12

 

 

תקציר הפרק הקודם: גדי מתיידד עם המטופלים במרפאה. הוא פוגש בנציגים ממדינות ערב ומתוודע לצד האפל של ה"בקשיש הרפואי".

 

יותר מעשרה ימים של תרגולי בסיס עברו עליי במחיצתו של מאו סיפו. עברנו על מבחר גדול של חבטות והטלות, מכים באוויר ובשקים במלוא המרץ ומתרגלים טכניקות קרב אחד עם השני. התמקדנו בהבטים הטכניים של התנועות ובמיקסום העוצמה באמצעות החיבור למרכז . מאו סיפו נראה שבע רצון מהשגי אך נמנע מלספק את תשוקתי העזה לחוש את חדוות הזירה.

"סבלנות," הוא אמר. "עבודת הידיים שלך טובה אבל תנועת הרגליים חסרה חדות. אל תדאג, אני אודיע לך כשתהיה מוכן."

"מוכן למה?" התלוננתי לטסה. "תן קצת לחטוף ולהרביץ. אפשר לחשוב שהוא מכין אותי לאליפות העולם. אני מרגיש ש…"

"תפסיק להתלונן," טסה קטעה את שצף דיבורי. "אם לא תחדל אני אתחיל."

הבעתה הרצינית ציננה את התלהבותי. הנחתי לה, מודע לקשיים עמם התמודדה. לימודי הציור של טסה קיבלו תפנית חדה כשמר וו'אנג, הצייר והמורה הדגול, זיהה חולשות בלתי צפויות ביכולתיה האומנותיות.

"מה קורה?" שאלתי כשיום אחד חזרה משיעור בפנים נפולים.

"מר וו'אנג החליט לזנוח את לימודי הציור המסורתי ולהתמקד ברישום של בני אדם וחיות."

"אבל למה?"

"כי הוא טוען, ובצדק, שטכניקת הציור שלי לוקה בחסר בכל מה שנוגע לעולם החי."

"חשבתי שהסיבה לכך שאת מתמקדת בציורי נוף נובעת מהאהבה שלך לדומם ולצומח."

"גם אני חשבתי כך אבל מר וו'אנג טוען שזה רק תרוץ שנועד לחפות על חולשה טכנית. יותר מזה," היא נאנחה. "הוא טוען שהפחד שלי מלנקוט עמדה הוא הגורם לבעיה. לטעמו, הציור נועד להיות כלי להבעה ולא רק מצלמה שמתעדת נוף."

ההתמודדות של טסה עם חולשותיה האומנותיות היתה מעוררת הערצה. היא לא התלוננה על הזנחת לימודי הציור המסורתי אלא נרתמה למשימות החדשות בהתלהבות ובמסירות, מציירת חיות ואנשים מבוקר עד ערב ורותמת אותי ואחרים כדוגמנים לציוריה. מר וו'אנג הוכיח דבקות לא פחותה במאמציו ללמד. הוא הוסיף שעות לשיעורים שהעביר לטסה בביתו ואף הקדיש לה שני סופי שבוע כשהוציא אותנו, בליווי משפחתו, למסעות ציור.

בסיור הראשון בילינו ב'ארמון הקיץ' ובשני, בגן החיות בבייג'ינג. טסה רשמה והוא הביט והעיר, מדי פעם נוטל את מחברתה ומאייר דוגמאות להמחשת רעיונותיו. הטכניקה של טסה השתפרה פלאים כתוצאה מהלימוד האינטנסיבי אך כמוני, היא עדיין לא הורשתה לחזור ללימודיה היעודיים.

ימים ספורים לאחר השיחה הגעתי לאימון והופתעתי למצוא את אחד המדריכים הצעירים, יאו סיפו, עומד על המזרן.

"מה שלומך?" חייכתי וקדתי לעברו. הוא הנהן והסיט עיניו ממני. יאו היה בחור גבה קומה וחסון כבן שבע עשרה שהצטיין בתרגילי הוו'שו האומנותי. חזיתי בו בפעולה מספר פעמים והתרשמתי מאוד מרמת הדיוק והחדות שהדגים. כשרונו הבולט של יאו סיפו גם הפך אותו לאחראי על חינוך ואימון קבוצת הילדים הצעירה.


תהיתי מה הוא עושה במקום. האם הוא מחליף את מאו סיפו, או אולי מצטרף לאימון?

"היכן מאו סיפו?" שאלתי. שום תגובה. כנראה שיאו לא דיבר אנגלית.

