאומנות ואת הדרך לאבחן ולטפל במחלות. אצל ג'ון גם טיפלנו ודקרנו – למרות שכול המשתתפים היו בריאים וצעירים. בריאות וצעירות, יש לומר, מכיוון שלמעט ג'ון, אני הייתי הגבר היחידי בקורס.


לצערי, ג'ון מצא יותר עניין בתלמידות המרובות שבחוג מאשר בחומר הנלמד. את הטיפולים, לדוגמא, הוא הדגים רק על החטובות שבבנות, בעדינות חושף את עורם ומחדיר את המחטים. שאר הבנות היו מתבוננות בעיניים פעורות לרווחה, האווירה בחדר כמעט ארוטית. שיעור אחד ג'ון הרחיק לכת והחל להדגים את מיקומם של נקודות הדיקור על גופו. הוא התפשט ונשאר בתחתונים. הוא נשכב על שולחן הטיפולים וזימן את כולם להתגודד סביבו. היה זה היום האחרון שלי בקורס…

מג'ון עברתי אל ה- 'Hari Centre', מרכז לדיקור שנמצא באזור האוקובו דורי בטוקיו, רחובות ספורים בלבד מהאייקיקאיי הומבו דוג'ו. ה-'Hari Centre', היה באותה תקופה מרכז מעורר השראה שנוהל בידיי מאסטר פוקושימה קודו, אדם ישיש ועיוור שהיה אחד המטפלים המפורסמים ביותר ביפן. ביפן ישנה מסורת ארוכת שנים של אקופנטוריסטים עיוורים. שורה שלמה של תלמידים עבדו עם המאסטר. הם חיו במקום וטיפחו אותו, משרתים את המאסטר בהדרת כבוד וקודש, בצורה דומה מאוד לזו שהאוצ'י דשי ביושינקאן הומבו דוג'ו שירתו את מאסטר גוזו שיודה. בכדי לסיים את ההתמחות, החניכים נדרשו לעבוד במשך חמש שנים במחיצתו של המאסטר. חייהם של התלמידים היו צנועים ואף סגפניים אך רובם התהלכו מחויכים ומרוצים.

(פוקשימה קודו)

דרך הטיפול אצל מאסטר פוקושימה היה שונה מאוד מזו של ג'ון. שיטת הדיאגנוזה הייתה שונה וכך גם הנקודות שנבחרו לדיקור. ג'ון השתמש במחטים סיניות ארוכות ועבות אותן החדיר לעומקו של הבשר בעוד שב-'Hari Centre', המחטים היו דקות כחוט השערה והדיקור עדין, בקושי חודר את פני שטח העור. את הדיקור נהגו לבצע חניכיו של מאסטר פוקושימה בעוד שהוא מסתובב בין מיטות המטופלים, מחט דקיקה וגמישה באורך של כ-עשרים סנטימטרים אחוזה בכף ידו. הוא היה עובר ממטופל למטופל, משוחח עימם קצרות, מצחקק ומתבדח בעוד ידו מברישה את גופם בתנועות גסות של המחט. הוא מעולם לא הכאיב או פצע מטופל והכול נראו מרוצים מהטיפול.

לאחר מספר חודשים כחניך ב-'Hari Centre', פגשתי ברופא שהגיע מסין ושביקש ללמוד טכניקות נשימה – שמו היה דוקטור גו. דוקטור גו היה ברנש נמוך קומה, בעל ראש מעוגל, שיער מדובלל ועיניים שנעו מצד לצד ללא הרף. הוא היה מומחה לרפואה אנדוקרינית שנשלח לטוקיו מטעם בית החולים בו עבד בבייג'ינג – "Japan/China Friendship Hospital.

כשדוקטור גו שמע על התעניינותי באקופנטורה, הוא הציע לי לבוא ולהתמחות בדיקור בבית החולים שלו.

