23

 

תקציר הפרק הקודם: גדי וטסה מחליטים לעזוב את בייג'ינג.

 

 

 

מפה צחורה כיסתה את שולחן האוכל העמוס לעייפה בתבשילים, כלי אוכל ומשקאות. מר וו'אנג תפס את מקומו בראש השולחן.

"שב," הוא הורה לי, מצביע על הכסא שלמולו. טסה התיישבה לצידו של המאסטר. על הכיסא המוגבה שביני ובין טסה התמקם בנם של בני הזוג וו'אנג, סי בן התשע.

"אשתי בשלנית נהדרת," העיר וו'אנג והמתורגמן, מר ג'יאו, בחור שמנמן בעל פנים בורקים מזיעה, ליקק את שפתיו הבשרניות לפני שתרגם. סי הצביע עליו, פלט כמה מילים והתפוצץ מצחוק. המבט בעיניו היה לעגני, מתנשא. מר ג'יאו האדים ונע על כיסאו בחוסר נוחות.

הגברת וו'אנג הגיעה מהמטבח כשבידה צלחת גדושה בבשר חזיר ברוטב אדום עם ניחוח חמצמץ – חמצמץ כמו ההבעה שעל פניה.

"זהו זה," אמרה בעודה מניחה את המאכל על השולחן. היא התיישבה לצידו של מר וו'אנג, גופה מתוח ושפתיה קפוצות.

סי, עיניו נעולות על ערימת המתנות שניצבה במרכז השולחן, פנה אל מר וו'אנג שהניד ראשו בשלילה. הילד פלט יבבה ושילב את זרועותיו על חזהו. פניו נפלו, שפתו התחתונה משתרבבת לחזית בהבעת עצב תהומית.

"בני משתוקק לפתוח את המתנות," הסביר וו'אנג בחיוך. "אבל הוא יוכל לחכות עד שנסיים עם האוכל."

הגברת וו'אנג נבחה מספר מילים והוא היסה אותה בתנועת יד עדינה.

"אחר כך, קודם נאכל."

המאכלים היו מדהימים אך האווירה נעכרה בשל חמיצותה של המבשלת והתנהגותו חסרת הרסן של סי. הילד התלונן בקולניות כשלא אהב את טעמם של חלק מהמטעמים, לכלך את השולחן, בלגן את הכלים ודרש בלי הרף לפתוח את המתנות. הוא השתדל והצליח להפריע לשיחות שניסינו לנהל והקניט ללא הרף את המסובים.


הבטתי בו והרהורים אודות הצורך בהקשחת חוק הילודה בסין עלו בתודעתי. שהות קצרה במחיצתו של היצור המפונק ורעיון ה- "משפחה אחת צאצא אחד" הפך לקונספט מתירני, שלא לומר שלוח רסן.

לאחר הארוחה הגיע זמן המתנות. את הראשונה הגישה טסה לסי בחיוך רחב. הבעת תאווה עלתה על פניו והוא קרע את העטיפה הצבעונית באצבעות משתוקקות, זורק את הנייר לרצפה ומביט בציור שעל הקופסא שלפניו.

"שחמט," הוא קרא בקול מאוכזב, פלט משפט שגרם למתורגמן להחוויר ופרץ בצחוק מרושע. מר וו'אנג התנצל על גסותו של הילד אבל נמנע מלנזוף בפרי חלציו המחוצף.

הגברת וו'אנג הגיבה בצורה לא פחות מרשימה משהגיע תורה, מסירה בחוסר חשק את העטיפה ממתנתה, מעיפה מבט חטוף בתכולתה ואומרת תודה, הבעת הכעס והמרירות לא עוזבת את פניה. מר וו'אנג, ביחס לשאר יושבי הבית, הדגים הערכה מרובה למתנתו. הוא הודה לטסה, חייך בחום אך גם הוא לא העיף מבט שני במתנתו. הגברת וו'אנג קמה בהפגנתיות וצעדה לעבר המטבח, רוטנת לעצמה.

