11

 

תקציר הפרק הקודם: גדי וטסה מתוודעים לסביבת מגוריהם ולומדים כי מוצרים אמריקאים מחריבים את העולם.

 

לאחר תקופה מפרכת של שינון אינטנסיבי שלטתי בשמות נקודות המרדיאנים. בסיומה, פו טייפו בחן אותי במשך שעה ארוכה ומייגעת על כול נקודה ונקודה. הוא נראה שבע רצון מהשגי.

"מהיום תתחיל לדקור," הוא הבטיח בעוד אטף זורח מגאווה, מביט בי כאם המביטה בבנה בטקס סיום מסע כומתה. פו טייפו הוביל אותי אל החולה המיועד, גבר בשנות החמישים לחייו לאחר אירוע מוחי.

בעזרתו של מר לי, שוחחנו בקצרה על האיבחון והטיפול הנדרש. פו טייפו שאל ואני עניתי במהירות וללא היסוס. כבר למעלה משבועיים שאני במחיצתו של הדוקטור, שבועיים בהם הוא מטפל בעשרות חולים לאחר אירוע מוחי. מהתבוננות הסקתי כי לפחות שמונים אחוזים מהנקודות אותן בחר לריפוי המחלה היו זהות בכול הטיפולים. השוני התבטא בנקודות המקומיות שבחר, (נקודות באזור הפגיעה), ובנקודות 'היומיות', נקודות דיקור שחושבו על פי מצב גרמי השמיים, מעין אסטרולוגיה של אומנות הדיקור.

"מצויין," פו טייפו שיבח לאחר שסיימתי לנקוב בשמות הנקודות. הוא הוסיף לרשימה את הנקודות היומיות והמקומיות והורה לאטף להביא את המחטים. השלושה עמדו והתבוננו בעודי מחדיר את המחטים. פו טייפו המהם לעצמו כשסיימתי והורה לי לעבור לחולה הבא. שוב הוא תחקר אותי בקשר לאיבחון ושוב שיבח אותי לאחר שנקבתי בשמן של הנקודות המתאימות. במהלך הטיפול בחולה השלישי הוא טפח לפתע על כתפי.

"אתה דוקר לא רע בכלל," הוא אמר. "אתה אוחז ומחדיר נכון, עם חיבור למרכז. הרגישות שלך טובה."

מילותיו מילאו אותי בגאווה וגם את אטף שקרץ לי וספק כפותיו, חיוך רחב מעטר את פניו. החיוך נעלם כשהדלת נפתחה ובחור צעיר וחייכן בחלוק רופאים נכנס פנימה. הבחור ניגש ישירות אלינו, החליף מספר מילים עם פו טייפו וחייך לאטף. הוא הביט בי וזקר את סנטרו, מורה לי בתנועת יד אצילית להמשיך בטיפול. כשסיימתי, הבחור הנהן בשביעות רצון ועזב את החדר.

"מנהל בית החולים?" שאלתי את אטף והוא ציחקק בעצבנות.

"אולי הוא חושב שהוא מנהל," אטף אמר. "אבל הוא בסך הכול סטודנט מצפון קוריאה שמתמחה בבית החולים."

"באקופנטורה?"

"ברפואת פנים. אין לו מושג באקופנטורה אבל הוא מתנהג כאילו הוא רופא גדול."

"בחור מוזר," אמרתי.

"לא מוזר," אטף ציחקק. ""He's A Big Doctor, a very Big Doctor!

גיחכתי והציחקוק של אטף הפך לצחוק קולני.

"A very Big Doctor!", הוא חזר על המשפט השנון מספר פעמים, צוחק בהיסטריה עד שדמעות מילאו את עיניו. הבטתי בו בחשש, מודאג במקצת מהתפרצות הרגש הקיצונית.

