8

 

תקציר הפרק הקודם: שבוע מבורך עובר על גדי וטסה. חדשות טובות מגיעות בצרורות והרבה בזכות רוחות המדבר הסוערות.

 

בית הספר לוו'שו ניצב על כביש ראשי בחלקה הדרומי של העיר, נסתר מעיני העוברים והשבים על ידי חומת אבנים אדומות. שער רחב היה ממוקם במרכז חומת האבן ומעליו התנוסס לו שלט דהוי ומאובק בסינית שהוטבע באבן, מציין את מהות המקום באותיות אדומות.

בראד עמד לצידי השער כשהגעתי לרחוב. הוא נופף בידיו כשזיהה אותי מתקרב.

"טוב לראות אותך," הוא אמר ונתן לי חיבוק רחב. "איך הולך?"

"אל תשאל," אמרתי והוא הנהן בהסכמה.

"באמת אין זמן לשאול," הוא חייך בהתנצלות. "מאו סיפו מחכה לך ועדיף שלא יחכה יותר מדי זמן. תספר לי אחר כך. קדימה, בוא ניכנס."

בצידו הפנימי של השער היה מגרש בטון ומסביבו קומפלקס נרחב של מבני מגורים ואולמות אימונים. צעדנו בכיוון המבנה הגדול שעמד למול השער, חולפים בדרכנו על פני קבוצות חניכים בגילאים שונים שהתאמנו ברחבה או שניבטו מתוך חלונות אולמות האימונים. חלקם ביצעו קאטות אקרובטיות עם חרבות וכידונים, להבי הפח הרחבים של כלי הנשק נוצצים באור השמש ורוטטים עם כול איבחה כרעם מתגלגל. אחרים ביצעו סדרות מגוונות של תרגילי וו'שו בזוגות ושלישיות, חובטים האחד בשני, בולמים, נופלים, מתגלגלים וקמים.

"מה קורה שם?" שאלתי את בראד שהיה עסוק בהתבוננות באקרובטים.

"מה קורה איפה?"

"שם," הצבעתי לכיוונו של ילד בן חמש לערך שממרר בבכי בזרועות גבר חסון וחייכן. אשה בלבוש מרופט דיברה אל הילד ברכות.

"האישה משאירה את הילד למשמרת בידי מורי בית הספר," בראד הסביר.

"בשביל מה?"

"כסף בשבילה וחינוך בשבילו. מה קורה איתך, גדי? עוד לא קלטת איזה סוג של עוני נמצא פה במדינה?"

האישה נישקה את הילד והחלה צועדת בראש חפוי לכיוון שער הכניסה, קול בכיו של הילד גובר ככול שהתרחקה. הוא ניסה, ללא הצלחה, להאבק באחיזתו של האיש, מאבק שרק גרם לחיוכו של האיש להתרחב.

"מנוול!" פלטתי ובראד נעמד למולי.

"עזוב," הוא פקד. "שום דבר טוב לא יצא מזה שתעשה עניין."

"אבל הוא מתנהג כמו בהמה."

"ומה אתה תעשה בנידון?" בראד גיחך. "תכה את המדריך ותאמץ את הילד? תילחם בממשל הסיני ותממן את שאר הילדים שנמצאים במצוקת רעב?"

"אבל הוא צוחק."

"אז מה אם הוא צוחק? לילד הזה יהיו מגורים, מזון וחינוך טוב. יהיה לו הרבה יותר ממה שמרבית הילדים בסין מקבלים. כמעט מליון איש מתים כול חודש מרעב בעולם ואותך מרגיז הצחוק של הסיני הזה?"

"לא מרגיז – הוא מוציא אותי מדעתי!"

"בוא, גדי," בראד נאנח. "תעשה לי טובה, אל תהיה אידיוט."

הוא גרר אותי הלאה, מסביב למבנה הראשי ואל הסימטה שמאחוריו, קול בכיו של הילד ממשיך להדהד בראשי ולשלוח צמרמורת בגב. נעצרנו בכניסה למבנה קטן ובראד הרים את קולו וקרא בסינית. בתגובה נשמע שיעול רם ואז רחש של רגלים נגררות על הרצפה. הדלת נפתחה ואיש נמוך קומה ומוצק פסע דרך הפתח. הוא הנהן לבראד ובחן אותי בחוסר עניין, פיו נפתח ונסגר בתנועות לעיסה דרמטיות. בראד החליף עימו כמה מילים ואז פנה אלי.

