10

 

תקציר הפרק הקודם: גדי מצטרף לצוותו של דוקטור טייפו ומגלה שלהיות יהודי ושמאלי הן סגולות לגאונות.

 

 

שכונת מגורי הרופאים נראתה כסובלת מפגעי הזמן. זוהמה והזנחה ניבטו מכול עבר, הבניינים הגבוהים עומדים דהויים ומאובקים, קרעים בצבעי הקירות חושפים נתחים של בטון אפרורי. שקיות ניילון ועיתונים קישטו את גינות הבתים, נעים עם משבי הרוח בין עשבים שוטים, שיחים יבשים וצואת אנוש. לא היה מקום לחיתולים באסכולת הפאנג שוו'י המקומית ועוללים התהלכו ברחובות בייג'ינג כאשר אחוריהם חשופים לאור השמש, כורעים בכול פינת מחמד ומרוקנים את בני מעיהם באין מפריע.

"השכונה נבנתה רק לפני שלוש שנים," מר צ'אן אמר ביום בו הוביל אותנו לדירה.

"לא יאמן," טסה לחשה לי. "המקום נראה כאילו חגג יובל לפני שנים רבות."

בכביש הגישה לשכונה ישבה לה גברת זקנה כשסרט אדום כרוך סביב זרועה. היא צמצמה את עיניה כשעברנו לצידה, עוקבת אחרינו במבטה.

"הגברת הזאת שומרת על הסדר והביטחון בשכונה," מר צ'אן הסביר.

"אתה צוחק, לא?" חייכתי אליו. "היא בת שלוש מאות שנה לפחות-. מה היא תעשה אם יבוא איזה שיכור מופרע או גנב? הרי רק מההתרגשות היא תחטוף התקף לב במקום."

"היא לא צריכה לקום או לרדוף אחרי אף אחד," צ'אן אמר בנחת. "תאמין לי, צרחה אחת ממנה ותוך שנייה תהיה פה כול השכונה."

מגוחך ככול שיישמע, כנראה שהשיטה הייתה מוצלחת. גם בשכונות אחרות בבייג'ינג הותקנה אותה מערכת אזעקה.

ההזנחה השכונתית לא פסחה על הבניין אליו עברנו. אולם הכניסה הצחין מניחוחות אשפה ותמיד חסרו מנורות בחדר המדרגות, דבר שהפך את הטיפוס למורכב מאוד לאחר שעות של שתייה אל תוך הלילה. כמובן שהייתה מעלית אך היא התקלקלה לפרקים ועבדה רק בין שבע בבוקר לאחת עשרה בלילה. בשעות הלילה הייתה החשכה יזומה בכול האזור לטובת חיסכון באנרגיה.

ארתורו, שנהג להשתכר בסופי השבוע, סבל במיוחד מהטיפוס במדרגות.

"העליה ברגל היא סיכון נפשות," הוא התלונן באוזני. "עוד יבוא היום ואני אשבור פה את הראש."

"אז למה שלא תחזור לפני שעת ההחשכה?" שאלתי. "כשהמעלית עוד עובדת?"

ארתורו נאנח.

"כי זה לא משנה," הוא אמר. "המעלית בדרך כלל מקולקלת וחדר המדרגות תמיד חשוך. רק בסין תמצא רופאים שגונבים מנורות מחדרי המדרגות."

"ארתורו מטפס כמו רקדן למבדה שיכור," גיאר הסבירה. "הוא עולה שתי קומות ומתגלגל אחת לאחור."

אהבנו מאוד את החדר שקיבלנו ואף את שכננו לדירה, מר צ'יבה, המורה ליפנית. מר צ'יבה, בחור בשנות השלושים המוקדמות, היה אדם מופנם ושקט בעל הבעה קודרת שנע כמו צל בדירה, מופיע בחטף ואז שב ונעלם בחדרו.

נוכחותו של מר צ'יבה הורגשה רק בשעות הבוקר המוקדמות, כשהיה מתעורר ומסתגר בחדר האמבטיה לטובת טקס ניקיון הגוף. נראה היה כי מר צ'יבה ספג את מנהגי ההיגיינה הסינים ואף התעלה על המקור. בליל קולות מבחילים נשמע כל בוקר מחדר האמבטיה; ניקוי גרון שהרעיד את הקירות והטלות ליחה שהכו בכיור בזעם; נשיפות עזות כשל פר מיוחם ונפיחות מסמרות שיער.

טסה הייתה יושבת חבוקה בזרועותיי לכול אורך הטקס, ידיה סוגרות בחוזקה על אוזנייה והבעת קבס מעטרת את פניה החיוורים.

