13

תקציר הפרק הקודם: פגישה אקרעית עם ידידה מטוקיו מעלה מסקנות חדשות בנוגע לפונה

 

נפרדנו והמשכתי בדרכי אל החדר כשמחשבות על השיחה עם עינת ממלאות את ראשי. חייכתי כשנזכרתי בדבריה בנוגע לחיוביות יצירתית, במסיבות, סמים והדרך החוצה את הודו מצפון לדרום, ממנאלי ועד גואה כשפונה משמשת כתחנת מעבר על המסלול. המסלול הרוחני של הג'נקי, הדרך לגירוי היצרים, סיפוקים מידיים ועידוד החומרניות.

"רוצה מיליון דולר?" גיחכתי לעצמי. "אז סגור עיניים והתרכז בחיוביות יצירתית, קצת מדיטציה והכסף בדרך. אבל למה רק מליון, אחי? למה לחשוב בקטן? למה לא טריליון או טרליוני טריליונים? קצת חשיבה יצירתית ותוכל להיות עשיר מהמלכה הבריטית או אפילו להפוך לבעלי הבית של הכוכב. של מערכת השמש, שביל החלב והיקום. גם לאלוהים בטח יש מחיר…"

מילותיו של צחי בנוגע לשרלטנות קסמי האייקידו צפו ומילאו את תודעתי, מוחקות את הציניות, מזכירות לי את הדמיון בין הקסם לחמדנות הרוחנית, את העובדה ששתיהן עשו שימוש בעקרון היחס הישר, היה זה אלמנט שימושי שהנסיבות הפכו להזוי ומטופש.

לאינסופי.

ללא מציאותי.

חשיבה חיובית יכולה לעזור בעשייה כלכלית ממש כמו ששימוש בכוחו של היריב עוזר במאבק כנגדו, ואולם, האמונה שאלו הם מרכיביה היחידים של המשוואה, או שהנתונים בהכרח מתעצמים ביחס ישר האחד לשני, הינה מגוחכת בעליל. התחלתי לצחוק כשדמיינתי שילוב בין אייקידו ואושו – ביחס ישר כמובן, במוחי עולה דמותו של הגורו האולטימטיבי, אדם מואר היכול להשיג כל סכום ולספוג כל מהלומה.

'רכוש את חברת הרכבות ותוכל להסיט קטר ממסלולו בעזרת תנועת יד קלה. גלגל את השמש קצת שמאלה וונוס תהיה שלך…'

כה שקוע הייתי בהזיותי שכמעט ונחבטתי בגופה של אבהטי ששעטה לעברי במעלה הרחוב. קפאתי על מקומי, בוהה בה בהשתאות בעודה אוחזת בזרועי, נועצת טפריה בבשרי.

"מהר!" צווחה והחלה גוררת אותי לעבר הבית. "אין זמן, תזדרז."


"מה קורה?" שאלתי. תרחישים מחרידים צפו בתודעתי – טסה, אלוהים, מה עם טסה?

נזכרתי בחוטי החשמל הגלויים שבמטבח וחשבתי על התחשמלות, על טביעה שנפסלה כשעומקו של האמבט עלה בעיני רוחי. גם היקברות מתחת להריסות אחד הקירות המתפוררים שבחדר השינה נראתה מאוד אפשרית.

"מה קורה?" זעקתי שנית. במקום לענות חייכה אבהטי במסתוריות, דבר שרק החמיר את חרדתי. זיעה קרה כיסתה את מצחי כשפתחה את הדלת, ליבי הולם בחזי בעודי חולף על פניה, אץ פנימה, מציץ אל האמבט, מוודא שאין איש בפנים וממשיך אל המטבח. התחשמלות וטביעה ירדו מהפרק, נותרו רק קירות החדר הרעועים…

נשימתי נעתקה מגרוני כשהגעתי אל מפתן החדר. נעצרתי ובהיתי בדמות הגרומה שישבה על המזרן, גבר יחף לבוש בבגדים מרופטים שהיה שקוע כולו בחפצים שעמדו על הרצפה

החפצים שלנו!