"היכן מאו סיפו?" חזרתי על השאלה בסינית ולפי תגובתו נראה שהמשפט היה משובש וחסר פשר. יאו משך בכתפיו והחל לבצע מתיחות על המזרן, בקלילות, פורס את רגליו במפתח רחב לצדדים ונשכב לפנים כשפלג גופו העליון צמוד לרצפה. נאנחתי ולקחתי את מקומי על המזרן, מותח את גופי ומביט מזווית עיני במעשיו של יאו. לאחר שהדגים את גמישותו המדהימה, יאו הצמיד את זרועותיו לצידי גופו ובאיטיות, כאקרובט אולימפי, נשען על כפות ידיו והחל להרים את רגליו הפסוקות אל חלל האוויר. הוא יישר את מרפקיו לתנוחת עמידת ידיים, מתח את רגליו אל התקרה וסיים בזינוק לאחור בסלטה מושלמת, נוחת על רגליו ברכות של חתול.

יאו הביט בי מזווית עינו, מזהה את הבעת העונג על פני ונושף בביטול, סנטרו זקור וגבו מתוח, ידיו מתרוממות כהכנה לתנועה הבאה. קול מחיאות כפיים נשמע מהפתח ויאו קפא על מקומו. מאו סיפו נכנס לאולם, חיוך ערמומי מרוח על פניו, שיניו טוחנות ראש של שום.

"מצויין!" הוא קרא. "אתה רואה, גדי, זה מה שאני קורא חיבור למרכז."

"ממש מדהים," הסכמתי.

"הטוב מכולם!"

יאו הסתיר חיוך לשמע הדברים. חשקתי את שפתי כשהבנתי שיאו שולט אנגלית.

"זכות גדולה נפלה בחיקך" מאו המשיך. "יאו סיפו, ברוב חסדו, הסכים להצטרף לשיעור כיריב האימונים שלך."

"תודה," אמרתי. קדתי ליאו שהנהן והביט בי בגיחוך.

"תודה לו בסוף השיעור," מאו ציחקק. "זאת כמובן במידה ותישאר שלם. אל תראה כל כך מודאג, גדי, אני רק צוחק. יאו סיפו מודע לכך שאתה מתחיל בסאנדא."

קימטתי את מצחי לשמע דבריו. משהו לא הסתדר לי עם הדרך בה נהג. מה הוא עושה? חשבתי. הרי הוא יודע שאני לא מודאג אלא להיפך, שש לקרב. והוא גם יודע שאני אמנם מתחיל בסאנדא אך רחוק מלהיות מתחיל בלחימה, מודע לכך שהתאגרפתי והתאמנתי בקראטה ושאני מדריך אייקידו כבר מספר שנים.

אז מה המשחק שלך, סיפו? איזו מזימה אתה רוקח לך שם בממלכת השום?

מאו סיפו לא הסביר או נתן לי זמן לנסות ולפתור את התעלומה בעצמי להוראתו, עברנו לריצה ומשם לתרגילי בסיס אינטנסיביים. יאו הצטיין בכל תנועה ומאו הפליג בשבחיו. ניסיתי להתעלם אך ללא הצלחה יתרה. היה לי ברור שמאו משתדל להכעיס אותי ולהכניס את יאו לשאננות, שהוא נוהג כבמאי סרטים, בונה את הרקע לסצינה עתידית שאותה יכולים השחקנים רק לנסות ולנחש.

מאו שפילברג, חשבתי והתאפקתי מלצחוק. מאו שפילברג בסרט קונג פו.


לאחר החימום, הצעיד אותנו מאו לעבר מערום הציוד שבקצה המזרן. הוא ציווה עלינו לחבוש כפפות המיועדות לתרגול חבטות בשקים. מצאנו את מקומנו, כל אחד מול שק והתחלנו לעבוד, מכים עם הידיים והרגליים לפי הנחיותיו של מאו. מזווית עיני זיהיתי כי יאו, למרות גמישותו ועוצמת בעיטותיו, לא עלה עליי בזריזותו ועוצמתו בכל הקשור לחבטות הידיים.

לאחר האימון מול השקים, הורה לנו מאו לפשוט את כפפות האימון ולשים במקומן כפפות אגרוף. הוא הניד ראשו בשלילה כשיאו החל ללבוש מגיני רגליים.

"אין טעם לסבך את גדי בקרב מורכב," הוא הסביר "אני חושב שעבודת ידיים תספיק בשלב הזה."

העלילה מתבהרת, חשבתי. מאו מוציא מהקרב את הבעיטות ובכך שולל מיאו את היתרון היחסי שלו, את השימוש בכלי הנשק העיקריים שלרשותו. לפתע התבהרה לי התמונה. מאו רוצה לוודא שיאו יחטוף, רוצה להשתמש בי ככלי לחינוך המדריך חסר הצניעות. כעס החל לבעור בי.

מדריך שלך, לא שלי, חשבתי בעודי מביט במאו. תחנך אותו בעצמך, חביבי, אני לא משלם בשביל זה. בליבי החלטתי להימנע מלהכות בשחצן, להבהיר למאו שאני לא כלי משחק.

