15

 

 

תקציר הפרק הקודם: גדי מבלה בחדרי הניתוח ולומד כי חולים עשירים מקבלים יחס מיוחד.

 

 

"אתה נראה גמור," העיר בראד בכניסה לאולם האימונים.

"יום ארוך בבית החולים," השבתי.

"חשבתי שכל יום בבית החולים הוא יום ארוך"

"אבל לא בכל יום אני מנתח."

בראד צמצם את עיניו, בוחן אותי לרגע.

"מה הבעיה?" התממתי.

"הבעיה? ממתי, לעזאזל, אתה מנתח?"

"חשבתי שידעת."

"שאתה חי בהזיות? שלא לקחת תרופות? מה אתה מבלבל לי את המוח?"

"לא בלבול מוח," תיקנתי. "ניתוחי מוח."

בראד נאנח.

"אתה באמת גמור. בטוח שיהיה לך כוח לסרט?"

"אל תדאג," טפחתי על שכמו. "מאו סיפו כבר יעיר אותי עם כמה בעיטות."

בתוך האולם מצאנו את יאו סיפו מבצע תרגילי מתיחה. הוא חייך וקפץ לרגליו, ממהר לכיווננו, לוחץ את ידו של בראד ונותן לי חיבוק קטן.

"מה שלומך?" שאלתי.

"מצויין," הוא חייך. "מצויין."

יאו הוכרח להמשיך ולקחת חלק ברוב אימוני, משמש כיריב אימונים ובמקביל, לומד לשנות את דרכיו הנלוזות. מאו סיפו נהג בו בקפדנות בלתי מתפשרת אך גם ברגישות ראוייה לציון. הוא מעולם לא ניסה לשבור את רוחו של יאו, תמיד דוחק בו להתחשל ולהתעצם מעבר לחולשותיו.

את פחדיו של יאו מחבטות, למשל, פתר מאו בעזרת תרגול פשוט ואלים. הוא הורה לנו לחבוש כפפות, לקוד ולהיכנס לעמידת קרב. יאו נראה מתוח, כתפיו מכווצות ועיניו נעות לכל עבר, נמנעות מלפגוש בעיני.

"עכשיו תכו לפי התור," מאו הנחה. "שני אגרופים ישרים לראש ובלי הפוגה. קדימה, למה אתם מחכים? גדי, אתה הראשון, תן לו בראש. לא, לא, יאו, בלי בלימות והתחמקויות. פשוט תעמוד ותחטוף"

מאו הורה לעצור לאחר שיאו ספג אגרוף ישיר לעין שמאל.

"שמור את הסנטר צמוד לכתף," הוא קרא, "ואת העיניים לחזית. כך ינחתו המכות על המצח, היכן שקל לחטוף."

הרקע באיגרוף אפשר לי להתחבר לדבריו בקלות יחסית. באיגרוף אין שימוש בבלימות ומכותיו של היריב מרוקנות מעוקצן ועוצמתן בעזרת תנוחת ותנועת הגוף. תנועת הגוף מסיטה, מחליקה ומתחמקת מהחבטות בעוד שתנוחת הגוף מחפה על נקודות התורפה, מאפשרת ליריב לפגוע רק במטרות שוליות יחסית כמו הזרועות, הכתפיים והמצח.

הפצרותיו של מאו נפלו על אוזניים ערלות.יאו המשיך לסגור את עיניו, להטיח זרועותיו כנגד המכות ולהסיט את ראשו בפני כל אגרוף, מזיז וחוטף בכל חלקה טובה של פרצופו.

"יותר חזק," דרש מאו. "העוצמה לא מספקת!"

לאחר כמה דקות התחלתי לחוש כיצד מצחי מתחיל להתעבות, תופח כבצק מעבר לקו הגבות, יוצר חומת מגן בפני החבטות. מזלו של יאו לא שפר עליו, פרצופו נזרע בחבורות אדומות ועגלגלות שנראו כפפרוני על פיצה.


ממש מסעדה איטלקית…

בשלב מסויים רגליו של יאו החלו לבגוד בו, נעות בכבדות ובחוסר יציבות משווע. ובכל זאת, נראה שיאו לא התכוון לוותר הפעם. אש בערה בעיניו והוא המשיך לחבוט בעוצמה. שלחתי שני אגרופים והגנבתי מבט מודאג אל מאו סיפו שהנהן לעצמו בסיפוק.