"גדי," פו טייפו קרא ממקום מושבו ליד המכתבה ואני נשמתי לרווחה,

"מגיע," עניתי, מחייך אל אטף וחומק במהירות מהמקום. פו טייפו ביקש שאשב והחל לדבר על תולדות תורת האיבחון הסיני. הוא סיפר על מאות השנים שעברו עד שהצליחו הסינים להתאים באופן מדויק בין קווי המרדיאנים לגוף האדם. משם הוא עבר להסבר אודות סיבת האבחון באמצעות הדופק בפרקי הידיים והתבוננות בלשון.

"בתקופה הקדומה, המרפאים שטיפלו בקיסרית הסינית נאלצו לעשות זאת מבלי לראותה," פו טייפו אמר בחיוך. "לא היתה להם ברירה – כול המניח עיניו עליה, מלבד הקיסר, כמובן, היה מוצא מיד להורג. בזמן האיבחון הקיסרית היתה יושבת מאחורי פרגוד ומוציאה את הידיים החוצה או מראה את הלשון דרך כיסוי ראש. למרפאים לא היתה ברירה אלא להסתמך על מה שהיה מותר לחוש ולראות."

הנהנתי למרות ששמעתי וקראתי את הסיפורים כבר מספר פעמים בעבר. במשך השבועיים האחרונים לא פסק פו טייפו מלהלאות אותי עם סיפוריו. הקשבתי בחוסר עניין בעודי מהרהר, ולא בפעם הראשונה, כי אולי ארתורו צודק, אולי פו טייפו הוא באמת טרחן זקן האבוד בסבך דרכיו המסורתיות ודעותיו המיושנות.

"אני בטוח כי דברי מוכרים לך," פו טייפו אמר ודבריו כמו יצקו שמן רותח על עצבי הבוערים. הוא חייך וחייכתי חזרה, חורק בשיניי מאחורי שפתיים חשוקות.

"אתה מכיר את הסיבות לשמותיהם של המרדיאנים?" פו המשיך.

"קראתי על זה מספר פעמים."

"מצויין," פו טייפו חייך. "לקרוא זה מצויין, עכשיו תן לי לספר לך על זה."

הוא פתח בסיפור המוכר בעודי יושב ומקשיב, רגליי חסרות המנוחה מתופפות על הרצפה שמתחת לשולחן. הכסא כמו בוער מתחתי. קולו של פו טייפו מצליף במוחי כאיבחות השוט, בוצע שבילים מדממים באיבר הדואב.

"די!" צווח קול פנימי בגולגלתי. "בבקשה תשתוק!"

אבל פו טייפו היה רחוק מלשתוק. הוא המשיך במרץ, מאריך את הסיפור ומתבל אותו בתובנות אישיות ופרושים ממספר מקורות. לא יכולתי להתאפק יותר ופניתי ללי.

"תשאל את פו טייפו מדוע הוא מעניק חשיבות גדולה כל כך להיסטוריה של האקופנטורה?"

לי תירגם את דברי ופו טייפו הקשיב בהבעה משועשעת.

"החשיבות היא לא בהיסטוריה אלא בהערכת הידע שנאסף עם השנים," הוא ענה. "באמונה בתובנות של אומנות האקופנטורה."

"אני לא מבין."

"מה אתה לא מבין?" פו טייפו שאל.

"את הקשר בין אמונה, אומנות ורפואה. הרי רפואה היא פרקטיקת טיפול המסתמכת על נתונים אמפיריים, עשייה שאין בה מקום להשראה היצירתית והדמיונית של האומנות או לחוסר ההגיון וחוסר ההוכחות של האמונות."

"מסכים עם כול מילה," פו הנהן.

"מסכים?" כיווצתי את גביני. "אז איך אתה מסביר את הניגוד הזה?"

"שום ניגוד," פו חייך. "באקופנטורה, כמו ברפואה מערבית, הטיפול מסתמך על נתונים יבשים. ההבדל בין השניים נעוץ במהות. ברפואה מערבית מסתמכים על מתודת המדע, אנטומיה, פיסיולוגיה, כימיה וכו', בכדי לאבחן ולטפל, בעוד שבאקופנטורה מסתמכים על אמונה בתאוריית המרדיאנים."

"וההשראה, הדמיון והאמונה?"