"אקופנטורה היא רפואה סינית, לא יפנית," הוא אמר וזקף את גבו, סנטרו מתנשא בגאווה השמיימה. "עלייך לבוא לסין אם ברצונך לגעת במקור האומנות. סין היא הטובה בעולם לאקופנטורה!"

הבטתי בו בהשתאות בתולית. דבריו של גו היו ההתנסות הראשונה שלי בפטריוטיות סינית, ראשונה מתוך סדרה שלמה של חוויות מגוחכות.

דוקטור גו, נאמן לדבריו, ארגן למעני שלושה חודשי לימוד והתנסות בבית החולים בסין. יצא הגורל וגם טסה מצאה לה מורה דגול לציור סיני שגם היה ממוקם בבייג'ינג. וכך, כשלושה חודשים לאחר הפגישה עם גו, מצאנו עצמנו בסין.

*

לוו'שו התוודעתי כבר בימים הראשונים בסין למרות שלא היה לו מקום בתכנון המקורי של המסע. ניתן לשייך את הדבר להשתלשלות אירועים אקראית ואולם, סביר יותר להניח, שהעניין שלי באומנויות הלחימה הוא שהוביל אותי בסופו של דבר להתמקד באימונים אינטנסיביים.

נחתנו בבייג'ינג ביום שלישי אחר הצהריים. איאן, חבר קנדי עימו חלקנו דירה בטוקיו, המתין לנו בשדה התעופה. איאן הוא בחור בלונדיני, גבוה ונאה שנהג לצלם, לכתוב שירה ושחלומו היה להלך יחף בשדה רחב שכולו שדיים חשופות…

המוני אדם גדשו את המקום אך איאן בלט מתוכם כמו ג'ירף מתוך עדר חמוסים. חיבוק קצר, חיוכים, איאן לוקח את התיק מטסה.

"אחרי!" הוא מורה, מסובב את גבו אלינו ומתחיל לצעוד לעבר תחנת האוטובוס. בדרך הוא זורק מילים בסינית לעוברי אורח החוצים את דרכו. טסה מחייכת אליי ואני מושך כתפיים. איאן הגיע לסין רק כשבוע לפנינו אך הוא התנהל כאילו גר בבייג'ינג במשך שנים.

אנחנו נעמדים דחוקים בתוך ההמון.

"יש לכם כסף?" איאן שואל ומעוות את ראשו בתיעוב למראה השטרות הנוצצים שאני שולף מהכיס.

"מה קרה?" טסה שואלת.

"זהFEC – , כסף של זרים," איאן מסביר. "שטרות שהממשל מנפיק לזרים בסין."

איאן מוציא שטר מקומט ודהויי מכיסו.

"זה סוג הכסף שאתם צריכים," הוא מסביר. "ה – 'רמנבי' (RMB), שהוא המטבע שהמקומיים משתמשים בו. השטר הזה הוא שווה ערך לשטר שבידכם אבל עולה פחות בצורה משמעותית."

"מה הקטע?"

"הם רוצים לעשות כסף," איאן צוחק. "בדרך הזאת המקומיים אמורים להרוויח יותר כסף כשאנחנו משלמים. הרעיון טוב אבל השיטה מגוחכת, אם אתם שואלים אותי."

איאן ממתין שנשאל אבל אנחנו רק בוהים בו בעמימות חושים. הנמרצות שלו מעייפת אותנו.

"למה השיטה הזאת מגוחכת?" טסה שואלת לבסוף, מקדמת את השיחה.

"בגלל שאין להם שום אפשרות לפקח על הכסף. את העודף הם במילא נותנים לך ב – 'רמנבי' (RMB)."

איאן נאנח למראה האטימות שבהבעתנו.

"אז מה עושים עם הכסף שלנו?" שאלתי, מנסה להיות מעשי.

"מחזירים אותו לכיס. אני אשלם היום ומחר בבוקר נלך לשוק המשי ונחליף את הכסף לשטרות מקומיים. שוק המשי הוא המקום בו נמצאים חלפני השוק השחור."

