20

 

תקציר הפרק הקודם: גדי מדגים למאו סיפו את אומנות היוקומנים היפנית.

 

 

שכבתי על הספה בסלון והשתדלתי לא לזוז. זיעה כיסתה את מצחי, מדגדגת וצובטת את עורי. נשמתי באיטיות והגנבתי מבט אל השעון שעל הקיר, מקלל את עצמי על התנוחה הבלתי נסבלת שבחרתי. מקלל, למרות שכבר ידעתי שרבע שעה של חוסר תנועה הופכת כל תנוחה לבלתי נסבלת.

"אל תזוז," אמרה טסה בעודה רושמת במרץ. "אני מייד מסיימת."

"בסדר," גנחתי וחזרתי לבהות בעמודי הספר שהיה פרוש לפני. שכבתי כשפלג גופי העליון שעון על מרפקיי והבטן צמודה למזרן. הקשת בגב התחתון פועמת בכאב, הכתפיים דואבות מהמאמץ, הזרועות רועדות והראש כבד מנשוא.

נשכתי את שפתי והתמקדתי במטרה שלשמה דיגמנתי בפני טסה במשך השבוע שחלף – שעות של תנוחות בלתי נוחות והכל בשם הצורך שלה למצוא את החיבור לאומנות הציור. הצורך של שנינו, למען האמת. ברגע שהיא תמצא את מבוקשה נוכל סוף סוף להסתלק מבייג'ינג.


"לעזאזל!" קראה טסה וקימטה את הדף שלפניה. "זה לא הולך לקרות, אתה יכול לשחרר."

קרסתי אל המזרן, קולות פיקוק נשמעים מהגב התחתון ומהצוואר. שכבתי ללא תנועה, מרוכז בנשימה והתגלגלתי אל הרצפה, שוכב על הגב על אריחי האבן הקרה, מתמתח ונאנח. גם טסה נאנחה.

"אני לא יודעת מה לעשות," אמרה ביאוש. "אני מציירת ולומדת מבוקר ועד ערב וזה עדיין לא מתחבר. המוח קולט, היד רושמת אבל התהליך כאילו פוסח על החוויה האישית, על רגשותי ותחושותי."

הרמתי את הדף המקומט ויישרתי אותו, בוחן את האיור.

"הטכניקה השתפרה," הערתי.

"למי אכפת! אני לא מציירת בשביל להפוך יום אחד למצלמה."

הלכתי לעברה ונתתי לה חיבוק.

"מה שהכי מתסכל בכל העניין," לחשה. "זה שאין לי ממש מושג איך מרגיש אותו חיבור שוו'אנג מדבר עליו. אני מגששת באפלה בלי כיוון, מחפשת את הבלתי נודע."

"את קצת דרמטית, זה מה שאת," חייכתי אליה. "את אולי מגששת באפלה אבל יש לך את כל הכלים והסיכויים למצוא את מבוקשך. יש לך הכוונה ואת מעמיסה עצמך בעשייה. קצת סבלנות והכל יבוא על מקומו בשלום."

"סתם כך?"

"לא יודע., אני מעריך שזה עניין של זמן. תחשבי על עצמך כציידת המכינה מלכודות, שוכבת במארב וממתינה לטרף שיחצה את נתיבה."


"ממתינה?" סננה טסה בין שיניה. "אם זה ימשיך במתכונת הנוכחית הציידת עוד תגווע ברעב או תמות מיאוש."

המשכתי לחבק אותה, משתוקק למצוא מילים מנחמות, מעודדות, מכוונות אבל יודע שהכל כבר נאמר ואין חדש תחת השמש. כל שנשאר זה לחכות.

