9

 

תקציר הפרק הקודם: סיוט לילי מסביר לגדי את מקור הבעיות אותן העלה צחי.

 

 

פיהקתי והתבוננתי בשעון המעורר. ארבע וחצי בבוקר – אני כבר לא אמשיך לישון. נאנחתי וקמתי מהמזרן, משתדל שלא להעיר את טסה, מהלך על קצות האצבעות אל החלון.

הסטתי את הוילון המאולתר והשקפתי אל הרחוב. השמיים החלו מתבהרים וכבר נראתה תכונה קלה בכביש המוליך אל האשראם; אישה מחטטת בערימת אשפה בקרן הרחוב, ילד ללא מכנסיים משחק עם כלבלב מרופט למראה בשלולית מים מעופשים ורוכב אופניים צנום שלגופו קשורים סלים ענקיים מלאים לעייפה בבקבוקי מים ריקים.

הודו – מקום צבעוני ומטורף…

עקבתי במבטי אחר הרוכב בעודו מתנדנד במעלה הכביש. מתנדנד כמו מריונטה.

כמו מריונטה מחלום הבלהות…

מיקה!

השם הדהד במוחי, בוער בתוך גולגלתי כמו היה כדור אש – שורף, מכאיב ומרתיח את הדם בעורקים…

הבת זונה!

נשכתי את שפתי, חש מרומה, מאגרף את ידיי ומטיח האשמות באשה שלא רק עיצבה אותי כבבובת מריונטה אלא גם משכה בחוטים. שכשפה אותי במילים יפות, בהערצה עיוורת ובהאדרת מעשי. שטיפחה בתודעתי את האשליה ביכולות שמעולם לא היו לי, בועה שהתנפצה במפגשה הראשון עם קיר המציאות.

המחשבה החזירה בחטף את האדון אישיזאו'וה וקייקו אל אורו המסנוור של זרקור הזכרונות. סגרתי את הווילון ושבתי אל המזרן, מתיישב בקצהו ועוצם את עיניי, התודעה מוצפת בחזיונות העבר.

*

האדון אישיזאו'וה הגיע למרפאה כשנה לאחר שהשותפות שלי עם מיקה יצאה

לדרכה. מיקה, ששוחחה עם בני הזוג אישיזאו'וה בטלפון, שטחה בפני את סיפורם

"אירוע מוחי בגיל ארבעים?" קראתי בתדהמה. "קצת צעיר, לא?"

"צעיר מאוד. כבר עשר שנים שהאומלל שרוע בבית מול הטלויזיה, חצי גוף משותק ופגיעה רצינית בכושר הדיבור. לבני הזוג יש שני ילדים קטנים והגברת אישיזאו'וה נאלצת לטפל בכולם. היא נשמעת תשושה, על סף התמוטטות."

"ממה הם מתפרנסים?"

"האדון אישיזאו'וה מקבל קיצבה צנועה ממקום העבודה הקודם שלו והגברת, למרות מחוייבותיה הרבות בבית, עובדת שמונה שעות כל יום."

"ממש אשת חייל."

"אשת חייל?" מיקה קימטה את מצחה.

"לא משנה. מה הם רוצים מאיתנו בדיוק?"

"שנשפר את מצבו הבריאותי של האדון, כמובן. קשה לו לזוז מאז השבץ."

לאחר שהתייעצנו והגענו להסכמה באשר לאופן ומספר הטיפולים הרצויים, ניגשה מיקה לטלפון וארגנה את הפגישות הנדרשות. שאלת יעילות הטיפול בשבץ לאחר עשר שנים או הסיכונים הכרוכים בדבר כלל לא עלו על הפרק – הבטחון ביכולתנו והעובדה שההממסד הרפואי הרים ידיו בכל הקשור לשיפור מצבו הבריאותי של האדון אישיזאו'וה, היוו אישור שאינו ניתן לערעור בדבר היותי האדם המתאים למשימה.

