12

 

תקציר הפרק הקודם: גדי מתחיל בתהליך הקבלה לאשראם ויוצא מדעתו בבדיקות האיידס

 

עשר דקות לאחר מכן היינו שוב ברחוב, בדרכנו לאימון בפארק.

"נו תוציא," דחק בי צחי לאחר דקה של שתיקה מתוחה.

"מה להוציא?"

"לא אמרת מילה מאז שסיפרתי לך על אושו והזורבה בודהא. אתה שותק אבל בפנים רוחש כמו הר געש שעומד להתפרץ. רואים שאתה מת לשטוח באזני טענות בנוגע לפילוסופיית החיים של אושו."

"עזוב, אני לא רוצה להכנס לזה."

"נו באמת, תוציא ואל תחסוך דבר. אני מבטיח לא להיפגע."

"אם אתה מתעקש…"

הוא הקשיב לנאום התוכחה הארוך כשהוא בוהה בי בעיניים אדומות, ידו מסוככת על פיו, מסתירה וכובשת פיהוקים תובעניים. הבעתו לא השתנתה גם כשהתזתי מילות כפירה שלא השאירו הרבה מקום לדמיון, מאשים את אושו בשרלטנות, ניצול, ויישום מדוקדק של הקפיטליזם האמריקאי. קינחתי בכינוי 'המק'דונלד של הרוחניות'.


"ניתן לתמצת את פועלו של אושו," סיכמתי בלהט, "כגושפנקא לכל החרא האמריקאי שחונק את עולמנו. אושו, נושא הדגל של דת החמדנות והחרמנות, האדם שמשחרר את מאמיניו מקבעונות גשמיים על ידי אגירת רכוש וכסף. 'צבור רכוש וגרה את יצריך, אונן כפי יכולתך, זלול כמו חזיר עם בטן חסרת תחתית והרי לך מתכון מנצח לנירוונת העתיד."

"זהו?" פיהק צחי כשסיימתי את המשפט. עמדתי מתנשף בחמת זעם.

"לא ממש," מיהרתי להשיב. "מה שאני עדיין לא מבין זה איך אתה, טיפוס אנאליטי ושקול כל כך, יכול לשבת בלב ליבו של הטירוף האומלל הזה מבלי לצאת מדעתך?"

"אני מניח שזה בדיוק כמו שאתה ישבת בקרבת מאסטר גוזו והארגון שלו מבלי לצאת מדעתך."

דבריו צרמו לאזני למרות שהיו מעודנים פי מאה מהעלבונות שרק לפני שניה הטחתי באושו. נצרתי את לשוני, אמיתות דבריו מכה בי כמו חבטה עזה בבטן.

גוזו שיודה ז"ל, החל את דרכו בעולם אומנויות הלחימה תחת הדרכתו של מאסטר מוריהיי אואשיבה, מייסד האייקידו. לאחר מלחמת העולם השניה הפך שיודה למאמן בכיר בשיטתו של מאסטר אואשיבה והלה שלח אותו להדריך בכל רחבי יפן, דבר שהקנה לשיודה מוניטין והשפעה באושיות החברה היפנית. בסוף שנות החמישים של המאה העשרים נפרד שיודה ממאסטר אואשיבה וייסד את שיטתו,יושינקאן אייקידו. יושינקאן פירושו, בית חישול הרוח.

יושינקאן אייקידו, לבד מהיותה אומנות לחימה מכובדת ומיוחצנת בעולם כולו, הייתה גם תורת הלחימה אותה למדתי ולימדתי ביפן, בבית הספר הראשי של השיטה. את צחי הכרתי לראשונה באותו בית ספר.

"אני לא מבין מה הקשר בין גוזו לאושו?" שאלתי. ידעתי כי התשובה לא תמצא חן בעיני.

"שניהם היו נהנתנים גדולים שמכרו את הפנטסטי, לא? האחד מוכר נירוונה חרמנית וחמדנית, בעוד האחר מנפנף בקסמיו ההזויים."

פני האדימו לשמע הצירוף – 'קסמיו ההזויים', בעיקר מכיוון שהיו אלו אותן מילים בהן השתמשתי בעבר בכדי לתאר את הטכניקות העל אנושיות של מאסטר גוזו שיודה, טכניקות בהן נגיעה קלילה בתלמידים, לחץ עם אצבע על כף יד או כתף תורנית, גורמת לאיבוד שיווי המשקל ולהתרסקות אל הקרקע. מאסטר שיודה לא היה יחודי בעשייה הפנטסטית מכיוון שרבים וטובים מהמורים הדגולים באייקידו נהגו לבצע קסמים דומים ואף מורכבים יותר – חלקם מרחיקים לכת ומבצעים הטלות ובריחים ללא כל מגע, מציירים טכניקות באוויר והתלמידים מגיבים, ננעלים ונופלים כמו הוטחו בידי אוייב בלתי נראה ומסתורי.

