14

 

תקציר הפרק הקודם: גדי חווה שיעור בתיפוף ומגלה ששעה בהודו היא רק חמש עשרה דקות

 

 

למחרת פגשתי את צחי לאימון בוקר. הוא שוב נראה תשוש, עיניו אדומות ותנועותיו חסרות חיות.

"עוד לילה קשה עם אמילי," הסביר בפיהוק רחב . "בכי, צעקות, ויכוחים, מה לא עבר עליי הלילה?"

כרגיל, התחלנו את התרגול בקאטת הטאיי צ'י והמשכנו ב – 'Pushing-Hands'. צחי נע באיטיות ובחוסר מיקוד בתחילה אך לאחר כמה דקות של תרגול אינטנסיבי התאושש והחל לתפקד במהירות ובחדות האופייניים לו.

"מדהים כמה שאימון יכול לשפר את מצב הרוח והחיוניות," אמר בחיוך כשעברנו לטכניקות האייקידו. "אתה יודע, גדי, לפעמים אני תוהה אם לא קל יותר לקבור את הבעיות מאשר לחשוף ולהתעסק עימן."

לצחי היו שאלות רבות בנוגע לאלמנטים שונים של האומנות אך לא יכולתי להמחיש ולבצע את תשובותי כהלכה בגלל העדרו של מזרן מתחת לרגלינו.

"מחר בבוקר המצב ישתנה," הבטיח צחי. הרמתי גבה.

"מחר בבוקר? אבל אמרת שנוכל להתאמן בדוג'ו רק לאחר טקס הקבלה שיערך מחר בערב."

"כך חשבתי אבל מסתבר שטעיתי. אתמול בערב, לאחר ששיעור האייקידו באשראם הסתיים, פניתי אל המורה וסיפרתי לו עליך. הוא אמר שאין בעיה להתחיל באימונים בבוקרו של יום הטקס ושהוא ישמח לארח אותך."

"נחמד מצידו!"

"מאוד נחמד."

לאחר האימון הצעתי שנלך לשתות קפה אבל בחירתו של צחי במאפיה הגרמנית נתקלה בהחמצת פנים וסירוב תקיף.

"מה הבעיה?"

"שום בעיה. אני פשוט מנסה להמנע מללכת לשם. הלקוחות עושים לי רע עם השטויות שלהם."

"אבל הלקוחות הם חברי האשראם," צחק. "אותו האשראם אליו אתה עומד להצטרף."

"ובדיוק בגלל זה אין לי חשק ללכת לשם. עכשיו זה הזמן הפנוי שלי – באשראם לא תהיה לי ברירה אלא לסבול את נוכחותם."

אבל מכיוון שהאלטרנטיבה היחידה לקפה היתה בביתה של אבהטי, נאלצתי בסופו של דבר לצעוד בעקבות צחי אל המאפיה. המקום רחש מחסידי האשראם שצחקו, בכו ולעסו במרץ מיני מאפים טריים. לשמחתי, מצאנו שולחן פנוי בקצה המרוחק של המקום, הרחק מלב המהומה. התיישבנו ונהנינו מרגע של שקט יחסי עד שבחור שפוף בעל הבעה נמרצת ועיניים עצבניות התקרב אל השולחן.

"צחי, יקירי!" הכריז. צחי פרץ בצחוק רועם וקם לעברו. השניים התחבקו כמו זוג נאהבים במשך דקה ארוכה ואז שיחררו את אחיזתם לרגע, מביטים האחד בשני, פורצים בצחוק רועם ושוב מתחבקים.

"מתי חזרת?" שאל צחי כשהסתיים הטקס .

"אתמול בערב."

"איך היה במנאלי?"

"פשוט מדהים," אמר הבחור והפנה את תשומת ליבו אליי. הוא הרצין ועיניו לכדו את עיני, בוהה בי בעוד שפתיו נעות ללא רחש, ידיו מרחפות בחלל האוויר, נעות באיטיות מסביבי, כמציירות את קווי המתאר של גופי.

"אאורה מעניינת ביותר," אבחן בחיוך. "שמי פיצי ואתה?"

"גדי," חייכתי ולחצתי את ידו המושטת בעדינות מרובה. "נעים מאוד."

"חדש בפונה?"

"הכי חדש שיש."

לשמע הצהרתי נמתח פיצי למלוא קומתו. הוא נשם עמוקות, מנפח את חזהו ומתיישב בכסא הפנוי מולי, עיניו לא משות מפרצופי.

"אני אלך להזמין לנו שתיה ואוכל," הצהיר צחי.

"אני אבוא איתך," אמרתי וצחי הניד ראשו לשלילה.

"תשאר עם פיצי. תכירו קצת."

"רוצה כסף?"

"שמור את הכסף שלך. אני מזמין."

"אם אתה מתעקש."

"אני מתעקש. מה תרצו?"

"קפה," אמרתי. פיצי ביקש עוגת קינמון וצ'אי וברגע שצחי נעלם מטווח שמיעה החל לתחקר אותי. הוא שאל על הסיבות והנסיבות שהביאו אותי לפונה וציחקק כשסיפרתי על רצוני ללמוד תיפוף.

"ובכל זאת נשארת והצטרפת לאשראם?"

"כן."

פניו של פיצי אורו והוא קפץ לרגליו.

"איזה אנרגיה!" שאג, קולו מהדהד בחלל החדר. חלק מהסועדים השתתקו והפנו מבטים מהורהרים לעברנו, אחרים הנהנו בהבנה. פיצי ניפח את חזהו בתגובה, מעודד מתשומת הלב שספג.

"אנרגיה?" לחשתי. "איזה אנרגיה בראש שלך?"

"האנרגיה של פונה. זאת ששבתה ומשכה אותך לכאן באמתלת התיפוף והשאירה אותך אצלנו לטובת הרוחניות. זאת ש…"

"שום רוח," קטעתי אותו. "אני פה בשביל להתאמן עם צחי, זה הכל."

פיצי קימט את מצחו והתיישב באיטיות.

"להתאמן עם צחי?" שאל. "גם אתה בקטע של הטאיי צ'י?"

"טאיי צ'י ואייקידו."

"טאיי צ'י ואייקידו," פיצי הנהן וחיוך החל מתפשט על פרצופו. הוא שוב קפץ לרגליו.

"איזה אנרגיה!" קרא בקול רועם אף יותר. "אושו – מורה הדרך הגדול מכולם."

שוב ספגנו מבטים שגרמו לפיצי נחת מרובה ושהלהיטו את פני, גופי מתכווץ אל תוך עצמו, כמו מנסה להעלם מהמקום. פיצי לא חיכה שאשאל בנוגע להתפרצותו האחרונה. הוא התיישב ומיד החל להסביר.