"זהו מאו סיפו," הוא אומר ואני קד למדריך שלא מפסיק ללעוס מה שנראה כראש שלם של שום!

"נעים להכיר," מאו אומר וקד בחזרה, הבל פיו פוגש באפי וכמעט מכריע אותי לקרקע. "בראד סיפר לי עליך," הוא ממשיך ואני מקשיב בנשימה עצורה. "הוא אומר שאתה אומן לחימה ושאתה רוצה ללמוד סאנדא." אני מהנהן והוא שוב פונה לבראד, משחרר אותי לנשום ולמחות את דמעותי.

בעוד מאו משוחח עם בראד, אני בוחן את פניו בעניין ומגלה דמיון חזותי מפתיע בינו ובין צ'ידה סנסאי, מי ששימש באותה התקופה כמדריך הראשי ביושינקאן אייקידו. אותם פנים, אותה היציבה, אותם הבעות ואותו הקול – אם מאו סיפו היה קצת יותר גבוה ודובר יפנית הייתי יכול להישבע שהוא אחיו התאום של צ'ידה סנסאיי.

מאו ובראד מסיימים את השיחה ומאו יורק אל הרצפה גוש שום לעוס. הוא מביט בי במבט קצת חמוץ ואני יכול לשער במה מדובר.

"אני מעדיף תשלום מראש," הוא אומר לי.

"ואני מעדיף אחרי כול שיעור, סייפו," אני מתעקש.

מאו ממלמל משהו לא ברור ואז מחייך – ממש כמו צ'ידה סנסאיי.

"אחרי כול שיעור," הוא מסכים ואנחנו לוחצים על זה יד.

"מצויין," בראד אומר. "תהנה מהשיעור." הוא נותן לי חיבוק ואני עומד עם מאו ומביט אחריו עד שהוא נעלם במורד הסימטה.

"אחרי," מאו אומר ומוביל אותי לאולם אימונים קטן. הוא מורה לי לחלוץ את נעלי ולעלות על רצפת הטאטאמי המאובקת. האולם כמעט ריק מציוד למעט שני שקי איגרוף התלויים בצמוד לקיר הצדדי ומערום פינתי של כפפות אגרוף, כריות אימונים ומקלות עץ באורך של ג'ו יפני.

מתחילים חימום, ריצה מסביב לאולם, מתיחות ואז עוברים לבעיטות. מאו לוקח אותי לקצה המזרון, מדגים בעיטה קדמית שמתחילה בכפות רגליים צמודות ומסתיימת באותה הנקודה. הבעיטה של מאו גבוהה, מושלמת במיקוד הפגיעה ומסתיימת בדייקנות. אני מחקה את מעשיו ומתחיל לתפור את האולם מצד לצד. חמש דקות חולפות ואנחנו מחליפים סוג בעיטה.

חצי שעה לאחר מיכן, כולי נוטף זיעה, מאו עוצר ומעביר אותי לעמידה בפיסוק רחב – תנוחה דומה לקיבאדצ'י, (ישיבת הרוכב), של אומנות הקארטה. גם האגרוף שמאו מדגים דומה מאוד לאגרוף הקדמי, (שומן טצ'וקי), היפני, יוצא מאזור המותן אל קו המרכז. מאו עוצר אותי לאחר מספר חבטות.

"שווי המשקל לא נכון," הוא מעיר. "תשמור משקל על העקבים ותן לכתפיים להסתובב על קו המרכז."

אני עוקב אחר ההנחיות ומאבד כול תחושה של חיבור לתנועה. נראה שההרגל של שמירת המרכז על כריות הרגל שרכשתי ביושינקאן אייקידו, הרגל שבעזרתו למדתי את עקרונות החיבור למרכז, מתפרש כרגע כאסון תעבורתי ממש.

כפי שקרה לי בטאיי צ'י…

"המממ…" מאו סיפו מהמהם לעצמו בעוד הוא בוחן את תנועותי המגושמות. הוא מורה לי לעצור ואני מצפה להערות והדגמות. אבל נראה שלמאו יש תוכניות אחרות עבורי. הוא ניגש למערום שבפינת האולם ומרים שני מקלות אימון, חוזר ומורה לי לשוב לעמידת הרוכב. הוא מוודא שהמפתח בין הרגליים רחב והיציבה נמוכה לפני שהוא צועד מסביבי ומציב את המקל לאורך קו כתפי.