מטורף, חשבתי לעצמי. מישהו עוד יצא מפה עם נזק מוחי!

קול פנימי קרא לי להתקומם כנגד התרגול הברברי. לטעמי, לא היו בו כל תכלית וערך חינוכי או טכני,קל וחומר בריאותי. חוסר ההגיון הזכיר לי את השיעור הראשון עם יאו.

תן למאו סיפו קצת קרדיט, נזפתי בעצמי. מי יודע, אולי הוא שוב מהתל בך עם מניעיו הנסתרים?

"יותר חזק," מאו צעק. "הכאב מלמד…"

אגרוף כבד פגש את שפתי, כאב חד מפלח את גולגלתי.

"אדיוט," לחשתי לעצמי, שומע את מאו מצחקק. "שמור על הריכוז."

שפתי החלו להתנפח וטעמו המתקתק של הדם מילא את פי. ראשי דאב, הבצק על מצחי כבד ונוטף זעה, מצל על פני כמצח הניאנדרטל.


נאנחתי והנחתתי שני אגרופים. יאו התנדנד על רגליו, מבט זגוגי בעיניו. הססתי לשנייה כששוב הגיע תורי להחטיף.

"קדימה!" יאו חרק בשיניו. "תרביץ!"

הנהנתי, רוח הלחימה של יאו מפיחה בי חיים חדשים.

זמן בלתי ידוע חלף, החבטות מתעצמות בהדרגה אך גם מאבדות אפקטיביות, כוחן נבלם בבצק שעל המצח, שוקע בגבינה שמתחת לפפרוני. התחלתי לצחקק וכשיאו תקף זקרתי את סנטרי למולו, סופג אחד לאף ואחד לעין. מזגי הלא יציב השפיע במהרה גם על יאו.

"תן, תן," הוא התגרה, מחייך כשידיו על מותניו. הוא לא מצמץ או זז כשהנחתתי שני אגרופים בפניו. התחלנו לצחוק בהיסטריה, מתנדנדים כשיכורים על רגלינו, מתעלמים מסיפו ששאג פקודות ומכים ללא הפוגה.

לבסוף נאלץ מאו להתייצב בינינו בכדי שנחדל מהשעשוע המסוכן. הייתה זו הפעם האחרונה בה ראיתי את יאו מסיט את ראשו ממכה.

נראה ששיעוריו של מאו סיפו נשאו פרי. יאו הפסיק להתהלך כטווס בבית הספר ואיימי דיווחה כי יחסו אל קבוצת הילדים השתפר לטובה. השינוי שיאו עבר לא פסח גם עליי ומאימון לאימון התקרבנו והפכנו לידידים.

*

מאו סיפו נכנס לאולם כשמבטו מלא השראה. הוא נעצר לצידו של בראד ושוחח עימו, משקל גופו נודד מרגל לרגל. תוך כדי השיחה מאו העיף בי מבט, חיוך מסתורי על פניו. קימטתי את מצחי, תוהה אם עליי להיות מודאג מהשינוי בהתנהגותו.

בשבועיים האחרונים התפתחה מתיחות ביני ובין מאו סיפו. המשבר התחיל כשצ'וי, אלוף העולם בטאיי צ'י, הודיע כי עליו לחדול מאימונינו המשותפים עקב שליחות בלתי צפוייה בדרום המדינה. הדבר השאיר אותי ללא מדריך והכוונה, שהיו חיוניים בנקודה שבו נמצאתי בהפנמת הקאטא.

"למה שלא תבדוק במרכז לוו'שו?" טסה הציעה. "בטוח שלהם יהיה מישהו טוב."

"רעיון מצויין," חייכתי אליה, מעודד מהצעתה.

שימחה וציפיה מילאו בהדרגה את פניו של מאו משתחקרתי אותו בנוגע למדריכי טאי צ'י. נראה כאילו קשה היה לו להתאפק עד שאסיים.

