2

 תקציר הפרק הקודם: טסה וגדי מגיעים לאשראם בפונה מתוך רצון ללמוד תיפוף וציור הודי.

 

 

היינו סחוטים מעייפות כשהגענו אל פונה בבוקרו של יום קיץ חם ומהביל, גופנו דואב משעות על שעות של נסיעה מייגעת ברכבת. ואולם, למרות התשישות הגופנית, לקחנו מונית מתחנת הרכבת ישירות אל האשראם. כה משולהבים היינו, כה צמאים לידע ולימודים.


את המונית חלקנו עם זוג גרמניות צעירות שהתגוררו בהודו כשנתיים ושהיו חסידות אדוקות של 'אושו '. כל הדרך לא פסקו דברי השבח וההלל לאשראם ולאושו, הגורו שהן מעולם לא פגשו.

"אושו נפטר לפני שלוש שנים," הסבירה אחת מהן. "הוא היה בן חמישים ותשע במותו."

"קצת צעיר, לא?" הערתי. "ממה הוא מת, אם יותר לי לשאול?" מילותי כמו גרמו לצל קודר לחלוף על תקרת המונית ולהעיב על פני הבנות.

"סיבת המוות הרשמית, לפחות לפי השלטונות, היתה 'סיבוכים של מחלת הסכרת'." לחשה הצעירה, עיניה נעות בעצבנות מצד לצד, כמו חוששת שמישהו עלול להאזין לדבריה. "אבל אנחנו, כמו רבים ורבות מחסידיו של המאסטר, לא מאמינות לגורמים הרשמיים."

"אז מה הסיבה הלא רשמית?" לחשתי חזרה. "מה האמת?"

"אושו הורעל בידי הסי.אי.איי."

"סליחה?"

"אכן כן," הנהנה הגברת. "והם עשו זאת בשפלות המתאימה לשכמותם. המנוולים הרעילו את אושו בהיותו בטיסה מארה"ב להודו."

הבחורה נראתה כל כך רצינית שכמעט והתפתתי לפלוט מספר הערות מתחכמות בנוגע להנחותיה המלומדות. אבל בטרם הספקתי לפצוח את פי חשתי את מרפקה של טסה ננעץ בצד גופי. טסה, כמו רוב האנגלים בני אומתה, נמנעת מלהיכנס לדיון בכל הנוגע לדת, פוליטיקה וכלכלה, נושאים שבדרך כלל גוררים סערת רוחות וחילוקי דעות. נזכרתי בנזיפה האחרונה שחטפתי ממנה לאחר ויכוח עצבני שערכתי בעל כורחי עם פלשתינאי במועדון לילה בבייג'ינג.

"אמריקאים נבזים," סיכמה הגרמניה השניה את דברי חברתה ואני חייכתי באיפוק, נוצר את לשוני,לעת עתה.

לאחר מספר דקות פנתה המונית אל כביש הגישה המוביל לאשראם. חומה ארוכה נמתחה לשמאלנו ועשרות אנשים בחלוקים הילכו במעלה ובמורד הרחוב, פניהם זורחים במין אור פנימי שמשום מה החריד אותי. הרכב נעצר לפני שערי האשראם והנהג נקב במחיר שהיה נחשב למופרז גם במדינות המערב. כרגיל, התכוננתי לריטואל ההתמקחויות עם הבחור המשופם, אך הגרמניות כבר שלפו שטרות מכיסיהן ושילמו את חלקן.

"אני לא מבין איך ההודים שחיים כאן יכולים לשלם את המחיר היקר," לחשתי לטסה.

"איזה הודים בראש שלך? כולם פה מערביים. אני לא ראיתי שום הודי חוץ מנהג המונית ושני הקבצנים ששכבו בכניסה לרחוב."

"באים?" שאלה אחת הגרמניות ועם מטלטלינו על גבינו צעדנו אחריה. היא הובילה אל אזור המבקרים של האשראם, אל עבר שולחן מאורך אליו היו ישובות שתי נשים בגלימות.

"התרצו לעשות סיור באשראם, יקיריי?" שאלה הגברת שמימין במבטא גרמני כבד.

"בהחלט," חייכה טסה.

"מצויין," אמרה הגברת שמשמאל. "יש סיור שיוצא בעוד מספר רגעים. אתם רואים את הקבוצה העומדת לפני ההיכל הקטן? כן, הללו. למה שלא תצטרפו אליהם?"

"אבל מה עם התיקים?"