הוא נראה לי מוכר אך לא הצלחתי לזכור מאיפה. אולי מישהו שראינו ברחוב? שעקב אחרינו, רוצה לשדוד ולהרוג…

איפה טסה, לכל הרוחות?

ידיי נקפצו לאגרופים, עיני סורקות במהירות את החדר.


"איפה טסה?" נבחתי וידיו של הברנש עצרו מלפשפש. הוא הרים את ראשו, מבוייש, מחוייך עד שזיהה את הרצח בעיניים.

"איפה מי?" גמגם, הבעתו תמימות צרופה.

"טסה," סיננתי בין שיני וכבר עמדתי לזנק על היצור האומלל, לכתוש את פרצופו המשופם באגרופיי תוך כדי תחקור נוקב, לרסק אותו לרסיסים עד שיתוודה על כל מעשיו הנלוזים. צעדתי פנימה והוא קפץ הצידה, חושף צמד תופים שניצבו מאחוריו.

"החטטן הזה התעקש לחכות לך בחדר," שמעתי את קולה של טסה. הסתובבתי בחדות על עקבי, בוחן אותה לשניה, מוודא שהיא בריאה ושלמה ומיד עובר לנזיפה.

"אבל למה השארת אותו לבד?"

"כי הייתי צריכה לשרותים."

"שלא תדעי אילו סצינות דמיינתי, עוד שניה והייתי מולק לו את הראש."

"תרגע, מה יש לך? אתה לא מזהה אותו? זה הבחור שמתופף על הרצפה ליד תחנת הרכבת, זוכר?"

העברתי את מבטי ממנו אל התופים וחוזר חלילה.

"אההה," לחשתי בעוד אבהטי דוחקת את גופה המדושן אל החדר, נעמדת ביני ובין הברנש.


"שמו צ'אנד," אמרה, עיניה לוכדות את עיני במבט מתריס. "צ'אנד הוא מוזיקאי ומורה בחסד. אני מכירה אותו שנים רבות."

"גם אנחנו מכירים אותו," הנהנתי.

"לבקשתי," המשיכה. "צ'אנד זנח את כל עיסוקיו והגיע במיוחד בשביל ללמד אותך. הוא אפילו העניק לך הנחה הגונה במחיר, מאתיים רופי לשעה, מחיר מציאה."

"אוקיי."

"ואתה הפחדת אותו. תבקש סליחה."

רציתי להתלונן על כך שצ'אנד נבר בחפצינו ושמאתיים רופי הוא מחיר מופקע אך במקום זאת נאנחתי ופניתי אל הבחור שישב מכווץ בפינה.

"אני מצטער," אמרתי ואבהטי חייכה.

"ילד טוב. עכשיו שב ותתחיל בשיעור."

היא החליפה מספר מילים עם צ'אנד והוא חזר לתפוס את מקומו על המזרן, מסמן לי לשבת לצידו. גלגלתי את עיני וטסה גיחכה והתיישבה בקצה השני של החדר, מביטה בי בעיניים משועשעות.

"באה לשתות תה במטבח?" שאלה אבהטי. טסה הניעה ראשה לשלילה.

"אני מאוד מתעניינת בשיעור," אמרה.

"אני בטוחה שצ'אנד ישמח לתת גם לך שיעור."

"לא תודה. לצערי, אין לי את הכישרון המוסיקלי שיש לגדי. אני מעדיפה להתבונן."

היא סובבה את ראשה, עושה עצמה כמתעסקת במכחוליה. חיוכה לא נעלם מעיני.


התיישבתי מול צ'אנד ומבטו הרצין כשהגיש לי את אחד התופים. הוא הדגים כיצד אוחזים את הכלי, בחן את מעשי וטלטל את ראשו בחדות מימין לשמאל, ממחיש את שביעות רצונו, האזניים כמעט ומתנגשות בכתפיים הגרמיות.