ביום הפגישה המתנתי לזוג אישיזאו'וה בחדר ההסבה של המרפאה. היה זה יום חורף קר ובחוץ השתוללה רוח מקפיאה שהרעידה את חלון הזכוכית הרחב. ישבתי מכורבל מול תנור חשמלי קטן ומזגתי תה אל ספל חימר. עמדתי ללגום מהנוזל המהביל כאשר דלת ההזזה נפתחה בחריקה והאדון אישיזאו'וה דידה בכבדות דרך הפתח. מרפקו השמאלי היה כפוף, ידו קפוצה לאגרוף, הזרוע נעה בספסטיות, רגל שמאל ישרה וקפואה, נעה בתנועה מעגלית בעודו מקרטע קדימה. הוא נאנק מהמאמץ ואשתו, שפתחה למענו את הדלת, מיהרה להיכנס ולעמוד לצידו. היא סגרה את הדלת בעודה תומכת בגופו המנוון, סופגת בגבורה את מעמסת מרבית משקלו למרות שהיתה קטנה ממנו בצורה משמעותית. התמודדותה עם המצב ניכרה בהבעות בפניה, בשפתיים החשוקות, באגלי הזיעה שעל מצחה ובמבט הממוקד שבעינייה. קפצתי לרגלי.

"צהריים טובים," קראתי ומהרתי לעזרתם.

"צהריים טובים," חייכה אליי הגברת, חיוך קטנטן שלא חצה את גבולות השפתיים, שלא היה בכוחו לחרוץ את מסכת המתח והעצב התהומי שנשארה צמודה לפרצופה. האדון אישיזאו'וה מלמל כמה מילים שנשמעו כהברות קטועות. ריר זלג מזווית פיו כשדיבר והגברת אישיזאו'וה מיהרה לנגב את פניו ולתרגם.

"הוא אומר שהוא שמח לפגוש אותך," אמרה בעודנו תומכים באדון אישיזאו'וה. הובלנו אותו אל אחד הכסאות הפזורים בחדר והוא צנח אליו בכבדות. אשתו מיהרה לעמוד מאחור, לייצב אותו כנגד מסעד הכסא. מיקה הגיחה מתוך חדר הטיפולים, התנצלה והתיישבה על כסא לצידי. יחדיו התחלנו לתשאל את הזוג.

מסתבר שהשניים הגיעו לקצה גבול הסבלנות בכל הקשור למצבו הבריאותי של האדון אישיזאו'וה ולהשלכות שהיו למצב על חייהם. הם היו צמאים לשינוי, דורשים, ממש מתחננים לשיפור דרסטי באיכות החיים. חשתי מעודד מהמוטיבציה שהפגינו. הלך רוח חיובי היה מרכיב עקרוני בתוכנית ההבראה שרקמנו למען האדון אישיזאו'וה.

"זה לא הולך להיות קל," הזהרתי את בני הזוג לפני הטיפול הראשון. "הטיפול כרוך בתירגול יומיומי, עבודה מפרכת ואין שום התחייבות בנוגע להצלחתו."

"אין לנו שום אשליה בנוגע לכך," אמרה הגברת. "אנחנו מודעים לכך שמצבו הבריאותי של בעלי נחשב לבלתי הפיך. מערכת הבריאות כבר הרימה ידיים. אנחנו לא יכולים לצפות להתחייבות בנוגע להצלחות."

"אני יכול להתחייב לעשות כמיטב יכולתי," הבטחתי והבעת תקווה עלתה על פניה, האדון אישיזאו'וה מהנהן בהתלהבות. "

ימים על ימים העברנו במחיצת הזוג, שעות של אימונים וטיפולים אליהם התמסרו השניים בחדווה. תוצאותיה הברוכות של העבודה לא אחרו לבוא ובמהרה, החל האדון אישיזאו'וה להלך בכוחות עצמו כשהוא נתמך במקל הליכה, לא עוד תלוי בגופה הקטנטן של אשתו. גם יכולתו הוורבאלית השתפרה כתוצאה מתרגולי הנשימה. התקדמות פחות דרמטית אך עדיין משמעותית נראתה בתפקודי ידו השמאלית.

התוצאות החיוביות והמהירות היחסית שבה התרחשו הפתיעו אותי מאוד, משילות מעליי את הדאגות ומפיחות בי אנרגיה מחודשת.

