4

 

תקציר הפרק הקודם: גדי וטסה מחליפים כספים בשוק השחור ולומדים כי מסעדות ושרותים הולכים ביחד.

 

 

 

השבוע במחיצתו של איאן עבר בנעימים ובמהירות מפתיעה. סיימנו את כול הסידורים ביומיים הראשונים ובשאר הימים, טיילנו ברחבי הבירה הסינית ומעבר לה – הולכים שבויים אחרי טסה והעותק של ה – 'LONELY PLANET' שהיה במחיצתה יומם ולילה,אוחזת בו כתנ"ך בזרועות תלמיד ישיבה נלהב.

הילכנו על החומה הסינית המחודשת, חומה צעירה בת פחות מעשור שנים שנבנתה במיוחד לתיירים ושממנה ניתן היה לראות את חורבות החומה המקורית נמתחים אל האופק. סיירנו גם בעיר האסורה, מקום מגוריהם של קיסרי סין לשעבר ובכיכר-טיאנאמן הידועה לשמצה, היכן שמרד סטודנטים דוכא באכזריות בסוף שנות השמונים.

היינו גם בתצוגת אופרה סינית, שילוב מעניין ומוזר של שירה, תחפושות, אלמנטים הלקוחים מאומנויות הלחימה המקומיות וביצועים אקרובטים מרהיבים נוסח ג'קי-צ'אן.אני כשלעצמי, מעולם לא הייתי חסיד נלהב של מקומות תיירותיים אך נשרכתי אחרי שניהם באומץ – משתדל לרסן את לשוני מהערות עוקצניות ומוצא עניין בסיפורים שמאחורי הסיפורים הרומנטיים של מקומות התיירות המדוברים.

בחומה הסינית התוודעתי למהפכה התרבותית של שנות השבעים – תחיה פרו-קומוניסטית של הדור הצעיר בסין שבעקבותיה אוכלוסיות שלמות הועברו מבתיהם ורבבות אחרים נעצרו או קפחו את חייהם. הייתה זו אורגיה של השתלהבות יצרים פוליטיים, תקופה חשוכה שבה ילדים הלשינו על הוריהם לשלטונות החוק והכול הילכו מפוחדים וחפויי ראש – מבלי לדעת היכן ומתי יכה בהם הגורל המר.

לא רק אנשים סבלו במהפכה התרבותית של סין אלא גם אושיות התרבות וההיסטוריה המפוארת של המדינה. ספרים נשרפו וראשי פסלים נותצו, ציורים הושחתו וכך היה גם דינה של החומה הסינית. החומה פורקה, אבן, אבן למטרות המפלגה, עד שכול שנשאר היום מהמקור הם היסודות הטמונים באדמה.

"אבל אפשר לראות את זה מהירח!" אני יכול לשמוע את התייר המסורתי צורח.

"גם את הישבן שלי אם תסתכל ממש טוב."

בעיר האסורה התוודעתי לסיפור מעניין בנוגע לפילגשות הקיסרים. מסתבר שהייתה לקיסרות הסינית דרך מיוחדת לטפל בפילגשות שניסו להתחמק ולברוח מתפקידן המלכותי.

"במידה והיו תופסים את הפילגש הסוררת," אמר מדריך התיירים של הקבוצה אליה נצמדתי בעל כורחם. "היו קוצצים את זרועותיה ורגליה, תופרים את החתכים וטומנים את גופה בכד גדול, כך שרק ראשה המיוסר מתבונן החוצה. נסו לדמיין עצמכם מחוסרי תנועה ואונים כאותה פילגש," המדריך אמר בדרמטיות. "מטופלים כצמח בתוך הכד – מעולם לא חסרים מזון ושתייה – מושארים בחיים לשעשועו של הקיסר."

התרחקתי מאותה קבוצה וממדריך התיירים שירה לעברי מבטים מאיימים. נעמדתי במרכז רחבת האבן הענקית של עיר הקיסרים ודמיינתי אותה מוקפת בעציצים עם ראשי נשים המבצבצים מתוכם – יצורים מעונים אל מעבר לגבולות הסבל – בכיין מהדהד ברחבי העיר האסורה בסימפוניה של כאבים…

ביום הולדתה של טסה, יומיים לפני שאיאן עזב, יצאנו לטיול אופניים ארוך ברחבי העיר. נסענו במשך שעות, עוצרים לפרקים במקומות תיירותיים לפי הוראת ה – 'LONELY PLANET', או בחנויות ובקניונים הממשלתיים שהיו ריקים כמעט ממרכולת וגדושים באווירה עצבנית אותה מצאנו משעשעת במיוחד. היה שוני מהותי במוטיבציה ובגישה של המוכרים בחנויות הממשלתיות לעומת זאת שהודגמה בידי בעלי המסעדות והדוכנים הפרטיים.