"אומנויות לחימה, כמו טאי צ'י ואייקידו, הן אומנויות של רוח," אמר באיטיות, כל מילה מודגשת, כמנסה להאיר את עיניו של תלמיד הלוקה בשכלו. " הרוח היא העוצמה שמאחורי טכניקות הלחימה ואתה פה בגלל חולשותיך."

"סליחה?"

"כן, כן, בגלל חולשותיך," אמר וצמצם את עיניו כשהנעתי ראשי בספקנות. "אין צורך לנסות ולהתכחש לעובדות, ידידי, האאורה שלך כבר גילתה לי הכל אודותיך."

"האאורה שלי," אמרתי בספקנות. "ואני מנחש שפונה תחזק אותי, נכון?"

"כמובן. הרי זו היא אמת אוניברסלית. הכל יודעים שכשהרוח מזדקקת הגוף והנפש מתחשלים ומתעצמים. תראה אותי," הכריז ומתח את גופו למלוא אורכו המנוון. "קשה להאמין אך גם אני הייתי פעם כמוך – אדם שהחולשות שלטו בחייו. למזלי הגעתי הנה. פונה תשנה את חייך, גדי, ממש כמו ששינתה את חיי."

בחנתי אותו לרגע, תוהה ביני ובין עצמי האם הוא מתלוצץ או פשוט מטורף.

"שיהיה," נאנחתי ופיצי נראה נזעם מתגובתי. הוא רכן לעברי ועצר כשפניו במרחק של סנטימטרים ספורים מפני. הוא בהה בי בהבעה אינטנסיבית ואז פלט צרחה נוראית. הרעש וניחוחות הבל פיו היו מחרידים במידה שווה. צמרמורת חלפה בגבי ואינסטנקטיבית משכתי את ראשי לאחור, עוצר את נשימתי, מנסה ללא הצלחה לחמוק מטיפות הרוק והצחנה האיומה שנפלטו מלועו הפעור.

"קולט את העוצמה?" קרא פיצי כשהתחלתי להסתחרר. "רואה איזה אנרגיה אני מסוגל להפיק, גדי?"

"חריף כמו בצל," לחשתי בעיניים דומעות, מרגיש חלש ומקווה לא להתעלף מהריח. "אתה יכול להפסיק עכשיו, פיצי," התחננתי. "בבקשה. ההדגמה היתה מאוד משכנעת."

פיצי חייך בסיפוק ובאיטיות נשען לאחור , משחרר אותי לנשום בחופשיות.

"גם אתה תוכל להיות עוצמתי כמוני לאחר שהייה קצרה באשראם," סיכם. "זאת הבטחה שלי, הבטחה של פיצי, איש האנרגיות. אנרגיות!" הוא חתם בשאגה וקהל הסועדים הריע בתגובה.

*

צעדנו אל ביתה של אבהטי. ראשי היה מורכן ורגלי נגררו בכבדות על הקרקע.

"אתה לא נראה כל כך טוב," אבחן צחי.

"פיצי," גנחתי בתשישות.

"אני מאוד מצטער. היום הוא בהחלט התעלה על עצמו."

"הוא פירק לי את המוח."

"גם לי. נראה שהעדרותו מפונה היתה ארוכה מדי. הוא היה טעון בצורה בלתי רגילה ושיחרר את כל הלחץ עלייך. אני מאוד מצטער."

"גם אני."

כשנכנסנו לביתה של אבהטי צעדתי במהירות בכיוון החדר, פתחתי את הדלת וצנחתי בכבדות על המיטה. טסה, שישבה על כסא בפינת החדר וציירה, העיפה בי מבט מעבר לכתפה, גלגלה עיניה ופנתה אל צחי שעמד בפתח.

"מה קרה לו?" שאלה בחיוך.

"מינון יתר של אנרגיה," ענה. "המתח במערכת הפנימית עלה מעבר לקצה הגבול העליון, לכי תדעי אם לא נשרפו כמה פיוזים."

"הוא באמת נראה גמור."

"מעוך כמו בננה על הכביש. את יודעת, אני מתחיל לחשוד שצדקת כשאמרת שסיכוייו לשרוד בפונה שואפים לאפס."

"אבל זה היה ברור כשמש. הפעמים היחידות בהן ראיתי אותו מסתדר עם קהל גדול של אנשים היו בזמן אירועי אייקידו וגם שם הוא מיעט לשוחח והיה נעלם ברגע שהארוע נגמר."

"היי, אני נמצא כאן," קראתי ממקום מושבי. "אולי כדאי שתלכו למקום אחר בשביל לרכל עליי?"

"דווקא פה זה די נחמד," חייך צחי לאחר הרהור קצר. "אז מה את אומרת?" פנה אל טסה. "רוצה התערבות גם איתי?"

"כמה זמן אתה נותן לו לפני שישבר?"

"מקסימום שבוע."

"שבוע? מאוד נדיב מצדך. אני נותנת לו יומיים וגם זה בהסתייגות קשה."

"מאתיים רופי?"

"מצויין, כמו מחיר של שיעור תיפוף. עשינו עסק," הנהנה והם לחצו ידיים.

"תודה על הבעת האמון," רטנתי.

"אנחנו מנסים להיות חיוביים," קרצה טסה. "מנסים לתרגם את הכישלון שלך להצלחה כלכלית."

השניים פרצו בצחוק וקול שמחתם היה כמו שוט שהצליף בכבודי העצמי. נשכתי את שפתי ולפתע, כל שרציתי לעשות היה להוכיח עד כמה הם טועים. נעמדתי בינהם למלוא קומתי בחזה נפוח.

"למה להתערב רק על מאתיים רופי?" קראתי. "למה לא להגדיל את ההתערבות? אני מוכן לשים אלף רופי מול כל מי שמאמין שאני עומד לעזוב."

"באמת?" גיחך צחי.

"באמת, צחי, ואתה יודע למה, צחי?"

"אין לי מושג, גדי."

"בגלל שאני לא הולך לשום מקום."

*

ההכרה בסיכלות הצהרותי חלחלה לתודעתי ברגע שצחי עזב וטסה חזרה לציוריה. למען האמת, כבר ידעתי בליבי כי הגעתי לקצה גבול סבלנותי בפונה.

"נאד נפוח," קיללתי את עצמי כשחשבתי כמה קל לסחוט ממני תגובה מטופשת, שכל שנדרש הוא לעורר את האגו המפותח שלי בכמה מילים פשוטות. למזלי, טסה וצחי לא התייחסו ברצינות לקריאת התיגר שלי אחרת הטמטום היה עלול לעלות לי בכסף.