בוקר אחד, לאחר תכנון קפדני, העזנו להיכנס לפניו אל חדר האמבטיה, מקווים לסיים ולחמוק מהדירה בטרם יתחיל במעלליו. לדאבוננו, הדבר לא עצר את הופעתו של מר צ'יבה והוא פשוט העביר את טקס ההיגיינה אל כיור המטבח. הניסיון היה טראומטי ובעקבותיו, נמנעה טסה מהמטבח ימים רבים.

חלון חדרנו שבקומה החמש עשרה השקיף אל מבני ואגפי בית החולים ואל הרחוב הסואן שניצב לפניו. מכוניות ואופניים שעטו בכביש ללא הפסקה, מדרכות הרחוב הומות אדם תודות לשורת מסעדות מאולתרות שמוקמו בצפיפות משני עברי הכביש. שעות רבות ביליתי מול אותו חלון, לוגם בירה חמה ובוהה בהוויה הסינית ממרחק בטחון.

הלילות היוו את גולת הכותרת של חווית ההתבוננות. חשכת הרחוב, תנועת הרכבים הערה והעובדה שרוכבי האופניים נהגו ללא תאורה, הבטיחו שלפחות אחת לשבוע חזיתי בתאונה. רובן היו בין מוניות לרוכבי אופניים כאשר הנטייה הסינית להתגודדות הכפילה את הסיכוי לתאונה נוספת; רוכב אופניים נפגע ממונית ומיד, רוכבי אופניים סקרנים מתגודדים סביבם; עוד מונית חולפת ופוגעת ברוכב אחר; שוב התגודדות ושוב אפשרות לתאונה נוספת. השיא האישי שלי עמד על שלוש תאונות במשך חמש דקות ואולם ארתורו היה זה שהחזיק בתואר עם חמש תאונות בארבע דקות…

גם שעות היום והערב סיפקו מדיי פעם חומר מעניין להתבוננות. לפחות פעמיים ישבנו מרותקים אל החלון בעוד סופת חול שועטת לעבר העיר, שותים ומביטים בענן הצהוב שורק ומכה ברחובות. הנטייה הסינית לשתיה עד אובדן חושים תרמה אף היא לעושרו של המחזה. קטטות לא מעטות פרצו בערבים, החלפת מהלומות שבדרך כלל צייתה למודל שלושת השלבים:

שלב ראשון – שני שיכורים מקימים מהומה באחת המסעדות, דחיפות, איומים ויציאה לרחוב. שלב שני – הקרב מתחיל. השניים חובטים האחד בשני ולא בוחלים בשימוש בכלי נשק מאולתרים, בדרך כלל כסאות, בקבוקים או בלאטות. שלב שלישי – קהל גדול של סקרנים מתגודד סביבם, תוחם את הניצים בזירה אנושית מעוגלת שמעולם לא התערבה בנעשה – כמונו, מביטים בחבטות ומזיזים את הזירה בשלמותה במידה והמחזה המשיך לנדוד במורד הרחוב.

שפע המסעדות שברחוב סיפק לטסה ולי עניין קולינרי לא מבוטל. אכלנו בכולן ולבסוף התבייתנו על אחת. אישה קטנה ויפיפייה בשם לינג ניהלה את המקום בצורה תרבותית ומסודרת. בישוליה היו תאווה לחך וללא תופעות לוואי עגומות, חיוכיה שובי לב וקולה רך ומתנגן. כבר בביקורנו הראשון אצלה, לינג הרשימה אותנו כשהגישה לנו אורז עם המנות שהזמנו ולא אחרי הארוחה – כפי שהיה נהוג בשאר המסעדות בהן ביקרנו בבייג'ינג.

"זה לא מכובד להגיש אורז עם הארוחה לאנשים עשירים," בראד הסביר לנו בימינו הראשונים בעיר.

"אבל אנחנו לא עשירים!" טסה התקוממה.

"אולי לא במערב, אבל פה זה עולם שלישי. בשביל הסיני הממוצע אתם בחזקת מליונרים."

עם חלוף הימים התיידדנו עם הגברת לינג ואף יצרנו למענה תפריט באנגלית, דבר שהקנה לה יתרון ממשי בתחרות המטורפת שהייתה בין המסעדות ברחוב.

הקרבה לארתורו וגיאר הובילה לידידות אמיצה. השניים, שהיו מבוגרים מאיתנו ביותר מעשור ושהו בסין כבר מספר חודשים, לקחו על עצמם את המשימה להנחות אותנו במקומנו החדש. גיאר, לדוגמא, הציגה בפנינו את שוק האיכרים שפעל שני בקרים בשבוע ושהיה ממוקם במגרש רחב ונטוש, מרחק הליכה קצרה מבניין מגורנו.

