21

 

תקציר הפרק הקודם: גדי וטסה מתחבטים בנושא מחסום היצירה שלה, יוצאים לראות סרט והופכים עדים למחזה טרגי בלתי צפוי…

 

 

 

 

"זזזה הילד," גימגמה טסה, "זה הילד מהרחוב."

הנהנתי בעודי בוהה בשביל הדם הקולח מהילד, מרים את עיני ומביט בגופו ההולך ומידלדל, בראש הקטן המקפץ עם כל צעד ובגפיים המדממות.

"יהיה בסדר, בייבי" אמרתי וחיבקתי את כתפייה השמוטות. "למרבה המזל זה קרה בסמוך לבית החולים הטוב בבייג'ינג. יש פה רופאים מצויינים, הוא בידיים הכי טובות בסין. את עוד תראי, הם…"

נשמתי לרווחה כשהאב הגיע אל קבוצת האחים והרופאים, מצפה שיקפצו לרגליהם ויעוטו על העולל האומלל, שיחושו לקיים את מצוות המרפא. להפתעתי, הם עמדו והביטו בו באדישות, ללא נחישות או סימן של רצון להושיט עזרה; מעשנים, ידיים בכיסים, מסתודדים, חלקם אף מחייכים.

האם הגיעה ונפלה על ברכיה לצד בעלה, נושאת קולה בתחינה מהולה ביבבות קורעות לב. המהומה שהקימה גרמה לחבורת המטפלים לצאת משלוותה. הם התגודדו במהירות מול הכניסה לחדר המיון, חוסמים את הגישה בגופם. אחד הרופאים צעד לפנים והרים את קולו מעל לזעקות השבר של האם. הוא דיבר בגסות, מלווה את דבריו בתנועות אגרסיביות של זרועותיו. הוא הצביע אל כיוון שער היציאה.


"מה הם עושים לכל הרוחות?" קראה טסה והחלה למרר בבכי. "למה הם לא עוזרים? זה פשוט טירוף!"

מר צ'אנג הופיע לצידנו, ידיו שלובות על חזהו וחיוך רחב נסוך על פניו.

"אל תתרגשו מההצגה שלהם," הוא אמר בתנועת ביטול של כף ידו.

"מה?"

"איכרים!" הוא הסביר. "מה הם לא יעשו בכדי לקבל טיפול."

טסה הביטה בו בהשתאות.

"על מה אתה מדבר?"

"על כך שיש מספיק בתי חולים בבייג'ינג שיקבלו אותם אבל הם מעדיפים להופיע אצלנו. הם חושבים שהם חכמים גדולים אבל אנחנו יודעים בדיוק מה הם עושים."

"יודעים בדיוק מה הם עושים? הרי התאונה קרתה כאן, מחוץ לכתלי בית החולים!"

"גם אם זה היה קורה מרחק של חצי שעה מפה הם עדיין היו מגיעים אלינו. למזלנו, בית החולים מכיר את הבעיה ופיתח מדיניות כנגד מזימותיהם. אנחנו נמנעים מלטפל בשכמותם כפי שאת רואה."

מר צ'אנג הצביע אל חדר המיון והאב שלבסוף נכנע לדבריו הקשים של הרופא והחל לחזור על עקבותיו. צעדיו נראו הססנים, כנועים, עיניו קרועות, הבעתו כשל אדם שאיבד את דרכו במבוך. הילד החל לפרכס בזרועותיו.

"הוא עלול למות!" צווחה טסה.

"וזה מצער, אני מסכים," הנהן צ'אנג בחיוך מבין. "אבל אסור להתעלם מההשלכות של קבלת חולים חסרי אמצעים. מה אם אחרים יגיעו בדרישות דומות? מה אם הם יגזלו טיפול מהאנשים שמשלמים ומממנים את בית החולים?"

"מה יש לכם?" מררה טסה בבכי. "איפה הרחמים?"