הבטתי בחוסר האונים ובתסכול שניבטו מפניה ותהיתי שמא הלך רוחה הדרמטי ציין בדיוק את שהתבקש ברגע זה, שאולי דרמה היתה המרכיב החיוני שנדרש בכדי להשלים את החסר. אחרי הכל, ההיסטוריה האנושית שזורה בדוגמאות של צמיחה, השראה והתפתחות שנבעו מארועים דרמטיים; אומנות האייקידו שנולדה מול כיתת היורים, הנצרות, במותו של קדוש על הצלב, הטאג' מאהל עם פטירתה בטרם עת של מלכה אהובה…

טסה גנחה ונשפה אוויר בכבדות. דרמה או לא, מה שבהחלט התבקש כרגע הוא שינוי. הבטתי בשעון שהראה ארבע ורבע. פניתי אליה:

"רוצה שנרד לבדוק איזה סרט מוקרן הערב?"

"מה הטעם? זה בטח איזו שטות עם גנגסטרים סינים."


"לפעמים יש גם סרטים זרים. נו, בואי נצא, נשנה קצת אווירה."

"טוב בסדר." היא הסכימה.

חיכיתי עד שהייתה מוכנה ויצאנו לחדר המדרגות, חולפים על פני דלתם של גיאר וארתורו שעזבו את סין בסוף השבוע האחרון. ירדנו במעלית והלכנו לאיטנו ברחוב, יד ביד חוצים את הכביש הסואן ונעמדים לרגע בצד השני.

"תראה אותם," אמרה טסה, מורה בראשה על משפחה של איכרים ישובים על שפת המדרכה. "נראה שיותר ויותר מהם מגיעים מהכפר אל העיר."

"נוהרים אחרי הכסף," הנהנתי. "רוצים לתפוס בייג'ינג."

אבל כמו משפחות רבות אחרות, לא נראה שהמשפחה שמולנו מצאה את האושר והעושר לו ייחלו. האב עמד באפיסת כוחות ובהה בכביש, צווארו הקמוט משנים של חשיפה מוגברת לשמש מגיח מתוך חולצה מטונפת, קרסוליו מכוסי הפצעים מבצבצים מתוך קצות מכנסיו הפרומים. האם, לבושה בשמלת סמרטוטים מוכתמת, פשפשה במרץ בתוך שק זבל שעמד בקצה שורת המסעדות. היא דלתה שאריות מזון מתוך הזוהמה והפסולת, אוספת אותן אל דלי מתכת מעוקם ומלקקת את שפתיה היבשות ברעבתנות.

רק בנם הפעוט נע חופשי מדאגות, מצחקק ומהמהם בעודו מדשדש יחף בתוך שלולית חומה ומצחינה. הילד סובב את ראשו והביט בטסה. הוא חייך וקרץ לה בשובבות. היא נופפה אליו והוא חזר לשחק במים המעופשים.


"עצוב," הפטרתי.

"מזעזע," הסכימה טסה. "בוא נלך."

היא משכה את ידי.

"חכי רגע, לאן את ממהרת?"

"קשה לי להסתכל על זה. בוא!"

"אבל למה? את לא אשמה במצבם האומלל."

"אני יודעת שאני לא אשמה," טסה הזעיפה פניה.

"אז מה הבעיה?"

"לא יודעת. אולי זוהי תחושת חוסר האונים שלי להטיב את מצבם או רגשי אשם על כך שאני חיה חיי אושר יחסית לעוניים המרוד. אין לי מושג מה הבעיה פשוט לא נעים לי ואני הולכת."


"אבל אולי אלו בדיוק התחושות שאת מחפשת? להתחכך במה שלא נעים זה…"

"תעזוב אותי בשקט," היא שיסעה את דברי. "אני יודעת בדיוק מה אתה עומד להגיד ועדיף שתנצור את לשונך. נמאס לי כבר מהתאוריה שלך בקשר לרגשות עזים ויצירתיות."

היא ניתקה את אחיזתה מידי והחלה לצעוד לעבר בית החולים. רצתי אחריה.

"מצטער," לחשתי ולקחתי בידי את ידה הקפוצה. חייכתי אליה. "רוצה לשמוע איך אטף נפטר מ-Big Doctor?"

חיוך החליף את ההבעה החמוצה.

"נו ספר."