דבריו של איאן מסקרנים אותי אבל אין זמן לשאול. האוטובוס מגיע ואיאן שועט קדימה.

"תישארו צמודים אליי," הוא מורה מבלי להביט לאחור, נחוש בהסתערותו. "צריך לתפוס מקום."

כמו פלנג רומאי הוא מפלס לנו דרך אל הפתח הצר של הרכב, תיק הגב הענק של טסה משמש לו כאייל נגח מלפנים. טסה ואני פוסעים מאחוריו, נבוכים מרמת האגרסיה המופגנת, ולא רק בידי איאן, בידי כולם. לאחר דקה של דחיפות, מבטים נרגזים והתנשפויות, אנו מוצאים עצמנו בתוך האוטובוס. אין מקום ישיבה כמובן ואנחנו עומדים מחוצים במעבר, תיקים עלינו ובינינו, סינים רוטנים מכול כיוון.

"קצת שונה מיפן," איאן מחייך.

"רק קצת."

"יכולנו לקחת מונית," איאן אומר. "אבל האוטובוס הוא חוויה שאסור להחמיץ."

האוטובוס יוצא לדרכו ואיאן ממשיך לדבר אבל אני רק מהנהן ומביט באנשים שמסביב ובנוף הנשקף מהחלונות. האוויר מאובק, הראות קצת מטושטשת. אני רואה בתי עץ, שדות שטוחים, רכבים ישנים ומעשנים, אנשים על אופניים.

גברת אחת היושבת במושב שלצידנו מוציאה שקית ניילון שקופה מתיק ידה. אני מתבונן בה בעניין ונחרד לשמע קול גרוני שלפתע בוקע מתוכה. פני מתעוותות בגועל כשהיא פותחת את פיה ויורה גוש ליחה קולני אל תוך השקית.

"אני הולכת להקיא," טסה לוחשת לי ואני מביט באיאן שממשיך לחייך.

נראה שהיריקה של הגברת היווה רק את יריית הפתיחה לאולימפיאדת הליחות. במהרה קולות ומחזות של יריקות מגיעים מכול עבר.

"זה נורמלי?" אני שואל ואיאן מתפוצץ מצחוק.

"נורמלי?" הוא אומר. "האמת שכרגע הם דיי מאופקים. חכה כשתגיע לרחוב."

הגברת שלצידנו תוקעת עוד יריקה לפני שהיא קושרת את קצה השקית ומחזירה את השלל הרטוב לתיק היד.

אני נאנח ואוחז לטסה את היד. לעורה יש גוון ירקרק ופיה סגור בחוזקה, תנועות גליות עולות במעלה גרונה.

"ברוכה הבאה לסין," אני לוחש והיא מזעיפה לי מבט.

הפרק הבא

462 תגובות

 1. Thanks for your whole hard work on this web site. My mother takes pleasure in carrying out internet research and it is simple to grasp why. Most of us learn all of the powerful tactic you convey reliable techniques by means of the blog and even encourage contribution from people on this area plus our favorite daughter is without a doubt becoming educated so much. Enjoy the rest of the new year. You are carrying out a dazzling job.

 2. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 3. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this website, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon..

 4. I want to express some appreciation to the writer just for bailing me out of this type of situation. After surfing around through the world wide web and seeing principles which were not powerful, I thought my life was gone. Existing without the presence of strategies to the problems you have resolved as a result of your main guideline is a critical case, and ones that might have in a negative way affected my entire career if I hadn't come across the website. That capability and kindness in taking care of every aspect was precious. I don't know what I would've done if I had not come across such a point like this. It's possible to at this moment look forward to my future. Thank you very much for this impressive and results-oriented guide. I will not think twice to endorse your web blog to anybody who desires care about this matter.

 5. I precisely wanted to thank you so much again. I am not sure the things I might have sorted out in the absence of the type of suggestions contributed by you on such a theme. It had become a very daunting circumstance in my opinion, but encountering this specialized strategy you dealt with that forced me to jump for contentment. I will be happier for the support as well as wish you realize what a great job you were providing teaching the others all through your web page. Most probably you have never encountered any of us.