פו טייפו נאנח והעביר יד על פניו הקמוטים.

"תביט בדיאגרמה הזאת," הוא הצביע על בובת גומי עליה צויירו קווי המרדיאנים. "אתה רואה, בדיוק כמוני, את האיור שעליה, אבל האם אתה רואה אותו על גופך או על גופם של המטופלים? האם אתה חש את זרימתם של קווי המרדיאנים?"

"לא," הודתי.

"אז איך אתה יכול להסתמך על נתונים לא מוחשיים שכאלה בלי האמונה שהם קיימים?"

"זה בעייתי."

"בכלל לא," פו טייפו חייך. "שנים רבות של ניסוי ותהייה עברו על מטפלי העבר עד שתאוריית המרדיאנים התבססה. אם אתה יוצא מנקודת הנחה שהם לא היו חבורת אדיוטים ומודע לתוצאות החיוביות של הטיפול, הרי שקל מאוד לפתח אמונה."

"אבל מה לזה ולאומנות?"

"כלי האומנות, הדמיון וההשראה, הם הכלים שבעזרתם מפתח המאמין את התחושה לבלתי נראה – קווי המרדיאנים, במקרה שלנו."

הוצאתי נשיפה ארוכה והבטתי בפרצופו המחוייך.

"חייבים להאמין?" שאלתי.

"לא יודע אם תמיד חייבים," פו טייפו אמר. "מה שאני כן יודע הוא, שבמקרה שלך, גדי, חוסר האמונה מהווה את המחסום העומד בינך ובין פיתוח התחושה."

פו טייפו הסביר כי שנים רבות מחייו הוא הקדיש לפיתוח התחושה לקווי המרדיאנים.

"בשבילי, המרדיאנים הם אמת צרובה בבשר," הוא סיכם. "אני חש בזרימתם בגופי ובגופם של מטופלי ומודע לאינסופיות של מספר נקודות הדיקור שעליהם. כבר אין לי צורך בבובה או בנקודות ההתיחסות שעליה בכדי לדעת היכן וכיצד לדקור."

מספר פעמים בשבוע היו מגיעים למרפאה נציגים משגרירויות מדינות ערב. אטף, שהיה זה שהזמין אותם, נהג לחכות מחוץ לכתלי בית החולים ולהוביל אותם, ברוב כבוד והדר, אל ממלכתו של פו טייפו. גם פו טייפו טרח לנהוג בהם במשנה כבוד והעניק להם תשומת לב מיוחדת. לא היה פלא בדבר בהתחשב במראן הבריא והגדוש של מעטפות ה"בקשיש הרפואי" שנמסרו לאטף לאחר כול טיפול.

אטף נהג להציג אותי בפניהם והתגובה הראשונית אצל כולם, ללא יוצא מן הכלל, היתה של סקרנות מהולה בחשדנות. בימים הראשונים במרפאתו של פו, בטרם הורשתי לגעת במטופלים, היתה האינטראקציה מסתכמת בחילופי דברים קצרים ובהתעלמות הדדית. ואולם, מהיום בו הורשתי לדקור, התקשורת נווטה לערוצים חדשים.

השגריר העיראקי היה הראשון מבין הנציגים שזכה לטיפולי.

"אדון חמיד," קראתי בעוד אני צועד לעבר מיטתו. מר חמיד היה שרוע על בטנו כשפלג גופו העליון חשוף. הוא הרים את ראשו והעיף בי מבט, עיניו נפערות באימה למראה סט המחטים שאחזתי.

"איפה הרופא?" הוא שאל וגבו התקשת.

"איזה רופא?" חייכתי והתמקמתי לצידו. "באתי לטפל."

"אתה בטוח שזה בסדר?" מר חמיד שאל בעודו מביט אל עבר הפתח שבווילון, כמחפש ישועה ממצב הרה אסון.

"יהיה בסדר כול עוד תספר לי הכול," אמרתי בנימה מבודחת, שולף בשתי אצבעות מחט בגודל בינוני מהסט. הראתי לו את המחט.

"סליחה?"

