18

 

 

תקציר הפרק הקודם: גדי מגלה את שיטת הדיקור הסודית של פו טייפו. או כך הוא לפחות חושב…

 

 

חודשיים וחצי עברו מאז שנחתנו בבייג'ינג ודבר לא השתנה בשיגרת יומנו או בסביבתנו. הלימודים עדיין היו אינטנסיביים ומשביעי רצון, חיי החברה עשירים ומגוונים, המחייה זולה בצורה מגוכחת והאוכל טעים כתמיד. בקיצור, בייג'ינג הייתה אותה הבייג'ינג שפגשנו ביומנו הראשון בעיר.

ואולם, משהו השתבש בדרך בה חווינו את הוויית החיים הסינית, שוני תחושתי שהעכיר את האווירה ובהדרגה הפך את הימים לבלתי נסבלים. כנראה ששורש הבעיה היה נעוץ בהפיכתנו לחלק אורגני ממרקם החיים המקומי. לא עוד תיירים המתבוננים בעולם דרך עדשת המצלמה, לא עוד חיצונים הנהנים מברכת הריחוק בתוך בועת חוסר הנגישות.


"הם מוציאים אותי מדעתי," התוודתי בפני בראד בחדרו בקולג'. "שום דבר לא הולך פה בלי התמודדות והכל נמדד רק בכסף. אני אומר לך, לא ירחק היום והם יגבו מס נשימה."

בראד בחן אותי לרגע, אצבעותיו מתופפות על השולחן.

"חשבתי שכבר מזמן הבנת שפה לא תמצא קונפוציאניזם או קומוניזם שיוויוני," הוא אמר. "הגעת לסין בתקופה של שינוי כלכלי בעל השלכות מרחיקות לכת בכל המישורים."

"חתיכת שינוי," הנהנתי. "מעבר מקומוניזם לקפיטליזם חזירי במהירות של מליון קילומטר לשניה."

"מנהיג המפלגה, ג'יאנג-דה-מין, יחלוק על דעתך. לדבריו, השינוי שעובר על סין הוא רק קוסמטי, חיצוני, לא משהו שיפגע באושיות התרבות הסינית והקומוניזם הנאור שלה. ג'אנג-דה-מינג מדמה את סין לתפוז שכרגע משנה את קליפתו בעוד התוכן נשאר טעים ועסיסי."


"אולי זה נראה כמו תפוז ומריח כמו תפוז אבל בעצם זה חוש-חש, פרי דמויי תפוז המאופיין בקליפה קשה וטעם מבחיל. שלא תבין אותי לא נכון, בראד, אני יכול להעריך את השינוי שהם עוברים. הבעיה שאני כבר לא משוכנע שבא לי להיות חלק ממנו."

"ומה עם הלימודים?"

"כבר ספגתי פה חומר לימוד שיכול להעסיק אותי שנים ארוכות ויש מורים טובים לכל התחומים גם מחוץ לסין. לעניות דעתי, אין שום הכרח להמשיך ולהישאר דווקא פה."

בראד חייך בעודו שולף סיגריה מקופסת פח מעוטרת. הוא הצית אותה עם זיפו כסופה ולקח עשן עמוק לריאות.

"שום דבר לא מחזיק אותך פה, גדי," הוא נשף. "אם לא טוב לך אז תעזוב."

"זה לא כל כך פשוט. אני לא הולך לעזוב בלי טסה וטסה עדיין לא מוכנה לעזוב."

"דיברת על זה איתה?"

"לא ממש. אתה מבין, היא באמצע תהליך בעל חשיבות עליונה בלימודיה. עזיבה בשלב הזה תהיה טרגדיה מבחינתה."

"ואיך היא מסתדרת עם המקומיים? גם היא סובלת כמוך?"

"אצלה זה אחרת," נאנחתי. "המציאות שלה שונה. רוב היום היא נמצאת בבית או עם מר וו'אנג. היא מציירת, בעולם משלה, עולם האומנות משולל הדאגות. על פי רוב היא לא צריכה להתמודד עם הדברים שקורים מסביב."