"את עשרים וארבע התנועות אני יכול ללמד אותך," הוא הצהיר ומייד החל לפצוח בסדרת התרגילים. תנועתו הייתה מדוייקת ומרוכזת כתנועתו של צ'וי אך הייתה בה גם חדות מיליטנטית שעמדה בניגוד לחנניות האומנותית של אלוף העולם. מאו סיפו לא נראה מופתע כשסרבתי בנימוס, כנראה שהבעת פני אמרה הכל עוד לפני שפתחתי את פי.

"זה בסדר," הוא אמר בחיוך אך לא המליץ על מדריך אחר מהמרכז. האימונים המשיכו כסדרם,איכותיים ומקצועיים,אולם את הקירבה ביננו החליף ריחוק. מאו סיפו כבר לא נטה לשוחח עימי בסוף האימונים והלך רוח קודר ורציני תפס את מקומה של חייכנותו הקודמת.

מאו קד לבראד ועולה על המזרן. החימום מתחיל וכבר מהרגע הראשון ניתן להבחין בחוסר סבלנותו של סיפו. התרגילים בוצעו בשיטחיות לא אופיינית והמעברים בין התנועות היו חדים ומהירים. חימום שבדרך כלל לוקח עשרים דקות הסתיים לאחר כחמש.

"היום תלמדו קבוצת תרגילים שחיברתי במיוחד בשבילכם," מאו הצהיר בעודנו מסדירים את נשימתנו. "אתם בודאי תזהו חלק גדול מהטכניקות. את רובן כבר תרגלנו באימוני הסאנדא השיגרתיים."

"קאטת סאנדא?" שאלתי ומאו הנהן בחיוב.

הוא נעמד מולנו בתנוחה קלאסית, ידיו במרכז גופו, אגרוף פתוח מסוכך על אגרוף קמוץ, הרגליים מקבילות במפתח רוחב הכתפיים, עיניו ממוקדות לפנים. בתנועה חדה הוא עבר למנח רחב כשאגרופיו נמשכים לצידי גופו, מכה פעמיים ומשנה תנוחה, עובר לסדרה שלמה של חבטות מגוונות המשלבות מה שנראה כהטלות ובריחים. תנועותיו היו חדות, מרשימות ועוצמתיות. המעבר בין התנוחות קלח בקצב יעיל ומסחרר. הייתה זו הדגמה אומנותית המותאמת לאישיותו בצורה מוצלחת, התאמה אשר נעדרה, לטעמי, כשהדגים את קטאת הטאיי צ'י המסורתית. הוא סיים בתנוחה בה התחיל, קד והביט לעברנו בחיוך מתוח, כאומן המצפה לתגובת הצופים.

שקט השתרר באולם. הבטנו בו בהשתאות, מעכלים את המכלול שהציג.

"בראוו," קראתי ומחאתי כף, שובר את הדממה בהתפרצות רגשות של אוהד כדורגל. בראד הצטרף לשמחה ורק יאו שמר על שתיקה נבוכה.


"טוב, מספיק," אמר מאו, מנסה ללא הצלחה להקשיח את הבעתו כנגד הסומק הפושט בלחייו.

הוא החל ללמד את רזי הקאטא, עובר משלב לשלב באיטיות, מסביר את האפליקציות הלחימתיות של כל תנועה ומוודא שביצענו כהלכה את כל היבטיה. מאו סיפו בער בתשוקה כשלימד את יצירתו, מחייך כשהצלחנו לבצע את המהלכים ומזיע דם בנסיון לתקן משכשלנו. אט אט החלה מתחוורת לי הגאונות שמאחורי הקאטא של מאו. היה בה שילוב של מרכיבים משתי האומנויות אותן למדתי בבייג'ינג, חיבור הזרימה האומנותית של הטאיי צ'י אל החדות הלחימתית של הסאנדא.

לימוד הקאטא נמשך רוב האימון והזמן עבר במהירות מפתיעה.

הקאטא האולטימטיבית! חשבתי לעצמי כשהשיעור הסתיים ולשניה תהיתי אם לא הייתה זו דרכו החמקמקה של מאו ללמדני טאי צ'י למרות סירובי להדרכה ממנו. שללתי את המחשבה, הרי לא יתכן שמאו יצור קאטא במיוחד בשבילי…

לפני שעזבנו את המקום ניגש אליי מאו סיפו והניח יד על כתפי.