הבטתי בטסה שהחלה להאדים, קורא את הבושה, הכעס והאכזבה שניבטו מעיניה, חושב על השעות הארוכות בהן שוטטה ברחבי העיר בחיפושים אחר המתנות הראויות לבני המשפחה. מתנות מכובדות, צנועות אך יקרות ואיכותיות, מתנות שנועדו להביע את הערכתה ותודתה לידע שרכשה ולזמן שהוקדש לה, מתנות המשקפות את הערצתה לאישיותו ולגישתו האצילית של המאסטר, אדם ששם אל מול עיניו את האהבה לאומנות כערך העליון, אדם שלא נסחף ונבלע במערבולת החזירות הקפיטליסטית של בייג'ינג.

"אשתי רוצה מתנה בדולרים,",אמר מר וואנג, והבעתו המתחסדת כצדיק הנאנס למעשה עבירה, עוררה בי בחילה עזה. טסה הביטה בו המומה אך התעשתה במהרה.


"בסדר," הנהנה ומר וו'אנג חייך ומיד שינה את הנושא, פוצח בשיחה על אומנות הציור. הוא קם וסימן לנו לצעוד אחריו אל חדר העבודה. קמתי והלכתי אחריהם בחוסר חשק, מביט בדלת היציאה בערגה וחולם על המחלקה הראשונה ברכבת. לפני שהספקתי לעבור את מפתן החדר חשתי יד קטנה אוחזת בידי.

"בוא ושחק איתי," ביקש סי באנגלית רהוטה. בידו השניה הוא אחז את קופסת השחמט.

"בבקשה," הוא חייך ועיניו נצצו. הבעתו התמימה של הקטנטן שבתה אותי לרגע, מוחקת מזכרוני את התנהגותו המחפירה בארוחת הערב.

"נו טוב," הנהנתי, שמח לברוח מנוכחותו של מר וו'אנג.

צעדתי אחריו אל חדרו המלא עד אפס מקום במשחקים. הוא קפץ על המיטה, מסמן לי לשבת לצידו, מול הטלביזיה. לקחתי את מקומי בעודו משליך את קופסת השחמט לרצפה ואוסף במקומה זוג ג'וייסטיקים. הוא הגיש לי אחד. קימטתי את מצחי והוא הצביע על הטלביזיה.

"משחק מחשב," אמר. "קרבות וו'שו. אבא אמר שאתה יודע וו'שו."

"יודע קצת וו'שו אבל אין לי מושג במשחקי מחשב."

"מכות, זה קל. שנתחיל?" סי הדליק את המכשיר ועל המסך צפו ועלו שתי דמויות של לוחמים גברתנים.

אחזתי בג'ויסטיק, ועוד לפני שהספקתי לבטא "איך", החל הקרב. ישבתי חסר אונים בעודי מצביע על חתיכת הפלסטיק הדוממת שבידי, מעביר את עיני על סי שהניע את הידית בזריזות ובקלילות. אצבעותיו הקישו במיומנות על הלחצנים, תנועותיו מתורגמות למגוון חבטות על המסך. ניסיתי לחקות את מעשיו ,אך הלוחם שלי סובב בהפגנתיות את גבו אל היריב וספג בעיטה הגונה שריסקה אותו אל הרצפה. סי צהל והניף את ידיו בתנועת ניצחון.

"תראה לי איך לשחק," ביקשתי אך הוא הניד ראשו לשלילה.

"אין זמן. הסיבוב השני מתחיל."

קוד ההגינות הספורטיבית נשמר היטב גם בסיבוב השני ולאורך כל המשחקים שבאו אחריו. סי מנצח, מסרב ללמד איך לשחק, שולח הערות עוקצניות, מצחקק ומלגלג, מנסר את עצבי. ניסיתי בכל כוחי לנצח אותו, הזעתי, קצפתי, שרירי ידיי דואבים מהמאמץ. אך למרות כל נסיונותי לא יכולתי למיומנותו הבלתי מתפשרת של המנוול הקטן.