"אז אצלה הכל בסדר."

"לא הייתי מגדיר את זה כך. טסה, למרות הבידוד שלה, סובלת לא פחות כשהיא מתחככת במקומיים. אתה יודע שכמעט כל יציאה לקניות מלווה בריב? מסתבר ששנינו כבר התעייפנו מגסות הרוח, ההתעלמויות והרמאויות של זבני בייג'ינג."

"מה אני אגיד לך," הנהן בראד, ידו ממעכת את הסיגריה על השולחן. "מקווה שטסה תסיים את התהליך כמה שיותר מהר ושתוכלו להסתלק מפה בהקדם האפשרי."

"גם אני מקווה."

בראד נשען לאחור על מסעד כסאו ובחן אותי זמן מה.

"מה?" קימטתי את מצחי.

"תחייך!" בראד ציחקק. "תראה איך אתה נראה. נהיית כבד כמו איזה תחת של פרה. סין היא אותה סין, גדי, כלום לא השתנה חוץ מזה שאתה פשוט איבדת את חוש ההומור שלך."


"זה אף פעם לא היה ממש מצחיק," נשפתי בכבדות. "וזה הופך למעציב מיום ליום, ממש על גבול הטרגי."

בראד הניד ראשו מצד לצד.

"זה עדיין אירוני," פסק. "אתה פשוט החלטת להתעלם מהצד המגוחך של כל העניין." הוא הביט בשעונו וקפץ לרגליו. "בוא נלך. השיעור מתחיל בעוד חצי שעה."

"אתה בא?" שאלתי בתמיהה ובראד צחק.

"מה חשבת?" הוא אמר. "את המחזה הזה אני לא הולך להפסיד בעד שום הון שבעולם."

*

הייתה זו שעת צהריים והשמש יקדה בעוז במרכז השמיים, מכה ללא רחם בראשינו ומלהיטה את אוויר העולם. בעודנו ועדים, תיחקר אותי בראד אודות תוכנית הלימודים החדשה שלי.

"מספר שעות הלימודים נשאר כשהיה," הסברתי. "פשוט שיניתי את המינונים. את השהייה במרפאה קיצרתי ואני עוזב בצהריים, זונח את השעות בהן תנועת החולים במרפאה מינימלית. מילאתי את הזמן הפנוי בעוד שיעור בבית הספר לוו'שו. עכשיו אני מבלה שלוש שעות בבית החולים ושש בוו'שו."

"שש שעות של סאנדא עם מאו סיפו?"

"תלוי ביום. יש ימים בהם מגיעים שוטרים ואנשי צבא לאימוני קרבות ואני מצטרף אליהם, ויש ימים בהם אני מתאמן עם מאו סיפו ביחידות או עם יאו. היום זו הפעם הראשונה בה מאו סיפו יעדר מהשיעור ויאו יקח פיקוד. יאו מאוד נרגש מכך ויש לי חשש כבד שהוא מתכנן להפוך אותי לג'קי צ'אן הישראלי."


"בשביל זה אני פה," חייך בראד. "תראה, הבאתי אפילו חטיף לאכול בזמן השיעור."

"מקווה שאני אשאר בחיים. הסברתי לו מספר פעמים שאני רחוק מלהיות אקרובט גדול אבל הוא מתלהב ולא מקשיב."

יאו חיכה לי על המזרן כשלידו שני עוזרי מדריך צעירים. האולם היה חם ומחניק.

"אני מזיע והאימון עוד לא התחיל," לחשתי לבראד.

"אתה מזיע מפחד," הוא ציחקק.

עליתי למזרון והתחלנו בחימום שהיה שונה תכלית השינוי מזה שהכרתי. הרבה יותר תרגילי מתיחה ותנועה אומנותית. בסוף החימום העמיד יאו את כולנו על הראש, הרגליים צמודות לקיר.