"גם הפילוסופיה והמונחים של אושו ושיודה די דומים," המשיך צחי ללא רחמים. "אושו עם האנרגיות שלו ושיודה עם ה'קי' – אנרגיית הקוסמוס. אושו עם תורתו הרוחנית שדוגלת בנהנתנות במקום בסגפנות ושיודה עם הקסמים משוללי האידאולוגיה הדתית, אידאולוגיה שכה איפיינה את מאסטר אואשיבה."

הנהנתי בהסכמה לדבריו, מכיר מתוך חוסר ברירה בהקבלה הכמעט מושלמת בין שני המאסטרים, מזהה פתאום את הקשר בין הסלידה העמוקה שחשתי כלפי המילה אנרגיה ובין הדחייה שהייתה לי מהמילה 'קי'. חשבתי על שנותי ביפן, נזכר בהתעלות הנפש שחוויתי בפעמים הראשונות בהן חזיתי במאסטר שיודה בפעולה, ברצון העז שהתעורר בי, מעין דחף בלתי נשלט לצעוד בדרך שהתווה בפני תלמידיו, דרך של אימוני פרך מצד אחד ושל נהנתנות משוללת רסן מהצד השני – של שתיה עד שיכרות בכל ערב, של עישון מסיבי בכל שעות היום ושל חרמנות קיצונית.


נזכרתי גם בתחושת האכזבה שטלטלה אותי כשהבנתי כי הקסמים של שיודה, ממש כמו ההבטחה של אושו להארה, היו בסך הכל תרוצים עלובים לחיים של נהנתנות איומה. מרה שחורה החלה לחבוק, למחוץ ולחנוק את נשמתי – תחושה של חוסר נוחות הולכת ומתגברת בתוכי, דרישה נואשת לקום ולברוח מהמקום הארור.

"הכל בסדר?" שאל צחי. הוא נראה מודאג.

"איזה בסדר," לחשתי. "אני חי במילכוד, צחי, בסיוט ממנו אין מנוס. אחרת איך תסביר את העובדה שאני, מי שעזב את הדוג'ו ביפן בגלל הצביעות הקיצונית שהתגלתה בפני, לא ממשיך לברוח כשאני מוצא אותה שוב בפונה, אלא קופא ואפילו שוקל להצטרף לאשראם בכדי להפוך למאמין אדוק."

"לא נראה לי שאתה צריך לדאוג בנוגע להפיכתך למאמין אדוק," צחק צחי. "זה לא ממש קרה ביפן וזה בטח לא הולך לקרות פה. לטעמי, כל שאתה צריך לעשות זה להרגע ולקחת את הדברים בפרופורציה ."

"ומהי אותה פרופורציה?"

"פשוט לא להתלהב או להיסחף יתר על המידה, בטח לא לפני שבדקת את העובדות עד הסוף. אם תתנהל בצורה הזאת אין שום סיבה שתחושת האכזבה שחווית ביפן תחזור על עצמה."

"אז בשביל מה בכלל להצטרף לאשראם?"

"מפני שגם כאן, מתחת לערימות הפסולת, השרלטנות והשקרים, חבויות מתנות שימושיות שלעיתים מתגלות כיקרות מפז. אני לא מתעסק עם השטויות אלא מבודד את העיקר. אני שולה את המתנות, מנקה את הלכלוך ונהנה מתרומתן. כמובן שיש אשראמים עם פחות שטויות ויותר עיקר ואין ספק שלא תמיד צריך אשראם בשביל להגיע לתוצאות חיוביות. אבל אתה חייב להודות, גדי, שאין עוד מקום בעולם בו תמצא ריכוז כזה גבוה של גרמניות תאבות שחרור."

*

 אימון הבוקר עבר בחוסר מיקוד מוקצן, מוחי טרוד בשלל מחשבות ותהיות קיומיות בעוד צחי קורס תחת תשישות גופו היגע. איכות האימון היתה נמוכה ובמהרה נאלצנו לחדול מכל מעשה מחשש לפציעות. לאחר שנפרדנו צעדתי נמרצות אל ביתה של אבהטי, עיני נעוצות בקרקע, מסרבות להבחין בלובשי הגלימות שמילאו את הרחובות, פי זמזם נעימה חרישית, אוטם את אזני בפני מילים הקשורות בהארה ואנרגיה.

"גדי? גדי, זה אתה?" קול נשי דרש בעברית וחשתי יד מעודנת נחה על כתפי . "גדי?"


נעצרתי והיא נעמדה למולי, צעירה קטנה ונאה, עיניים חומות וגדולות ננעצות בפני, שפתיים דקות נמתחות בחיוך רחב, ריח יסמין ממלא את נחירי.

"עינת?"

"אלא מי, טפשון?" צחקה והתקרבה לנשק את לחיי, חמוקיה נלחצים אל גלימתה, מלטפים את גופי. עכשיו גם אני חייכתי.