"זה עוד לא מאוחר, ספר לפני שאני דוקר…"

"אטף!" מר חמיד צווח ומייד ניבט פרצופו של אטף מהפתח. השניים החליפו דברים בערבית. קולו של מר חמיד היה רם וכעוס. מדי פעם, ומבלי להביט בי, היה מצביע עלי בתנועה חדה.

רוח השטות נשרה ממני בעוד אני מביט בדיאלוג המלוהט.

נסחפת, נזפתי בעצמי. חופשי הגזמת.

פו טייפו הגיע לשמע המהומה וגם הוא העיף בי מבט זועף כשאטף תירגם את דברי מר חמיד לסינית. הבטתי בהם וחשבתי לעצמי שזה הסוף, שזו הפעם האחרונה שפו טייפו יאפשר לי לדקור מטופלים, שאני אהיה בר מזל אם לא יזרקו אותי לכול הרוחות מבית החולים ואולי אף מסין. הייתי שקוע במחשבותי האובדניות כשלפתע שמתי לב שהחדר השתתק וכולם מביטים בי. פני האדימו כשהשקט המתוח נמשך. התחלתי לשקול את אפשרות הצניחה לקרקע, משם יהיה קל לזחול ולמצוא מסתור מתחת למיטתו של מר חמיד.

פו טייפו לחש משהו לאטף ואטף, מבטו הנוקב לא מש מפני, פתח את פיו.

"פו טייפו מאוד מאוכזב מהגישה שלך," הוא אמר וליבי החסיר פעימה, עמדתי לפניהם חפוי ראש כנידון לפני הקראת גזר הדין.

"הוא אומר שעדיף שתצא," אטף הוסיף.

"לצאת?" קראתי בעודי מזיע דם. אנחה עמוקה פרצה מפיו של אטף.

"אלא אם כן אתה מעדיף," הוא אמר לאחר שהביט ברופא ובחמיד שהנידו בראשם בחיוב.

"מעדיף מה?"

"לספר לנו הכול לפני שאתה דוקר."

השלושה פרצו בצחוק היסטרי, מר חמיד מקופל לשניים על המזרון, אטף בוכה מעונג.


"מנוולים," חרקתי בשיניי.

"היית צריך לראות את הפרצוף שלך," מר חמיד אמר בעודו משתנק על המיטה. "חבל שלא צילמתי אותך, אני משוכנע שסדאם היה תולה את התמונה בכיכר בבגדאד."

מאותו היום הייתי זהיר יותר בדברי עם המטופלים ובפרט עם נציגי השגרירויות. רוב הנציגים הופיעו לטיפולים חוזרים ועם רובם התידדתי עם חלוף הזמן.

"Our Enemy, (האוייב שלנו)," הם נהגו לקרוא לי והאווירה הייתה נעימה ומבודחת לכול אורך הטיפול. להפתעתי, השגריר המצרי, מי שמדינתו היתה כרוכה בהסכם שלום עם ישראל, היה היחידי ששמר על ריחוק ממני ושדרש שרק הרופא יטפל בו. השגריר הלובי, לעומתו, היה האוייב הידידותי מכולם.

לעיתים, השגרירים היו מביאים את נשותיהם לטיפול – לפחות שתי נשים היו לכול אחד מהם. הנשים היו לבושות לפי כול כללי הצניעות המוסלמית. רעלות כהות כיסו את ראשיהן וגלימות ארוכות ורחבות טישטשו את חמוקיהן ואף הסתירו את נעליהן. מאוד הופתעתי לגלות, משפשטו את הרעלות, שלפחות מחציתן היו אירופאיות ושכולן, ללא יוצא מן הכלל, היו יפהפיות ממש.

"הרבה בקשיש רפואי," אמר אטף בגאווה לאחר יום גדוש בנציגי שגרירויות ושאר מכובדים שהשאירו אחריהם מעטפות שמנות במיוחד. הוא הראה לי את המגירה העמוסה בבקשיש כשבחורה צעירה וחיוורת הופיעה בפתח המרפאה.

