5

 

 תקציר הפרק הקודם: על שוטרים מושחתים המשסעים פנים ועל מלצרים המעסים קבבים

 

 

את יומנו השני בפונה חילקנו בין מנוחה להתבוננות בסרטי וידאו ששכרנו מחנות קטנה שעמדה בצמוד למאפיה הגרמנית. בילינו גם במאפיה עצמה, לועסים מאפים אירופאים, שותים קפה ומקשיבים בעניין מעושה לחסידי האשראם. הללו נטו להציף אותנו, מבלי שנבקש כמובן, בתאוריות הרוחניות של אושו. עד כדי כך חזרו על אותם הדברים שכבר התחלנו לחשוד שאנו עוברים הסמכה חשאית לקבלת משרת מדריכים במרכז למבקרים של האשראם.

היום השלישי התחיל במתכונת דומה של מנוחה וסרטים אך עם טקטיקה שונה בכל הנוגע לאנשי האשראם. ניסינו לחמוק מפניהם ומנאומיהם המשולהבים, כבר לא מוצאים כל צל של עניין או שעשוע בדבריהם המייגעים. ואולם לצערנו, הימנעות מחסידיו של אושו הוכיחה עצמה כמשימה בלתי אפשרית בעליל. גם כשהדרנו רגלינו מהמאפיה הגרמנית ומהרחובות הסובבים את האשראם עדיין היו כאלה שמצאו דרך להשתלח בנו במפתיע, כערפדים עטים עלינו בדיוק כשאנחנו נושמים לרווחה, מצויידים בחיוכים ובנאומים נוטפי אור ואהבה.

"אתם נשארים לעוד לילה?" שאלה אבהטי בתמיהה כשישבנו במטבחה ושתינו ממרקחותיה.

"אם זה בסדר מבחינתך," אמרתי.

"כמובן שזה בסדר. אני זקוקה ללקוחות. אני פשוט מופתעת. חשבתי ש'שד הטיולים' דוחק בכם לזוז."

'שד הטיולים' היה מוטיב חוזר בדבריה של אבהטי כששוחחנו על התיירים בהודו ובפונה בפרט. שיערתי שהמושג קשור לאושו ותורתו אך לא העזתי לשאול לפשרו, חרד מהתשובה.

"השד יוכל לחכות," הסברתי. "אנחנו רוצים לנוח עוד יום."

נרדמנו מוקדם אותו לילה וכשהתעוררנו, החמה כבר זרחה במלוא הדרה במרומי השמיים.

"למה לא שתית קפה אצל אבהטי?" דרשה טסה לדעת כשעברנו ליד המאפיה הגרמנית. "ולמה דווקא כאן?"

"כי היא עושה קפה מגעיל," אמרתי. "וכי בא לי לשם שינוי על קפה טוב במקום הזבל המבחיל שמוכרים בשאר המסעדות באיזור."

"מי בכלל שותה קפה בשעה שכזאת? עוד מעט כבר צהריים."

"אז מה? בא לי קפה כאן ועכשיו ולא ממש אכפת לי אם אני האדם האחרון ביקום שעושה זאת בצהריים. מה אכפת לך?"

"כי גם אני אצטרך לשבת ולהתענג מדבריו של איזה מטורלל שיתקוף אותנו בשלל הצהרות מגוחכות. תעשה לי טובה, אין לי כוח היום!"

"תביטי פנימה," הצבעתי אל החלון שהשקיף אל נבכי המאפיה, "המקום עדיין ריק למחצה. אם נזדרז נספיק לשתות לפני שהחייזרים יגיעו."

היא זקרה סנטרה בסרבנות, מביטה מאה שמונים מעלות בכיוון ההפוך.

"נו די, קפה וזזים," אמרתי והיא גנחה בקולניות.

"שונאת אותך לפעמים."

"יעבור לך."

היא גררה את רגליה אחרי כשנכנסתי למאפיה, בפרצוף חמוץ מתיישבת לצידי בשולחן שבחרתי ומזמינה לעצמה תה עם חלב. לובשי הגלימות המעטים שנכחו באולם הקטן היו עסוקים באכילה או בהסתודדויות ובדרך נס לא הקדישו לנו תשומת לב מיוחדת ומיותרת.

"תרגעי," חייכתי אל טסה. "הכל פה שקט ורגוע." ניסיתי לנהל עימה שיחה אך היא סרבה בכל תוקף, שותה בלגימות מהירות, עיניה לא עוזבות את פתח הכניסה.

"תזדרז," דחקה בי. "לפני שהם יגיעו."

"פראנואידית!" גיכחתי והמילה שהושלכה בשאננות למרחביו הריקים יחסית של בית הקפה בקושי הספיקה לעזוב את שפתי משנפתחה הדלת ואספסוף חסידים פרץ אל החדר. צחוקים, בכיות וצעקות רמות מילאו את חלל האוויר ותוך שניות ספורות האולם היה דחוס באנשים. הבעת אימה עלתה על פניה של טסה כשאחד המאמינים שאל בנימוס אם יוכל להצטרף לשולחננו.