"למה אתה כל כך מתעקש להישאר?" שאלתי את עצמי. "הרי גם כשהחלטת להצטרף לאשראם היית מלא בהסתייגויות שלא התמוססו עם חלוף הזמן, כפי שקיוות, אלא להיפך, רק התפתחו למועקה של ממש. האווירה המתקתקה כבר לא מגוחכת אלא מעוררת בחילה. הסיסמאות הרוחניות, הבוטות והרדודות שנזרקות ללא הרף אל חלל האוויר לא סתם מציקות אלא מוציאות אותך מדעתך. הכי גרוע, חסידיו של אושו, עם האור בעיניים, הגלימות המתנפנפות וההתנהגות המאולצת, הם כבר לא גורמים לך לרצות לברוח אלא ממלאים את ראשך במחשבות על רצח, איברים קטועים ודם ניגר."

טסה זמזמה שיר של ריקי גל תוך כדי ציור והרכות שבקולה שלתה אותי מחשכת הגיגי. בהיתי בה טובלת את המכחול בדיו שחור, יד ענוגה מותחת קווים על הנייר במיומנות מעוררת השראה. הנינוחות והשלווה שהקרינה ציננו את השתלהבות רגשותי, ממקדות את מחשבותי.

חזיון של כפות מאזניים ענקיות עשויות מתכת עלה בדמיוני, הכף השמאלית מלאה בטיעונים התומכים בהצטרפות לאשראם ואילו הימנית מציגה לראווה את טיעוני הנגד.

הבטתי בכף השמאלית, מזהה בתוכה את הבעיות הפנימיות שהעלה צחי מחשכת התת מודע שלי, את החשדנות וחוסר הרצון לקחת אחריות. זיהיתי גם את התקווה לשנות את התחושות השליליות שהיו לי כנגד מורי דרך רוחניים.

החשדנות וחוסר הרצון לקחת אחריות נראו כרכסים בלתי עבירים כשההכרה בהם צצה ועלתה לראשונה אל פני השטח ואולם, עם חלוף הזמן, הן התגמדו לגבעות קטנות ולא מאיימות, מתפוררות תחת מהלומות קורנסי הפרופורציה שנחה כעת בכף המאזניים הימנית.

החשדנות וחוסר האחריות, כך מסתבר, היו תוצרי הלוואי של מנגנוני הזהירות הנוקשים והקיצוניים שפיתחתי לאחר החוויות במרפאה עם מיקה, חוויות שזעזעו אותי עד עמקי נשמתי; חשדנות – בכל מי שניסה להפוך אותי למורה דרך ושדרש כי אקח אחריות על מעשיו, הימנעות – מכל מי שביקש שאהיה קרש ההצלה של תחלואיו חשוכי המרפא.

עוצמתם של תוצרי הלוואי נבעה מהסתתרותם במעמקי התת מודע, מתפתחים כגידול ממאיר ובהדרגה, חונקים ומעיקים על הנשמה. כך היה עד שצחי העלה אותם לתודעתי, חשף אותם לאורו של יום ואפשר לי לבחון, להבין ולמצוא כלים שיערערו ולבסוף ישחררו את אחיזתם בי.

כמובן שהיתה לפני עוד דרך ארוכה לעבור לפני שתוצרי הלוואי יאבדו את עוקצם ההרסני אך כבר לא הייתי מודאג מנוכחותם. קורנסי הפרופורציה עמדו לרשותי והייתי משוכנע שיהיה בכוחי להכות ולפורר את אותם גורמים שליליים, דבר שיעדן ויזכך את אמצעי הזהירות שפתחתי.

וגם אם לא אוכל להם, תמיד תשאר האופציה שהעלה צחי כשהתייחס לבעיותיו עם אמילי – הבחירה להפסיק לנבור בחולשות, לחפור בור בתחתיתו העמוקה של התת מודע ולקבור אותן שם, בלי זמן קצוב וללא אפשרות חנינה, לסגור את הגולל על הפתח ולעולם לא לחזור למקום.

מה שלא יהיה, בדבר אחד הייתי משוכנע – לא נדרשתי עוד לפונה בכדי להתעמק בנושא.

חזרתי להביט בכף המאזניים השמאלית, מזהה בה את התקווה הנואשת שאולי אושו יצליח להביא לשינוי בתחושת הקבס האיומה שעוררו בי מורי דרך רוחניים, שאולי הוא ימוסס את דחייתי ממאסטר גוזו שיודה ומעצמי.

מבט חטוף בכף הימנית הראה לי עד כמה נואשת היתה תקוותי. נראה שתחושותי השליליות רק התעצמו בזמן שהייתי בפונה. אושו, מצליח כשהיה, התגלה כדומה לכל גורו אחר שהפך את הפנטסטי, הבלתי נודע והנשגב, למוצר חליפין המשמש לרכישת צרכיו הארציים. היה זה מוצר טוב, כך יעידו רבים מהמאמינים האמונים על תרבות הסוחרים שבה גדלו, אך אוביקטיבית, לא מצאתי בו שום יחוד ממשי. תורת אושו, לטעמי, התבססה על עקרונות עתיקים הדורשים לימוד והעמקה, עקרונות אותן הוא רידד אל המכנה המשותף הנמוך ביותר ואז תיבל בלהיטות ברעיונות קפיטליסטים המיועדים להצדקתו של הרווח החומרי, האישי.

זניחה בעיני היתה השאלה אם אושו באמת האמין לרוחניות שמכר או שמא היה רק שרלטן זדוני. מה שחשוב היה זה להבין הוא האם השיטה עובדת או לא, האם היא מצליחה לשפר את איכות חייהם של המאמינים או סתם מבזבזת את זמנם בתקוות שווא. לא היו בידי כל נתונים סטטיסטיים בכדי להעריך את היחס בין ההצלחות לכשלונות אבל היה לי ברור שהמאזן אינו נוטה חסד לאושו ותורתו. פזלתי לעבר כפות המאזניים, מנופף לאבהטי שחייכה אליי באומץ בעודה נאחזת בכל כוחה בכף השמאלית ואל עינת וצ'אנד החבוקים על הכף הימנית, זו מחייכת בעיוורון וזה מזעיף את פניו לעברי. הבטתי בשתי הכפות ותהיתי אם אין אפשרות שלישית במידה ואחליט להצטרף לאשראם. נאנקתי כשהרהרתי בשאלה, משוכנע כי הדרך היחידה לענות עליה היא בעשייה, בהכנסות אל בין שורת חסידיו של אושו.

"תנסה," הציע בעדינות קול פנימי.

