7

 

תקציר הפרק הקודם: חווית ההחמצה של הפגישה עם משפחת המהראג'ה של ג'ייפור

 

 

במהלך הארוחה הייתי שקוע במחשבות טורדניות, דבר שהקשה עלי לקחת חלק פעיל בשיחה הערה שקלחה מסביב לשולחן. עניתי בחטף כשפנו אליי, חייכתי, הנהנתי אך בעיקר שמרתי על זכות השתיקה. תודעתי היתה שבויה במילותיו של צחי, באבחנתו הנוקבת לגבי התנהלותי מול טדי.

חשדנות? חוסר אמון? אי נטילת אחריות? פסיכולוגיה בגרוש, מאיפה לכל הרוחות הוא הקריץ את השטויות הללו? מצד שני, אם הכל מצוץ מהאצבע, למה זה מרגיש כל כך נכון? שאלות כאלו ואחרות צצו ועלו מחשכת התת מודע ועימן פרצופים וארועים הקשורים לנושא. בהיתי בחזיונות שחלפו לנגד עיני רוחי במהירות מסחררת, ככלי רכב השועטים על אוטוסטרדה בעלת עשרות נתיבים הם התפתלו בכיוונים שונים ומשונים, מתקרבים, מתרחקים, יוצרים פקקים או פשוט מתנגשים ומתנפצים לרסיסים בקול שאון מחריש אזניים.

תחושת חוסר האוריינטציה שלי היתה מוחלטת ורק הצהרתה של אמילי בדבר היותה נודיסטית בנשמתה הצליחה לדלות אותי לזמן מה מהמערבולת שרחשה בתוך ראשי.

"ואיך זה בא לידי ביטוי?" שאלתי.

"איך מה בא לידי ביטוי?"

"היותך נודיסטית בנשמתך."

"אה," חייכה בעודה מקמרת את גבה, מבליטה את שדיה כנגד בד גלימתה הדקה. "זה מתבטא באהבתי לים ובכך שאני מרבה לשרוץ בו ללא כל בגד לגופי. אין מצב שתראה אותי בבגד ים כשאני על החוף. אני דוגלת במראה הטבעי."

"ולא רק על החוף היא דוגלת במראה הטבעי," צחק צחי. "את אמילי אפשר למצוא מעורטלת בכל הזדמנות וזה לא ממש משנה לה אם הדבר נעשה במקומות בהם ערום נחשב לטאבו או סתם לא חוקי בעליל. אמילי מסוגלת להתפשט במקומות בהם נזירות היו חשות כמופקרות בלבושן הצנוע. "


"אתה מגזים," אמרה בביישנות.

"מגזים, אמילי? כמה פעמים בחייך הקצרים נקנסת על כך שהחלטת להוריד את הבגדים?"

"לא יותר מחמש פעמים," לחשה בפנים סמוקים כשאנחנו מתפקעים מצחוק.

"איך בטוקיו?" שאל צחי כשהשמחה שכחה. "חשבתי לסוע לבקר בעוד כמה חודשים. אני מתגעגע לדוג'ו ולבאסטה שלי בשינג'וקו."

"הדוג'ו עדיין עומד על תילו אבל המצב בבאסטות השתנה לבלי הכר," אמרתי. "בשנה האחרונה לא היה קל לעבוד בטוקיו ושינג'וקו הפכה למקום הגרוע ביותר."

"למה?"

"בגלל הפושעים הישראלים שמנסים לגבות דמי חסות ובגלל השוטרים שסוגרים את הבאסטות ואפילו מחרימים ציוד."

"מה עם היאקוזה?" שאל צחי בהפתעה. "איך הם מאפשרים לזה לקרות?"

"היאקוזה עסוקים במאבקים פנימיים. לא שמעת על מלחמת ששת הימים?"

"מלחמת ששת הימים?"

"מלחמה בין שתי חמולות של מאפיונרים שהחלה כשאחד המנהיגים רצח מנהיג אחר במשחק קלפים."

"נשמע כמו המערב הפרוע."

"יותר כמו סרט סמוראים," אמרתי. "מסתבר שהרוצח שלף חרב ושיפד את חברו, דבר שגרר מלחמה כוללת בין החמולות. במשך שישה ימים השתוללה המערכה ברחובות טוקיו כששינג'וקו נמצאת במוקד המאבקים. היו יריות, דקירות ומכות – אנשים נרצחו ברחובות."


"ואיך זה הסתיים? פשיטות משטרתיות? צבא?"

"הצבא והמשטרה עמדו חסרי אונים כנגד האלימות המטורפת. המלחמה הסתיימה רק כשראש משפחת הפשע הגדולה ביותר הזמין את מנהיגי הניצים לסולחה וכפה עליהם להשלים."

השיחה גלשה לתחומים אחרים ואני חזרתי לשקוע בהרהורים.

"בטוח שאתם עוזבים מחר?" שאל צחי כשהארוחה הסתיימה.

"כך זה נראה," אמרה טסה. "גואה מחכה לנו."

"חבל," נאנח וקפץ לרגליו. "קדימה, גדי, למה אתה מחכה?" קרא בקול מתגרה.

"סליחה?"

"קום ובוא נמצא מקום לאימון קצר. חייבים להתאמן לפני שאתם עוזבים, לא?"

נפרדנו לשלום מטסה ואמילי והתחלנו לפסוע בכיוון ההפוך מהאשראם.

"איך זה להתאמן עם הסינים?" שאל צחי לאחר הפוגה קצרה. "שמעתי שלא קל להיות במחיצתם. היי!" קרא כשלא עניתי. "אתה בכלל שומע? מה קורה איתך? לאן נעלמת?"

"עדיין חושב על מה שאמרת קודם," גנחתי. "כשהיינו במאפיה."

צחי נראה מופתע.

"מה בדיוק אמרתי שיכול היה להשפיע עליך כל כך?" צחק. "אני פולט הרבה דברים אבל בדרך כלל הם תמימים וחסרי השפעה."