"הוו'שו שלך לא משהו," הוא גיחך כשלבסוף השלכתי את הגו'ייסטיק על המיטה. עמדתי לעזוב אך הוא משך את ידי.

"שחמט?" הציע ואור נקמני נדלק בעיני.

"טוב, למה לא."

"אבל אני מזהיר אותך מראש," חייך סי. "אני ממש טוב."

"ראה הוזהרתי," חייכתי במתיקות. פתחנו את הקופסא, מוציאים את הלוח מעץ הדובדבן ואת הכלים העשויים ביד אומן.

"כל הכלים הם עבודת יד," הערתי וסי גיחך בתגובה.

"אתה עדיין תפסיד," הוא הבטיח.

סידרנו את הלוח וסי דרש לשחק בשחור. השתאתי נוכח בטחונו הבלתי מעורער ביכולתו לנצח.

המשחק החל וכבר ממהלכיו הראשונים ניכר היה שסי באמת יודע לשחק בצורה מרשימה יחסית לגילו הרך. הוא הכיר פתיחות והגנות וניחן בחשיבה טקטית ואסטרטגית. אבל הוא היה רחוק מלהיות בובי פישר הצעיר ולא היה לו צל של סיכוי. חמש דקות עברו לפני שחוסל מחצית צבאו וכעבור שתי דקות הוכרעה המערכה. פניו נפלו כשביצעתי את המהלך האחרון, מכיר בתבוסתו, מתבונן בחיוך הרחב שנמתח על שפתיי.

"ניצחתי!" צווחתי באושר עילאי, קופץ מהמיטה ומרקד בחדר, עיניי בורקות, ידיי מתנופפות בחלל האויר. הפסקתי מחשש שסי יפרוץ בבכי.


"חמוד קטן," חייכתי אליו וטפחתי על שכמו לפני שעזבתי את החדר.

למחרת טסה חזרה אל ביתם של הזוג וו'אנג בפעם האחרונה כשבאמתחתה המתנה הנכספת – מעטפה עם דולרים מרשרשים שכמעט וגרמו לגברת וו'אנג להזיל ריר על הרצפה. לתדהמתי, טסה לא איבדה את אמונה וכבודה אל מר וו'אנג למרות שנפגעה עד עמקי נשמתה מהידיעה שכנראה גם הוא, חרף מילותיו הנשגבות והתנהגותו המכובדת, הושפע בעיקר מארציותו של בצע הכסף.

*

מר קאנג, חייל במקצועו, היה אחד הלוחמים המרשימים ביותר שפגשתי בבית הספר לוו'שו. הוא היה תמיר וקשוח, מבנה גופו אתלטי, עצמותיו נוקשות כגזעים ושריריו מתפתלים כנחשים מתחת לעור. לא אחת התבוננתי בו בזמן שבעט בשקי האימון. הוא נע בקלילות של רקדן, פוגע לסירוגין עם השוק, העקב, הברך או כריות הרגל. חבטותיו המדויקות והעוצמתיות נחתו מכיוונים שונים ומר קאנג תמיד ניצב בנקודה הנכונה לחבטת ההמשך, תזמונו מושלם.

מעטים מקרב התלמידים יכלו לעמוד מולו. המעטים שהעזו יצאו בשן ועין ועם זאת ראו עצמם ברי מזל מכיוון שמר קאנג חס עליהם ולא היכה בעוצמה שיכל להפיק מגופו המיומן.

"עדיף לא להתעסק איתו," יעץ לי יאו. "להכות בו כואב לא פחות מכשהוא מרביץ."


מספר פעמים בעבר, פנה אלי מר קאנג בחיוך וקרא תיגר.

"קדימה," הקניט. "קרב אימון, גדי. בוא ותראה לי מה למדת ביפן. קדימה, אל תפחד, אני לא אכה חזק."

לא הייתי נשאר חייב להצעותיו חסרות השחר.

"תתכונן," נהגתי לענות בחיוך, נעמד מולו בעמידת קרב . "בוא ותראה לי מה למדת בסין."