"תתמקמו במרכז המזרון," מאו הורה. "נתחיל בקרב קליל. שישים אחוז כוח, לא יותר."

קדתי ליאו שגיחך והחזיר את המחווה בתנועה כמעט בלתי נראית של ראשו. חרקתי שיניים וניסיתי לשמור על קור רוחי.

התחלנו לנוע, מגששים ובוחנים האחד את השני. יאו נע בקלילות על רגליו, מנתר כחגב ומשנה כיוון ללא הרף, סנטרו זקור וידיו נחות בשאננות לצידי גופו. עקבתי אחר תנועתו בתנוחת קרב שמרנית, הסנטר חבוי מאחורי הכתף, יד אחת שומרת על הלסת – השניה על קו החזית.

בזינוק מהיר ובלתי צפוי, סגר יאו את הטווח ביננו, ידיו שולחות שלושה אגרופים זריזים בכיוון ראשי. חמקתי משניים מהם, השלישי משפשף את מצחי.

"תגיב, גדי," מאו קרא מהצד. "אל תישאר חייב."

הנהנתי והכיתי שני אגרופים לעבר יאו, מכות איטיות ומשוללות עוצמה. יאו התחמק ללא מאמץ ופתח במתקפת נגד. הפעם שני אגרופים שמילאו את יעודם, האחד הולם בצד ראשי והשני מוצא את אפי. דמעות מילאו את עיניי ואפי האדים.

"שישים אחוז," מאו הזכיר לנו.

"לא יכולתי להתאפק," יאו התנצל. "האף שלך גדול ומפתה."

מאו סיפו פרץ בצחוק מתגלגל ויאו זקר את סנטרו בחיוך. התנשמתי בכבדות, הכעס הולך והופך לזעם יצרי,פראי ובלתי נשלט מטבעו.

אל תשחק לידיים שלו, הזכרתי לעצמי בקול פנימי שהלך ואיבד את הנחישות והעוצמה ההכרחיות לסמכותו. ניזקקתי לכל כוח רצוני בכדי להימנע מליפול למלכודת של מאו.

שמור על קור רוח. אל תתפתה…

עוד מתקפה מתפרצת, עוד אגרופים מונחתים ושוב החיוך המתנשא.

"קדימה," יאו התגרה. "תפסיק לפחד."

לפחד? בהיתי בו בחוסר אמון, ובאחת, חומת השליטה העצמית התמוססה בפני להבות האלימות שעלו בשאגה מבפנים.

אין בעיה. בוא נראה מה אתה באמת שווה.

שוב לא היה לי אכפת שאני כלי שרת בידיו של מאו. רצוני הפך לממוקד: לחבוט בראשו של יאו ולו רק פעם אחת, להטביע את אגרופי עמוק בתוך חיוכו המתנשא.

מאו רוצה שתחטוף, הנהנתי לעצמי. ועכשיו גם אני…

כשיאו יצא למתקפה הבאה זינקתי מקו המרכז והיכתי שני אגרופים מדוייקים אל מרכז ראשו. האגרוף הראשון גרם ליאו להסיט את עיניו ממני, משאיר את ראשו חשוף לאגרוף השני, מכת מגל רחבה שמצאה את פרצופו. חשתי בכפפה שוקעת פנימה, מוחצת את שפתיו ופוגשת בשיניו.

יאו נראה המום,מראה ששיקף את תחושתי. הופתעתי מהקלות בה מצאתי את מטרתי ובעיקר מהעובדה שהסיט את עיניו כטירון.

הפתעתי אותו, חשבתי, והידקתי את סנטרי לכתף. עכשיו זה כבר לא יהיה כל כך קל.

מאו נבח על יאו שהתעשת וחזר לקפץ, ידיו כבר לא שמוטות, שפתו התחתונה נפוחה. הוא תקף ואני התחמקתי, שולח אגרוף עם היד הקדמית תוך כדי נסיגה, יאו מסיט ראשו מהמכה. חבטתי בו מספר פעמים נוספות ונראה שכל מכה שמצאה את מטרתה ערערה את בטחונו העצמי.

מאו שאג בסינית ויאו הסתער, מטיח בי שלושה אגרופים שנחסמו, הרביעי פוגש בלחיי. תקפתי חזרה, שני אגרופים לכיוון הראש, יאו עוצם עיניים וסוגר ידיים לסוכך על ראשו, חושף את הבטן וחוטף אגרוף שלישי לצלעות. הוא צנח כשהוא אוחז בבטנו, מביט בי בעיניים דומעות וקרועות לרווחה. לפתע הוא נראה כנער חלוש ומפוחד, לא עוד המדריך הגאה שהסתובב בבית הספר כטווס.