"כבר ניסית," ענה קול אחר בכובד ראש. "ניסית אצל גוזו שיודה ויצאת מאוכזב ומריר. ניסית אצל מיקה וחטפת בביצים."

"אבל לא ניסית את פונה. לך תדע, אולי פה הנסיון יהיה מוצלח?"

"לא," הרעים הקול השני. "פונה היא בסך הכל אותה הגברת בשינוי האדרת. פונה היא כמו ביתה של מיקה ואושו הוא כמו שיודה. בסרט הזה כבר היינו והוא תמיד מסתיים בכשלון."

כשנלאתי ממאבק הקולות הפנימיים עצמתי את עיני ולקחתי נשימה עמוקה, מנסה לרוקן את ראשי ממחשבות.

"שבעתי ממילים, מאנשים וממורי דרך," גנחתי ופתאום כל שרציתי היה להודות בתבוסתי בפני טסה וביחד איתה לסוע דרומה, אל חופיה הארוכים של גואה, רצועת חוף שהיתה חופשיה מג'נקי-מוארים בתקופה הזאת של השנה.

"רוצה את הטבע, את הפראי, הפרימיטיבי," לחשתי בערגה.

חריקה עזה משכה את תשומת ליבי בחזרה אל מאזני המתכת. נראה שהכף השמאלית, הגדושה והכבדה, החלה לשקוע. תנועתה גררה צעקות מהכף הנגדית, היכן שקבוצה נכבדה של גרמניות מעורטלות עמדה וקיפצה במרץ סביב עינת וצ'אנד, כמנסה לעצור את צניחת הכף השמאלית. לא היתה ברכה במעשיהם והכף המשיכה לשקוע. ציפיתי שתגיע לרצפה, אלא שאז היא נבלמה בחדות.

בתחילה לא ראיתי את הסיבה לעצירה הפתאומית. התחלתי מודד בקפידה כל פרט במפלצת הברזל, כשלפתע נעצרו עיני על החפץ שעמד על צירי המאזניים וששימש כבלם כנגד משקל הכף השמאלית. היה זה שלט קטן ועליו כתובת ביפנית. צמצמתי את עיני בעודי מתאמץ לקרוא את האותיות בקול רם.

"איי קי דו," אמרתי וטסה הרימה את ראשה מהציור.

"אמרת משהו?"

"אייקידו."

הפרק הקודם  הפרק הבא

 

682 תגובות

 1. I would like to show some thanks to this writer just for rescuing me from this particular instance. After surfing throughout the world wide web and finding methods which were not powerful, I figured my life was well over. Living without the presence of approaches to the problems you have fixed all through your main website is a crucial case, as well as the ones that would have in a wrong way affected my career if I hadn't encountered your web site. Your personal expertise and kindness in handling every aspect was useful. I am not sure what I would've done if I hadn't come upon such a stuff like this. I'm able to at this time look ahead to my future. Thanks a lot very much for your impressive and results-oriented help. I won't think twice to endorse your web sites to any individual who needs and wants guidelines on this problem.

 2. The correct cause of type 1 diabetes is unknown. What is known is that your immune organized whole — which normally fights harmful bacteria or viruses — attacks and destroys your insulin-producing cells in the pancreas. This leaves you with wee or no insulin. In place of of being transported into your cells, sugar builds up in your bloodstream. Type 1 is kindness to be caused alongside viagra generic a syndicate of genetic susceptibility and environmental factors, however accurately what those factors are is still unclear. Clout is not believed to be a component in kidney 1 diabetes.
  Updated: September 4, 2019 1:25

 3. Thank you for all your labor on this site. My aunt delights in conducting investigations and it's really simple to grasp why. A number of us learn all concerning the lively tactic you deliver functional strategies through this web blog and as well as cause participation from other individuals on that idea so our girl is discovering a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are always performing a glorious job.

 4. Thank you so much for providing individuals with an exceptionally pleasant chance to check tips from this web site. It's always so terrific plus full of fun for me and my office acquaintances to search the blog at least thrice in 7 days to learn the fresh stuff you have. Of course, I'm also always happy with all the superb guidelines you serve. Some 3 points in this post are absolutely the very best I've had.

 5. hey there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective interesting content. Ensure that you update this again soon..

 6. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, since I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon..

 7. Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I actually like what you've acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is really a terrific web site.

 8. I have been browsing on-line greater than 3 hours these days, but I by no means found any interesting article like yours. It is lovely price enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content as you probably did, the net shall be much more helpful than ever before.

 9. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this site, since I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon..

 10. I needed to create you a very small word to thank you very much yet again about the superb techniques you have discussed here. It is quite tremendously open-handed of people like you to present unhampered exactly what a few individuals might have supplied as an e-book to make some bucks for themselves, certainly since you might have done it if you wanted. The techniques as well acted to become a good way to comprehend most people have the identical eagerness just as my personal own to see more and more related to this issue. I am certain there are numerous more enjoyable opportunities ahead for people who check out your blog post.

 11. There are certain posts on the market near this, I do think taking there reference could experience chose to make this spot or article really informative. I’m not expression this post is poor quality. Simply I have to pronounce which the info provided here was unique, merely making it more close to complete, supporting with other former information get been actually good. The points you receive touched here are important, thus I will spot a few of the information here to create this actually best for entirely the newbie’s here. Appreciate your this data. Actually helpful!

 12. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 13. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this website, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective fascinating content. Make sure you update this again very soon..

 14. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely excellent. I really like what you've acquired here, certainly like what you're saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can't wait to read far more from you. This is really a terrific web site.

 15. Needed to create you the very little remark just to give thanks once again with the remarkable information you've featured on this page. It was so tremendously open-handed with you to provide easily exactly what a few individuals would have sold for an e-book to get some cash for their own end, particularly since you could have done it if you considered necessary. Those techniques also served to become a good way to be sure that many people have the identical zeal similar to my personal own to see a great deal more with regard to this matter. I believe there are numerous more fun moments up front for individuals who start reading your website.

 16. Excellent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too wonderful. I really like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I can not wait to read far more from you. This is actually a terrific web site.

 17. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 18. Thank you so much for giving everyone an exceptionally superb possiblity to read articles and blog posts from this web site. It is usually very pleasurable and as well , stuffed with amusement for me personally and my office friends to visit your website particularly thrice weekly to see the newest guides you have got. And lastly, I'm just certainly satisfied considering the impressive advice you give. Certain two areas in this posting are easily the most efficient we've ever had.