מאו סיפו היה מתרגם את השיחות תוך שהוא מתפקע מצחוק. הוא נהג לעמוד כחוצץ ביננו, מוודא שחילופי הדברים לא יתדרדרו מעבר לגבולות הטעם הטוב.

כמובן שלא היה לי שמץ של סיכוי בקרב עם מר קאנג, שלא היה רק לוחם משכמו ומעלה, בעל טכניקת סאנדא עדיפה ונסיון עשיר בקרבות זירה, אלא גם שקל תשעים קילוגרם – כעשרים יותר ממני.

ואולם, למרות שידעתי שעדיף ללכת לפינת האולם ולדפוק את הראש בקיר מאשר להילחם במר קאנג, ולמרות שבסתר ליבי שמחתי על כך שנוכחותו של מאו סיפו מנעה מהקרב להיתממש, עדיין קינן בי יצר ההיענות לקריאת התיגר. להפסיד, לחטוף מכות, לדמם על המזרן – הכל נראה נסבל אם אוכל להכות בפה הרברבן ולו רק פעם אחת.

"אל תחשוב שאני לא יודע שאתה שוקל להילחם עימו," אמר מאו, שהיה האדם היחיד שראיתי מביס את מר קאנג לאחר מערכה קשה. "מר קאנג הוא שחצן לא קטן אבל הוא שחצן חזק ומיומן. לצערי, אין לך שום סיכוי להתמודד איתו."

בהתחשב בעובדות, לא הופתעתי לראות את מאו סיפו נעמד מולי כשהתקדמתי אל קאנג על המזרן. היה זה בצהרי היום, שלושה ימים לפני תאריך העזיבה, אימון הפרידה שלי מוו'שו, סאנדא וכמובן, ממלך השום.

"מה אתה עושה?" חקר מאו.

"קרב." עניתי בתמימות.

"עם מר קאנג?"

"כן."

"לא נראה לי."

"אמרת שאוכל להילחם במי שארצה באימון האחרון," הזכרתי לו.

"כי לא חשבתי שתבחר בקאנג. הוא לא בשבילך, אל תהיה אדיוט."

"אני כבר אדיוט. בבקשה, מאו, מה אכפת לך? אתה פה, מה כבר יכול לקרות?"

"הוא יפרק אותך – זה מה שהולך לקרות! מה אתה מנסה להוכיח, גדי? אתה כל כך משתוקק לעזוב את בייג'ינג עם איזה אף שבור, פנס בעין או סתם זעזוע מוח?"


"למה להיות שלילי, סיפו? אני מעדיף לחשוב עליהם כעל מזכרות מבייג'ינג."

מאו סיפו הביט בי כלא מאמין, בוחן את פרצופי, בודאי מנסה לזהות סימנים לאובדן שפיות דעתי.

"נו, טוב," הוא נאנח לבסוף. "לך אדיוט, לך קבל קצת מזכרות."

חיוך רחב התפשט על פניו של קאנג כשהתייצבתי מולו.

"מוכן לקבל קצת מכות, חייל?" שאלתי אך מאו סיפו מיאן לתרגם.

"זה לא משחק," הוא הזהיר בפנים רציניים. "תשמור על עצמך. מספיק עם השטויות."

קדתי לעברו, חש מעיין חמימות פנימית. דאגתו של מאו סיפו לשלומי ורווחתי נגעו מאוד לליבי.

"בסדר," אמר מאו ונעמד בינינו. הוא החליף כמה מילים עם קאנג ואז פנה אליי, נותן הנחיות אחרונות. "אני רוצה לראות קרב נקי. תשתמש בכל מה שלימדתי אותך ואל תשכח שהוא גבוה ממך. אל תפסיק לזוז ונסה לצמצם טווח במתקפות מתפרצות. הכי חשוב – שמור על הראש!"

הנהנתי בעודי מתמקד בקאנג.