"אני רואה שאתה בכל זאת מתחבר לטאיי צ'י שלי," הוא לחש וצחקק במיסתוריות.

 *

הגענו לבית החולים ונכנסנו אל אולם הכנסים הנרחב. הסרט עמד להתחיל בעוד מספר דקות ועובדי בית החולים, רופאים ורופאות, אחים ואחיות, אדמינסטורים ועובדי משק בית., מילאו את המקום.

"סרט גנגסטרים מהונג קונג," הסביר בראד לאחר שקרא את תאור העלילה מהפוסטר שהודבק לקיר בסמוך לכניסה. "ראיתי אותו בעבר. קצת מצחיק, זה סרט סיני שיצא במקור באנגלית ודובב לסינית."

"רק שחקנים סיניים."

"גם מערביים עד כמה שאני זוכר. בוא נמצא מקום ישיבה."

עמדנו ובחנו את האולם.

"שם," הצבעתי אל הפינה המרוחקת.

"למה שם?" אמר בראד. "זה רחוק מהמסך."

"אבל גם רחוק מהקהל."

"די גדי," בראד הפליט צחוק קצר. "אתה הורג אותי לפעמים."

"מה עכשיו?"

"פשוט מצחיק אותי לחשוב שדווקא אתה, אחד המיזנטרופים הגדולים שהכרתי, יבחר לעסוק ברפואה אלטרנטיבית מכל התחומים שבעולם. מי יודע, אולי לזה מתכוונים כשמדברים על קארמה."

"לא קארמה ולא שנאת אדם במקרה שלפנינו," השבתי. "פשוט, מנסיוני, שם נמצא הריכוז הנמוך ביותר של יריקות ועשן."

מצאנו מקום ישיבה ובזמן שנשאר שוחחנו על נושא הבקשיש הרפואי. בראד הקשיב בסבלנות כששטחתי את טרונותי בפניו, מהנהן בחיוך מהורהר.

"זה נשמע נורא," הוא אמר כשסיימתי. "אבל לאור המצב במדינה זה לא בלתי ניתן להבנה. הנתונים הכלכליים בסין מצביעים על כך שרופאים בכירים מרוויחים השנה כעשרים דולר לחודש. עשרים דולר, אתה קולט? והם מהשכבה העשירה במדינה. חסרי המזל האמיתיים, האיכרים, הרוויחו עשרים דולר בכל השנה שעברה וגם זה בשטרי חוב לפרעון מאוחר."

"אז מה אתה אומר בעצם?" התרעמתי. "שהמצב הכלכלי הקשה מצדיק את ההתנהלות של פו טייפו והמנתחים? שזה בסדר לסרב לטפל בעניים?"

"כל מה שאני מנסה להגיד זה שצריך קצת אמפטיה לאנשים שחיים פה. תחשוב על פו טייפו, רופא ברמה עולמית שאמור לחיות מעשרים דולר לחודש ושבוודאי הרוויח הרבה פחות בעבר."

"וזה הופך את הבקשיש הרפואי למוסרי?"

"נו, גדי, אל תהיה אדיוט," בראד נאנח. "כמובן שזה לא מוסרי לזרוק עניים מהמרפאה. כל מה שאני מנסה להגיד זה שצריך להתייחס אליהם בהבנה לאור המצב המסובך."

אבל גם בראד התקשה להתייחס בהבנה למנטליות המקומית בזמן הצפיה בסרט. לא היה זה בגלל היריקות או העשן שאפף את האולם, גם לא העובדה שקהל הצופים לקח חלק פעיל וקולני בסרט, מוחאים כף, צוחקים, נאנחים כאחד ומעירים הערות ללא הרף.

"אני לא מאמין," הוא לחש כשעל המסך הופיע שחקן שחום עור.

"למה אתה לא מאמין?"

"רק רגע."

הוא הביט במסך בעיון, קולות צחוק מלגלג נשמעים מכל עבר, כצחוקה של עדת צבועים מורעבת.

"מה קורה בראד?"

"הם קראו לו קוף מספר פעמים," בראד ענה.