בעוד שבעלי העסקים הפרטיים היו חדורים ברוח קפיטליסטית – ברצון עז למכור ולהרוויח, הרי שהעובדים הממשלתיים, ששכרם הנמוך והקבוע לא הושפע מנפח המכירות, הקרינו אדישות מרקסיסטית וחוסר רצון בסיסי לשרת את הלקוחות.

'מא-איו', (אין לי)," הייתה מילת המפתח השגורה בפיהם ולא רק כשהיו חסרים מוצר זה או אחר.

טסה: "אפשר בקבוק מים?"

זבנית בכולבו, (או 'אין-בו', ליתר דיוק): "מא-איו."

טסה, מצביעה אל הקיר שמאחורי הזבנית: "אבל יש בקבוקים מאחורייך."

האישה מעבירה מבט על שורת הבקבוקים שמאחוריה ואומרת בחיוך: "מא-איו."

"רק תשלחי יד לאחור. זה לא קשה, אני יכולה לעזור."

"מא-יו."

בשלב מסוים אחר הצהריים הרחובות העמוסים עד אפס מקום התרוקנו מאדם. האנשים המעטים שהעזו להישאר ברחוב הילכו בצמוד לקירות הבתים כששקיות פלסטיק מכסות את ראשיהם.


"הם נראים כמו כוורנים," טסה העירה. "תראה איך הם קושרים את השקיות אל הגרון, איך הם יכולים לנשום?"

"אולי זוהי שעת המתאבדים?" הצעתי ואיאן משך בכתפיו.

רוח החלה לשרוק בעוד אנו דוהרים בשבילי האופניים. הרוח התעצמה בהדרגה, צופרת ביובש כמו חולת קצרת סופנית, מטלטלת את גופנו ומביאה עימה ענני אבק צהובים שבלעו את אור החמה. שנייה לאחר מיכן מצאנו עצמנו בסופת החול האיומה ביותר שחוויתי בחיי.

הראות הצטמצמה עד כדי כך שבקושי יכולתי לראות את טסה שנסעה לצידי. נעצרנו ועמדנו שלושתנו חבוקים בעוד החול מתערבל סביבנו, מוצא דרכו אל כול חלל פתוח בבגדינו ובגופנו כאחד. חול בחולצה ובמכנסיים, חול באוזניים, בעיניים, בנחיריים ובפה.

"לו הייתי גמל," נאנחתי ואיאן צעק שהקולג' נמצא פחות מחמש דקות נסיעה. המשכנו בדרכנו והנסיעה ארכה כחצי שעה בתוך התופת החולית. כשלבסוף הגענו לקולג' נראינו כמו שלושה פסלי טרקוטה שברחו על אופניים מקבורת הקיסרים.


התקלחנו, וכשהרוח שכחה מעט, יצאתי עם איאן למצוא מתנה ועוגת יומולדת לטסה. שוטטנו שעות בין חנויות ודוכנים וכול שמצאנו היה עוגה עם קרם צהבהב וחשוד ובובת דובי חמודה.

"היא תאלץ להסתפק בזה," אמרתי לאיאן ושבנו חזרה. טסה שמחה כשהגשנו לה את המתנה והעוגה למרות הנר העקום שתקענו בעוגה ולמרות העובדה שהדובי כבר איבד עין בשעה הקצרה שבילה בקופסא. לעוגה היה טעם של מרגרינה בצבעי גואש.


בראד הגיע לאחר טקס יום ההולדת. הוא סירב בנימוס לפרוסת עוגה והזמין את כולנו למסיבה.

"יהיו שם זרים מכול רחבי בייג'ינג," הוא אומר. "רובם סטודנטים אבל יהיו גם אחרים."

אנחנו מביטים בו בעיניים אדומות מעייפות ואבק אבל לא מצליחים להחליש את עוצמת הנחישות של ההיפי.

"קדימה," הוא מדרבן אותנו. "זה יום ההולדת של טסה ויהיו שם אנשים מעניינים, הופעה ואוכל מיוחד – כזה שלא אוכלים כול יום בבייג'ינג."

בראד ממשיך לשכנע ומילותיו פורמות את התנגדותנו. אנחנו מתלבשים וצועדים אחריו אל חשכת הלילה. בדרכנו אנו פוגשים את קבוצת האמריקאים מפרינסטון. אחת מהם, שמנמונת עם הבעה אצילית, נצמדת לטסה.