"עכשיו ככה," אמר באנגלית עילגת ופצח במקצב פשוט. הוא הורה לי לחקות את המהלך, הקשיב לשניה, תיקן את מעשי לשניה נוספת ומייד עבר לטכניקה הבאה. רציתי למחות, לבקש ממנו שיתן עוד קצת זמן לאימון הטכניקה הראשונה אך חשקתי שפתיים וניסיתי לעקוב אחר תנועות ידיו, מקווה בליבי שההגיון מאחורי שיטת ההוראה יוכיח את עצמו ובמהרה.

רמת הקושי עלתה אך הזמן שצ'אנד העניק לתרגול היה זהה לקודמו, אולי אף קצר יותר. במאמץ עליון הצלחתי להגיע לרמת ביצוע סבירה מינוס, שטוף זיעה מהמאמץ הגופני והנפשי.


"עכשיו ככה," הכריז צ'אנד ועבר למשפט מוזיקלי חדש, אצבעותיו פורטות במהירות מסחררת על עור התוף המתוח. נראה שהפעם רמת הקושי הייתה מעל ומעבר לכוחי, דבר שכמובן לא בלם את צ'אנד מלדרוש, לאחר רגעים ספורים, שנעבור לתרגיל הבא.

"רגע אחד," התחננתי. "אכפת לך אולי שנחזור על המקצב הקודם?"

הוא גנח בחוסר חשק ובהה בי לשניה כשתרגלתי, שוב מניע את ראשו בחדות.

"מצויין," העיר. "ועכשיו ככה."

הוא סיים להדגים את המקצב הרביעי, הביט בי לרגע כשתרגלתי ואז קפץ לרגליו.

"זהו," אמר, ידו פשוטה לפניו. "עכשיו כסף."

עצרתי מלתופף והיבטתי בו בפליאה, לרגע תוהה שמא עברה כבר שעה. 'הזמן רץ כשנהנים', חשבתי בתוכחה עצמית ועיני נדדו אל עבר מחוגי השעון המעורר של טסה.

"איזה כסף בראש שלך?" קראתי. "בקושי עברה רבע שעה. שב ותלמד אותי תיפוף!"

"כסף," דרש צ'אנד.

"אין כסף לפני שהשעור נגמר. יש עוד ארבעים וחמש דקות."

אבהטי, שכנראה שמעה את המהומה, נכנסה אל החדר.

"מה הבעיה?" שאלה. לאחר שהקשיבה לטרונותי פנתה אל צ'אנד ושוחחה עימו בקצרה.

"הוא טוען שלימד אותך מספיק טכניקות," פנתה אליי וצ'אנד הנהן בחיוך. "הוא אומר שארבע טכניקות הן מעל ומעבר ושעכשיו אתה צריך להתאמן."

"אני אתאמן והוא ישב פה לידי עד שהשעה נגמרת," אמרתי. "אני צריך עזרה והוא יתן לי אותה. מה הוא חושב שאני? איזה גאון בתופים? אני בקושי זוכר את הטכניקות."

"הבנתי," אמרה ושוב פנתה אליו בדברים. צ'אנד הקשיב, התרגז, העז להרים את קולו ומיד התכווץ בפחד כשאבהטי החלה לצווח. כשסיימה, הביט בה בכניעות לפני שהתיישב בכבדות על המזרן.

"הכל בא על מקומו בשלום," חייכה אבהטי. "עכשיו, אם לא אכפת לכם, אני הולכת לרבע שעה לקניות. תשתדלו להתנהג יפה."

שמענו את דלת הכניסה נסגרת מאחוריה ואז פניתי לצ'אנד. הגשתי לו את התוף והוא חטף אותו מידיי.

"אתה לא טוב!" קרא בזעף. שמעתי את טסה מצחקקת אך לא הבטתי לכיוונה.