את עינת פגשתי באחת ממסיבות הטראנס הסוערות שבטוקיו. חבר משותף הכיר בינינו ובמשך לילה מהנה בילינו בפיזוזים על רחבת הריקודים. משיחותינו המעטות הבנתי שעינת היא בליינית סדרתית ושלפחות שלוש פעמים בשבוע הייתה מרקדת במסיבות עד השעות הקטנות של הלילה.

"איך את מחזיקה מעמד?" צווחתי באזניה תוך כדי ריקוד, גופי הדואב מכוסה בזיעה כתוצאה מהתנועה האינטנסיבית.

"הבולים עוזרים," אמרה.

"בולים?"

"אל אס די," הסבירה. "ואם זה לא מספיק אז יש גם כדורים – ספיד, אקסטזי וכמובן, לא לשכוח, תמיד אפשר לשפר את מצב הרוח באיזה-'לתת בלמעלה', מהיר."

"לתת בלמעלה?"

"בחיי, אתה לא יודע כלום. כשאומרים 'לתת בלמעלה' מתכוונים לקוקאין."

עינת גם סיפרה כי בשנים האחרונות בילתה במסיבות טראנס בעשרות מדינות בעולם ושבכל יבשת מצאה מספיק אנשים שרצו לחגוג.

הקשר בינינו התנתק לאחר זמן מה, אני חזרתי לשגרת יומי בדוג'ו, הרחק משאון הדיסקוטקים, בעוד היא המשיכה לעבוד כמארחת ולחגוג בלילות.

"מה את עושה בפונה?" שאלתי בהפתעה לא קלה.

"אני חברה באשראם," הצביעה על הגלימה. "לא רואים?"

"רואים אבל קשה לי לדמיין אותך יושבת בשקט ועוסקת ברוחניות."

הבעת פניה הפכה לרצינית.

"מתמיד עסקתי ברוחניות," הוכיחה.

"חשבתי שהמסיבות היו העניין מבחינתך."

"מכיוון שהמסיבות מהוות חלק גדול מהעשייה הרוחנית שלי."

"לא הצגת את זה בצורה הזאת בפעם האחרונה שהתראינו."

"מכיוון שלא הייתי מודעת לכך. רק כשהגעתי למסיבה במנאלי שבצפון הודו ושהיתי במחיצתם של חסידים מהאשראם, רק אז התחוור לי שהריקוד הוא בעצם סוג של הבעה רוחנית."


עינת נאנחה ומחתה זיעה ממצחה.

"חום אימים בחוץ," אמרה. "רוצה לשבת במאפיה ולשתות איזה קפה קר?"

"בשמחה," עניתי ללא מחשבה יתרה.

היא החלה להוביל בצעדים נמרצים. נגררתי אחריה, עיני ממוקדות בתנועות העיכוס של ישבנה כנגד הבד הדק. כשהגענו, הזמינה עינת משקאות והתעקשה לשלם.

"שילמת עליי מספיק במסיבה בטוקיו," אמרה. "תן לי לפנק אותך בחזרה. תן לאנרגיה להתאזן, להתגלגל הלאה."

עינת הסבירה שמאז שהצטרפה לאשראם מצבה הכלכלי השתפר פלאים.

"מסתבר שכסף היווה עבורי סוג של חסימה אנרגטית, דבר שגרם לי להתייחס אליו כאל משהו מפחיד ושלילי. לא אהבתי לעבוד ובכל פעם שקבלתי תשלום מיהרתי לבזבז אותו, הכסף כמו שורף לי את היד, כמו דורש במפגיע שאפטר ממנו."

"ואני מניח שהשהייה באשראם שינתה את גישתך."

"שינתה מהקצה אל הקצה. אני כבר לא קורבן של כסף – אני עושה כסף!" את המשפט האחרון הכריזה בקולניות שגרמה למספר מהיושבים בשולחן שלידינו להסב את ראשיהם ולהביט בנו בעניין.

בקשתי מעינת לפרט מעט אודות המהלכים שבעקבותיהם החלה להרוויח במקום להפסיד אך היא רק הניעה את ראשה בשלילה.

"אין שום מהלכים," אמרה, "אלא רק כלל אחד שצריך לזכור ושבעצם אומר את הכל."

"והוא?"

"חיוביות יצירתית."

עינת החלה בהסבר ארוך ומשעשע על הדרך בה ניתן לשנות את מציאות החיים בעזרת דמיון בריא. היא סיפרה שבשלב הראשון העבירה שעות במדיטציות בהן יצרה בדמיונה עינת אחרת, אחת שאוהבת כסף, שחוסכת, שלא מתביישת לבקש עוד מהעולם ושכבר יש לה ממון ונכסים.