"מוכנים?" שאל מאו והרים את ידו אל התווך שביננו. הנהנו והוא משך את ידו ופסע לאחור. קאנג חייך ומיד שלח שני אגרופים לפנים ובעיטה תחתית. מהאגרופים התחמקתי אך הבעיטה מצאה את מטרתה, נוגסת בשריר ירכי ומסובבת אותי במקום. חשקתי את שפתי והחזרתי את הטובה, שולח שני אגרופים מהם חמק קאנג ללא בעיה, מסיים בבעיטה תחתית שפגעה במטרתה, מתרסקת על ירך נוקשה בעוצמה שזיעזעה את כל גופי.

קאנג גיחך בעודו מקפץ סביבי. התאמצתי לעקוב אחריו על שתי רגליים כבדות, ירך אחת הופכת נוקשה משניה לשניה, חברתה פועמת בכאב.

שתי התקפותיו הבאות של קאנג הסתכמו בחבטה באוזן ובירך שאיימה להפסיק ולתפקד. נשימתי הפכה למהירה ורדודה והתחמקתי בקושי מעוד מתקפה, יודע שבקרוב כבר לא אוכל לעמוד. חלון ההזדמנויות להכות בפרצופו של קאנג החל להיסגר מול עיניי.

עכשיו או לעולם לא…

"קדימה יפני," הוא צעק ובאותה השניה זינקתי לחזית, מפתיע בשלושה אגרופים. ראיתי את עיניו של קאנג נפערות בהפתעה אך הוא הצליח לבלום שתיים מהמכות, האגרוף השלישי מוצא את אפו, ממעך אותו פנימה בעוצמה לא מבוטלת.

חייכתי, וזה פחות או יותר מה שנותר בזכרוני מאותו הקרב. את שאר הפרטים דליתי מאוחר יותר ממאו סיפו בעודנו ישובים על ספסל בטון מחוץ לאולם האימונים. מסתבר שמיד לאחר התקפתי, איבד מר קאנג את קור רוחו ולפני שמאו יכול היה לעצור בעדו הוא שלח בעיטה שפגעה בצד ראשי.


"נפלתי?"

"לא," חייך מאו. "אבל החבטה של קאנג זיעזעה את מוחך. איבדת כל שליטה ברגליים, מתנדנד, מחייך, מטיח חבטות באוויר וכל הזמן צועק: 'But we only throw stones…'"

"מעניין. קונג פו שיטת השיכור?"

"זה היה יותר אלביס רוקד מאשר קונג פו," צחק מאו.

"אתה מכיר את אלביס?"

"מי לא מכיר את מלך הרוק?" שאל ונעמד מולי, מעביר יד דרך שיער ראשו ופוצח בעיוות מחריד לשיר – Jail House Rock – רגליו מחקות את ריקודו של אלביס.


מאו טפח על שכמי לפני שנפרדנו

"אתה בחור מטורף," חייך. "אבל אני אתגעגע אלייך."

הפרק הקודם  הפרק הבא

 

238 תגובות

 1. I and also my buddies happened to be checking the excellent recommendations located on your web blog while immediately I got a terrible feeling I had not thanked the web blog owner for those strategies. All of the women were as a result excited to study them and already have truly been enjoying them. Thanks for genuinely really kind as well as for finding these kinds of important issues millions of individuals are really eager to discover. Our own sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

 2. I¡¦ve been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Studying this info So i¡¦m satisfied to convey that I have an incredibly excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I most indubitably will make sure to don¡¦t forget this website and provides it a look regularly.

 3. I¡¦ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Studying this info So i am glad to express that I have a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I such a lot no doubt will make sure to don¡¦t omit this web site and give it a glance on a constant basis.

 4. Just want to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply great and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 5. What i do not realize is if truth be told how you're no longer really a lot more neatly-preferred than you might be right now. You are so intelligent. You know therefore considerably relating to this matter, produced me for my part believe it from numerous varied angles. Its like women and men are not involved unless it is one thing to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs great. All the time care for it up!