"הירקות שם טריים, טעימים וזולים," הסבירה גיאר.

"והם לא יטחנו לנו את הצורה עם המחיר?" שאלתי.

"לא אם תעמדו קרוב למוכרים. מספיק קרוב שהם יראו, שאתם רואים, כמה הלקוחות הסינים משלמים."

"וזה יעבוד?" טסה שאלה, הספקנות ניכרת בקולה.

"לא תמיד," גיאר הודתה. "לפעמים הם יעדיפו לא למכור מאשר לתת לך מוצרים במחיר של מקומי."

"גזענים!" קראתי וגיאר גיחכה.

"אתה מופתע?" היא שאלה.

"כמובן."

"אבל למה? אתה מכיר מישהו בעולמנו החולה שאיננו גזען?"

"לא ממש," הודיתי לאחר מחשבה קצרה. "כנראה שאני פשוט לא רגיל לבוטות הסינית."

"כן," גיאר הנהנה. "גם לי לא קל עם זה."

גיאר סיפרה כי ידיד שלה, בחור ספרדי הנשוי לסינית, סבל גם הוא מאותו יחס בזויי בזמן שהותו בסין.

"וכול זאת לעיני זוגתו הסינית," גיאר אמרה, "ובלי שום צל של בושה. כשאשתו התעמתה עם המקומיים הם סרבו לשנות את הגישה ואף נזפו בה על עמדתה. 'את אולי אשתו,' הם אמרו לה. 'אבל לפני הכול את סינית!'"

ארתורו וגיאר גם הציגו בפנינו את שלושת המסעדות המערביות בבייג'ינג – מקדונלדס, פיצה האט ומסעדה מקסיקנית קטנה וצנועה בניהול פרטי.

"אנחנו לא בקטע של החרא האמריקאי," גיאר האדימה כשהצענו ללכת ולטעום המבורגר. "מקדונלדס ופיצה האט זה גועל נפש. האוכל לא בריא, לא טעים ויקר. אני לא סובלת אמריקאים, הם כמו האוכל שלהם, עטיפה יפה מבחוץ וחרא מבפנים. העם האמריקאי…"

"אז מה עם המסעדה המקסיקנית?" קטעתי את הנאום המתלהם. "אנחנו מתגעגעים לאוכל מערבי. מה עם איזה חמור קטן בפיתה?"

"חמור בפיתה?" ארתורו כיווץ את גבותיו.

"בוריטו, זה חמור קטן, לא?"

ארתורו וגיאר לקחו אותנו למסעדה המקסיקנית ואף הזמינו אותנו לארוחת ערב ספרדית אוטנטית בדירתם.

"יין?" ארתורו שאל כשנכנסנו. הוא חייך כשטסה נענתה בשמחה ונראה מאוכזב כשביקשתי משקה קל.

"טוב, אז תביא יין," אמרתי. "אל תהיה כל כך עצוב."

"אני לא עצוב," ארתורו חייך והוביל אותנו למטבח. טסה התמקמה לצידה של גיאר שעמדה ובחשה בסיר קטן. קערות וצלוחיות קטנות, מלאות במגוון מאכלים, ניצבו על שולחן המטבח. בחנתי אותן באיטיות, פי מתמלא נוזלים כתגובה לצבעים ולניחוחות. עיניי נעצרו על קערה עמוסה בחומר לבן ומוקרם.

"זה מה שאני חושב שזה?" שאלתי.

"הגבינה?" ארתורו שאל.

"כן. מאיפה לכול הרוחות השגתם גבינה במדינה הזאת? בקושי יש להם חלב!"

"אני מכינה אותה," גיאר התערבה בשיחה. "כול מה שצריך זה חלב וחיידקי מעיים של פרה."

היא הסבירה את התהליך.

"מכניסים את החיידקים לחלב בלילה, ובבוקר, מעבירים את היוגורט שנוצר דרך מסננת אל תוך כלי מיועד. מה שנשאר על המסננת הם החיידקים אותם שומרים לפעם הבאה."

"איך שומרים אותם?" טסה חקרה.

"בתוך קצת חלב. כול עוד יש חלב הם לא ימותו."

"ואיך הופכים את היוגורט לגבינה?"

"מסננים את הנוזלים מהיוגורט דרך בד. זה תהליך שלוקח עוד לילה שלם. אם תרצי, אני אתן לך בקטריות ותוכלי להכין לבד."

השיחה בין הנשים קולחת וארתורו מסמן לי לבוא אחריו. הוא מוביל אותי לחדר עם שולחן קטן ושני כסאות.

"נתחבא כאן מהנשים," הוא אומר ולוקח לגימה הגונה מכוס היין.