"צוואר חזק מאוד חשוב," הוא הסביר. "גם לחלק מתרגילי האקרובטיקה ובמיוחד כשנופלים לא טוב."

תרגול העמידה על הראש ערך רבע שעה, לפי שעונו של בראד, בערך ארבע עשרה דקות יותר ממה שציפיתי. הדם פעם בחזקה בתוך גלגלתי כשסיימנו, הכתפיים ניצבות לצידי האזניים, מעוררות בי חשש שאולי הצוואר נמס אל תוך הגוף ונעלם.


קולות פקיקה עזים נשמעו כשהכתפיים החלו להישמט ולחשוף את הצוואר הדואב. חשתי אותו עם אצבעותי, סופר את החוליות, מוודא שכולן נוכחות.

"מצויין," חייך יאו כשהתאוששתי ומיד פצח בסידרת סלטות חזיתיות כשהראש והידיים משמשים כבסיס לתנועה. הוא נעמד על הראש ושלח את רגליו קדימה כשגבו מקושת, נוחת כחתול על כפות הרגליים ומיד ממשיך בתנועה, גוהר לפנים, עומד על הראש וחוזר חלילה.

"עכשיו תורך," אמר יאו. הנהנתי, ידי מעסות את הצוואר.

שני עוזרי המדריך נעמדו לתמוך בי כשהתחלתי בתנועה, אחד מימין ואחד משמאל, ידיהם ניצבות לפני גופם במרחק סנטימטרים ממני, הבעת ריכוז על פניהם.

הנסיון הראשון לא צלח ונפלתי ישירות על הגב. קמתי בכבדות והגנבתי מבט אל בראד שישב ולעס עוגיה בצבע צהבהב. הוא חייך והניף את אגודלו אל חלל האוויר. הנסיון השני היה מעודד יותר והצלחתי לנחות על כפות הרגליים לפני שצנחתי חזרה לאחור. קיללתי וקמתי, מעסה את הגב והצוואר.

"מצויין," אמר יאו והבעתו המאושרת גרמה לי להבין שהוא כנראה מנסה להתנקש בחיי.

הנסיון השלישי היה מושלם ומרוב התרגשות המשכתי לבצע עוד שלוש סלטות אחת אחרי השניה.

"אתה רואה," אמר יאו. "אקרובטיקה זה לא כל כך נורא."

משם עברנו לגלגלונים, פעם בימין, פעם בשמאל, עם שתי ידיים לתמיכה בסיבוב הראשון ויד אחת בסיבוב השני. גם כאן הצלחתי לאחר זמן קצר. חשתי מעודד, מעז לחשוב שאולי בכל זאת אני אצא מהשיעור חי וללא נכויות.

יאו נעמד בקצה המזרן, גבו פונה אל מרכז האולם, והחל לבצע סדרת סלטות לאחור, גבו מתקמר כגשר, ידיו פוגשות ברצפה וכמו קפיץ, שולחות את רגליו לנקודה הבאה.

"אין מצב!" אמרתי כשיאו הורה לי לקחת את מקומי בקצה המזרן.

"אל תדאג," הבטיח. "אנחנו נעזור לך לכל אורך הדרך."

הוא הלך אל מערום הציוד שבפינה, שלף מקל באורך של כמטר וחצי וחזר למרכז המזרן. שני המדריכים הצעירים נעמדו לצידו והוא הורה להם לאחוז את המקל בקצותיו, במקביל לקרקע ובצמוד לגבו התחתון.

"למקל תפקיד כפול," הוא הסביר. "הוא מסמן את הגובה הנכון לתנועה ועוזר למומנטום."