למראה עליבותו נשרה ממני רוח הקרב. חשתי צביטה בלב והבטתי במאו סיפו בעיניים יוקדות.

"קום, יאו," מאו קרא באנגלית. "הקרב לא הסתיים."

אבל יאו לא נראה נלהב להתרומם.

"אמרתי קום," מאו צעק. "מה יש? שכחת כמה האף שלו גדול ומפתה?"

מאו המשיך לדחוק בו אבל לי זה הספיק.

"מה אתה עושה?" שאל מאו בתקיפות כשהורדתי את הכפפות וזרקתי אותן בהפגנתיות אל מערום הציוד.

"לא רוצה להילחם יותר היום."

"לא רוצה?" מאו גיחך. "מה קרה? חשבתי שזה כל מה שאתה רוצה."

"לא ככה," הנעתי את ראשי מצד לצד. "את זה אני לא רוצה."

מאו נאנח והחליף כמה מילים עם יאו. יאו הנהן ויצא מהחדר.

"מצויין," מאו אמר כשיאו נעלם. הוא טפח על שכמי, חיוך זורח על פניו.

"מה כול כך מצויין?" קצפתי. "אני לא משלם לך בשביל שתשתמש בי ככלי לחינוך."

"אתה משלם לי בשביל אימון ואימון אתה מקבל, מה אכפת לך אם על הדרך אני גם מחנך?"

עזבתי את האימון כשאני משוכנע כי לעולם לא אשוב. הרגשתי נבגד, מרומה ובעיקר כעסתי על מאו סיפו ועל הדרך בה נהג בי וביאו.

כמה ערבים מאוחר יותר הנושא עלה כשנפגשנו עם בראד וחבורתו לארוחת ערב במסעדה שבקרבת הקולג'.

"מי צריך את החרא הזה?" אמרתי לבראד שהקשיב בעודו זולל מקדרה מהבילה של איטריות עם ירקות ופירות ים מוקפצים. "אז הבחור קצת גאוותן, אז מה? זאת לא סיבה לנהוג בחוסר הגינות."


"למה חוסר הגינות?" בראד שאל בפה מלא איטריות.

"כי לי יש רקע באיגרוף בעוד שיאו סיפו, כך מסתבר, חסר נסיון בקרבות."

"לפי החבורות שעל פניך נראה שהוא יודע להכות."

"להכות, אולי, אבל לא לספוג. במחשבה שנייה,מדובר במעשה על גבול ההתעללות."

"שטויות," אמרה איימי שישבה בשולחן לצידנו והקשיבה בעניין. "יאו סיפו הוא לא סתם שחצן אלא בריון של ממש. הוא מאותם אנשים המצטיינים באומנויות הלחימה הקלאסיות מבלי לחוות קרב, מאלו היושבים שאננים במגדל השן, בטוחים בסמכותם שאינה ניתנת לערעור. רוצה לדבר על התעללות? איך ילד בן חמש עם יד שבורה כתוצאה מחבטה של יאו נשמע לך? וזאת לא הפעם הראשונה. הילדים שבאחריותו חשופים להשפלות והעלבות יומיומיות. תאמין לי, גדי, לו יכולתי, הייתי שמחה להכות אותו בעצמי."

דבריה של איימי שפכו אור חדש על הנושא אבל גם העלו שאלות שדרשו מענה.

"אז למה מאו סיפו או אחד המדריכים הבכירים לא היכו אותו בעצמם?"

"אני משערת שאם הוא היה חוטף מאחד מבעלי הסמכות זה היה הופך את השיעור לחסר משמעות – להתעלל במתעלל תמיד יוצר אפקט הפוך. לדעתי, עצם העובדה שיאו חשב שהוא בעמדה עדיפה מולך נתן את הטעם לשיעור. שילמד לכבד את כבודם וגופם של תלמידיו ולו רק מתוך חשש שאחד מהם עלול לחבוט בו ביום מן הימים."

הנהנתי לדבריה.

"חבל שלא ידעתי קודם," אמרתי. "הייתי דופק בו עוד כמה חבטות. נראה שהמנוול יצא בזול."

"להפך," בראד הניד ראשו לשלילה. "העובדה שנמנעת מלהמשיך ולחבוט בו, למרות עמדת הכוח ולמרות שמאו עודד אותך להמשיך, אולי תלמד אותו קצת הגינות ואמפתיה לחלשים ממנו."

דבריו של בראד נשמעו הגיוניים אולם הותירו אותי ספקן.

"יש בעיה אחת עם התאוריה שלך," אמרתי. "הרי מאו סיפו לא יכול היה לדעת שאפסיק להרביץ."

"אתה תהיה מופתע," איימי חייכה. "כפי הנראה הוא מכיר אותך מספיק טוב בשביל לדעת מה מניע אותך. הרי לא לחינם הוא העלים את הסיבה האמיתית למעשיו."