"אנה," היא מחייכת ולוחצת את ידה. "יש לי תואר ראשון בסינית ובמדעי הפוליטיקה. מה התואר האקדמאי שלך?"

טסה נותנת בי מבט מוזר ומסבירה לאנה כי אין לה שום תואר. אנה נאנחת ומניחה יד מנחמת על כתפה.

"זה בסדר," היא אומרת במתקתקות. "אולי יום אחד תצליחי. את עוד צעירה."

היא מתרחקת מטסה שבוהה בה במבט מזרה אימים.

"כדאי שתרחיק אותה ממני," היא לוחשת לבראד בארסיות. "חבל עליה, היא עוד צעירה."

אנחנו ממשיכים בדרכנו ובראד חוזר להסבריו.

"המקום בו נאכל היום ממוקם באזור המוסלמי של בייג'ינג."

"מוסלמים בבייג'ינג?" אני מרים גבה. "לא ידעתי שיש מוסלמים בסין."

"המוסלמים הגיעו לסין כבר לפני כ-1400 שנה. יש מוסלמים בכול פינה בסין."

"הרבה מוסלמים?"

"לא," בראד מניע ראשו לשלילה. "רק כמה מיליונים."

"וזה מעט?"

"זה מעט במדינה של כמיליארד אנשים."

בראד אומר שהמוסלמים בסין, כמו מיעוטים אחרים, סובלים קשות מאז השתלט הקומוניזם על המדינה.

"הסינים מגזע ה-האן, שהם הרוב במדינה, מתנכלים למוסלמים במשך שנים. יש ביניהם איבה בלתי נסתרת. אתה כבר תראה כשנגיע לאזור המוסלמי."

בראד אומר שהמסעדה אליה אנו הולכים מנוהלת בידי בחור בשם מחמוד ושלמחמוד ישנן צלקות על הגוף מעשרות קרבות סכינים.

"כול הגברים המוסלמים נושאים סכינים מתחת לגלימותיהם," הוא מסביר. "ולא כקישוט. הם עם חם מזג וכשהם מתעצבנים, הסכינים נשלפות ללא מחשבה מיותרת."

ההליכה לוקחת כחצי שעה ובסופה אנו מוצאים עצמנו ברחוב צר שמשני צידיו שורת מסעדות קטנות. לכול מסעדה יש כוך בו עובדים צוותי המטבח בעוד הלקוחות סבים לשולחנות העומדים על המדרכות או בכביש.

"במשך היום הכביש פתוח לרכבים," בראד מסביר. "אבל בערבים, חוץ מימי שישי, הכול פה חסום."

בראד בוצע דרך בין קהל הסועדים. רוב הלקוחות לבושים גלביות וחזותם הפיזית כשל התורכים: עור כהה, עיניים לא מלוכסנות ושפמים מרשימים. רק חלק קטן מהסועדים הם סינים מגזע ה-האן.

באמצע הרחוב, בראד עוצר ליד אחת המסעדות ומסמן לנו לתפוס מקומות מסביב לשולחנות הפנויים. את שאר שולחנות המסעדה מאכלסת חבורה צוהלת הדוברת אנגלית במבטא אמריקאי. אנחנו מתיישבים בעוד בראד עובר בין שאר השולחנות, לוחץ ידיי הגברים, מנשק לחיי הנשים ולבסוף צועד אל תוך כוך המטבח. הוא מחייך אל הגבר החסון והמשופם העומד מול סיר רחב. שניהם יוצאים מהכוך ובראד מציג את האיש בפנינו.

"מחמוד," הוא אומר בקול עמוק ולוחץ את ידי. אחיזתו איתנה כלפיתת הצבת ועור ידו מחוספס. יש למחמוד תחבושת על זרועו הימנית ובראד אומר בגאווה שזאת תוצאת קרב הסכינים האחרון שלו. בראד מזמין בירות ומורה למחמוד להזרים מזון לשולחנות. אני מעיף מבט ביושבי השולחנות שנראים אחידים במבטאם, בבגדיהם ובטון האקדמאי שמלווה את דבריהם. עיני נעצרות על זוג היושב בשולחן לימיננו.

האישה שופעת וחייכנית, עורה לבן, כמעט שקוף עם נמשים. היא לבושה בשמלה כחולה ופרחונית וצליל צחוקה מתגלגל כרעם. הגבר שלידה, צנום וזקוף עם תספורת קצרה, יושב לו בנינוחות כמעט אצילית. יש לו מבט לבבי בעיניים ושרשרת זהב על הצוואר שזוהרת כנגד עורו השחור כפחם. אני כורה אוזן ומקשיב לשיחתם. לאנגלית שלו יש מבטא כבד.

