16

 

תקציר הפרק הקודם: מאו סיפו יוצר את הקאטא האולטימטיבית – מעין הכלאה בין סאנדא לטאיי צ'י.

 

 

אומרים שעל האדם לעבוד בחריצות למען המוניטין עד גיל ארבעים, שבגיל ארבעים התפקידים מתהפכים והמוניטין מתחיל לעבוד למען האדם. אומרים, אך כנראה שהם מעולם לא שמעו על פו טייפו…

עדת עיתונאים צרפתיים מילאה את החדר עד אפס מקום; עומדים מסביב לפו טייפו או גודשים את המעברים בין המיטות, הנועזים שבהם אף מסיטים ווילונות ופולשים אל פרטיותם של המטופלים בקריאות, "פארדון."

השעה היתה אחת עשרה בבוקר. יום שישי, יום עבודה קצר, שעת שיא הלחץ במרפאה. פו טייפו נראה נינוח מתמיד למרות ואולי בגלל המהומה, זורח לשאלות הכתבים ועונה באריכות יתרה. מר לי תרגם לאנגלית והם הקשיבו בריכוז, קוראים, "אה ו'י!" משהבינו את דבריו ורושמים בקדחתנות בפינקסיהם העבים. הצלמים נעו בחדר ללא הרף, משנים זוויות ראיה ולוחצים על ההדק. הבזקי הפלאש שנורו מכלי זינם סמאו את הדוקטור שעמד זקוף וללא חת אל מול המתקפה, חיוך שפוך על פניו.


"איזה חרא," נאנחתי וידיי נשלחו לתפוס בשיער ראשי, מושך וכמעט תולש חופן של שערות.

לא הייתה זו הפעם הראשונה בה חזיתי בפו טייפו מציג את מרכולתו לגדוד עיתונאים. הייתה זו חוויה לא קלה מבחינתי למרות שההופעה של פו הייתה בהחלט מעוררת התפעלות.

הנה זה מתחיל, חשבתי, כשהרופא ניגש אל המכתבה ופתח את אחת המגירות. הוא שלף מתוכה שתי צינוריות גומי, הקצרה שבהן באורך של כעשרים סנטימטר, הארוכה לפחות ארבעים.

כבר ידעתי באיזה חולה פו טייפו יבחר כשהוא הוליך את הצופים אל מיטת הקורבן. הוא תמיד בחר בחולים שסבלו משבץ מוחי, עובדה עליה העיר ארתורו בציניות: "חולה עם שבץ מוחי הוא האוביקט המושלם בשבילו. הוא לא מסוגל להתנגד או להתלונן. תחשוב על זה, גדי, איזה בן אדם אחר יתן לו לעשות דבר שכזה?"


"אבל אולי זה עוזר?" היתממתי. "אולי זה חלק חיוני מהטיפול?"

"חיוני? עוזר?" ארתורו גיחך. "תעשה לי טובה. אם זה באמת חיוני אז למה הוא עושה זאת רק כשיש עיתונאים בסביבה?"

פו טייפו נעמד בראש מיטת החולה שהחל לפרפר בחוסר מנוחה ובתזמון מדוייק עם פתיחת נאומו של הראשון. השבץ גרם לשיתוק של כל פלג גופו הימני של החולה, לא פוסח על פניו של האומלל, שהיו נפולים וחסרי חיות. ריר נזל בקביעות מזוית פיו וההברות הקטועות וחסרות הפשר שבקעו מפיו העידו על פגיעה קשה באזור הדיבור שבמוח. רק העיניים לא איבדו מחיוניותן והן התרוצצו מצד לצד בחרדה גלויה.

ההופעה החלה כשפו השתתק והחל לטפל, שולף מחטים מתוך הכרית שאטף אחז ודוקר במהירות וביעילות בשלל נקודות.