"ומה אם לא הייתי מפסיק?"

"אני מאמינה שהוא היה מוצא דרך אחרת לעצור אותך."

אכן ארגנת את הסצינה כהלכה, מר מאו שפילברג, חייכתי לעצמי, הסלידה מהמורה הופכת להערכה מחודשת.

הפרק הקודם  הפרק הבא

958 תגובות

 1. The data were analysed for emergent themes, cross-referencing the comments of different interviewees to build up a picture of the family perceptions.
  I have therefore restricted the following comments to the few issues pertaining to sexuality which are brought up more or less directly by teachers' comments.

 2. Thanks a lot for giving everyone remarkably memorable chance to read articles and blog posts from this website. It's usually very nice and as well , jam-packed with a good time for me personally and my office peers to search your website more than 3 times in one week to read through the latest guidance you have. And lastly, I am also at all times impressed for the exceptional advice you serve. Certain 4 areas in this post are undoubtedly the most suitable I have had.

 3. You actually make it appear really easy along with your presentation however I in finding this matter to be really one thing which I believe I might never understand. It seems too complicated and extremely vast for me. I am looking ahead in your subsequent put up, I¡¦ll attempt to get the dangle of it!

 4. I am also commenting to let you know of the fantastic experience my wife's child went through viewing your blog. She noticed so many issues, not to mention what it is like to possess a very effective coaching mood to get the mediocre ones quite simply know precisely specified complicated issues. You really did more than my desires. I appreciate you for giving such necessary, trustworthy, informative and unique tips on the topic to Jane.

 5. My husband and i got absolutely thankful when Louis managed to complete his analysis using the ideas he acquired through your web site. It's not at all simplistic to simply happen to be giving out tips and hints that many people have been making money from. And we all figure out we have you to thank for that. The type of explanations you made, the straightforward site navigation, the friendships you give support to engender – it's many powerful, and it is facilitating our son and our family feel that this article is pleasurable, which is exceedingly essential. Thank you for all the pieces!

 6. I really wanted to compose a simple remark to be able to express gratitude to you for these superb secrets you are posting at this website. My prolonged internet search has at the end been rewarded with professional information to exchange with my partners. I 'd assume that most of us website visitors are truly blessed to be in a fantastic site with very many lovely professionals with useful opinions. I feel pretty lucky to have used your entire weblog and look forward to tons of more brilliant times reading here. Thanks once more for a lot of things.

 7. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

 8. Great goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just extremely wonderful. I actually like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I can not wait to read much more from you. This is really a terrific web site.

 9. What i don't realize is in fact how you're not really much more neatly-appreciated than you might be now. You are so intelligent. You know therefore significantly in terms of this subject, made me individually imagine it from numerous numerous angles. Its like men and women are not interested unless it's one thing to do with Lady gaga! Your personal stuffs outstanding. Always take care of it up!

 10. I've been surfing on-line greater than 3 hours these days, but I never discovered any fascinating article like yours. It¡¦s beautiful value enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made excellent content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 11. Hiya, I'm really glad I've found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and net and this is really frustrating. A good site with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this web site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 12. I actually wanted to make a word so as to express gratitude to you for the pleasant secrets you are placing on this site. My rather long internet investigation has finally been paid with professional ideas to go over with my friends. I 'd suppose that we site visitors actually are really endowed to dwell in a perfect network with very many marvellous professionals with insightful tactics. I feel truly fortunate to have discovered the webpage and look forward to really more pleasurable minutes reading here. Thanks again for a lot of things.

 13. I have to express my appreciation to the writer for bailing me out of this type of instance. As a result of surfing around throughout the the net and meeting views which were not helpful, I thought my entire life was gone. Existing minus the strategies to the issues you have sorted out by way of your entire article is a serious case, and the kind which might have in a negative way affected my entire career if I had not encountered your site. Your own personal natural talent and kindness in playing with every aspect was valuable. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a step like this. I am able to at this time look forward to my future. Thanks for your time so much for this professional and result oriented help. I won't hesitate to refer your site to any person who needs guide about this topic.

 14. I simply wished to say thanks yet again. I do not know what I would've implemented without the type of solutions shared by you concerning such a theme. It was actually a real distressing setting in my opinion, however , noticing a new specialised manner you managed the issue made me to cry for delight. I'm thankful for the support and in addition pray you comprehend what a great job that you're doing instructing other individuals through the use of your webblog. I know that you haven't met all of us.

 15. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, as I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective interesting content. Ensure that you update this again soon..

 16. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 17. Just want to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply nice and i could assume you're an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 18. Thanks for sharing excellent informations. Your website is very cool. I'm impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect site.