"הפעם יצא לך טוב," חייכתי. "ניתוח הסיפור על הפגישה עם טדי היה מפתיע, מדוייק וכואב כמו מהלומת פטיש על הראש."


"מצטער, לא התכוונתי לפגוע."

"חלילה!" קראתי. "לא פגעת אלא להיפך, עשית לי שרות נהדר. הארת את עיני, צחי, חשפת בפני נדבכים באישיותי שלא הקדשתי להם מחשבה מרובה למרות היותם מאוד עקרוניים. התהלכתי כעיוור, פועל על אוטומט, מגיב ומבצע מבלי להבין את מניעיי."

"רגע של הארה!" קרא צחי בהערכה גלויה, "ורק הגעת לפונה. איזה אנרגיות, איזו עוצמה!"

הוא חייך, טפח על ירכיו ופרץ בצחוק רועם. הבטתי בו בהשתאות, לא מבין על מה הצהלה. התפרצות השמחה דעכה במהירות כשעיניו נתקלו בהבעתי העגומה.

"הארה אמורה להיות רגע של שמחה," נזף. "על מה הקדרות שאופפת אותך?"

" קשה לי לחלוק בשמחתך," גנחתי. "בניגוד אליך אני לא מוצא שום אושר בחשיפת צדדים לא נעימים, או אפלים באישיתי. ההארה העלתה לפני השטח את החושך, היא לקחה את האור."

"איזה דרמטי אתה," התפוצץ מצחוק.

"לא דרמטי אלא פרקטי, מציאותי אם תעדיף."

"אני לא מזהה שום פרקטיות או מציאותיות בגישה שלך," גיחך.

"מה כן?"

"התייחסות שלילית. הרבה נתונים וכווני מחשבה נחשפו בפניך אבל אתה בוחר לראות רק את הצד האפל שבאישיותך."

"בגלל שהוא אפל."

"אז מה? למה להתפס לכך? למה לא להתייחס לצדדים השלילים שלך כאל ברי חלוף, כנקודות התייחסות אותן ניתן לשנות ולשפר. למה לראות רק את האפלה? מה רע בקצת אור?"

"שום דבר," הנהנתי. "אתה צודק. אולי באמת הגיע הזמן לשנות את הגישה."

"רצינו אור והאור הגיע! ההכרה בבעיה והרצון לשיפור הינם השלב הראשוני ליצירת השינוי. "

"וגם השלב הקל מכולם," הערתי במרמור וצחי פרץ בצחוק.

"נראה שהכי קל בשבילך זה לחזור לחשכה," אמר. "מה יש לך? מה עבר עליך שהפכת לכזה ציניקן?"

הרהרתי בדבריו בעודנו צועדים בכיוון גושי הבניינים בהם השתכנו חסידי האשראם. עברנו בשביל צר שהיה חנוק משני עבריו על ידי גדרות של בתים.

"איך כאן?"" שאל כשהגענו לפארק עם מדשאה צנועה ומספר ספסלים.

"איך כאן, מה?"

"מקום לאימון?"

"מצויין," עניתי בחוסר התלהבות מופגן. צחי גיחך אך לא אמר מילה.

פסענו אל מרכז הרחבה ולחימום החלטנו לתרגל את קאטאת הטאיי צ'י. לקחתי את מקומי לצידו וסגרתי את עיני, מנסה לרוקן את ראשי מהגיגים ולהתמקד בתנועות. אבל האפקט שנוצר היה הפוך משקיוויתי, המחשבות לא רק שהמשיכו לייסר אלא אף התעצמו עם כל רגע שחלף.

'תפסיק!' נזפתי בעצמי ופקחתי את עיני, מחפש ענין חיצוני שישכיח את חוסר השקט הפנימי. הבטתי בצחי ולשימחתי, ההבדלים הקלים בדרך ביצועינו שבו את תשומת ליבי. במהרה שקעתי כל כולי באימון, גופי נע בשתיקה, מוחי סופג את המידע השונה ומשווה אותו לקיים. כשסיימנו את תרגולי הקאטא עברנו לנתח את האפליקציות הלחימתיות של התנועות. משם המשכנו לתרגול ה-Pushing Hands. לתומי חשבתי כי אימוני הטאיי צ'י האינטסיביים שלי בבייג'ינג יקנו לי יתרון משמעותי על צחי שמעולם לא הניח את כף רגלו בסין ושלמד תחת מורים שאינם בני הגזע הסיני.

קדנו האחד לשני והתמקמנו במרכז רחבת הדשא. התחברנו בעזרת הידיים וצחי דחף בעדינות לעבר מרכז גופי. הגבתי בתנועה סיבובית ששינתה את כיוון הדחיפה בחזרה אליו. צחי נראה נינוח כשהגיב בהסטה משלו, מוסיף כוח לתנועה וחוזר חלילה. המהירות גברה מסיבוב לסיבוב, הידיים טסות הלוך ושוב, שואבות את כוחן מתנועות האגן. היה זה בלתי נמנע שמישהו יחטוף את כל האנרגיה שהצטברה וקיוויתי שיהיה זה צחי.

התכוננתי לשגר את מהלומת המחץ כשלפתע הקרקע כמו נשמטה מתחת לרגלי, משאירה אותי תלוי באוויר. חסר אונים בהיתי בידו של צחי בעודה חוצה את האוויר. כמו בהילוך איטי היא התקרבה אליי, פוגשת במרכז גופי ושולחת אותי במהלך קשתי ועוצמתי לאחור.


"יפה!" קראתי לאחר שגרדתי את עצמי מהרצפה, מרחק של לפחות שני מטרים מנקודת המוצא. "עוד פעם."

"בשימחה."

הוא קטף בקלילות את הנצחון גם בסיבוב השני ואולם הפעם הייתי קשוב יותר לתנועותיו, מבחין בצניחה המינימלית של האגן מתחת לקו התנועה, מהלך שהוסיף רובד נוסף ובלתי צפוי להסטה הסיבובית וגרם לי לאיבוד שיווי המשקל. צחי עצר ורצה לתת הסבר מקיף למעשיו.