"תוכלו להשאיר אותם פה עד שתחזרו. אל תדאגו," הוסיפה בחיוך למראה הבעת החשש שעל פנינו. "אף אחד לא יגנוב דבר מרכושכם."

"בסדר," הנהנתי והורדנו את התיקים מהגב. "יש פה שירותים?"

"שירותים," חזרה אחרי הגברת שמשמאל ולפתע שתיהן הרצינו כאילו פלטתי מילה גסה.

"כן, שירותים. יש עם זה בעיה?"

" יש משהו שחשוב שתדע," נאנחה הגברת. "אתה מבין, השירותים העומדים לרשותך ולרשות שאר המבקרים, הללו הנמצאים במבנה שמאחורינו, הם שירותים שעלולים להיות נגועים בנגיפי 'מחלת האיידס'."

"איבדת אותי עכשיו לחלוטין," קימטתי את מצחי. "ממתי נגיף האיידס תוקף שירותים? איך יתכן ששירותים עלולים להפוך לנגועים באיידס?"

"מכיוון שאין לנו שליטה על מה שמתחולל בתוכם. שאר השירותים באשראם, הללו הפתוחים בפני חניכי המקום, הם שירותים חופשיים מנגיפי איידס."

"ואיך אתם שולטים על מיקומם של הנגיפים?" שאלתי בסקרנות.

"על ידי בדיקת איידס," הצהירה השניה. "כל המשתוקק להצטרף לאשראם מחוייב בבדיקת איידס."

"מעניין מאוד," הנהנתי ובלעתי את החיוך שאיים לשסע את פני. הודתי לגברות שעקבו אחרי במבטים מבועתים בעודי צועד אל עבר המבנה החשוד בנגיפים. ריח חריף של נוזל חיטוי קיבל את פני בתא הקטן. הקירות היו לבנים וללא כתמים, הרצפה מצוחצחת, מושב האסלה מבריק בניקיונו כמו כס מלכות. התיישבתי ללא חרדה בעוד אני מהרהר באזהרותיהן של הגברות, תוהה שמא פיספסתי איזשהו מאמר רפואי חשוב בנושא התפרצות מחלת האיידס בשירותים ציבוריים. נראה שטסה מצאה עניין אחר בנושא נגיפי השירותים.

"מדוע, לכל הרוחות, הם כל כך חוששים מאיידס באשראם?" שאלה כשיצאתי מהיכל ההפרשות. "אפשר לחשוב שזה בית בושת ולא בית ספר לרוחניות."

"לכי תדעי," הרהרתי בקול. "אולי אושו מצא שילוב מעניין בין השניים?"

דימויים עסיסיים של אורגיות פרועות עלו במוחי, של מסיבות טוגות רוחניות ורוויות בזימה.

"נא להיכנס אל האולם," קטע את חוט מחשבתי בחור צעיר בגלימה ארוכה ושיער ארוך לא פחות. הוא הציג עצמו כמדריך הסיור באשראם וחיכה בסבלנות עד שכל המבקרים יתישבו לפני שפצח בהסברים ארוכים בנוגע לאושו והמרכז בו ביקרנו. הוא גם דיבר בהרחבה על דרך ההוראה היחודית של אושו. לאנגלית שלו היה מבטא ישראלי כבד.

"אושו היה המורה הרוחני הראשון שהציג לעולם שיטות חדשות למדיטציה," אמר הבחור ועיניו יקדו. "לא עוד ישיבה מתוחה מתחת למפל מים קפואים. אושו הראה שמדיטציה ניתן לעשות גם על כורסא נוחה."

הבחור המשיך בהרצאה וענה על כל שאלות המבקרים בצורה מכובדת ובקול שליו.

"הרעיון שמאחורי האשראם הוא פשוט," סיכם לפני שלקח אותנו לסיור המיוחל. "באשראם אנחנו מזקקים את גופנו ונפשנו מהקבעונות שמעכירים את חיינו, כלומר, משילים את הפחדים והמעצורים שהוטמעו בנו במשך החיים."

"מורידים מכנסיים ולובשים גלימות?" שאל בתמימות מעושה אדון מקריח וממושקף בעל הבעת פנים מלגלגת. המדריך התעלם מהערתו המתחכמת אבל עווית קלילה של עצבנות נראתה בקצה עינו השמאלית.