 19. I¡¦ve been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Studying this information So i am satisfied to exhibit that I have a very just right uncanny feeling I found out just what I needed. I such a lot unquestionably will make certain to do not put out of your mind this site and provides it a glance regularly.

 20. I wanted to jot down a small remark so as to say thanks to you for those fabulous tips and tricks you are showing at this website. My particularly long internet research has at the end of the day been compensated with reliable tips to go over with my co-workers. I would tell you that most of us site visitors actually are quite fortunate to live in a really good place with so many perfect professionals with good basics. I feel truly happy to have discovered the webpage and look forward to so many more awesome moments reading here. Thanks once again for all the details.

 21. Excellent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too wonderful. I actually like what you have acquired here, certainly like what you're stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I can not wait to read far more from you. This is really a great website.

 22. I simply wished to thank you very much all over again. I am not sure what I would've undertaken without the secrets documented by you concerning my subject. Previously it was a frustrating crisis in my view, nevertheless considering the very professional approach you processed it forced me to leap for gladness. Extremely grateful for your work and expect you comprehend what a powerful job you are always accomplishing teaching people today through the use of your web page. I'm certain you've never met all of us.

 23. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 24. What i do not understood is actually how you are now not really a lot more smartly-liked than you might be right now. You are so intelligent. You already know therefore significantly with regards to this subject, made me in my view believe it from numerous various angles. Its like women and men don't seem to be fascinated unless it¡¦s something to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs excellent. Always take care of it up!

 25. pop

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. An excellent read. I will certainly be back.

 26. I've been surfing on-line more than three hours these days, but I never found any interesting article like yours. It is pretty worth sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content material as you probably did, the internet can be a lot more useful than ever before.

 27. I precisely wanted to thank you very much once again. I am not sure what I would've created in the absence of the smart ideas contributed by you over this subject matter. It had been an absolute distressing condition in my view, however , looking at your professional avenue you handled that forced me to weep over happiness. I will be grateful for the support and even hope that you comprehend what an amazing job you have been doing instructing others thru your blog post. I am certain you haven't come across any of us.

 28. פינגבק:Google

 29. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  egzi') AND (SELECT 6461 FROM(SELECT COUNT(*),CONCAT(0x717a627671,(SELECT (ELT(6461=6461,1))),0x717a6b6a71,FLOOR(RAND(0)*2))x FROM INFORMATION_SCHEMA.PLUGINS GROUP BY x)a) AND ('LXZa'='LXZa

 30. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  egzi' AND 6730 IN (SELECT (CHAR(113)+CHAR(122)+CHAR(98)+CHAR(118)+CHAR(113)+(SELECT (CASE WHEN (6730=6730) THEN CHAR(49) ELSE CHAR(48) END))+CHAR(113)+CHAR(122)+CHAR(107)+CHAR(106)+CHAR(113))) AND 'IXQJ'='IXQJ

 31. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  egzi AND 7492=(SELECT UPPER(XMLType(CHR(60)||CHR(58)||CHR(113)||CHR(122)||CHR(98)||CHR(118)||CHR(113)||(SELECT (CASE WHEN (7492=7492) THEN 1 ELSE 0 END) FROM DUAL)||CHR(113)||CHR(122)||CHR(107)||CHR(106)||CHR(113)||CHR(62))) FROM DUAL)– PJjR

 32. Just want to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just great and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 33. פינגבק:blackhat seo links

 34. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again soon..

 35. I simply wanted to say thanks once again. I'm not certain what I would've worked on in the absence of the entire ideas discussed by you about that industry. It had become the horrifying matter in my position, however , being able to see a new well-written way you dealt with it forced me to cry with happiness. Now i'm grateful for this information and wish you find out what a great job your are carrying out training most people thru your website. Probably you've never come across all of us.

 36. I've been surfing online more than 3 hours lately, but I by no means found any fascinating article like yours. It is pretty worth sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made just right content material as you probably did, the web might be a lot more useful than ever before.

 37. פינגבק:buy pbn backlinks buy google reviews

 38. פינגבק:buy pbn links and facebook usa likes

 39. פינגבק:male penis pump

 40. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is great blog. An excellent read. I'll definitely be back.

 41. Great goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too magnificent. I actually like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is really a tremendous website.

 42. פינגבק:메이저 사이트

 43. פינגבק:coconut coir

 44. What i don't understood is in fact how you're not actually a lot more smartly-appreciated than you might be now. You're so intelligent. You understand therefore significantly in the case of this subject, made me for my part consider it from a lot of varied angles. Its like men and women aren't interested except it¡¦s one thing to do with Woman gaga! Your own stuffs excellent. Always care for it up!

 45. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon..

