19

 

תקציר הפרק הקודם: גדי מתנסה באקרובטיקה ומגלה כי נפילה על הראש משפרת את מצב הרוח.

 

 

 

מאו סיפו נהג לתבל כל שיעור בהערות עוקצניות ונראה כי התמדתו הסיזיפית החלה סוף סוף לתת פרי. הערה ועוד הערה, בקטנות, במינונים משתנים, משיעור לשיעור מלך השום מעביר אותי על דעתי. הערותיו הזכירו לי עינוי סיני עתיק בו קושרים את הקורבן לעץ, מגלחים את שיער ראשו ומטפטפים מים על פדחתו – טיפה אחת כל כמה שניות. בתחילה לא חש הקורבן בחוסר נוחות ואולי אף נהנה מקרירות הנוזל על ראשו. ואולם, ככל שנוקף הזמן, פגיעת הטיפות בפדחת הופכת למעיקה וכואבת כהלמות קורנסים כבדים, מהדהדת בתוך הגולגולת ומטריפה את החושים…

בום! בום! בום! – הטיפות הולמות, יוצרות שקערוריות בתוך העצם, חופרות ומענות. בדיוק כמו הערותיו של מאו סיפו…


רוב העקיצות נגעו לאימונים שעברתי ביפן. מאו, הפגין שאט נפש עזה בכל הקשור לאומנויות הלחימה היפניות, סלידה שבאה לידי ביטוי בזלזולו המוחלט בטכניקה ובפילוסופיה של הבודו. הוא הצהיר שהיפנים גנבו את כל רעיונות הלחימה מהסינים ושהמינימליות הטכנית שלהם, לעומת העושר הסיני, מדגים את חוסר הדמיון והיצירתיות של העם היפני. הוא גם לעג לטכניקות המעטות שהצגתי בפניו ולא פעם עצר את השיעור בכדי להמחיש לשאר התלמידים את עליונותו הלחימתית.

הגישה השלילית של מאו לא הייתה זרה לי. גם הצוותים עימם עבדתי בבית החולים, שהוקם ומומן בידי היפנים, הפגינו יחס דומה וכך נהג מאסטר וו'אנג, המורה של טסה לציור. גם במדינות אחרות במזרח נחשפתי לאותה מנטליות. נראה שזכרון אכזריות הקולוניאליזם היפני היה מכנה משותף שאיחד אותן בשנאתן. הייתה זו משטמה שעברה בירושה מדור לדור והעיבה על כל נסיון לקירוב לבבות. היפנים השקיעו כספים, עזרו ותמכו אך דבר לא השכיח את השנים בהם הם טבחו, בזזו ועינו את עמי האזור. הופכים גברים לעבדים ונשים לזונות, מבצעים פשעים ברבריים נגד אוכלוסיות שלמות; מתעללים בשבויים,עורפים ראשים,ומוחקים ערים. האונס הקבוצתי המחריד שביצעו החיילים היפנים במלכתם האהובה של הקוריאנים מייד לאחר כיבוש המדינה, מהווה דוגמא ידועה לשימצה של מדיניות השלטון היפני בתקופה היסטורית חשוכה זו.


ואולם, עם כול זאת, חלק מהביקורת והזלזול שהופגן כנגד היפנים היה מגוחך כשבחי וו'אנג טייפו לתפוח האדמה הסיני, וצר מחשבה כלגלוגם של הסינים על העמים כהי העור. מאו סיפו אף הגדיל לעשות כשבסוף אחד השיעורים הוא ניגש אליי כשהדגמתי ליאו בריח מאומנות האייקידו.

"בריח יפני," הוא אמר בביטול וביקש שאבצע עליו את הטכניקה. הוא עמד נוקשה כשכופפתי את מפרק ידו, מנצל את האיטיות והזהירות בה נעתי בשביל להתחמק בגסות.

"ביפן אולי לומדים לנעול מיפרקים," הוא ציחקק, "אבל בסין לא רק נועלים. בסין גם מתחמקים."

התאפקתי מלהציע לו הדגמה חוזרת, לא היה דבר בו רציתי יותר באותו רגע מאשר לאחוז את ידו, לנעול את מפרקיו ולהטיל אותו בחוזקה למזרן. שיפול על הראש, שיחטוף חבטה שתבקע את האטימות שבמוחו.