 6. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 7. I truly wanted to send a quick remark to be able to appreciate you for the lovely ideas you are placing on this website. My extended internet search has finally been paid with beneficial knowledge to exchange with my guests. I 'd state that that we visitors are extremely fortunate to live in a really good place with many marvellous professionals with very beneficial basics. I feel really fortunate to have used your webpage and look forward to plenty of more fabulous moments reading here. Thank you once again for everything.

 8. I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Reading this info So i am satisfied to express that I've a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot indubitably will make sure to don¡¦t fail to remember this site and provides it a look on a relentless basis.

 9. Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too fantastic. I actually like what you've acquired here, really like what you're saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read much more from you. This is really a terrific site.

 10. Howdy very cool site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I'll bookmark your site and take the feeds additionally¡KI am glad to find numerous helpful information right here within the post, we need develop extra techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 11. I read recently where record numbers of Americans are purchasing storage facilities. This reflects several issues. Our amount of clutter and accumulated possessions is growing, in possibly opposite proportion to our living spaces. I say possible, because, while I can't prove it, I believe Americans have more living space per capita than they did 20-40 years ago. And even more living space than they had farther back in time. When I was a kid, very few children had their own bedrooms. Most shared with at least one sibling.

 12. Thanks a lot for giving everyone remarkably superb chance to read from this website. It can be very pleasing plus packed with a great time for me and my office friends to visit your blog on the least thrice per week to read the fresh guidance you will have. And definitely, I'm so certainly happy considering the unique tips served by you. Some 3 ideas in this post are unequivocally the most efficient we have all had.

 13. My personal sis advised me personally about your internet site and exactly how excellent it truly is. She’s proper, I’m genuinely amazed using the composing and clever style. Seems like to me you’re merely itching the surface in terms of that which you might accomplish, nevertheless you’re off to a terrific start!

 14. There are a lot of means I could look at your post that may give me an option as to just how to react. It delights me to recognize that your post was exactly about the subject that I have actually been researching for my Doctoral Thesis. I wonder to know if you have any more information that I might find relevant for my Thesis? Please contact me through my e-mail if you can assist me.

 15. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 16. Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to find someone with some unique thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is one thing that’s wanted on the web, someone with a bit originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 17. I intended to compose you a very little note so as to thank you very much once again with your breathtaking methods you've featured on this page. It is simply tremendously generous of you to provide unreservedly what exactly a number of us would've marketed as an ebook to help with making some profit on their own, mostly considering that you could have tried it if you ever desired. These advice additionally worked to become great way to recognize that many people have a similar desire much like my own to realize whole lot more when it comes to this issue. I'm certain there are several more enjoyable instances in the future for those who view your site.

 18. My wife and i ended up being very fortunate Chris managed to round up his basic research from the precious recommendations he gained when using the weblog. It's not at all simplistic to simply be handing out things which often other people may have been making money from. And we all realize we need the blog owner to appreciate because of that. The type of explanations you've made, the easy web site menu, the friendships you help instill – it's most terrific, and it's assisting our son in addition to the family consider that that idea is entertaining, which is rather serious. Many thanks for all!

 19. I¡¦ve been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this info So i¡¦m satisfied to express that I have a very excellent uncanny feeling I came upon just what I needed. I such a lot without a doubt will make certain to don¡¦t disregard this site and provides it a look on a constant basis.

 20. Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too excellent. I actually like what you've acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I can not wait to read much more from you. This is actually a great website.

 21. I¡¦ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Studying this info So i am satisfied to convey that I've an incredibly just right uncanny feeling I came upon just what I needed. I most definitely will make certain to do not forget this site and provides it a glance on a constant basis.

 22. What i do not realize is in fact how you are not actually much more smartly-appreciated than you may be now. You're so intelligent. You already know thus significantly in the case of this topic, made me personally consider it from a lot of varied angles. Its like men and women aren't interested unless it is one thing to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs nice. At all times care for it up!