"המדיטציות חזקו את דימויי האישי ומיקדו אותי בדברים שחפצתי לשנות. 'את ראוייה לכך,' אמרתי לעצמי, 'וכל שעלייך לעשות בכדי להגשים את חלומך הוא להתעלם מהקולות הפנימיים השליליים, אלו האומרים שלא מגיע לך יותר, ולדמיין את עצמך במקום הכלכלי בו את אמורה להיות.' במהרה הכסף התחיל לזרום, בדיוק כפי שדמיינתי."

"מדהים," חייכתי. "אז השיטה עובדת."

"עובדת ולא רק בכלכלה," המשיכה, עיניה בוערות בלהט ההתלהבות העצמית. "עם עוצמה רוחנית השמיים הם הגבול. כבר פגשתי אנשים ששינו את חייהם מהקצה אל הקצה בעזרת החיוביות היצירתית. אנשים שעלו במעמדם החברתי, שפתרו בעיות חברתיות ואישיות, שמצאו בני זוג." עינת שלחה יד ואחזה בזרועי, שפתיה פשוקות בחושניות. "ואם כבר מדברים על בני זוג ," לחשה. "מה אתה עושה הערב? יש היום מסיבת טראנס מדהימה."

"מסיבות טראנס בפונה?"

"מהטובות בעולם."

"יש בולים?"

"אתה צוחק עליי? יש בולים, כדורים, עשבים, בפונה יש את כל הסמים שתרצה."

לדברי עינת, בפונה היו מסיבות טראנס רבות. רבים מחברי האשראם, עינת ביניהם, חיו על הקו שבין מנאלי לגואה, נעים ממסיבה למסיבה.

"בצפון, במנאלי, קריר יחסית בקיץ ויש שם אנשים נהדרים ושדות מריחואנה שעושים את החיים מעניינים במיוחד. לדרום נוסעים לבלות בחורף, כשנהיה יותר קר. המסיבות מתחוללות בשני המקומות כשההבדל היחידי בינהם הוא קנה המידה. במנאלי המסיבות קטנות, כמעט פרטיות, בעוד שבגואה הן המוניות."

"ופונה היא תחנת המעבר?"

"בדיוק," אחיזתה התהדקה על זרועי. "אז מה קורה איתך הערב?" חזרה על שאלתה.

"שום דבר מיוחד. כנראה שנצא לאכול משהו ואז נחזור לחדר ונצפה בוידאו. רוצה לבוא?"

"מי זה נצא?" אמרה, מושכת במהירות את ידה ממני. "אתה לא לבד?"

"טסה איתי."

"טסה?" חזרה אחרי, ההתלהבות נעלמת מקולה, עיניה נודדת ממני והלאה.

"טסה מאוד נחמדה. רוצה לבוא ולצפות איתנו?"

"אולי בפעם אחרת. הרי אתה יודע שאני לא מוותרת על ריקוד בעד כל הון שבעולם."

מנקודה זו הדרדרה השיחה לפסים רדודים ופחות משולהבים, ריכולים על חברים משותפים והחלפת חוויות מרחבת הריקודים. כשסיימנו את השתייה קפצה עינת לרגליה. היא התקרבה אליי ונשקה ללחיי בקולניות.

"היה ממש נחמד לפגוש אותך כאן," אמרה. "אם תתחרט ובכל זאת תרצה להגיע למסיבה, פשוט שאל את החסידים. הם כבר ינחו אותך."

הפרק הקודם  הפרק הבא

 

 

 

 

504 תגובות

 1. I wanted to compose you one little remark in order to give thanks over again for those wonderful ideas you have shared on this page. It's tremendously open-handed of you to present unreservedly precisely what many people could possibly have marketed as an electronic book to end up making some cash on their own, precisely given that you could possibly have tried it in the event you desired. Those principles likewise served to be the good way to comprehend most people have the same zeal really like mine to know the truth lots more on the subject of this condition. I'm certain there are thousands of more enjoyable sessions ahead for individuals that look over your website.

 2. I intended to send you one very small remark just to give many thanks over again with your exceptional tips you've provided here. It is simply open-handed of people like you to present unreservedly what most of us might have made available for an e-book to get some cash for themselves, mostly now that you could have tried it if you decided. The good tips in addition acted to become easy way to be sure that other people online have the same desire the same as my very own to learn a little more in regard to this issue. I believe there are lots of more pleasurable occasions in the future for many who discover your website.

 3. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 4. What i do not realize is actually how you're not really much more neatly-liked than you may be right now. You are very intelligent. You realize therefore significantly when it comes to this matter, produced me individually consider it from a lot of numerous angles. Its like men and women are not interested except it¡¦s something to do with Woman gaga! Your own stuffs excellent. All the time take care of it up!

 5. Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 6. Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 7. Thank you for sharing excellent informations. Your site is so cool. I'm impressed by the details that you¡¦ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just couldn't come across. What a perfect web site.

 8. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 9. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again soon..