 46. פינגבק:vibration toy

 47. פינגבק:Google

 48. פינגבק:123movies

 49. פינגבק:estate agents in somerset west

 50. פינגבק:Buy fake google reviews

 51. פינגבק:sleeve surgery

 52. פינגבק:triple pleasure rabbit stimulator

 53. פינגבק:silicone rabbit

 54. פינגבק:더킹카지노

 55. פינגבק:우리카지노

 56. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I've read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 57. פינגבק:퍼스트카지노

 58. פינגבק:bbq

 59. פינגבק:코인카지노

 60. פינגבק:예스카지노

 61. פינגבק:cheap flight tickets

 62. פינגבק:male masturbator

 63. I just wanted to write down a brief message in order to thank you for the fantastic techniques you are giving on this website. My long internet search has finally been compensated with incredibly good content to go over with my close friends. I would assert that many of us readers actually are very much blessed to exist in a superb site with so many perfect individuals with good points. I feel truly lucky to have come across the web pages and look forward to so many more fun moments reading here. Thanks a lot once again for everything. viagra without dr prescription

 64. פינגבק:massagers

 65. I've been surfing online more than 3 hours as of late, yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It is beautiful worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you probably did, the internet will likely be much more useful than ever before.

 66. What i do not realize is actually how you're no longer really a lot more well-appreciated than you might be now. You're so intelligent. You realize thus considerably in the case of this subject, made me in my view believe it from a lot of numerous angles. Its like men and women aren't interested until it is something to accomplish with Lady gaga! Your individual stuffs nice. All the time handle it up!

 67. פינגבק:PORNHUB

 68. I've been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 69. פינגבק:web designing

 70. פינגבק:Brianna Perry

 71. Needed to write you that tiny remark in order to say thank you over again for the superb advice you have discussed on this site. It's simply strangely generous of you to give unreservedly all many people would've offered for an ebook to help make some bucks on their own, and in particular given that you might well have done it in case you desired. These tips in addition worked as a fantastic way to fully grasp other individuals have a similar dream similar to mine to understand whole lot more with regard to this condition. I believe there are thousands of more fun moments up front for individuals who read carefully your blog post.

 72. פינגבק:Pizza

 73. פינגבק:viagra men

 74. Thank you for sharing excellent informations. Your website is so cool. I'm impressed by the details that you've on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply could not come across. What a perfect site.

 75. You actually make it seem really easy together with your presentation however I to find this matter to be really something which I think I'd never understand. It seems too complicated and very large for me. I am taking a look forward for your subsequent put up, I will try to get the dangle of it!

 76. פינגבק:realistic dildo

 77. פינגבק:uk parcel forwarding cheapest

 78. פינגבק:fake vagina

 79. Thanks so much for providing individuals with an extraordinarily superb opportunity to read articles and blog posts from this web site. It can be so cool and full of amusement for me and my office peers to visit your blog a minimum of 3 times every week to read through the newest items you have. And of course, I am actually fascinated with your awesome inspiring ideas served by you. Certain 3 facts in this article are definitely the most efficient we have all had.

 80. I enjoy you because of each of your labor on this web page. My mum really likes carrying out internet research and it's easy to understand why. We hear all of the dynamic tactic you make vital information on this website and therefore boost participation from other ones on that theme then my daughter is really understanding a whole lot. Have fun with the rest of the year. You have been conducting a fabulous job.

 81. פינגבק:cbd

 82. פינגבק:what is clitoris

 83. פינגבק:bank / bankowa

 84. פינגבק:the bullet sex toy

 85. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch! "High living and high thinking are poles apart." by B. J. Gupta.

 86. פינגבק:baby photography prices

 87. פינגבק:sex

 88. פינגבק:Dog Bandanas

 89. I precisely wanted to thank you so much once more. I do not know what I would've done without the type of tips provided by you relating to such a industry. It became a scary scenario in my circumstances, however , discovering this skilled form you dealt with that made me to jump for contentment. I am just happier for the support and even trust you comprehend what a powerful job you are always providing training people today thru a blog. I am certain you haven't got to know any of us.

 90. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 91. פינגבק:FREE ROBUX

 92. פינגבק:bubblegum air freshener

 93. I've been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 94. I would like to show appreciation to you just for bailing me out of this challenge. Because of checking throughout the online world and getting ways that were not powerful, I was thinking my life was done. Living without the presence of answers to the issues you've sorted out all through your main guide is a crucial case, as well as those which could have adversely affected my career if I hadn't encountered your site. Your actual training and kindness in taking care of all things was tremendous. I don't know what I would have done if I had not come across such a thing like this. I can also at this time look forward to my future. Thanks for your time so much for the specialized and sensible guide. I will not be reluctant to refer your web sites to any individual who needs and wants guide about this subject matter.

 95. I have been surfing on-line more than three hours as of late, yet I never found any interesting article like yours. It¡¦s beautiful worth sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content as you did, the web might be a lot more useful than ever before.

