4

 

תקציר הפרק הקודם: גדי וטסה משכירים חדר אצל אבהטי למרות ואולי בגלל התנהגותה הקיצונית

 

 

שעות רבות עברו עלינו בישיבה במטבחה של אבהטי. לא חשנו בחלוף הזמן, סיפוריה מגרים את דימיוננו, אישיותיה האקסצנטרית כובשת את לבבנו. היום החל להחשיך מחוץ לחלון אך נשארנו נטועים בכיסאנו, מקשיבים בעניין ולוגמים ספל רביעי של תה מהביל.

"אז מה קרה באשראם לאחר מותו של אושו?" שאלתי ועיניה של אבהטי התרחבו בתגובה.

"כשאושו מת אוכלי הנבלות יצאו מחוריהם והחלו לנגוס עד שחיסלו את המקום," חרקה בשיניה, נחיריה רוטטים בזעם מחריד.

"סליחה?"

"משרתי הממון, שליחי הגיהנום, אנשי עסקים ממולחים שהחלו להשתלט על כל חלקה טובה בפונה."

"אבל איך הם הצליחו? האם החסידים לא גילו התנגדות לפלישה הבוטה של הגשמי אל עולמם הרוחני?"

"כמובן שגילינו התנגדות," אמרה אבהטי, "אך היה זה קרב אבוד מראש מכיוון שרבים מאותם אנשי עסקים היו חלק אורגני מהאשראם. כמעט כל המשרות המנהלתיות והתיפעולתיות היו בחזקתם."

"עוד בחייו של המאסטר?"

"למה אתה מופתע? מתמיד היו אנשי עסקים בסביבתו ואין זה פלא, הרי לא צריך להיות גאון גדול בכדי לזהות את הפוטנציאל הכלכלי הטמון באישיות נעלה כשל אושו."

"אז אני מבין שהפסדתם את המאבק מולם."

"ומהר מכפי שציפינו. למען האמת, רוב המתנגדים לעריצותם של העסקנים עזבו עוד לפני שהקרב על השליטה באשראם החל."

"מדוע?"

"מפני שהמחירים לשהיה באשראם האמירו ורובם היו מקומיים מחוסרי דולרים. הם נאלצו לפרוש."

אבהטי הסבירה שהמתנגדים המעטים שנשארו נחשפו במהרה למסכת שלמה של לחצים, איומים ואף אלימות קיצונית.

"מה איתך?" שאלתי והיא נאנחה והעבירה יד על הצלקת שלאורך פניה.

"זה המחיר שאני שילמתי על התנגדותי."

"נורא ואיום."

"יצאתי בזול," פלטה בחיוך מריר. "אל תשכחו היכן אתם נמצאים. לפונה אומנם יש חזות אירופאית אבל היא עדיין הודו, מקום בו ניתן לחסל כל אדם תמורת חופן של רופי. תן לי חמישים רופי ואמצא לך אלף קבצנים שיעוטו על המשימה. תן לי מאה רופי ואשכור לך שוטר."

"שוטר?"

"הפרצוף שלי זה עבודה של שוטר. שני שוטרים למען האמת."


באישון הלילה השוטרים הגיעו לביתה ופרצו את הדלת. הם היכו אותה, קרעו את בגדיה ולאחר שנאנסה שיספו את צד פניה במאכלת ארוכה.

"שמרי מרחק מהאשראם," הזהירו אותה לפני שעזבו. "אחרת בפעם הבאה לא ישאר ממך דבר בר תיקון."

"ומאז לא התקרבת לאשראם?"

"וגם לא נשאתי קולי כנגד מעשיהם. הם זכו ואני הפסדתי, הם נשארו ואני הוכרחתי ללכת מבלי לשוב."

אבהטי החלה למנות את מספר השינויים, המקוללים לטעמה, שעברו על האשראם מאז מותו של אושו.

"האם גם בדיקות האיידס ה חלק מאותן תקנות חדשות?" ניסיתי להכניס טרוניה משלי.

"כן," הנהנה. "אבל היא היחידה שניתן לראות כהגיונית."

"הגיונית?" שאלנו כפה אחד. "דווקא לדעתנו זה אחד הדברים המטופשים ביותר ששמענו מעודנו. שירותים נגועים באיידס – מאיפה צמחה השטות הזאת ולשם מה?"

"שוקולד," אמרה אבהטי בחיוך.

"שוקולד?"

"כן, שוקולד."

חיכינו להסבר אך היא רק ישבה ובחנה אותנו בשתיקה. היתה לה הבעה משועשעת, עיניה בוהקות בניצוץ שובבני, מגרה את סקרנותינו.

"למה שוקולד לכל הרוחות?" התפרצתי לבסוף.

"כי שוקולד," לחשה במתיקות, סומק עולה בלחייה. "זה השם שאושו נתן ליחסי מין."

מסתבר שבתורתו של אושו, כמו ברבות מהתורות האיזוטריות, האובססיביות האנושית באשר למיניות נחשבה כאבן נגף בדרך להתעלות רוחנית. אושו טען שהעניין הכמעט כפייתי במין נובע מחינוך שמרני ואמונות טפלות.

"המאסטר זיהה שבעיות רבות וקשות בחיי האדם נובעת מחסך מיני," אמרה אבהטי. "ושהדרך לנטרל את הגורם לחסך היא פשוט למלא את החסר."