בראד, שעדיין מהלך לו בין השולחנות, נעמד בשלב מסוים לצידנו ומציג אותנו לזוג שמימין.

"ג'ואן," האישה מחייכת אלינו ויש כימיה מיידית בינה ובין טסה. האיש שלידה מחייך בביישנות ונשמע כמעט מתנצל כשהוא מושיט לי יד ואומר: "לאוו'נגה."

אנחנו מתחילים לשוחח בעוד האוכל מגיע ומתפזר בין השולחנות. מסתבר שג'ואן היא סטודנטית קנדית לסינית ושלאוו'נגה הוא סטודנט לרפואה מטנזניה. נשמע לי קצת מוזר שמישהו יבוא ללמוד רפואה קונבנציונלית דווקא בסין.

"ממשלת סין מסבסדת את הלימודים שלי," לאוו'נגה מסביר. "זה כלכלי."

"והלימודים באנגלית?"

"לא," לאוו'נגה מחייך. "בסינית."

"לימודי רפואה מערבית בסינית?" אני מצטעק.

"בשביל זה למדתי פה סינית במשך שנתיים לפני שיכולתי לגשת ללימודי הרפואה."

"לא יאמן," אני אומר והוא מחייך בשיניים צחורות. עיניו נפערות כשהוא לומד שאני מישראל. אני שואל איך הוא פגש את ג'ואן והיא מתערבת בשיחה ואומרת כי היא צדה אותו בדיסקוטק בבייג'ינג. שניהם כורים אוזן בעניין כשטסה מספרת להם איך אנחנו נפגשנו.

קול מהומה נשמע ממרכז הכביש ואני מסתובב להביט בשני גברים סינים שנראים שתויים לחלוטין. הם מדברים בקולניות, כמעט צורחים, תנועות ידיים גסות מלוות את מילותיהם. בראד מתיישב לידנו בחיוך.

"ההופעה מיד תתחיל," הוא מסביר. "ה-האן סינים, אתם מבינים, כול כך רגילים להתייחס בהתנשאות אל המוסלמים, שהם בדרך כלל שוכחים כי הם מיעוט באזור הזה. הם מעליבים, מזלזלים, מתלוננים ומאיימים. איך האוכל?"

"מדהים," אני אומר ולפתע אחד הסינים מתרומם ממושבו ואוחז בגברת שמשרתת אותו. היא צורחת, חובטת בפרצופו עם צלחת ושנייה לאחר מיכן הסיני וחברו מוקפים בחבורה עצבנית ומשופמת.

"אלה-הוא-אכבר," אני לוחש לטסה והמכות מתחילות.

השולחנות מסביב לסינים מתפזרים, בקבוקים מתנפצים, גברת אחת צורחת. אני קולט שתי נשים בסינורים רצות מהמטבח, האחת מנפנפת מערוך מעל ראשה, השנייה עם מאכלת רחבת להב.

אנחנו מושכים את הכיסאות לאחור, שותים בירה ואוכלים בעוד שני הסינים הופכים לעיסת חבטות. מעמידה הם צונחים לכריעה ואז לשכיבה, ובכול שלב שהם עוברים הם פוגשים רגליים, ידיים, סירים ומחבתות שמכים בהם מכול עבר.

"הופעה נהדרת," אני מחמיא לבראד והוא מחייך ואומר שכבר שלושה חודשים שהוא מגיע למקום ושבשמונים אחוז מהמקרים היו מכות – לפעמים כמה פעמים באותו הערב!

"שמונים אחוזים?" אני מחייך. "אתה בטוח בחישוב?"

"היי," הוא זוקף את סנטרו המזוקן. "אני מפרינסטון. אני יודע לחשב."

המהומה שוכחת והסינים המדממים מתרוממים לאיטם מהרצפה. הם גוררים עצמם הלאה במורד הרחוב, צוות המטבח בועטים בהם לפרידה מאחור. אישה נחושה מגיעה עם מטאטא, מגב ודלי ובמהרה הרצפה חוזרת להיות מצוחצחת ושלווה, השולחן ערוך ומוכן לקורבן הבא.

"אז איך בטנזניה?" אני שואל את לאוו'נגה שעדיין בוהה בזירת האירוע בפה פעור ובעיניים קרועות לרווחה.