"שים את הידיים," הוא פוקד ואני מכופף מרפקים ושולח זרועות לאחור, תולה אותם על המקל בעזרת מפרקי הידיים, משקל הזרועות משמש ככוח נגד שמצמיד את המקל אל חגורת הכתפיים. מאו חוזר לעמוד למולי ובוחן אותי לשניה כפסל הבוחן את גוש החימר שעיצב. הוא מהנהן לעצמו, מתקרב ומרחיב את המרחק בין הידיים עד לגבול אי הנוחות. שוב הוא צועד לאחור, בוחן וחיוך מתרחב על פרצופו.

"מושלם," הוא מפטיר ולוקח למולי את אותה התנוחה. "עכשיו תן לכתפיים להסתובב על ציר המרכז. רואה מה אני עושה? סובב אותן מבלי להוציא את הראש מקו המרכז ובשמירה על היציבה."

האנגלית של מאו מצויינת וכך גם הדגמת התנועה.

"קדימה," הוא מדרבן אותי. "למה אתה מחכה?"

אני מתחיל לנוע בחוסר נוחות משווע, לא מחובר ולא זורם, מרגיש מגוחך כמו קטסטרופה מיומנת מיפן.

"מצויין," הוא מחייך ומתיישר. אני עוצר ומתכונן להתרומם.

"לאן אתה הולך?" מאו נוהם. "תמשיך להתאמן. אני מיד חוזר." הוא משעין את המקל על הקיר, שולח בי מבט אחרון ואז יוצא מהאולם.

אני ממשיך בתרגול והזמן זוחל לו כמו נחש גוסס. הרגליים מתחילות לרעוד, זיעה נוטפת מנקבובית העור אל הרצפה, נמהלת באבק האוויר, כתמים חומים מצטברים על החולצה. הרעידות עוברות בהדרגה מהרגליים לשאר הגוף, המקל נע בכבדות כאילו הונחו בקצותיו דליים מלאים בעופרת. חוסר נוחות בחזה. קשה לי לזוז. קשה לי לנשום.

מאו סיפו מופיע בפתח ואני חש אושר עילאי לראותו, כאושרו של כלב קשור הרואה את בעליו. הוא מתקרב ואני מתנשף בכבדות, גופי רוטט כזנבו המכשכש של הכלב הקשור.

מאו נעצר למולי ובוחן את תנועתי בעניין אקדמי.

"יותר נמוך," הוא נוזף בי והשמחה לראותו מתחלפת בכעס נורא. מאו מתקרב ומתקן את תנוחת גופי בעוד אני עומד חסר אונים מול אאורת השום שמקיפה את גופו. הבל נשימתו חולף על פני, ריח שום חריף ממלא את נחירי. דמעות בעיניים, תחושת מחנק.

"ככה טוב," מאו מהנהן לעצמו בסיפוק ושוב עוזב את האולם.

"בן זונה, מנוול," אני מסנן בין שיניי אבל ממשיך להתמודד עם התנוחה.

אני כאוב, צלוב, מצב הרוח מתחלף ללא הרף בין זעם לרחמים עצמיים. שלל קולות פנימיים עולים וצפים מחשכת נשמתי, קוראים לי להפסיק, לברוח, לא לשלם – לארוב למאו ליד הפתח ולשבור לו את הראש עם המקל.


"תנשום, תרפה" אני מורה לעצמי כשהכאב מתחיל לחצות את גבולות הסבל ולמשוך למרחבי הטירוף. אני עוצם עיניים ומתרכז, נזכר בקורס השוטרים שעברתי ביפן, בכאבים ובצרחות שהדהדו ברחבי הדוג'ו בעוד כולנו מתפתלים בתנוחות לא נוחות. אבל פה זה אחרת, פה אני לבד בלי תמיכת הקבוצה, בלי היכולת לשאוב כוח מהדוחפים קדימה ועידוד מחולשת הנכשלים מאחור.

המקל המיטלטל מצד לצד מרגיש כבד מנשוא. אני הולך להתמוטט. שוב מחשבות חשוכות. שוב יאוש ורצון להיכנע לקולות…

מאו סייפו מציץ אל האולם, מצחקק ועוזב את המקום.

"זונה בן זונה!"

אני שואף אוויר מלוא הריאות, דוחק כנגד בית החזה שסוגר וחונק אותי כבתולת ברזל. אני נושף בכוח ולפתע משהו משתחרר.

בית החזה והגב התחתון, שהיו מתוחים עד עתה אל קו החזית, קורסים להם בהדרגתיות לאחור, מתקמרים ומתיישרים בטבעיות עם קו העקבים. המנח החדש משחרר את הבטן ומרגיע את מצוקת השרירים.