מיומנותו של פו לא השאירה את העיתונאים אדישים ומחמאותיהם הקולניות העלו חיוך רחב על פניו. מעודד מתגובתם לחלקה הראשון של התוכנית האומנותית,היה מוכן כעת פו להצגה המרכזית. הוא חזר לראש המיטה ונטל את הצינורית הקצרה מבין השתיים, שולף בדרמטיות מחט באורך של כעשרים סנטימטר.

פו טייפו אחז בצד ראשו של המטופל. מקבע אותו, מדבר אל החולה ומחדיר את המחט מזוית הלסת. הקהל עצר נשימתו, עוקב בדריכות אחר מהלכה של המחט מתחת לעור הדק. כנחש מתכת היא פילסה את מסלולה בנחישות, ישירות בכיוון הפה. העיתונאים השתנקו כשראשה של המחט ביצבץ לפתע מצד שפתיו של המטופל, מעמעמת באחת את גניחותיו. הרופא אחז את המחט בשני הקצוות כמאלף נחשים מדופלם, מושך קדימה ואחורה, מדגים את שליטתו במפלצת הברזל.

מצלמות תקתקו בחדווה, מעוורות את החולה הממלמל בחוסר אונים. פו המתין בסבלנות בעוד גלי ההתרגשות שבחדר שוככים ותשומת הלב של הנוכחים מתמקדת בו שוב. הוא נטל את הצינורית הארוכה ובאיטיות שלף את המחט באורך ארבעים הסנטימטר.

קצב מלמולו של החולה עלה כשהבין את זממו של הרופא. הוא רטט על המיטה ופו שוחח עימו ברכות עד שנרגע. אטף פתח את חלוק המטופל, חושף את בטנו וחזהו.

תופים! דממה בהיכל! אלומת אור יוקדת מתמקדת בדוקטור…

פו טייפו חייך אל הנוכחים ואז גהר לפנים, מחדיר את קצה המחט במרכז חזהו של החולה, בקו עצם הבריח, ישר מתחת לצוואר. משם המשיך במסעו לאורך הסטרנום, חולף על מפתח הלב ומסיים כשראשה של המחט פורץ החוצה מעל לקורקבן.

טא-דאם!
הבזקי מצלמות, קריאות נרגשות מטביעות את אנחות החולה, פו טייפו מחייך ונואם בהתלהבות.

כשהעבודה נגמרה מיהרתי החוצה, חולף בדרכי על פני חדר האוכל.

"רק רגע, מר שור," אמר מר צ'אן, שהופיע יש מאין. בידו הוא אחז באוזה דשנה במילויי ירקרק חשוד, נוגס ולועס בחדווה גלויה.

"מה קורה?"

"סלח לי, מר שור, אבל אתה חייב לטעום את זה," הוא הורה על הבאוזה שבידו. "בטוח שלא טעמת מעדן שכזה מימייך."

"קצת ירוק, לא?" עיקמתי את אפי.

"באמת, מר שור, תטעם עם הפה, לא עם העיניים."

נאנחתי ונעמדתי בתור לדוכן המזון, בשידולו של מר צ'אן קונה לא אחת אלא ארבע באוזות דשנות.


"נו, תטעם!" הורה מר צ'אן.

הבטתי בו, תוהה מה גרם למר צ'אן להפוך לסוכן מכירות של מזון. אולי בית החולים נמצא במצוקה כלכלית? אולי הוא זקוק לקצת כסף כיס?

הוא המשיך לחייך כשנגסתי בכדור הבצק, בוצע את דרכי אל מעמקיו הירקרקים של הלא נודע. עונג עשרם של הטעמים היה כה בלתי צפוי שדמעות אושר עילאי מילאו את עיניי.

"איך, מר שור?"

"גאוני," עניתי בפה מלא וכאחוז תזזית התחלתי לרוץ. מחשבה אחת מילאה את מוחי – להגיע אל טסה כל עוד הבאוזות חמות. רצתי ואכלתי, כמעט נחנק, הבאוזה נמרחת על פרצופי. לא יכולתי להפסיק ללעוס, הבאוזה קוראת לי להמשיך ולתור במרחבי טעמיה הענוגים.