הפרק הקודם  הפרק הבא

2,082 תגובות

 1. פינגבק:Google

 2. פינגבק:mygiftcardsite.com balance check

 3. פינגבק:T shirts

 4. פינגבק:618media.com

 5. פינגבק:masturbator

 6. פינגבק:Tech reviews

 7. פינגבק:buy temazepam

 8. פינגבק:Dank Vapes Cartridges

 9. פינגבק:latest jobs New Zealand

 10. פינגבק:bondage straps

 11. פינגבק:desensitizing lubricant

 12. פינגבק:loft ladders glasgow

 13. פינגבק:gold investment

 14. פינגבק:free mobile number for whatsapp verify

 15. פינגבק:text your ex back free download pdf

 16. פינגבק:https://newbizhelp.org/affilifunnels-review-100-percent-honest/

 17. פינגבק:HUNTA-652

 18. פינגבק:best bullet massager

 19. פינגבק:games for pc download

 20. פינגבק:free download for windows 7

 21. פינגבק:free download for windows 7

 22. פינגבק:play free pc games

 23. פינגבק:free app for pclaptop app free download

 24. פינגבק:usb charged vibrator

 25. פינגבק:milfgilf sex

 26. פינגבק:crazy bulk dbal

 27. פינגבק:OYC 277

 28. פינגבק:lebron James

 29. פינגבק:nipple toys

 30. פינגבק:hotmail login

 31. פינגבק:anal vibrator with cock ring

 32. פינגבק:داستان زن داداش

 33. פינגבק:vape shop

 34. פינגבק:download pc games for windows

 35. פינגבק:pc games for windows 10

 36. פינגבק:free download for windows 7

 37. פינגבק:g spot vibrator

 38. פינגבק:free download for windows 8

 39. פינגבק:Entdecke Tagius

 40. פינגבק:income investing

 41. פינגבק:MIAA 163

 42. פינגבק:apps apk free download for windows 10

 43. פינגבק:newly release music

 44. פינגבק:Google

 45. פינגבק:apk for windows 8 download

 46. פינגבק:apps for pc download

 47. פינגבק:thc vape juice

 48. פינגבק:apps download for windows 8

 49. פינגבק:free download for pc windows

 50. פינגבק:Cash For Scrap Cars Calgary

 51. פינגבק:cruises from Sydney

 52. פינגבק:mspy erfahrungen

 53. פינגבק:ADN 227

 54. פינגבק:bullet rechargeable

 55. פינגבק:improved sex stamina

 56. פינגבק:Buy Counterfeit Money

 57. פינגבק:Fake Money For Salee

 58. פינגבק:Buy hydrocodone online

 59. פינגבק:how to use a bullet toy

 60. פינגבק:online Merchant

 61. פינגבק:Counterfeit Money For Sale

 62. פינגבק:buy undetectable counterfeit money online

 63. פינגבק:and YouTube

 64. פינגבק:hydrocodone for sale

 65. פינגבק:apk for pc free download

 66. פינגבק:order equipoise online

 67. פינגבק:Smm panel russia

 68. פינגבק:free apps download for windows 8

 69. פינגבק:Real looking counterfeit money

 70. פינגבק:anal vibrators

 71. פינגבק:vibrators

 72. פינגבק:free download for laptop pc

 73. פינגבק:Shipping Cats from Sri LankaShipping Pets to Sri Lanka

 74. פינגבק:Supreme cartridges

 75. פינגבק:apk for windows 10 download

 76. פינגבק:Order marijuana

 77. פינגבק:buy fake money online

 78. פינגבק:property for sale in Cyprus

 79. פינגבק:How to get marijuana online

 80. פינגבק:Paid Teaching

 81. פינגבק:download app apk for windows pc

 82. פינגבק:download app apk for windows

 83. פינגבק:free download for pc windows

 84. פינגבק:dildo

 85. פינגבק:toys anal

 86. פינגבק:fanta flesh dildo

 87. פינגבק:asmr fast tapping and scratching

 88. פינגבק:Prestige Waterford

 89. פינגבק:buy viagra

 90. פינגבק:free download for laptop

 91. פינגבק:Honeywell

 92. פינגבק:Ultrax Labs Hair Rush Review:

 93. פינגבק:buy weeds online

 94. פינגבק:Ferguson Moving Company North Vancouver

 95. פינגבק:magic wand review

 96. פינגבק:venus butterfly

 97. פינגבק:free download for windows pc

 98. פינגבק:free apk download

 99. פינגבק:apk free download for pc windows

 100. פינגבק:games for laptop download

 101. פינגבק:apk apps for pc download

 102. פינגבק:cheap mattress

 103. פינגבק:buy xanax

 104. פינגבק:cbd oil for sale

 105. פינגבק:cbd for sale

 106. פינגבק:buy lipitor online

 107. פינגבק:cialis

 108. פינגבק:alcoholicsvictorious.org

 109. פינגבק:stopoverdoseil.org

 110. However, it is virtually all done with tongues rooted solidly in cheeks, and everyone has absolutely nothing but absolutely love for his or her friendly neighborhood scapegoat. The truth is, he is not just a pushover. He is basically that special variety of person strong enough to take all of that good natured ribbing for exactly what it is.