"אל תאמר דבר," דרשתי. "תן להגיע למסקנות לבד."

"עקשנות?" שאל. הנעתי ראשי לשלילה.

"מציאת פתרון לתעלומה היא חלק גדול מההנאה."

חזרנו לתרגל ובהדרגה, התחלתי להפנים את מהלכיו, מחקה את מעשיו, קורא את תנועותיו ואף מצליח בצורה סבירה להקשות עליו את הנצחון. היינו ספוגי זיעה כשסיימנו. קדנו האחד לשני והתחלתי להתקדם לעבר ספסל שעמד בפינת הרחבה אך צחי אחז בזרועי.

"חכה רגע, מה עם קצת אייקידו?" אמר. "יש לי כמה שאלות בשבילך."

התעניינותו של צחי היתה בסיומות של טכניקות הטלה ובריחים. התאמנו זמן מה אך מגבלות המקום מנעו מאיתנו ביצוע כהלכה משום הסיכון בפציעה.

"לא חשוב," אמר בחיוך מתוסכל והוביל אל הספסל. התישבנו וסגרתי את עיני, מנסה להרפות את נשימתי. במהרה שבה הקדרות לאכלס את תודעתי, הופכת את ראשי לכבד מנשוא, הנשימה הפכה שטחית התחלתי לשקוע לתוך עצמי.

"אתה הולך לאיבוד," קרא צחי. פקחתי את עיני במהירות. "תראה איך אתה נראה שפוף ומסכן," ציחקק. "חשבתי שהאימון השכיח ממך את המחשבות המעיקות."


"הוא השכיח כל עוד התאמנו אבל איבד את מרבית השפעתו ברגע שהתישבנו. מדהים איך כמה מילים פשוטות יכולות לערער את שלוות הנפש."

"יכולות לערער רק את הנפש הלא שלווה מלכתחילה."

גנחתי והוא הביט בי ממושכות.

"למה שלא תשארו בכל זאת?" אמר. "נראה שיש סיבות טובות בגללן הגעת לפונה."

"תיפוף?"

"טובות יותר מתיפוף. רק תחשוב על כל הבעיות שהמילים המעטות שלי העלו על פני השטח. תאהב את פונה או לא, אתה לא יכול להתכחש לעובדה שזהו מקום עוצמתי ואינטנסיבי. פה תוכלו לנפוש מהטיולים ואולי גם לפתור את בעיותיך. הכי חשוב – אנחנו נוכל להתאמן. הידעת כי באשראם יש…"

"אני לא בנוי להיות חבר באשראם," קטעתי אותו בחדות. "אין לי כוח לשטויות שלהם."

"שטויות או לא, יש להם פה דוג'ו מדוגם בצורה מעוררת כבוד. כמובן שנוכל להמשיך ולהתאמן פה בפארק אבל כפי שאתה רואה, אם רוצים להטיל או לבצע את הטכניקות בלי חשש, צריך מקום עם מזרן."

"ויתנו לנו להתאמן מבלי שאצטרך להפוך לחסיד של אושו?"

"לא נראה לי אבל אני יכול לברר. אני אשאל את המדריך ואעדכן אותך בבוקר. נראה לך שטסה תסכים להישאר?"

"אני אנסה לשכנע אותה אבל זה הולך להיות קשה. אושו זה לא בשבילנו, אין לנו צורך בגורו או כל שטות אחרת מהסוג הזה."

"כל שטות אחרת מהסוג הזה," חזר על דברי ומיד פצח בצחוק רועם.

"מה?" שאלתי. "מה מצחיק לעזאזל?"

"לשמוע אותך אומר דבר כזה. פתאום נזכרתי שאתה בעצמך גורו מדופלם."

הפרק הקודם  הפרק הבא

 

735 תגובות

 1. After a successful first date, each person is usually looking for a clue that that the other enjoyed themselves and that a second date might be in the cards.
  That clue could be a lingering smile. It could be a casual remark about not having any plans the following Saturday. It could be the other person actually saying, “I enjoyed myself and would like to see you again.”

 2. I just want to tell you that I am just all new to blogging and site-building and truly savored you're website. Likely I’m planning to bookmark your website . You actually have exceptional articles and reviews. Thanks a lot for sharing with us your website.

 3. Good – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 4. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 5. I've been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 6. I would like to express some thanks to this writer just for bailing me out of this setting. Right after browsing throughout the search engines and seeing solutions which are not beneficial, I assumed my entire life was gone. Existing without the answers to the problems you've fixed by way of your main post is a serious case, and ones which could have in a negative way affected my entire career if I had not come across the website. Your primary mastery and kindness in controlling every part was invaluable. I'm not sure what I would've done if I hadn't discovered such a subject like this. I am able to at this moment look ahead to my future. Thanks a lot so much for the professional and sensible help. I will not think twice to endorse your web page to any person who needs to have recommendations about this situation.

 7. My spouse and i have been delighted Ervin could deal with his inquiry through the precious recommendations he grabbed when using the web pages. It is now and again perplexing just to always be giving away hints that some others have been making money from. We realize we need you to be grateful to because of that. The type of explanations you have made, the easy web site menu, the friendships your site make it easier to engender – it's all spectacular, and it's helping our son in addition to us do think this article is pleasurable, and that is extraordinarily fundamental. Thank you for all the pieces!

 8. I simply had to appreciate you all over again. I do not know what I could possibly have carried out in the absence of those ideas shown by you on that situation. Completely was an absolute troublesome concern for me personally, however , considering the very skilled form you treated the issue forced me to cry with gladness. I'm just happy for the support and in addition hope that you are aware of a powerful job that you are getting into educating the rest through the use of your webpage. I'm certain you have never got to know any of us.