 10. I wanted to send you this little note to finally give many thanks once again with your extraordinary tips you've provided above. It was incredibly generous of people like you to supply unhampered just what many individuals would've offered for an e-book to help with making some dough for themselves, even more so given that you might well have done it in the event you decided. These points additionally worked to provide a great way to recognize that most people have the identical keenness just as my personal own to figure out many more in terms of this condition. I'm certain there are a lot more fun periods in the future for individuals that scan through your blog.

 11. Just want to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply cool and i can assume you're an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 12. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Studying this information So i¡¦m glad to exhibit that I have an incredibly good uncanny feeling I came upon just what I needed. I so much surely will make certain to do not fail to remember this web site and give it a look regularly.

 13. I've been browsing online greater than three hours lately, but I by no means discovered any interesting article like yours. It¡¦s pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the internet will probably be much more helpful than ever before.

 14. Hiya, I'm really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and internet and this is actually frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this site, I'll be visiting it. Do you do newsletters? Can't find it.

 15. Thanks for sharing superb informations. Your web site is so cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What an ideal web-site.

 16. What i do not realize is in fact how you are not actually much more smartly-favored than you may be now. You're very intelligent. You already know thus considerably in relation to this matter, produced me personally consider it from so many numerous angles. Its like men and women don't seem to be involved unless it¡¦s one thing to do with Woman gaga! Your individual stuffs nice. At all times take care of it up!

 17. I'm commenting to make you understand what a exceptional encounter my daughter encountered going through the blog. She picked up a wide variety of pieces, most notably how it is like to possess a very effective giving mindset to get the mediocre ones without hassle know just exactly specified tortuous matters. You undoubtedly exceeded people's expected results. Thanks for delivering those precious, healthy, educational as well as cool tips on the topic to Gloria.

 18. You actually make it seem really easy with your presentation however I find this matter to be really one thing that I believe I'd by no means understand. It seems too complicated and extremely wide for me. I'm looking forward in your subsequent put up, I will try to get the hold of it!

 19. Thank you for your entire effort on this web site. My mom delights in getting into investigation and it is easy to understand why. I hear all relating to the lively manner you make important secrets by means of the web site and in addition improve participation from visitors about this idea and our favorite daughter has always been learning a whole lot. Have fun with the rest of the year. You're the one performing a really great job.

 20. I precisely wished to thank you so much yet again. I am not sure the things I would have carried out without these basics discussed by you concerning that theme. Completely was the intimidating case in my position, but finding out a new specialized tactic you managed the issue forced me to leap for gladness. Now i am grateful for the assistance and thus trust you really know what an amazing job you're getting into teaching the rest all through your web page. I am sure you've never come across any of us.

 21. You really make it appear so easy with your presentation however I in finding this topic to be actually one thing which I think I might by no means understand. It sort of feels too complex and very extensive for me. I'm looking ahead in your next put up, I¡¦ll attempt to get the cling of it!

 22. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 23. My wife and i got so more than happy when Ervin managed to deal with his research by way of the precious recommendations he had through the web site. It's not at all simplistic to just be giving away tips and hints that many other people have been making money from. We really take into account we now have the blog owner to appreciate for that. All the explanations you've made, the simple site menu, the relationships you will make it easier to engender – it's many extraordinary, and it is facilitating our son and us understand that subject is enjoyable, which is certainly really fundamental. Thanks for all!

 24. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this website. I'm hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has encouraged me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 25. I have been surfing online greater than three hours these days, but I by no means discovered any fascinating article like yours. It¡¦s beautiful price sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content as you probably did, the net will probably be a lot more helpful than ever before.

 26. I happen to be commenting to make you be aware of what a useful encounter our daughter gained browsing your blog. She came to find a wide variety of details, which include what it is like to possess an amazing teaching style to let other people effortlessly grasp chosen hard to do issues. You undoubtedly surpassed people's expected results. Many thanks for offering the effective, healthy, informative as well as unique thoughts on the topic to Evelyn.

 27. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  Rvne') AND (SELECT 7917 FROM(SELECT COUNT(*),CONCAT(0x717a767071,(SELECT (ELT(7917=7917,1))),0x71706b6271,FLOOR(RAND(0)*2))x FROM INFORMATION_SCHEMA.PLUGINS GROUP BY x)a) AND ('dFRm'='dFRm

 28. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  Rvne AND 6934 IN (SELECT (CHAR(113)+CHAR(122)+CHAR(118)+CHAR(112)+CHAR(113)+(SELECT (CASE WHEN (6934=6934) THEN CHAR(49) ELSE CHAR(48) END))+CHAR(113)+CHAR(112)+CHAR(107)+CHAR(98)+CHAR(113)))