"שנתחיל?" שאלתי ופצחתי במקצב הראשון, היחידי שנרשם בזכרוני. צ'אנד הקשיב, נאנח בקולניות כשטעיתי, הדגים, וכשחזרתי לתרגל החל לסרוק את החדר, בוחן את חפצינו בעניין ואף שולח ידיים וממשש את הבגדים הפזורים לצד המזרן. חולצה אדומה ממשי תפסה את תשומת ליבו והוא משך אותה אליו בערגה, מריח ומלטף את הבד העדין.

"השיעור כבר נגמר," נבח לעברי כשביקשתי שידגים את הטכניקה השניה. "תתאמן בשקט."

"ובכל זאת," סיננתי בין שיני וצ'אנד בהה בי למספר שניות ולבסוף הניח את החולצה ועשה כבקשתי. הוא תופף בחוסר חשק, תיקן את מעשי בחוסר חשק, סיים ומיד אסף אליו את חולצת המשי. הוא נעמד ובידו הפנויה החל לבדוק את החפצים שעל השידה.

"היי," קראה לעברו טסה אך הוא התעלם ממנה, אצבעותיו מפשפשות בחמדנות בתוך תיק הרחצה שלה. היא כבר לא צחקה כשנעמדה ומשכה את התיק מידיו. היא פסעה לאחור והוא עקב אחריה, זרועות פרושות קדימה, טפריו נמתחים לעבר התיק בערגה.


"תתרחק!" איימה והרימה את ידה הפנויה, כעומדת לסטור לו.

"השיעור נגמר," הכרזתי, זונח את התוף ומתייצב בינהם. "הגיע הזמן שתלך."

הוא נראה מאוכזב כשמשך את ידיו חזרה.

"כסף!" דרש וליקק את שפתיו כשהוצאתי את התשלום מהכיס. הוא חטף את השטרות מידי המושטת, ספר אותם והרים אליי מבט פגוע.

"אין טיפ?" שאל.

"טיפ? איזה טיפ בראש שלך? עבדת חצי שעה וקיבלת כסף לשעה מלאה. היה מגיע לך מאה וקיבלת מאתיים. תפסיק להתלונן ותגיד תודה שקיבלת את הסכום המלא."

"אבל מגיע לי טיפ."

"עוד מילה אחת ואני אקח בחזרה את המאה שלא הגיעו לך."

עיניו נפערו בחרדה והוא מיד קיפל את השטרות והטמין אותם בכיס מכנסיו.

"רק רגע," עצרתי בעדו כשביקש לצאת עם החולצה. "זה נשאר פה."

"החולצה במקום הטיפ," אמר.

"אין מצב!"

משכתי את הפריט מידיו והוא המשיך אל החפץ הבא, אוחז בבקבוק בושם ודורש במפגיע שאעניק אותו כפיצוי על המחסור בטיפ. שוב סרבתי, משחרר את הבקבוק מאחיזתו והוא עובר אל השידה. קפצתי ולפתתי את גופו מאחור אך הוא כבר הספיק לאחוז בשתי חולצות ומספר חזיות.

"מהר," קראתי לטסה. "תוציאי את התופים שלו מהחדר."

הוא התפתל בזרועותי כשגררתי אותו החוצה, משחרר אותו רק לאחר שטסה סגרה את הדלת מאחורינו.

"עכשיו תביא את החולצות," תבעתי. הוא הניע ראשו לשלילה, מרים את התופים מהרצפה, עיניו נעולות על פרצופי בעודו צועד באיטיות לאחור, לעבר דלת הכניסה.

"תחזיר את הבגדים!"

"זה הטיפ שלי."

עמדתי לזנק על הבחור כשהדלת נפתחה ואבהטי, סל מלא מצרכים בידה, עמדה מתנשפת בפתח. צ'אנד חייך בהקלה למראהה ואולם הבעתו השתנתה לבהלה מטורפת כשפתחה את הפה והחלה לצרוח. בפנים חיוורים כסיד הוא השליך את הבגדים אל הרצפה, חלף על פני אבהטי כשכל גופו רועד ונס מהבית בריצה פרועה.