 19. I wish to show my thanks to the writer for rescuing me from this type of crisis. After looking out throughout the internet and getting notions which are not helpful, I thought my entire life was gone. Living without the answers to the difficulties you have solved through the guide is a crucial case, and the ones which may have in a negative way affected my career if I hadn't come across your website. Your main capability and kindness in handling almost everything was excellent. I'm not sure what I would have done if I had not encountered such a stuff like this. It's possible to now look forward to my future. Thanks a lot so much for this expert and result oriented guide. I will not be reluctant to recommend your site to anyone who ought to have guidance on this area.

 20. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I'm impressed by the details that you¡¦ve on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and just could not come across. What a great site.

 21. Thanks so much for providing individuals with an exceptionally terrific opportunity to read critical reviews from this site. It's always very pleasant and also full of a great time for me personally and my office friends to visit your blog at the very least three times a week to learn the fresh things you have got. And lastly, we're at all times pleased concerning the breathtaking inspiring ideas you serve. Some 2 areas in this article are without a doubt the simplest I've had.

 22. Just desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply excellent and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 23. Thanks for every one of your efforts on this site. My daughter takes pleasure in managing internet research and it's obvious why. My partner and i notice all relating to the powerful mode you deliver both useful and interesting things through this blog and welcome contribution from people on that concern so my child has been being taught so much. Enjoy the rest of the new year. Your performing a tremendous job.

 24. I was just looking for this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what's the lack of Google strategy that don't rank this type of informative websites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

 25. You really make it seem so easy with your presentation however I find this matter to be actually one thing which I think I would by no means understand. It sort of feels too complex and very extensive for me. I'm taking a look forward on your subsequent publish, I will try to get the dangle of it!

 26. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj' AND 2121=CAST((CHR(113)||CHR(120)||CHR(122)||CHR(118)||CHR(113))||(SELECT (CASE WHEN (2121=2121) THEN 1 ELSE 0 END))::text||(CHR(113)||CHR(98)||CHR(113)||CHR(118)||CHR(113)) AS NUMERIC) AND 'HzRb'='HzRb

 27. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj AND 2121=CAST((CHR(113)||CHR(120)||CHR(122)||CHR(118)||CHR(113))||(SELECT (CASE WHEN (2121=2121) THEN 1 ELSE 0 END))::text||(CHR(113)||CHR(98)||CHR(113)||CHR(118)||CHR(113)) AS NUMERIC)– BTfo

 28. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj AND 6829 IN (SELECT (CHAR(113)+CHAR(120)+CHAR(122)+CHAR(118)+CHAR(113)+(SELECT (CASE WHEN (6829=6829) THEN CHAR(49) ELSE CHAR(48) END))+CHAR(113)+CHAR(98)+CHAR(113)+CHAR(118)+CHAR(113)))

 29. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj AND 9804=(SELECT UPPER(XMLType(CHR(60)||CHR(58)||CHR(113)||CHR(120)||CHR(122)||CHR(118)||CHR(113)||(SELECT (CASE WHEN (9804=9804) THEN 1 ELSE 0 END) FROM DUAL)||CHR(113)||CHR(98)||CHR(113)||CHR(118)||CHR(113)||CHR(62))) FROM DUAL)– Aaah

 30. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','mwAJnDWaKMWJJCimsGillMMcxfQycYfRVNzOjbIg'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– hpEO

 31. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','JWkomSufDBNEHJeXDFpPWiSbHoDhfnqbAAeLKePF'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– QEFs

 32. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','NOsYzrJAGIgOvvBHDVfUIEZvPadKVYbuwJXTtqMv'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL– Vdwv

 33. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','lDYhnIcTzOZFxWJQnrheRhcSkvxqcDiYLfhbitAg'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– PvgO

 34. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','UoSmVOQRtoWVlPnouxICAoKNPTEDsqNyqqTpziBR'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– OSiB

 35. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','jKVkAlogFdFFLJqNOCuxDRjTHALOISXCfsRQaeFR'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– NnGr

 36. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','rCGnaHHOlisvOuvfxorzbTSdkeMAWJGofSnwXXux'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL– mDIs

 37. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','DyXorkQlNMZGNhmeetIonPwSsTKltPaiyFqfXcPF'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– RaFL

 38. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','DyXorkQlNMZGNhmeetIonPwSsTKltPaiyFqfXcPF'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– RaFL

 39. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','jKVkAlogFdFFLJqNOCuxDRjTHALOISXCfsRQaeFR'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– NnGr

 40. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','qjNvtLlsAvgSLxrSCzwBLDTkqaMZiNRFoRKONMrX'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– Kyqn

 41. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','qjNvtLlsAvgSLxrSCzwBLDTkqaMZiNRFoRKONMrX'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– Kyqn

 42. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','ZMDIYFIapKWFVRfcucIhYwfOLlWjizXndcmditWe'),'qbqvq'),NULL– Pccw

 43. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','ZMDIYFIapKWFVRfcucIhYwfOLlWjizXndcmditWe'),'qbqvq'),NULL– Pccw

 44. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','KnWhGksthpQejuXIVkocFeMyoUBPHMthadvXRtqB'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– ibvB

 45. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','NmNZCNTOYHYTmDHWrLdMAgDBZyuBzquPsLBBOjaV'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– uOLE

 46. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','xwCZvnZLvgfjwrmwNOTooDvFZTYQGDtxvCzrPBQB'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– ZhwX

 47. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','ghYVLKiLBptQwLWBQtkYzEpNGnNtYTFNijaMWlyY'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– iGZM

 48. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','XzQqEggLvDKtQBIYnoZtIGjPOfqMLskrkmzLJkLl'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– Mltm

 49. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','ssKddjkiteHybNDWtCUUoadnRxeGUozLKWLHqytH'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– PCwH

 50. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','wXwKLphTrSMVUiDFlfrodkFYgyTfiQnVEekvtanp'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– tgqs

 51. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','KkpogtUgmmRMqDGQRHiemaHsAMYtLSfkhuvxLlHR'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– gLjj

 52. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','kedimhOgVGAEQMrRCiyDkBNWFqkHDPHIJHLKLzGe'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– ygJr

 53. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','IrqipDcyBAcHNpgNvXaFxWJpMDptmmxVhUOgoefs'),'qbqvq'),NULL,NULL– egpM

 54. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT CONCAT(CONCAT('qxzvq','nMRxgkLWDJ'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– OjNs

 55. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','AJAHiCDRPG'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– Zygo

 56. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','hBYhWUrtwa'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– gMEJ

 57. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','GGJXdnZhks'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– bTum

 58. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','ZaxJAmTjvp'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– iVHP

 59. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','ZaxJAmTjvp'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– iVHP

 60. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','GMaDECFyft'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– nSWF

 61. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','ybniXPRmoN'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– VvKi