"טוב. את זוכרת שסיפרתי לך איך לפני כשבועיים נכנס מתמחה דרום קוריאני בזמן ביקורו של-Big Doctor?"

"זוכרת. ההוא מאורטופדיה שגרם ל- Big Doctorלעזוב."

"בדיוק. אז מסתבר שאסור לצפון קוריאני להימצא עם הדרומי באותו החדר."

"איך אתה יודע את זה?"

"אטף בירר. הוא כל כך התרגש מכך שמישהו מסוגל לגרש את Big Doctor שהוא מיד הזמין את הדרומי לארוחה. הוא התיידד איתו, תיחקר אותו והאחרון הסכים לשתף עם אטף פעולה במאמציו להיפטר מהצפוני."

"סתם כך?"

"מה פתאום. אטף משלם בשביל זה."

נכנסנו למתחם בית החולים, שנראה שקט בצורה לא אופיינית וצעדנו בכיוון האודיטוריום. כעשרים חולים נמצאו ברחבה. חלק פסעו לאיטם ללא כיוון מוגדר, אחרים ישבו , עישנו, קראו או שוחחו. חלפנו על פני הכניסה למיון שהיתה ריקה מרכבי הצלה ובני משפחה מודאגים. רוב רופאי ואחיות המחלקה עמדו בחוץ, מעשנים ובוהים בחלל האוויר. אחד מהם הצביע לעברנו והתלחש עם חבריו. הם פרצו בצחוק רועם.

"בני זונות," לחשתי. "אין עבודה אז מתפנים לגזענות."

"עזוב אותם. ספר מה תכננו אטף והקוראני?"

"אה," חזרתי לחייך. "למחרת הפגישה עם הדרומי, אטף ניגש למחלקה הפנימית, היכן שהצפוני מתמחה ושיחד את אחת האחיות. בתמורה היא הסכימה להתקשר לאורטופדיה בכל פעם שהצפוני עוזב את המחלקה לביקור אצלנו."

"והדרומי מגיע?"

"נראה שאטף שילם לו טוב. הוא נכנס ומיד מתמקד בצפוני."

"ומה הוא עושה? מציק לו? חובט בו?"

"הוא לא עושה כלום חוץ מלדבר."

"מעליב את הבחור?"

"כך חשבתי בהתחלה מכיוון שהצפוני תמיד משתתק, מאדים ועוזב את החדר. אבל מסתבר שטעיתי ודבריו של הדרום קוריאני תמימים לחלוטין. כל שהוא עושה זה לספר בדיחות ל-Big Doctor. בדיחות לא פוליטיות, חשוב לציין, שום דבר שקשור במתיחות בין הצפון לדרום."

"בדיחות?" ציחקקה טסה.

"בדיחות," הנהנתי. " בדיחות שמבריחות את הבחור מהמקום."

"ממש אנאלי הצפוני הזה."

"והדרומי פשוט גאון."

"חוש הומור," צחקה טסה. "נשק יום הדין של צבא הדרום."

"את עוד תראי! לא ירחק היום שבדיחות יכריעו את הצבא הצפון קוריאני."


ליד הכניסה לאודיטוריום נמצאו שני אנשים, אחד מהם היה לא אחר מאשר האדמיניסטרטור – מר צ'אנג.

"מר שור!" הוא קרא. "מזמן לא התראנו. איך מתקדמים הלימודים עם פו טייפו?"

"מיום ליום," חייכתי. "איזה סרט משחק היום?"

"או, סרט מצויין מהונג קונג."

"גנגסטרים?"

"איך ידעת? אני קורא אכזבה בפניך, מר שור, אבל אין מה לחשוש. יהיה הרבה אקשן. וו'שו, יריות ומה לא? זה תענוג של סרט, אתה נשאר, נכון?"

הוא חיכה למוצא פי, מבטו תובעני, כמו דורש שאשאר. חייכתי אליו בעוד מוחי עובד בקדחתנות, מחפש מוצא ממתקפת החביבות של צ'אנג.