הסיור, שערך כחצי שעה, היה מעניין על גבול המשעשע. המדריך הציג בפנינו את כל המבנים שבמתחם וגלש להסברים נרחבים בנוגע לפעילויות המדיטציה השונות שהתחוללו בכל אחד מהם. שמרנו על שתיקה עד שעברנו לצידו של המבנה הגדול מכולם, אולם כנסים שלפי דברי המדריך שימש להרצאות היומיות של המאסטר ולטקסי החניכה של תלמידי האשראם.

"סליחה," עצר האדון המתחכם את שצף דיבורו. "אבל משהו לא נהיר לי."

"כן?"

"איך יתכן שאתם שומעים הרצאות של המאסטר? הרי אושו נפטר לפני מספר שנים."

"אושו אמנם נפטר," המדריך אישר. "אבל למזלנו, רבות מהרצאותיו צולמו ונשמרו."

"אז אתם מקרינים את ההרצאות?"

"לא סתם מקרינים," אמר המדריך. "אנחנו מתקבצים מסביב לבמה עליה מוצב לראווה כסאו של המאסטר, אותו כסא עליו הוא נהג לשבת כשהרצה בהיותו בחיים. את ההרצאות אנו מקרינים על מסך שממוקם מאחורי הכסא והאפקט שנוצר פשוט מדהים, כל כך חושני שממש ניתן לחוש בנוכחותו של אושו בקרבנו."

"נשמע כמו טקסיות מיותרת," הקשה המתחכם. "לא יותר פשוט להנפיק ולמכור את סרטי הוידאו למאמינים?"

"יותר פשוט אבל מרוקן מעומק החוויה שעוברת על החברים השומעים את ההרצאות כקבוצה. האנרגיה מדהימה, האווירה כובשת, האמיתות כמו שולחות ידים ואוחזות באדם מבפנים. בסיום ההרצאה כולנו, כפה אחד, שואגים בשמו של המאסטר: 'אושו', באקסטזה רוחנית אותנטית. הקריאה בשמו היא גם הסימן להתחלת המסיבה."

"מסיבה?"

"מוסיקה, ריקודים, אתה יודע. עוד שאלות? לא? יופי בואו ונתקדם."

חלפנו על פני מבנים נוספים אך גולת הכותרת של הסיור היתה ללא ספק הגן הפנימי של האשראם, גן צנוע בגודלו אך עשיר בצמחיה מגוונת ומטופח בצורה בלתי רגילה. לא פחות מרשימים מהגן היו התעלות השקופות שנמתחו ממעל, מעין צינורות זכוכית שקופה בתוכן יכל אדם לפסוע בנחת בעודו מתענג על יופיים של הצמחים.

"אושו אהב טבע אך סבל מאלרגיות רבות. הוא מאוד רצה גינה באשראם ובכדי לספק את רצונו, חסידיו התקינו למענו את תעלות הזכוכית שמעלינו. כך יכל המאסטר להלך בגנו מבלי לחלות."

בסיום הסיור פניתי אל המדריך.

"מה עם לימודי מוסיקה וציור?" שאלתי.

"מה איתם?"

"האם יש לימודים מהסוג הזה באשראם?"

"לא," ענה בחיוך. "אך ישנם הרבה אומנים בפונה. אני משוכנע שאם תרצה ללמוד אומנות, כל אומנות שהיא, אתה תמצא את מה שתבקש."

"אתה משוכנע?"

"כמובן," הנהן. "אם האנרגיה שלך דורשת אומנות היקום יספק לך אומנות."

הוא סיים השיחה, קד עמוקות ונעלם במורד אחד משבילי האשראם.

לקחנו את מטלטלינו, מצאנו פינה שקטה על המדרכה מחוץ לשערי האשראם והתיישבנו.

"אז מה נראה לך?" שאלתי בעוד טסה בוחנת בעניין את התנהגותם של חסידי האשראם.

"ממש בית משוגעים," ענתה בחיוך. "הם מאוד משעשעים החברה האלו אבל יש לי הרגשה שלא יחלוף זמן רב לפני שאחטוף עליהם קריזה."

"אותי הם קצת פחות משעשעים," נאנחתי למראה שלושה בעלי חלוקים שהתחבקו בדממה לצידנו. היה זה גבר צעיר בעל חזות מזרח תיכונית ושתי נשים שנראו אירופיות. השלושה אחזו האחד את השני בכוח רב, ידיהם כמו מאגדים אותם לגוף אחד. עיניי הנשים היו עצומות וראשיהם התרפקו על כתפי הגבר שחייך בסיפוק, הבעה משולבת של רוחניות ותאוות בשרים מעטרת את פרצופו השחום. הוא הידק אחיזתו על גופה של הבלונדינית מבין השתיים והאחרונה החלה ליבב בקול. היא פלטה כמה מילים וחברתה ענתה לה ברכות. גם הן דיברו בגרמנית.