"מדהים," אמרה מיקה. "האהבה שלך כל כך גדולה."

"הימור מוצלח," חייכתי והיא שאלה אם ביכולתי לקבל מטופלים חדשים. השאלה העיבה על מצב רוחי המרומם אך מיקה לא ויתרה. היא חזרה לתשבחותיה עד ששבה אליי השאננות ובעקבותיה, הסכמתי כי תביא מטופלים חדשים. לאחר שבוע פגשתי את קייקו.

*

קייקו כבר חיכתה בביתה של מיקה כשהגעתי. היה ישבה על כסא פלסטיק לבן במרכז חדר ההסבה, גבה אל הדלת, ולא נתנה דעתה אליי כשנכנסתי, כל כולה שקועה בקריאת ספר. בחנתי אותה לרגע, מופתע לראות בחורה צעירה ונאה שנראתה בריאה בגופה ובנפשה. קייקו הורידה את הספר כשמיקה נכנסה לחדר והביטה בי בפעם הראשונה – עיניים גדולות ושחורות מרפרפות על דמותי ומיד מתנתקות ועוברות לרצפה. היא דיברה בקול עדין ונשי והייתה נעימת הליכות.

רק כשקמה והחלה לנוע בכיוון הנוחיות התחוורו לי בעיותיה.

"למה היא צולעת?" לחשתי למיקה.

"כשקייקו הייתה בת חמש נכות מסתורית איבנה את ברך שמאלה ומאז אין ביכולתה לכפוף את הרגל."

"בת כמה היא עכשיו?"

"בת עשרים ואחת."

"ומה הבעיה עם המפרק?"

"מבחינה אנטומית ופיסיולוגית אין שום בעיה. מסיבה בלתי ידועה קייקו הפסיקה להזיז את הברך וכך נשאר המצב במשך שנים."

"ומה היא מצפה מאיתנו?"

"לגרום לה לכפוף אותה, כמובן, להצליח היכן שמערכת הבריאות נכשלה."

"כמובן," הנהנתי בחשש.

"אל תתחיל עם הדאגות שלך," נזפה בי. "אם הצלחת להניע את גופו של האדון אישיזאו'וה, על כל בעיותיו המורכבות, אין שום סיבה שניכשל במקרה שלה."

הטיפול שתכננו לקייקו כלל תרגולים גופניים, נשימתיים, עיסויים ותרופות שנרקחו במיוחד עבורה על ידי מיקה. קייקו נרתמה לאימונים בשמחה, דוחקת את עצמה אל מעבר לגבולות הסבלנות והסבל, מבצעת ביסודיות כל הנחיה גם אם במחיר חוסר נוחות ואפילו סבל. אבל לאחר שהעבירה חודש שלם במחיצתנו ללא כל תוצאות ממשיות החלה קייקו לאבד ממרצה. המצב הפך נואש וכמעט שגם אני הרמתי ידיים כשבחודש הטיפולים השני התרחשה פריצת דרך.

"היא זזה!" קראה קייקו כשלפתע, תוך כדי תרגול שיגרתי, הברך החלה להתכופף. שקט השתרר בחדר הטיפולים, שלושתינו בהינו במפרק, בתנועה הקטנה שבקושי נראתה לעין.

"לא יאמן!" אמרה מיקה וקייקו פרצה בבכי ונפלה לזרועותיה, השתיים מתחבקות ודומעות. תחושת ההקלה והאופוריה אחזה גם בי ובמשך שעות רבות המשכתי לקרון מאושר. נראה שתנועת הברך, פעוטה כשהיתה, היוותה נקודת מפנה שהחזירה את התקווה ללב והרימה את המורל. קייקו, מעודדת מהמצב החדש, שילשה את הזמן והמיקוד שהקדישה לאימוניה והתוצאות לא אחרו להגיע; המפרק נכנע למאמציה, מאבד מנוקשותו ומאפשר כיפוף לרגל, השיפור ניכר משבוע לשבוע.