"לא יודע," עניתי. "קיווינו לסרט באנגלית לשם שינוי."

"אתה מצחיק, מר שור," צ'אנג גיחך. "בסין כל הסרטים הם בסינית וזה כולל גם סרטים מחו"ל. אבל אל דאגה, מר שור, אתם ברי מזל היום."

"ברי מזל? איך הגעת למסקנה הזאת?"

מר צ'אנג הניד ראשו מצד לצד.

"נו, באמת, מר שור. זה ברור, לא? הרי אני פה."

"אני לא יורד לסוף דעתך."

"מאוד פשוט. אני אשב לידכם ואתרגם לאנגלית. מבטיח שלא תפספסו שום פרט בסיפור."

העפתי מבט בטסה שזרחה מאושר, נהנית מחוסר הנוחות שאחזה בי. חרקתי בשיני, חש את עיניו של צ'אנג מפלחות את דרכן דרך עור פני כאילו היו מחטיו הארוכות של פו טייפו.

"לא יודע," הפטרתי לבסוף. "נראה לי שנסתובב קצת בחצר ונחליט."

"מחכה לך פה," צ'אנג חייך. הוא נופף לנו כשנגררנו מהמקום.

"מחכה לך פה," טסה חזרה על דבריו כשהתרחקנו מטווח שמיעה. "בחיי, תראה איך הוא גרם לך להזיע! אם חוש הומור זה נשק יום הדין כנגד הצפון קוריאנים הרי שחביבות חייבת להיות הנשק האולטימטיבי במקרה והסינים יחליטו לפלוש לישראל."

דבריה נקטעו בקול חבטה רמה, צרחת כאב ורעש חריקת בלמים. סובבנו את ראשינו בחדות בכיוון החומה הפונה לרחוב וקפאנו בצפיה. שקט השתרר, הזמן עצר מלכת, לוקח אתנחתה דרמטית לפני חשיפת הזוועה.
"אקשן!" קרא הזמן ובליל קולות בצע את הדממה – קללות, צעקות שבר, בכי וקול רגליים שועטות בכיוון הכניסה לבית החולים.

דמות פרצה דרך השערים, האיכר שחלפנו על פניו כשעמד עם משפחתו לצד הכביש. הוא רץ ישירות אל חדר המיון, מאחוריו מגיחים אישתו ועוד מספר אנשים. בגדיו של האיש היו ספוגים בדם ובידיו אחז צרור רופס, חבילה דוממת שנעה ונדה במרוצתו. האיש רץ בשקט מופתי, פניו חתומים וממוקדים, אשתו בוכה וצורחת בעודה מנסה להשיגו. צמצמתי את עיני, מנסה לזהות את מה שהחזיק.


"מה קורה פה?" לחשה טסה אבל לא היה צריך להסביר דבר כשהאיש חלף על פנינו בדהרה.

"אלוהים," היא החווירה, ידה נשלחת ואוחזת בידי, צפרניה חודרות עמוק אל בשרי.

הפרק הקודם  הפרק הבא

309 תגובות

 1. I as well as my friends happened to be looking through the best secrets found on the blog and so instantly came up with a horrible feeling I had not thanked the web site owner for them. The women came certainly excited to study all of them and have in effect quite simply been having fun with these things. Many thanks for genuinely so accommodating and also for deciding on certain excellent ideas millions of individuals are really desperate to understand about. Our honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

 2. I needed to write you that bit of remark to be able to thank you yet again for those marvelous solutions you've documented in this case. This is quite remarkably generous of people like you to present unhampered all many people would've supplied for an electronic book in making some cash for themselves, mostly considering the fact that you could have tried it in the event you desired. These ideas also served to provide a easy way to be certain that most people have the same dreams the same as mine to figure out somewhat more in respect of this problem. I think there are millions of more enjoyable occasions in the future for individuals who see your blog post.

 3. I as well as my buddies ended up following the great key points from your site and all of the sudden I got a horrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those tips. Most of the young men came for this reason happy to read through them and have now seriously been taking pleasure in these things. Many thanks for indeed being really kind as well as for making a decision on some wonderful useful guides millions of individuals are really desirous to be aware of. My honest apologies for not expressing gratitude to earlier.