"טעים?" אני שואל וארתורו מחייך בביישנות.

"אופס," הוא אומר. "מייד אשוב."

אני מתיישב על אחד הכיסאות ומחכה. ארתורו חוזר במהרה עם פחית קולה.

"מאיפה השגת את זה?"

"יש לי את המקורות שלי," ארתורו לוחש.

"אבל קולה זה מאמריקה," אני מעיר. "איך הכנסת את זה לפה מבלי שגיאר תוריד לך את הראש?"

"זה היה מוחבא במקפיא. תיגע ותראה כמה שזה קר."

"ארתורו," גיאר קוראת מהמטבח.

"אף מילה," הוא אומר, מגיש לי את הפחית ועוזב את החדר בהליכה מהירה.

הפחית מקפיאה את כף ידי ואני, שסולד בדרך כלל ממשקאות מוגזים, חש פתאום תשוקה עזה ללגום מהמשקה הקר. אני אוחז בלשונית, מושך אותה לאחור וזרם אדיר של נוזלים מתפרץ החוצה ברחש נוראי.

אני מסיט את הראש ברגע האחרון ומביט בחוסר אונים בעוד גייזר הקולה שבידי פוגע בתקרה ומתפזר לכול עבר ברסיסים תוססים.

"קפוץ על הפחית!" קול פנימי קורא לי. "אל תפקיר את ארתורו, גיאר תדע שזה קולה! בשם אלוהים, חייל, קפוץ!"

אבל אני לא זז לשום מקום והקולה ממשיכה לקלוח ללא הפרעה ולכסות כול חלקה יבשה בחדר. הזרם נחלש בהדרגה, כמה טיפות אחרונות ולבסוף אנחה מבעבעת.

כשארתורו חוזר, הוא נעצר בפתח ובוהה בי באימה. אני מחייך אליו בביישנות ומניח את הפחית הריקה על הרצפה. שערי, בגדי ועורי ספוגים בנוזל הכהה, קולה נוטפת מהתקרה וזולגת מהקירות אל האגם שנקווה מסביבי.

"התחרטתי," אני אומר. "בא לי מים."

החיוך נעלם מפני כשגיאר מופיעה לצידו של ארתורו. היא מעבירה את מבטה על החדר בעיניים קרועות לרווחה ונעצרת על הפחית שלרגלי. פניה מתעוותות בכעס והיא מסובבת את ראשה בחדות אל ארתורו.

"קולה?" היא מרימה את קולה והוא עוטה הבעת זעם דומה לשלה.

"אמריקה," הוא מהנהן ומצביע על הפחית. "רק צרות הם מביאים על העולם הזה."

הפרק הקודם  הפרק הבא

895 תגובות

 1. What i do not realize is if truth be told how you're no longer actually much more smartly-preferred than you might be now. You are so intelligent. You know thus significantly when it comes to this subject, produced me individually believe it from numerous varied angles. Its like women and men don't seem to be involved until it is something to do with Lady gaga! Your individual stuffs nice. All the time handle it up!

 2. I would like to thank you for the efforts you've put in writing this web site. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 3. I've been browsing online more than 3 hours nowadays, but I by no means discovered any fascinating article like yours. It is beautiful price enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content as you probably did, the net will probably be much more helpful than ever before. "No one has the right to destroy another person's belief by demanding empirical evidence." by Ann Landers.

 4. I simply wanted to thank you so much again. I do not know the things I would've taken care of without these ideas discussed by you directly on such topic. Previously it was a real challenging matter in my circumstances, but witnessing the specialized way you dealt with the issue took me to cry with fulfillment. I'm happy for this support and then wish you find out what an amazing job that you're providing instructing the mediocre ones via your web page. Most likely you haven't met all of us.

 5. Thank you for sharing excellent informations. Your site is so cool. I'm impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a perfect web site.

 6. I have to voice my love for your kindness for folks that absolutely need help on that niche. Your very own dedication to getting the message across turned out to be exceedingly advantageous and has continually enabled some individuals like me to realize their objectives. Your personal invaluable useful information means so much a person like me and a whole lot more to my peers. Many thanks; from all of us.

 7. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too great. I actually like what you have acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a tremendous website.

 8. hello there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon..

 9. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 10. I am writing to make you be aware of what a awesome experience my cousin's princess went through visiting yuor web blog. She came to find a good number of issues, with the inclusion of how it is like to possess an awesome giving mindset to have other folks without problems thoroughly grasp several impossible subject areas. You really surpassed readers' expected results. I appreciate you for rendering these priceless, healthy, informative and as well as easy tips about your topic to Ethel.