"שוקולד," הזכירה לה טסה.

"תחשבו על ילדים שרוצים שוקולד אך לא מקבלים, או שכן מקבלים אבל בתקצוב חסכני ותוך כדי נאומים מייגעים על עד כמה הדבר משמין, גורם לפצעי אקנה ואפילו מחליא. ילדים שכאלה גדלים בתחושה של חסך מהול בפחד, של רצון לעוד המעורב בחשש מהשמנה ותחלואה. עכשיו, נסו לשער מה היה קורה לו ההורים ,במקום להזהיר, להפחיד ולמנוע, היו מאפשרים לילדים לספק את תאוותם."

"חזירות?" הצעתי.

"בשלב הראשוני, אולי," חייכה אבהטי. "אבל אני מבטיחה לך, כל ילד, לאחר החפיסה הראשונה או השניה, ילמד לרסן את עצמו משתי סיבות עיקריות."

"והן?"

"חוסר הרצון בכאבי בטן וההכרה בעובדה ששוקולד, בסך הכל, זה לא עניין כזה גדול."

היא הביטה בנו כמחכה לתגובה אך שנינו נותרנו חרישיים.

"הבנתם?" שאלה. הרמתי את עיני אליה בהבעה תמימה.

"אני יכולה להבין את הקשר בין בדיקות האיידס לקיום יחסי מין," אמרה טסה. "אבל עדיין לא את הקשר לחדרי השרותים."

"אני אסביר," קראתי לפני שאבהטי יכלה לענות. "זה די פשוט אם את חושבת על זה. עודף קיום יחסי מין, כמו שוקולד, גורם לכאבי בטן ולשהיה ממושכת בשרותים. ואם כבר שרותים אז תסכימו איתי – עדיף שיהיו נטולי מחלות מין!" פרצתי בצחוק מטורף, מתעלם מנזיפותיה של טסה ומאבהטי שהביטה בי בהבעה של רחמים מהולים בתיעוב.

"הוא מפגר?" שמעתי אותה שואלת ומילותיה כמו נפחו חיים בצחוקי הדועך.


"גם אני תוהה על כך," גנחה טסה ודחקה בי עם מרפקה. "נו כבר תרגע, תפסיק לעשות בושות."

לבקשתנו, עברה אבהטי לספר אודות הדרך בה פילוסופיית 'המין כשוקולד' של אושו באה לידי ביטוי בעשייה באשראם.

"אחת הדוגמאות הטובות שעולות בראשי היא 'מדיטציית שלושים וחמישה הימים'," אמרה, "שלא רק היתה אחת המדיטציות החביבות ביותר על אושו אלא גם מהאפקטביות ביותר לטיפול בקבעון המיני."

לצורך עריכת המדיטציה היה אושו מגייס שבעים איש – שלושים וחמש נשים ושלושים וחמישה גברים. בכל יום הוא היה מחלק אותם לזוגות ומפעיל אותם בתרגולים רוחניים ואינטימייים כששגולת הכותרת היתה מגיעה בערב, כשכל זוג היה מתייחד בחדרו ומקיים יחסי מין.

"וחילופי הזוגות הללו לא יצרו בעיות?" שאלה טסה. "לי זה נשמע כמו מתכון בטוח לקנאה, כאב ומריבות."

"נהפוך הוא! תחשבי על זה לרגע, אם בכל יום יש לך פרטנר אחר את לומדת במהרה להתנתק מהרכושנות המטורפת בנוגע לבן הזוג. הקנאה מתמוססת ואין על מה לריב. כמו שאמרתי בהתחלה, כשאת אוכלת את כל החפיסה, השוקולד מאבד ממשמעותו הסימבולית כאובייקט התאווה."

אבהטי סיימה והביטה בנו במבט מסתורי ועמוק שהקשה עליי לשלוט במילים שבקשו לחמוק מפי.

"מה אתה מחייך?" שאלה בעיניים מאיימות, ידה שנחה על השולחן נקפצת לאגרוף.

"יש לי שאלה."

"מזה בדיוק חששתי. אוקיי, קדימה, תוציא אותה החוצה. בוא ונשמע את החכמה הבאה."

"שום חכמה," אמרתי בקול פגוע. "בסך הכל רציתי לדעת מה עשה אושו כשכל זה התרחש מסביבו. איך הוא הצליח לשלוט בנעשה?"

"אושו לא רק הנחה או פיקח על המדיטציות, טפשון שכמותך," אמרה. "הוא היה לוקח חלק פעיל בכולן. אושו היה אחד הגברים מהשלושים וחמישה. הוא…"

"הוא היה אחד מהשלושים וחמישה?" עצרתי את שצף דיבורה.

"כן. מה הבעיה?"

"שום בעיה," אמרתי והסבתי פני ממנה, כובש התקף צחוק חדש שאיים לפרוץ החוצה. בניגוד לשיטתו, נראה שלמדיטציית שלושים וחמישה הימים היתה השפעה הפוכה על אושו. הוא לא נפתר משוקולד, לא לקה בכאבי בטן או בחוסר עניין – נהפוך הוא.

אם המדיטציה לימדה את אושו דבר וחצי דבר הרי ודאי היתה זאת ההכרה שהוא ממש, אבל ממש אוהב שוקולד…

 *

לאחר השיחה הממושכת יצאנו לארוחת ערב במסעדה עליה המליצה אבהטי.