 4. Thanks so much for giving everyone a very marvellous chance to read in detail from this web site. It's usually so pleasant and also stuffed with fun for me and my office friends to search your web site at a minimum thrice in a week to learn the fresh stuff you will have. Not to mention, we are certainly fascinated with the impressive ideas served by you. Selected 3 ideas on this page are honestly the best we have all ever had.

 5. Good day very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I'll bookmark your website and take the feeds additionally¡KI am satisfied to find so many useful info right here within the put up, we'd like work out extra strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 6. I in addition to my guys came checking the best suggestions from your web page and immediately came up with a horrible suspicion I had not expressed respect to the web site owner for those strategies. Most of the guys appeared to be so stimulated to learn all of them and have truly been having fun with these things. Appreciate your simply being so helpful and then for finding this sort of incredibly good subject matter most people are really desperate to know about. My personal sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

 7. I would like to thank you for the efforts you've put in writing this web site. I am hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 8. I was just seeking this info for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 9. I precisely wanted to say thanks yet again. I do not know the things that I could possibly have handled without the type of creative ideas shared by you about such a situation. It actually was an absolute frustrating scenario in my view, however , considering the well-written mode you solved it took me to jump over contentment. I am just happier for this assistance and as well , have high hopes you recognize what a powerful job you are providing training men and women all through a blog. Most likely you've never encountered all of us.

 10. Needed to draft you that very little remark in order to say thanks over again just for the extraordinary knowledge you have shown above. It is quite unbelievably generous of you in giving easily what exactly a few people could have supplied as an ebook to make some cash for their own end, particularly since you might have tried it in the event you wanted. Those pointers as well worked to become good way to understand that other people have the identical keenness really like mine to learn a great deal more with respect to this problem. I know there are several more enjoyable times up front for many who start reading your blog post.

 11. My husband and i ended up being really relieved when Albert could complete his research through the entire ideas he obtained from your web pages. It's not at all simplistic to just find yourself giving for free tips which often others have been making money from. And we keep in mind we have got the writer to appreciate for this. All the explanations you've made, the simple website menu, the relationships you can make it easier to create – it is everything unbelievable, and it's really leading our son and our family know that this theme is brilliant, which is certainly highly serious. Thanks for all!

 12. I really wanted to send a brief remark so as to appreciate you for all of the lovely facts you are giving on this site. My extended internet look up has now been recognized with brilliant details to go over with my great friends. I 'd repeat that we website visitors are very lucky to exist in a fabulous website with very many wonderful professionals with insightful advice. I feel quite grateful to have seen the site and look forward to plenty of more awesome moments reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 13. I as well as my guys were found to be analyzing the best tips and tricks from your site then all of the sudden developed a terrible feeling I never thanked the website owner for those strategies. Most of the women ended up for that reason very interested to read them and have undoubtedly been using them. Thanks for turning out to be quite helpful and then for using such perfect topics millions of individuals are really desperate to be aware of. My sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

 14. I wish to voice my affection for your generosity for individuals who should have help on this particular concept. Your very own dedication to passing the solution up and down became astonishingly advantageous and has surely permitted those much like me to reach their dreams. Your entire interesting advice signifies a whole lot to me and extremely more to my mates. With thanks; from all of us.

 15. What i do not understood is in fact how you are not really a lot more neatly-appreciated than you might be right now. You're so intelligent. You know therefore significantly when it comes to this topic, made me in my opinion believe it from so many various angles. Its like men and women aren't fascinated until it¡¦s one thing to do with Girl gaga! Your personal stuffs excellent. All the time handle it up!

 16. I am just commenting to make you understand of the superb discovery my wife's child encountered using the blog. She learned many details, with the inclusion of how it is like to have an incredible giving mood to have the mediocre ones really easily fully understand selected advanced things. You actually did more than people's expected results. I appreciate you for imparting those warm and helpful, trusted, educational and even easy thoughts on your topic to Sandra.