"תטעמי את זה!" קראתי כשהתפרצתי אל הדירה וטסה צווחה באימה, מברשת הציור שבידה מורמת באיום מעל לראשה.

"תגיד לי, השתגעת?" היא השתנקה. "כמעט גרמת לי להתקף לב."

"עזבי שטויות, את חייבת לטעום."

"נו, תביא."

"רק רגע."

רצתי למטבח והנחתי את שלושת הבאוזות הנותרות על מגש. חזרתי לחדר בצעדים נמרצים והנחתי את המטמון על השולחן.

"שלא תעיזי לגעת," הזהרתי כשהתיישבה, ניגש לוולקמן ולוחץ על כפתור, קולה של ריקי גל בוקע מהרמקולים הקטנטנים.

"מה יש בבאוזה הזאת?" קימטה טסה את אפה בחשדנות. "היא נראית מוזר."

"סגרי עיניים," הוריתי. "לא להציץ!"

קרבתי באוזה דשנה לפיה והיא נגסה, לועסת בקצב עולה ובולעת. עיניה נפקחו ברעבתנות.


"לא יאמן," היא לחשה. "הצבע מבחיל אבל הטעם פשוט אלוהי."

הבטתי בה בעוד היא מחסלת את הבאוזה הראשונה, מצטרף לסיבוב השני של הבאוזות.

"אני צריכה לדעת את המתכון," טסה אמרה. "חייבת!"

לצערי, לא נמצא המתכון המיוחל. כמעט עשרים שנה עברו מאז ונראה שהזמן לא יכול להקהות את זכרונו של הטעם. רישומו שמור איתי עד היום, חרוט וחקוק במערכת חושיי לשארית חיי.

 

*

 

תחושה מבשרת רעות אחזה בי באותו אחר צהריים למרות שלא היתה שום סיבה הגיונית לדבר. לו הייתי מאמין בגורל ודאי הייתי מקיש כי זהו אות משמיים, מדליק נרות, נושא תפילות ומתחבא מתחת למיטה עד יעבור זעם.

אבל לא כך נוהג אפיקורוס מדופלם…

לאוו'נגה וג'ואן הגיעו לביקור קצר. שתינו בירה ושוחחנו על חיי הלילה בבייג'ינג.

"כבר ביקרתם בדיסקוטקים?" ג'ואן חקרה.

"היינו במספר דיסקוטקים עם ארתורו וגיאר," עניתי. "הם נוהגים ללכת לדיסקוטקים שבבתי המלון."

"מוסיקה טובה?"

"קצת מיושנת, אבל החוויה היא לא במוסיקה אלא בארתורו, שסולד בצורה עמוקה ממנטליות 'שחוט את התייר' הנהוגה בעיר. ארתורו, מרדן מטיבו, מצא דרך מקורית להתמודד עם החמדנות הסינית. כשהוא יוצא לבלות הוא לוקח משקאות מתחת למעיל, ויסקי, וודקה ולפעמים טקילה. בתוך הדיסקוטק הוא קונה רק משקאות קלים, משתכר ונמנע מהמחירים המופקעים. כמובן שהוא לא מפסיק לקטר ולהתלונן במשך כל הבילוי. ממש דון קישוט, הוא קורע מצחוק."

"זה לא היה כל כך מצחיק בשבוע שעבר," טסה התערבה. "כשזרקו את כולנו מהדיסקוטק."

"למה שלא תבואו איתנו הערב למועדון שנמצא ליד האוניברסיטה?" לאוו'נגה שאל. "המחירים סבירים והמוסיקה טובה."

"רעיון נפלא."

התארגנו ליציאה וזמן קצר לאחר מכן מצאנו את עצמנו על אוטובוס בדרך ליעדנו. נדחקנו במעבר והתמקמנו במרכז הרכב, מול דלת היציאה, בסמוך לאשה צעירה שעמדה כשהיא אוחזת בידו של ילד קטן. הילד התבונן בנו בעניין, עיניו נעצרות על לאוו'נגה. האשה הפטירה כמה מילים והחלה להתקדם לכיוון החלק האחורי של האוטובוס, מושכת את הקטן מאחוריה.