 11. I intended to draft you one very little word to help say thanks a lot yet again for those pretty principles you have discussed here. It has been so unbelievably generous of people like you to convey freely just what a lot of folks could possibly have distributed as an ebook to help make some dough on their own, specifically considering that you could possibly have tried it if you ever desired. The smart ideas in addition worked to be a easy way to comprehend some people have the same interest really like my own to see very much more with regard to this condition. I am certain there are several more pleasurable moments up front for folks who see your website.

 12. hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this website, since I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective interesting content. Ensure that you update this again soon..

 13. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 14. Thank you for your blog post. Velupe and I happen to be saving for our new ebook on this topic and your writing has made us to save the money. Your notions really answered all our concerns. In fact, over what we had acknowledged prior to when we came across your amazing blog. I actually no longer nurture doubts along with a troubled mind because you truly attended to all of our needs right here. Thanks

 15. What i don't understood is actually how you are no longer actually a lot more smartly-liked than you may be right now. You are very intelligent. You recognize thus significantly when it comes to this subject, produced me individually believe it from a lot of numerous angles. Its like men and women are not involved until it¡¦s something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs nice. All the time take care of it up!

 16. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossips and net and this is really annoying. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this web-site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can't find it.

 17. Thank you a lot for providing individuals with remarkably special chance to read in detail from this web site. It is often very beneficial and as well , full of a good time for me personally and my office peers to search your site no less than 3 times every week to see the latest things you have got. And definitely, we're actually satisfied with the powerful tactics you give. Some 2 ideas in this post are unquestionably the simplest I've had.

 18. I simply wanted to write down a remark to say thanks to you for the unique techniques you are placing at this website. My prolonged internet search has finally been compensated with professional facts and strategies to exchange with my friends and family. I 'd suppose that most of us readers actually are rather endowed to dwell in a remarkable community with many outstanding people with very helpful suggestions. I feel truly fortunate to have come across your entire site and look forward to really more excellent minutes reading here. Thanks a lot again for everything.

 19. Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just excellent and i can assume you're an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 20. It is perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 21. If he says then only increase dose. best over the counter drugs to snort, is an oral medication and should be taken only once in a day. Taking it twice or more in one day will affect your health. Tablet of college of medicine logo should be consumed with water as water melts it off soon in the body and starts reacting. Take this drug one hour prior the sexual activity as it takes little time to react. Take it as a whole. Do not crush, chew or break it.

 22. I've been surfing on-line more than three hours nowadays, yet I by no means found any fascinating article like yours. It is lovely worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made just right content material as you did, the web shall be a lot more helpful than ever before.

 23. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 24. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 25. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this site, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again very soon..

 26. פינגבק:Google

 27. פינגבק:Google

 28. A lot of thanks for every one of your hard work on this site. Kim really likes setting aside time for investigation and it's simple to grasp why. Almost all notice all regarding the powerful method you deliver invaluable tips through your web site and as well as welcome response from people on that content while our child is now starting to learn a lot of things. Enjoy the rest of the new year. Your doing a splendid job.

 29. פינגבק:blackhat seo links

 30. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 31. פינגבק:buy pbn links and facebook usa likes

 32. פינגבק:buy backlinks ppbn trackback seo blackhat

 33. פינגבק:bullet and egg vibrator

 34. פינגבק:Bar Soap

 35. פינגבק:메이저토토

 36. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossips and web and this is really frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for keeping this web site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 37. פינגבק:Donovan

 38. פינגבק:garden seeds

 39. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just too fantastic. I really like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is really a wonderful site.

 40. פינגבק:rotating rabbit vibrator review

 41. פינגבק:classic vibrator review

 42. פינגבק:bondage sex

 43. פינגבק:katmovies

 44. Thanks for each of your effort on this site. Debby really loves participating in investigations and it's simple to grasp why. A number of us hear all regarding the dynamic ways you offer powerful tips and tricks by means of the website and therefore recommend response from others about this article plus my simple princess is actually studying a whole lot. Have fun with the rest of the new year. You're doing a remarkable job.

 45. פינגבק:weight loss surgery

 46. פינגבק:bunny vibrator

 47. פינגבק:퍼스트카지노

 48. פינגבק:우리카지노

 49. Magnificent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too great. I really like what you've acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can't wait to read much more from you. This is actually a wonderful website.

 50. פינגבק:코인카지노

 51. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely helpful information particularly the last part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this certain information for a very long time. Thank you and best of luck.