 111. פינגבק:original venus butterfly

 112. פינגבק:adam true feel dildo

 113. פינגבק:vibrator

 114. פינגבק:apps apk download for pc

 115. פינגבק:convertidor youtube

 116. פינגבק:pc games apps for laptop

 117. פינגבק:Vidalista 40mg

 118. פינגבק:Face oil benefits

 119. פינגבק:best smm panel

 120. פינגבק:drywallers Vancouver

 121. פינגבק:Chilliwack Chain Link Fencing

 122. פינגבק:how to use male masturbator

 123. פינגבק:new silicone vibrator

 124. פינגבק:magic wand massager

 125. פינגבק:sex love swing

 126. פינגבק:bondage set

 127. פינגבק:bondage toys for men

 128. פינגבק:most discreet vibrator

 129. פינגבק:wear sex toys in public

 130. פינגבק:penis ring vibrator

 131. פינגבק:realistic penis sex toys

 132. פינגבק:beginner anal toys

 133. פינגבק:magic wand massager

 134. פינגבק:best pleasure toys for couples

 135. פינגבק:how to pick up a vibrator

 136. פינגבק:vibrating dildo

 137. פינגבק:adam and eve my first willy

 138. פינגבק:سکس انلاین

 139. פינגבק:University

 140. פינגבק:Mannara Chopra Photos

 141. פינגבק:viagra

 142. פינגבק:viagra

 143. פינגבק:viagra

 144. פינגבק:viagra

 145. פינגבק:viagra

 146. פינגבק:viagra

 147. פינגבק:viagra

 148. פינגבק:viagra

 149. פינגבק:viagra

 150. פינגבק:viagra

 151. Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 152. פינגבק:roblox robux

 153. פינגבק:chattermeet.com

 154. פינגבק:blackmail website

 155. פינגבק:best p spot vibe

 156. פינגבק:Porn

 157. Thanks for sharing excellent informations. Your website is very cool. I'm impressed by the details that you've on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just could not come across. What an ideal web site.

 158. פינגבק:Top Media Markt

 159. I just wanted to write a simple remark to express gratitude to you for all of the stunning points you are placing at this site. My time consuming internet research has at the end of the day been honored with really good insight to go over with my company. I 'd mention that most of us visitors are extremely lucky to exist in a useful site with so many special professionals with interesting solutions. I feel rather lucky to have encountered your web site and look forward to tons of more brilliant moments reading here. Thank you again for a lot of things.

 160. Thank you for sharing superb informations. Your web site is so cool. I'm impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect web site.

 161. פינגבק:porn

 162. פינגבק:rechargeable rabbit vibrator

 163. פינגבק:penis extender

 164. I wish to show some appreciation to this writer just for rescuing me from this setting. Right after searching throughout the online world and finding ways which were not beneficial, I assumed my life was done. Existing devoid of the approaches to the difficulties you have sorted out by way of your entire guide is a critical case, as well as the ones which may have in a negative way damaged my entire career if I hadn't discovered your blog post. Your personal skills and kindness in maneuvering the whole thing was tremendous. I don't know what I would've done if I had not come upon such a subject like this. I can at this time relish my future. Thanks a lot very much for your high quality and result oriented help. I won't think twice to propose the blog to anyone who desires assistance on this area.

 165. פינגבק:good places to eat near me

 166. פינגבק:Get cheap antivirus

 167. Thanks so much for providing individuals with an extraordinarily pleasant possiblity to read critical reviews from this web site. It's always so lovely plus full of amusement for me personally and my office peers to search the blog at a minimum thrice in 7 days to study the new guides you will have. And definitely, I am just at all times astounded for the striking guidelines you serve. Certain 3 facts in this post are rather the most suitable I have ever had.

 168. פינגבק:xxx

 169. פינגבק:buy anal sex toys

 170. It is perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 171. פינגבק:best dildos

 172. Thanks a lot for providing individuals with remarkably special possiblity to read from this web site. It's usually so brilliant and also full of a great time for me and my office friends to visit your site more than three times weekly to study the latest tips you have. Of course, I'm always motivated with the eye-popping knowledge you serve. Some 2 ideas in this post are unquestionably the simplest we've had.

