אייקידו – אומנות הלחימה

אומנויות לחימה הם שם לתחום רחב ובו מגוון תורות של אומנויות לחימה. אחת מאומנויות הלחימה המודרניות יותר היא ה – אייקידו. אייקידו היא אומנות לחימה יפנית אשר התפתחה במהלך שנות העשרים עד שנות השישים של המאה העשרים, על ידי מוריהיי אואשיבה, והיא מתבססת על אומנויות לחימה יפניות שונות בהם התמחה מייסד האייקידו. כיום, אומנות הלחימה אייקידו נפוצה על פני הגלובוס והיא משמשת כתורה חשובה עבור אנשים רבים.

לא רק אומנויות לחימה – האייקידו כדרך חיים.

כאשר אואשיבה ייסד את ה- אייקידו הוא הדגיש כי אומנות לחימה זו מהווה למעשה דרך חיים ופילוסופיה חברתית שעיקרה דווקא השכנת ורדיפת שלום. נשמע מנוגד אבל האייקידו באמת פועל כך. מטרתו של העוסק באייקידו היא בעצם לפתור מריבות ועימותים בדרכים של שלום ושיח. הוא משתמש בתנועות לחימה רק על מנת להגן על עצמו מהתוקף, תוך כדי התחשבות בתוקף עצמו והימנעות מגרימת נזק כל שהוא לתוקף, לעצמו או למישהו אחר. התורה מאחורי אייקידו דוגלת במרחב התנועה המתמזגת ומשתלבת עם תנועתו של התוקף. את האלימות והכוח מסיטים ומנתבים למקום של התמזגות והתאחדות בתנועה.

למעשה, המוטו של אייקידו הוא מיזוג הרמוני של גוף ונפש על מנת ליצור חברה טובה יותר. הרעיון הוא לא לנצח אדם אחר אלא לנצח את הפחדים, המכשולים, המגבלות והקשיים שנערמים במהלך חייו של האדם. המטרה המרכזית היא לנצח את התכונות השליליות הקיימות באדם. מכיוון שהאייקידו דוגל בדרכי שלום, ניתן אף להבחין זאת בעת האימון. אין קרבות, אין תחרויות בענף ורמתו או יעילותו של המתאמן אינה נמדדת בניצחונות או בהפסדים בקרבות שונים או תחרויות מיוחדות.

אייקידו – משמעות השם והתפתחות אומנות הלחימה

משמעות השם "אייקידו" על פי השפה היפנית היא: הדרך להרמוניה עם האנרגיה. כשמפשטים זאת לפרקטיקה, אפשר באמת להבחין בחיבור הפנימי העמוק של האדם עם התנועה שלו, וניתוב התנועה לדרכים של עשיית שלום ושמירה עליו. התפתחות האייקידו נמשכה לאורך עשרות שנים על ידי המייסד אואשיבה, ולאחר מותו בנו המשיך לפתח את האומנות ולהפיץ אותה בעולם.

אומנות לחימה כמרגוע

בשל השם המטעה, קשה לחשוב על סוג של אומנות לחימה כמקום רגוע או שלו, אבל אייקידו הוא באמת כזה. הוא יותר אומנות מאשר לחימה, אומנות של התנועה, של ניתוב התנועות האלימות לתנועות משתלבות ולא מאיימות. בסופו של דבר, המטרה היא להביא לחיבור בין בני האדם, גם אם מדובר בין תוקף למותקף. משנתו של אייקידו כה חשובה, והפילוסופיה מאחוריו כה משמעותית, עד שאנשים מכל העולם דוגלים באומנות לחימה זו כדרך חיים שלהם. אם גם אתם מעוניינים ללמוד אומנות לחימה שהיא למעשה אומנות השלום, חפשו מדריך אייקידו טוב קרוב למקום מגוריכם. גם אם לא תתחברו, בטוח תרגישו טוב.

סגור לתגובות

Scroll to Top