מר צ'אנג ציחקק בעצבנות בעוד האיכר ממשיך בשיטוטו העקר, דמו של הפעוט זולג באיטיות, מטפטף כמו שעון חול, סופר את השניות שנותרו לו לחיות. האם לא פסקה מלצווח, רצה ברחבת בית החולים כתרנגולת ערופת ראש, נאחזת בחולים שנקלעו לדרכה, מיבבת וממשיכה בנתיבה חסר התכלית.

"כמה רחוק בית החולים שבו יואילו לקבל אותו?" חקרתי, דמי הולם ברקותי.

"עשרים דקות אם הוא יזדרז," נאנח צ'אנג, "אבל תראה אותו, במקום לזוז הוא מבזבז את הזמן בשטויות."

"מה קורה איתך צ'אנג? תסתכל על הילד! אין לו עשרים דקות מזוינות!"

"באמת, מר שור, אין צורך לנבל את הפה."


קשה לתאר את תחושת התסכול שכרסמה בתוכי, מחשבות מתערבלות בראשי, תובעות שאעזור, שאציל את המצב, מעלות רעיונות, תוכניות פעולה ואז נשברות על חומות בלתי עבירות של אזלת יד.

'תטפל!' תבע קול אחד ומיד גווע מול חוסר יכולתי הטכנית. 'פתטי,' חשבתי בתסכול, 'ומה אעשה? אדקר את הילד? אעסה איזה מרידיאן ארור?'

'דרוש שהם יטפלו!' הציע קול אחר, נחשול חסר כוח שהתנפץ על חופי בורותי בשפה הסינית. 'ומה תאמר?' לעג קול המתנגד. 'תצעק מאיו? (אין לי), או איזה משפט דפוק אחר? הרי גם אם יבינו את דבריך הם יתעלמו בכוונה. מי אתה בכלל? אתה לא משלהם ואין לך שום זכות להתערב. מי מינה אותך למושיעם של עניי סין?'

האם קרסה לצידו של האב, אחזה אחת מרגליו ויבבה בתשישות. קבוצה קטנה נאספה סביבם, חולים ומבקרים ששהו ברחבה ומספר סקרנים שהגיעו מהרחוב לשמע זעקותיה של האם. ליבי הלם בחזי, מתח וזעם דורשים שאתערב, שאשפיע, שאנסה לעשות משהו, גם אם נואש ואבסורדי, במקום לעמוד ולצפות מהצד כמו איזה אדיוט.

"בואי," אמרתי לטסה ומשכתי אותה בכיוון הקהל.

"לאן אתה הולך מר שור?" קרא צ'אנג.

"להכות בקירות!"

"מה אמרת, מר שור?"

"להכות בקירות."


תוך מספר צעדים התייצבנו בתוך החבורה שהתקבצה סביב ההורים. עמדנו ביניהם בעוד אחד המתקהלים, ברנש צנום בחליפה, שוחח עם הסובבים בקול עמוק ותרבותי תוך שהוא מצביע על חדר המיון. נשמעו מלמולי הסכמה חרישיים, התגובות מאופקות, כיאה לאנשים שגדלו תחת שלטון קומוניסטי נוקשה ובלתי מתפשר. ראיתי פחד בעיניהם אך גם נחישות לא שיגרתית. עוד אנשים התוספו לחבורה, מחזקים את שורותיה, נוסכים אומץ באלו שנעו במקומם בחוסר מנוחה.

הילד הפסיק לפרכס, נשימתו הפכה שטוחה, גוון עורו הלך והאפיר. האשה גנחה וקולה, כבמטה קסם, הפיח בחבורה את להבת המרד. ללא מילים, התחלנו להתקדם כגוש אחד לעבר חדר המיון.

היה זה מחזה סוריאליסטי; כמה איכרים בלויי לבוש, מספר חולים שצלעו או התנשמו בכבדות, שניים או שלושה מבקרים וכמובן אנחנו, זוג לבנבנים זרים להוויה המקומית.

"מר שור!" קרא מר צ'אנג שלפתע הופיע לצידי. "מר שור, אני דורש שתחדל מלהתערב בעניינים הפנימיים של בית החולים. זה לא יאה לך להסתובב עם שכמותם. אתה אחד משלנו."