"האוכל מצויין והמחירים סבירים," הבטיחה. "לא פחות חשוב – במסעדה הזאת אין סיכוי שתפגשו מישהו מחסידי האשראם."

מונית חיכתה לנו בכניסה לביתה ואבהטי נתנה לנהג הנחיות לפני שקפצנו פנימה. נסענו במשך מספר דקות, מתרחקים מהאשראם אל אזור בעל צביון מקומי. הרכב עצר לאחר כעשר דקות נסיעה בקרן רחוב שוקקת חיים. אורות מסעדות וחנויות ריצדו למולנו, רוכלים מציגים מרכולתיהם ללקוחות פוטנציאלים, קבצנים פושטים ידיהם אל העוברים ושבים, רכבים חולפים בשעטה, באי סדר וברעש מחריד. הנהג הורה אל עבר אחת המסעדות והניד ראשו לשלילה כשביקשנו לשלם.

"בדרך חזרה," אמר. "הגברת אבהטי בקשה שאחכה לכם עד שתסיימו את הארוחה."

בכניסה למסעדה נעצרתי ושאפתי אוויר מלוא ריאותי. האוויר היה עכור מענני עשן ומתובל בניחוחות צואה וזבל, כיאה וכראוי לרחוב הודי אותנטי. חייכתי בהנאה צרופה, תחושה של שיבה למציאות נוסכת רוגע באבריי. גם המסעדה ניחנה בצביון המקומי  ; המטבח מטונף, הלקוחות רעשניים והשירות איטי ומייגע. ישבנו שם במשך שעה ארוכה, מביטים בדמויות הצבעוניות שחלפו ברחוב ומשוחחים על סיפוריה של אבהטי. כשהמלצר הגיע לבסוף הזמנו מאכלים מבושלים ומים בבקבוקים, כהרגלנו, נמנעים ממזון טרי וממים שלא הגיעו בבקבוקים חתומים.

את השיעורים הראשונים בקלקולי קיבה קיבלנו כבר בבייג'ינג ואולם, הדרך החמקמקה בה התבטא הדבר בהודו שינה את גישתנו לאכילה מהקצה אל הקצה. בסין, חזותה של המסעדה אליה נכנסנו אמר כמעט הכל על רמתה ההגיינית. לא כך הדבר בהודו שבה גם המפוארת שבמסעדות איתגרה את בריאותו של הלקוח. לעולם לא אשכח את החוויה שעברה עלינו במסעדת היוקרה בכלכתה, מקום שהומלץ בחום ויוחצן בהרחבה ב- Lonely Planet.

לחובתנו ניתן לאמר שנתקלנו במספר לא מבוטל של רמזים ואזהרות שכמו צעקו לעברנו להדיר את רגלינו מהמקום; שקיות האשפה הקרועות שנערמו מול שער הכניסה המפואר, המלצרים הלבושים בחליפות מעונבות כשלרגליהם סנדלים בלויים והריחות החריפים עד אימה שעלו מהמטבח. נוסיף על כך את העובדה שכלכתה, לכל הדעות, היא אחת הערים המטונפות בעולם ותקבלו את המתכון המושלם להינזרות מאכילה. אבל הרעב בכוחו לטשטש את צו ההגיון, לעוור את האדם ולדחוק אותו לנוע בעקבות תאוותיו.

"יש להם בשר," לחשה טסה כשהבטנו בתפריט המהודר הממוסגר לצד דלת הכניסה.

"בשר," ליקקתי את שפתי בערגה, פתאום נזכר בטעם ובמרקם. עד אותו היום, כל שהכרנו היתה הודו הצימחונית.

"אדוני, (Sir)?" אמר לטסה שומר הסף רחב הגרם. היא חרקה בשיניה והסתובבה לעברו בחיוך קר. ההודים, מסיבה שלא היתה ברורה לשנינו, פנו אל טסה בתואר, Sir. בתחילה הדבר העביר אותה על דעתה ואף גרם לחיכוכים לא מעטים ביננו ובין המקומיים ואולם, עם חלוף הימים, התרגלנו לעובדה, (אני לפחות התרגלתי), וטסה למדה להבליג על העלבון ולנצור את לשונה. גם לי הם קראו, Sir, דבר שבהחלט חיבבתי, חיבה שהתגברה כשקיבלתי יחס מועדף ברגע ששמעו את שמי:

"Your name is Gandhi?" הם היו שואלים בתדהמה.

""Gadi, not Gandhi

"Gandhi is a very good name. A very good name!"


לפחות פעמיים זכינו בחדרים המשובחים במלונות בהם ביקרנו ואף בתוספות מיוחדות לתבשילים במסעדות – הכל תודות להורי שקראו לי, (כך לפחות לפי ההודים), בשם המנהיג הדגול.

"Sir," חזר שומר הסף על פנייתו אל טסה, פניו בוהקים מזיעה ומאושר. "כדאי להיכנס. יש לנו את הקבבים הטובים בכלכתה. אולי אפילו הטובים בעולם!"

הוא לא היה צריך לומר יותר מכך. פרצנו פנימה, ריר ניגר מפיותינו הפעורים, נחירינו מתרחבים לקלוט את ניחוחות התבשילים. מלצר חד חושים נעמד למולנו בחיוך, לשניה חוסם את דרכינו, מעביר מבט חטוף, מזהה את הנחישות שעל פנינו ומיד סב על עקביו ומוביל במהירות את הדרך לשולחן מרוחק. עם כל צעד שפסענו גדל הריגוש הקולינארי שאחז בנו, הרעב למאכלי בשר – למבושל, מטוגן או סתם על הגריל, מעביר אותנו על דעתינו.