אני מתחיל לנשום בחופשיות, מכיר בקלילות ובחיבור למרכז. חיוך מתפשט על פני.

"הבן זונה!" אני קורא בחדווה כשאני חושב על מאו ועל שיעורו האכזרי והגאוני כאחד. מאו סיפו, מבלי להכביר במילים, הסברים והדגמות, הצליח להנחיל לי את התחושה שחיפשתי נואשות.

כשמאו חוזר הוא מוצא אותי רגוע, ישר ומאושר. אני נע בתנוחה ללא הרף, כתפי עובדות כמטוטלת בקצב אחיד מצד לצד, חיוך מטופש מעטר את פני.

השיעור ממשיך מאותה נקודה בשלל תרגילי לחימה. הטכניקה הופכת מורכבת וקשה לי לשמר את תחושת החיבור. אך עדיין אני חווה רגעים בהם כול הפרטים מתאחדים להם למיקשה אחידה ונושמת, רגעים של אושר עילאי שמאירים את חשכת תנועתי הלא מודעת.

תחושת האופוריה לא זנחה אותי גם כשעזבתי את המקום, תפוס שרירים ועייף, וחזרתי הביתה.

טסה עמדה בסלון מול שולחן הציור שלה כשנכנסתי.

"Honey' I'm home", קראתי אבל היא הייתה שקועה בציור פריחת הדובדבן ובקושי העיפה בי מבט. ללא אומר נטלתי מטאטא מפינת החדר והתקדמתי לעברה. טסה הרימה את ראשה בחדות, עיניה מצטמצמות בחשדנות.

"מה אתה עושה?" היא שואלת בעוד אני נע לעבר מרכז החדר, מתקדם על קצות האצבעות, נזהר שלא לדרוך על הציורים שכיסו את הרצפה והיו בשלבים שונים של יבוש הדיו. טסה חרקה את שינייה.

"שלא תעז לגעת לי בציורים!" היא מזהירה.

"אל תדאגי," חייכתי אליה. "יש לי חגורה שחורה באייקידו. אני בשליטה מלאה על ידיי ורגלי."

"תדרוך על ציור ואני יראה לך מה זה שליטה."

"חגורה שחורה," הזכרתי לה.

"אני יחנוק אותך עם החגורה השחורה."

היא נשפה לרווחה כשהגעתי אל האי הנקי מציורים שבמרכז החדר. נעמדתי בתנוחת רוכב והנחתי את המטאטא על כתפיי.

"מה אתה עושה עכשיו?"

"כמו מה זה נראה?"

"כמו ישו בתרגילי חימום לפני עלייתו לצלב."

"מצחיק מאוד."

אני מדגים ומסביר לה על השיעור המופלא שעברתי והיא מקשיבה בעניין.

"נשמע מושלם," היא אומרת כשאני מסיים. "נדיר שאתה לא מוצא משהו להתלונן עליו."

"דווקא יש לי."

"כמובן, איך לא?"

אני מספר לה על ריח השום של מאו סיפו והיא נקרעת מצחוק.

"לפתור את זה, זה פשוט," היא אומרת וניגשת למטבח. אני שומע רשרוש שקיות, צליל מתכתי וקול חיתוך. טסה חוזרת כשבכף ידה מונחת שן של שום.

"לא!" אני צווח כמו ערפד מבוהל כשהיא לוקחת ביס ומתקרבת אליי. אני עומד חסר אונים, מכותר מכול כיוון בציורים, ידיי לכודות על מקל המטאטא שעל כתפיי. היא נעצרת למולי, פניה כמעט על פני.

"לפעמים צריך אש בשביל להשתלט על השרפה," היא אומרת ואני מסתחרר מהריח, נושם רק מהפה. היא מגישה לי את חצי שן השום שנשארה בכף ידה.

"קח ביס," היא מורה ודוחפת את השום אל פי הפעור. "תלעס ורק אז תבלע."

בלית ברירה אני עוקב אחר ההנחיות, לועס, בולע – אש בפה ובנחיריים, מרגיש כמו דרקון.

טסה מחייכת ונושפת עליי.

"איך עכשיו?" היא שואלת ואני נדהם כשלריח אין שום השפעה עליי.

"מדהים," אני מחייך וטסה רוכנת אליי. אנחנו מתנשקים, נשיקת השום הראשונה בחיי.