"בבקשה," חרקה שינים ואני הנהנתי בפה מלא במאפה שוקולד טרי.

הוא חייך והתיישב, פרצוף סמוק, שיער ארוך, זקן וגלימה מעומלנת. מלצר חלף והצדיק התאוותן אחז בו בכוח והזמין מכל הבא ליד, מואר ומורעב.

"חדשים בפונה?" שאל כשהמלצר נעלם.

"רק חולפים פה."

"חולפים," צחק. "אף אחד לא חולף בפונה." הוא פתח בהסבר ארוך ומייגע על כך שבעולמנו קיימים שלושה מרכזים רוחניים עיקריים. הוא מנה אותם בפנינו. אחד מהם היה, איך לא, פונה.


"ומאין לך שפונה היא אחד מאותם מרכזים?" שאלה טסה.

"או שהיא מרכז בכלל?" הוספתי.

"מאין לך שיש בכלל מרכזים רוחניים שכאלה?"

"לך תדע, אולי רוחניות היא בכלל המצאה של סוחרי גלימות או של מנקי אסלות?" חתמתי בשאלה נוספת.

הוא בהה בנו בחוסר אמון לרגע ואז התפוצץ מצחוק.

"נהדר!" קרא וטפח על ירכיו עם שתי כפות ידיו. רציתי להוסיף הערה מחוכמת אלא שאז האולם כולו הזדעזע ברעש מחריד. היה זה כאילו מטען נפץ התפוצץ בשולחן שלשמאלינו. צמרמורת חלפה בגבי ורכנתי לעבר טסה שבהתה במוקד הרעש בעיניים קרועות לרווחה. עברה עלינו שניה שהרגישה כמו נצח עד שזיהינו כי הרעש היה בעצם צחוק קבוצתי ופרוע של יושבי השולחן משמאל.

אלא שהעובדה שאין מדובר במתקפת טרור מהסוג הקונונציונאלי לא סיפקה מרגוע לזעזוענו הראשוני. הצחוק נשמע מלאכותי ומשולל כל צל של שמחה או אימפולסיביות. הרבה מאמץ הושקע בו והתוצאה היתה מדאיגה, הרחק מעבר לגבול השפיות.

"Freaky Shit!" מלמלה טסה ועיניה נדדו אל דלת היציאה ומשם אליי, מסמנת לי בתנועה חדה של ראשה שהגיע הזמן לקום וללכת. אלא שכל המעברים היו חסומים בקהל הסועדים שהמשיך לנהור פנימה. היינו לכודים, מוקפים במשוגעים.

"אני רואה שהצחוק של החברים קצת מטריד אתכם," אמר הבחור.

"הטבעיות שלו הורגת אותנו," הנהנתי.

"הצחוק מאולץ בכוונה," הסביר. "מדיטצית 'שבוע הצחוק' דורשת שהחניכים יצחקו מכל שטות וללא סיבה ממשית. הצחוק הוא העיקר וכל השאר משני. לא צריך להבהל זה בסך הכל די בריא."

"נשמע טרגי," אמרה טסה. "כל כך שמח שבא לי לבכות."

הבחור צחק.

"בשביל זה יש את 'שבוע הבכי'," אמר. "שגם הוא בריא מאוד."

הוא דמם לפתע ובתנועה דרמטית ספק כפיו למרומים, עצר את נשימתו ועיניו התגלגלו בארובותיהן. הוא ישב ללא תנועה לרגע ואז שאף אוויר מלוא הריאות. עיניו ברקו והוא נשף בכבדות.

"זה פשוט מטורף!" שאג ורטט עבר בגופו כאילו ספג מנה הגונה של זרם חשמלי. "אתם מרגישים את זה?"

"מרגישים את מה?" שאלתי באימה.

"את האנרגיות," קרא, עיניו בוערות באש המשיחיות. הוא פצח בהסברים משולהבים בעוד עינינו פוזלות אל עבר שער היציאה, ממתינים בחוסר סבלנות מופגנת לאפשרות הבריחה מהמקום. פרצי צחוק ובכי מאולצים המשיכו למלא את האולם, מחרידים ומבודדים אותנו ממילותיו של הבחור שמולנו, מילים שהמשיכו לגעוש בזרם בלתי פוסק על אזנינו הערלות.

"We are all individuals," סיכמה טסה את הרצאתו המייגעת כשמעברי המאפיה התרוקנו מאנשים. קמנו והסתלקנו מהמקום במהירות, פורצים דרך הדלת אל חומו המהביל של היום. עמדנו מחוץ למאפיה מספר רגעים, התחבקנו, התווכחנו ולבסוף הגענו להחלטה גורפת להסתלק מפונה לפני שנגע חוסר השפיות המקומית יאחז גם בנו.

אלא שאז הופיע צחי וכל התוכניות השתנו.