"למי? לשחקן שחום העור?"

"כן."

"תתייחס בהבנה," לא יכולתי להתאפק מלהכניס לו. "קצת אמפטיה, הם מרוויחים רק עשרים דולר לחודש."

"לא דיברתי על הרופאים," בראד לחש, עיניו נעוצות במסך. "הם קראו לו קוף בדיבוב של הסרט."

הפרק הקודם  הפרק הבא

 

382 תגובות

 1. I wish to show thanks to this writer just for rescuing me from such a matter. After researching throughout the world-wide-web and obtaining tricks which were not powerful, I was thinking my life was done. Existing devoid of the answers to the issues you have sorted out all through this article is a crucial case, as well as the kind that might have in a wrong way damaged my career if I hadn't encountered the blog. Your own personal ability and kindness in maneuvering every item was crucial. I don't know what I would've done if I hadn't come across such a solution like this. I can also at this moment look forward to my future. Thanks for your time very much for your impressive and amazing guide. I won't think twice to endorse your site to any individual who needs and wants counselling about this area.

 2. Thanks for sharing superb informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply could not come across. What an ideal web site.

 3. The thorough creator of sort 1 diabetes is unknown. What is known is that your vaccinated structure — which normally fights baneful bacteria or viruses — attacks and destroys your insulin-producing cells in the pancreas. This leaves you with wee or no insulin. A substitute alternatively of being transported into your cells, sugar builds up in your bloodstream. Kidney 1 is thought to be caused at near viagra for sale a mix of genetic susceptibility and environmental factors, albeit exactly what those factors are is quiescent unclear. Clout is not believed to be a proxy in kidney 1 diabetes.
  Updated: August 5, 2019 7:30

 4. I'm also commenting to make you understand of the brilliant encounter my child undergone checking your web page. She noticed such a lot of details, with the inclusion of what it's like to have an excellent teaching spirit to get men and women clearly learn about a number of tricky issues. You undoubtedly exceeded my desires. Thanks for delivering such powerful, healthy, edifying and even unique tips on this topic to Ethel.

 5. Just desire to say your article is as surprising. The clearness in your post is just great and i can assume you're an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 6. What i don't realize is in fact how you are no longer really a lot more well-liked than you may be now. You are so intelligent. You know therefore significantly with regards to this matter, produced me for my part imagine it from a lot of various angles. Its like men and women don't seem to be fascinated until it¡¦s one thing to do with Girl gaga! Your personal stuffs outstanding. Always maintain it up!

 7. I have been surfing on-line greater than three hours nowadays, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty price sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content material as you did, the internet might be a lot more helpful than ever before.

 8. Thank you so much for providing individuals with a very marvellous opportunity to check tips from this blog. It really is so enjoyable and as well , jam-packed with a lot of fun for me personally and my office fellow workers to search your website at a minimum thrice weekly to learn the fresh secrets you have got. Not to mention, I am actually fascinated considering the impressive secrets you serve. Certain 2 ideas in this post are in reality the most suitable I have ever had.

 9. Thanks for sharing superb informations. Your site is so cool. I'm impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply could not come across. What a great website.

 10. I wanted to compose you a bit of word just to say thanks a lot again just for the fantastic methods you have shared in this case. It's quite extremely generous with people like you to deliver publicly precisely what a few individuals might have marketed as an ebook in making some dough on their own, and in particular considering that you might well have tried it in case you wanted. The techniques likewise acted to become a great way to know that the rest have similar dreams just as mine to realize a lot more related to this matter. I believe there are numerous more enjoyable occasions in the future for individuals that looked over your site.

 11. Extenze only comes in the form of herbal pills; at least the original Extenze does. So if you see any other form like a powder or something named Extenze; know that it is a spam and don't buy it. Secondly, you can see the ingredients listed; there shouldn't be any chemicals added otherwise it is a fake product as well. Extenze comes at a reasonable price that is not too high or too low either. This product has helped thousands of male get back on the track and their female partners are just more then happy with them now.