היתה זו תקופת 'דור הזהב' של המרפאה בכלל ושלי כגורו בפרט. הצלחות גררו הצלחות, מטופלים נואשים נוהרים אלינו מכל עבר, מבקשים, מתחננים שנרפא גם אותם. בנוסף לחולים, קבוצה לא מבוטלת של מטופלים בריאים הגיעו לטיפול אך ורק למען החוויה הרוחנית שבשהיה במחיצתי.

"אתה מדהים," לחשה לי מיקה בכל טיפול ואני הנהנתי לדבריה, מהופנט ממילותיה ומשוכנע, מעל לכל צל של ספק, כי באמת ובתמים יש בי יכולות ריפוי על גבול המיסטיות, כוחות שאפשרו לי לטפל בתחלואים בהם ניכרה אזלת כוחו של הממסד הרפואי.

"אני גורו," הכרזתי בפני טסה שמשום מה סרבה להאמין ביכולותי המדהימות ושדרשה במפגיע כי אטמא את ידי בעבודות ארציות.

"יופי גורו שלי – עכשיו לך תעשה כלים."

"שטיפת כלים זו לא עבודה ראויה לגורו."

"אני בישלתי אתה תשטוף – זה הנוהל ולא אכפת לי עד כמה אתה רוחני ומואר."

"תיזהרי. יש בי כוחות על."

"עוד מילה אחת ואני אראה לך מה זה כוחות על," הרימה ידה באיום. "עדיף שתשתוק ותשמור את הכוחות שלך לכיור."

"זאת טעות קוסמית."

"לא מצחיק! תתפכח כבר, לפני שיהיה מאוחר מדי. השתן עולה לך לראש."

כמובן שלא שעיתי לאזהרותיה, מבטל את דבריה בחיוך בעודי נזכר בשביעות רצונם של מטופלי – חושב על הברך של קייקו שכבר הצליחה להגיע לזווית של תשעים מעלות, חושב על איך האדון אישיזאו'וה שכבר הלך ללא מקל.

"אני בלון מנופח," זמזמתי לעצמי בעודי שוטף כלים. "מרחף ומלא אוויר חם." לא הייתי עיוור לעובדה שההצלחות במרפאה גרמו לאגו שלי לצמוח למימדי ענק אך הדבר לא הטריד אותי כלל. מבחינתי, היה זה חלק מהתשלום למעשי האלטרואיסטים, גאווה ראויה ליחידי הסגולה בעלי הכוחות הנסתרים.

"מה אתה שר?" שאלה טסה שחלפה במטבח.

"שיר הבלון המנופח."

"סוף סוף קצת צניעות וענווה."

"חס וחלילה," הנעתי ראשי לשלילה. "גאווה. תקשיבי למילים. אני בלון…"

"תקרא לי כשתגיע לקטע עם הסיכה," פלטה בשאט נפש. "זה לא הולך להיגמר בטוב."

היא עזבה את המטבח ואני המשכתי לשיר. שאנן, לא מוטרד, העתיד נראה ורוד ומבטיח, ההווה בהיר כאילו הואר בשמש קיצית בוהקת, עולם מסונוור שהסתיר מעיני את הסיכה ששעטה לעבר הבלון במהירות מסחררת ופוצצה לי אותו בפנים.

יומיים לאחר מיכן, כשהגעתי למרפאה, הודיעה לי מיקה שקייקו והזוג אישיזאו'וה החליטו להפסיק את כל הטיפולים לאלתר.

"אני לא מאמין," הרמתי קולי וגופה של מיקה התקשה בתגובה. "הכל הלך כל כך טוב. מה לעזאזל קרה?"

"אין לי מושג. גם הזוג אישיזאו'וה וגם קייקו לא סיפקו הסברים."

"משהו שהם ארגנו ביחד? למה עזבו באותו הזמן?"

"סתם צירוף מקרים."

ימים אחדים הסתובבתי כשמוחי קודח בנסיון להבין את סיבות ונסיבות העזיבה. אולי עזבו בעקבות איזו עצה מתחכמת של מיקה? דבר שראיתי אותה עושה בעבר. ואולי בעקבות איזו שמועה מרושעת בנוגע אליי ואל מיקה? גם הדבר הזה כבר קרה.