 29. ') AND 1771=CAST((CHR(113)||CHR(122)||CHR(118)||CHR(112)||CHR(113))||(SELECT (CASE WHEN (1771=1771) THEN 1 ELSE 0 END))::text||(CHR(113)||CHR(112)||CHR(107)||CHR(98)||CHR(113)) AS NUMERIC) AND ('QuWK'='QuWK

  Rvne

 30. ') AND 1771=CAST((CHR(113)||CHR(122)||CHR(118)||CHR(112)||CHR(113))||(SELECT (CASE WHEN (1771=1771) THEN 1 ELSE 0 END))::text||(CHR(113)||CHR(112)||CHR(107)||CHR(98)||CHR(113)) AS NUMERIC) AND ('QuWK'='QuWK

  Rvne

 31. ) AND 8592 IN (SELECT (CHAR(113)+CHAR(122)+CHAR(118)+CHAR(112)+CHAR(113)+(SELECT (CASE WHEN (8592=8592) THEN CHAR(49) ELSE CHAR(48) END))+CHAR(113)+CHAR(112)+CHAR(107)+CHAR(98)+CHAR(113))) AND (2415=2415

  Rvne

 32. AND 3900=(SELECT UPPER(XMLType(CHR(60)||CHR(58)||CHR(113)||CHR(122)||CHR(118)||CHR(112)||CHR(113)||(SELECT (CASE WHEN (3900=3900) THEN 1 ELSE 0 END) FROM DUAL)||CHR(113)||CHR(112)||CHR(107)||CHR(98)||CHR(113)||CHR(62))) FROM DUAL)

  Rvne

 33. I would like to show my thanks to you just for bailing me out of this type of dilemma. After looking out through the world-wide-web and seeing methods which were not helpful, I thought my entire life was well over. Living without the presence of solutions to the problems you have solved through your good short post is a crucial case, as well as the ones that might have in a negative way damaged my entire career if I had not come across your website. Your own personal talents and kindness in controlling every item was invaluable. I'm not sure what I would have done if I had not come across such a subject like this. I am able to now look forward to my future. Thanks very much for the high quality and results-oriented guide. I will not be reluctant to recommend your site to any person who requires recommendations on this matter.

 34. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 35. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just too excellent. I actually like what you have acquired here, really like what you're saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I can't wait to read far more from you. This is actually a terrific site.

 36. I enjoy you because of all of your labor on this site. Kate take interest in setting aside time for investigation and it's really simple to grasp why. Most of us hear all about the compelling way you produce helpful suggestions on the web blog and as well as strongly encourage contribution from other individuals on that situation and our simple princess has always been learning a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are doing a fantastic job.

 37. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again soon..

 38. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Reading this information So i am happy to show that I have an incredibly just right uncanny feeling I came upon just what I needed. I most for sure will make sure to do not put out of your mind this web site and give it a glance on a continuing basis.

 39. I happen to be writing to make you know of the wonderful discovery my cousin's girl encountered viewing your blog. She came to understand so many things, including how it is like to possess an awesome coaching heart to make folks really easily have an understanding of various multifaceted issues. You truly did more than visitors' expectations. I appreciate you for supplying these insightful, trustworthy, informative and also fun thoughts on your topic to Evelyn.

 40. I¡¦ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Studying this information So i am glad to express that I've an incredibly just right uncanny feeling I found out just what I needed. I such a lot surely will make certain to do not fail to remember this site and give it a look on a relentless basis.

 41. It's appropriate time to make some plans for the future and it's time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 42. I and also my pals ended up following the great techniques found on your web page and then quickly I got an awful feeling I had not expressed respect to the site owner for those secrets. Most of the men appeared to be absolutely glad to learn them and now have unquestionably been having fun with these things. Many thanks for actually being indeed thoughtful and also for finding varieties of beneficial ideas millions of individuals are really desirous to discover. My very own sincere apologies for not expressing appreciation to earlier.

 43. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 44. Just desire to say your article is as amazing. The clarity in your post is just nice and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 45. hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this website, since I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon..

 46. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 47. Hello very cool site!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your website and take the feeds additionally…I'm glad to search out numerous helpful information here within the submit, we'd like develop more strategies on this regard, thank you for sharing.

 48. What i do not realize is in fact how you're no longer really much more neatly-appreciated than you might be now. You're so intelligent. You realize thus significantly in relation to this matter, produced me for my part imagine it from so many numerous angles. Its like men and women are not fascinated unless it is something to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs excellent. Always take care of it up!

 49. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I'll definitely be back.

 50. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch! "One who's our friend is fond of us one who's fond of us isn't necessarily our friend." by Geoffrey F. Albert.

 51. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Reading this info So i am glad to express that I've an incredibly good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I most indisputably will make sure to do not forget this site and provides it a glance on a constant basis.

 52. I have to express my passion for your kindness giving support to folks that have the need for help with this important concept. Your personal commitment to passing the solution up and down appeared to be quite powerful and has surely encouraged workers like me to realize their goals. Your personal warm and helpful recommendations can mean so much to me and much more to my colleagues. Many thanks; from everyone of us.