 6. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 7. A lot of thanks for all your valuable hard work on this web page. My mother delights in conducting research and it's really easy to understand why. My spouse and i hear all of the dynamic ways you make advantageous strategies via your web blog and therefore attract response from website visitors on the matter plus our favorite simple princess is now studying so much. Have fun with the rest of the year. You are conducting a dazzling job.

 8. I have to show my appreciation for your kind-heartedness giving support to all those that absolutely need help on in this question. Your special commitment to getting the solution around came to be quite advantageous and have truly allowed women much like me to realize their ambitions. Your new useful publication implies a lot a person like me and even more to my colleagues. With thanks; from each one of us.

 9. Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent. I really like what you've acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can't wait to read much more from you. This is actually a great site.

 10. My spouse and i were really delighted Emmanuel managed to finish up his investigations because of the precious recommendations he gained from your own web site. It is now and again perplexing to simply find yourself giving freely steps that some other people may have been selling. And we also realize we now have you to give thanks to for that. These explanations you have made, the straightforward web site menu, the relationships you assist to engender – it is mostly wonderful, and it is leading our son in addition to us do think this issue is exciting, which is certainly especially fundamental. Many thanks for the whole lot!

 11. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I really like what you've acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise. I can't wait to read much more from you. This is actually a wonderful website.

 12. I would like to show thanks to you just for bailing me out of this particular trouble. As a result of surfing through the online world and meeting solutions which were not helpful, I assumed my entire life was over. Existing devoid of the strategies to the problems you've solved by way of your main posting is a serious case, as well as the ones which may have negatively affected my entire career if I hadn't discovered your website. Your own personal understanding and kindness in dealing with the whole lot was valuable. I am not sure what I would have done if I hadn't encountered such a solution like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks a lot so much for the professional and effective help. I won't think twice to refer your web blog to any individual who wants and needs guidelines on this area.

 13. I precisely desired to thank you very much once more. I am not sure the things I would've sorted out without those ideas shown by you relating to such problem. It absolutely was a terrifying case for me personally, but taking note of this skilled technique you processed it forced me to jump over happiness. Extremely happier for the support as well as sincerely hope you comprehend what a powerful job you are undertaking training some other people via a site. Probably you've never come across all of us.

 14. Wonderful article. Thanks too much for the breakdown you have presented here. I am still sort-of an illiterate on this topic. So this post was really helpful to me personally. My husband just launched his own ebook on this issue and I think some things learned from your post would enable me personally to give him the necessary support. Thanks!

 15. Hiya, I'm really glad I've found this info. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is actually frustrating. A good website with exciting content, that is what I need. Thank you for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 16. I do accept as true with all the ideas you have introduced to your post. They're very convincing and can definitely work. Still, the posts are very short for novices. May you please lengthen them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 17. I'm also commenting to make you understand what a helpful encounter my wife's child had reading your web page. She discovered lots of pieces, including what it's like to possess an incredible teaching character to let folks clearly grasp specific hard to do subject matter. You actually did more than her expectations. I appreciate you for giving these insightful, trustworthy, informative and even easy tips about that topic to Ethel.

 18. suba suba

  FVLWHI Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I ave truly enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 19. I've been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Studying this information So i'm satisfied to exhibit that I've an incredibly excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I such a lot surely will make certain to do not omit this site and provides it a look regularly. canada drugs pharmacy online

 20. I wish to voice my appreciation for your kind-heartedness giving support to individuals who have the need for assistance with this important situation. Your real commitment to passing the message all through appeared to be particularly invaluable and has continuously allowed individuals like me to get to their aims. Your own warm and friendly guide entails this much a person like me and still more to my peers. Thanks a ton; from each one of us.