*

 "אני מאוד נבוכה," אמרה אבהטי כשישבנו במטבח ושתינו תה ביחד. "פחדתי שמשהו כזה יקרה למרות שצ'אנד הבטיח שיתנהג למופת. אני מתנצלת, לא תמיד הוא היה כזה חמדן נרצע."

"מאיפה את מכירה אותו בכלל?" שאלה טסה ואבהטי נאנחה בכבדות, עיניה נעוצות בקיר בעודה דולה פרטים מהעבר.

"כשצ'אנד היה מוזיקאי צעיר ומבטיח הוא הצטרף לאשראם ומייד שבה את לב החברים בעזרת הכשרון, היצירתיות וצניעות הליכותיו. אומנות וחיי רוח היו כל שצ'אנד חפץ. הוא לא התעניין בחומר ונהג להסתפק במועט. גם אני נשביתי בקסמיו ובמשך תקופה מסויימת בערה ביננו משיכה רוחנית עזה."

"אני לא משוכנע שאני בטוח למה את מתכוונת במשיכה רוחנית," הערתי. אבהטי הסמיקה כעגבניה בשלה.

"בוא נגיד שהיינו מאוד קרובים," אמרה. "ושהקשר העמוק ביננו נמשך גם לאחר שהמשיכה דעכה."

"אז מתי הוא השתנה?" שאלה טסה. "מתי הוא הפך, אם להשתמש בדברייך, לחמדן נרצע?"

"כשאושו מת ומלחמות הירושה החלו?" ניחשתי. אבהטי הניעה ראשה לשלילה.

"היה זה שינוי הדרגתי שהחל מהרגע שהוא הגיע. צ'אנד, כמו מספר חסידים אחרים שפגשתי, לא הצליח להשתמש בגירויים הרבים שאושו הציב בפניו לצמיחה רוחנית. הוא הפך לעבד של הגירויים, זונח את האומנות והיצירתיות המבורכת לטובת גשמיות הנאות הגוף."

אבהטי תיארה את תהליך ההידרדרות של צ'אנד שבסופו של דבר גרמה לבידודו וגרושו מהאשראם. היא סיפרה ודבריה החזירו אותי למחשבות בנוגע ל –'מסלול הרוחני של הג'נקי'. המחשבות מוססו את הכעס שחשתי כלפיו.

צ'אנד הצעיר נדרס על ידי מכבש הגירויים של האשראם, נמעך תחת עול היצרים שזעקו לסיפוק מידי. צ'אנד האומן הפך לעבד של עולם החומר.

"גם אושו ידע שהשיטה לא עובדת בשביל כולם," סיכמה אבהטי והנהנתי למשמע האמת שבדבריה בכובד ראש.

חשבתי על שני קטבי גלגל היצר שאליהם נחשפתי היום. על הקוטב החיובי, המואר, עליו עמדה עינת ועל הקוטב השלילי, החשוך, עליו עמד צ'אנד בבדידות תאוותו הבלתי מרוסנת.

הפרק הקודם  הפרק הבא

417 תגובות

 1. Thanks for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply could not come across. What a great website.

 2. Simply want to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply spectacular and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 3. hello there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective fascinating content. Make sure you update this again very soon..

 4. I and also my pals have been going through the good secrets and techniques located on your web site and at once got an awful suspicion I had not expressed respect to the blog owner for them. My men are already for this reason happy to read through all of them and have undoubtedly been enjoying those things. Thank you for really being really considerate as well as for figuring out this kind of remarkable guides most people are really eager to understand about. Our own sincere apologies for not saying thanks to earlier.

 5. hello there and thank you for your info – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon..

 6. Along with every thing which appears to be developing inside this particular area, many of your viewpoints are actually very stimulating. Having said that, I beg your pardon, because I can not give credence to your entire idea, all be it exhilarating none the less. It seems to everybody that your remarks are generally not entirely rationalized and in fact you are yourself not fully convinced of your point. In any event I did enjoy reading it.