 17. I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i¡¦m happy to show that I have an incredibly just right uncanny feeling I found out just what I needed. I most undoubtedly will make sure to do not omit this site and provides it a look regularly.

 18. You really make it appear so easy together with your presentation but I to find this matter to be really something that I feel I might by no means understand. It sort of feels too complicated and very large for me. I'm taking a look ahead in your subsequent put up, I will attempt to get the grasp of it!

 19. I actually wanted to write a small message in order to thank you for these splendid recommendations you are writing at this website. My extensive internet search has now been rewarded with really good points to share with my guests. I would believe that most of us website visitors actually are undeniably blessed to dwell in a superb community with very many perfect people with beneficial ideas. I feel extremely privileged to have used the website and look forward to plenty of more enjoyable minutes reading here. Thank you once again for everything.

 20. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 21. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 22. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon..

 23. Magnificent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just too excellent. I really like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I cant wait to read much more from you. This is actually a tremendous site.

 24. I intended to compose you this tiny word to thank you very much the moment again for your personal pleasant secrets you have discussed above. It's simply surprisingly open-handed with people like you to make unhampered all most people might have advertised as an e-book to help with making some money on their own, mostly now that you could have tried it in the event you desired. Those things additionally worked to provide a fantastic way to realize that many people have similar keenness the same as my very own to realize many more with regard to this issue. I am certain there are several more fun situations ahead for folks who looked at your blog post.

 25. Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 26. פינגבק:Google

 27. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just too great. I actually like what you have acquired here, certainly like what you're stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is really a wonderful site.

 28. I would like to show my thanks to you just for bailing me out of this particular difficulty. Because of surfing throughout the world wide web and finding strategies that were not helpful, I was thinking my life was done. Being alive devoid of the answers to the difficulties you've sorted out as a result of the short post is a serious case, as well as ones that could have negatively affected my career if I hadn't come across your blog post. Your primary competence and kindness in maneuvering every aspect was very useful. I don't know what I would have done if I had not come across such a stuff like this. I'm able to at this time look ahead to my future. Thanks a lot very much for your high quality and sensible help. I won't hesitate to recommend your site to any person who should have counselling about this situation.

 29. I¡¦ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Studying this information So i¡¦m satisfied to exhibit that I've an incredibly just right uncanny feeling I found out just what I needed. I most indisputably will make sure to don¡¦t fail to remember this site and provides it a look regularly.

 30. פינגבק:travel news and tips

 31. פינגבק:http://www.disarmamentnews.com/how-to-repair-fortnite-online-games-win64-delivery-exe-entry-stage-not-discovered-glitches-in-windows-ten-repair/

 32. פינגבק:apps download for windows 8

 33. פינגבק:free download for pc windows

 34. פינגבק:Google

 35. פינגבק:prostate orgasm

 36. פינגבק:#Selfie

 37. I am glad for writing to let you know what a fabulous encounter my princess undergone browsing your site. She came to find lots of issues, not to mention how it is like to possess a wonderful helping character to get other folks without difficulty completely grasp specific multifaceted subject areas. You undoubtedly surpassed people's expected results. Many thanks for showing those productive, trusted, informative not to mention fun tips about the topic to Jane.

 38. פינגבק:realistic dildos

 39. פינגבק:sexual massage

 40. פינגבק:https://www.laweekly.com/best-cbd-capsules/

 41. Hiya, I'm really glad I've found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and internet and this is actually frustrating. A good web site with interesting content, that is what I need. Thanks for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 42. I've been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 43. פינגבק:Blackhat Seo buy backlinks

 44. פינגבק:blackhat seo links

 45. פינגבק:Cheap pbn backlinks

 46. פינגבק:buy pbn backlinks buy google reviews

 47. פינגבק:buy backlinks ppbn trackback seo blackhat

 48. Thanks for each of your effort on this web page. My niece really likes engaging in investigation and it's easy to understand why. A number of us notice all concerning the lively mode you deliver helpful information through your blog and as well increase participation from website visitors on that subject and our favorite girl is without a doubt studying so much. Take pleasure in the rest of the year. You are always performing a fantastic job.