"זאבת?" קראתי בתדהמה כשהגיעה התשובה בנוגע לקייקו. "איך לכל הרוחות היא חטפה זאבת?"

"לא יודעת," לחשה מיקה בגרון ניחר. " גרוע מכך, ההורים שלה מדברים על תביעה משפטית. הם טוענים שהטיפול שלנו גרם למחלה."

"אבל זה טירוף, אין שום קשר בין כיפוף הברך למחלת הזאבת!"

שוחחנו עם הוריה של קייקו מספר פעמים בימים הבאים. הם המשיכו לאיים ולדרוש פיצויים ולבסוף, כאשר הוחוור להם כי אין כל אפשרות להוכיח את הקשר בין המחלה לטיפול, ניתקו עמנו את הקשר עימנו במהירות.

"זאת לא אשמתך," אמרה לי מיקה לאחר ימים רבים שבמהלכם התהלכתי חפוי ראש וסירבתי לקבל מטופלים חדשים.

"את לא יכולה לדעת את זה!" הרמתי את קולי בזעם. "כל שאנחנו יודעים לבטח זה ששום זאבת לא נצפתה לפני שהזזנו את המפרק הארור."

את הידיעות לגבי הזוג אישיזאו'וה קיבלנו מהגברת אישיזאו'וה שהופיעה בוקר אחד במרפאה. היא נראתה מתוחה עד קצה גבול היכולת, שפתיה רוטטות כל אימת שפצתה את פיה ועיניה אדומות כמי שבכתה במשך ימים ושבועות.

"עזבתי את הבית," הכריזה. "אני לא יכולה לחיות עימו יותר. הוא השתנה ולא נותר בי עוד כוח להתמודדות החדשה."

הצלחת הטיפול היתה במוקד הבעיות הבינאישיות שצצו בין בני הזוג. מסתבר שהאדון אישיזאו'וה, למרות השיפור הניכר ביכולתיו הגופניות, ניסה לשמר את דרך חייו הקודמת בכל מחיר. הוא המשיך לשכב במשך רוב שעות היום מול הטלביזיה, דרש מאשתו שתמשיך לשרתו ואף נלחם במעבידיו בחרוף נפש כשתבעו ממנו שיחזור לעבודה. השינוי הגופני היחידי אליו בחר להתמסר באדיקות היה ההתעוררות המינית ורצונו האובססיבי שאשתו תספק אותו.

"הוא מגעיל אותי!" הכריזה הגברת אישיזאו'וה. "בא לי להקיא בכל פעם שהוא נוגע בי, מזיל ריר, רוטט ומלהג גסויות."

מעשיו של האדון אישיזאו'וה גרמו לשינוי מהותי ביחסה של הגברת אליו. הרחמים, הסלחנות, תחושת האחריות ורגשות האשם שהנחו את מהלכיה בעבר נעלמו כלא היו, מפנות מקומן לתחושות סלידה ותוכחה כנגדו. היו אלו תחושות קיצוניות ובלתי מתפשרות. היא סירבה לשמוע על פתרונות לשיפור היחסים עם האדון וכשנפרדה מעלינו ידענו כי לעולם לא תשוב.

גם האדון אישיזאו'וה לא שב יותר למרפאה ורק מספר חודשים מאוחר יותר הגיעו השמועות אודותיו.

"השכנים אומרים כי חלה הדרדרות משמעותית במצבו הבריאותי לאחר שאשתו וילדיו עזבו את הבית," סיפרה לי מיקה. "הוא אושפז לפני כחודש ושלשום נפטר בבית החולים."

"נפטר?"

"זאת לא אשמתך," אמרה כשראתה כיצד נפלו פני. "אתה לא יכול ואסור לך לקחת אחריות על כל נדבך בחייהם של המטופלים."

דבריה נפלו על אזניים אטומות. העובדה ששינוים לטובה בגופם של מטופלים עלול לגרום לתוצאות הרות אסון במכלול חייהם התפרשה עבורי כשיעור מאלף בענווה ובהכרת מיגבלויותי האנושיות. זאת היתה הפעם האחרונה בה לקחתי על עצמי מטופלים שמערכת הבריאות הרימה ידיה מהם.