"אתה דורש?" סיננתי בין שיניי. "ולמה שלא תדרוש לפני הכל שחבורת האינטיליגנטים שלך יטפלו בילד?"

"אתה עושה טעות, מר שור," הזהיר צ'אנג, פניו אדומים מכעס. "אתה עוד תצטער."

"אני כבר מצטער."

חבורת המרפאים הידקה את שורותיה כשהתקרבנו, הקיר שמולנו מתעצם. הם נראו מבוהלים לא פחות מחבורתנו, מופתעים מהמהלך האנטי ממסדי. הגענו למרחק כמטר מהם כשמר צ'אנג פרץ אל אזור החיץ שביננו.


הוא הביט בי בעיניים רושפות ופנה אל האב, משוחח עימו בקצרה, מסתובב ומדבר עם חבורת המרפאים. כמובן שלא הבנתי כמעט מילה שנאמרה אך טון דיבורו הבהיר לאן מכוונים העניינים.

קיר המטפלים נבקע ומר צ'אנג, כמו משה בים סוף, הוביל את האב ושללו הדומם בחרבה. הוא העיף בי מבט אחרון, קר ומרוחק הפעם, כמו מורה בעיניו כי נסתם הגולל על ימיי בבית החולים – זמני תם.

השניים נבלעו מאחורי דלתות חדר המיון, הקיר האנושי נסגר, מונע חדירה נוספת. המשכנו לעמוד ולבהות לזמן מה, מופתעים מהתוצאה החיובית, מחכים, כמו להיות בטוחים שלא היתה זו אשליה.

*

היא נעמדה מול שולחן הציור ואחזה בו בידיים רועדות. עיניה היו אדומות מבכי והבעתה כאובה. הצבע טרם חזר לפניה. היא סגרה את עיניה ונשמה עמוקות, הרעדות הופכות לרטיטות קלות, הידיים מתייצבות בהדרגה, הכתפיים משתחררות, נשמטות. עוד נשימה עמוקה והעיניים נפקחו, בוהות בדף כמו מזהות תצורות בלתי נראות על פני המשטח. היא הנהנה לעצמה, שלחה יד והרימה מכחול, טובלת בשחור ומניחה את הקצה על הנייר, מותחת קו ראשון. התנועה התארכה ממרכז גופה, מחוברת ונושמת כאחת, מכחול ודף הופכים לחלק בלתי נפרד מהוויתה.

בקו השני משהו בתוכה כמו נפרץ, מפלס דרכו החוצה, נשאב ממעמקי תודעתה ומתפרץ אל הנייר. במהרה, הופיעו שלל קווים על הדף; קווים עבים, דקים ומחוספסים שהתעגלו, התפתלו והתיישרו, תחילה נדמים כגיבוב חסר פשר ובהדרגה הופכים לדמויות ברורות, חיות, אנושיות, סובלות. האיכר המביט בראשו השמוט של בנו הפעוט. האם שאוחזת בכתף בעלה, ממררת בבכי, ידה הפנויה מסתירה את פניה.


טסה הניחה את המכחול ולקחה אחר, גס יותר, טובלת את הקצה באדום ובוהה בו סופג את הצבע. שפתייה רטטו כשהניחה את המכחול על הדף והחלה למרוח, הצבע הופך לדם, זולג, מכתים ופוצע את הדמויות, ממחיש את הייסורים, הייאוש התהומי והדרמה בו הן נמצאות.


הבטתי בטסה בעודה מציירת, שבוייה בתהליך, סוחפת אותי בסערת רגשותיה, כאילו לא הייתי רק עד אלא חלק פעיל ביצירה. דמעות חזרו למלא את עיניה וזיהיתי רטיטות קלות בזרועותיה. זה היה רגע נדיר של גדילה וצמיחה, רגע של מציאת טביעת האצבע האומנותית. הרגע המכונן לו ייחלה וציפתה כל הזמן.

אנחת רווחה חרישית נפלטה מפי – הציפיה הסתיימה.