יאו מתח את ידיו מעל ראשו והחל לבצע גשר לאחור. כשידיו כמעט ונגעו ברצפה הוא ניתק את אחיזת הרגליים במזרן, גופו נשלח מעבר לקו הראש בתנועה מאוזנת שזרמה מהאגן, המדריכים מניפים את המקל בכיוון התקרה, מוסיפים חדות וכוח לתנועה. ידיו פגשו ברצפה והתנתקו מיד, גופו משלים סיבוב של שלוש מאות ושישים מעלות באוויר. הוא נחת על רגליו בתנועה רכה וחרישית.

"רואה," חייך יאו. "זה לא מסובך אם עוקבים אחרי ההוראות."

לקחתי את מקומי על המזרן כששני המדריכים אוחזים את המקל בצמוד לגבי. לקחתי נשימה עמוקה והתרכזתי, משנן במוחי את הפרטים.

"אתה חושב יותר מדיי," אמר יאו. "קדימה, צא לדרך."

הנהנתי ושלחתי זרועות מעל לראשי, הגוף מתקשת לאחור, מעבר למקל. חשתי בחוסר איזון מנח הידיים עוד בטרם פגשתי במזרן. ניסיתי לתקן אך ללא הצלחה מרובה, הרגליים מתנתקות מהקרקע, המדריכים מוסיפים כח לתנועה במשיכת מקל שהזניקה את רגלי למעלה. יד שמאל פגשה במזרן שבריר שניה לפני הימנית, קורסת תחת עול משקל הגוף, מערערת את המשכיות התנועה. התרסקתי על הראש, שומע צליל מחריד מכיוון חוליות הצוואר, כאב חד מפלח את גלגלתי וזורם בכיוון חגורת הכתפיים.

"לא רע," ניסה יאו לעודד בעודי יושב מטושטש על הקרקע. מטושטש מספיק בשביל לקום ולנסות שוב. הנחיתה השניה הייתה גרועה לא פחות מהראשונה. שוב חוסר איזון בתנועת הידיים, שוב כאב מזעזע את הראש והצוואר.

"איך היה?" שאלתי ונעמדתי, מתנדנד על רגלי. "לא רע, הא?"

"אתה בסדר?"

"מצויין. שננסה שוב?"

"בסדר," אמר יאו בהיסוס. גם שני המדריכים שאחזו במקל נראו לא משוכנעים במיוחד.

"קדימה," דרבנתי אותם, קולט מזווית עיני את בראד נחנק מצחוק בפינת האולם.

הנסיון השלישי היה האומלל מכולם. התעוררתי על הרצפה, כתמים כהים מרצדים לפני עיני, חזיונות מן העבר נמהלים בהכרתי, הדם פועם כתוף כבד בתוך גלגלתי.

בום! בום! בום!

נאחזתי בשני המדריכים הצעירים שרכנו לעברי וקמתי באיטיות, רגלי מרגישות מימיות מתחתי, כאילו התמוססו להן עצמות הגפיים.

"איך?" שאלתי, לא משוכנע שיודע בקשר למה.

"לא רע," אמר יאו בהבעה מודאגת, "ובהחלט מספיק להפעם. נמשיך בפעם הבאה."

נמשיך את מה? רציתי לחקור אבל המילים לא מצאו דרכן החוצה, שבויות בתוך נבכי חשכת המחשבה.

בראד ליווה אותי בחזרה למגורי הרופאים, תומך בי ומתפוצץ מצחוק לשמע השטויות שפלטתי ללא הפסקה.

"אתה נראה הרבה יותר מאושר עכשיו," הוא העיר. "וגם הרבה יותר משעשע. מי יודע? אולי כמה נפילות יומיות על הראש זה בדיוק מה שאתה צריך בשביל להמשיך ולהנות מהחיים בבייג'ינג."

"מזג האוויר מצויין," הנהנתי בהסכמה. "בא לי פלאפל."

יחלפו שעות עד שאחזור לתפקוד מנטלי מלא וכשלושה ימים עד שכאבי הצוואר יפסיקו לייסר את גופי. זאת הייתה הפעם הראשונה והאחרונה בה ניסיתי את מזלי באקרובטיקה. יאו נמנע מלחזור וללמד את הנושא ואני, למרות שדרשתי בהפגנתיות שימשיך בשיעור, שמחתי בסתר ליבי על החלטתו.