"נשאיר את הטיפול בהם לקוסמים," אמרתי למיקה.

גם את תפקיד הגורו זנחתי.

"אין ברצוני עוד לייעץ לאחרים איך ומה לשנות למען שיפור איכות חייהם," הסברתי למיקה.

"אז אל תייעץ," ניסתה. "מספיק שתתן דוגמא בעזרת דרך חייך."

"דרך חיי היא דרכי האישית ואני דיי משוכנע שהיא לא אידילית."

"היא אידילית לרבים."

"לא אכפת לי. אני לא רוצה שאיש יעקוב אחרי יותר. זאת אחריות מעל ומעבר למה שאני מוכן לקבל."

*

אור השמש החל להלהיט את אוויר החדר, הזיעה נטפה ממצחי ודגדגה את עור פניי, מושכת אותי ממעמקי הזכרונות אל המציאות היוקדת.

הודו כל כך חמה…

מחיתי את הרטיבות מפני בעזרת הסדין וקמתי מהמזרן, מהלך על קצות האצבעות ולוחץ על מתג ההפעלה של מאוורר התקרה. עצרתי את נשימתי והבטתי בטסה כשהחל להסתובב ולשרוק בחדות בעודו צובר מומנטום. הרעש נחלש וגווע לאיוושה קלילה כשלהבי המאוורר הגיעו למהירות הרצויה. נשפתי לרווחה – היא לא התעוררה.

אור היום מילא את החדר, מוצא דרכו בינות לחרכי הווילונות של אבהטי. התיישבתי על קצה המזרן והרמתי את הספר ששכב לצד הכר, קורא שוב ושוב את אותו המשפט, שפה פשוטה שהזכרונות והמחשבות הפכו לסינית עתיקה.

"…חשדנות, חוסר אמון ואי נטילת אחריות על הידע שצברת במרוצת השנים…"

מילותיו של צחי הדהדו לפתע בתוך גלגלתי. קפאתי על מושבי למרות החום, מזועזע מהאפשרות שהציגו.

האם יתכן כי המסקנות שהפקתי מנסיונותי המרים עם האדון אישיזאו'וה וקייקו היו שגויות מלכתחילה? האם יחד עם הענווה והבנת אפסותי כאדם הוטמעה בי גם פסימיות, ציניות, חוסר אמון וסירוב לקחת אחריות על מעשי?

"מדהים," נאנחתי, מכיר בעוצמת התובנות, תוצאות המפגש עם צחי.

נשכבתי לצידה של טסה ופיהקתי. הבטתי במאוורר בעוד מחשבות על צחי, פונה, אשראם, דוג'ו, התפתחות רוחנית ושיגול גרמניות, מתערבלות ומתמזגות בתודעתי.

תובעות התייחסות.

מפתות, קוראות, לוחשות.

דורשות מעשה.

הפרק הקודם  הפרק הבא

 

241 תגובות

 1. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 2. My wife and i got contented Chris managed to deal with his preliminary research because of the precious recommendations he grabbed through the weblog. It is now and again perplexing just to choose to be freely giving tips and tricks that the others may have been selling. We really grasp we've got the blog owner to appreciate for that. The type of explanations you made, the simple blog navigation, the friendships your site make it easier to promote – it's got all spectacular, and it is assisting our son and the family feel that this topic is satisfying, which is certainly incredibly pressing. Many thanks for all the pieces!

 3. I must show my passion for your generosity in support of individuals that really want help with this important subject matter. Your very own dedication to getting the message all-around had become extremely significant and have usually encouraged people like me to arrive at their objectives. Your important tutorial denotes a great deal to me and still more to my mates. Thanks a ton; from all of us.

 4. I as well as my pals were found to be reviewing the good information located on your website then all of the sudden I got a terrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for them. All the women were as a consequence joyful to read all of them and have really been loving those things. We appreciate you being indeed accommodating and also for going for this form of fine tips millions of individuals are really desperate to understand about. Our own honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 5. The next time I just read a blog, I hope which it doesnt disappoint me as much as this blog. I mean, It was my choice to read, but I just thought youd have some thing intriguing to talk about. All I hear can be a bunch of whining about something that you could fix when you werent too busy looking for attention.