לאוו'נגה, פניו מתוחים, דיבר אליה כשחלפה על פניו. קולו היה נוקשה והאישה נראתה מוכת הלם לשמע הסינית הקולחת שבקעה מפיו. שאר נוסעי האוטובוס הביטו במתרחש בשתיקה. ג'ואן התקדמה אל לאוו'נגה ותפסה את ידו, כף ידה הצחורה מאדימה מעוצמת הלחיצה. לאוו'נגה הידק את שפתיו, עיניו רושפות בעוד האישה מתרחקת ללא אומר עד קצה האוטובוס. הדממה והמתח שבאוויר הלכו והתפוגגו לאיטם.

"אז מה היה לנו כאן?" חקרתי.

"עזוב," לאוו'נגה ענה.

"מה עזוב? עכשיו אני חייב לדעת."

"אין הרבה מה לאמר. הנבערת הזאת אמרה לבנה לשמור מרחק ממני, שלא יחטוף מחלות משחור מלוכלך."

"היא אמרה שחור מלוכלך?"

"קוף, למען האמת."

"אני לא מאמינה," טסה אמרה.


"תאמיני," לאוו'נגה נאנח. "לצערי זה קורה המון ובדרך כלל אני לא מגיב, אין טעם, אבל הפעם, בגלל הילד, לא יכולתי להתאפק. לא מסוגל לעמוד מהצד כשמישהו מנחיל את הטיפשות הזאת לדור ההמשך. הדעה הרווחת כאן היא שהסינים הם הגזע המפותח ביותר גנטית ולפיכך הנאור ביותר," המשיך לאוו'נגה. "הלבנים במקום השני, לא ממש מפותחים אבל לפחות במקום טוב באמצע. השחורים, בני גזעי, הם הנחותים ביותר, שלב אחד בלבד מעל הקוף."

מעגל אנשים רעבים חיכו על הרצפה בחדרו של לאוו'נגה, התפריט הקבוע נטוע במרכז, נזיד בשר עשיר וממליגה חמימה. לאחר הארוחה יצאנו בקבוצה גדולה לכיוון הדיסקוטק. היה זה מבנה בטון חד קומתי רחב. מוסיקה רועשת בקעה מהכניסה, Arrested-Development , צו האופנה האחרונה. פרצנו פנימה והתחלנו לרקוד.

סטודנטים רבים גדשו את המקום והקנו לו תחושה נינוחה ועממית, שונה בתכלית השינוי מהאווירה שבבתי המלון. רקדנו, צחקנו ושתינו ללא הכרה; עוד בירה, עוד שוט של וודקה, עוד מכל הבא ליד. החדר התחיל להסתחרר, אגם האלכוהול שבמוחי לכוד במערבולת. נפרדתי מהקבוצה והתיישבתי בפינת המבנה, נתמך בבקבוק בירה שאחזתי בידי. לא חלפה דקה ובחור עם חזות מזרח תיכונית התקרב אליי.

"אחד החברים שלך סיפר שאתה מישראל." הוא דיבר אנגלית במבטא ערבי.

"אכן, כן."

"אני מפלשתין."

"Our Enemy," חייכתי והוא קימט את מצחו.

"סליחה?"

"סתם בדיחה פרטית."

הבחור לא צחק אבל גם לא הלך. הוא התיישב לידי.

"למה אתם יורים בבני עמי?" שאל בקול שדרש מענה.

"תגדיר לי אתם. אני, כפי שאתה רואה, לא יורה כרגע באף אחד."

"אבל אנחנו רק זורקים אבנים."

"אבנים," חזרתי על דבריו, ראשי מהנהן לקצב השיר

'Give A Man a Fish'.
"רק אבנים," הוא שב והדגיש. התאפקתי מלחייך. כשהוא אמר אבנים זה נשמע תמים, כמעט לא מזיק, כה לא מאפיין את מטחי הבלאטות שזכרתי מעופפות בכיוון ראשי.