 52. פינגבק:예스카지노

 53. פינגבק:flight radar

 54. פינגבק:luxury massagers

 55. פינגבק:best male toys

 56. פינגבק:FREE SEX

 57. פינגבק:FREE SEX

 58. פינגבק:web designing

 59. פינגבק:Los Angeles

 60. פינגבק:Pizza near me

 61. פינגבק:viagra men

 62. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 63. פינגבק:dong

 64. פינגבק:uk forwarding address

 65. פינגבק:pocket pussy

 66. פינגבק:TSUE

 67. Just wish to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply excellent and i could assume you're an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 68. פינגבק:bullet vibe

 69. פינגבק:prowizja/prowizji

 70. פינגבק:screaming o moove vibrator

 71. פינגבק:indian baby photo shoot

 72. פינגבק:sex

 73. I am not sure where you're getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.

 74. I really wanted to type a small remark to appreciate you for the lovely tips and hints you are sharing at this site. My time consuming internet lookup has at the end been paid with brilliant facts and strategies to exchange with my visitors. I would assume that most of us readers are rather blessed to dwell in a fabulous site with many outstanding individuals with beneficial techniques. I feel somewhat blessed to have come across your site and look forward to plenty of more fun times reading here. Thanks again for everything.

 75. פינגבק:Dog Bandanas

 76. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 77. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 78. פינגבק:FREE ROBUX GENERATOR

 79. פינגבק:cherry air freshener

 80. I and my pals have already been checking the great recommendations located on your site then all of a sudden came up with an awful feeling I had not expressed respect to the web site owner for them. These boys came certainly passionate to read through them and already have honestly been taking advantage of them. We appreciate you simply being so thoughtful and for making a decision on such really good themes most people are really wanting to learn about. Our own honest regret for not expressing appreciation to you sooner.

 81. פינגבק:https://hubpages.com/@jerowild

 82. My wife and i have been absolutely delighted Emmanuel managed to complete his researching through your precious recommendations he discovered in your web site. It's not at all simplistic to simply continually be releasing strategies which usually other folks could have been selling. And we do understand we have the website owner to appreciate for that. The main illustrations you've made, the simple blog menu, the relationships you can help to instill – it is most fabulous, and it is helping our son in addition to our family imagine that the theme is awesome, which is unbelievably serious. Many thanks for the whole thing!

 83. פינגבק:first dildo and harness set

 84. פינגבק:dildo

 85. פינגבק:dhgate coupon

 86. פינגבק:phen375 dietary supplement

 87. I¡¦ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this information So i¡¦m glad to express that I've a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I most no doubt will make certain to do not put out of your mind this web site and give it a look regularly.

 88. פינגבק:best seo services

 89. פינגבק:silicone rabbit vibrator

 90. פינגבק:sex toys

 91. פינגבק:huge dildo

 92. פינגבק:Ford Ranger Bình Dương

 93. פינגבק:best male stroker

 94. פינגבק:CFL Grey Cup Live Stream

 95. פינגבק:how to use a vibrator

 96. פינגבק:frozen2 movie

 97. פינגבק:Rent to own homes

 98. Thank you a lot for providing individuals with remarkably pleasant chance to check tips from this blog. It really is so pleasurable and also full of a good time for me and my office fellow workers to visit the blog nearly three times in one week to see the newest tips you will have. And lastly, we're actually pleased for the splendid creative concepts you serve. Some 3 points on this page are in reality the very best we have ever had.

 99. I precisely had to thank you very much again. I'm not certain what I would have followed in the absence of the actual points revealed by you regarding this area of interest. It was actually a real terrifying matter in my position, however , being able to view your specialized way you resolved that made me to weep for delight. Now i am happy for your support and in addition trust you find out what a great job you are getting into educating people using your website. I know that you have never got to know all of us.

 100. פינגבק:Press release fiverr

 101. פינגבק:app for laptop,

 102. פינגבק:apk downloader,

 103. פינגבק:app free download for windows 7,

 104. פינגבק:free apps for pc download,

 105. פינגבק:roblox

 106. I do agree with all the ideas you have introduced to your post. They're very convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are too short for novices. Could you please lengthen them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 107. פינגבק:best cbd oil for pain

 108. Great – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 109. פינגבק:Online Fashion Store for men and women.

 110. פינגבק:CHEAP VIAGRA ONLINE

 111. פינגבק:best cbd oil for pain

 112. פינגבק:Gizmoist.com

 113. פינגבק:fuck machine

 114. פינגבק:best realistic vibrating dildo

 115. פינגבק:mens stroker

 116. פינגבק:rechargeable anal butt plug

 117. פינגבק:silicone vibrators

 118. Thank you so much for providing individuals with remarkably pleasant chance to read critical reviews from here. It really is very enjoyable and as well , full of a great time for me personally and my office colleagues to search your site on the least 3 times in 7 days to see the new items you have got. Not to mention, I am always satisfied considering the good techniques you give. Certain two points in this article are ultimately the most beneficial I have had.