חשתי צביטה בלב, בושה ורגשי אשם למרות שידעתי כי השתלשלות הארועים היתה מנותקת משאיפתנו לצמיחה, שהמציאות עצמה היתה הקטליסט,הגורם לשבירת מחסום היצירה….

כל השואף לצמיחה הופך לציד של הרגע הטרגי לעיתים, אדם המשחיז את כלי זינו הגופניים והרוחניים ויוצא למסע בעקבות הידע. הוא מזהה עקבות, רודף, מכין מארבים וממתין, אך אין איש יודע מתי ואם בכלל, יפול הטרף במלכודותו.

איש אינו אשם בהמתנה לרגע מכונן.


טסה משכה את המכחול בפעם האחרונה ולקחה צעד לאחור. מתנשפת. תשושה, נעה קלות על רגליה, המכחול מטפטף באדום על הרצפה. קמתי והלכתי לקראתה, לוקח המכחול ומניח אותו במקומו, עומד, מחבק ותומך בעוד אנו בוחנים את הציור בדממה.

צמרמורת חלפה בגופינו, זכרון החוויה ניבט מהנייר המדמם, מעלה את תחושותיה; את חוסר האונים מול מערכת חסרת רחמים, הכאב של ההורים, ריחו המתקתק של הדם וצילו המאיים של המוות. למרות שהטכניקה והכלים היו זהים, לא היה זה ציור סיני מסורתי. הסגנון היה יחודי, אישי ואינטימי, ממחיש את הארועים דרך עיניה, מחשבותיה ורגשותיה הבלעדיים של האמנית.

"תפסת את הרגע," לחשתי והיא נאנחה באפיסת כוחות, נשענת עליי בכבדות.

"הרגע תפס אותי," היא מלמלה. "מצא אותי לא מוכנה."

"את טועה," הנעתי ראשי לשלילה וטסה הרימה עיניה במבט עייף.

"טועה?"

"את הופתעת, זה בטוח. אבל את היית מוכנה."

היא הנהנה, נתנה מבט אחרון בציור והלכה לשבת על הכסא שעמד בצמוד לחלון הפונה לרחוב, נמנעת מלהביט החוצה, עיניה על הרצפה. עשיתי כמוה כשהלכתי להתיישב לצידה – הדבר האחרון שרציתי כרגע היה עוד תאונה.

"איך את מרגישה?"

"כולי ניגודים – מרוקנת ושבעה, עצובה ומסופקת, עייפה ובוערת מאנרגיה פנימית."

"הניגוד הבלתי נסבל של רגעי הגדילה," חייכתי "עכשיו אני משוכנע שמצאת את מה שחיפשת."

(הציור של טסה)

הפרק הקודם  הפרק הבא

211 תגובות

 1. I want to voice my affection for your kind-heartedness supporting people that really want help with this important area of interest. Your real dedication to passing the message throughout turned out to be extraordinarily valuable and has really permitted most people just like me to realize their targets. Your own important advice entails a lot a person like me and far more to my office workers. Thank you; from everyone of us.

 2. I have been surfing online greater than 3 hours nowadays, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It is lovely worth sufficient for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you probably did, the internet will probably be much more useful than ever before. "When the heart speaks, the mind finds it indecent to object." by Milan Kundera.

 3. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this website. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 4. I would like to express some thanks to you for bailing me out of such a circumstance. Because of surfing around throughout the search engines and finding techniques that were not productive, I believed my life was done. Existing without the presence of answers to the issues you've solved through your article content is a serious case, as well as those that would have in a negative way damaged my entire career if I hadn't noticed your web blog. That expertise and kindness in touching every item was valuable. I'm not sure what I would have done if I hadn't come across such a solution like this. It's possible to at this point relish my future. Thank you very much for the expert and sensible guide. I will not think twice to refer the sites to any individual who would need guidance about this subject.

 5. Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 6. You actually make it seem really easy together with your presentation however I in finding this matter to be actually something that I think I'd by no means understand. It sort of feels too complex and very extensive for me. I am having a look ahead in your subsequent post, I will try to get the hang of it!