"אז אולי תפסיקו לזרוק אבנים?" הצעתי.

"אבל אנחנו רק זורקים אבנים," הוא התעקש. ניסיתי לגרור את השיחה למקומות אחרים אבל ללא הועיל. הבחור, כמו מחט של תקליט שרוט, רק חזר שוב ושוב על המשפט הסתום.

"אבל אנחנו רק זורקים אבנים."

מסביבו התחילה להתגבש קבוצת מזרח תיכונים שירו לעברי מבטים לא נעימים. אחיזתי התהדקה סביב בקבוק הבירה, סופר את מספר היריבים, את מיקומם, מתכנן מי הולך לחטוף ראשון ובכלל, איך יוצאים מהמצב עם כמה שפחות חבורות…

"הכל בסדר, גדי?" שמעתי את קולו של לאוו'נגה מאחור. הצצתי לעברו, נושם לרווחה כשזיהיתי את כל הצוות האפריקאי עומד מסביבו. הבחור התרומם מכיסאו וגם אני הזדקפתי, פנים מול פנים, הוא בראש קבוצת הערבים עם החולצות התחובות במכנסיים, אני, לבנבן שיכור בראש קבוצת אפריקאים עם שרשראות זהב נוצצות.

"אבל אנחנו רק זורקים אבנים," הבחור שוב פלט את משפט המחץ והתרחק מהמקום.

המוסיקה המשיכה לנגן אבל לי התקלקל מצב הרוח.

"בואי נלך," אמרתי לטסה.

"קדימה," היא פיהקה. "אני קרועה."

נפרדנו מהחברה ויצאנו מהדיסקוטק, טסה תומכת בגופי המתנדנד. פסענו לעבר קבוצת המוניות שחיכתה בקרן הרחוב. נכנסנו לאחת הצהובות ומסרנו את המען, מקווים לנחור עד שנגיע אל מגורי הרופאים. אבל כמובן שזה לא עמד להיות כל כך פשוט.

"תראי את המונה," לחשתי לטסה, "הוא לא איפס אותו."

היה זה טריק זול וקבוע של נהגי המוניות הצהובות בבייג'ינג, לא לאפס את המונה אחרי הנסיעה הקודמת ולהנחית את התשלום המצטבר על הלקוח הבא. לפי החוק, היה על הנהג לאפס את המונה עם כניסת הלקוח לרכב, דבר שהקנה לנוסע את עשרת הקילומטרים הראשונים במחיר קבוע של 10 רמינבי.

"תפסיק," היא בקשה. "אין לי כוח לפראנויה שלך."

"איזה פראנויה? הוא הולך לקרוע לנו את הצורה."

לא הספקתי לסיים את המשפט והמונה אכן התחלף, המחיר מקפץ בקצב מסחרר.

"אמרתי לך!"

"די, גדי, אני עייפה. תתעלם, זה לא כל כך יקר."

"לא יקר? זו גנבה לאור יום!"

"תפסיק כבר," היא ניסתה להרגיע אבל אני כבר הייתי בסרט אחר.

"מאיו! מאיו!" צרחתי על הנהג והצבעתי על המונה. הוא צרח בחזרה, בסינית כמובן, והויכוח חסר התוחלת התלהט. לבסוף הוא עצר את הרכב בחריקת בלמים והורה לנו להישפך החוצה. בעטתי ברכב, הוא קילל ולחץ על דוושת הגז, ממסך אותנו בעשן לפני שנעלם.

"אני מקווה שאתה מרוצה מעצמך," חרקה טסה בשיניה.

"לא מרוצה אבל גם לא מרגיש רע במיוחד. נלחמתי בשחיתות."

"איך? בזה שצעקת, מאיו? מאיו, אם לא זכור לך זה – אין לי."

"אז?"

"אז הוא הבין שאין לך כסף וזרק אותנו החוצה. אדיוט שכמותך, בפעם הבאה שאתה מחליט להילחם בשחיתות תלמד עוד מילה או שתיים ולו רק בשביל שיבינו אותך."