הפרק הקודם  הפרק הבא

258 תגובות

 1. Thanks so much for providing individuals with such a marvellous possiblity to discover important secrets from this web site. It is usually very superb and also stuffed with a lot of fun for me personally and my office fellow workers to search your web site the equivalent of thrice in a week to find out the newest tips you have. Not to mention, we're at all times pleased with the mind-blowing knowledge you give. Certain 3 areas in this post are basically the very best I have had.

 2. I¡¦ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Reading this information So i am happy to express that I have a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot no doubt will make sure to don¡¦t fail to remember this website and provides it a look regularly.

 3. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon..

 4. Thank you for your entire work on this web site. Kim takes pleasure in engaging in investigation and it's really easy to understand why. All of us know all relating to the powerful means you convey worthwhile tips and hints by means of your web blog and cause contribution from others on this topic while our daughter is truly becoming educated a lot. Enjoy the rest of the new year. You have been conducting a really great job.

 5. You can certainly see your expertise within the paintings you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. All the time go after your heart. "A second wife is hateful to the children of the first a viper is not more hateful." by Euripides.

 6. I simply wished to thank you so much again. I do not know the things that I would have used in the absence of these creative ideas discussed by you on that problem. It was an absolute terrifying condition in my opinion, nevertheless discovering your specialised tactic you managed the issue took me to jump for contentment. I'm just happier for the guidance and as well , have high hopes you find out what a great job that you're undertaking educating the rest through the use of your web site. I'm certain you haven't got to know any of us.

 7. You really make it appear really easy together with your presentation however I to find this matter to be really something which I believe I'd by no means understand. It seems too complicated and extremely vast for me. I am taking a look forward to your next publish, I will attempt to get the dangle of it!

 8. I happen to be commenting to let you understand what a amazing encounter our princess had visiting yuor web blog. She picked up a good number of things, not to mention what it's like to possess an excellent coaching heart to let many others quite simply learn about some hard to do subject matter. You undoubtedly did more than her expectations. Thanks for presenting such useful, trustworthy, explanatory as well as cool guidance on the topic to Evelyn.

 9. I would like to express appreciation to the writer just for rescuing me from such a issue. After surfing around throughout the search engines and coming across tips which are not helpful, I believed my entire life was done. Being alive without the approaches to the problems you have solved as a result of your guideline is a critical case, as well as those that could have in a negative way affected my entire career if I hadn't encountered your blog. Your actual competence and kindness in playing with all the pieces was priceless. I don't know what I would've done if I had not encountered such a solution like this. I can also at this point look ahead to my future. Thanks very much for the skilled and amazing help. I will not think twice to recommend your blog to any person who needs and wants recommendations on this problem.

 10. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 11. Hiya, I'm really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossips and internet and this is actually frustrating. A good blog with exciting content, that's what I need. Thank you for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can't find it.

 12. You actually make it seem really easy with your presentation however I in finding this topic to be actually one thing that I feel I'd by no means understand. It kind of feels too complicated and very extensive for me. I am taking a look ahead on your subsequent submit, I will attempt to get the hold of it!

 13. I'm really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days..

 14. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and just could not come across. What a great web site.

 15. Just desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply great and i can assume you're an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 16. I have to show appreciation to this writer just for rescuing me from this particular difficulty. After looking out throughout the internet and getting strategies which are not productive, I believed my life was over. Living minus the strategies to the difficulties you've solved through your main article content is a serious case, and the kind which could have badly damaged my entire career if I had not come across your blog. The ability and kindness in handling all things was crucial. I don't know what I would've done if I had not come across such a thing like this. It's possible to now relish my future. Thanks for your time so much for your professional and sensible guide. I won't hesitate to refer the blog to any individual who would like guide about this issue.