 119. פינגבק:best cbd oil for pain

 120. פינגבק:شركة ديكورات

 121. פינגבק:best cbd oil for pain

 122. פינגבק:best cbd oil for pain

 123. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 124. פינגבק:how to use a prostate vibrator

 125. פינגבק:XXX VIDEO

 126. פינגבק:BEST PORN VIDEOS

 127. פינגבק:XXX VIDEO

 128. You are my intake , I own few web logs and sometimes run out from to brand.I think this website contains some very great information for everyone. "The penalty of success is to be bored by the attentions of people who formerly snubbed you." by Mary Wilson Little.

 129. פינגבק:penis extender

 130. פינגבק:easy robux today

 131. פינגבק:VIAGRA

 132. פינגבק:gamesfriv

 133. פינגבק:Hot Stamp Ribbon

 134. פינגבק:viagra pills

 135. פינגבק:cbd for depression

 136. Great – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 137. פינגבק:Website analysis

 138. פינגבק:cbd for insomnia

 139. פינגבק:http://qemm.blogas.lt/rytas-prisonbreak-1747.html

 140. What i do not understood is in fact how you're not really much more well-appreciated than you may be right now. You are very intelligent. You already know therefore significantly when it comes to this subject, produced me in my view imagine it from numerous numerous angles. Its like women and men aren't interested until it's something to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs nice. All the time care for it up!

 141. פינגבק:pest control in newmarket

 142. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 143. פינגבק:PORN DOWNLOAD

 144. פינגבק:pest control bradford (647) 988-5034

 145. פינגבק:Anime Batch

 146. פינגבק:ETORRENT PORN VIDEOS

 147. פינגבק:app download for windows

 148. פינגבק:app download for pc

 149. פינגבק:free download for windows pc

 150. פינגבק:free download for windows 8

 151. פינגבק:full version pc games download

 152. פינגבק:searchtempo.com.au

 153. פינגבק:pc apps free download

 154. פינגבק:full apps download

 155. פינגבק:app apk download for windows 7

 156. פינגבק:FREE SEX

 157. SEO

  I do consider all of the concepts you have offered for your post. They're really convincing and can definitely work. Still, the posts are too quick for beginners. May just you please lengthen them a bit from next time? Thank you for the post.

 158. פינגבק:free download for windows 7

 159. פינגבק:سکس داستانی

 160. פינגבק:Poljanski makar artemevich

 161. פינגבק:osnovnoj sinonimy

 162. פינגבק:triada cangemejstera

 163. I have recently started a website, the information you offer on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. "Patriotism is often an arbitrary veneration of real estate above principles." by George Jean Nathan.

 164. פינגבק:vibrating dildo

 165. פינגבק:masturbator sleeve

 166. פינגבק:sailboat charter italy

 167. פינגבק:rabbit sex toy

 168. פינגבק:male stroker review

 169. פינגבק:Disney Guess The Film

 170. פינגבק:best strap on

 171. פינגבק:best cbd oil for anxiety

 172. פינגבק:cbd oil for sleep

 173. פינגבק:how to use a dildo

 174. פינגבק:how to use a vibrating cock ring

 175. פינגבק:biography wiki

 176. פינגבק:PORN VIDEO

 177. פינגבק:css mcqs

 178. I do agree with all the ideas you have offered on your post. They are very convincing and will certainly work. Still, the posts are too quick for beginners. May you please extend them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 179. פינגבק:anal vibrating beads

 180. פינגבק:bondage sex swing

 181. Thanks a lot for providing individuals with remarkably nice opportunity to read in detail from this site. It is often so superb plus jam-packed with amusement for me and my office colleagues to visit your blog at least 3 times every week to see the latest items you have got. And of course, we're usually impressed with your terrific suggestions you serve. Certain two facts in this article are completely the very best we have all ever had. cialis costs at walmart

 182. פינגבק:anal plug

 183. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 184. פינגבק:anal sex toys

 185. פינגבק:massage g spot

 186. פינגבק:silicone rabbit vibrator

 187. פינגבק:Koinonia Messages

 188. פינגבק:pizza places near me

 189. פינגבק:menu with price

 190. פינגבק:nigeria sport news football

 191. פינגבק:best software

 192. פינגבק:one.walmart.com login

 193. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 194. פינגבק:ROBUX GENERATOR

 195. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! "How beautiful maleness is, if it finds its right expression." by D. H. Lawrence.

 196. פינגבק:Naija

 197. פינגבק:penis extender

 198. I have been browsing on-line more than 3 hours these days, but I never found any fascinating article like yours. It¡¦s beautiful worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content material as you probably did, the net will probably be much more useful than ever before.