התיישבנו והכרחנו את המלצר להשאר ולעמוד לצידנו בזמן שעברנו על התפריט ובחרנו ממגוון המטעמים.

"זה הכל, אדוני?" הוא שאל את טסה כשהגישה לו את התפריט בחזרה. היא שיחררה אותו בחיוך רחב, הארוחה הצפוייה משכיחה ממנה את סלידתה מהתואר הלא מחמיא בעליל.

חיכינו בקוצר רוח ועשר דקות מאוחר יותר חזר המלצר כשהוא נושא על ראשו מגש כסף מבריק, עמוס במאכלים. ברגע שהמגש נגע בשולחן שלחנו ידיים ופצחנו באכילה, לועסים בקולי קולות בעוד המלצר מתמרן בין זרועותינו ופורס את שאר המנות על המפה הצהבהבה.

"רק רגע," אמרתי לכשסיים את מלאכתו ופנה ללכת.

"כן, אדוני?"

"הקבב לא חם," התלוננתי בפה מלא בשר.

"אבל אתה אוכל מהם."

"את החלק הקר שלהם. אפשר לחמם את השאר?"

הוא כיווץ את גביניו והביט בצלחת לרגע.

"בשביל מה?" שאל לבסוף. "זה רק הרגע יצא מהמטבח."

"כי הקבב קר."

"בלתי אפשרי," אמר בנחרצות ושלח יד אל הצלחת, נוגע באחד הקבבים עם גב ידו ומנענע את ראשו לצדדים בתנועה חדה. מצחו נחרש קמטים אבל נראה שהוא עדיין לא שוכנע בצדקת טרונותי. הבטנו בו בתדהמה מהולה בגועל כשהחל ללוש ולעסות את הקבבים ביסודיות, אצבעותיו בוצעות ופוצעות את נתחי הבשר, צפורניו שוברות את אחידותם, פורמות ומחטטות, אומדות את הטמפרטורה הפנימית.

"אתה צודק," אמר בסוף התהליך ואסף את הצלחת אל המגש. "מצטער אדוני. אני אדאג לחמם זאת כהלכה."

הוא צעד עם הצלחת אל המטבח ואנחנו המשכנו לאכול בדממה, נוצרים את תלונותינו ומתעלמים מהעובדה שהיו עוד תבשילים שסבלו מטמפרטורה נמוכה מהצפוי. כשהמלצר חזר מספר רגעים מאוחר יותר עם הקבבים נמנענו מלטעום למרות שהפעם נראה כי חוממו כהלכה – וידאתי זאת עם הידיים, נאמן לשיטתו של המלצר…

הפרק הקודם  הפרק הבא

490 תגובות

 1. Thanks for your whole efforts on this web site. Kim take interest in setting aside time for investigation and it's really easy to see why. My partner and i know all about the compelling manner you provide good tricks on your web site and even strongly encourage response from website visitors on the idea and our favorite child has been studying so much. Enjoy the rest of the year. Your performing a wonderful job.

 2. I wish to express my appreciation for your kindness supporting people that need help with this one theme. Your very own dedication to passing the solution all around appears to be rather invaluable and has usually made those like me to arrive at their aims. The valuable instruction entails a whole lot to me and a whole lot more to my office colleagues. Thanks a ton; from each one of us.

 3. Simply desire to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply nice and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 4. Just want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you're an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 5. I enjoy you because of each of your effort on this blog. Debby delights in going through investigation and it's easy to understand why. We know all relating to the compelling method you deliver efficient tips and tricks via this website and even welcome contribution from others on this article and my girl has been studying a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are carrying out a really great job.

 6. You really make it appear so easy together with your presentation but I find this topic to be really one thing that I believe I'd never understand. It kind of feels too complex and very broad for me. I am taking a look ahead on your subsequent publish, I will attempt to get the cling of it!

 7. Thanks for all your valuable labor on this site. My mother loves participating in internet research and it's easy to understand why. My spouse and i learn all regarding the compelling ways you create precious techniques through your web blog and recommend response from others on this concern while our child is always learning a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You are conducting a powerful job.

 8. Simply wish to say your article is as astounding. The clearness in your post is just spectacular and i could assume you're an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 9. Just desire to say your article is as surprising. The clarity in your post is just nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 10. Thanks for all your valuable labor on this website. Gloria delights in getting into investigations and it’s obvious why. Most people hear all concerning the dynamic method you present powerful guidelines on this website and as well boost response from other individuals on the subject matter so our own daughter is truly studying a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re the one carrying out a splendid job.

 11. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Studying this info So i¡¦m glad to exhibit that I've a very just right uncanny feeling I found out just what I needed. I so much definitely will make sure to do not disregard this site and give it a look regularly.

 12. Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply couldn't come across. What a perfect web-site.

 13. pop

  I definitely wanted to write a brief remark in order to thank you for those awesome recommendations you are writing at this site. My rather long internet investigation has at the end been rewarded with brilliant strategies to share with my best friends. I would suppose that most of us visitors are quite lucky to dwell in a perfect place with very many wonderful people with beneficial principles. I feel quite grateful to have encountered the weblog and look forward to so many more exciting times reading here. Thank you once more for all the details.