 7. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 8. I not to mention my pals came reviewing the good recommendations located on your web page while instantly got an awful suspicion I never thanked the web blog owner for them. These guys are already totally thrilled to read through all of them and have extremely been having fun with those things. Appreciate your getting simply considerate as well as for pick out some useful themes millions of individuals are really wanting to be informed on. Our own sincere apologies for not saying thanks to sooner.

 9. Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I'm impressed by the details that you¡¦ve on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and just couldn't come across. What a perfect site.

 10. My wife and i ended up being really joyful Chris could round up his researching because of the ideas he obtained from your very own weblog. It's not at all simplistic to just choose to be giving away tactics others could have been trying to sell. And we grasp we now have you to appreciate for this. The illustrations you made, the simple web site menu, the relationships you make it possible to engender – it's got mostly great, and it's assisting our son in addition to our family do think this content is satisfying, and that is incredibly vital. Thank you for all!

 11. I have to get across my admiration for your kind-heartedness supporting those individuals that must have help on that area. Your special dedication to getting the solution across has been exceedingly advantageous and have specifically enabled people much like me to achieve their aims. Your own warm and helpful guide can mean much to me and even more to my mates. Warm regards; from all of us.

 12. I happen to be writing to make you know what a wonderful experience my child went through reading your web page. She came to understand lots of pieces, not to mention how it is like to possess an incredible giving spirit to let a number of people really easily comprehend various complicated topics. You undoubtedly exceeded our expectations. Thank you for producing such great, trustworthy, educational and also cool guidance on the topic to Lizeth.

 13. I was just seeking this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what's the lack of Google strategy that don't rank this kind of informative websites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 14. I have to show some thanks to you for bailing me out of this particular issue. Right after searching through the world-wide-web and obtaining ways which are not productive, I figured my entire life was done. Existing minus the strategies to the difficulties you have sorted out by way of your short post is a crucial case, and the kind that would have in a negative way affected my career if I had not come across the website. Your actual mastery and kindness in controlling all things was priceless. I am not sure what I would have done if I hadn't come across such a point like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks very much for the skilled and effective guide. I will not be reluctant to refer your web blog to anybody who should get care about this situation.

 15. I am glad for writing to make you understand of the outstanding experience our princess enjoyed studying your web site. She noticed some details, not to mention how it is like to have an ideal helping heart to let others completely know specified multifaceted subject matter. You undoubtedly did more than my desires. I appreciate you for distributing those helpful, healthy, informative and in addition unique tips about your topic to Lizeth.

 16. I am also writing to make you know of the wonderful discovery my girl developed reading through your webblog. She mastered several issues, not to mention how it is like to have a marvelous helping spirit to get the mediocre ones easily gain knowledge of a variety of very confusing matters. You truly exceeded our desires. Thanks for giving the precious, trustworthy, revealing and cool tips on that topic to Sandra.

 17. Thanks so much for providing individuals with an exceptionally terrific possiblity to discover important secrets from this site. It is often so useful and also jam-packed with a lot of fun for me and my office peers to search your web site at minimum three times in one week to read the newest items you have got. And of course, we are at all times fulfilled considering the perfect tips and hints you give. Selected 2 areas in this posting are essentially the finest I've ever had.

 18. I'm also writing to make you know of the fantastic encounter my cousin's princess developed going through yuor web blog. She came to find so many things, which included how it is like to have an amazing coaching character to have the others effortlessly gain knowledge of specific problematic things. You really exceeded her desires. Many thanks for offering these important, trusted, informative and in addition fun tips on that topic to Julie.

 19. What i don't realize is actually how you are no longer really a lot more smartly-appreciated than you may be now. You're so intelligent. You understand therefore significantly with regards to this subject, produced me individually consider it from so many varied angles. Its like women and men aren't involved except it¡¦s one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs outstanding. At all times care for it up!