"אז מה נעשה?" שאלה טסה בפיהוק רחב. "מוסיקה וציור בטוח אין פה."

"אבל גם אם נחליט לעזוב זה לא הולך לקרות היום," סיכמתי לאחר שבחנתי את עיניה האדומות מעייפות. "אין לי כוח להמשיך. אני קרוע לא פחות ממך."

היא שוב פיהקה, פיהוק מדבק שגרם לי לפהק בחזרה. מתחתי את זרועותי מעל לראשי בעודי יושב ברגליים משוכלות, מסובב את גבי לימין ולשמאל, קולות פיקוק בוקעים מבסיס עמוד השדרה. סגרתי עיניים, מניח ידיים על ירכי ומתמקד בנשימה.

"לא כך," אמר מישהו בעברית ומיד חשתי טפיחה על השכם. פקחתי עיניים, מביט ישירות בפרצופו הזורח של אחד המחובקים שלצידנו.

"סליחה?"

"למה לך לסבול כשאתה עושה מדיטציה?" העיר הבחור "שב בנוח, תתרווח, מדיטציה נועדה לענג."

"שום מדיטציה, אני סתם נמתח…"

"אין צורך להתנצל," חייך אליי. "רואים שאתה מגיע מהאסכולה הנוקשה למדיטציה, מהתורה הישנה. אבל אל דאגה, הגעת למקום הנכון. אין כמו פונה בשביל ללמוד שאין צורך לשבת מתחת למפל מים קפואים בזמן מדיטציה."

"אבל אני לא עושה מדיטציה, לעזאזל!" הרמתי קולי והבחור התרחק מספר צעדים לאחור.

"מסכן שלי," לחש. "העצבנות עוד תהרוג אותך. תרגע, תהנה, תשכח מהעבר. אל דאגה, פונה תזקק ותשחרר אותך מכבלי החינוך הנוקשה."

תשובה עוקצנית עמדה על קצה לשוני אלא שאז צפו ועלו בתודעתי דברי המדריך מהאשראם; מילים, ביטויים ודימויים שהיו זהים כמעט לחלוטין לדברי הבחור שמולי. שניהם קראו לשחרור מכבלי וממגבלויות התפיסה אך נראה שכל שעשו היה להחליף את אסוריהם הישנים בכבלים חדשים.

"משתחררים מחליפה אחת ועוברים לאחרת," מלמלתי לעצמי, חיוך שובבני מותח את שפתי לצדדים.

"סליחה?" אמר הבחור.

"אמרתי שחינוך מחדש זה בדיוק מה שאני צריך."

"בדיוק כך, אחי," הנהן וחזר לחיבוקים. "אתה קולט מהר."

"תודות לאנרגיות החיוביות."

"של היקום," סיכם ועזב את המקום.

"ממש משוגעים," לחשתי לטסה, עיניי קולטות בעלי חלוקים אחרים שבחנו אותנו בעניין. "בואי, בואי נלך למצוא מקום אחר לשבת. נראה לי שפה לא יעזבו אותנו במנוחה."

הפרק הקודם   הפרק הבא

246 תגובות

 1. Thank you for sharing superb informations. Your web site is so cool. I'm impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and just could not come across. What an ideal site.

 2. I have to get across my respect for your kind-heartedness supporting persons who really need guidance on this one question. Your real dedication to getting the solution all through has been pretty significant and has regularly enabled people much like me to arrive at their dreams. Your entire important information can mean a lot to me and far more to my colleagues. Regards; from each one of us.

 3. I¡¦ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this information So i¡¦m satisfied to convey that I have an incredibly excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I so much no doubt will make certain to don¡¦t forget this website and provides it a glance on a continuing basis.

 4. My husband and i have been relieved that Chris managed to deal with his research from your ideas he obtained out of the web site. It's not at all simplistic to simply continually be giving freely procedures that many people could have been selling. And we all see we now have you to give thanks to because of that. All the explanations you've made, the simple website menu, the friendships you make it easier to engender – it is everything great, and it's facilitating our son in addition to us do think that situation is brilliant, and that is highly vital. Thank you for the whole lot!