 *

את צחי פגשתי לראשונה כשהצטרף אל היושינקאן הומבו דוג'ו ביפן. השנה היתה 1990, שנה לאחר שסיימתי את קורס המדריכים והפכתי למדריך זוטר בדוג'ו. בימיו הראשונים בדוג'ו כמעט ולא הורגשה נוכחותו תודות לאישיותו המאופקת, גישתו המנומסת והכבוד שהפגין כלפי מדריכי וחניכי הדוג'ו. צחי לא היה איש של דיבורים אלא אדם בעל משמעת עצמית שגימדה בעוצמתה את רוב אומני הלחימה שהכרתי. לא חלפו ימים רבים עד שהכל התוודעו לאיכויותיו המיוחדות.


צחי, לדוגמא, נהג להתאמן במסירות, בעקביות וללא ליאות גם כשהשיעור נגמר ורצפת האימון היתה ריקה מאדם. הוא דחק עצמו מעבר לגבולות הכאב והסבל בצורה כה תובענית ובלתי מתפשרת עד שגם המחמיר במדריכי הדוג'ו נאלץ לצפות בו בהערכה גלויה. כמובן שציפינו שיצטרף לקורס השוטרים שנערך בבית ספרנו ושהיווה את גולת הכותרת של שיטת יושינקאן אייקידו ואולם במפתיע, לא גילה צחי כל עניין בנושא.

"אין לי צורך באימוני טירונות," הסביר. "בצבא הישראלי כבר שירתתי, מה הטעם לחזור על אותו התהליך גם ביפן?"

צחי היה אדם פרטי ומופנם שמעולם לא הכביר במילים לגבי עברו ולגבי מעשיו בהווה. למען האמת, הידיעות הראשונות שהגיעו לאוזני בנוגע לצחי היו רכילויות וחלקיקי שמועות אותן הפיצו ישראלים שעבדו כרוכלי תמונות ותכשיטים באזור שינג'וקו בטוקיו.


עבודת רוכלות או 'באסטות' כפי שכונתה על ידי הישראלים, סיפקה פרנסה לרבים מהזרים שחיו ביפן. עד כדי כך היה ריווחי לעבוד ברחובות יפן של תחילת שנות התשעים שכמעט כל מטייל במזרח היה נוחת במדינה ועובד לפרק זמן כזה או אחר למימון המשך המסע. היו גם לא מעטים שהכרתי שהצליחו לחסוך מספיק כסף לקניית בית או דירה וזאת לאחר שנים ספורות בלבד של עבודה על הבאסטה. כמעט בכל רחוב שוקק חיים ביפן ניתן היה למצוא לפחות באסטה אחת או שתיים שהופעלו בחריצות במשך רוב שעות היום. התופעה לא פסחה על שינג'וקו, שהיה אחד מאזורי הבילוי הגדולים בטוקיו ואולי בעולם כולו.

הבאסטה של צחי ניצבה לצידו של אחד ממעברי החציה הגדולים והרחבים בשינג'וקו, מקום ששימש גם כקו חוצץ בין גוש המסעדות, הפאבים ואולמות משחקי המחשב, ובין הגוש ששימש את הפרוצות, חנויות הפורנו, מלונות האהבה ומועדוני היאקוזה. שינג'וקו, למרות שהיה גם האזור בו ניצבו בניני מועצת העירייה של טוקיו, נחשב לאחד ממוקדי הפשע העיקריים בעיר.

קטטות היו פורצות בלילות בין חבורות של צעירים, שיכורים שרועים בשלוליות קיא בכל קרן רחוב. נערות חסרות כל בושה ורסן בביקיני צווחו בקולי קולות והראו את מרכולתן, ראשיהם של מאפיונרים קפואי מבט בצבצו מתוך חנויות, בוחנים את הרחוב, מטפלים בלקוחות בעיתיים ואורבים לקורבנות.

ואולם, למרות המוניטין הפגום, שינג'וקו היתה עדיין אחד ממוקדי הפשע הבטוחים והשלווים בהם נחה כף רגלם של בני המערב. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהיפנים נטו לפרטיות בכל הנוגע לפשע המקומי וההקפדה על אכיפת הכלל הוחמרה בכל הקשור בתיירים.

"זר המבקר בשינג'וקו יכול להלך ברחובות ללא הפרעה או טירדה בכל שעה של היום והלילה," התפארתי לא אחת באזני מטיילים משתאים. "למען האמת, שינג'וקו עד כדי כך בטוחה שניתן לפרוש שק שינה על הכביש ולישון שנת ישרים."

תנועה אדירה של מקומיים עברה ברחובותיה הסואנים של שינג'וקו כאשר השיכורים שבהם היוו את הלקוחות המעודפים על רוב בעלי הבאסטות. יתרונם של הלקוחות המבושמים היה בעניין המועט שגילו במחירים המופקעים של המוצרים הזולים שנמכרו על הבאסטות. ברוב הדוכנים מכרו פוסטרים באיכות בינונית עליהם מודפסים גיבורי דיסני או שחקני קולנוע הוליוודים במסגרות עץ דהויות צבע וזכוכית דקה ושבירה; מיקי מאוס מנצנץ במחיר איצ'ימן, (שווה ערך באותה התקופה למאה ועשרים דולר), צילום של אודרי הפבורן בשחור לבן בשבעת אלפים ין, (תשעים דולר). היו גם באסטות לתכשיטים שמרכולותיהם היוו לכאורה תגמול טוב יותר לכספם של הציבור ושלמעשה גם תומחרו בהגזמה פראית.