 20. My husband and i were quite relieved that Albert could complete his web research via the precious recommendations he acquired through your site. It is now and again perplexing to simply always be releasing things which many others might have been making money from. We really remember we've got the blog owner to thank because of that. The specific explanations you made, the easy site navigation, the friendships you will make it easier to create – it's got mostly astonishing, and it's really assisting our son in addition to the family recognize that this article is cool, which is really important. Thanks for all the pieces!

 21. My spouse and i ended up being very delighted Jordan managed to finish off his analysis because of the ideas he discovered while using the web page. It is now and again perplexing just to continually be handing out facts which usually people today have been selling. And we consider we have the website owner to be grateful to for this. The most important explanations you made, the straightforward website navigation, the relationships your site help instill – it's most incredible, and it's assisting our son in addition to the family imagine that that theme is excellent, and that's especially fundamental. Thank you for the whole thing!

 22. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 23. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this web site. I am hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has inspired me to get my own website now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 24. I intended to compose you a little bit of observation so as to thank you very much over again considering the stunning thoughts you have shared here. This is so surprisingly generous of people like you giving publicly just what a lot of people would have offered as an e book in order to make some cash for their own end, mostly given that you could have tried it if you considered necessary. Those advice also worked as a good way to fully grasp some people have similar fervor just like my very own to know the truth very much more regarding this condition. I think there are many more pleasant opportunities up front for many who see your blog post.

 25. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I'm impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply could not come across. What an ideal web site.

 26. Thanks a lot for giving everyone such a brilliant opportunity to read in detail from this blog. It is usually so nice and as well , stuffed with a great time for me personally and my office colleagues to visit your web site at the very least thrice in 7 days to read through the new stuff you have got. Of course, I am at all times amazed with all the dazzling suggestions you give. Certain 2 facts on this page are in reality the most suitable I've ever had.

 27. I have to convey my appreciation for your generosity in support of individuals who actually need help with in this situation. Your very own dedication to passing the message around became exceptionally important and has in every case permitted people much like me to get to their ambitions. Your informative advice can mean a lot a person like me and even more to my colleagues. Thank you; from all of us.

 28. Wow I just adore her! She is so beautiful plus a really good actress. I don’t think the show V is all that good, none the less I watch it anyway just so I can see her. And I don’t know if you’ve ever seen her do an interview but she is also rather comical and its all so natural for her. I personally never even heard of her before The V, now I’ll watch anything she’s on.

 29. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog. A fantastic read. I'll definitely be back.

 30. Thanks a lot for providing individuals with a very remarkable possiblity to read articles and blog posts from here. It is always so ideal plus stuffed with a lot of fun for me personally and my office co-workers to visit your site particularly thrice in one week to see the newest secrets you have. And lastly, we are usually motivated with the gorgeous inspiring ideas served by you. Certain 4 tips in this article are easily the most suitable I've had.

 31. I happen to be commenting to let you understand what a useful discovery our princess enjoyed viewing yuor web blog. She came to find numerous pieces, with the inclusion of what it's like to have a marvelous coaching mood to let many others completely comprehend a variety of problematic topics. You truly surpassed her desires. I appreciate you for offering these useful, trustworthy, educational and easy thoughts on that topic to Sandra.

 32. I want to show some thanks to the writer just for bailing me out of this type of problem. Just after surfing through the search engines and obtaining ideas that were not pleasant, I was thinking my entire life was well over. Existing minus the approaches to the problems you have solved all through your good website is a serious case, as well as the ones which might have in a wrong way affected my career if I hadn't encountered your web blog. Your main competence and kindness in controlling every part was crucial. I don't know what I would have done if I had not discovered such a step like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thank you very much for your impressive and sensible help. I will not hesitate to suggest your site to any person who wants and needs counselling about this subject matter.

 33. I want to express appreciation to this writer just for rescuing me from this particular predicament. Just after checking through the internet and coming across techniques which were not pleasant, I was thinking my life was well over. Living without the presence of approaches to the difficulties you have fixed by way of the guide is a critical case, and those which might have negatively damaged my career if I had not come across your web page. Your primary capability and kindness in maneuvering the whole lot was very useful. I don't know what I would have done if I hadn't come across such a point like this. I can at this time look ahead to my future. Thanks a lot very much for the professional and amazing guide. I won't think twice to suggest your web page to anybody who should have assistance on this topic.