 96. פינגבק:https://audiomack.com/artist/jerolewi5sd

 97. פינגבק:first sex strap on

 98. פינגבק:realistic dildo review

 99. פינגבק:amazon coupon

 100. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 101. פינגבק:best seo services

 102. פינגבק:sucking vibrator

 103. Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 104. פינגבק:first dildo

 105. פינגבק:male stroker

 106. פינגבק:Grey Cup 2019 Live Stream

 107. פינגבק:frozen 2 full movie

 108. פינגבק:Remodeling a bathroom

 109. SEO

  I wish to voice my gratitude for your generosity in support of individuals that require help on the topic. Your real dedication to getting the solution along came to be especially invaluable and have specifically encouraged women like me to achieve their objectives. Your amazing warm and friendly facts implies a lot to me and much more to my fellow workers. Thank you; from everyone of us.

 110. פינגבק:Press release fiverr

 111. פינגבק:app for laptop,

 112. פינגבק:free apk download for windows 10,

 113. פינגבק:downloader apk,

 114. פינגבק:apk for pc download,

 115. פינגבק:robux

 116. פינגבק:best cbd oil for pain

 117. פינגבק:Online Fashion Store for men and women.

 118. פינגבק:CHEAP VIAGRA ONLINE

 119. I as well as my buddies were actually taking note of the excellent tactics from your site and quickly I got a terrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for those secrets. All of the guys happened to be totally very interested to read them and now have definitely been taking pleasure in those things. I appreciate you for indeed being quite thoughtful and for finding such awesome tips millions of individuals are really eager to be aware of. My honest apologies for not saying thanks to you earlier.

 120. פינגבק:best cbd oil for pain

 121. פינגבק:Gizmoist.com

 122. פינגבק:realistic vibrating dong

 123. פינגבק:fuck machine

 124. פינגבק:male vibrating stroker

 125. פינגבק:new vibrators

 126. פינגבק:best cbd oil for pain

 127. פינגבק:شقق للبيع في جولف سيتي العبور

 128. פינגבק:best cbd oil for pain

 129. פינגבק:prostate vibrator

 130. I have to voice my love for your generosity giving support to individuals who have the need for assistance with this one niche. Your personal commitment to passing the message all over has been wonderfully productive and has usually enabled others like me to achieve their dreams. Your insightful tutorial implies a great deal to me and especially to my colleagues. Best wishes; from each one of us.

 131. פינגבק:XXX VIDEO

 132. פינגבק:BEST PORN VIDEOS

 133. פינגבק:CHEAP VIAGRA

 134. פינגבק:adam’s vibrating penis extender

 135. Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I'm impressed by the details that you've on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not come across. What a great site.

 136. פינגבק:roblox robux hack

 137. פינגבק:VIAGRA

 138. SEO

  I have to show my appreciation to you for rescuing me from this matter. Right after looking through the world-wide-web and coming across proposals which were not helpful, I assumed my entire life was done. Living without the solutions to the problems you've fixed by means of your entire review is a critical case, as well as ones which could have badly damaged my entire career if I had not encountered your website. That expertise and kindness in controlling the whole thing was priceless. I don't know what I would have done if I had not discovered such a step like this. I can also at this time look forward to my future. Thanks for your time very much for the skilled and result oriented help. I will not hesitate to suggest your web sites to any person who needs to have guide about this issue.

 139. Law

  Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 140. פינגבק:เครื่องพิมพ์ฮ็อตแสตมป์

 141. פינגבק:cbd oil for depression

 142. פינגבק:Website analysis

 143. פינגבק:best cbd for sleep

 144. פינגבק:blog.colnect.com

 145. פינגבק:mua sneaker

 146. פינגבק:pest control newmarket - Phone: (647) 988-5034

 147. פינגבק:pest control bradford

 148. פינגבק:PORN DOWNLOAD

 149. פינגבק:Anime Batch

 150. Definitely believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 151. פינגבק:ETORRENT PORN VIDEOS

 152. פינגבק:pc games for windows 10

 153. פינגבק:free games download for windows 8

 154. פינגבק:pc games for windows 10

 155. פינגבק:pc app free download

 156. פינגבק:apps download for windows 8

 157. פינגבק:apk for pc download

 158. פינגבק:apps for pc download

 159. פינגבק:Search Tempo

 160. פינגבק:PHISHTANK SCAM SITE

 161. SEO

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 162. פינגבק:free download for pc windows

 163. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch! "Do you want my one-word secret of happiness–it's growth–mental, financial, you name it." by Harold S. Geneen.

 164. פינגבק:فیلم سکسی ایرانی

 165. פינגבק:Deont

 166. I'm really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days..

 167. פינגבק:Amuret

 168. פינגבק:best realistic dildos

 169. פינגבק:anal trainer kit

 170. פינגבק:yacht charter croatia