 6. Just desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply spectacular and i could assume you're an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 7. A lot of thanks for your own hard work on this web page. My aunt really loves doing investigation and it's easy to understand why. Almost all hear all of the lively tactic you render simple suggestions by means of this web blog and even recommend response from some other people about this concept so our favorite child is really becoming educated a great deal. Have fun with the rest of the year. You are doing a first class job.

 8. You really make it appear really easy along with your presentation however I in finding this topic to be actually something that I believe I'd by no means understand. It kind of feels too complex and very wide for me. I am having a look forward in your subsequent submit, I¡¦ll attempt to get the hold of it!

 9. I was just searching for this information for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what's the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Normally the top web sites are full of garbage.

 10. What i don't understood is actually how you are no longer actually a lot more neatly-liked than you may be now. You're very intelligent. You recognize thus considerably in the case of this subject, made me for my part consider it from a lot of varied angles. Its like men and women aren't involved except it is one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs nice. Always take care of it up!

 11. I simply had to say thanks yet again. I'm not certain what I would have tried in the absence of the entire information provided by you regarding such a industry. It truly was a frustrating concern for me, but viewing a new well-written style you dealt with it forced me to cry over joy. I am grateful for the service and in addition wish you comprehend what an amazing job that you're putting in educating other individuals through a web site. Probably you've never got to know all of us.

 12. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 13. I and also my friends have already been going through the excellent items found on your web blog then quickly I had a horrible feeling I never expressed respect to the blog owner for those tips. Most of the young boys are already for this reason excited to read all of them and have now sincerely been having fun with these things. Appreciation for turning out to be considerably considerate as well as for pick out variety of magnificent subjects millions of individuals are really desperate to be aware of. Our own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 14. Hello very cool web site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I'll bookmark your website and take the feeds additionally¡KI am satisfied to search out so many useful information here in the publish, we need work out extra techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 15. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 16. Just desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply nice and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 17. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossips and net and this is actually irritating. A good web site with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this web-site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 18. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is wonderful blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 19. I¡¦ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Studying this info So i am satisfied to exhibit that I've a very good uncanny feeling I came upon just what I needed. I such a lot for sure will make sure to don¡¦t fail to remember this site and provides it a look on a constant basis.

 20. I simply needed to thank you very much all over again. I am not sure the things that I would have achieved without the type of advice revealed by you about my area. It was actually a distressing condition in my position, nevertheless finding out your specialised tactic you solved it forced me to leap with gladness. I'm just happier for the help and then hope that you are aware of a powerful job that you are putting in educating the mediocre ones with the aid of a web site. Most likely you have never met any of us.

 21. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 22. You could definitely see your enthusiasm within the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren't afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. "If the grass is greener in the other fellow's yard – let him worry about cutting it." by Fred Allen.

 23. Next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, but I actually believed you'd have something helpful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you can fix if you weren't too busy searching for attention.

 24. Hello would you mind letting me know which hosting company you're working with? I've loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Thank you, I appreciate it!

 25. Just wish to say your article is as astounding. The clarity in your post is simply excellent and i can assume you're an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 26. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such excellent information being shared freely out there.

 27. Can I recently say thats a relief to uncover somebody who actually knows what theyre preaching about over the internet. You actually learn how to bring a problem to light and work out it critical. The diet need to read this and understand why side of your story. I cant think youre less well-known since you absolutely provide the gift.

 28. I have been browsing on-line more than three hours these days, but I by no means discovered any interesting article like yours. It¡¦s beautiful price sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made excellent content as you did, the internet will probably be a lot more useful than ever before.

 29. An impressive share! I've just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little research on this. And he in fact ordered me lunch simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this topic here on your blog.

 30. I have to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I'm hoping to check out the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉

 31. I have to voice my affection for your kindness giving support to those people who require assistance with in this subject matter. Your very own commitment to getting the solution up and down appears to be certainly functional and have frequently empowered those just like me to reach their objectives. Your entire helpful guide denotes this much to me and much more to my colleagues. Thanks a lot; from everyone of us. buy kratom

 32. Hi I am so glad I found your webpage, I really found you by accident, while I was looking on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome work.