 7. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any ways to help protect against content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 8. I simply wanted to thank you very much once again. I'm not certain the things that I would've achieved in the absence of the entire tricks documented by you relating to this theme. It absolutely was an absolute fearsome situation in my position, nevertheless being able to see a new specialised approach you processed the issue took me to jump with happiness. I will be happy for this information and wish you are aware of a great job you happen to be accomplishing instructing people today using a web site. Most likely you've never come across any of us.

 9. I truly wanted to develop a simple remark to be able to say thanks to you for these magnificent ideas you are writing on this site. My extensive internet look up has finally been rewarded with reliable suggestions to write about with my two friends. I would assert that we readers are truly blessed to live in a good place with so many outstanding people with insightful pointers. I feel truly fortunate to have discovered your entire website page and look forward to plenty of more fun minutes reading here. Thank you once again for a lot of things.

 10. I would like to thnkx for the efforts you've put in writing this website. I'm hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 11. Magnificent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just extremely fantastic. I actually like what you've acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is really a terrific website.

 12. I would like to thank you for the efforts you've put in writing this website. I'm hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

 13. I am also commenting to let you know what a magnificent experience my wife's child experienced reading your blog. She mastered such a lot of pieces, which include what it is like to have a very effective helping style to have other individuals smoothly have an understanding of selected hard to do topics. You undoubtedly surpassed our own expectations. Many thanks for rendering these precious, dependable, educational not to mention fun thoughts on your topic to Gloria.

 14. I wanted to develop a comment in order to appreciate you for these superb tips and hints you are showing here. My rather long internet investigation has at the end been paid with wonderful facts and techniques to talk about with my visitors. I would suppose that we readers actually are unequivocally fortunate to exist in a useful network with many brilliant individuals with very helpful plans. I feel very much fortunate to have seen the webpages and look forward to so many more thrilling times reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 15. I would like to thnkx for the efforts you've put in writing this site. I am hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 16. hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this website, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective fascinating content. Make sure you update this again very soon..

 17. Simply desire to say your article is as surprising. The clearness in your post is just spectacular and i could assume you're an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 18. What i don't realize is in truth how you're no longer really a lot more smartly-appreciated than you may be right now. You are very intelligent. You recognize therefore significantly relating to this subject, produced me personally imagine it from a lot of numerous angles. Its like men and women aren't involved until it is one thing to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs excellent. All the time take care of it up!

 19. hello there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective exciting content. Make sure you update this again soon..

 20. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 21. Hiya, I'm really glad I've found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and net and this is actually annoying. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for keeping this web site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can't find it.

 22. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 23. I enjoy you because of your whole work on this website. Kate really loves participating in research and it's easy to understand why. We hear all relating to the compelling manner you create advantageous solutions on your web site and as well improve response from other people on this idea then our own girl is studying a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You're the one conducting a fantastic job.

 24. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i¡¦m happy to convey that I have an incredibly excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I such a lot surely will make sure to do not overlook this website and give it a glance regularly.

 25. I wanted to post you that little observation so as to say thanks once again with your awesome tips you have provided in this article. This is quite shockingly generous with people like you to grant publicly all a lot of folks could have marketed as an e book to earn some profit for themselves, chiefly seeing that you might have tried it if you desired. Those tricks additionally acted to be a good way to comprehend the rest have the same dream similar to my very own to realize a little more when considering this issue. I'm sure there are some more pleasant occasions in the future for people who examine your website.

 26. I and my guys were found to be studying the best guidelines from your web blog and so the sudden I got an awful suspicion I never thanked the blog owner for those secrets. My guys came totally joyful to learn them and now have undoubtedly been tapping into them. I appreciate you for being quite helpful and also for settling on some incredible things millions of individuals are really desperate to learn about. My sincere regret for not expressing gratitude to earlier.

 27. I want to show some appreciation to this writer just for bailing me out of such a matter. Right after looking through the world wide web and finding views which were not helpful, I figured my life was done. Being alive minus the answers to the issues you have solved by way of your main post is a serious case, and the kind which could have negatively damaged my entire career if I had not encountered your site. That capability and kindness in handling all the stuff was crucial. I'm not sure what I would've done if I had not encountered such a subject like this. I can also at this moment relish my future. Thanks so much for your impressive and result oriented guide. I will not hesitate to propose your web blog to any individual who needs and wants guidance on this topic.