 5. I as well as my guys happened to be looking at the good ideas located on your web site while the sudden I got a terrible suspicion I never thanked the site owner for them. Those young boys were so passionate to read through all of them and have without a doubt been taking pleasure in these things. I appreciate you for genuinely considerably considerate and for settling on certain useful guides millions of individuals are really desirous to be informed on. My personal sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

 6. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 7. I have to show appreciation to this writer for rescuing me from this trouble. Because of surfing throughout the world-wide-web and getting suggestions which were not pleasant, I assumed my entire life was gone. Existing minus the strategies to the problems you have resolved by way of your main review is a crucial case, and ones which might have in a negative way damaged my career if I hadn't encountered your web page. That expertise and kindness in handling the whole lot was very useful. I don't know what I would've done if I hadn't come across such a point like this. I can also at this time look ahead to my future. Thanks a lot so much for the impressive and sensible help. I will not think twice to endorse your blog to anyone who desires guidelines about this situation.

 8. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just too magnificent. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can't wait to read far more from you. This is actually a great web site.

 9. I just wanted to make a small comment to thank you for some of the splendid guidelines you are posting here. My particularly long internet investigation has now been compensated with extremely good facts and strategies to go over with my friends and family. I 'd say that most of us website visitors are undeniably blessed to be in a great place with many awesome professionals with beneficial points. I feel really grateful to have seen the webpage and look forward to really more amazing moments reading here. Thank you once again for a lot of things.

 10. Thanks a lot for providing individuals with an extraordinarily superb chance to check tips from this blog. It is usually very excellent and as well , jam-packed with a great time for me personally and my office friends to search your site no less than thrice every week to read through the new items you have. And lastly, I am just always pleased with your attractive creative ideas served by you. Certain 1 ideas in this article are absolutely the simplest I've had.

 11. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 12. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely excellent. I actually like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I cant wait to read much more from you. This is actually a terrific site.

 13. Thank you so much for providing individuals with an exceptionally breathtaking opportunity to read in detail from here. It is always so superb and also jam-packed with a good time for me personally and my office fellow workers to search your web site at least 3 times in 7 days to see the new guidance you have got. Not to mention, I am at all times fulfilled with the eye-popping creative ideas you give. Selected 3 areas in this posting are completely the most impressive we've ever had.

 14. I just wanted to make a small message in order to say thanks to you for the nice tips and tricks you are giving out here. My prolonged internet search has now been honored with incredibly good facts and strategies to share with my neighbours. I 'd declare that we site visitors are very much fortunate to live in a superb place with so many brilliant professionals with very helpful pointers. I feel very lucky to have seen your entire web pages and look forward to some more brilliant times reading here. Thanks once again for a lot of things.

 15. I’m impressed, I must say. Actually rarely must i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you could have hit the nail around the head. Your notion is outstanding; the catch is an element that insufficient folks are speaking intelligently about. We are very happy i always came across this inside my search for something about it.

 16. I want to point out my affection for your kind-heartedness for individuals who need help on that area. Your personal commitment to passing the solution along became definitely insightful and have consistently allowed guys like me to reach their dreams. The insightful facts indicates a whole lot to me and somewhat more to my peers. Thanks a lot; from all of us.

 17. Just want to say your article is as astonishing. The clarity in your post is simply nice and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 18. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 19. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is excellent blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 20. I have to show appreciation to you for rescuing me from this particular dilemma. Because of surfing around through the world-wide-web and meeting solutions which are not powerful, I assumed my life was well over. Existing without the presence of approaches to the difficulties you have resolved through your good short article is a crucial case, as well as the ones which may have in a negative way damaged my career if I had not noticed your web page. Your main natural talent and kindness in handling a lot of stuff was helpful. I don't know what I would have done if I had not discovered such a thing like this. I can also at this moment look forward to my future. Thanks very much for the expert and amazing help. I won't be reluctant to propose the website to any individual who would need tips on this topic.

 21. My husband and i felt so joyous Jordan managed to complete his inquiry through the ideas he had from your own site. It is now and again perplexing to simply possibly be freely giving guides that other folks have been selling. And we also grasp we have got the blog owner to thank for this. The main illustrations you have made, the simple web site menu, the friendships you help engender – it is all powerful, and it is making our son and the family imagine that this situation is entertaining, which is certainly truly important. Thank you for everything!

 22. Youre so cool! I dont suppose Ive read something such as this before. So nice to find somebody with authentic applying for grants this subject. realy thank you for starting this up. this web site is something that’s needed on the net, somebody with a bit of bit originality. helpful task for bringing something totally new towards web!