 49. פינגבק:Elasticity

 50. פינגבק:automatic penis pump

 51. פינגבק:메이저토토

 52. פינגבק:garden seeds

 53. פינגבק:Donovan

 54. פינגבק:realistic vibrator

 55. פינגבק:vertigo rabbit vibrator

 56. Magnificent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just too great. I really like what you have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is really a great site.

 57. פינגבק:bondage restraints

 58. פינגבק:katmovieshd

 59. פינגבק:city power outages

 60. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 61. פינגבק:Buy blackhat SEO

 62. Thanks so much for giving everyone a very brilliant possiblity to check tips from this blog. It's always very cool and stuffed with a lot of fun for me and my office acquaintances to search your web site nearly thrice weekly to read through the new items you have got. Of course, I'm just certainly fulfilled considering the sensational opinions you serve. Certain 4 ideas in this article are in reality the most suitable I've ever had.

 63. פינגבק:most powerful vibrator

 64. פינגבק:rabbit ear vibrator

 65. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 66. פינגבק:우리카지노

 67. פינגבק:더킹카지노

 68. פינגבק:recipes

 69. פינגבק:코인카지노

 70. פינגבק:예스카지노

 71. פינגבק:air ticket

 72. I simply wanted to thank you very much once again. I am not sure the things that I would have taken care of in the absence of these points shown by you relating to such area. It seemed to be a real daunting case in my circumstances, however , encountering your expert strategy you resolved the issue made me to leap for contentment. I'm just grateful for the support and as well , hope that you are aware of a great job you're accomplishing training many others through the use of your site. I'm certain you've never come across any of us.

 73. פינגבק:male masturbator

 74. פינגבק:massagers

 75. פינגבק:PORN VIDEO

 76. פינגבק:web designing

 77. פינגבק:PORN VIDEOS

 78. פינגבק:Shayne Murphy

 79. פינגבק:viagra

 80. פינגבק:Pizza near me

 81. One thing is that often one of the most widespread incentives for using your credit cards is a cash-back and also rebate provision. Generally, you will get 1-5 back on various purchases. Depending on the credit card, you may get 1 back again on most expenses, and 5 in return on expenditures made from convenience stores, filling stations, grocery stores and also ‘member merchants'. dutch women viagra

 82. פינגבק:uk shipping forwarder

 83. פינגבק:silicone dong

 84. פינגבק:realistic masturbators

 85. Wonderful goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just extremely fantastic. I really like what you've acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can't wait to read far more from you. This is really a tremendous web site.

 86. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch! "The capacity to care is what gives life its most deepest significance." by Pablo Casals.

 87. פינגבק:cbd

 88. פינגבק:prowizja/prowizji

 89. I in addition to my guys have already been looking through the excellent secrets and techniques from your web blog while then got a terrible feeling I had not expressed respect to the website owner for those tips. All the women are actually happy to learn them and have in effect surely been taking advantage of them. I appreciate you for getting very helpful and then for utilizing this sort of superb subject matter millions of individuals are really needing to learn about. My very own honest regret for not saying thanks to you sooner.

 90. פינגבק:prowizja/prowizji

 91. פינגבק:clit vibrator

 92. פינגבק:vibrating bullet

 93. פינגבק:newborn photography mumbai

 94. פינגבק:adult

 95. פינגבק:adam and eve vibrators

 96. Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 97. I together with my buddies came viewing the good techniques on your site then all of the sudden I got an awful feeling I never thanked the site owner for those secrets. All of the women came for that reason excited to learn them and have in fact been loving them. Thanks for getting simply helpful and then for figuring out some essential topics millions of individuals are really desirous to know about. My personal honest regret for not expressing appreciation to earlier.

 98. פינגבק:Dog Bandanas

 99. פינגבק:FREE ROBUX 2020

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.