 173. Thanks for sharing excellent informations. Your site is so cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just could not come across. What an ideal site.

 174. פינגבק:메이저놀이터

 175. פינגבק:메이저놀이터

 176. פינגבק:황금성

 177. פינגבק:restaurants near me

 178. פינגבק:free robux generator

 179. פינגבק:escort directory

 180. פינגבק:realistic dildo

 181. My husband and i were quite happy when Peter managed to conclude his investigations from the precious recommendations he acquired using your weblog. It is now and again perplexing to simply always be giving freely secrets and techniques that many some others may have been making money from. And we all already know we now have the blog owner to give thanks to because of that. The entire explanations you made, the easy blog menu, the relationships you will help foster – it's got many astounding, and it's making our son in addition to the family reason why the article is excellent, and that's incredibly mandatory. Thanks for everything!

 182. פינגבק:dating

 183. פינגבק:skelaxin

 184. פינגבק:Rental Cleaners

 185. פינגבק:apk android download

 186. פינגבק:먹튀 검증

 187. פינגבק:먹튀사이트

 188. פינגבק:온라인으로 즐기는 카지노게임

 189. פינגבק:cbd

 190. פינגבק:where to buy cbd near me

 191. Hello very cool site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds additionally¡KI am happy to seek out numerous helpful information here within the put up, we'd like work out more strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 192. פינגבק:personal lubricant

 193. פינגבק:women using sex toys

 194. פינגבק:what to use for anal dildo

 195. Howdy very cool site!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I'll bookmark your site and take the feeds additionally¡KI'm satisfied to seek out so many helpful information here in the post, we'd like work out extra strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 196. פינגבק:먹튀업체

 197. פינגבק:Cleaning Price Lists

 198. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 199. פינגבק:Dog Accessories Shop

 200. פינגבק:dating

 201. פינגבק:VIAGRA

 202. פינגבק:chicken wings dinner ideas

 203. פינגבק:Film Streaming

 204. פינגבק:Threema

 205. I together with my friends were actually looking through the excellent information on your web page and then immediately got an awful suspicion I had not thanked the web site owner for those strategies. Those boys happened to be very interested to learn all of them and have in effect honestly been enjoying them. We appreciate you actually being really helpful and then for settling on this kind of essential topics millions of individuals are really needing to know about. My personal honest regret for not saying thanks to you earlier.

 206. פינגבק:buy kstar solar inverter

 207. פינגבק:SSNI-620

 208. Thank you for all your work on this site. Betty really likes conducting investigation and it is easy to understand why. A lot of people know all of the compelling tactic you present precious guidelines via the blog and in addition boost contribution from other individuals on this theme then our own simple princess is certainly being taught so much. Have fun with the rest of the year. You're the one conducting a wonderful job.

 209. פינגבק:https://www.youtube.com/channel/UCdcAvAVLHQ6HLnHkHlGIeHg

 210. hey there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this website, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon..

 211. פינגבק:vibrating butt plugs

 212. פינגבק:knowledge

 213. פינגבק:Whitney Simmons workout plan

 214. Hiya, I'm really glad I've found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is actually annoying. A good website with exciting content, that's what I need. Thank you for keeping this web site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 215. פינגבק:teach a kid how to read

 216. פינגבק:app download for pc

 217. פינגבק:games for pc download

 218. פינגבק:free download for windows

 219. פינגבק:apps for pc download

 220. פינגבק:games for pc download

 221. פינגבק:free download for windows 10

 222. פינגבק:download app apk for windows pc

 223. פינגבק:afrikaans words

 224. פינגבק:penis vacuum pump

 225. פינגבק:best extension toy

 226. פינגבק:software review submitter company

 227. פינגבק:Amsterdam escort

 228. פינגבק:franchises businesses for sale

 229. Needed to compose you this little bit of observation to help say thank you yet again for the nice suggestions you've contributed here. This has been simply surprisingly open-handed of you to give easily what numerous people would have sold as an e book to earn some bucks for themselves, mostly now that you might well have tried it in case you considered necessary. Those secrets additionally acted to be a fantastic way to comprehend someone else have the same zeal just as my personal own to figure out good deal more in terms of this matter. I am sure there are millions of more fun times in the future for many who looked over your blog post.