 17. My spouse and i got so happy when Chris managed to finish off his investigations via the ideas he was given from your own web site. It's not at all simplistic just to continually be giving away secrets that people today might have been making money from. And we all recognize we need you to be grateful to for this. The specific illustrations you've made, the simple web site menu, the relationships you help to engender – it is mostly incredible, and it's really assisting our son and our family feel that the subject matter is pleasurable, and that's wonderfully vital. Thanks for all!

 18. My wife and i ended up being really contented that Michael could conclude his reports through your ideas he acquired out of your site. It is now and again perplexing to simply possibly be giving away methods most people could have been trying to sell. And we also take into account we've got the writer to give thanks to because of that. The explanations you've made, the simple blog menu, the relationships you can assist to promote – it is all terrific, and it is letting our son in addition to the family know that that issue is pleasurable, which is certainly highly vital. Thanks for everything!

 19. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect website.

 20. What i do not realize is if truth be told how you're no longer really a lot more neatly-favored than you may be right now. You're very intelligent. You understand therefore significantly with regards to this matter, produced me for my part believe it from a lot of numerous angles. Its like women and men aren't involved except it¡¦s one thing to do with Girl gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times take care of it up!

 21. I have been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Studying this information So i am happy to show that I've an incredibly excellent uncanny feeling I found out just what I needed. I such a lot surely will make certain to don¡¦t omit this site and provides it a look regularly.

 22. What i do not understood is in reality how you are not really much more smartly-liked than you might be now. You're very intelligent. You recognize therefore considerably in terms of this subject, made me personally consider it from so many various angles. Its like men and women aren't interested unless it¡¦s something to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs outstanding. All the time care for it up!

 23. Hiya, I'm really glad I've found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and net and this is really frustrating. A good web site with exciting content, that is what I need. Thanks for keeping this web site, I'll be visiting it. Do you do newsletters? Can't find it.

 24. hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon..

 25. I don’t know whether it’s just me or if everybody else experiencing issues with your blog. It looks like some of the text within your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before. Appreciate it

 26. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 27. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon..

 28. I'm just writing to make you be aware of what a fantastic discovery our princess had using your webblog. She came to find a good number of pieces, not to mention how it is like to have a marvelous giving character to let others quite simply learn about chosen grueling topics. You undoubtedly exceeded her expectations. Many thanks for churning out the beneficial, safe, revealing and even easy guidance on this topic to Evelyn.

 29. I in addition to my buddies have been following the good secrets found on the blog and so unexpectedly came up with an awful suspicion I had not thanked the web blog owner for those secrets. All the women became totally passionate to learn them and have in reality been taking advantage of them. Appreciate your getting so kind and then for deciding upon certain magnificent themes millions of individuals are really desirous to learn about. My very own honest regret for not expressing gratitude to you earlier.

 30. פינגבק:Google

 31. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 32. My spouse and i got so relieved Ervin could carry out his investigation while using the precious recommendations he got out of your web site. It is now and again perplexing to just find yourself giving for free tips and hints which men and women may have been selling. And we all discover we need the writer to give thanks to for this. The type of explanations you made, the simple site menu, the friendships you help to create – it is all sensational, and it's assisting our son and our family imagine that this situation is fun, and that is unbelievably pressing. Thanks for the whole lot!

 33. פינגבק:Blackhat Seo buy backlinks

 34. I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this info So i am satisfied to express that I've a very just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most without a doubt will make sure to do not fail to remember this web site and give it a glance on a constant basis.

 35. פינגבק:Cheap pbn backlinks

 36. פינגבק:buy backlinks ppbn trackback seo blackhat

 37. פינגבק:Body Soap

 38. פינגבק:Donovan

 39. פינגבק:vibrator

 40. After looking at a few of the blog posts on your web site, I honestly appreciate your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and tell me your opinion.Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there. cymbalta dosage.