"טוב, תרגעי. אני קצת שיכור."

"תרגעי? השעה שתים עשרה בלילה ואנחנו פה על האוטוסטראדה, לפחות שעה הליכה מהמגורים."

"שעה זה לא כל כך נורא."

"מה אתה אומר? נראה אותך הולך שעה בנעלי עקב."

"חכי ותראי, את עוד תצחקי כשנגיע לחדר."

מסתבר ששנינו טעינו. ההליכה לא ארכה שעה אלא שעתיים ומצב רוחה לא השתפר אלא החמיר בסיומו של המסע.

הפרק הקודם  הפרק הבא

561 תגובות

 1. The exact prime mover of kidney 1 diabetes is unknown. What is known is that your immune organized whole — which normally fights harmful bacteria or viruses — attacks and destroys your insulin-producing cells in the pancreas. This leaves you with teeny or no insulin. In place of of being transported into your cells, sugar builds up in your bloodstream. Kidney 1 is consideration to be caused via amazon viagra a syndicate of genetic susceptibility and environmental factors, albeit systematically what those factors are is suppress unclear. Weight is not believed to be a component in kind 1 diabetes.
  Updated: February 1, 2019 7:52

 2. I wanted to compose you the bit of remark so as to say thanks a lot over again on your unique thoughts you have shown in this case. It is quite extremely generous with you to deliver unreservedly all a few people might have distributed as an e book in order to make some money for themselves, even more so since you could possibly have tried it if you considered necessary. Those tactics likewise acted like the fantastic way to understand that other people online have similar eagerness just as my personal own to see lots more in respect of this matter. I am certain there are millions of more pleasant situations ahead for those who read your site.

 3. Thanks so much for providing individuals with an exceptionally pleasant opportunity to check tips from this website. It is always so excellent and as well , packed with a good time for me and my office acquaintances to search your website the equivalent of 3 times in a week to find out the latest secrets you have. And definitely, we're actually happy with your dazzling creative ideas you give. Certain 1 points in this post are truly the most efficient we have had.

 4. My husband and i ended up being now ecstatic when John managed to conclude his investigations through your precious recommendations he made through your web pages. It's not at all simplistic to just be giving out key points which often many others might have been trying to sell. We really realize we now have the blog owner to give thanks to because of that. The explanations you have made, the easy web site navigation, the relationships you help engender – it's mostly incredible, and it's really aiding our son and us know that this issue is pleasurable, which is certainly exceedingly indispensable. Thanks for the whole thing!

 5. I intended to post you a tiny remark to thank you very much once again for your personal wonderful tactics you have documented here. It was generous of you to grant extensively exactly what a lot of folks would have sold for an e-book to generate some money for their own end, chiefly seeing that you might have tried it if you considered necessary. Those pointers likewise acted like the great way to be sure that other individuals have a similar interest just like my very own to grasp a great deal more pertaining to this matter. Certainly there are thousands of more pleasant moments in the future for individuals who read your blog post.

 6. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just extremely fantastic. I really like what you've acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is actually a tremendous web site.

 7. You could definitely see your enthusiasm in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart. "Until you've lost your reputation, you never realize what a burden it was." by Margaret Mitchell.

 8. My wife and i got relieved that Albert managed to deal with his survey while using the ideas he made from your very own site. It is now and again perplexing to simply possibly be giving for free guides which most people might have been making money from. And we all understand we've got the blog owner to appreciate for this. Most of the illustrations you have made, the straightforward website navigation, the friendships you assist to instill – it's many powerful, and it's facilitating our son and us reckon that this content is thrilling, and that is very essential. Thanks for all!

 9. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 10. Great – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 11. I would like to express my love for your generosity for people that have the need for guidance on this one situation. Your real dedication to passing the message up and down ended up being quite important and have enabled many people just like me to attain their pursuits. Your amazing valuable suggestions denotes much a person like me and even further to my office workers. With thanks; from each one of us.