"אני מבין, סיפו," קדתי לעברו והוא סבב על עקביו והלך לדרכו כשהבעת עליונות מעטרת את פניו המחוייכות.

הבטתי בו נעלם דרך פתח הכניסה, חורק בשיניי וחש איך הטיפה נושרת על פדחתי כפצצה הנוחתת משמיים, מהדהדת בתוך גולגלתי בעוצמה מרתיחה.

בום!

"הוא כל כך מעצבן," אמרתי לטסה. "שחצן, גס רוח וגזען. לפעמים בא לי להוריד לו את הראש!"

"חשבת על האפשרות שאולי אתה שוהה יותר מידי זמן במחיצתו? שש שעות כל יום זה המון זמן לבלות גם עם הנחמד באדם. למה שלא תוריד את המינון?"

"בלתי אפשרי," אמרתי בנחרצות. "המנוול, למרות המגרעות, הוא אחד מטובי המורים שפגשתי מימיי. תאמיני לי, אם הוא לא היה כזה טוב כבר הייתי עוזב לפני מספר שבועות."

"אז מה הפתרון?"

"לשים וו'קמן בזמן השיעור? להתאמן בלי להקשיב לשטויות שלו."

"והוא יאפשר את זה?"

"בחיים לא. כמו שזה נראה אני אאלץ להמשיך ולסבול בשקט."

העינויי הסיני נמשך בשיעורים הבאים ולא נותר לי אלא לספוג את העלבונות ולקוות להזדמנות בה אוכל להוכיח למאו סיפו כי לא כל דבר יפני ראוי לזלזול. למזלי, לא נאלצתי לחכות זמן רב.

היה זה יום חמישי כשהגעתי לאימון הצהריים ומצאתי קבוצה שלמה של תלמידים על המזרן. חיילים, שוטרים, יאו ועוד שלושה מדריכים צעירים.

יאו ואני שוחחנו עד שמאו סיפו הגיע והתחיל את השיעור. ביצענו חימום ארוך ומייגע, מבלים לפחות עשר דקות בעמידות ראש ועוד רבע שעה בתרגולי חבטות לאורך המזרן. משם עברנו לאימוני טכניקות קרב בזוגות ולקרבות קלים. האימון היה אינטנסיבי וכולנו נטפנו זיעה כשמאו סיפו הורה לכולנו לשבת ולהתבונן בתרגיל האחרון של השיעור.

"גדי," נשמעה הקריאה לפני שהספקתי להתיישב. קפאתי על מקומי בעוד תנועת ידו המזמינה של מאו מורה לי לקחת את מקומי מולו. התקרבתי וקדתי, חש את עיני הצופים נעוצות בנו, מחשבות מטרידות על כוונותיו של מאו סיפו עוברות בתודעתי. בליבי קיוויתי שמאו לא יתחיל בהצקותיו ובהעלבותיו למרות שכל הנסיבות הצביעו על הכנת הקרקע למטרה נלוזה במיוחד – חיסול נציגו הלבן של הבודו היפני לעיני עדת מעריצים מקומיים.

מאו נעמד כשרגלו הימנית לחזית. הוא הורה לי לקחת תנוחה דומה.


"התרגיל נקרא "תחנת הרוח", תרגיל לחישול הזרועות," הוא הסביר לתלמידים. "מכים עם זרוע ימין למעלה ולמטה, מחליפים תנוחה לשמאל וחוזר חלילה." מאו תרגם עבורי את דבריו והתחלנו בתרגיל. הוא שלח באיטיות את יד ימין לפנים בתנועה קשתית. מלמטה למעלה. חיקיתי את תנועתו, החלק הפנימי של זרועותינו נפגש על קו החזית ומעל לראשינו. משם עברנו לתנועה ההפוכה, חבטה קשתית מלעלה למטה, זרועותינו נפגשות הפעם על קו החזית ומתחת לקו האגן. מאו צעד עם שמאל לפנים ואני עם ימין לאחור. חזרנו על התהליך בשמאל.

"ברור?" שאל מאו.

"ברור."

"נתחיל."

שוב עברנו לימין והגברנו את הקצב בהדרגה, שתי מכות בימין ושתיים בשמאל, הקצב עולה וכך גם עוצמת החבטות. היה לי ברור לחלוטין כי מאו סיפו מנסה להוכיח את עליונותו ביכולת להכאיב ולספוג. מכותיו היו חזקות וכבדות והוא חייך בנינוחות.