"הומונונוגין,(כסף טהור)," היו מבטיחים הרוכלים ליפנים התמימים ונוטלים לפעמים גם מאה וחמישים דולר בעד תכשיט עשוי מעופרת מצופה בכסף.

האפשרות לרווחים קלים ומהירים הביאה לכך שבתחילת שנות התשעים החלה נהירה של עבריינים ישראלים ליפן. מאבקים רבים ניטשו בינם ובין הרוכלים כאשר היאקוזה, המאפיה היפנית שגבתה שכירות ושמרה על הסדר והארגון ברחוב, נמנעה מלהתערב בריבים, נותנת לזרים להסתדר בכוחות עצמם. חודשים ספורים לאחר שהעבריינים נחתו ביפן נכבשו על ידם רוב רחובותיה של טוקיו. התופעה לא פסחה גם על רוכלי שינג'וקו שהיו נתונים למסכת של איומים, אלימות וגניבות של מרכולתיהן שהוחזר תמורת כופר. לא חלפו ימים רבים ושינג'וקו כולה הפכה לזירת משחקיהם של הפושעים.

אבל אף אחד מהעבריינים לא מצא עוז בליבו המושחת לנסות ולהתמודד עם צחי. הבאסטה שלו המשיכה לתפקד למרות האיומים וההצקות, משמשת כאי אחרון של הגינות וצדק בין כוחות הרשע שפעלו באזור. כששאלתי את צחי אם אינו פוחד מהפושעים הוא זקר את סנטרו.

"מי שינסה לתפוס את מקומי יצטרך להתמודד עם קבלת הפנים שהכנתי," אמר במיסתוריות.

"קבלת פנים?"

"הנונצ'אקו שמתחת לשולחן בבאסטה," קרץ והרים את אגרופיו הקמוצים למולי. "ויש גם את שני החברה האלה לשעת חרום אם המקל לא יספיק."


"אתה נשמע כמו לוחם מנוסה," אמרתי. "הלכת הרבה מכות?"

מצחו נחרש קמטים.

"הולך מכות," חזר אחרי כאילו שמע מושג נדיר. הוא הרהר לרגע ואז נענע ראשו לשלילה. "אני לא הולך מכות ולא יודע מה זה ללכת מכות," סיכם.

"סליחה?"

"אני לא הולך מכות – אני נותן מכות."

צחי המשיך לעבוד בבאסטה ולהתאמן ללא ליאות. הוא עזב את יפן לאחר שעבר בהצלחה את המבחן לחגורה השחורה ואולם חזר חודשים ספורים לאחר שטייל בהודו. הוא המשיך להתאמן ולעבוד בבאסטה אך כבר לא היה אותו צחי שפגשתי לראשונה. שערו ארך, לבושו השתנה ואף סיגנון דיבורו הפך למעודן ורוחני.

"מה הודו עשתה לך, יא צחי?" שאלתי והוא ציחקק בשובבות ואמר שלמד להיפתח.

"להיפתח?"

צחי הנהן ומיהר להדגים, פושט זרועותיו לצדדים בעוד חזהו מתרומם בנשימה עמוקה.

"הודו היא המקום האידיאלי להיפתח ולהשתחרר ממועקות נפשיות וגופניות," הסביר. "מקום מצויין להתרכך ולהתחבר לצד הנשי של אישיותינו."

"הייתי צריך לאסור עלייך לסוע להודו," חייכתי. "כל הפתיחות הזאת עוד תהרוס את הלוחם שהכרתי!"

"חלילה," ענה צחי, כמעט נעלב. "רכות ופתיחות הן לא סממנים של חולשה ותבוסתנות. לפתיחות יש גם אפליקציות לחימתיות."

"דוגמא?"

"בבקשה," אמר ועבר לספר על תרגול בפתיחות שערך בדלהי.

"הדבר אירע בעודי מהלך באחד מהרחובות שוקקי החיים בעיר. מקום סואן, הומה אדם ועמוס ברכבים, מקום בו אין גבולות בין כביש למדרכות. לכאורה אין כל חוקיות למתרחש ברחוב – אנשים ורכבים נעים, עוצרים ומשנים כיוון בלי אזהרה ובאופן שנראה אקראי לחלוטין. אבל ישנה שיטתיות בטרוף המתחולל, חוק הג'ונגל בו החזק והגדול הנו בעל זכות הקדימה. ילד יפנה דרכו בפני מבוגר, אדם ישנה נתיבו בפני רכב, רכב ישנה דרכו בגלל פרה וכו'."

"ומה בין זה ובין פתיחות ואפליקציות לחימתיות?"