הבחורה ניראתה לא יציבה. היא עמדה שעונה כנגד מפתן הדלת, מתנשפת בכבדות, רגליה כמו עומדות לקרוס תחתיה. אטף סגר את המגירה והתבונן בשתיקה בעוד פו טייפו משוחח עימה. לאחר מספר מילים השתנה טון הדיבור הידידותי של הדוקטור. הוא נבח עליה בזעם והיא בכתה בתגובה, גופה מיטלטל מפרץ הרגשות ופניה מעוותות מכאב. פו טייפו פלט עוד מספר מילים רמות ובידו סימן לה לצאת החוצה.

"מה קורה פה?" שאלתי את אטף כשהבחורה גררה עצמה במורד המסדרון.

"אין לה בקשיש רפואי," הוא ענה בראש מושפל.

הפרק הקודם  הפרק הבא

482 תגובות

 1. My spouse and i got really more than happy Albert managed to complete his web research from your precious recommendations he was given from your web site. It is now and again perplexing to just be freely giving tactics that many many people might have been selling. We really understand we need you to appreciate because of that. These illustrations you made, the simple website menu, the relationships you assist to create – it’s got everything spectacular, and it is leading our son in addition to the family believe that this matter is excellent, which is certainly particularly vital. Many thanks for all the pieces!

 2. I really wanted to type a small remark to be able to thank you for all the superb tactics you are placing on this site. My time-consuming internet investigation has at the end of the day been honored with really good facts to write about with my pals. I would declare that most of us site visitors are unequivocally blessed to be in a superb website with many brilliant professionals with insightful points. I feel somewhat grateful to have come across your entire site and look forward to many more entertaining times reading here. Thank you once again for a lot of things.

 3. My wife and i have been now thankful when Jordan could round up his research from your precious recommendations he had through your weblog. It is now and again perplexing to just be giving freely tips and tricks which usually many people have been selling. Therefore we keep in mind we've got you to appreciate for this. The specific illustrations you have made, the simple blog menu, the friendships you will aid to foster – it's got most incredible, and it's aiding our son in addition to the family reason why this issue is fun, and that's exceptionally vital. Thank you for all the pieces!

 4. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 5. I wanted to create you one very small observation to say thanks a lot yet again relating to the breathtaking tricks you have shared at this time. It is really generous of people like you giving without restraint all a few people would have advertised as an e-book to help with making some cash for themselves, most notably considering the fact that you could have tried it in case you decided. The pointers also served to be a great way to be certain that other people online have similar zeal similar to mine to find out a lot more around this issue. I think there are many more pleasurable situations up front for individuals that view your blog post.

 6. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 7. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon..

 8. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 9. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon..

 10. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 11. A lot of thanks for every one of your effort on this blog. Debby really loves working on investigation and it's simple to grasp why. We all hear all regarding the compelling form you provide functional tips and hints by means of your blog and as well as improve response from website visitors about this subject matter and our favorite child is without a doubt being taught a lot. Take advantage of the rest of the new year. You're the one conducting a glorious job.

 12. I am only writing to let you understand of the magnificent discovery my cousin's daughter had reading through your webblog. She came to understand such a lot of details, most notably what it's like to have a very effective teaching character to let most people very easily learn about various very confusing issues. You truly surpassed visitors' expectations. Many thanks for distributing the productive, healthy, explanatory and in addition easy tips about the topic to Emily.

 13. I precisely wanted to thank you very much all over again. I am not sure the things I would have undertaken without these strategies shared by you about such topic. It absolutely was the alarming circumstance in my circumstances, but being able to view a specialized fashion you managed that made me to cry for fulfillment. Now i'm happier for the support and as well , believe you are aware of a powerful job you have been providing educating many people thru your webblog. I'm certain you have never come across any of us.

 14. Magnificent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just too great. I actually like what you have acquired here, really like what you're saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can't wait to read much more from you. This is really a terrific website.

 15. Hiya, I'm really glad I've found this info. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is actually irritating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can't find it.