"קדימה," הוא אמר. "לא לימדו אתכם לספוג מכות שם ביפן?"

הנהנתי והתאפקתי מלחייך. מאו סיפו, מבלי לדעת, נחת סוף סוף במגרש המשחקים שלי. מאו חשב על תחנות רוח בעוד שבמוחי עלו המילים יוקומן וטאגאטאנא.

טאגאטאנא פירושו, 'להב-היד', דימוי שנועד לתאר את החלק הגרמי של הזרוע והיד כלהב של חרב, (הכוונה היא לקו הנמתח מהזרת ועד למרפק). הדמוי עתיק היומין מוזכר לראשונה במיתולוגיה היפנית בסיפורו של סוזאנוהו, אחיה של אלת השמש שבצע את גופו של דרקון אימתני בעזרת הטאגאטאנא שלו.

(סוזאנוהו)

באומנויות הלחימה היפניות המסורתיות למושג טאגאטאנא יש גם משמעות מעשית; חבטות הטאגאטאנא מתרגלות את תנועות החיתוך בלהב חרב או סכין, כלי הנשק העיקריים של הסמוראי, ומשמשות גם כחבטות עוצמתיות בפני עצמן – אחת מאותן חבטות נקראת יוקומן – מכה צידית של להב-היד.

תרגול היוקומנים היה אכזרי במיוחד בקורס לשוטרים ביושינקאן אייקידו ביפן. החניכים היו מתחלקים לזוגות ומכים בחזקה וללא רחם האחד בשני, המדריכים מעודדים אותם להמשיך ולחבוט אל מעבר לגבולות הכאב, לוקחים את מקומם מדי פעם מול אחד החניכים ומכים בו עם זרועות נוקשות כמוטות ברזל. צרחות הכאב של התלמידים הדהדו ברחבי הדוג'ו לכל אורך התירגול. זרועותי, כזרועותיהם של שאר חניכי הקורס, היו נפוחות ודואבות לאחר האימון הראשון, מכוסות בשטפי דם וחבורות לאורכן ורוחבן, מיטלטלות כמשקולות כבדות לצידי גופי.


התרגול המשיך בקביעות בסוף כל אימון ובמהרה הזרועות התחשלו עד שגם החזקה שבחבטות לא יכלה להן. העצמות התעבו, הכאב נעלם, המכות חותכות את האוויר במעופן, כבדות כסלעים הניטחים מבליסטראות ומדוייקות כאיבחת חרב חדה. כחניך וכמדריך ביושינקאן אייקידו עברתי את הקורס מספר פעמים והתגאתי בעוצמת חבטותיי.

מאו הגביר את הקצב ועקבתי אחר תנועתו בשלווה. מאו סיפו היה בחור חזק, בכך לא היה לי ספק, אך מכותיו היו גסות יחסית לדיוק היפני. חיכיתי עד שהעוצמה הגיעה לגבולות הכאב והתחלתי לנגוס בבשר זרועו עם העצם, כחוטב עצים, פוגע שוב ושוב באותה נקודה. לאחר מספר חבטות הקהיתי את המיקוד, מחזיר למאו את בטחונו, ממתין עד שהעוצמה תעלה ושוב חובט בו עם הטאגאטאנא, חש את שרירי זרועותיו מתכווצים מול המכות.

תנועות קלות בזוויות פיו ועיניו של מאו המחישו את מצוקתו. חיקיתי את הבעותיו, מתאמץ להראות לא פחות, ואולי אף יותר, כאוב ממנו. החבטות המשיכו להלום במאסטר והוא ניצב חסר אונים בפניהן כטחנת רוח בסופת טייפון; לכוד במלכודת היוקומנים, הקהל נוטע אותו במקומו, כבודו מחייב אותו להמשיך למרות הפגיעות. מאו היה שבוי במצב שנוצר ואני נהנתי מכל מכה שנכנסה, מכה בו בשם האייקידו ושאר אומנויות הלחימה היפניות, מכה בו בשל רגש נקמנות מזופת.


הורדתי לו עוד ארבעה טובים וחדלתי, אוחז בזרועי השמאלית ומצמצם את עיניי בהבעת כאב מדומה.