 9. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 10. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 11. wwin-tv.com/video/4YTL04V74Ig
  wwin-tv.com/video/U2M0JRHtHYs
  wwin-tv.com/video/sLkeUf4YggU
  wwin-tv.com/video/Q4fkNLW79OA
  wwin-tv.com/video/1BJEBxNBIfc
  wwin-tv.com/video/V4m3a7bbTx8
  wwin-tv.com/video/25MT1qpQ0ys
  wwin-tv.com/video/RADaYfWL-Fc
  wwin-tv.com/video/egab_jO5w_g
  wwin-tv.com/video/XozbW9bsONc
  wwin-tv.com/video/Bl9ENsHp9lk
  wwin-tv.com/video/kOpFxY1-goo
  wwin-tv.com/video/eiWUtxdAv1E
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/3qXNXnDSQaY
  wwin-tv.com/video/ETdcRp72mc8
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+16+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+17+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+18+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+19+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+20+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/VrgF0BMg5lE
  wwin-tv.com/video/d8BHT9HU1L4
  wwin-tv.com/video/J-ov6qzlq0s
  wwin-tv.com/video/ZWO1fr-gSRc
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/rjzWKPDrgdU
  wwin-tv.com/video/XuLcKs_SpEQ
  wwin-tv.com/video/_KmfMqS4lS8
  wwin-tv.com/video/6n6lN1xtIo4
  wwin-tv.com/video/3Uvy4FczFRM
  wwin-tv.com/video/5LZuNJthTgk
  wwin-tv.com/video/QDpXVvOn9PE
  wwin-tv.com/video/poFQ3z3_YGs
  wwin-tv.com/video/vsHfsOHkfoI
  wwin-tv.com/video/_hWEaG7MxiE
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%85%D1%8A%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B5+15+%D1%81%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+1+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/1lOAvOAaXdk
  wwin-tv.com/video/o9vNBUDttMU
  wwin-tv.com/video/Ausj4dnFHSU
  wwin-tv.com/video/PoMkXr5Fxos
  wwin-tv.com/video/sZOQsKP4w2k
  wwin-tv.com/search/%D0%A4%D0%A0%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%98%D0%AF+-+%D0%A2%D0%A3%D0%A0%D0%A6%D0%98%D0%AF
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB
  wwin-tv.com/video/i6YXkIPIPTU
  wwin-tv.com/search/%D0%A2%D0%B0%D0%BD%D1%86%D1%8B+%D1%82%D0%BD%D1%82+12+10+2019+%D0%A2%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%AB

 12. wwin-tv.com/video/4YTL04V74Ig
  wwin-tv.com/video/U2M0JRHtHYs
  wwin-tv.com/video/sLkeUf4YggU
  wwin-tv.com/video/Q4fkNLW79OA
  wwin-tv.com/video/1BJEBxNBIfc
  wwin-tv.com/video/V4m3a7bbTx8
  wwin-tv.com/video/25MT1qpQ0ys
  wwin-tv.com/video/RADaYfWL-Fc
  wwin-tv.com/video/egab_jO5w_g
  wwin-tv.com/video/XozbW9bsONc
  wwin-tv.com/video/Bl9ENsHp9lk
  wwin-tv.com/video/kOpFxY1-goo
  wwin-tv.com/video/eiWUtxdAv1E
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/3qXNXnDSQaY
  wwin-tv.com/video/ETdcRp72mc8
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+16+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+17+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+18+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+19+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+20+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/VrgF0BMg5lE
  wwin-tv.com/video/d8BHT9HU1L4
  wwin-tv.com/video/J-ov6qzlq0s
  wwin-tv.com/video/ZWO1fr-gSRc
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/rjzWKPDrgdU
  wwin-tv.com/video/XuLcKs_SpEQ
  wwin-tv.com/video/_KmfMqS4lS8
  wwin-tv.com/video/6n6lN1xtIo4
  wwin-tv.com/video/3Uvy4FczFRM
  wwin-tv.com/video/5LZuNJthTgk
  wwin-tv.com/video/QDpXVvOn9PE
  wwin-tv.com/video/poFQ3z3_YGs
  wwin-tv.com/video/vsHfsOHkfoI
  wwin-tv.com/video/_hWEaG7MxiE
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%85%D1%8A%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B5+15+%D1%81%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+1+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/1lOAvOAaXdk
  wwin-tv.com/video/o9vNBUDttMU
  wwin-tv.com/video/Ausj4dnFHSU
  wwin-tv.com/video/PoMkXr5Fxos
  wwin-tv.com/video/sZOQsKP4w2k
  wwin-tv.com/search/%D0%A4%D0%A0%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%98%D0%AF+-+%D0%A2%D0%A3%D0%A0%D0%A6%D0%98%D0%AF
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB
  wwin-tv.com/video/i6YXkIPIPTU
  wwin-tv.com/search/%D0%A2%D0%B0%D0%BD%D1%86%D1%8B+%D1%82%D0%BD%D1%82+12+10+2019+%D0%A2%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%AB