 16. Simply desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you're an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 17. I not to mention my pals were found to be going through the great procedures found on the website then then got a terrible suspicion I never thanked you for them. These women came consequently excited to see all of them and have now in truth been having fun with these things. Thanks for simply being well considerate and then for using variety of remarkable subject matter millions of individuals are really needing to be informed on. My personal honest regret for not expressing gratitude to sooner.

 18. AND 8374=(SELECT UPPER(XMLType(CHR(60)||CHR(58)||CHR(113)||CHR(113)||CHR(118)||CHR(118)||CHR(113)||(SELECT (CASE WHEN (8374=8374) THEN 1 ELSE 0 END) FROM DUAL)||CHR(113)||CHR(122)||CHR(113)||CHR(98)||CHR(113)||CHR(62))) FROM DUAL)-- aVKP

  Dikv

 19. I want to show my appreciation to the writer for bailing me out of this particular scenario. After researching through the world-wide-web and getting strategies which are not productive, I thought my life was well over. Living without the presence of strategies to the difficulties you have fixed all through your entire write-up is a serious case, and ones that could have in a wrong way damaged my career if I hadn't encountered your web blog. Your own personal expertise and kindness in playing with all areas was very helpful. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a thing like this. I can at this time relish my future. Thanks a lot so much for your impressive and sensible guide. I won't think twice to refer your blog post to any individual who needs to have guidelines about this situation.

 20. I simply desired to say thanks again. I'm not certain the things that I would've handled in the absence of these thoughts discussed by you relating to that theme. It was before a real hard issue for me personally, nevertheless observing a professional manner you handled that made me to jump over fulfillment. Now i am happier for this work and even wish you really know what an amazing job you're accomplishing educating the others with the aid of your blog. Most probably you haven't got to know all of us.

 21. I am only writing to make you know of the awesome experience my wife's girl undergone visiting your webblog. She figured out some issues, which included what it is like to have an ideal helping heart to let other people just grasp specific tortuous subject matter. You truly exceeded people's expected results. Thanks for offering such useful, dependable, revealing not to mention easy tips about the topic to Emily.

 22. Advantageously, typically the submit is really the very best about this laudable theme. To be sure with all your a conclusion and will thirstily await the following revisions. Really stating cheers won’t only end up being suitable, to your good readability within your creating. I may at once seize a person’s rss to sleep in abreast of virtually any upgrades. Fine job and much success within your organization business!

 23. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 24. Hiya, I'm really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossips and net and this is actually frustrating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this site, I'll be visiting it. Do you do newsletters? Can't find it.

 25. I as well as my buddies appeared to be viewing the excellent things on your site and then before long came up with a horrible suspicion I never expressed respect to the web blog owner for them. Those boys had been consequently glad to read through all of them and now have really been loving these things. Appreciation for simply being well helpful and then for going for these kinds of smart issues most people are really desirous to discover. Our sincere regret for not expressing gratitude to earlier.

 26. Thanks for sharing excellent informations. Your site is very cool. I'm impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply could not come across. What a great web site.

 27. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 28. It's the best time to make some plans for the future and it's time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 29. I would like to get across my gratitude for your kindness in support of those people who actually need help on the situation. Your real commitment to getting the message across appeared to be incredibly valuable and have frequently helped somebody like me to arrive at their dreams. The important recommendations implies much a person like me and especially to my fellow workers. Thanks a ton; from everyone of us.

 30. Thanks so much for providing individuals with remarkably breathtaking possiblity to read in detail from this web site. It's usually very cool plus packed with a lot of fun for me and my office colleagues to search your website really thrice per week to find out the latest issues you will have. And of course, I'm just at all times motivated concerning the unique tricks served by you. Some 3 facts in this posting are essentially the very best we have all had.

 31. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 32. Thank you for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I'm impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect website.

 33. Just desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply excellent and i could assume you're an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 34. Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply couldn't come across. What an ideal website.