"לא יכול יותר, סיפו," גנחתי והוא חייך בהקלה.

*

צעדתי ברחובות העיר בדרך חזרה למגורי הרופאים. חיוך שפוך על פני, מהלך ברחובות כמצביא רומי בתהלוכת ניצחון – יוליוס קיסר מינוס הנזר שעל הראש. בערך באמצע הדרך חלפתי על פני שורת דוכנים שמכרו מזון ובגדים. המשכתי במורד הרחוב ועצרתי ליד דוכן לממכר פנקייק מקומי. הריח גירה את נחיריי, ריר מילא את פי. נעמדתי מאחורי הלקוח היחידי וחיכיתי בסבלנות לתורי, מתבונן במוכר השמנמן מתבל את הפנקייק, מקשיב למחיר שננקב וסופר את הכסף שהחליף ידיים.


המוכר חייך כשהניח את עיניו עליי. הוא החל לשרוק נעימה צורמנית בעודו שופך בלילת פנקייק על פלטת מתכת לוהטת. הבצק תפח מולי, מתפשט לעיגול נרחב ומתקשה, צבעו הבהיר הופך לכהה. ביטני גירגרה כשהוא טיגן ביצה מלמעלה, הוסיף בצל ושאר תבלינים. השמנמן סיים את הטיגון, קיפל את הפנקייק בתנועה זריזה של ידיו ועטף אותו בנייר. שלחתי יד ותלשתי אותו מאחיזתו, נוגס בתאווה ומגיש שטר של עשרה יואן. המוכר פישפש בתוך תיק קטן של שטרות והחזיר לי עודף. ספרתי שמונה יואן ופני הפכו לאדומים.

"חסר יואן אחד!" אמרתי בסינית עילגת. המוכר הניד את ראשו מצד לצד.

"זה עולה שני יואן," הוא אמר.

"אחד!" קצפתי, מקלל את עצמי על שלא שאלתי את המחיר מראש. הגשתי לו את הפנקייק חזרה אך הוא סירב לקחת את המעדן האכול למחצה או להחזיר את הכסף. התחלנו להתווכח בלהט, הוא בסינית ואני באנגלית, שני חמומי מוח על שפת הכביש.

לאחר דקה של צעקות הוא יצא מאחורי הדוכן ונעמד מולי, מנופף בזרועותיו בתנועות מאיימות. הדם הלם ברקותי ומבלי לחשוב, שלחתי יד והדפתי אותו לאחור בגסות. הוא צווח כשגבו נחבט בפלטת המתכת הלוהטת שעל הדוכן. פיו פלט קללות כשהוא חזר להתייצב מולי, ידיו מאוגרפות. מזוויות עיניי קלטתי התגודדות ליד שורת הדוכנים שבמורד הרחוב. ספרתי לפחות עשרה גברים שהביטו בי בעיניים מזרות אימה והחלו להתקדם לעברנו.

"בן זונה," חרקתי שיניי ושוב דחפתי את המוכר לאחור, מספיק חזק בכדי שיאבד שיווי משקל ויפול על ישבנו השמנמן. התחלתי לרוץ לפני שהקהל יסגור עליי, הפנקייק בידי, תיק האימונים מיטלטל על הגב. הגנבתי מבט לאחור. רוב האנשים נעצרו ליד המוכר אבל חלק המשיכו לדלוק אחרי, מחרפים ומגדפים בקול רם.

רצתי כאילו השד רודף אותי, ליבי הולם בחזי, דמות המצביא הדגול נושרת ממני, מתחלפת בחזיון של נהר המיסיסיפי, חבל תליה ולינץ'…


קולות המרדף נעלמו לאחר שניות מעטות אבל המשכתי במרוצתי מספר רחובות, מגדיל את הטווח ביני ובין זירת האסון. לאחר מספר דקות עצרתי להסדיר את נשימתי. התיישבתי על המדרכה, גבי שעון אל קיר של בניין מגורים ישן.

אדיוט! נזפתי בעצמי. מה לעזאזל זה היה? להשתולל ככה ברחוב ולתקוף מקומיים? זה יכל להיגמר בפציעה, מעצר, לך תדע מה עוד? מה זה יואן אחד? אגורה אחת או שתיים? אז מה אם הוא רימה במחיר? לכל הרוחות, כולם פה מרמים על ימין ועל שמאל. ממתי הפכתי למחנך הילידים? למחנך המורים… מאיפה החוצפה וההתנשאות?