 34. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is great blog. An excellent read. I will definitely be back.

 35. What i don't understood is actually how you're now not actually a lot more smartly-appreciated than you might be right now. You are so intelligent. You recognize therefore considerably relating to this subject, made me in my view consider it from a lot of numerous angles. Its like women and men don't seem to be fascinated except it¡¦s something to do with Girl gaga! Your individual stuffs nice. All the time take care of it up!

 36. I needed to write you this bit of word in order to give many thanks yet again over the awesome advice you have contributed on this site. This is tremendously generous with people like you giving extensively what most of us could have offered for sale as an ebook to help make some bucks for their own end, specifically given that you could possibly have done it in the event you desired. The solutions likewise served like a easy way to comprehend some people have a similar interest really like my own to see significantly more pertaining to this condition. I am sure there are some more enjoyable periods ahead for individuals who looked at your site.

 37. I would like to thank you for the efforts you've put in writing this website. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has encouraged me to get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 38. I would like to express some appreciation to the writer just for bailing me out of such a circumstance. Because of surfing throughout the the net and meeting suggestions which were not pleasant, I was thinking my life was done. Existing without the answers to the difficulties you've resolved as a result of this post is a critical case, and those which might have negatively affected my career if I hadn't encountered your blog. Your own personal know-how and kindness in controlling all the stuff was excellent. I am not sure what I would have done if I hadn't encountered such a thing like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks for your time so much for your expert and effective help. I will not be reluctant to refer your web page to anyone who needs and wants tips about this topic.

 39. You really make it seem really easy with your presentation but I in finding this matter to be actually one thing that I think I'd by no means understand. It sort of feels too complex and very extensive for me. I am having a look ahead for your subsequent submit, I¡¦ll attempt to get the cling of it!

 40. zoo

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 41. Wonderful goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just extremely excellent. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I can't wait to read far more from you. This is actually a tremendous website.

 42. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 43. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 44. I wish to show my thanks to this writer for bailing me out of this particular scenario. As a result of researching throughout the the net and getting basics which were not helpful, I thought my entire life was over. Being alive without the solutions to the difficulties you've resolved through your short post is a critical case, as well as the kind that could have adversely affected my entire career if I hadn't encountered your blog. Your own personal mastery and kindness in playing with the whole thing was tremendous. I am not sure what I would've done if I hadn't discovered such a point like this. I can at this point look ahead to my future. Thanks so much for the professional and result oriented guide. I will not be reluctant to refer the blog to anyone who should have tips on this subject matter.

 45. Thanks a lot for giving everyone such a memorable chance to read from this web site. It really is very superb and as well , full of a great time for me personally and my office friends to search your site minimum 3 times per week to read the new issues you have. And indeed, we are certainly pleased with all the awesome advice you give. Some 4 areas on this page are basically the simplest we have all had.

 46. I would like to express my gratitude for your generosity for men who need assistance with this particular subject. Your very own commitment to passing the solution up and down was surprisingly practical and have without exception helped associates like me to achieve their targets. The informative guidelines can mean a whole lot a person like me and much more to my office workers. Thank you; from everyone of us.

 47. I've been browsing on-line greater than 3 hours today, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful value sufficient for me. Personally, if all website owners and bloggers made excellent content as you probably did, the web might be much more helpful than ever before.

 48. you are actually a excellent webmaster. The web site loading speed is incredible. It sort of feels that you're doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you've done a excellent job on this matter!

 49. My spouse and i ended up being quite joyful Raymond could deal with his preliminary research from your precious recommendations he made from your own web page. It is now and again perplexing to just possibly be giving for free guides which people today may have been selling. We do know we now have the website owner to give thanks to because of that. The explanations you've made, the easy web site menu, the relationships you assist to foster – it's everything great, and it's letting our son and us feel that that situation is interesting, which is truly essential. Thank you for the whole thing!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.