 13. wwin-tv.com/video/4YTL04V74Ig
  wwin-tv.com/video/U2M0JRHtHYs
  wwin-tv.com/video/sLkeUf4YggU
  wwin-tv.com/video/Q4fkNLW79OA
  wwin-tv.com/video/1BJEBxNBIfc
  wwin-tv.com/video/V4m3a7bbTx8
  wwin-tv.com/video/25MT1qpQ0ys
  wwin-tv.com/video/RADaYfWL-Fc
  wwin-tv.com/video/egab_jO5w_g
  wwin-tv.com/video/XozbW9bsONc
  wwin-tv.com/video/Bl9ENsHp9lk
  wwin-tv.com/video/kOpFxY1-goo
  wwin-tv.com/video/eiWUtxdAv1E
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/3qXNXnDSQaY
  wwin-tv.com/video/ETdcRp72mc8
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+16+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+17+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+18+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+19+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+20+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/VrgF0BMg5lE
  wwin-tv.com/video/d8BHT9HU1L4
  wwin-tv.com/video/J-ov6qzlq0s
  wwin-tv.com/video/ZWO1fr-gSRc
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/rjzWKPDrgdU
  wwin-tv.com/video/XuLcKs_SpEQ
  wwin-tv.com/video/_KmfMqS4lS8
  wwin-tv.com/video/6n6lN1xtIo4
  wwin-tv.com/video/3Uvy4FczFRM
  wwin-tv.com/video/5LZuNJthTgk
  wwin-tv.com/video/QDpXVvOn9PE
  wwin-tv.com/video/poFQ3z3_YGs
  wwin-tv.com/video/vsHfsOHkfoI
  wwin-tv.com/video/_hWEaG7MxiE
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%85%D1%8A%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B5+15+%D1%81%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+1+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/1lOAvOAaXdk
  wwin-tv.com/video/o9vNBUDttMU
  wwin-tv.com/video/Ausj4dnFHSU
  wwin-tv.com/video/PoMkXr5Fxos
  wwin-tv.com/video/sZOQsKP4w2k
  wwin-tv.com/search/%D0%A4%D0%A0%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%98%D0%AF+-+%D0%A2%D0%A3%D0%A0%D0%A6%D0%98%D0%AF
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB
  wwin-tv.com/video/i6YXkIPIPTU
  wwin-tv.com/search/%D0%A2%D0%B0%D0%BD%D1%86%D1%8B+%D1%82%D0%BD%D1%82+12+10+2019+%D0%A2%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%AB

 14. wwin-tv.com/video/4YTL04V74Ig
  wwin-tv.com/video/U2M0JRHtHYs
  wwin-tv.com/video/sLkeUf4YggU
  wwin-tv.com/video/Q4fkNLW79OA
  wwin-tv.com/video/1BJEBxNBIfc
  wwin-tv.com/video/V4m3a7bbTx8
  wwin-tv.com/video/25MT1qpQ0ys
  wwin-tv.com/video/RADaYfWL-Fc
  wwin-tv.com/video/egab_jO5w_g
  wwin-tv.com/video/XozbW9bsONc
  wwin-tv.com/video/Bl9ENsHp9lk
  wwin-tv.com/video/kOpFxY1-goo
  wwin-tv.com/video/eiWUtxdAv1E
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/3qXNXnDSQaY
  wwin-tv.com/video/ETdcRp72mc8
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+16+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+17+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+18+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+19+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+20+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/VrgF0BMg5lE
  wwin-tv.com/video/d8BHT9HU1L4
  wwin-tv.com/video/J-ov6qzlq0s
  wwin-tv.com/video/ZWO1fr-gSRc
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/rjzWKPDrgdU
  wwin-tv.com/video/XuLcKs_SpEQ
  wwin-tv.com/video/_KmfMqS4lS8
  wwin-tv.com/video/6n6lN1xtIo4
  wwin-tv.com/video/3Uvy4FczFRM
  wwin-tv.com/video/5LZuNJthTgk
  wwin-tv.com/video/QDpXVvOn9PE
  wwin-tv.com/video/poFQ3z3_YGs
  wwin-tv.com/video/vsHfsOHkfoI
  wwin-tv.com/video/_hWEaG7MxiE
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%85%D1%8A%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B5+15+%D1%81%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+1+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/1lOAvOAaXdk
  wwin-tv.com/video/o9vNBUDttMU
  wwin-tv.com/video/Ausj4dnFHSU
  wwin-tv.com/video/PoMkXr5Fxos
  wwin-tv.com/video/sZOQsKP4w2k
  wwin-tv.com/search/%D0%A4%D0%A0%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%98%D0%AF+-+%D0%A2%D0%A3%D0%A0%D0%A6%D0%98%D0%AF
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB
  wwin-tv.com/video/i6YXkIPIPTU
  wwin-tv.com/search/%D0%A2%D0%B0%D0%BD%D1%86%D1%8B+%D1%82%D0%BD%D1%82+12+10+2019+%D0%A2%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%AB

 15. wwin-tv.com/video/4YTL04V74Ig
  wwin-tv.com/video/U2M0JRHtHYs
  wwin-tv.com/video/sLkeUf4YggU
  wwin-tv.com/video/Q4fkNLW79OA
  wwin-tv.com/video/1BJEBxNBIfc
  wwin-tv.com/video/V4m3a7bbTx8
  wwin-tv.com/video/25MT1qpQ0ys
  wwin-tv.com/video/RADaYfWL-Fc
  wwin-tv.com/video/egab_jO5w_g
  wwin-tv.com/video/XozbW9bsONc
  wwin-tv.com/video/Bl9ENsHp9lk
  wwin-tv.com/video/kOpFxY1-goo
  wwin-tv.com/video/eiWUtxdAv1E
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/3qXNXnDSQaY
  wwin-tv.com/video/ETdcRp72mc8
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+16+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+17+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+18+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+19+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+20+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/VrgF0BMg5lE
  wwin-tv.com/video/d8BHT9HU1L4
  wwin-tv.com/video/J-ov6qzlq0s
  wwin-tv.com/video/ZWO1fr-gSRc
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/rjzWKPDrgdU
  wwin-tv.com/video/XuLcKs_SpEQ
  wwin-tv.com/video/_KmfMqS4lS8
  wwin-tv.com/video/6n6lN1xtIo4
  wwin-tv.com/video/3Uvy4FczFRM
  wwin-tv.com/video/5LZuNJthTgk
  wwin-tv.com/video/QDpXVvOn9PE
  wwin-tv.com/video/poFQ3z3_YGs
  wwin-tv.com/video/vsHfsOHkfoI
  wwin-tv.com/video/_hWEaG7MxiE
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%85%D1%8A%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B5+15+%D1%81%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+1+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/1lOAvOAaXdk
  wwin-tv.com/video/o9vNBUDttMU
  wwin-tv.com/video/Ausj4dnFHSU
  wwin-tv.com/video/PoMkXr5Fxos
  wwin-tv.com/video/sZOQsKP4w2k
  wwin-tv.com/search/%D0%A4%D0%A0%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%98%D0%AF+-+%D0%A2%D0%A3%D0%A0%D0%A6%D0%98%D0%AF
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB
  wwin-tv.com/video/i6YXkIPIPTU
  wwin-tv.com/search/%D0%A2%D0%B0%D0%BD%D1%86%D1%8B+%D1%82%D0%BD%D1%82+12+10+2019+%D0%A2%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%AB