אחזתי את ראשי בשתי ידיי, מתנשף בכבדות, נזכר בחבטות בזרועותיו של מאו סיפו ומאדים מבושה.

"אני חייב לצאת מפה," לחשתי. "לברוח לפני שהטרוף והטימטום משתלטים עליי. לפני שאעשה משהו טיפשי ממנו אין דרך חזרה."

מחשבותי נדדו אל טסה ותשוקתה לציור, לצורך שלה להתגבר על מעצורי המכחול…

כל מחשבותי מאותו רגע התמקדו בדרך בה אוכל לעזור לה לממש את שאיפותיה, מחליט לתמוך ולדחוק בה עד שתשבור את מחסומיה ונוכל לעזוב.

אני חייב לצאת מפה…

הפרק הקודם  הפרק הבא

290 תגובות

 1. My husband and i have been very fulfilled when John could do his web research through your precious recommendations he got from your very own web page. It's not at all simplistic to just happen to be offering tips and tricks which often people might have been trying to sell. Therefore we discover we now have the blog owner to give thanks to because of that. Those illustrations you have made, the simple site menu, the relationships your site help promote – it's most incredible, and it is letting our son and the family reason why the subject matter is satisfying, and that's particularly indispensable. Thank you for the whole thing!

 2. You actually make it appear really easy with your presentation but I to find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am taking a look ahead to your subsequent post, I will attempt to get the grasp of it!

 3. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 4. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this info So i am happy to exhibit that I've a very good uncanny feeling I came upon just what I needed. I most certainly will make sure to do not overlook this web site and give it a glance on a relentless basis.

 5. I must express some appreciation to you just for rescuing me from this particular problem. Because of checking through the online world and seeing suggestions that were not powerful, I thought my life was well over. Living without the strategies to the difficulties you've fixed by means of your good guideline is a critical case, as well as the kind that could have badly damaged my career if I hadn't discovered the blog. Your natural talent and kindness in taking care of every aspect was useful. I'm not sure what I would've done if I hadn't discovered such a step like this. I can also now look ahead to my future. Thanks a lot very much for your specialized and results-oriented help. I will not think twice to recommend your web sites to any individual who will need care on this area.

 6. I actually wanted to type a brief word in order to appreciate you for the remarkable strategies you are writing at this site. My prolonged internet search has at the end been compensated with sensible suggestions to write about with my visitors. I would point out that we website visitors actually are really lucky to be in a very good site with so many special people with very beneficial tricks. I feel rather lucky to have discovered the webpage and look forward to plenty of more fun times reading here. Thank you once more for everything.

 7. I wish to show my respect for your kind-heartedness giving support to those people who have the need for guidance on this concept. Your personal commitment to passing the message all over was particularly effective and have frequently permitted professionals just like me to attain their aims. Your own warm and friendly guideline implies much to me and somewhat more to my office workers. Warm regards; from all of us.

 8. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 9. I and also my pals were found to be looking through the excellent solutions from your site then suddenly I got a horrible suspicion I had not thanked the site owner for those strategies. All the men came totally very interested to read all of them and have now truly been making the most of these things. Many thanks for truly being well helpful and also for pick out this form of useful ideas millions of individuals are really eager to discover. My very own sincere regret for not saying thanks to earlier.

 10. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 11. I have to show thanks to this writer for bailing me out of such a situation. Because of researching throughout the the web and getting techniques that were not beneficial, I was thinking my life was well over. Being alive without the answers to the problems you have solved all through your article content is a serious case, as well as those that might have in a negative way affected my entire career if I hadn't noticed the blog. Your own personal mastery and kindness in taking care of all the pieces was important. I don't know what I would have done if I had not encountered such a stuff like this. I can at this time relish my future. Thanks so much for this skilled and results-oriented help. I will not be reluctant to endorse your blog post to any person who should get recommendations on this matter.

 12. I've been browsing on-line greater than three hours nowadays, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours. It¡¦s beautiful price sufficient for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content material as you probably did, the internet will probably be a lot more useful than ever before.