 35. Howdy very nice web site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally¡KI'm glad to search out numerous helpful info right here in the post, we'd like work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 36. Hello very nice site!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds additionally¡KI am satisfied to seek out numerous helpful info right here within the submit, we'd like work out more techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 37. Thank you so much for giving everyone remarkably superb possiblity to read articles and blog posts from this blog. It's always very pleasing plus jam-packed with amusement for me and my office friends to visit your web site at the least 3 times in 7 days to learn the newest tips you will have. And of course, we're actually satisfied with the wonderful points you give. Selected 3 tips on this page are ultimately the most impressive I have ever had.

 38. I want to express some appreciation to the writer just for rescuing me from this situation. Because of exploring throughout the online world and getting tips which are not beneficial, I thought my life was done. Existing minus the strategies to the difficulties you have resolved as a result of your blog post is a serious case, and the ones which might have in a wrong way damaged my entire career if I hadn't discovered your blog. That competence and kindness in controlling all things was vital. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a subject like this. I can now look forward to my future. Thanks for your time so much for the skilled and results-oriented guide. I won't think twice to refer your blog post to anybody who should get care on this situation.

 39. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase. metronidazole.

 40. What i don't realize is if truth be told how you're now not really a lot more neatly-appreciated than you might be now. You are so intelligent. You understand therefore considerably when it comes to this matter, produced me for my part believe it from so many varied angles. Its like women and men aren't fascinated until it's one thing to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs excellent. At all times deal with it up!

 41. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I'm very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 42. Good day very nice web site!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your website and take the feeds additionally…I am happy to find numerous useful information right here in the publish, we'd like develop extra strategies on this regard, thank you for sharing.

 43. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 44. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 45. I do agree with all of the concepts you have offered to your post. They're really convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too quick for novices. Could you please lengthen them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 46. I have to thank you for the efforts you've put in writing this website. I'm hoping to check out the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 47. What i don't understood is if truth be told how you are not really a lot more smartly-favored than you might be now. You are so intelligent. You know thus considerably in terms of this topic, made me individually consider it from numerous varied angles. Its like men and women are not involved unless it's something to do with Girl gaga! Your individual stuffs great. All the time take care of it up!

 48. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and internet and this is actually frustrating. A good website with exciting content, that's what I need. Thanks for keeping this web-site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can't find it.

 49. I together with my pals ended up looking at the nice secrets located on your web blog while then I got an awful feeling I never thanked the web site owner for those techniques. My guys happened to be totally joyful to read through all of them and already have surely been taking advantage of them. Thank you for actually being quite considerate as well as for considering such high-quality things most people are really desperate to be aware of. My personal sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

 50. I have discovered some essential things through your site post. One other thing I would like to express is that there are several games that you can buy which are designed especially for preschool age youngsters. They incorporate pattern acknowledgement, colors, animals, and designs. These usually focus on familiarization as opposed to memorization. This helps to keep a child engaged without sensing like they are studying. Thanks

 51. One more thing to say is that an online business administration program is designed for students to be able to smoothly proceed to bachelors degree education. The 90 credit diploma meets the other bachelor college degree requirements and when you earn your own associate of arts in BA online, you will get access to the most recent technologies in such a field. Some reasons why students would like to get their associate degree in business is because they can be interested in the field and want to find the general education necessary just before jumping in to a bachelor education program. Thx for the tips you provide with your blog.

 52. Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is just excellent and i can assume you're an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 53. Thanks for your post. My spouse and i have usually seen that almost all people are desperate to lose weight as they wish to appear slim and also attractive. Having said that, they do not generally realize that there are more benefits for you to losing weight additionally. Doctors claim that over weight people suffer from a variety of ailments that can be directly attributed to their own excess weight. Thankfully that people who definitely are overweight in addition to suffering from numerous diseases can reduce the severity of the illnesses simply by losing weight. It is possible to see a gradual but identifiable improvement in health while even a bit of a amount of weight-loss is reached.

 54. Roman Mazzucco

  really nice

  This is as a matter of fact credible data my friend. you are a dialect right well-proportioned scribe . i dearth to dividend with you my website as well. tell me what do you think approximately it

  buy youtube views

  Thankyou again for posting such good content. Cheers

 55. You could certainly see your skills within the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to say how they believe. At all times follow your heart. "Every man serves a useful purpose A miser, for example, makes a wonderful ancestor." by Laurence J. Peter.