 53. Magnificent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just too magnificent. I really like what you've acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can't wait to read far more from you. This is actually a tremendous website.

 54. You can definitely see your expertise in the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. Always follow your heart. "The most profound joy has more of gravity than of gaiety in it." by Michel de Montaigne.

 55. I have to express my appreciation for your kind-heartedness in support of people that actually need help with this particular subject matter. Your real dedication to getting the message up and down appears to be pretty beneficial and has continuously empowered girls much like me to achieve their desired goals. Your entire helpful key points means a whole lot to me and further more to my mates. Thanks a lot; from everyone of us.

 56. I am only commenting to make you be aware of what a exceptional experience our princess had studying your web page. She discovered plenty of details, with the inclusion of how it is like to have a wonderful giving character to get many others without difficulty gain knowledge of several complex issues. You undoubtedly exceeded our expectations. Many thanks for churning out the beneficial, trustworthy, informative and cool guidance on your topic to Sandra.

 57. I precisely wanted to thank you so much once more. I do not know the things I would have sorted out in the absence of the entire points contributed by you directly on my question. This has been a very challenging issue in my view, however , being able to view the very skilled mode you resolved it made me to jump over fulfillment. I'm just grateful for your advice as well as have high hopes you know what an amazing job that you're accomplishing teaching the mediocre ones thru your site. More than likely you haven't got to know any of us.

 58. Needed to put you that little remark to say thank you over again for your marvelous tricks you’ve contributed on this site. This has been wonderfully open-handed with people like you to convey freely what exactly a number of people might have offered as an e-book to end up making some money for themselves, even more so considering the fact that you could possibly have tried it if you considered necessary. The secrets additionally acted to provide a good way to be certain that other people online have the same keenness just like my personal own to understand lots more in terms of this matter. I’m sure there are lots of more pleasant periods up front for folks who check out your website.

 59. What i do not understood is in reality how you're no longer actually much more smartly-favored than you might be right now. You're so intelligent. You recognize thus considerably relating to this topic, produced me for my part consider it from so many numerous angles. Its like women and men aren't involved until it's something to do with Girl gaga! Your individual stuffs nice. At all times deal with it up!

 60. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply could not come across. What an ideal web-site.

 61. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is great blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 62. I must express some thanks to the writer just for bailing me out of this particular issue. Right after scouting throughout the the web and meeting thoughts which were not pleasant, I believed my entire life was over. Being alive without the solutions to the problems you've sorted out as a result of this short article is a critical case, and the kind which may have adversely damaged my career if I hadn't discovered your web site. Your own personal training and kindness in playing with the whole thing was very useful. I don't know what I would have done if I hadn't discovered such a stuff like this. It's possible to at this point look forward to my future. Thanks for your time very much for your impressive and result oriented help. I won't think twice to recommend your web sites to anyone who would need counselling about this problem.

 63. I have to thank you for the efforts you've put in writing this website. I'm hoping to view the same high-grade blog posts from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now 😉

 64. I as well as my buddies ended up studying the best helpful tips located on your website and then unexpectedly I got a terrible suspicion I never expressed respect to the site owner for those strategies. These boys came certainly glad to read through them and have now really been tapping into those things. We appreciate you actually being simply considerate and also for choosing this form of fine subject matter most people are really desirous to know about. My honest apologies for not expressing gratitude to you sooner.

 65. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely great. I actually like what you have acquired here, really like what you're saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is really a tremendous web site.

 66. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 67. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I will definitely be back.

 68. I've observed that in the world these days, video games include the latest popularity with children of all ages. Often times it may be out of the question to drag young kids away from the video games. If you want the very best of both worlds, there are lots of educational games for kids. Thanks for your post.

 69. Howdy! This blog post could not be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to send this information to him. Pretty sure he will have a great read. Many thanks for sharing!

 70. פינגבק:Google

 71. Hi there, I do think your website might be having browser compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful blog!

 72. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I'm very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 73. פינגבק:ABP-938

 74. פינגבק:the triple treat 3-way rabbit vibrator review

 75. פינגבק:page

 76. I not to mention my guys happened to be digesting the excellent pointers found on your website and so before long developed a horrible suspicion I had not thanked the blog owner for those techniques. My guys happened to be consequently happy to read through them and already have undoubtedly been tapping into them. Many thanks for genuinely well accommodating and for figuring out these kinds of impressive information most people are really desperate to be informed on. Our own sincere regret for not saying thanks to sooner.

 77. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 78. פינגבק:더킹카지노

 79. It is my belief that mesothelioma will be the most lethal cancer. It contains unusual features. The more I really look at it the more I am confident it does not respond like a real solid tissues cancer. If perhaps mesothelioma can be a rogue virus-like infection, hence there is the prospects for developing a vaccine as well as offering vaccination for asbestos exposed people who are open to high risk involving developing foreseeable future asbestos relevant malignancies. Thanks for giving your ideas about this important health issue.