 199. Hello, Neat post. There's an issue along with your site in web explorer, could test this… IE still is the marketplace leader and a huge element of other folks will pass over your wonderful writing because of this problem.

 200. פינגבק:weight loss surgery in mumbai

 201. פינגבק:bunny sex toy

 202. פינגבק:dog trainer

 203. Greetings, There's no doubt that your web site might be having browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, wonderful site.

 204. certainly like your website however you have to test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to inform the reality then again I'll surely come back again.

 205. פינגבק:SSNI-661

 206. פינגבק:ABP 938

 207. פינגבק:terjemahan

 208. פינגבק:triple pleasure vibrating massager

 209. You are my breathing in, I own few web logs and infrequently run out from to post .I conceive this web site holds some very good information for everyone. "The human spirit needs to accomplish, to achieve, to triumph to be happy." by Ben Stein.

 210. פינגבק:blog

 211. פינגבק:PORN

 212. פינגבק:더킹카지노

 213. I have discovered some new things from your internet site about pcs. Another thing I've always thought is that laptop computers have become a specific thing that each home must have for most reasons. They supply you with convenient ways in which to organize the home, pay bills, search for information, study, hear music and perhaps watch tv series. An innovative approach to complete most of these tasks is with a notebook computer. These computers are mobile ones, small, highly effective and mobile.

 214. פינגבק:더나인카지노

 215. פינגבק:vibrating bullet

 216. פינגבק:the best strap on

 217. פינגבק:MKMP-315

 218. פינגבק:comprar aceite de cbd

 219. Thanks for your intriguing article. Other thing is that mesothelioma cancer is generally brought on by the inhalation of material from asbestos, which is a dangerous material. It truly is commonly found among laborers in the building industry who've long contact with asbestos. It is caused by moving into asbestos insulated buildings for a long period of time, Your age plays a huge role, and some folks are more vulnerable towards the risk than others.

 220. I just wanted to post a simple comment to express gratitude to you for the amazing tips and hints you are giving at this website. My prolonged internet lookup has at the end been recognized with extremely good content to share with my close friends. I would repeat that many of us readers actually are unequivocally blessed to be in a really good place with so many marvellous people with very beneficial tactics. I feel extremely happy to have seen the site and look forward to some more excellent minutes reading here. Thanks a lot once again for everything.

 221. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 222. פינגבק:퍼스트카지노

 223. פינגבק:더나인카지노

 224. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this information So i’m happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to don’t forget this site and give it a look regularly.

 225. פינגבק:우리카지노

 226. פינגבק:더킹카지노

 227. פינגבק:How

 228. פינגבק:코인카지노

 229. A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing just a little analysis on this. And he the truth is purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If doable, as you develop into expertise, would you thoughts updating your weblog with more particulars? It's highly useful for me. Huge thumb up for this blog put up!

 230. Thank you for sharing excellent informations. Your site is so cool. I'm impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply couldn't come across. What an ideal web site.

 231. Next time I read a blog, Hopefully it doesn't disappoint me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read through, however I really believed you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.

 232. פינגבק:CCRMG

 233. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this information So i am happy to convey that I've an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make certain to do not forget this web site and give it a look regularly.

 234. פינגבק:using a dildo

 235. פינגבק:pocket vagina

 236. פינגבק:we vibe pivot review

 237. פינגבק:Rottweiler puppy sale

 238. פינגבק:http://www.webclap.com/php/jump.php?url=httpsphongkhamhana.com

 239. Marco Cologie

  really nice

  This is actually beneficial information my friend. you are a very most luxurious scribe . i lust after to portion with you my website as well. foresee me what do you deem approximately it

  articole pescuit

  Thankyou again for posting such good content. Cheers

 240. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 241. פינגבק:sex live

 242. פינגבק:ssexy

 243. פינגבק:Jumpstart car

 244. פינגבק:online research repository

 245. פינגבק:FCMB Transfer Code

 246. פינגבק:Google

 247. BWA

  Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 248. Nice post. I learn one thing more difficult on totally different blogs everyday. It will all the time be stimulating to read content material from different writers and observe a little something from their store. I’d desire to make use of some with the content on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a link in your net blog. Thanks for sharing.

 249. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 250. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 251. I wanted to send you that tiny remark to finally say thank you over again with the spectacular information you have shown above. It was incredibly generous with people like you giving without restraint exactly what a lot of people would have marketed as an e book to earn some money for their own end, principally considering the fact that you could have tried it if you ever decided. The concepts likewise worked to be the good way to comprehend the rest have the identical desire just like mine to see more on the subject of this issue. I'm certain there are millions of more enjoyable times up front for folks who read through your website.

 252. פינגבק:silicone anal plug

 253. פינגבק:sex toys for women

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.