"זה לא חיוני לנשק את מאו סיפו?" אני שואל בחשש כששפתינו נפרדות.

"חיוני מאוד," היא אומרת ומחייכת בשובבות.

הפרק הקודם  הפרק הבא

 

668 תגובות

 1. There are certainly a number of particulars like that to take into consideration. That is a great level to convey up. I supply the ideas above as normal inspiration but clearly there are questions like the one you deliver up where an important thing will likely be working in honest good faith. I don?t know if finest practices have emerged around issues like that, however I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls really feel the affect of only a second’s pleasure, for the rest of their lives. Miss Verlene

 2. I wish to get across my love for your kindness supporting those individuals that must have help on this important concept. Your very own dedication to getting the solution all-around came to be especially informative and has regularly made employees just like me to reach their desired goals. Your new interesting tips and hints denotes so much to me and somewhat more to my mates. Thanks a ton; from everyone of us.

 3. What i don't realize is if truth be told how you are no longer actually a lot more smartly-preferred than you might be now. You are so intelligent. You understand thus significantly on the subject of this topic, made me in my opinion imagine it from so many numerous angles. Its like men and women aren't fascinated unless it is something to do with Girl gaga! Your personal stuffs excellent. At all times handle it up!

 4. I want to convey my gratitude for your kind-heartedness for visitors who absolutely need help on this important concern. Your special commitment to getting the message up and down had been really important and have continuously enabled those just like me to attain their endeavors. Your new warm and helpful recommendations implies this much a person like me and especially to my colleagues. With thanks; from all of us.

 5. I needed to draft you this bit of note to finally say thanks a lot as before for your personal superb principles you've featured at this time. It's simply incredibly open-handed of people like you to deliver without restraint just what some people would've made available as an ebook to end up making some cash for their own end, principally considering the fact that you could have done it if you desired. These good ideas likewise served as a fantastic way to be aware that other individuals have a similar eagerness similar to my own to see more around this matter. I believe there are thousands of more pleasant times ahead for people who see your blog post.

 6. I simply desired to thank you so much once more. I am not sure what I would've achieved in the absence of the entire techniques documented by you about such subject. Completely was a terrifying case in my circumstances, however , taking note of a specialised technique you treated it made me to leap for delight. Now i'm happy for your help and as well , hope that you realize what a powerful job that you are getting into educating the others by way of a blog. I am certain you have never come across any of us.

 7. Great goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too excellent. I really like what you have acquired here, certainly like what you're saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can't wait to read much more from you. This is really a wonderful web site.

 8. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossips and internet and this is actually irritating. A good website with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this web site, I'll be visiting it. Do you do newsletters? Can't find it.

 9. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 10. I always seem to give up what I want when others want. . Not a good thing, no. Might be an honorable trait, but not “good”. The only time I would call this good is IF and only if those you always put before yourself practice the same as you.. . Too much of anything, including love, sharing and all the other positives is not healthy. Life is about balance. Give and take, share and receive etc.. . It is wonderful that you put others before yourself, but you must take into account hat you are somebody too and you are to get your share no matter what that share is at the time. Sometimes we have to put ourselves first OR we find ourselves asking the question in which you have here. We could later find ourselves resentful, unappreciated and disrespected for example. We could accidentally become a doormat to even those that do not realize they are taking advantage.

 11. I have to express my gratitude for your generosity supporting men and women who have the need for help on your subject. Your real commitment to getting the solution all around turned out to be particularly helpful and have consistently made associates like me to arrive at their endeavors. Your new invaluable recommendations signifies so much a person like me and somewhat more to my office workers. Regards; from all of us.

 12. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 13. My husband and i were really more than happy when Edward could carry out his analysis through the ideas he obtained using your site. It is now and again perplexing just to possibly be making a gift of procedures which usually people have been making money from. We really figure out we've got the writer to be grateful to because of that. The entire explanations you've made, the easy website navigation, the relationships your site make it easier to promote – it is mostly awesome, and it is leading our son in addition to our family believe that that matter is awesome, and that is tremendously vital. Thanks for the whole thing!

 14. Thank you so much for providing individuals with remarkably remarkable possiblity to discover important secrets from this web site. It is always so pleasant and stuffed with a good time for me and my office peers to visit your website not less than 3 times in a week to see the new tips you will have. Not to mention, we're certainly pleased concerning the very good advice served by you. Selected 2 points in this post are surely the most impressive we have had.

 15. I was just searching for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Normally the top websites are full of garbage.