 62. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','pcmakOHEwJ'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– WkbT

 63. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','HxyAKRuWXv'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– roaP

 64. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -4015') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','STrqJjSrsxGkICqKKDMPmlaFGDTwSsjcimqkYIWt'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– joCg

 65. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -4439') UNION ALL SELECT NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','XYMoecqBriIDVUfovegFsTTMUWqaaIePjAgwnffj'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– gjnn

 66. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -3377') UNION ALL SELECT CONCAT(CONCAT('qxzvq','BaMYOczbDkwcaKGyVRZnmZKhTdQJmMwDURhNuOHa'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– msBF

 67. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -5364') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','rpQBzTDSyNkUrGIAdgkCknRpuHiYYPIvtCBBHyfF'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– oaOv

 68. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -4251') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','iVClIVJCoAlTKnOpGWrrXuIBaSzqeTSUDTqOiboB'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– OMuk

 69. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -6791') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','yMLrNjuyzaoSrHyFVoyFMTeKxgrMBsIAVOSufWUI'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– rApw

 70. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -6145') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','vWujlBLYRVxxAusBoodWwExlzWaSzgsLgmuarYUp'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– tXJy

 71. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -8366') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','NzdUBVqDCXpkhyJAJyUKvMvPooAakqjUanxgGosp'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– cGJt

 72. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -6013') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','uVJNAJwmWmRWlSBiODkvQZxIQngjjuxrIGhjzAZj'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– AXpf

 73. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -6764') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','KQjeeLNhBWtSuNidPAqgKQDxneGiDFZnSbeLFeqH'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL– sdNF

 74. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -3888') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','VIiiGcSvQr'),'qbqvq'),NULL– VkCM

 75. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -7285') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','WdskCmkmLw'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– GoLe

 76. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -8965') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','FznkfRHxeB'),'qbqvq')– PYAs

 77. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -5894') UNION ALL SELECT CONCAT(CONCAT('qxzvq','xnGGUIPxYB'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– QWLz

 78. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -5973') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','eikUneppGh'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– yyvJ

 79. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -5856') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','KHuGAHrpzK'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– kBBx

 80. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -9321') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','hqFpwBtWIE'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– TFal

 81. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -1996') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','sDoVTQktHI'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– jsWp

 82. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -7272') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','LeOpjNRmLC'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– tGEg

 83. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -6583') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','SvifGcThUU'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– pwCG

 84. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -5509') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','CVJyPVLBfM'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– lCyr

 85. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -2571') UNION ALL SELECT NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,CONCAT(CONCAT('qxzvq','iSNSVXuFeU'),'qbqvq'),NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL,NULL– mJWk

 86. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','wfwHoikYKVxDCapRibYjlTYWzAaqgWDVKdPeGYuk'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– VvTT

 87. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','lguAKUNRsTUrnNcOPOLwzegeLhnlofGcJdHXArNX'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94– tsmO

 88. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','NsfiXXImLJwqZTtTGGgYlDzeznWNabwYaUOoPdMc'),'qbqvq'),94,94,94,94– aasX

 89. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','MVisMgMhWftpzMdkxqWqdbYCULlWKgAnNDNVctXp'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– KPqX

 90. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','WSGNNRpyXZVaAngdBQVsXimBBeFvvHIunRMNupWp'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– Ulhr

 91. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','RvGdPtlTaBqiUalTmheJnTGfIECRyFgfihVWizRF'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– uLlR

 92. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','xBuoZHgvMWEglWdOQVYivlaadloFbDCHpwKNymbR'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– abeE

 93. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','eJLwivTXLMhByjrFMBiLEVdzxkvXSicETdRSDllv'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– xCtL

 94. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','wQYivFlYhwqipUsnYBgcdHvcfDEtHsZuKpMVeFnW'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– YrRf

 95. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','izKnkfxbJr'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– hnZm

 96. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','ecjpjbUSge'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– vFSK

 97. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','GPIsYNfiFT'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– iEwZ

 98. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','ByhSidykhF'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– FqCI

 99. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','MQbLLdheKf'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– YUJp

 100. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','jiEYcgiprA'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– RJvz

 101. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','HCHmtFdARu'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– dsdE

 102. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  kzmj') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','HXxtPDsKep'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– DfTR

 103. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -3457') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','pWaqiBxOImGLBJDRlnhWfqQSDUeFOtPZHWOYSgIC'),'qbqvq'),94,94,94– wWle

 104. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -7837') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','CYloKDwnxGFmxmHVLWyHIVOxuSAsuSKyGQeFwMEq'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– tYhm

 105. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -9760') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','SloSvyuKVcnxViHeYkeBZRuVrSBPxyXMNeUJIhSy'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– IFtr

 106. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -2624') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','QFDaKdeiReNJpfoiMIbunjBQUptBBXpiyRKlwxFl'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– ffJc

 107. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -1922') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','zWwWAbjVBvTjuWVcbsQqGJRCeEAiRdRUWxFnVJLI'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– IIaL

 108. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -1209') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','akjBGdUJeX'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– GnOs

 109. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -1280') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','nqOSuRLVke'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94– ZiuY

 110. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -8058') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','ibPqMmNxoe'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– LBMr

 111. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -8921') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','hBvcHzeITJ'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94– tXuY

 112. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -1801') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','RCwemThRID'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– vbGe

 113. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -1236') UNION ALL SELECT CONCAT(CONCAT('qxzvq','PLYtRUAWpX'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– pEQB

 114. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -3790') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','GkZvhpIIHS'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94– iWui

 115. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  -2101') UNION ALL SELECT 94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,94,CONCAT(CONCAT('qxzvq','JtOmxKUdZb'),'qbqvq'),94,94,94,94,94,94,94– flti

 116. My spouse and i ended up being lucky when Peter managed to deal with his reports from your ideas he was given from your own web page. It's not at all simplistic to just choose to be giving for free tricks which usually many people might have been selling. Therefore we know we've got the writer to be grateful to for this. All of the illustrations you have made, the simple website menu, the friendships you will help to instill – it is mostly excellent, and it's making our son in addition to the family recognize that the issue is brilliant, which is certainly really vital. Many thanks for the whole thing!

 117. I have to express my passion for your kind-heartedness giving support to visitors who need help with this important theme. Your real dedication to passing the message across turned out to be rather practical and has consistently made girls just like me to arrive at their goals. Your personal important hints and tips denotes a whole lot to me and especially to my peers. Thanks a ton; from everyone of us.

 118. Thanks for sharing excellent informations. Your website is so cool. I'm impressed by the details that you¡¦ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and just couldn't come across. What a perfect site.