 230. פינגבק:best callus remover

 231. פינגבק:HND-748

 232. פינגבק:dual vibrator

 233. פינגבק:realistic masturbator

 234. פינגבק:loadcentral prepaid

 235. פינגבק:rabbit massager

 236. פינגבק:sex toys faqs

 237. Hiya, I am really glad I've found this info. Nowadays bloggers publish only about gossips and net and this is actually irritating. A good site with exciting content, that's what I need. Thanks for keeping this web site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can't find it.

 238. פינגבק:Famous hunters

 239. פינגבק:JAV

 240. פינגבק:Attachakki

 241. פינגבק:rmit blackboard

 242. פינגבק:places to eat

 243. פינגבק:https://allfoodmenuprices.org/

 244. פינגבק:goodmorning everyone

 245. פינגבק:social media optimization service

 246. פינגבק:VIAGRA

 247. פינגבק:Contract Security Services

 248. פינגבק:pc games full version download

 249. פינגבק:free download for pc windows

 250. פינגבק:anal sex

 251. פינגבק:#awesome

 252. פינגבק:top rated dildos

 253. פינגבק:best double dildo

 254. I needed to send you a little remark to finally thank you the moment again for your incredible ideas you've featured on this site. It has been simply particularly open-handed of you to offer easily what most of us could possibly have offered for sale as an e-book to help make some bucks for their own end, especially now that you could have tried it if you ever desired. The smart ideas in addition acted as a easy way to be sure that some people have similar keenness really like my own to find out significantly more with respect to this matter. Certainly there are lots of more enjoyable occasions up front for many who scan through your site.

 255. פינגבק:asmr sex

 256. However, it is virtually all done with tongues rooted solidly in cheeks, and everyone has absolutely nothing but absolutely love for his or her friendly neighborhood scapegoat. The truth is, he is not just a pushover. He is basically that special variety of person strong enough to take all of that good natured ribbing for exactly what it is.

 257. פינגבק:Blackhat Seo buy backlinks

 258. Can I just say what a relief to seek out someone who actually knows what theyre speaking about on the internet. You positively know find out how to bring a problem to mild and make it important. Extra individuals have to read this and perceive this side of the story. I cant believe youre not more in style because you positively have the gift.

 259. פינגבק:Cheap pbn backlinks

 260. פינגבק:Sensitive Skin

 261. פינגבק:Donovan

 262. I've been surfing on-line more than 3 hours nowadays, but I never found any attention-grabbing article like yours. It is lovely value sufficient for me. In my view, if all website owners and bloggers made just right content as you did, the internet will likely be much more helpful than ever before.

 263. פינגבק:vibrator

 264. פינגבק:메이저놀이터

 265. I in addition to my buddies were actually following the great tips and tricks located on your web blog and so immediately got a terrible suspicion I had not thanked the blog owner for them. These guys were very interested to learn all of them and now have unquestionably been tapping into them. Thanks for truly being considerably thoughtful as well as for obtaining variety of excellent guides most people are really eager to be aware of. Our own sincere apologies for not expressing gratitude to you sooner.

 266. פינגבק:blindfold bondage

 267. I want to show my thanks to the writer for bailing me out of this type of trouble. Just after looking out throughout the online world and finding principles that were not helpful, I was thinking my life was gone. Existing devoid of the strategies to the issues you have sorted out as a result of your website is a crucial case, as well as ones which might have negatively damaged my entire career if I hadn't noticed your blog. Your main skills and kindness in controlling the whole thing was excellent. I don't know what I would've done if I hadn't come across such a step like this. I can at this point look ahead to my future. Thanks a lot so much for this professional and results-oriented help. I won't hesitate to endorse the blog to any person who would like tips on this situation.

 268. פינגבק:gastric sleeve surgery india

 269. What i don't understood is actually how you are not actually a lot more well-preferred than you may be right now. You're very intelligent. You understand thus significantly on the subject of this topic, produced me in my opinion imagine it from a lot of numerous angles. Its like women and men aren't interested until it¡¦s something to do with Girl gaga! Your own stuffs nice. Always deal with it up!

 270. I precisely needed to appreciate you yet again. I am not sure the things I might have taken care of without the secrets shared by you over that area. It had been a challenging scenario for me, nevertheless taking a look at a new professional technique you dealt with that made me to leap over happiness. Now i'm thankful for the guidance and then trust you find out what a great job your are accomplishing instructing most people with the aid of your site. I am certain you haven't got to know any of us.

 271. פינגבק:triple stimulator

 272. פינגבק:더킹카지노

 273. פינגבק:퍼스트카지노

 274. I was just looking for this info for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative sites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 275. פינגבק:mens pleasure toys

 276. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 277. פינגבק:Ingrooves

 278. פינגבק:Pizza