 12. A lot of thanks for your entire work on this blog. Kim delights in making time for internet research and it is simple to grasp why. Almost all notice all of the compelling means you present good secrets through this website and as well as strongly encourage participation from the others on the concern so our favorite simple princess is certainly starting to learn a whole lot. Take pleasure in the rest of the year. You are performing a glorious job.

 13. I adore your blog site.. excellent colors & motif. Would you actually layout this excellent website on your own and also performed people rely on someone else to get it done for you? Plz react while I!|m planning to design and style my own blog site in addition to wish to find out where by you became this by. many thanks

 14. tea

  I precisely wanted to appreciate you all over again. I'm not certain what I might have gone through in the absence of those creative ideas discussed by you about my concern. It had become a very distressing dilemma in my view, but seeing your well-written tactic you resolved that forced me to jump for delight. I will be happy for the advice and as well , wish you find out what a powerful job you were putting in teaching men and women with the aid of your web blog. I am certain you haven't encountered all of us.

 15. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 16. My wife and i have been really comfortable when John managed to finish off his inquiry with the precious recommendations he received out of the web pages. It's not at all simplistic to just possibly be giving out guidance which usually the others may have been making money from. And we acknowledge we need you to appreciate because of that. The illustrations you've made, the easy blog navigation, the friendships you can make it easier to engender – it's got many astonishing, and it is leading our son and our family reason why this issue is brilliant, which is certainly truly indispensable. Thanks for everything!

 17. I have been surfing on-line greater than 3 hours today, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It is pretty price sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made excellent content material as you probably did, the net can be a lot more useful than ever before.

 18. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I'm impressed by the details that you¡¦ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just couldn't come across. What a perfect website.

 19. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 20. Thanks for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I'm impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply couldn't come across. What an ideal website.

 21. Erection is sustained for a required time by contracting the veins from the pressure of the expanded penis. Veins take blood away from the penis and makes men unable to erect. Other factors required for achieving erection are: what are the over the counter anti-inflammatory drugs a healthy nervous system that can carry well nerve impulses from the brain to the penis. Healthy arteries are also must near the corpora cavernosa. Muscles should be smooth within the corpora cavernosa. Sufficient levels of nitric oxide in the penis. Sildenafil citrate present in healthcare website increases the blood flow, thus causing the dessired erections.

 22. Thanks so much for providing individuals with a very spectacular chance to read in detail from this web site. It is often so awesome and jam-packed with amusement for me personally and my office colleagues to search your web site minimum thrice weekly to learn the new issues you have got. And indeed, I'm also actually contented with the mind-boggling creative concepts you give. Some 1 areas on this page are in truth the finest I've ever had.

 23. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 24. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I've read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Maybe you can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 25. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I'm very glad to see such excellent information being shared freely out there.

 26. I was just looking for this information for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that don't rank this type of informative websites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 27. I truly wanted to jot down a small word in order to express gratitude to you for all the superb tips and hints you are showing on this website. My incredibly long internet look up has finally been compensated with brilliant content to share with my company. I 'd say that most of us readers actually are extremely blessed to be in a notable community with many perfect individuals with helpful secrets. I feel somewhat fortunate to have come across the weblog and look forward to so many more excellent times reading here. Thanks again for all the details.

 28. I wish to get across my gratitude for your kind-heartedness supporting folks who require help with this niche. Your special dedication to passing the solution all through turned out to be especially significant and has frequently allowed employees like me to reach their pursuits. Your personal useful tutorial indicates a great deal a person like me and even more to my office workers. Thanks a ton; from everyone of us.

 29. Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply could not come across. What an ideal website.

 30. Thanks so much for giving everyone a very superb opportunity to read articles and blog posts from this web site. It's usually so superb and as well , full of a lot of fun for me personally and my office friends to visit your web site nearly 3 times every week to find out the latest things you will have. Not to mention, I'm at all times astounded concerning the excellent knowledge you give. Some two ideas in this post are in fact the best we've had.

 31. I really wanted to type a note to be able to thank you for those amazing tips and hints you are giving out at this website. My prolonged internet look up has now been paid with brilliant tips to exchange with my family members. I 'd declare that most of us visitors are quite fortunate to live in a decent site with many wonderful professionals with useful guidelines. I feel very fortunate to have seen the web page and look forward to really more brilliant times reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 32. I've been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.