 16. My spouse and i have been really fulfilled that Jordan could finish off his investigations while using the precious recommendations he came across out of the blog. It is now and again perplexing to simply continually be freely giving secrets and techniques which usually people today might have been trying to sell. And we also fully understand we now have you to appreciate for this. The main illustrations you made, the straightforward website menu, the relationships you help to instill – it's got all impressive, and it's aiding our son in addition to us reason why that subject matter is amusing, and that's incredibly essential. Thanks for everything!

 17. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 18. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 19. Thank you so much for providing individuals with an extremely wonderful chance to read from this blog. It is usually so good and as well , jam-packed with a great time for me personally and my office friends to visit your site a minimum of thrice in one week to learn the latest guidance you will have. And definitely, I'm just at all times motivated with your spectacular methods you serve. Some 2 tips in this article are rather the most impressive we have all ever had.

 20. I've been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 21. פינגבק:Google

 22. I precisely wished to appreciate you again. I do not know the things I could possibly have worked on in the absence of the creative concepts provided by you regarding that situation. It had been a depressing circumstance in my view, however , seeing a new specialised tactic you resolved it took me to weep for contentment. Now i'm happy for your support and then trust you really know what an amazing job you have been accomplishing educating most people via a web site. Most likely you haven't met any of us.

 23. פינגבק:Blackhat Seo buy backlinks

 24. פינגבק:Cheap pbn backlinks

 25. פינגבק:buy backlinks ppbn trackback seo blackhat

 26. פינגבק:Collagen

 27. Hiya, I'm really glad I've found this info. Today bloggers publish just about gossips and internet and this is actually irritating. A good site with exciting content, that's what I need. Thank you for keeping this web-site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 28. פינגבק:Donovan

 29. פינגבק:vibrator

 30. פינגבק:메이저사이트 추천

 31. A lot of thanks for all your efforts on this web site. Debby really likes making time for internet research and it is easy to understand why. Most people hear all relating to the lively method you provide simple solutions via the web blog and as well as foster response from some other people on that point so my princess is studying a whole lot. Take pleasure in the rest of the year. Your performing a first class job.

 32. פינגבק:bondage gear

 33. פינגבק:bunny vibrator

 34. פינגבק:더킹카지노

 35. פינגבק:퍼스트카지노

 36. I would like to thnkx for the efforts you've put in writing this blog. I'm hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has encouraged me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 37. פינגבק:recipes

 38. פינגבק:male masturbator

 39. פינגבק:PORN

 40. פינגבק:Pizza

 41. My spouse and i felt very joyous that Chris managed to round up his inquiry because of the ideas he received through your site. It's not at all simplistic to simply happen to be giving for free guidelines that many a number of people have been trying to sell. And we all fully grasp we need the writer to be grateful to for this. The type of illustrations you've made, the simple web site menu, the relationships you will assist to instill – it's got mostly overwhelming, and it's assisting our son and the family feel that that idea is fun, and that's extremely indispensable. Thank you for all the pieces!

 42. פינגבק:uk parcel forwarding cheapest

 43. פינגבק:stroker toy

 44. I happen to be commenting to make you know of the fine encounter my friend's child experienced viewing the blog. She noticed some pieces, including what it is like to possess an amazing teaching heart to get most people effortlessly comprehend some very confusing things. You actually surpassed readers' expected results. Thanks for producing the useful, healthy, edifying and as well as cool tips about the topic to Tanya.

 45. פינגבק:prowizja/prowizji

 46. פינגבק:using sex toys

 47. פינגבק:baby photography prices

 48. פינגבק:sex

 49. פינגבק:Dog Bandanas

 50. I have recently started a site, the info you offer on this website has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. "Money is power, freedom, a cushion, the root of al evil, the sum of all blessings." by Carl Sandburg.

 51. I've been browsing on-line greater than three hours today, but I never found any fascinating article like yours. It is lovely worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content material as you did, the web will likely be much more helpful than ever before. "Oh, that way madness lies let me shun that." by William Shakespeare.

 52. Simply want to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just excellent and i can assume you're an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 53. פינגבק:dildo

 54. A person necessarily lend a hand to make seriously articles I would state. This is the very first time I frequented your website page and to this point? I amazed with the analysis you made to create this particular post extraordinary. Wonderful activity!

 55. פינגבק:joybuy coupon

 56. פינגבק:phen375

 57. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Studying this info So i¡¦m happy to show that I have an incredibly just right uncanny feeling I came upon just what I needed. I most for sure will make sure to don¡¦t omit this web site and give it a glance on a constant basis.