 12. I would like to thnkx for the efforts you've put in writing this blog. I'm hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has inspired me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 13. I precisely had to thank you very much all over again. I am not sure the things I might have done without the type of basics shown by you directly on such a subject matter. It has been the difficult issue in my view, but seeing a new professional way you treated the issue made me to leap over happiness. Now i'm happy for your advice and as well , expect you know what a great job that you are accomplishing teaching other individuals thru your website. Probably you haven't come across all of us.

 14. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and just couldn't come across. What an ideal website.

 15. I would like to thank you for the efforts you've put in writing this blog. I am hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 16. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 17. I must point out my love for your kindness for visitors who must have help with that niche. Your very own commitment to getting the message around was wonderfully invaluable and have without exception helped those much like me to realize their goals. Your entire interesting advice signifies a whole lot a person like me and even further to my peers. Regards; from all of us.

 18. I am only writing to make you understand what a exceptional experience my child encountered going through the blog. She came to find several pieces, which included how it is like to possess an awesome giving character to make other folks smoothly learn about specific advanced matters. You truly surpassed people's expected results. Many thanks for coming up with such helpful, trustworthy, explanatory and even cool thoughts on your topic to Ethel.

 19. hey there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this web site, since I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon..

 20. You can each time be sure that you choice irritate the choicest quality. When you rank over the counter arthritis medication, your orders are placed and processed using the most careful systems in the industry on encrypted facts lines, so that you order keeping in keep an eye on that your money are in the preferred hands. Be sure you choice accede to the best of all! Euphoric shopping with united health care insurance!

 21. naturally like your website however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the reality on the other hand I will surely come back again.

 22. You really make it seem really easy along with your presentation but I find this topic to be actually one thing which I think I would by no means understand. It kind of feels too complex and very vast for me. I am having a look ahead to your subsequent publish, I will attempt to get the cling of it!

 23. I'm writing to let you understand what a helpful experience my friend's child developed visiting your site. She came to understand some issues, not to mention what it's like to possess a marvelous coaching character to make many others effortlessly gain knowledge of specified very confusing issues. You really did more than people's desires. Thanks for showing the precious, healthy, informative and also easy guidance on the topic to Gloria.

 24. I would like to thnkx for the efforts you've put in writing this website. I'm hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 25. I'm commenting to let you know what a fantastic encounter my wife's child gained visiting your web page. She mastered a good number of issues, which include what it is like to possess an awesome coaching mood to let folks with no trouble comprehend certain specialized topics. You truly surpassed my desires. Thanks for offering the helpful, safe, revealing and in addition cool guidance on your topic to Gloria.

 26. I wanted to post you this tiny word to help say thanks a lot again on the exceptional concepts you have discussed on this site. It is quite surprisingly open-handed of people like you to grant extensively precisely what a lot of folks might have sold for an ebook to help with making some profit for themselves, chiefly since you could possibly have done it if you desired. These things as well worked to become a great way to fully grasp most people have a similar interest just like my own to grasp a whole lot more with regard to this matter. Certainly there are a lot more pleasant sessions in the future for those who check out your website.

 27. Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and just could not come across. What an ideal web site.

 28. I was just searching for this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that don't rank this type of informative sites in top of the list. Normally the top sites are full of garbage.

 29. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 30. Thanks for the strategies presented. One thing I should also believe is always that credit cards giving a 0 interest often entice consumers in zero rate of interest, instant acceptance and easy online balance transfers, however beware of the top factor that may void your own 0 easy streets annual percentage rate and also throw you out into the bad house in no time.

 31. Wonderful site you have here but I was curious about if you knew of any message boards that cover the same topics discussed here? I'd really like to be a part of online community where I can get responses from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Appreciate it!

 32. פינגבק:Google

 33. Magnificent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just too great. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is actually a great site.

 34. פינגבק:blackhat seo links

 35. I've been surfing online more than 3 hours these days, but I never found any interesting article like yours. It¡¦s pretty price enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made excellent content as you did, the internet can be a lot more helpful than ever before.