 21. פינגבק:Google

 22. פינגבק:Google

 23. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 24. פינגבק:cbd

 25. פינגבק:TSUE

 26. פינגבק:best bullet vibrator

 27. פינגבק:bank / bankowa

 28. פינגבק:screaming o moove vibrator

 29. פינגבק:newborn photoshoot

 30. פינגבק:sex toys

 31. פינגבק:sex

 32. פינגבק:ROBUX HAXK

 33. פינגבק:orange air freshener

 34. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 35. פינגבק:https://about.me/jwild

 36. פינגבק:realistic vibrating dildo

 37. פינגבק:sex harness and strap on

 38. פינגבק:gucci coupon

 39. פינגבק:phen375 fat burner

 40. פינגבק:waterproof rabbit

 41. פינגבק:digital marketing agency hong kong

 42. פינגבק:big dildo

 43. פינגבק:Ford Everest Bình Dương

 44. I intended to create you this tiny remark to finally say thank you again just for the gorgeous opinions you have provided on this page. It's pretty generous of people like you to allow publicly just what a few people would've distributed for an electronic book to help with making some money for themselves, certainly given that you could have done it in case you wanted. These tips as well acted as the good way to recognize that other individuals have similar dream similar to my personal own to know way more on the subject of this condition. I'm sure there are several more pleasurable opportunities up front for folks who find out your blog.

 45. פינגבק:best male stroker

 46. פינגבק:Grey Cup 2019 Live Stream

 47. פינגבק:thrusting vibrator

 48. פינגבק:frozen2 movie

 49. פינגבק:Hawaii

 50. פינגבק:Press release distribution Fiverr

 51. פינגבק:free download for windows 10,

 52. פינגבק:free download for pc windows,

 53. פינגבק:robux generator

 54. פינגבק:Online Fashion Store for men and women.

 55. פינגבק:VIAGRA

 56. פינגבק:best cbd oil for pain

 57. פינגבק:Gizmoist bedside lamps

 58. פינגבק:thrusting sex machine

 59. פינגבק:realistic vibrating dildo

 60. פינגבק:masturbator stroker

 61. פינגבק:vibrating anal plug

 62. פינגבק:evolved sex toys

 63. פינגבק:best cbd oil for pain

 64. פינגבק:شركة تشطيبات و ديكورات

 65. פינגבק:how to use a prostate vibrator

 66. פינגבק:CHEAP VIAGRA

 67. פינגבק:TORRENT PORN DOWNLOAD

 68. פינגבק:ETORRENT PORN DOWNLOAD

 69. פינגבק:best penis extender

 70. פינגבק:robux free

 71. פינגבק:VIAGRA

 72. פינגבק:games friv

 73. פינגבק:เครื่องพิมพ์ฮ็อตแสตมป์

 74. פינגבק:XXX VIDEOS

 75. Can I just now say what relief to get one who truly knows what theyre talking about on the internet. You actually discover how to bring a worry to light and earn it crucial. Lots more people need to see this and understand this side in the story. I cant think youre no more popular since you absolutely develop the gift.