 16. wwin-tv.com/video/4YTL04V74Ig
  wwin-tv.com/video/U2M0JRHtHYs
  wwin-tv.com/video/sLkeUf4YggU
  wwin-tv.com/video/Q4fkNLW79OA
  wwin-tv.com/video/1BJEBxNBIfc
  wwin-tv.com/video/V4m3a7bbTx8
  wwin-tv.com/video/25MT1qpQ0ys
  wwin-tv.com/video/RADaYfWL-Fc
  wwin-tv.com/video/egab_jO5w_g
  wwin-tv.com/video/XozbW9bsONc
  wwin-tv.com/video/Bl9ENsHp9lk
  wwin-tv.com/video/kOpFxY1-goo
  wwin-tv.com/video/eiWUtxdAv1E
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/3qXNXnDSQaY
  wwin-tv.com/video/ETdcRp72mc8
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+16+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+17+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+18+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+19+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+20+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/VrgF0BMg5lE
  wwin-tv.com/video/d8BHT9HU1L4
  wwin-tv.com/video/J-ov6qzlq0s
  wwin-tv.com/video/ZWO1fr-gSRc
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/rjzWKPDrgdU
  wwin-tv.com/video/XuLcKs_SpEQ
  wwin-tv.com/video/_KmfMqS4lS8
  wwin-tv.com/video/6n6lN1xtIo4
  wwin-tv.com/video/3Uvy4FczFRM
  wwin-tv.com/video/5LZuNJthTgk
  wwin-tv.com/video/QDpXVvOn9PE
  wwin-tv.com/video/poFQ3z3_YGs
  wwin-tv.com/video/vsHfsOHkfoI
  wwin-tv.com/video/_hWEaG7MxiE
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%85%D1%8A%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B5+15+%D1%81%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+1+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/1lOAvOAaXdk
  wwin-tv.com/video/o9vNBUDttMU
  wwin-tv.com/video/Ausj4dnFHSU
  wwin-tv.com/video/PoMkXr5Fxos
  wwin-tv.com/video/sZOQsKP4w2k
  wwin-tv.com/search/%D0%A4%D0%A0%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%98%D0%AF+-+%D0%A2%D0%A3%D0%A0%D0%A6%D0%98%D0%AF
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB
  wwin-tv.com/video/i6YXkIPIPTU
  wwin-tv.com/search/%D0%A2%D0%B0%D0%BD%D1%86%D1%8B+%D1%82%D0%BD%D1%82+12+10+2019+%D0%A2%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%AB

 17. wwin-tv.com/video/4YTL04V74Ig
  wwin-tv.com/video/U2M0JRHtHYs
  wwin-tv.com/video/sLkeUf4YggU
  wwin-tv.com/video/Q4fkNLW79OA
  wwin-tv.com/video/1BJEBxNBIfc
  wwin-tv.com/video/V4m3a7bbTx8
  wwin-tv.com/video/25MT1qpQ0ys
  wwin-tv.com/video/RADaYfWL-Fc
  wwin-tv.com/video/egab_jO5w_g
  wwin-tv.com/video/XozbW9bsONc
  wwin-tv.com/video/Bl9ENsHp9lk
  wwin-tv.com/video/kOpFxY1-goo
  wwin-tv.com/video/eiWUtxdAv1E
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/3qXNXnDSQaY
  wwin-tv.com/video/ETdcRp72mc8
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+16+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+17+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+18+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+19+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+20+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/VrgF0BMg5lE
  wwin-tv.com/video/d8BHT9HU1L4
  wwin-tv.com/video/J-ov6qzlq0s
  wwin-tv.com/video/ZWO1fr-gSRc
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/rjzWKPDrgdU
  wwin-tv.com/video/XuLcKs_SpEQ
  wwin-tv.com/video/_KmfMqS4lS8
  wwin-tv.com/video/6n6lN1xtIo4
  wwin-tv.com/video/3Uvy4FczFRM
  wwin-tv.com/video/5LZuNJthTgk
  wwin-tv.com/video/QDpXVvOn9PE
  wwin-tv.com/video/poFQ3z3_YGs
  wwin-tv.com/video/vsHfsOHkfoI
  wwin-tv.com/video/_hWEaG7MxiE
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%85%D1%8A%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B5+15+%D1%81%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+1+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/1lOAvOAaXdk
  wwin-tv.com/video/o9vNBUDttMU
  wwin-tv.com/video/Ausj4dnFHSU
  wwin-tv.com/video/PoMkXr5Fxos
  wwin-tv.com/video/sZOQsKP4w2k
  wwin-tv.com/search/%D0%A4%D0%A0%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%98%D0%AF+-+%D0%A2%D0%A3%D0%A0%D0%A6%D0%98%D0%AF
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB
  wwin-tv.com/video/i6YXkIPIPTU
  wwin-tv.com/search/%D0%A2%D0%B0%D0%BD%D1%86%D1%8B+%D1%82%D0%BD%D1%82+12+10+2019+%D0%A2%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%AB