"סבלנות, אני מיד מגיע לזה. אז כמו שאמרתי, הלכתי לתומי ברחוב והתנהגתי בהתאם לכללים, ממהר לחמוק מדרכם של הרכבים, האנשים ובעלי החיים השועטים לעברי, כשלפתע נהייתי מודע לעובדה המטרידה שפעולת ההתחמקות גרמה לי להתכווץ לתוך עצמי. נשמתי עמוקות וחשתי בחוסר נוחות בחזי, דבר ששייכתי למתחים הגופניים והנפשיים שאחזו בי בעקבות הנסיונות להיות קטן וחסר נוכחות. 'תיפתח!' הוריתי לעצמי. 'תהיה גדול וחזק. עמוד זקוף וקרא תיגר על חוקיות הג'ונגל של הרחוב.'

"נעצרתי, סגרתי עיניי, נמתחתי והרפתי את שריריי, המתח מתמוסס בהדרגה. רוגע ננסך באבריי למרות המהומה שמסביב. השקט הפנימי היה כה קיצוני לעומת המתח ששלט בי קודם שהתחלתי לצחוק, גלים של שמחה מרטיטים את גופי, שאגות של הנאה צרופה חומקות מפי."

"אפליקציות לחימתיות," הזכרתי לו.

"כן,כן. אז כך עמדתי לי ברחוב קורן מאושר, כאשר לתודעתי התחילה לחדור תחושה לא נעימה של איום. עדיין מחוייך, פקחתי את עיניי וזיהיתי רוכב אופנוע מתקדם במהירות וברעש מחריד הישר לעברי. האינסטינקט דחק בי לקפוץ הרחק מנתיב התקיפה, לשוב ולהתכווץ לתוך עצמי. 'תפתח,' הקול הפנימי דרש מנגד. 'הדרך כולה שלך אם לא תפחד'. נשארתי נטוע במקומי בעוד האופנוע מצמצם במהירות את המרחק שביננו."

"והוא דרס אותך?" שאלתי וצחי התפרץ בצחוק.

"היה דורס אך לצערו, לא יכל לעמוד בפתיחות המטורפת שלי. הוא התקרב ישירות לעברי, הבעת חרון על פניו, ידו לא עוזבת את הצופר שצווח בקול מחריש אזניים. הוא קילל והתרה בי לזוז מדרכו בעוד אני נפתח ופושט את זרועותי לצדדים, גלים של כוח ועוצמה נעים ממרכז גופי אל קצות אצבעותי."

"בום?"

"שום בום, רק קריאת הפתעה מקוטעת כשכף ידי פגשה את סנטרו בתזמון מדהים, עוצרת אותו בחטף למרות האנרציה, משאירה אותו קפוא בחלל האוויר בעוד האופנוע ממשיך בלעדיו."

"נפתח ומועך לנהגי אופנוע את הצורה."

"כי הפתיחות, בידיים הנכונות, עלולה להיות נשק קטלני."

"קצת מרושע מבחינתך, לא?" הערתי והוא חזר לצחקק.

"שום רשע," קרץ. "הכל נעשה באהבה ובחום."

הפרק הקודם  הפרק הבא

508 תגובות

 1. My wife and i felt very peaceful when Emmanuel managed to complete his research through the ideas he grabbed from your web site. It's not at all simplistic to just be giving away tips and hints that people today could have been trying to sell. And we also consider we have the writer to give thanks to for that. Those explanations you've made, the straightforward website navigation, the relationships you give support to instill – it's got most astonishing, and it's really making our son in addition to the family reason why this article is awesome, which is certainly rather vital. Thank you for the whole lot!

 2. hey there and thank you for your info – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon..

 3. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 4. obviously like your website however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to inform the reality on the other hand I¡¦ll surely come again again.

 5. Thanks for all of your efforts on this site. Kate enjoys setting aside time for internet research and it's easy to understand why. We hear all regarding the dynamic form you create sensible guidelines by means of your web blog and in addition foster participation from some other people on that concept plus my girl is truly starting to learn a lot of things. Enjoy the rest of the new year. You have been doing a useful job.

 6. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I really like what you've acquired here, certainly like what you're stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is really a terrific website.

 7. My spouse and i got quite relieved that Peter could round up his analysis because of the precious recommendations he obtained through the site. It is now and again perplexing to just always be giving away strategies men and women have been making money from. So we fully understand we need you to appreciate for that. All the explanations you made, the straightforward site menu, the friendships you will make it easier to engender – it's got many wonderful, and it's making our son and the family do think this situation is excellent, which is certainly pretty essential. Thanks for the whole thing!

 8. I¡¦ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Reading this information So i am satisfied to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I such a lot definitely will make certain to do not disregard this web site and give it a glance regularly.

 9. You can certainly see your enthusiasm within the work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart. "Faith in the ability of a leader is of slight service unless it be united with faith in his justice." by George Goethals.

 10. Thank you for sharing superb informations. Your website is very cool. I'm impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply couldn't come across. What a perfect web-site.

 11. Youre so cool! I dont suppose Ive read like this before. So nice to find somebody by incorporating authentic applying for grants this subject. realy thanks for starting this up. this site is a thing that’s needed on the web, somebody after some bit originality. helpful problem for bringing something new on the web!

 12. Nice post. I understand some thing additional challenging on different blogs everyday. It is going to usually be stimulating to read content from other writers and practice somewhat something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether or not you do not mind. Natually I’ll provide you with a link on your internet weblog. Thanks for sharing.