 76. פינגבק:best cbd for sleep

 77. פינגבק:giày adidas

 78. פינגבק:email to voicemail

 79. פינגבק:pest control services newmarket

 80. פינגבק:Pest Kings Wildlife & Pest Control Bradford - Phone: (647) 988-5034

 81. פינגבק:Anime Batch

 82. פינגבק:ETORRENT PORN VIDEOS

 83. פינגבק:free download for pc windows

 84. פינגבק:free download for windows 10

 85. פינגבק:free app for pclaptop app free download

 86. פינגבק:pc games for windows 10

 87. פינגבק:app free download for windows 8

 88. פינגבק:searchtempo.com.au

 89. פינגבק:download free apps apk for windows

 90. פינגבק:free download for windows 7

 91. פינגבק:pc app free download for windows

 92. פינגבק:SEX ONLINE

 93. פינגבק:apps for pc download

 94. פינגבק:فیلم سکسی ایرانی

 95. פינגבק:pasma

 96. פינגבק:drozhki jeto

 97. פינגבק:prostate vibrator

 98. פינגבק:thrusting rabbit vibrators

 99. פינגבק:sailboat charter greece

 100. פינגבק:adam and eve bullet vibrator

 101. פינגבק:male stroker review

 102. פינגבק:Ministeck Doktersvis

 103. פינגבק:adam & eve scarlet strap-on starter set

 104. פינגבק:best cbd oil for anxiety

 105. פינגבק:how to use penis ring

 106. פינגבק:biography wiki

 107. פינגבק:ETORRENT SEX VIDEO

 108. פינגבק:lớp học trang điểm chuyên nghiệp

 109. פינגבק:vibrating panties

 110. פינגבק:silicone anal toy

 111. פינגבק:g gasm rabbit

 112. פינגבק:css notes

 113. This is the perfect webpage for everyone who wishes to find out about this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that's been written about for a long time. Excellent stuff, just wonderful.

 114. פינגבק:VIRAL SEX

 115. פינגבק:twitter'dan @rajapandi_ss (stormlikes.net 'in sahibi) twitter'dan bedava gay porno izle

 116. פינגבק:best butt plug training kit

 117. פינגבק:bondage swings

 118. פינגבק:prostate massage

 119. פינגבק:best pocket masturbator

 120. פינגבק:icicles glass plug

 121. After going over a handful of the blog articles on your website, I really appreciate your technique of blogging. I saved it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and let me know your opinion.

 122. פינגבק:best remote control panties

 123. פינגבק:g spot sex toys

 124. פינגבק:bunny vibe

 125. פינגבק:Apostle Joshua Selman

 126. פינגבק:menu

 127. פינגבק:nigeria news today politics

 128. פינגבק:CHEAP VIAGRA

 129. פינגבק:Walmart Wire

 130. פינגבק:software reviews

 131. In these days of austerity and also relative panic about taking on debt, a lot of people balk up against the idea of using a credit card in order to make purchase of merchandise or pay for any gift giving occasion, preferring, instead just to rely on the tried in addition to trusted technique of making transaction – raw cash. However, if you possess the cash on hand to make the purchase completely, then, paradoxically, this is the best time to be able to use the credit card for several factors. cialis over the counter at walmart

 132. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 133. פינגבק:ROBUX GENERATOR

 134. פינגבק:Naijaloaded

 135. Thank you sharing these kind of wonderful articles. In addition, the best travel in addition to medical insurance program can often relieve those concerns that come with traveling abroad. Any medical crisis can before long become costly and that's sure to quickly set a financial weight on the family finances. Having in place the best travel insurance package deal prior to leaving is worth the time and effort. Cheers

 136. After going over a handful of the articles on your site, I really appreciate your technique of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and let me know what you think.

 137. פינגבק:penis extension sleeve

 138. פינגבק:weight loss surgery in mumbai

 139. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and entertaining, and without a doubt, you've hit the nail on the head. The issue is something that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy I found this during my hunt for something regarding this.

 140. פינגבק:puppy training

 141. You're so interesting! I do not think I've read through a single thing like that before. So great to find another person with unique thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with some originality.

 142. פינגבק:ABP-937

 143. פינגבק:terjemahan

 144. פינגבק:eve's triple rabbit

 145. פינגבק:VIAGRA

 146. פינגבק:visit

 147. פינגבק:우리카지노

 148. What i do not understood is in truth how you are no longer really much more well-appreciated than you might be now. You're very intelligent. You recognize thus considerably in the case of this topic, made me in my view consider it from so many numerous angles. Its like men and women aren't interested except it's something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs great. All the time deal with it up!

 149. פינגבק:더킹카지노

 150. פינגבק:퍼스트카지노

 151. פינגבק:코인카지노

 152. פינגבק:예스카지노

 153. פינגבק:더나인카지노

 154. פינגבק:top selling strap on dildos

 155. פינגבק:top bullet vibe

 156. פינגבק:bang bros

 157. פינגבק:SKMJ-083

 158. פינגבק:church

 159. פינגבק:comprar aceite de cbd

 160. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on various websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 161. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting fed up of WordPress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 162. פינגבק:예스카지노

 163. Hey there I am so excited I found your website, I really found you by error, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks for a marvelous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great job.