 36. פינגבק:buy pbn backlinks buy google reviews

 37. פינגבק:buy pbn links and facebook usa likes

 38. zoo

  I would like to thank you for the efforts you've put in writing this blog. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 39. פינגבק:commander penis pump

 40. פינגבק:토토사이트

 41. פינגבק:heirloom seeds

 42. פינגבק:rabbit vibrator

 43. Thanks a lot for providing individuals with remarkably nice opportunity to read in detail from this site. It is often so superb plus jam-packed with amusement for me and my office colleagues to visit your blog at least 3 times every week to see the latest items you have got. And of course, we're usually impressed with your terrific suggestions you serve. Certain two facts in this article are completely the very best we have all ever had. viagra without a doctor prescription

 44. Needed to post you this tiny remark to be able to say thanks a lot yet again over the breathtaking techniques you have shared on this page. This has been certainly seriously generous of people like you to provide easily what a few individuals might have offered for an e book to end up making some cash for their own end, certainly given that you could possibly have done it if you ever considered necessary. Those basics likewise served to be the good way to realize that many people have a similar dreams the same as mine to know very much more with regard to this condition. I'm sure there are several more fun moments in the future for those who discover your blog.

 45. I simply wished to thank you so much again. I do not know the things that I could possibly have undertaken in the absence of these aspects shown by you relating to this topic. Previously it was a very horrifying matter in my opinion, however , coming across a new specialized manner you dealt with the issue forced me to weep over gladness. Now i am happier for your guidance and in addition sincerely hope you know what an amazing job you happen to be getting into training many others by way of your blog. I'm certain you have never got to know any of us.

 46. פינגבק:123movies

 47. פינגבק:afrikaans

 48. פינגבק:Buy pbn links

 49. A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing slightly analysis on this. And he actually bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love reading extra on this topic. If possible, as you change into expertise, would you thoughts updating your weblog with extra details? It is extremely helpful for me. Huge thumb up for this blog put up! north west pharmacy canada

 50. פינגבק:best vibrators

 51. פינגבק:우리카지노

 52. I precisely desired to thank you very much all over again. I do not know what I might have used in the absence of these opinions documented by you on my concern. Completely was a frustrating condition in my circumstances, but looking at your well-written fashion you processed that made me to leap with contentment. I am just grateful for the information and hope that you comprehend what a great job you were accomplishing training many people with the aid of your web page. I am certain you have never met all of us.

 53. פינגבק:코인카지노

 54. פינגבק:예스카지노

 55. פינגבק:Google

 56. פינגבק:cheap tickets flights

 57. פינגבק:silicone sex toys

 58. I wish to show my gratitude for your kindness in support of men and women that really want help with this one area. Your special commitment to passing the solution all-around has been rather advantageous and has truly encouraged ladies like me to attain their goals. Your warm and helpful report signifies much to me and further more to my office colleagues. Warm regards; from everyone of us.

 59. Thanks for all of your labor on this site. My mum really likes participating in research and it's easy to see why. All of us know all concerning the dynamic mode you provide useful solutions via the blog and in addition welcome participation from the others on that content so our girl is without a doubt studying a whole lot. Have fun with the rest of the year. You are always doing a stunning job.

 60. פינגבק:PORN VIDEO

 61. פינגבק:web designing

 62. I precisely wanted to thank you so much yet again. I'm not certain the things I might have sorted out without the tips shared by you relating to that question. It became an absolute troublesome crisis for me personally, however , understanding a well-written mode you treated the issue took me to jump with fulfillment. I'm just thankful for the guidance and as well , hope that you recognize what a powerful job you are always undertaking instructing men and women using a web site. Most likely you have never met any of us.

 63. I together with my buddies came studying the great secrets found on your web site and then immediately I had a terrible suspicion I had not thanked you for those strategies. The young boys came absolutely very interested to learn all of them and have in effect seriously been using those things. Thank you for indeed being very considerate and also for deciding on such outstanding subject areas millions of individuals are really desperate to be aware of. Our sincere regret for not expressing appreciation to earlier. modafinil online pharmacy

 64. פינגבק:cozaar

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.