 13. Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 14. Can I just say what a relief to get someone that actually understands just what theyre speaking about on the net. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More people must check this out and appreciate this side of the story. I find it difficult to imagine you’re not more popular since you definitely possess the gift.

 15. I enjoy you because of your entire hard work on this web site. My mom really loves getting into investigation and it's easy to see why. My partner and i hear all about the compelling method you make great solutions via your web site and in addition welcome participation from some others on the subject while my daughter has always been learning so much. Enjoy the remaining portion of the year. You have been conducting a brilliant job.

 16. Thanks for making the trustworthy attempt to discuss this. I believe very strong approximately it and would like to learn more. If it’s OK, as you achieve extra extensive knowledge, may you mind including more articles very similar to this one with more information? It might be extraordinarily helpful and helpful for me and my friends.

 17. I precisely wished to appreciate you once again. I'm not certain the things that I could possibly have worked on without the advice shown by you about that field. It was actually an absolute traumatic concern for me personally, but looking at your skilled tactic you dealt with that made me to leap over happiness. I'm happier for the support and even expect you realize what a great job that you're providing instructing other individuals through a site. I know that you have never come across all of us.

 18. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 19. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just too magnificent. I really like what you've acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful web site.

 20. I am glad for commenting to make you be aware of of the really good encounter my cousin's girl found visiting your webblog. She learned lots of issues, most notably what it is like to possess an awesome coaching heart to let the others with ease fully understand a variety of tricky subject matter. You actually exceeded visitors' expected results. Thank you for coming up with the helpful, dependable, revealing not to mention cool tips on that topic to Tanya.

 21. My husband and i were really delighted when John could deal with his studies because of the precious recommendations he was given from your own weblog. It is now and again perplexing just to choose to be giving away helpful hints which often many others might have been trying to sell. And we also do understand we now have the blog owner to appreciate because of that. The type of illustrations you've made, the straightforward website navigation, the relationships you can help engender – it's got many unbelievable, and it's assisting our son in addition to the family feel that this idea is excellent, which is tremendously serious. Thank you for everything!

 22. Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I actually like what you've acquired here, certainly like what you're stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is really a terrific site.

 23. What i don't understood is in truth how you're now not really a lot more well-preferred than you might be now. You are so intelligent. You recognize thus considerably with regards to this topic, produced me individually believe it from so many numerous angles. Its like women and men aren't fascinated unless it is something to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs nice. At all times deal with it up!

 24. I am commenting to let you be aware of what a perfect encounter my wife's princess enjoyed checking your web page. She learned a wide variety of things, with the inclusion of what it is like to have an incredible helping character to make many others with ease have an understanding of some very confusing matters. You really did more than people's expected results. Thank you for imparting those important, dependable, revealing and fun tips about that topic to Emily.

 25. I've been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 26. פינגבק:Google

 27. פינגבק:PORN

 28. פינגבק:Google

 29. פינגבק:Contract Security Services

 30. פינגבק:ttp://www.phrenologik.com/so-why-carry-out-men-and-women-get-fortnite-game-titles-accounts/

 31. פינגבק:app free download for windows 10

 32. פינגבק:games for pc download

 33. פינגבק:p spot massage

 34. פינגבק:#USA

 35. I must show some thanks to this writer just for bailing me out of this matter. After researching through the search engines and meeting suggestions that were not helpful, I was thinking my life was over. Existing devoid of the approaches to the difficulties you have fixed as a result of this review is a serious case, and ones that could have badly damaged my entire career if I had not discovered your blog. Your good capability and kindness in handling the whole thing was crucial. I'm not sure what I would've done if I had not encountered such a step like this. It's possible to at this point relish my future. Thanks for your time so much for the professional and result oriented guide. I will not be reluctant to endorse the blog to anybody who needs and wants tips on this topic.

 36. My spouse and i have been really contented when Louis managed to complete his inquiry through the precious recommendations he grabbed from your web pages. It is now and again perplexing to simply always be giving away secrets that other folks could have been selling. And now we understand we need the writer to give thanks to for this. Most of the explanations you've made, the straightforward website navigation, the relationships you give support to promote – it's everything terrific, and it's really leading our son in addition to the family reason why that theme is satisfying, which is certainly incredibly essential. Thank you for all!