 18. wwin-tv.com/video/4YTL04V74Ig
  wwin-tv.com/video/U2M0JRHtHYs
  wwin-tv.com/video/sLkeUf4YggU
  wwin-tv.com/video/Q4fkNLW79OA
  wwin-tv.com/video/1BJEBxNBIfc
  wwin-tv.com/video/V4m3a7bbTx8
  wwin-tv.com/video/25MT1qpQ0ys
  wwin-tv.com/video/RADaYfWL-Fc
  wwin-tv.com/video/egab_jO5w_g
  wwin-tv.com/video/XozbW9bsONc
  wwin-tv.com/video/Bl9ENsHp9lk
  wwin-tv.com/video/kOpFxY1-goo
  wwin-tv.com/video/eiWUtxdAv1E
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/jg9Lv7pVYlA
  wwin-tv.com/video/3qXNXnDSQaY
  wwin-tv.com/video/ETdcRp72mc8
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+16+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+17+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+18+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+19+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/search/%D0%92%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8B%D0%B9+2+c%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+20+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/VrgF0BMg5lE
  wwin-tv.com/video/d8BHT9HU1L4
  wwin-tv.com/video/J-ov6qzlq0s
  wwin-tv.com/video/ZWO1fr-gSRc
  wwin-tv.com/video/8U_WNhsWGyc
  wwin-tv.com/video/rjzWKPDrgdU
  wwin-tv.com/video/XuLcKs_SpEQ
  wwin-tv.com/video/_KmfMqS4lS8
  wwin-tv.com/video/6n6lN1xtIo4
  wwin-tv.com/video/3Uvy4FczFRM
  wwin-tv.com/video/5LZuNJthTgk
  wwin-tv.com/video/QDpXVvOn9PE
  wwin-tv.com/video/poFQ3z3_YGs
  wwin-tv.com/video/vsHfsOHkfoI
  wwin-tv.com/video/_hWEaG7MxiE
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%85%D1%8A%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B5+15+%D1%81%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD+1+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
  wwin-tv.com/video/1lOAvOAaXdk
  wwin-tv.com/video/o9vNBUDttMU
  wwin-tv.com/video/Ausj4dnFHSU
  wwin-tv.com/video/PoMkXr5Fxos
  wwin-tv.com/video/sZOQsKP4w2k
  wwin-tv.com/search/%D0%A4%D0%A0%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%98%D0%AF+-+%D0%A2%D0%A3%D0%A0%D0%A6%D0%98%D0%AF
  wwin-tv.com/search/%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB
  wwin-tv.com/video/i6YXkIPIPTU
  wwin-tv.com/search/%D0%A2%D0%B0%D0%BD%D1%86%D1%8B+%D1%82%D0%BD%D1%82+12+10+2019+%D0%A2%D0%90%D0%9D%D0%A6%D0%AB

 19. I have been browsing online more than three hours as of late, yet I by no means found any interesting article like yours. It¡¦s pretty price enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will likely be a lot more useful than ever before.

 20. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 21. I simply had to thank you very much all over again. I'm not certain the things I could possibly have gone through in the absence of the thoughts provided by you directly on my concern. It seemed to be a very troublesome difficulty in my circumstances, but coming across the very well-written tactic you handled the issue forced me to weep over delight. I will be thankful for this information as well as expect you know what an amazing job you are doing training people today through a blog. Probably you have never met all of us.

 22. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 23. Thank you for sharing excellent informations. Your web site is so cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just couldn't come across. What an ideal site.

 24. Hey very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I'll bookmark your web site and take the feeds additionally¡KI am satisfied to search out numerous useful information here in the put up, we'd like work out more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 25. Thank you a lot for providing individuals with such a marvellous opportunity to read critical reviews from this website. It really is so nice and as well , packed with amusement for me personally and my office peers to search your website no less than 3 times in a week to study the new items you have got. Of course, I am just always fulfilled considering the outstanding principles you give. Selected 2 tips on this page are definitely the simplest I've had.

 26. I intended to put you the very small observation just to say thanks once again for these beautiful strategies you’ve provided on this website. It’s so surprisingly open-handed with people like you to make without restraint what exactly most people might have made available as an electronic book to help with making some cash for their own end, particularly now that you could have done it if you ever decided. Those techniques likewise served to become easy way to understand that some people have a similar interest like my very own to grasp significantly more when considering this issue. I know there are many more pleasurable periods ahead for those who see your blog. click here – alternative medicine institute calcutta

 27. You actually make it seem so easy together with your presentation but I in finding this matter to be actually something which I believe I'd never understand. It seems too complex and extremely huge for me. I'm having a look ahead in your next publish, I will try to get the dangle of it!

 28. Thanks so much for giving everyone an extraordinarily memorable chance to read critical reviews from this web site. It is always so good plus packed with a good time for me and my office mates to search your blog at the least thrice every week to learn the new issues you have got. Of course, I'm so at all times fulfilled with all the perfect tricks you serve. Some 4 tips on this page are essentially the simplest we've had.

 29. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 30. I would like to convey my gratitude for your generosity giving support to women who really want help on the study. Your personal dedication to getting the solution all over appeared to be exceedingly advantageous and has continually encouraged employees like me to realize their aims. Your amazing warm and friendly useful information denotes so much to me and extremely more to my office workers. Thanks a lot; from everyone of us.

 31. A lot of thanks for your entire efforts on this website. Debby takes pleasure in making time for research and it's simple to grasp why. We learn all concerning the dynamic tactic you make good ideas by means of your web site and in addition invigorate contribution from some other people about this theme plus our child is always becoming educated a lot. Enjoy the rest of the new year. You are always carrying out a stunning job.

 32. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this web site. I'm hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 33. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 34. My wife and i were joyous Chris managed to finish up his investigations by way of the ideas he made through the web site. It's not at all simplistic to just always be offering tactics which the others may have been making money from. And we all figure out we now have the blog owner to thank because of that. All the explanations you've made, the simple site navigation, the relationships you will assist to instill – it's mostly overwhelming, and it's facilitating our son in addition to us do think that content is entertaining, which is pretty fundamental. Thank you for the whole thing!

 35. You really make it seem really easy with your presentation however I in finding this topic to be really something which I think I would by no means understand. It seems too complex and extremely wide for me. I'm having a look ahead in your subsequent publish, I will attempt to get the grasp of it!