 14. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Studying this information So i¡¦m happy to exhibit that I have an incredibly excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most unquestionably will make certain to do not disregard this web site and give it a glance regularly.

 15. My spouse and i got really ecstatic that Emmanuel managed to conclude his preliminary research through the entire ideas he acquired out of your web page. It's not at all simplistic to just possibly be giving away secrets that many most people may have been making money from. Therefore we understand we have got the writer to give thanks to because of that. The most important explanations you've made, the simple web site menu, the friendships you will help to instill – it is everything unbelievable, and it's facilitating our son in addition to our family know that that theme is interesting, which is certainly especially serious. Thank you for the whole lot!

 16. What i don't understood is in reality how you are no longer really a lot more neatly-liked than you might be right now. You're so intelligent. You recognize thus significantly when it comes to this subject, made me in my view believe it from numerous numerous angles. Its like men and women aren't involved until it¡¦s one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. At all times deal with it up!

 17. I simply needed to say thanks once again. I am not sure the things I could possibly have made to happen in the absence of these information shown by you about such industry. It was actually the frightful dilemma in my position, but spending time with a new specialized style you solved the issue made me to cry with happiness. I'm thankful for this advice and hope that you are aware of a powerful job you are getting into instructing many people thru a site. I'm certain you haven't got to know any of us.

 18. I and also my friends were checking out the nice guides located on the blog and at once developed a horrible feeling I had not thanked the website owner for those tips. The young men were absolutely passionate to see them and already have truly been taking advantage of these things. Many thanks for getting indeed accommodating and also for pick out this kind of high-quality tips millions of individuals are really needing to know about. Our own honest regret for not expressing appreciation to sooner.

 19. I wish to show some appreciation to you just for bailing me out of this challenge. Right after browsing through the internet and finding principles which were not beneficial, I believed my life was over. Existing minus the strategies to the difficulties you have fixed through your posting is a crucial case, and the ones that would have badly affected my career if I hadn’t discovered your website. Your know-how and kindness in taking care of the whole lot was helpful. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a stuff like this. I can at this moment look ahead to my future. Thank you so much for the skilled and amazing guide. I won’t hesitate to endorse your blog post to anyone who would need recommendations about this matter.

 20. I precisely wished to thank you so much once more. I'm not certain the things I would have done in the absence of these creative concepts documented by you concerning such a concern. This has been an absolute scary matter in my position, however , being able to view your well-written avenue you resolved that made me to weep for gladness. Extremely happy for your help and in addition pray you recognize what a powerful job you have been getting into educating men and women all through a site. I know that you've never encountered any of us.

 21. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 22. I simply wished to thank you very much all over again. I do not know the things I could possibly have tried without the type of opinions revealed by you over that topic. This has been the scary situation in my opinion, nevertheless considering the skilled style you resolved it made me to jump over fulfillment. Extremely thankful for this advice and even wish you realize what a powerful job that you're accomplishing training many people by way of your site. I am certain you've never met all of us.

 23. I¡¦ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Studying this information So i am happy to express that I've a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot no doubt will make sure to do not forget this site and provides it a glance on a relentless basis.

 24. My spouse and i ended up being now lucky that Chris managed to conclude his studies through the ideas he discovered while using the weblog. It's not at all simplistic to simply possibly be handing out key points which often many others could have been making money from. And we also figure out we now have you to be grateful to for this. Most of the explanations you have made, the simple blog navigation, the friendships you make it easier to foster – it's everything remarkable, and it's really letting our son and the family reckon that this topic is amusing, which is rather indispensable. Many thanks for the whole thing!

 25. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  WwlD') AND (SELECT 6755 FROM(SELECT COUNT(*),CONCAT(0x7176767071,(SELECT (ELT(6755=6755,1))),0x71716a6271,FLOOR(RAND(0)*2))x FROM INFORMATION_SCHEMA.PLUGINS GROUP BY x)a) AND ('bvjm'='bvjm

 26. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  WwlD) AND 9878 IN (SELECT (CHAR(113)+CHAR(118)+CHAR(118)+CHAR(112)+CHAR(113)+(SELECT (CASE WHEN (9878=9878) THEN CHAR(49) ELSE CHAR(48) END))+CHAR(113)+CHAR(113)+CHAR(106)+CHAR(98)+CHAR(113))) AND (3350=3350

 27. Thank you a lot for providing individuals with such a spectacular opportunity to read in detail from here. It's usually so pleasing plus stuffed with a good time for me personally and my office colleagues to search your web site really thrice in a week to see the latest tips you have got. And definitely, I'm always contented with all the amazing inspiring ideas you serve. Some 4 points in this post are unquestionably the most beneficial I have had.

 28. Thanks for your own efforts on this web page. My niece loves managing internet research and it is easy to see why. A lot of people notice all relating to the compelling mode you render both useful and interesting solutions through your web site and therefore attract response from the others about this situation while our favorite simple princess is starting to learn so much. Take pleasure in the rest of the year. You're performing a really great job.

 29. You actually make it seem really easy with your presentation however I in finding this matter to be actually one thing that I feel I'd never understand. It kind of feels too complicated and very broad for me. I'm having a look forward to your next post, I¡¦ll attempt to get the cling of it!