 37. פינגבק:dildos

 38. פינגבק:asmr vibrator

 39. פינגבק:cbd capsules

 40. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is excellent blog. An excellent read. I will definitely be back.

 41. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, as I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon..

 42. פינגבק:blackhat seo links

 43. פינגבק:Blackhat Seo buy backlinks

 44. פינגבק:Cheap pbn backlinks

 45. פינגבק:buy pbn backlinks buy google reviews

 46. פינגבק:buy backlinks ppbn trackback seo blackhat

 47. פינגבק:buy pbn links and facebook usa likes

 48. suba suba

  bCyd0n Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 49. פינגבק:Hydrating

 50. פינגבק:bullet and egg vibrator

 51. פינגבק:메이저사이트 추천

 52. פינגבק:Donovan

 53. פינגבק:organic seeds

 54. פינגבק:dolphin vibrator

 55. hey there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this website, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon..

 56. One more thing. I think that there are numerous travel insurance sites of dependable companies that allow you enter your vacation details and have you the estimates. You can also purchase the particular international holiday insurance policy on the net by using your credit card. All you have to do is usually to enter your own travel specifics and you can be aware of the plans side-by-side. Merely find the program that suits your financial allowance and needs and after that use your bank credit card to buy that. Travel insurance on the web is a good way to start looking for a reliable company for international holiday insurance. Thanks for discussing your ideas. canadian pharmacy

 57. פינגבק:katmovies

 58. פינגבק:s&m toys

 59. פינגבק:afrikaans words

 60. פינגבק:Buy blackhat SEO

 61. You really make it seem so easy with your presentation however I in finding this matter to be actually one thing which I believe I'd by no means understand. It sort of feels too complicated and extremely broad for me. I am looking forward in your next post, I¡¦ll try to get the dangle of it!

 62. פינגבק:endoscopic sleeve

 63. פינגבק:silicone rabbit vibrator

 64. פינגבק:우리카지노

 65. פינגבק:더킹카지노

 66. פינגבק:퍼스트카지노

 67. פינגבק:Keto

 68. פינגבק:코인카지노

 69. פינגבק:예스카지노

 70. פינגבק:plane tickets

 71. פינגבק:self lubricating masturbator

 72. פינגבק:silicone vibrators

 73. פינגבק:FREE SEX

 74. פינגבק:web designing

 75. פינגבק:FAKE NEWS

 76. I am glad for commenting to let you know what a magnificent encounter my friend's princess had viewing your web site. She figured out a good number of issues, which include what it is like to possess an incredible helping mood to let the mediocre ones easily fully understand certain tortuous subject areas. You actually exceeded visitors' expected results. Thank you for distributing those necessary, dependable, revealing not to mention easy guidance on the topic to Evelyn.

 77. פינגבק:Universal Music group

 78. פינגבק:viagra men

 79. פינגבק:Pizza

 80. פינגבק:female dildo

 81. פינגבק:cheapest package forwarding service

 82. פינגבק:pocket pal

 83. פינגבק:https://www.laweekly.com/best-cbd-oil-for-pain/

 84. פינגבק:bank / bankowa

 85. פינגבק:rechargeable bullet vibe

 86. פינגבק:newborn baby photoshoot

 87. I am only commenting to let you know of the brilliant experience my friend's child had using your blog. She mastered a lot of pieces, which included how it is like to possess a wonderful teaching character to have other individuals really easily thoroughly grasp specified complex subject areas. You truly did more than people's desires. I appreciate you for coming up with the productive, trusted, informative and as well as easy thoughts on your topic to Gloria.

 88. I want to show appreciation to the writer for rescuing me from this particular incident. Right after surfing around throughout the internet and getting methods which were not productive, I was thinking my entire life was well over. Living without the presence of solutions to the difficulties you have sorted out as a result of this short post is a critical case, as well as ones that could have adversely affected my entire career if I hadn't noticed your website. Your personal training and kindness in playing with all areas was precious. I don't know what I would've done if I hadn't encountered such a step like this. It's possible to at this time look forward to my future. Thanks very much for this professional and amazing help. I will not be reluctant to propose your web site to any individual who ought to have counselling on this issue.

 89. פינגבק:vibrating wand

 90. פינגבק:sex

 91. פינגבק:Dog Bandanas

 92. פינגבק:HOW TO GET FREE ROBUX

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.