 80. פינגבק:퍼스트카지노

 81. פינגבק:더나인카지노

 82. פינגבק:SCOP-659

 83. פינגבק:perfect

 84. I have recently started a web site, the information you offer on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. "'Tis our true policy to steer clear of permanent alliances with any portion of the foreign world." by George Washington.

 85. פינגבק:예스카지노

 86. פינגבק:퍼스트카지노

 87. פינגבק:더나인카지노

 88. Thanks for expressing your ideas in this article. The other thing is that when a problem comes up with a laptop or computer motherboard, persons should not go ahead and take risk regarding repairing it themselves because if it is not done properly it can lead to permanent damage to an entire laptop. Most commonly it is safe just to approach your dealer of the laptop for any repair of that motherboard. They've got technicians who may have an know-how in dealing with laptop motherboard challenges and can make right prognosis and accomplish repairs.

 89. hey there and thank you for your info – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon..

 90. פינגבק:Rottweiler puppies for sale in north Alabama

 91. פינגבק:waterproofing contractor in chennai

 92. With every little thing which appears to be building inside this area, all your opinions are actually fairly exciting. However, I am sorry, because I can not subscribe to your entire strategy, all be it radical none the less. It seems to everybody that your opinions are not completely rationalized and in actuality you are your self not really wholly certain of your point. In any case I did enjoy examining it.

 93. I really wanted to construct a quick word to appreciate you for the pleasant hints you are posting here. My incredibly long internet investigation has now been compensated with excellent facts to go over with my family and friends. I 'd say that most of us readers actually are rather blessed to live in a notable site with many wonderful individuals with great tactics. I feel pretty happy to have come across the web page and look forward to many more fabulous minutes reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 94. פינגבק:waterproof masturbator

 95. Gaynelle Luallen

  really nice

  This is really established information my friend. you are a dialect right most luxurious scribbler . i hunger to share with you my website as well. command me what do you deem approximately it

  articole pescuit

  Thankyou again for posting such good content. Cheers

 96. פינגבק:BEST TUBE PORN SITE

 97. Great – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 98. פינגבק:sex live

 99. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 100. פינגבק:afrikaans dictionary online

 101. I do like the way you have presented this specific concern and it does indeed offer me personally some fodder for thought. Nonetheless, because of what I have witnessed, I really wish as the opinions pack on that individuals stay on issue and in no way get started on a tirade involving the news of the day. Yet, thank you for this outstanding point and even though I can not necessarily agree with this in totality, I respect the perspective.

 102. Hi there, I believe your web site may be having browser compatibility problems. When I take a look at your site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic blog!

 103. Right here is the perfect site for anyone who would like to find out about this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that's been discussed for decades. Great stuff, just wonderful!

 104. פינגבק:online research repository

 105. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 106. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t understand why I cannot join it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 107. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 108. Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I will come back yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 109. The very next time I read a blog, I hope that it does not fail me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read through, however I actually believed you would have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could fix if you weren't too busy searching for attention.

 110. Right here is the right blog for anybody who wishes to find out about this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that has been discussed for ages. Great stuff, just excellent!

 111. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to join it. Is there anyone else getting identical RSS issues? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 112. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anybody else having similar RSS problems? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

 113. Howdy, I do think your web site could be having browser compatibility problems. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, excellent site!

 114. When I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. Is there a means you can remove me from that service? Cheers!

 115. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 116. After I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Kudos!

 117. The very next time I read a blog, Hopefully it won't disappoint me as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, but I genuinely thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you can fix if you weren't too busy searching for attention.

 118. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The problem is something too few men and women are speaking intelligently about. I'm very happy that I came across this during my hunt for something regarding this.

 119. This is the right website for anybody who wishes to understand this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic which has been written about for years. Excellent stuff, just excellent!

 120. I really love your website.. Excellent colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own blog and want to learn where you got this from or what the theme is named. Many thanks!

 121. Greetings, I do think your site could possibly be having web browser compatibility problems. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, great site!

 122. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 123. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you've hit the nail on the head. The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my hunt for something relating to this.

 124. After exploring a few of the blog articles on your website, I honestly like your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and let me know how you feel.

 125. Right here is the right webpage for anybody who hopes to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that has been discussed for decades. Great stuff, just wonderful!

 126. Can I simply just say what a relief to find somebody that genuinely understands what they're discussing on the internet. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to read this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular because you most certainly have the gift.

 127. פינגבק:top sex toys

 128. Thank you designed for ad the following, It’s quickly what precisely As i seemed to be looking for for the purpose of upon yahoo. I’d quite a lot reasonably pick up viewpoints at a individual, a bit when compared with a business web page, that’s the reason I really like web logs for that reason a lot. Bless you!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.