 13. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 14. I precisely had to thank you very much yet again. I am not sure what I might have made to happen in the absence of the entire tricks discussed by you on such question. It was an absolute daunting issue in my position, however , finding out a new skilled avenue you handled the issue took me to jump with contentment. I'm happier for the service and in addition have high hopes you are aware of a great job you happen to be accomplishing educating people via a site. More than likely you haven't got to know all of us.

 15. Thank you for sharing superb informations. Your site is very cool. I'm impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply couldn't come across. What a great web site.

 16. You actually make it appear really easy along with your presentation but I to find this topic to be actually something which I think I would by no means understand. It kind of feels too complex and very large for me. I am looking forward in your next publish, I will attempt to get the grasp of it!

 17. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 18. I have been browsing online greater than 3 hours nowadays, but I never found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful worth sufficient for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you probably did, the internet shall be a lot more helpful than ever before.

 19. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 20. I would like to thank you for the efforts you've put in writing this blog. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 21. hello there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, as I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon..

 22. I¡¦ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Studying this info So i¡¦m glad to show that I have an incredibly just right uncanny feeling I found out just what I needed. I most for sure will make certain to don¡¦t omit this site and give it a look on a constant basis.

 23. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too magnificent. I actually like what you have acquired here, certainly like what you're saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a great web site.

 24. I wanted to compose a small comment to appreciate you for the precious guidelines you are giving at this website. My time consuming internet look up has now been paid with excellent concept to write about with my family members. I would assert that we readers are unquestionably blessed to dwell in a fantastic place with so many perfect professionals with useful plans. I feel very much lucky to have seen the webpage and look forward to plenty of more thrilling moments reading here. Thanks again for everything.

 25. Wonderful goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too excellent. I really like what you've acquired here, certainly like what you're saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise. I can't wait to read much more from you. This is actually a wonderful web site.

 26. Excellent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too wonderful. I actually like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful web site.

 27. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon..

 28. I would like to thank you for the efforts you've put in writing this blog. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 29. I happen to be commenting to let you know what a beneficial discovery my princess experienced going through your site. She realized lots of pieces, which included what it's like to have an awesome coaching mood to make many more smoothly know a number of grueling topics. You actually did more than readers' desires. I appreciate you for churning out such essential, safe, explanatory as well as unique guidance on your topic to Ethel.

 30. Good day very cool blog!! Man .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your site and take the feeds additionally¡KI am happy to seek out a lot of useful info right here in the publish, we want work out extra strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 31. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 32. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 33. I truly wanted to construct a message to be able to say thanks to you for these magnificent ideas you are posting at this website. My incredibly long internet investigation has now been compensated with reasonable details to go over with my contacts. I 'd admit that most of us readers are definitely endowed to be in a fabulous site with so many brilliant professionals with great methods. I feel pretty grateful to have encountered the weblog and look forward to some more amazing moments reading here. Thank you once more for all the details.

 34. Hello, Neat post. There's a problem together with your web site in web explorer, might check this¡K IE nonetheless is the market chief and a huge section of other people will pass over your magnificent writing because of this problem.

 35. I simply wanted to thank you so much all over again. I am not sure what I could possibly have used without the type of advice shown by you on such subject. Previously it was a difficult crisis for me, nevertheless being able to view the well-written way you solved it forced me to jump for happiness. Extremely grateful for this service and in addition believe you realize what an amazing job you were doing instructing other individuals through your blog. Most probably you've never come across all of us.

 36. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply nice and i can assume you're an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 37. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 38. My husband and i were very fortunate when Raymond managed to round up his homework from your ideas he was given from your own web pages. It is now and again perplexing to just find yourself making a gift of information and facts many others could have been making money from. Therefore we fully understand we've got the writer to thank for this. The type of explanations you made, the simple site menu, the friendships you can make it easier to engender – it's everything remarkable, and it is aiding our son in addition to our family reckon that this subject is fun, which is wonderfully essential. Thanks for the whole thing!

 39. My spouse and i felt excited Louis could complete his investigations by way of the ideas he got when using the web page. It's not at all simplistic to just always be giving away tips and tricks which some people have been selling. So we fully understand we now have the website owner to appreciate because of that. The most important illustrations you have made, the simple web site menu, the friendships your site aid to engender – it's got all wonderful, and it's making our son in addition to the family recognize that that content is excellent, and that is tremendously pressing. Thank you for everything!

 40. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 41. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this website, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon..

 42. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 43. I precisely wished to thank you very much all over again. I do not know the things that I would've tried in the absence of the type of tips and hints provided by you relating to such area. It had been an absolute frustrating scenario in my circumstances, nevertheless seeing a new professional strategy you handled that forced me to jump over gladness. Extremely happier for this guidance as well as sincerely hope you are aware of a great job you were getting into educating other individuals with the aid of your website. I'm certain you have never come across any of us.