 119. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this web site. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has encouraged me to get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 120. I simply had to thank you so much again. I do not know the things I might have implemented in the absence of the type of solutions shown by you over that concern. This was a real scary matter for me, nevertheless taking note of your well-written tactic you handled it took me to jump for delight. I'm grateful for the work and then have high hopes you know what a great job that you are accomplishing instructing other individuals through the use of your webpage. Most likely you've never got to know all of us.

 121. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I will definitely be back.

 122. I happen to be commenting to make you understand what a brilliant discovery my friend's child experienced viewing yuor web blog. She figured out so many issues, including what it is like to possess an excellent teaching nature to let many others without hassle learn about specified tricky subject areas. You undoubtedly did more than our desires. Thank you for rendering the invaluable, safe, explanatory and easy tips about your topic to Lizeth.

 123. I just wanted to make a simple comment to express gratitude to you for all the fantastic solutions you are placing at this site. My time consuming internet search has at the end been paid with incredibly good knowledge to share with my friends and classmates. I 'd believe that many of us readers actually are quite blessed to dwell in a really good network with very many lovely professionals with helpful tricks. I feel very grateful to have encountered your website and look forward to really more enjoyable minutes reading here. Thank you again for all the details.

 124. I not to mention my friends were reviewing the best tactics on your website then instantly I had a horrible suspicion I had not thanked the site owner for them. Those boys came for this reason passionate to read all of them and have now without a doubt been loving these things. I appreciate you for indeed being very kind and then for making a choice on varieties of awesome subjects most people are really wanting to be informed on. Our honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 125. I was just seeking this info for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what's the lack of Google strategy that don't rank this type of informative sites in top of the list. Normally the top web sites are full of garbage.

 126. I would like to point out my admiration for your kindness for individuals that must have assistance with this concern. Your real dedication to passing the message all-around appears to be pretty advantageous and have really helped women much like me to achieve their ambitions. Your own helpful useful information denotes so much to me and additionally to my fellow workers. Regards; from everyone of us.

 127. I together with my friends were found to be analyzing the nice tricks located on your site and all of the sudden came up with an awful feeling I never expressed respect to the web site owner for those strategies. Those people ended up absolutely thrilled to read through them and have in truth been taking advantage of these things. Many thanks for simply being quite kind and then for making a decision on variety of exceptional subject matter millions of individuals are really needing to discover. My personal honest regret for not expressing gratitude to you earlier.

 128. Whats up very cool site!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds also…I'm satisfied to seek out so many helpful information right here in the submit, we want develop extra techniques in this regard, thanks for sharing.

 129. I have been surfing online more than three hours as of late, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful price enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content as you did, the internet will probably be much more useful than ever before.

 130. I would like to thnkx for the efforts you've put in writing this web site. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing abilities has inspired me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

 131. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I'm looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 132. Hiya very nice site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I'll bookmark your site and take the feeds also…I am satisfied to seek out a lot of helpful info here in the put up, we need develop more techniques on this regard, thank you for sharing.

 133. I would like to get across my love for your kindness for people who really want assistance with this important theme. Your very own dedication to passing the solution all around had been pretty beneficial and has always permitted girls like me to arrive at their dreams. Your new interesting help denotes this much to me and extremely more to my peers. Thanks a ton; from all of us.

 134. You can definitely see your expertise within the work you write. The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart. "We may pass violets looking for roses. We may pass contentment looking for victory." by Bern Williams.

 135. I've been surfing on-line more than three hours as of late, yet I never discovered any interesting article like yours. It's lovely price enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content material as you did, the net can be a lot more useful than ever before. "I think that maybe if women and children were in charge we would get somewhere." by James Grover Thurber.

 136. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 137. My husband and i felt absolutely contented Edward managed to finish off his investigations out of the ideas he had through your web site. It is now and again perplexing to just choose to be giving freely points which usually the others could have been trying to sell. So we grasp we have the writer to thank because of that. The type of illustrations you've made, the straightforward blog navigation, the friendships you assist to promote – it's got mostly unbelievable, and it's helping our son and the family know that this theme is pleasurable, which is unbelievably indispensable. Many thanks for all the pieces!

 138. I actually wanted to compose a brief comment so as to say thanks to you for some of the precious guidelines you are giving here. My extensive internet look up has at the end of the day been compensated with excellent strategies to talk about with my relatives. I would assert that many of us readers actually are unquestionably endowed to be in a remarkable place with many awesome people with insightful techniques. I feel pretty lucky to have used your site and look forward to many more enjoyable times reading here. Thanks a lot once more for everything.

 139. Thank you for sharing superb informations. Your website is so cool. I'm impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply could not come across. What an ideal site.

 140. I dont think Ive read anything like this before. So good to find somebody with some original thoughts on this subject. cheers for starting this up. This blog is something that is needed on the web, someone with a little originality. Good job for bringing something new to the internet!

 141. I truly wanted to jot down a small note to express gratitude to you for some of the precious techniques you are sharing on this site. My extensive internet research has now been recognized with incredibly good insight to exchange with my partners. I 'd state that that we website visitors actually are very endowed to live in a great site with so many lovely people with useful hints. I feel pretty happy to have seen the site and look forward to tons of more entertaining minutes reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 142. I would like to show my admiration for your generosity in support of women who actually need assistance with this field. Your real dedication to getting the message along turned out to be astonishingly beneficial and has specifically permitted professionals like me to get to their targets. Your personal informative tutorial signifies a lot to me and much more to my office workers. Regards; from all of us.

 143. I'm just writing to make you know what a wonderful encounter our daughter undergone going through your blog. She learned a good number of details, which include what it's like to possess a marvelous coaching nature to make many people effortlessly completely grasp selected advanced issues. You undoubtedly did more than people's expected results. Many thanks for distributing the warm and helpful, healthy, explanatory not to mention easy thoughts on your topic to Gloria. cymbalta dosage.

 144. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 145. Thank you a lot for giving everyone an extremely pleasant chance to read in detail from this blog. It is always so good plus packed with fun for me personally and my office mates to search your web site more than thrice every week to read the new items you will have. And definitely, I'm certainly impressed with the perfect thoughts you serve. Certain 4 tips on this page are really the best we've ever had.

 146. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is excellent blog. A great read. I'll certainly be back.

 147. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 148. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just extremely excellent. I really like what you've acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is really a great site.

 149. You could definitely see your enthusiasm within the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart. "A second wife is hateful to the children of the first a viper is not more hateful." by Euripides.