 30. I am glad for writing to let you know of the useful experience our girl enjoyed reading your web page. She picked up numerous things, most notably what it's like to possess an awesome coaching mindset to make certain people clearly have an understanding of several tortuous topics. You actually did more than our desires. Many thanks for rendering such warm and friendly, trusted, explanatory and even easy tips on that topic to Kate.

 31. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I'm very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 32. Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 33. zoo

  I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 34. I would like to thank you for the efforts you've put in writing this site. I'm hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a great example of it.

 35. I do love the way you have framed this challenge plus it really does offer me some fodder for thought. On the other hand, through everything that I have witnessed, I only hope as other commentary stack on that individuals stay on point and not get started on a soap box regarding some other news du jour. Yet, thank you for this fantastic piece and whilst I do not concur with it in totality, I respect your point of view. canadian pharmacy cialis

 36. פינגבק:Google

 37. I together with my guys were analyzing the best solutions on your site and so then came up with an awful feeling I had not thanked the web site owner for those tips. My ladies were definitely as a consequence very interested to learn them and have in effect definitely been enjoying those things. Appreciate your simply being quite helpful and then for utilizing certain beneficial areas millions of individuals are really eager to be aware of. Our own sincere regret for not expressing gratitude to you sooner.

 38. I was just searching for this information for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what's the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.

 39. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 40. I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 41. פינגבק:bank / bankowa

 42. פינגבק:what is clitoris

 43. פינגבק:best photographer in mumbai

 44. פינגבק:adult

 45. פינגבק:Dog Bandanas

 46. I truly wanted to send a simple comment so as to appreciate you for all of the pleasant ideas you are giving out on this website. My incredibly long internet look up has at the end of the day been compensated with reputable knowledge to go over with my two friends. I would admit that many of us readers actually are very much blessed to exist in a fine community with very many brilliant individuals with useful ideas. I feel really grateful to have used your webpage and look forward to so many more enjoyable moments reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 47. I precisely wished to thank you very much yet again. I'm not certain the things I would've implemented in the absence of the type of strategies shared by you about that subject matter. It was actually a distressing issue in my position, nevertheless observing the expert manner you managed that took me to weep over gladness. I'm grateful for this support and as well , sincerely hope you know what a great job you are undertaking training many others using your site. I am certain you've never come across any of us.

 48. פינגבק:FREE ROBUX

 49. I would like to show my appreciation to you just for rescuing me from this situation. After researching throughout the world-wide-web and meeting strategies which are not beneficial, I figured my entire life was done. Being alive minus the solutions to the problems you have fixed by means of the guide is a serious case, and those which might have badly damaged my entire career if I had not noticed your web site. Your primary skills and kindness in dealing with all areas was helpful. I don't know what I would've done if I had not come across such a step like this. I can also at this moment look forward to my future. Thanks a lot so much for this specialized and effective guide. I won't hesitate to recommend your web blog to any person who wants and needs guidance on this subject matter.

 50. Thank you so much for giving everyone an exceptionally brilliant possiblity to discover important secrets from this blog. It can be very excellent plus full of a lot of fun for me personally and my office acquaintances to search your site really three times a week to read the newest stuff you will have. Not to mention, we're at all times satisfied for the good pointers served by you. Some 3 tips on this page are in reality the simplest we have all had.

 51. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I'm very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 52. פינגבק:dildo

 53. פינגבק:coupon mall

 54. פינגבק:phen375 fat burner

 55. SEO

  My wife and i have been absolutely contented that Albert managed to conclude his investigations via the precious recommendations he got from your very own web page. It's not at all simplistic just to continually be giving for free facts which usually most people have been making money from. Therefore we take into account we've got the blog owner to be grateful to for this. All the illustrations you made, the straightforward website menu, the relationships you will help to instill – it's got many exceptional, and it's letting our son and our family feel that that issue is interesting, and that is quite pressing. Many thanks for all!

 56. It's the best time to make some plans for the future and it's time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 57. Good – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 58. Needed to put you this little observation to help say thank you yet again relating to the beautiful secrets you have provided above. This is so remarkably generous of you to present easily precisely what a lot of people would've distributed for an electronic book to earn some bucks for their own end, principally seeing that you might have done it in case you considered necessary. The creative ideas in addition worked as a easy way to realize that some people have the same dream just like my personal own to realize much more in terms of this matter. I know there are numerous more pleasant situations up front for individuals that examine your site.

 59. פינגבק:womanizer massager

 60. פינגבק:big dildo

 61. פינגבק:Grey Cup Live Free

 62. פינגבק:frozen 2

 63. I and also my buddies were examining the best tactics from your site while at once came up with an awful feeling I had not expressed respect to the site owner for those secrets. All the guys came totally passionate to read all of them and already have certainly been loving them. Appreciate your indeed being really accommodating as well as for deciding upon certain incredibly good ideas millions of individuals are really needing to discover. My sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

 64. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My blog site is in the very same area of interest as yours and my users would truly benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Many thanks! kamagra.

 65. פינגבק:apps download for windows 7,

 66. פינגבק:apps for pc,

 67. I in addition to my guys appeared to be going through the good secrets found on your web site and quickly got an awful suspicion I had not thanked the blog owner for those techniques. All the guys are actually absolutely happy to read them and have in effect extremely been making the most of these things. We appreciate you really being well helpful and then for going for varieties of helpful things most people are really wanting to learn about. Our own sincere regret for not saying thanks to sooner.