 44. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 45. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 46. I wanted to write down a small note to say thanks to you for some of the great pointers you are showing on this site. My particularly long internet research has at the end of the day been recognized with pleasant strategies to share with my co-workers. I would repeat that many of us website visitors are definitely fortunate to dwell in a remarkable network with so many outstanding people with interesting concepts. I feel extremely happy to have used the website and look forward to really more amazing minutes reading here. Thanks once again for all the details.

 47. Hey very nice web site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I'll bookmark your web site and take the feeds additionally…I am glad to seek out a lot of helpful information right here in the post, we need develop extra techniques on this regard, thanks for sharing.

 48. I have to show my gratitude for your kind-heartedness for people who need guidance on in this area of interest. Your personal dedication to getting the solution across appeared to be especially significant and have usually permitted women much like me to achieve their dreams. This warm and friendly publication entails a great deal to me and a whole lot more to my office colleagues. Thank you; from each one of us.

 49. What i don't understood is if truth be told how you're not actually a lot more neatly-liked than you may be now. You are very intelligent. You know therefore considerably in terms of this topic, produced me in my view imagine it from so many varied angles. Its like women and men don't seem to be interested except it is something to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs great. All the time care for it up!

 50. I do trust all of the ideas you've offered for your post. They are really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very short for beginners. May just you please lengthen them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 51. פינגבק:Google

 52. פינגבק:Google

 53. I precisely desired to say thanks again. I am not sure the things I might have implemented without these techniques documented by you about this situation. Certainly was an absolute fearsome matter for me personally, nevertheless taking a look at a new expert manner you processed the issue took me to jump over gladness. I'm just happy for this information and as well , wish you really know what a great job that you are carrying out instructing some other people thru your site. More than likely you have never come across any of us.

 54. I together with my buddies came studying the great secrets found on your web site and then immediately I had a terrible suspicion I had not thanked you for those strategies. The young boys came absolutely very interested to learn all of them and have in effect seriously been using those things. Thank you for indeed being very considerate and also for deciding on such outstanding subject areas millions of individuals are really desperate to be aware of. Our sincere regret for not expressing appreciation to earlier. flagyl.

 55. Wonderful goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just extremely fantastic. I actually like what you've acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read much more from you. This is actually a terrific website.

 56. Thanks so much for giving everyone an extraordinarily breathtaking chance to read articles and blog posts from this blog. It is always so lovely and as well , jam-packed with a good time for me personally and my office co-workers to visit the blog particularly thrice in a week to see the new guides you will have. And lastly, I am certainly impressed for the remarkable solutions you serve. Some 1 points in this posting are honestly the most suitable we have ever had.

 57. פינגבק:fucking machine

 58. פינגבק:most realistic dildo

 59. פינגבק:anal vibrator

 60. פינגבק:stroker masturbator

 61. פינגבק:rabbit vibrator

 62. פינגבק:best cbd oil for pain

 63. פינגבק:best cbd oil for pain

 64. What i do not understood is in truth how you are not actually much more well-favored than you may be now. You're so intelligent. You already know therefore considerably in terms of this matter, made me in my opinion imagine it from numerous various angles. Its like men and women are not fascinated unless it's one thing to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs outstanding. Always maintain it up!

 65. פינגבק:best cbd oil for pain

 66. פינגבק:p spot toys

 67. פינגבק:XXX VIDEOS

 68. פינגבק:PORN VIDEO

 69. פינגבק:XXX VIDEO

 70. You can certainly see your skills within the work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren't afraid to say how they believe. All the time follow your heart. "Billy Almon has all of his inlaw and outlaws here this afternoon." by Jerry Coleman.

 71. פינגבק:best penis extension

 72. פינגבק:ETORRENT PORN

 73. פינגבק:roblox robux hack

 74. פינגבק:gamesfriv

 75. פינגבק:Hot Stamp Ribbon

 76. פינגבק:generic cialis

 77. פינגבק:PORNHUB XXN

 78. פינגבק:website analitics

 79. פינגבק:cbd oil for insomnia

 80. פינגבק:pest control newmarket ontario

 81. פינגבק:BUY VIAGRA

 82. פינגבק:pest kings - 5, 450 Holland St W Suite 117, Bradford, ON L3Z 0J4

 83. פינגבק:Anime Batch

 84. Howdy very nice site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also…I'm satisfied to find numerous helpful info right here in the put up, we need work out extra techniques in this regard, thank you for sharing.

 85. פינגבק:app download for pc

 86. פינגבק:apps for pc download

 87. פינגבק:games for pc download

 88. פינגבק:free laptop games download

 89. פינגבק:full apps download

 90. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 91. פינגבק:download apps apk for laptop pc

 92. פינגבק:Search Tempo Pty Ltd

 93. פינגבק:apps for pc

 94. פינגבק:CHEAP VIAGRA

 95. פינגבק:app apk download for windows 10

 96. פינגבק:pc games for windows xp

 97. פינגבק:داستان سکسی

 98. פינגבק:Cnis

 99. My husband and i felt absolutely ecstatic that Edward managed to conclude his research while using the ideas he gained while using the web page. It's not at all simplistic just to possibly be giving away information and facts many people might have been making money from. And now we figure out we need the blog owner to be grateful to because of that. The main illustrations you have made, the straightforward blog menu, the relationships you can make it possible to promote – it is everything incredible, and it's really making our son and our family recognize that this topic is fun, which is certainly extremely essential. Thanks for all the pieces!