 58. פינגבק:clit sucker toy

 59. פינגבק:real feel dildo

 60. פינגבק:Ford Bình Dương

 61. פינגבק:CFL Grey Cup Online

 62. פינגבק:frozen2 movie

 63. I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 64. פינגבק:apk for pc download,

 65. פינגבק:free apps for pc download,

 66. פינגבק:best cbd oil for pain

 67. פינגבק:PORN DOWNLOAD

 68. Thanks for sharing excellent informations. Your site is very cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply couldn't come across. What a perfect website.

 69. פינגבק:check out these

 70. I as well as my friends were studying the best advice found on your site then quickly developed a horrible feeling I had not thanked the website owner for those strategies. All of the people happened to be as a consequence very interested to learn all of them and have in effect clearly been making the most of them. Appreciate your truly being really accommodating as well as for making a choice on this sort of helpful useful guides millions of individuals are really wanting to understand about. My honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 71. פינגבק:dildo vibrator

 72. פינגבק:butt plug

 73. פינגבק:strapon harness

 74. פינגבק:best cbd oil for pain

 75. פינגבק:best cbd oil for pain

 76. פינגבק:XXX VIDEO

 77. פינגבק:best vibrating penis extender

 78. פינגבק:easy robux

 79. פינגבק:games friv

 80. naturally like your web-site but you have to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to inform the truth then again I will certainly come back again.

 81. פינגבק:XXX VIDEOS

 82. פינגבק:cbd for depression

 83. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 84. פינגבק:masternairaz.blogspot.com

 85. פינגבק:pest control newmarket ontario

 86. You can certainly see your enthusiasm within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren't afraid to say how they believe. Always go after your heart. "There are only two industries that refer to their customers as users." by Edward Tufte.

 87. פינגבק:BUY VIAGRA

 88. פינגבק:Anime Batch

 89. פינגבק:free download for pc windows

 90. פינגבק:games for pc download

 91. פינגבק:Search Tempo Pty Ltd

 92. פינגבק:pc apps free download

 93. SEO

  You can definitely see your enthusiasm within the work you write. The world hopes for more passionate writers such as you who aren't afraid to say how they believe. At all times follow your heart. "There are only two industries that refer to their customers as users." by Edward Tufte.

 94. פינגבק:pc games for windows 7

 95. פינגבק:داستان سکسی مامان

 96. פינגבק:konsolidacija v medicine jeto

 97. You're so cool! I do not think I've read something like that before. So wonderful to discover somebody with some original thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This site is one thing that's needed on the web, someone with a bit of originality.

 98. פינגבק:top sex toys 2019

 99. Hi there, I think your website could possibly be having browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it's got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Apart from that, excellent site!

 100. פינגבק:rabbit sex toy

 101. פינגבק:adam and eve sex toys

 102. פינגבק:cbd oil for sleep

 103. Hey very cool website!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally…I'm satisfied to search out a lot of helpful info here within the publish, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing.

 104. פינגבק:how to use a vibrating cock ring

 105. פינגבק:lớp học trang điểm chuyên nghiệp

 106. פינגבק:anal sex toy

 107. פינגבק:try me bitch ;)

 108. פינגבק:butt plug tail

 109. פינגבק:sex toys for men

 110. פינגבק:anal sex starter kit

 111. What i do not realize is if truth be told how you are now not actually much more well-preferred than you might be now. You are so intelligent. You understand therefore considerably on the subject of this subject, made me in my view consider it from numerous numerous angles. Its like men and women are not involved until it's one thing to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs great. All the time handle it up!

 112. פינגבק:food near me

 113. פינגבק:cvs near

 114. SEO

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 115. פינגבק:ROBUX 2020

 116. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch! "There are places and moments in which one is so completely alone that one sees the world entire." by Jules Renard.

 117. I used to be very happy to search out this internet-site.I wanted to thanks to your time for this glorious learn!! I undoubtedly having fun with every little little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.

 118. Excellent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just too wonderful. I really like what you have acquired here, certainly like what you're stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can't wait to read much more from you. This is actually a tremendous web site.

 119. First off I would like to say awesome blog! I had a quick question in which I'd like to ask if you don't mind. I was interested to know how you center yourself and clear your mind before writing. I've had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Appreciate it!

 120. פינגבק:women using a rabbit

 121. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too magnificent. I really like what you've acquired here, certainly like what you're stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I can't wait to read far more from you. This is actually a wonderful web site.