 28. פינגבק:Google

 29. I just wanted to post a quick word to appreciate you for all the marvelous tips and hints you are giving at this website. My time-consuming internet look up has now been recognized with good facts and techniques to go over with my companions. I 'd assert that many of us visitors actually are unequivocally blessed to dwell in a superb website with many outstanding people with very helpful points. I feel very much fortunate to have encountered the web page and look forward to plenty of more awesome times reading here. Thanks again for all the details.

 30. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 31. פינגבק:rechargeable vibrator

 32. פינגבק:top dildos

 33. פינגבק:Ford Escape Bình Dương

 34. פינגבק:CFL Grey Cup Online

 35. פינגבק:frozen 2 full movie

 36. פינגבק:Google

 37. פינגבק:app download for windows,

 38. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 39. פינגבק:PORN DOWNLOAD

 40. פינגבק:Gizmoist

 41. I've been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 42. פינגבק:huge suction cup dildo

 43. פינגבק:male stroker

 44. פינגבק:anal play

 45. פינגבק:adam and eve sex toys

 46. פינגבק:best cbd oil for pain

 47. פינגבק:جولف سيتي العبور

 48. פינגבק:best cbd oil for pain

 49. פינגבק:best cbd oil for pain

 50. פינגבק:prostate toy

 51. פינגבק:PORN VIDEO

 52. פינגבק:ETORRENT PORN DOWNLOAD

 53. פינגבק:penis extender

 54. My spouse and i were now fulfilled Peter could complete his survey through your ideas he discovered in your blog. It's not at all simplistic to just choose to be making a gift of points that men and women have been making money from. And we do understand we have got the writer to give thanks to because of that. The most important illustrations you made, the simple website navigation, the friendships you will assist to create – it is mostly fantastic, and it's helping our son and us feel that this content is brilliant, and that is unbelievably indispensable. Many thanks for the whole lot!

 55. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I'm very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 56. פינגבק:how to earn robux

 57. פינגבק:VIAGRA

 58. פינגבק:Hot Stamp Ribbon

 59. פינגבק:generic cialis

 60. פינגבק:best cbd oil for anxiety

 61. פינגבק:website analitics

 62. פינגבק:cbd for insomnia

 63. פינגבק:blog.georgetownvoice.com

 64. פינגבק:cửa hàng sneaker

 65. I've been browsing on-line more than three hours as of late, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It's beautiful value enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content material as you did, the internet will be much more helpful than ever before. "We are not retreating – we are advancing in another Direction." by Douglas MacArthur.

 66. פינגבק:pest control bradford ontario

 67. פינגבק:pest control services newmarket

 68. פינגבק:FREE PORN VIDEOS

 69. I want to express appreciation to the writer for rescuing me from this situation. As a result of browsing throughout the the net and coming across techniques which were not helpful, I thought my life was done. Existing devoid of the answers to the issues you have sorted out all through your good posting is a critical case, and the kind which may have negatively damaged my career if I hadn't encountered your website. The natural talent and kindness in taking care of almost everything was vital. I don't know what I would have done if I hadn't come upon such a thing like this. I'm able to at this point look forward to my future. Thanks so much for your specialized and amazing guide. I will not be reluctant to suggest your web page to anybody who would need assistance about this issue.

 70. פינגבק:Anime Batch

 71. פינגבק:CHEAP VIAGRA

 72. פינגבק:apps for pc download

 73. פינגבק:pc games for windows 8

 74. פינגבק:free download for windows 8

 75. פינגבק:free download for pc windows

 76. פינגבק:free windows app download

 77. פינגבק:brisbane seo

 78. פינגבק:free full download for windows pc

 79. פינגבק:VIRUS.EXE

 80. פינגבק:apk download for pc

 81. פינגבק:games for pc download

 82. פינגבק:کوس

 83. פינגבק:Feld

 84. פינגבק:ubogogo

 85. I’m impressed, I must say. Actually rarely will i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail within the head. Your notion is outstanding; the problem is something not enough individuals are speaking intelligently about. I will be very happy that I came across this inside my search for some thing concerning this.