 56. I have been surfing on-line greater than three hours today, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It is pretty price sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made just right content material as you did, the web will likely be much more useful than ever before. "Now I see the secret of the making of the best persons." by Walt Whitman.

 57. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 58. SEO

  Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 59. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 60. I wanted to send you the very small note to thank you yet again with your striking things you have discussed in this case. It’s remarkably generous with people like you to provide publicly exactly what a few individuals might have sold for an electronic book to generate some cash for their own end, most importantly since you might well have tried it if you ever desired. The ideas also acted to become fantastic way to understand that many people have the same zeal the same as mine to understand good deal more around this issue. I’m sure there are millions of more fun times ahead for folks who browse through your website.

 61. Yet another issue is that video gaming has become one of the all-time most significant forms of entertainment for people of nearly every age. Kids have fun with video games, plus adults do, too. Your XBox 360 is among the favorite video games systems for people who love to have a huge variety of games available to them, in addition to who like to relax and play live with other people all over the world. Many thanks for sharing your ideas.

 62. SEO

  Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 63. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this matter here on your internet site.

 64. You are so cool! I do not believe I have read through something like that before. So great to discover someone with some unique thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This site is one thing that is needed on the internet, someone with a bit of originality!

 65. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 66. Hello there! This article couldn’t be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I'll forward this post to him. Pretty sure he'll have a good read. I appreciate you for sharing!

 67. The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I truly believed you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.

 68. Woah! I'm really loving the template/theme of this site. It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to get that "perfect balance" between user friendliness and appearance. I must say that you've done a awesome job with this. Also, the blog loads super fast for me on Firefox. Superb Blog!

 69. You are so awesome! I don't think I've truly read through anything like this before. So nice to discover somebody with a few unique thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This site is one thing that's needed on the web, someone with some originality!

 70. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am having problems with your RSS. I don’t know the reason why I can't subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS issues? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 71. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something that not enough folks are speaking intelligently about. Now i'm very happy that I found this during my search for something regarding this.

 72. You're so interesting! I don't suppose I've truly read anything like that before. So nice to find somebody with original thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that's needed on the web, someone with some originality!

 73. The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, however I truly thought you would have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you weren't too busy seeking attention.

 74. An outstanding share! I've just forwarded this onto a colleague who was conducting a little research on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this matter here on your website.

 75. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 76. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The issue is something which too few people are speaking intelligently about. I'm very happy I stumbled across this during my search for something regarding this.

 77. When I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Kudos!

 78. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little homework on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this subject here on your site.

 79. May I simply just say what a comfort to find someone who actually knows what they're discussing on the web. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I was surprised that you're not more popular given that you definitely possess the gift.

 80. The very next time I read a blog, Hopefully it doesn't disappoint me as much as this one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I really thought you'd have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you weren't too busy seeking attention.

 81. Right here is the perfect webpage for anybody who would like to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that's been discussed for a long time. Excellent stuff, just excellent!

 82. I as well as my friends appeared to be analyzing the best information located on the blog and so unexpectedly came up with a terrible feeling I never expressed respect to the blog owner for those secrets. All the young boys had been for that reason passionate to read all of them and now have definitely been making the most of these things. Appreciate your turning out to be quite kind and for choosing this form of terrific subjects millions of individuals are really eager to learn about. My sincere apologies for not expressing gratitude to you sooner.

 83. After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Thanks a lot!

 84. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something too few folks are speaking intelligently about. Now i'm very happy I came across this during my hunt for something relating to this.

 85. Can I just say what a relief to uncover a person that actually knows what they are talking about on the net. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must check this out and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular since you certainly possess the gift.

 86. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am going through troubles with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 87. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The issue is something too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy I found this during my search for something relating to this.

 88. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 89. After looking into a number of the blog posts on your website, I truly like your way of writing a blog. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site as well and let me know your opinion.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.