 41. פינגבק:메이저사이트

 42. I in addition to my pals appeared to be examining the best information found on your web page and then then came up with an awful suspicion I never thanked the web blog owner for those techniques. The young boys are already for this reason happy to study them and now have actually been tapping into these things. Appreciation for simply being quite thoughtful and for picking out this sort of notable subject areas most people are really needing to learn about. Our own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 43. פינגבק:bondage toys

 44. hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this web site, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon..

 45. פינגבק:waterproof rabbit vibrator

 46. פינגבק:더킹카지노

 47. I was just looking for this info for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what's the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Generally the top websites are full of garbage.

 48. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 49. Great goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just extremely wonderful. I actually like what you've acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I can not wait to read much more from you. This is actually a great web site.

 50. פינגבק:퍼스트카지노

 51. פינגבק:diet

 52. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 53. Great – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task. viagra without a doctor prescription

 54. Simply desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is simply great and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 55. I wanted to compose you a little bit of note in order to give many thanks once again considering the spectacular strategies you have provided at this time. This has been quite shockingly generous of people like you to convey without restraint just what a lot of folks would have sold for an ebook to help with making some profit for their own end, most importantly considering that you could possibly have done it if you decided. Those secrets likewise acted to be the fantastic way to be sure that other people online have a similar keenness like my very own to understand significantly more pertaining to this issue. I am certain there are thousands of more fun instances ahead for people who examine your blog post.

 56. פינגבק:PORN VIDEOS

 57. I do love the way you have framed this challenge plus it really does offer me some fodder for thought. On the other hand, through everything that I have witnessed, I only hope as other commentary stack on that individuals stay on point and not get started on a soap box regarding some other news du jour. Yet, thank you for this fantastic piece and whilst I do not concur with it in totality, I respect your point of view. viagra generic viagra

 58. פינגבק:Brianna the YRB

 59. פינגבק:Pizza near me

 60. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 61. I simply had to say thanks once again. I'm not certain the things I might have sorted out without the type of ideas provided by you concerning this situation. It was before a traumatic condition in my position, however , considering the specialised strategy you managed that made me to leap with fulfillment. I am just happy for your work and thus expect you are aware of a great job your are providing teaching many others thru your web site. Most probably you haven't got to know all of us.

 62. פינגבק:uk shipping forwarder

 63. פינגבק:best male masturbator

 64. I have to show some thanks to you just for bailing me out of this incident. Because of surfing around throughout the the web and meeting strategies that were not helpful, I thought my entire life was over. Being alive without the approaches to the difficulties you've solved by means of this guide is a crucial case, and those that could have negatively damaged my career if I hadn't noticed your blog. That training and kindness in taking care of everything was excellent. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a subject like this. I can at this moment look forward to my future. Thanks very much for the expert and results-oriented help. I will not think twice to endorse the website to anybody who should receive guidelines about this issue.

 65. A lot of thanks for all your valuable efforts on this blog. Debby takes pleasure in working on investigations and it is obvious why. Most people notice all concerning the powerful method you give very helpful information by means of your blog and strongly encourage response from other ones on the point so our favorite girl is truly discovering so much. Enjoy the remaining portion of the new year. You are doing a fabulous job.

 66. פינגבק:using sex toys

 67. I precisely needed to say thanks yet again. I do not know the things that I could possibly have worked on without those pointers discussed by you directly on that area of interest. It was before a frightening matter in my circumstances, however , looking at the skilled mode you handled the issue made me to weep over delight. I am happier for this information and then trust you recognize what an amazing job you were undertaking educating many others through the use of your webpage. Most likely you have never encountered all of us.

 68. פינגבק:newborn baby photoshoot mumbai

 69. פינגבק:sex

 70. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this web site. I am hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

 71. Simply wanna comment on few general things, The website design is perfect, the written content is rattling great. "To establish oneself in the world, one has to do all one can to appear established." by Francois de La Rochefoucauld.

 72. I'm really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today..

 73. פינגבק:Dog Bandanas

 74. פינגבק:HOW TO GET FREE ROBUX

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.