 122. פינגבק:click here

 123. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/

 124. Hello there! This article couldn’t be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will send this article to him. Fairly certain he will have a great read. Thank you for sharing!

 125. פינגבק:vibrating strap on

 126. פינגבק:MKMP 315

 127. פינגבק:end times

 128. Definitely imagine that which you stated. Your favourite justification seemed to be at the internet the simplest factor to take into account of. I say to you, I definitely get irked while other folks consider worries that they just don't realize about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be again to get more. Thanks

 129. פינגבק:예스카지노

 130. פינגבק:퍼스트카지노

 131. I wanted to compose you the tiny observation to thank you very much once again for those nice advice you've featured on this page. It is certainly unbelievably open-handed with you to offer unhampered all a few people would've sold as an ebook to make some cash for themselves, primarily seeing that you could possibly have done it if you ever desired. The inspiring ideas as well served to become a easy way to fully grasp that some people have similar passion the same as mine to find out a whole lot more in terms of this issue. I think there are lots of more enjoyable situations ahead for those who read carefully your blog post.

 132. פינגבק:더나인카지노

 133. פינגבק:Rottweiler Puppies for adoption in Alabama

 134. What i do not understood is if truth be told how you're now not actually a lot more smartly-favored than you may be now. You're so intelligent. You understand thus significantly in the case of this topic, produced me in my opinion imagine it from a lot of numerous angles. Its like men and women don't seem to be fascinated until it is one thing to do with Woman gaga! Your personal stuffs excellent. All the time take care of it up!

 135. פינגבק:What

 136. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 137. פינגבק:vulcan shower stroker

 138. פינגבק:Rottweiler breeder

 139. Thanks for your article on the travel industry. I will also like contribute that if you're a senior thinking of traveling, it's absolutely imperative that you buy traveling insurance for golden-agers. When traveling, golden-agers are at biggest risk of having a professional medical emergency. Buying the right insurance coverage package to your age group can safeguard your health and give you peace of mind.

 140. Kristyn Pontoriero

  really nice

  This is actually beneficial information my friend. you are a remarkably well-proportioned scribbler . i want to share with you my website as well. foresee me what do you believe about it

  suport lanseta

  Thankyou again for posting such good content. Cheers

 141. Augustina Heitkamp

  really nice

  This is definitely good tidings my friend. you are a remarkably well-proportioned scribbler . i hunger to portion with you my website as well. tell me what do you contemplate approximately it

  articole pescuit

  Thankyou again for posting such good content. Cheers

 142. I merely want to notify you that I am new to having a blog and undeniably loved your information. More than likely I am prone to store your blog post . You literally have lovely article blog posts. Get Pleasure From it for expressing with us your current blog webpage

 143. SEO

  Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 144. פינגבק:powerdirector bundle version

 145. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 146. I was extremely pleased to uncover this website. I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely loved every part of it and i also have you saved as a favorite to check out new stuff on your website.

 147. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 148. You are so awesome! I do not suppose I have read through a single thing like that before. So wonderful to find another person with a few unique thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with a bit of originality.

 149. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I'm very glad to see such fantastic info being shared freely out there.

 150. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 151. I must thank you for the efforts you have put in penning this blog. I'm hoping to check out the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal website now 😉

 152. Right here is the perfect site for anyone who really wants to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that's been discussed for years. Great stuff, just excellent!

 153. I must thank you for the efforts you have put in penning this website. I really hope to see the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now 😉

 154. SEO

  Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 155. Hi there! This blog post couldn’t be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I most certainly will forward this article to him. Fairly certain he's going to have a very good read. Thanks for sharing!

 156. Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 157. You are so interesting! I do not suppose I've truly read something like this before. So wonderful to discover someone with some genuine thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that's needed on the web, someone with a bit of originality!

 158. After checking out a number of the articles on your web site, I truly appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and let me know how you feel.

 159. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something that not enough folks are speaking intelligently about. I'm very happy I came across this during my hunt for something relating to this.

 160. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 161. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 162. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am encountering issues with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to join it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 163. An outstanding share! I've just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little research on this. And he in fact bought me lunch simply because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this matter here on your internet site.

 164. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 165. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 166. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody getting the same RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 167. May I simply say what a comfort to uncover a person that actually knows what they're discussing over the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people have to look at this and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular because you surely have the gift.

 168. When I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there a means you can remove me from that service? Many thanks!

 169. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I found this during my search for something concerning this.

 170. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.