 100. פינגבק:Otgadchik

 101. פינגבק:prostate sex toys

 102. פינגבק:sailboat charter italy

 103. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today..

 104. פינגבק:silicone rabbit vibrator

 105. פינגבק:adam and eve store

 106. פינגבק:adam and eve toys

 107. פינגבק:Jumbo Party & Co Original

 108. פינגבק:best strap on dildo

 109. פינגבק:best cbd for depression

 110. פינגבק:cbd oil for sleep

 111. I've been browsing online greater than 3 hours nowadays, but I by no means found any fascinating article like yours. It is pretty worth sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content as you did, the internet will probably be a lot more useful than ever before. "Baseball is 90 percent mental. The other half is physical." by Lawrence Peter Berra.

 112. פינגבק:how to use adam’s silicone dildo

 113. פינגבק:vibrating cock ring

 114. פינגבק:CHEAP VIAGRA

 115. I've recently started a site, the info you provide on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. "Men must be taught as if you taught them not, And things unknown proposed as things forgot." by Alexander Pope.

 116. פינגבק:remote control underwear

 117. פינגבק:học trang điểm cô dâu

 118. פינגבק:anal vibrating beads

 119. פינגבק:silicone rabbit vibrator

 120. פינגבק:css notes pdf free download

 121. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks.

 122. פינגבק:BUY VIAGRA

 123. פינגבק:twitter'dan @rajapandi_ss (stormlikes.net 'in sahibi) twitter'dan bedava gay porno izle

 124. פינגבק:fantasy door slings

 125. פינגבק:butt plugs

 126. פינגבק:belladona pocket pussy

 127. פינגבק:vibrating anal plug

 128. פינגבק:remote underwear

 129. פינגבק:how to find g spot

 130. פינגבק:best rabbit vibrators

 131. פינגבק:menu

 132. פינגבק:barber shop near me

 133. פינגבק:closest restaurants

 134. פינגבק:lagos state news

 135. פינגבק:ETORRENT PORN VIDEOS

 136. There are a lot of ways I can consider your blog post that may provide me an alternative regarding just how to react. It delights me to understand that your blog post was precisely regarding the subject that I have been researching for my Doctoral Thesis. I wonder to know if you have any more info that I might find relevant for my Thesis? Please contact me through my e-mail if you can help me.

 137. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 138. פינגבק:Walmart Onewire

 139. פינגבק:smart devices

 140. פינגבק:Naija

 141. Good day very cool web site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also…I'm happy to find so many helpful info here in the publish, we want develop extra techniques on this regard, thank you for sharing.

 142. It is my belief that mesothelioma is most deadly cancer. It has unusual attributes. The more I actually look at it the greater I am convinced it does not react like a real solid flesh cancer. In case mesothelioma is really a rogue viral infection, therefore there is the probability of developing a vaccine and offering vaccination to asbestos subjected people who are really at high risk of developing long term asbestos related malignancies. Thanks for revealing your ideas on this important ailment.

 143. I've been browsing on-line greater than three hours nowadays, but I by no means found any fascinating article like yours. It's beautiful value enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content as you probably did, the web will likely be a lot more useful than ever before. "Where facts are few, experts are many." by Donald R. Gannon.

 144. I'm more than happy to discover this site. I need to to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely really liked every little bit of it and I have you saved to fav to look at new things in your web site.

 145. פינגבק:sex toys for men

 146. I'm really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days..

 147. פינגבק:thrusting rabbit vibrator

 148. The when I just read a blog, I’m hoping that this doesnt disappoint me approximately this one. Get real, Yes, it was my method to read, but When i thought youd have something interesting to state. All I hear is a number of whining about something that you could fix should you werent too busy trying to find attention.

 149. פינגבק:top bariatric surgeons

 150. I wish to express my admiration for your generosity supporting women who have the need for help on this particular situation. Your real commitment to passing the solution along ended up being pretty interesting and has surely enabled guys much like me to achieve their ambitions. Your amazing interesting guideline indicates a whole lot a person like me and additionally to my colleagues. Thanks a lot; from each one of us.

 151. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile.

 152. פינגבק:dog training

 153. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 154. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of exclusive content I've either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any solutions to help reduce content from being stolen? I'd certainly appreciate it.

 155. First off I want to say terrific blog! I had a quick question in which I'd like to ask if you don't mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your head before writing. I have had trouble clearing my mind in getting my thoughts out there. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Cheers!

 156. פינגבק:SSNI 660

 157. פינגבק:triple stimulating rabbit vibrator

 158. פינגבק:kbbi-online

 159. פינגבק:PORN

 160. פינגבק:page

 161. Today, taking into consideration the fast way of living that everyone is having, credit cards get this amazing demand throughout the economy. Persons out of every field are using the credit card and people who are not using the credit card have arranged to apply for one in particular. Thanks for expressing your ideas on credit cards.

 162. פינגבק:우리카지노

 163. פינגבק:더킹카지노

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.