 150. I really wanted to post a simple comment to be able to express gratitude to you for those magnificent points you are showing on this site. My extended internet investigation has at the end been honored with excellent details to share with my family members. I 'd declare that we site visitors are unequivocally blessed to dwell in a wonderful site with very many outstanding individuals with insightful things. I feel quite fortunate to have discovered your web pages and look forward to some more enjoyable minutes reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 151. I have come to understand that expenses for on-line degree gurus tend to be a terrific value. For instance a full Bachelors Degree in Communication from The University of Phoenix Online consists of 60 credits with $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online comes with a Bachelors of Business Administration with a whole course element of 180 units and a worth of $30,560. Online degree learning has made taking your higher education degree much simpler because you may earn your degree from the comfort of your home and when you finish from office. Thanks for all the tips I have really learned through the site.

 152. Hi there I am so happy I found your webpage, I really found you by accident, while I was browsing on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don't have time to read it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome work. viagra generic

 153. The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I actually thought you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you weren't too busy looking for attention.

 154. I do consider all the ideas you have presented for your post. They are very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for novices. Could you please extend them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 155. Howdy I am so excited I found your web site, I really found you by accident, while I was looking on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent job.

 156. Thank you so much for giving everyone an exceptionally remarkable opportunity to read from this blog. It is usually so fantastic plus packed with fun for me and my office acquaintances to visit your blog at the least thrice a week to find out the newest guides you have. And definitely, we're actually pleased for the extraordinary solutions you give. Selected 3 points in this post are truly the very best we've ever had.

 157. You could certainly see your skills in the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart. "If you feel yourself falling, let go and glide." by Steffen Francisco.

 158. One other issue is when you are in a circumstance where you don't have a cosigner then you may really need to try to wear out all of your school funding options. You could find many funds and other scholarships or grants that will ensure that you get money that can help with institution expenses. Thanks alot : ) for the post.

 159. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 160. I want to express thanks to you for rescuing me from this particular difficulty. After exploring through the the web and meeting opinions which are not helpful, I thought my entire life was well over. Existing without the presence of strategies to the difficulties you have sorted out through your review is a crucial case, as well as the kind which may have in a negative way damaged my career if I had not come across your website. Your actual knowledge and kindness in touching all the stuff was useful. I am not sure what I would have done if I had not discovered such a solution like this. I am able to at this point look ahead to my future. Thank you so much for the impressive and results-oriented guide. I won't think twice to endorse your site to any individual who will need recommendations on this area.

 161. Thanks for revealing your ideas listed here. The other element is that whenever a problem occurs with a laptop motherboard, persons should not consider the risk associated with repairing it themselves for if it is not done properly it can lead to irreparable damage to the complete laptop. Most commonly it is safe to approach your dealer of the laptop for your repair of its motherboard. They will have technicians who've an competence in dealing with notebook motherboard difficulties and can have the right diagnosis and accomplish repairs.

 162. Thank you for sharing superb informations. Your site is so cool. I'm impressed by the details that you've on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply couldn't come across. What a great website.

 163. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 164. My partner and I absolutely love your blog and find many of your post's to be what precisely I'm looking for. Do you offer guest writers to write content in your case? I wouldn't mind writing a post or elaborating on most of the subjects you write related to here. Again, awesome website!

 165. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/

 166. Howdy very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds additionally…I am satisfied to search out a lot of useful info right here in the submit, we want work out more techniques on this regard, thank you for sharing.

 167. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 168. Somebody essentially assist to make significantly posts I'd state. That is the first time I frequented your web page and so far? I surprised with the analysis you made to create this actual post extraordinary. Magnificent activity!

 169. An added important area is that if you are an older person, travel insurance pertaining to pensioners is something you should make sure you really take into consideration. The more mature you are, the more at risk you are for allowing something undesirable happen to you while overseas. If you are not covered by quite a few comprehensive insurance coverage, you could have many serious challenges. Thanks for expressing your good tips on this blog site.

 170. Interesting post made here. One thing I would really like to say is the fact that most professional fields consider the Bachelor Degree just as the entry level requirement for an online degree. Although Associate Degrees are a great way to start out, completing your current Bachelors presents you with many doors to various jobs, there are numerous internet Bachelor Course Programs available via institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another issue is that many brick and mortar institutions make available Online types of their college diplomas but normally for a substantially higher amount of money than the organizations that specialize in online education plans.

 171. Irvin Mazzuca

  really nice

  This is definitely beneficial facts my friend. you are a exceptionally most luxurious scribbler . i dearth to share with you my website as well. proclaim me what do you deem approximately it

  articole pescuit

  Thankyou again for posting such good content. Cheers

 172. I definitely wanted to make a small comment in order to thank you for some of the nice tactics you are giving here. My extended internet look up has now been compensated with sensible know-how to go over with my best friends. I would assume that we readers are quite blessed to dwell in a very good network with very many awesome people with helpful secrets. I feel extremely fortunate to have seen your entire website and look forward to some more pleasurable times reading here. Thanks a lot again for all the details.

 173. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 174. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I'm very glad to see such excellent information being shared freely out there.

 175. One other issue is when you are in a situation where you do not have a co-signer then you may really want to try to wear out all of your school funding options. You can find many funds and other grants that will give you money to help you with school expenses. Many thanks for the post.

 176. I do like the way you have framed this matter plus it really does offer me some fodder for thought. Nevertheless, because of just what I have experienced, I just trust when the opinions pack on that folks stay on issue and in no way start upon a tirade involving the news of the day. Anyway, thank you for this excellent point and whilst I do not go along with the idea in totality, I regard your point of view.

 177. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 178. Can I simply just say what a relief to discover somebody who genuinely understands what they're discussing on the net. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people need to read this and understand this side of the story. I can't believe you aren't more popular since you surely have the gift.

 179. The next time I read a blog, Hopefully it won't fail me as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, but I really thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 180. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS issues? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 181. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else having similar RSS issues? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 182. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 183. After looking into a handful of the blog posts on your web page, I honestly like your technique of writing a blog. I added it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website as well and tell me your opinion.

 184. Hi there! This blog post couldn’t be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 185. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am having troubles with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anyone else getting the same RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 186. An impressive share! I've just forwarded this onto a coworker who has been conducting a little homework on this. And he actually ordered me lunch simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this issue here on your website.

 187. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 188. Right here is the perfect blog for anybody who really wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for many years. Great stuff, just excellent!

 189. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something which too few people are speaking intelligently about. I'm very happy I found this in my hunt for something concerning this.

 190. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am going through problems with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 191. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t know why I am unable to join it. Is there anybody having identical RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 192. Hello, I do think your site could be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it's got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, great site!

 193. SEO

  Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 194. The very next time I read a blog, Hopefully it does not fail me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, but I truly thought you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you were not too busy searching for attention.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.