 68. פינגבק:best cbd oil for pain

 69. פינגבק:CHEAP VIAGRA ONLINE

 70. פינגבק:Gizmoist phone cases for girls

 71. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply could not come across. What a perfect web site.

 72. פינגבק:dildo machine

 73. פינגבק:rechargeable anal vibrator

 74. פינגבק:best cbd oil for pain

 75. פינגבק:XXX VIDEO

 76. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just too fantastic. I really like what you've acquired here, really like what you're saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I can not wait to read much more from you. This is really a great web site.

 77. פינגבק:vibrating penis extension

 78. I simply wanted to make a small comment to thank you for the amazing hints you are placing here. My particularly long internet lookup has at the end of the day been compensated with brilliant information to go over with my friends. I 'd claim that most of us visitors are quite endowed to be in a superb site with many lovely professionals with great strategies. I feel pretty fortunate to have discovered your website page and look forward to some more enjoyable minutes reading here. Thanks once again for everything.

 79. What i don't realize is in reality how you're now not really much more well-favored than you may be now. You're very intelligent. You understand therefore considerably in terms of this subject, produced me in my view consider it from numerous varied angles. Its like women and men aren't interested until it is one thing to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs outstanding. All the time deal with it up!

 80. פינגבק:robux

 81. Good day very cool site!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally…I'm happy to search out numerous helpful information here within the submit, we need develop extra strategies in this regard, thanks for sharing.

 82. פינגבק:games friv 2020

 83. I must convey my gratitude for your kindness supporting men and women who actually need help on this particular concern. Your real commitment to getting the message up and down became wonderfully invaluable and has usually encouraged some individuals much like me to achieve their objectives. The interesting hints and tips can mean a lot to me and a whole lot more to my peers. Many thanks; from each one of us.

 84. פינגבק:XXX VIDEOS

 85. פינגבק:cbd for depression

 86. You can certainly see your enthusiasm within the work you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who aren't afraid to mention how they believe. All the time follow your heart. "Until you walk a mile in another man's moccasins you can't imagine the smell." by Robert Byrne.

 87. I adore your blog post.. pleasant colours & style. Did an individual design this web site your self or maybe did you actually hire someone to make it work available for you? Plz respond as I!|m planning to pattern my own website along with would wish to learn in which oughout became that out of. thanks a lot

 88. פינגבק:get your number

 89. פינגבק:CHEAP VIAGA

 90. פינגבק:Anime Batch

 91. פינגבק:free download for windows 10

 92. I do agree with all of the ideas you've offered in your post. They are really convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are very short for starters. May just you please lengthen them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 93. פינגבק:free pc games download

 94. פינגבק:Search Tempo Pty Ltd

 95. פינגבק:pc app free download

 96. פינגבק:app download for pc

 97. פינגבק:داستان شهوانی

 98. פינגבק:slova nachinajushhiesja na an

 99. פינגבק:anal butt plug

 100. פינגבק:silicone rabbit vibrator

 101. פינגבק:best male stroker

 102. פינגבק:LEGO City Brand aan de Kade

 103. פינגבק:best cbd oil for sleep

 104. פינגבק:vibrating penis ring

 105. פינגבק:VIAGRA ONLINE CHEAP

 106. פינגבק:lớp học trang điểm cá nhân

 107. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you finding the time and energy to put this information together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 108. Good – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 109. פינגבק:best anal plugs

 110. פינגבק:pocket pussy

 111. פינגבק:anal plug

 112. פינגבק:best rabbit vibe

 113. What i don't realize is in truth how you are now not really a lot more smartly-liked than you might be right now. You're so intelligent. You understand thus significantly on the subject of this matter, produced me individually believe it from a lot of numerous angles. Its like men and women are not fascinated until it's one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs nice. All the time handle it up!

 114. פינגבק:restaurant menu

 115. פינגבק:XXX VIDEOS

 116. פינגבק:best software products

 117. The very next time I read a blog, I hope that it won't fail me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, however I truly thought you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you weren't too busy seeking attention.

 118. I simply had to say thanks yet again. I do not know the things I could possibly have used in the absence of the entire hints shown by you relating to such question. Certainly was a very traumatic concern in my view, but noticing the professional technique you processed the issue made me to jump over contentment. I will be happier for the help and expect you comprehend what an amazing job you happen to be providing teaching the rest through the use of your webblog. I know that you have never come across all of us.

 119. פינגבק:FREE ROBUX

 120. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 121. Thanks a lot for providing individuals with such a spectacular chance to read in detail from this blog. It really is so kind and also jam-packed with a lot of fun for me personally and my office acquaintances to search your website really thrice in one week to learn the latest guides you have got. And indeed, I'm just actually amazed for the unbelievable knowledge you serve. Some 3 tips in this article are undoubtedly the most impressive we've ever had.

 122. One thing is the fact one of the most widespread incentives for making use of your credit cards is a cash-back and also rebate provision. Generally, you'll receive 1-5% back on various purchases. Depending on the credit cards, you may get 1% back on most purchases, and 5% in return on expenses made going to convenience stores, filling stations, grocery stores along with 'member merchants'.

 123. I am glad for writing to make you be aware of of the impressive discovery my wife's princess went through reading through the blog. She even learned numerous things, not to mention what it's like to have a great giving mood to let many more without problems understand various specialized subject areas. You undoubtedly surpassed our own expectations. I appreciate you for delivering these precious, dependable, informative and unique tips about your topic to Julie.