 23. Thanks a lot for providing individuals with remarkably wonderful possiblity to read from here. It is often very useful plus jam-packed with a lot of fun for me personally and my office colleagues to search your web site at least three times in one week to read the fresh guides you have. Not to mention, I am always pleased concerning the unique pointers you give. Some 2 areas in this article are particularly the most beneficial we have ever had.

 24. I just wanted to jot down a quick comment in order to thank you for all of the fantastic ideas you are posting at this site. My considerable internet search has at the end been rewarded with good content to exchange with my company. I would believe that most of us site visitors are undoubtedly blessed to live in a very good place with so many brilliant people with valuable advice. I feel quite lucky to have come across the website page and look forward to plenty of more entertaining moments reading here. Thank you once more for all the details.

 25. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 26. Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I'm impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply couldn't come across. What a great web-site.

 27. Hi there very nice website!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I'll bookmark your site and take the feeds additionally¡KI am happy to find a lot of helpful information here in the post, we need develop extra strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 28. hi!,I really like your writing very much! proportion we keep up a correspondence more about your article on AOL? I require a specialist on this house to unravel my problem. Maybe that's you! Taking a look ahead to see you.

 29. What i do not realize is in reality how you're now not actually a lot more neatly-appreciated than you may be right now. You're so intelligent. You know thus significantly in relation to this subject, made me for my part consider it from numerous various angles. Its like women and men don't seem to be involved unless it¡¦s one thing to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs nice. Always maintain it up!

 30. Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 31. I want to get across my admiration for your kindness for those individuals that must have guidance on your concept. Your personal commitment to passing the solution around ended up being exceedingly interesting and have specifically enabled those much like me to attain their goals. The valuable guideline implies so much to me and even further to my mates. Thank you; from all of us.

 32. I was just searching for this information for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative sites in top of the list. Normally the top websites are full of garbage.

 33. I've been surfing on-line more than three hours as of late, but I by no means found any fascinating article like yours. It¡¦s lovely price enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made excellent content as you probably did, the web might be a lot more useful than ever before.

 34. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this information So i¡¦m satisfied to convey that I've a very just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most no doubt will make certain to don¡¦t omit this site and provides it a look on a continuing basis.

 35. My spouse and i were now cheerful Raymond could round up his researching through the entire ideas he discovered through the web site. It's not at all simplistic just to always be giving freely methods that many others might have been making money from. Therefore we fully grasp we now have the writer to be grateful to for this. All the illustrations you made, the simple blog menu, the relationships you will help to promote – it is mostly powerful, and it's really assisting our son in addition to our family know that this topic is exciting, and that is unbelievably mandatory. Thank you for the whole thing!

 36. I have to convey my love for your kind-heartedness for persons that absolutely need help on the issue. Your very own commitment to getting the message all over came to be astonishingly invaluable and has continuously encouraged professionals just like me to arrive at their dreams. Your entire warm and friendly tips and hints indicates a lot to me and much more to my mates. Many thanks; from all of us.

 37. A lot of thanks for each of your hard work on this site. My daughter really loves doing research and it's simple to grasp why. A lot of people learn all about the compelling mode you deliver both interesting and useful suggestions by means of this web site and strongly encourage response from visitors on this subject matter then my girl has always been being taught a lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You have been performing a very good job.

 38. Hello i am so delighted I discovered your blog, I actually discovered you by error, while I was searching Yahoo for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks for a great blog posting and a all round absorbing blog (I also love the theme/design), I do not have time to read it all at the right now but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, viagra without doctor prescription

 39. What i don't understood is in reality how you are now not really much more well-appreciated than you might be right now. You're very intelligent. You already know thus significantly in relation to this matter, produced me individually consider it from so many varied angles. Its like women and men aren't involved unless it is something to do with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. Always care for it up!

 40. I'm really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days..

 41. You really make it appear really easy along with your presentation but I to find this matter to be really one thing which I feel I'd never understand. It kind of feels too complex and extremely broad for me. I am taking a look forward on your subsequent put up, I¡¦ll try to get the hang of it!

 42. It's the best time to make some plans for the future and it's time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 43. I'm really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days..

 44. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 45. I not to mention my guys happened to be checking the great procedures from your website while all of the sudden came up with an awful feeling I never thanked the blog owner for those strategies. My ladies ended up certainly very interested to read through them and have in effect in actuality been using these things. We appreciate you really being so helpful as well as for choosing this form of beneficial subject areas most people are really needing to understand about. My personal honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.