 23. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 24. I want to voice my passion for your kind-heartedness for folks who actually need help with this important study. Your real dedication to passing the solution throughout had become extraordinarily advantageous and have in most cases helped people just like me to achieve their objectives. Your personal invaluable tutorial can mean a lot a person like me and extremely more to my office colleagues. Thanks a lot; from everyone of us.

 25. I just wanted to type a simple message to thank you for these remarkable information you are giving out here. My rather long internet research has at the end of the day been honored with reputable know-how to talk about with my partners. I 'd declare that many of us visitors are very much endowed to live in a good community with many special professionals with helpful tips and hints. I feel extremely lucky to have encountered your entire webpages and look forward to some more enjoyable times reading here. Thank you once again for a lot of things.

 26. I must get across my passion for your kindness in support of individuals who should have assistance with this one idea. Your very own dedication to getting the solution all over became certainly insightful and have continually allowed girls much like me to reach their objectives. Your own warm and friendly advice indicates so much a person like me and even more to my fellow workers. Warm regards; from everyone of us.

 27. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply couldn't come across. What a perfect web-site.

 28. I¡¦ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Studying this information So i am happy to exhibit that I've a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I such a lot without a doubt will make certain to do not put out of your mind this website and provides it a look on a relentless basis.

 29. I simply desired to say thanks all over again. I am not sure the things that I could possibly have made to happen without the basics discussed by you about this field. Certainly was a troublesome scenario in my opinion, nevertheless taking note of a expert form you treated that forced me to weep for joy. I will be happy for your work and in addition trust you know what an amazing job you are providing educating some other people all through your websites. I'm certain you haven't encountered any of us.

 30. I was just searching for this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what's the lack of Google strategy that do not rank this type of informative web sites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

 31. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 32. I definitely wanted to develop a comment so as to express gratitude to you for those wonderful recommendations you are writing at this site. My long internet look up has finally been paid with really good facts to share with my friends and family. I 'd assume that many of us website visitors are undoubtedly fortunate to be in a remarkable community with so many wonderful people with helpful methods. I feel very grateful to have come across your website and look forward to so many more fabulous moments reading here. Thanks again for all the details.

 33. suba suba

  qSKmkb Normally I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very great article.

 34. I have been surfing on-line greater than three hours today, but I by no means found any fascinating article like yours. It's beautiful price enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made just right content material as you did, the internet shall be a lot more useful than ever before. gabapentin.

 35. I actually wanted to develop a brief remark to say thanks to you for those fantastic concepts you are giving at this website. My prolonged internet research has at the end been compensated with awesome knowledge to exchange with my neighbours. I would state that that we website visitors are very much blessed to be in a remarkable network with very many marvellous professionals with good methods. I feel very much happy to have seen the website page and look forward to plenty of more awesome minutes reading here. Thanks a lot again for everything.

 36. I as well as my pals were actually looking through the best procedures on your web site and so the sudden developed a horrible suspicion I never expressed respect to the website owner for those tips. All of the young boys became stimulated to study all of them and have in effect pretty much been tapping into them. Many thanks for turning out to be really considerate and for utilizing such notable topics most people are really needing to discover. My sincere regret for not saying thanks to earlier.

 37. I¡¦ve been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Studying this information So i am satisfied to show that I've an incredibly just right uncanny feeling I discovered just what I needed. I most undoubtedly will make sure to do not forget this website and give it a look regularly.

 38. Thanks for all of the work on this web page. Ellie really loves making time for research and it's simple to grasp why. Most people learn all regarding the dynamic ways you give reliable solutions via the website and even inspire participation from people about this idea so our favorite princess is truly learning a lot of things. Take pleasure in the rest of the new year. You're the one performing a powerful job.

 39. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 40. Hiya very cool site!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally¡KI am satisfied to find numerous helpful information here in the publish, we need develop more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 41. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 42. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a great website.

 43. Somebody necessarily lend a hand to make severely articles I'd state. This is the very first time I frequented your website page and to this point? I amazed with the analysis you made to make this actual put up extraordinary. Magnificent activity!

 44. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I'm impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect web site.

 45. פינגבק:Google

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.