 86. פינגבק:best dildos

 87. פינגבק:prostate vibrator

 88. פינגבק:sailboat charter italy

 89. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you finding the time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile.

 90. פינגבק:all in stroker

 91. פינגבק:rechargeable bullet vibrator

 92. פינגבק:beginner strapon

 93. פינגבק:LEGO Hidden Side El Fuegos Stunttruck - 70421

 94. פינגבק:best cbd oil for sleep

 95. פינגבק:vibrating cock ring

 96. פינגבק:adam and eve dildo

 97. פינגבק:biography wiki

 98. פינגבק:VIAGRA ONLINE CHEAP

 99. פינגבק:lớp học trang điểm cá nhân

 100. פינגבק:anal toy

 101. פינגבק:g gasm rabbit

 102. פינגבק:css notes

 103. Great – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 104. פינגבק:CHEAP VIAGRA ONLINE

 105. פינגבק:try me bitch ;)

 106. I have recently started a website, the information you provide on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. "Cultivation to the mind is as necessary as food to the body." by Marcus Tullius Cicero.

 107. פינגבק:best sex swings

 108. פינגבק:anal toys

 109. פינגבק:p spot massager

 110. You can certainly see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times go after your heart. "History is the version of past events that people have decided to agree upon." by Napoleon.

 111. פינגבק:pussy masturbator

 112. פינגבק:rechargeable panty vibrator

 113. פינגבק:best butt plug

 114. פינגבק:g-spot vibrator

 115. פינגבק:Koinonia Messages

 116. פינגבק:good places to eat near me

 117. פינגבק:nail store near me

 118. פינגבק:ng newspapers today

 119. פינגבק:onewalmartwire.com

 120. פינגבק:best software

 121. Right here is the right website for everyone who really wants to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that has been discussed for ages. Excellent stuff, just wonderful.

 122. I simply wanted to appreciate you all over again. I am not sure what I would've tried without the entire creative ideas shared by you over such concern. It was actually the challenging setting in my opinion, nevertheless finding out the specialised tactic you treated the issue took me to weep over gladness. Extremely happier for the advice and trust you realize what a great job that you're carrying out educating many people via your site. I know that you have never come across any of us.

 123. פינגבק:HOW TO GET ROBUX 2020

 124. פינגבק:Naija news

 125. פינגבק:dual pleasure strapon

 126. פינגבק:adam and eve rabbit

 127. פינגבק:top bariatric surgeons

 128. Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I'm going to come back yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 129. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I'm impressed by the details that you've on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and just couldn't come across. What a great website.

 130. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 131. I have mastered some new points from your web site about desktops. Another thing I have always thought is that computer systems have become a product that each household must have for some reasons. They offer convenient ways to organize households, pay bills, go shopping, study, focus on music and in many cases watch tv shows. An innovative method to complete these types of tasks has been a computer. These personal computers are mobile ones, small, strong and portable.

 132. פינגבק:SSNI 672

 133. פינגבק:ABP 936

 134. פינגבק:terjemahan

 135. פינגבק:triple pleasure raber

 136. פינגבק:click here

 137. פינגבק:CHEAP VIAGRA

 138. פינגבק:legionella test kit

 139. Can I simply say what a aid to search out someone who really is aware of what theyre speaking about on the internet. You positively know methods to convey a difficulty to mild and make it important. Extra folks must learn this and understand this facet of the story. I cant imagine youre not more in style since you definitely have the gift.

 140. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is fantastic blog. A great read. I'll definitely be back.

 141. פינגבק:우리카지노

 142. I do agree with all of the concepts you've introduced in your post. They're really convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for novices. May just you please extend them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 143. פינגבק:더킹카지노

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.