 36. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is great blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 37. Thank you so much for providing individuals with such a special possiblity to check tips from this blog. It's always so pleasurable and also stuffed with fun for me and my office mates to search your site at the least thrice in 7 days to learn the latest tips you have got. Not to mention, I'm also usually happy with all the fantastic knowledge you give. Certain 2 areas on this page are undeniably the most impressive I've had.

 38. I would like to show my appreciation to you just for bailing me out of such a issue. Just after researching through the search engines and finding thoughts which were not powerful, I thought my entire life was gone. Existing without the answers to the problems you've sorted out by way of your main short post is a serious case, and the kind that might have negatively damaged my career if I hadn't come across your site. Your own training and kindness in maneuvering almost everything was tremendous. I don't know what I would've done if I hadn't discovered such a subject like this. It's possible to at this time look forward to my future. Thanks for your time very much for this expert and result oriented guide. I will not hesitate to endorse the blog to any person who needs tips on this subject.

 39. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 40. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 41. Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 42. I've been surfing online greater than three hours lately, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours. It¡¦s beautiful price sufficient for me. Personally, if all website owners and bloggers made just right content material as you probably did, the internet will probably be much more helpful than ever before.

 43. I precisely needed to thank you very much again. I'm not certain what I would've gone through without the actual secrets contributed by you about such industry. It has been the terrifying circumstance in my opinion, but being able to view this professional avenue you resolved it forced me to leap with contentment. Now i'm grateful for the support and even believe you are aware of a great job you're doing instructing the rest thru your blog post. I'm certain you've never encountered any of us.

 44. I am only commenting to make you know what a magnificent encounter our girl gained browsing your webblog. She picked up plenty of details, which included how it is like to possess an incredible giving mood to make other individuals with no trouble comprehend certain problematic matters. You actually exceeded people's expectations. Many thanks for presenting these important, trusted, informative and as well as cool tips about this topic to Janet.

 45. I'm commenting to let you know of the fine encounter our child enjoyed studying your web site. She figured out too many pieces, which included how it is like to have an excellent helping heart to have others really easily learn a number of complex issues. You really did more than people's expected results. I appreciate you for displaying the precious, healthy, revealing and in addition easy guidance on this topic to Mary.

 46. I would like to get across my respect for your generosity for folks that absolutely need help on this one field. Your very own commitment to getting the solution around came to be remarkably advantageous and have surely enabled guys like me to get to their desired goals. Your own invaluable help and advice means much a person like me and much more to my peers. Best wishes; from all of us.

 47. Thank you for sharing excellent informations. Your website is so cool. I'm impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just couldn't come across. What an ideal site.

 48. I must show my thanks to the writer just for rescuing me from such a dilemma. Because of searching throughout the world wide web and obtaining techniques which are not helpful, I thought my entire life was gone. Being alive without the solutions to the issues you've fixed by way of this article content is a crucial case, as well as those that could have in a negative way damaged my entire career if I hadn't noticed the website. Your good training and kindness in dealing with all the details was important. I'm not sure what I would've done if I had not come upon such a solution like this. I can also at this time look ahead to my future. Thanks for your time very much for this specialized and sensible help. I will not be reluctant to suggest your site to any individual who ought to have tips about this area.

 49. I wanted to create you one very small observation to finally give many thanks again just for the superb secrets you've documented in this case. It's really wonderfully generous with you to offer extensively all that a few people might have offered for sale as an e-book to help with making some money on their own, even more so since you could possibly have tried it if you ever decided. The tricks also worked like a great way to realize that the rest have the identical zeal just as mine to understand more and more concerning this issue. I am sure there are many more pleasant periods up front for people who view your website.

 50. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just too fantastic. I really like what you've acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is actually a tremendous web site.

 51. Thanks for your entire hard work on this site. Betty take interest in setting aside time for investigations and it's obvious why. We learn all relating to the compelling ways you deliver precious thoughts on this blog and inspire contribution from other individuals on the content then our own princess has always been becoming educated so much. Take advantage of the rest of the year. Your doing a great job.

 52. Thank you a lot for giving everyone an exceptionally marvellous opportunity to read in detail from here. It can be very terrific plus full of a great time for me and my office co-workers to visit your web site at the very least 3 times in one week to study the latest secrets you have got. And indeed, we are actually impressed with your remarkable creative concepts you serve. Selected 3 areas on this page are rather the finest we've ever had.

 53. What i do not understood is if truth be told how you are now not actually a lot more neatly-preferred than you might be right now. You are so intelligent. You recognize therefore significantly in terms of this matter, produced me individually believe it from so many numerous angles. Its like women and men are not interested except it's one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs nice. At all times care for it up!

 54. You could definitely see your skills within the paintings you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. All the time follow your heart. "If the grass is greener in the other fellow's yard – let him worry about cutting it." by Fred Allen.

 55. Good – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 56. Great – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

 57. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such excellent info being shared freely out there.

 58. I have to express appreciation to you just for bailing me out of this type of situation. Right after searching throughout the the web and seeing tips which were not powerful, I figured my life was gone. Being alive devoid of the strategies to the issues you have fixed by way of the article content is a serious case, and the ones that might have in a negative way damaged my career if I hadn't noticed your website. Your main skills and kindness in controlling a lot of stuff was crucial. I don't know what I would've done if I hadn't come upon such a step like this. I can at this moment relish my future. Thanks a lot very much for this reliable and result oriented guide. I will not be reluctant to refer your blog to anybody who would like guidance about this issue.

 59. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I'm impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply couldn't come across. What a perfect web-site.

 60. I have recently started a website, the info you offer on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. "So full of artless jealousy is guilt, It spills itself in fearing to be spilt." by William Shakespeare.

 61. I'm really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today..

 62. certainly like your website but you have to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the truth then again I'll surely come again again.

 63. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch! "We have two ears and one mouth so that we can listen twice as much as we speak." by Epictetus.

 64. Just desire to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply excellent and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.