 164. פינגבק:퍼스트카지노

 165. פינגבק:더나인카지노

 166. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/

 167. פינגבק:우리카지노

 168. פינגבק:Cheap Rottweiler Puppies in Louisiana

 169. פינגבק:best waterproofing for roofs

 170. I want to express thanks to the writer for rescuing me from this particular dilemma. After researching throughout the world wide web and meeting things which are not pleasant, I thought my entire life was done. Being alive devoid of the answers to the difficulties you've resolved all through this review is a critical case, as well as ones that would have badly damaged my entire career if I hadn't discovered the blog. Your own understanding and kindness in controlling a lot of things was useful. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a solution like this. I can at this point relish my future. Thanks very much for this skilled and amazing help. I will not hesitate to suggest your web blog to any person who needs guidance about this area.

 171. פינגבק:코인카지노

 172. פינגבק:Can

 173. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I am hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now 😉

 174. פינגבק:CCRMG

 175. פינגבק:VIAGRA

 176. פינגבק:male sex toys

 177. פינגבק:lifelike dildo

 178. Great – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

 179. פינגבק:vibrating penis ring

 180. פינגבק:Rottweiler puppies for sale in New Iberian Louisiana

 181. Juan Hallie

  really nice

  This is definitely good tidings my friend. you are a remarkably well-proportioned scribe . i hunger to share with you my website as well. proclaim me what do you believe approximately it

  suport lanseta

  Thankyou again for posting such good content. Cheers

 182. Jenice Nevland

  really nice

  This is as a matter of fact good facts my friend. you are a dialect right good scribbler . i dearth to dividend with you my website as well. command me what do you believe approximately it

  articole pescuit

  Thankyou again for posting such good content. Cheers

 183. פינגבק:https://maps.google.gf/url?q=httpsphongkhamhana.com

 184. Sherley Makekau

  really nice

  This is really credible information my friend. you are a exceptionally most luxurious scribe . i hunger to portion with you my website as well. foresee me what do you contemplate about it

  articole pescuit

  Thankyou again for posting such good content. Cheers

 185. פינגבק:ssexy

 186. פינגבק:sex live

 187. פינגבק:soek in afrikaans

 188. פינגבק:Roadside service

 189. Next time I read a blog, Hopefully it doesn't disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, however I really believed you'd have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you weren't too busy looking for attention.

 190. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 191. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Thank you!

 192. Hello there, I do believe your site may be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it's got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful blog!

 193. פינגבק:FCMB Online Banking

 194. פינגבק:online research repository

 195. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t know why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 196. פינגבק:Google

 197. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 198. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you've hit the nail on the head. The problem is something too few folks are speaking intelligently about. I am very happy I came across this during my search for something regarding this.

 199. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 200. You're so interesting! I don't suppose I've read through anything like that before. So good to discover somebody with some unique thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with some originality!

 201. Howdy, There's no doubt that your blog could possibly be having browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic website!

 202. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 203. After going over a number of the articles on your site, I seriously like your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my website as well and let me know what you think.

 204. Hello, I do think your blog may be having browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, great blog!

 205. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 206. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 207. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Thanks a lot!

 208. This is the perfect blog for everyone who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that's been written about for years. Wonderful stuff, just excellent!

 209. I blog frequently and I really appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I'm going to take a note of your blog and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed too.

 210. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you spending some time and effort to put this article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 211. This is the perfect site for anyone who wants to find out about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been written about for years. Wonderful stuff, just great!

 212. פינגבק:top sex toys for women

 213. Next time I read a blog, Hopefully it doesn't disappoint me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I truly thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could possibly fix if you weren't too busy searching for attention.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.