 33. I additionally believe that mesothelioma cancer is a scarce form of many forms of cancer that is commonly found in individuals previously subjected to asbestos. Cancerous cellular material form inside the mesothelium, which is a shielding lining which covers the majority of the body's areas. These cells typically form from the lining with the lungs, stomach, or the sac that encircles one's heart. Thanks for giving your ideas.

 34. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/

 35. Along with every thing which appears to be developing throughout this subject material, a significant percentage of opinions happen to be fairly refreshing. Having said that, I appologize, because I do not subscribe to your whole strategy, all be it exhilarating none the less. It looks to everyone that your comments are generally not completely rationalized and in actuality you are your self not really thoroughly convinced of your assertion. In any case I did enjoy examining it.

 36. One other issue is when you are in a circumstances where you don't have a cosigner then you may really want to try to make use of all of your federal funding options. You will find many funds and other scholarships or grants that will provide you with finances to help you with classes expenses. Thanks for the post.

 37. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 38. I wanted to draft you this very little note to finally say thank you the moment again about the beautiful concepts you've discussed on this page. It is simply incredibly generous of people like you to give without restraint precisely what a few people might have advertised as an e-book to help with making some cash for their own end, most importantly seeing that you could possibly have tried it in the event you considered necessary. The creative ideas as well served like the easy way to recognize that someone else have a similar fervor much like my personal own to see a whole lot more around this matter. I know there are some more pleasant periods up front for individuals that looked at your site.

 39. My wife and i were so excited Chris managed to do his researching via the precious recommendations he had through your site. It's not at all simplistic to just find yourself freely giving guidelines that many most people have been making money from. And we do understand we have got the blog owner to thank for that. The most important illustrations you've made, the straightforward site navigation, the relationships you give support to foster – it is everything sensational, and it is leading our son in addition to our family believe that that issue is awesome, which is certainly very pressing. Many thanks for the whole thing!

 40. Yet another issue is really that video gaming became one of the all-time greatest forms of excitement for people spanning various ages. Kids have fun with video games, plus adults do, too. The particular XBox 360 is one of the favorite gaming systems for those who love to have hundreds of video games available to them, in addition to who like to learn live with other people all over the world. Thank you for sharing your ideas. generic viagra

 41. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/

 42. Simply want to say your article is as surprising. The clearness on your submit is just spectacular and i can think you are a professional on this subject. Well along with your permission allow me to take hold of your feed to stay updated with impending post. Thanks 1,000,000 and please keep up the rewarding work.

 43. Thanks for revealing your ideas. I would also like to convey that video games have been at any time evolving. Better technology and enhancements have assisted create sensible and enjoyable games. These kinds of entertainment games were not that sensible when the actual concept was first of all being tried. Just like other areas of technologies, video games too have had to progress via many generations. This is testimony to the fast growth and development of video games.

 44. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 45. I precisely had to thank you so much once more. I do not know the things that I would've made to happen without the type of pointers shared by you concerning such a question. Certainly was the frightful condition for me, but understanding the very well-written tactic you resolved that took me to jump with delight. I am happy for the assistance and as well , trust you find out what an amazing job your are accomplishing instructing most people through your web blog. Probably you've never come across any of us.

 46. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch! "We steal if we touch tomorrow. It is God's." by Henry Ward Beecher.

 47. SEO

  Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 48. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 49. Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 50. Lim

  Web Tasarım, Hayalinizdeki Siteye Sahip Olmak için Artık Kodlama Bilmenize Gerek Yok. Özelleştirilebilir şablon. Trafik arttırıcı araçlar. Web Macaw İle Kişisel sanal mağaza. SEO wizard. 100'lerce şablon. 1000'lerce bedava resim. Üst düzey hosting. 100'lerce uygulama. Mobil optimize. 7/24 destek hizmeti.

 51. you're in point of fact a excellent webmaster. The site loading pace is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you've performed a wonderful activity on this matter!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.