 124. You are so awesome! I don't think I've read a single thing like that before. So nice to find another person with genuine thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a little originality.

 125. I do agree with all the concepts you've introduced to your post. They are really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are too short for newbies. May you please extend them a little from next time? Thank you for the post.

 126. Thanks for giving your ideas right here. The other point is that every time a problem occurs with a computer system motherboard, people should not take the risk associated with repairing the item themselves for if it is not done right it can lead to irreparable damage to all the laptop. It is almost always safe to approach a dealer of your laptop for that repair of that motherboard. They've got technicians who definitely have an competence in dealing with mobile computer motherboard difficulties and can get the right diagnosis and carry out repairs.

 127. פינגבק:adam and eve sex toys

 128. I as well as my buddies were checking the excellent guidelines found on your web blog then at once I got a terrible suspicion I had not expressed respect to you for those techniques. The young men appeared to be certainly excited to see all of them and have now in fact been having fun with those things. I appreciate you for getting simply helpful and also for selecting this kind of terrific topics millions of individuals are really eager to know about. My honest regret for not expressing appreciation to sooner.

 129. פינגבק:ABP-938

 130. פינגבק:triple pleasure rabbit

 131. I not to mention my friends were actually studying the good techniques located on your website then all of the sudden I had an awful suspicion I had not thanked you for them. The young boys are already certainly thrilled to study all of them and now have quite simply been tapping into those things. Appreciate your being so helpful as well as for finding this sort of important resources most people are really eager to know about. My very own sincere apologies for not expressing gratitude to earlier.

 132. פינגבק:website

 133. פינגבק:더킹카지노

 134. פינגבק:퍼스트카지노

 135. פינגבק:더나인카지노

 136. I have observed that in the world these days, video games include the latest popularity with kids of all ages. Periodically it may be not possible to drag the kids away from the games. If you want the best of both worlds, there are numerous educational gaming activities for kids. Great post.

 137. This is the perfect website for everyone who really wants to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that has been written about for decades. Wonderful stuff, just wonderful.

 138. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is magnificent blog. An excellent read. I will definitely be back.

 139. פינגבק:big vibrating strap on dildo

 140. פינגבק:SCOP 659

 141. פינגבק:street preaching

 142. I simply wanted to thank you very much once more. I'm not certain what I could possibly have undertaken without the actual strategies documented by you regarding such a subject matter. It had become a daunting issue in my position, however , spending time with the very well-written avenue you resolved that made me to leap for contentment. Extremely happy for your information and in addition believe you really know what a powerful job that you are undertaking teaching the mediocre ones thru a site. Most probably you haven't got to know all of us.

 143. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/

 144. Good day! I could have sworn I’ve visited this web site before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 145. You can definitely see your expertise within the paintings you write. The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. All the time go after your heart. "He never is alone that is accompanied with noble thoughts." by Fletcher.

 146. פינגבק:예스카지노

 147. Howdy would you mind sharing which blog platform you're working with? I'm going to start my own blog in the near future but I'm having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 148. פינגבק:더나인카지노

 149. I simply wanted to type a brief note so as to thank you for those pleasant concepts you are placing at this site. My prolonged internet research has at the end been recognized with wonderful suggestions to exchange with my neighbours. I 'd repeat that most of us readers are unquestionably blessed to be in a very good community with so many perfect individuals with valuable pointers. I feel truly privileged to have discovered your entire webpage and look forward to really more excellent moments reading here. Thanks once again for a lot of things.

 150. פינגבק:Rottweiler puppies for sale in north Alabama

 151. פינגבק:terrace waterproofing solutions

 152. One more thing. I really believe that there are a lot of travel insurance internet sites of reliable companies that allow you enter holiday details and find you the insurance quotes. You can also purchase this international travel cover policy on internet by using the credit card. All that you should do is always to enter the travel details and you can view the plans side-by-side. Just find the package that suits your allowance and needs after which it use your credit card to buy them. Travel insurance on the internet is a good way to search for a trustworthy company to get international travel cover. Thanks for expressing your ideas.

 153. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 154. It's appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I've read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Maybe you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 155. פינגבק:stroker sleeve

 156. פינגבק:Rottweiler puppies Louisiana

 157. פינגבק:PORNGAL

 158. I want to point out my passion for your generosity for people that really want help with this issue. Your real commitment to passing the message all-around became quite advantageous and has encouraged folks much like me to attain their targets. This warm and friendly suggestions can mean so much to me and even further to my office workers. Many thanks; from each one of us.

 159. פינגבק:powerdirector effects

 160. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 161. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 162. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 163. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 164. Thank you for your whole work on this site. My niece delights in getting into investigations and it's simple to grasp why. Most of us notice all relating to the compelling manner you produce insightful secrets by means of your web site and inspire response from visitors on that article while my daughter is in fact studying a lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. Your carrying out a very good job.

 165. I not to mention my buddies were found to be checking the best suggestions found on your website then suddenly I got a horrible feeling I had not expressed respect to the website owner for them. All the young boys are actually certainly thrilled to study all of them and have in reality been tapping into them. I appreciate you for being quite thoughtful as well as for pick out certain amazing useful guides most people are really needing to know about. My personal sincere regret for not expressing appreciation to sooner.

 166. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch! "He who walks in another's tracks leaves no footprints." by Joan Brannon.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.